Korkan Kimse İçin Duası

    Halid b. Velid (ra)  gece uyuyamadığından şikayet edince Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : “Yatağına yattığında şu duayı oku!” buyurdu:
 
اللّهُمَّ رَبَّ االسَّمَاوَاتِ السَّبْع وَما أظَلَّتْ ، وَرَبَّ الأرْضِينَ السَّبْع وَما أقَلَّتْ ، وَرَبَّ الشَّيَاطِينِ وَما أضَلَّتْ ، كُنْ لِي جَاراً مِنْ شَرِّ خَلْقِكَ كُلِّهِم جَمِياً مِنْ أنْ يَفْرَطَ أحَدٌ مِنْهُم عَلَيَّ ، أوْ أنْ يَطْغَى عَلَيَّ ، عَزَّ جَارُكَ ، وَجَلَّ ثَنَاؤُكَ ، وَلاَ إلٰهَ إلاَّ أنْتَ
.
Allahümme rabbi’s-semâvâti’s-seba vemâ ezallet, ve rabbi’l-ardîne’s-seba ve mâ ekallet, ve rabbi’ş- şeyâtıni ve mâ edallet, kün lî câren min şerri halkıke küllihim cemien min en yefrata âhadün minhum aleyye, ev en yetgâ aleyye, azze cârüke, ve Celle senâüke, velâ ilâhe illâ ente :
 
“Ey yedi kat göğün ve gölgelendirdiklerinin Rabbi! Yedi kat yerin ve üzerinde taşıdıklarının Rabbi! Şeytanların ve saptırdıklarının Rabbi olan Allah’ım! Bütün yarattıklarının şerrinden, bana saldırmaları ve zulmetmelerinden beni koru. Senin yardımın yüce, övgün büyük, Senden başka da ilâh yoktur.”
 
(Tirmizî, 3523; Taberânî, KebîrI-192)
 
 
    Halid b. Velid (ra) : “Yâ Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) geceleri uykum kaçıyor uyuyamıyorum” deyince Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) : “Yatağına yattığında şu duayı oku!” buyurdu:
 
اللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ وَمَا أظَلَّتْ ، وَرَبَّ الأرْضِينَ ، وَما أقَلَّتْ ، وَرَبَّ الشَّيَاطِينِ وَمَا أظَلَّتْ ، كُنْ لِي جَاراً مِنْ شَرِّ خَلْقِكَ كُلِّهِمْ جَمِيعاً انْ يَفْرُطَ عَلَى أحَدٌ مِنْهُمْ ، أوْ يَبْغِيَ عَلَيَّ ، عَزَّ جَارُكَ ، وَجَلَّ ثَنَاﺅُكَ ، وَلا إلٰهَ غَيْرُكَ
 
: Allahümme rabbü’s- semâvâti’s- seb’i vemâ ezallet, ve rabbi’l-ardîne vemâ ekallet, ve rabbe’ş- şey3atîni vemâ ezallet,  kün lî câren min şerri halkıke küllihim cemîan en yefruta alâ ehadün minhum, ev yebgî aleyye, azze cârüke, ve celle senâüke, velâ ilâhe gayruke :
 
Ey yedi kat göğün ve gölgelendirdiklerinin Rabbi Allah’ım! Yedi kat yerin ve üzerinde taşıdıklarının Rabbi! Şeytanların ve saptırdıklarının Rabbi olan Allah’ım! Bütün yarattıklarının şerrinden, bana saldırmaları ve zulmetmelerinden beni koru. Senin yardımın yüce, övgün büyük, Senden başka da ilâh yoktur.
 
(Tirmizî, 3518)
 
 
    Amr b. Şu’ayb –babası- dedesi (ra)  senediyle Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)  onlara korkuya karşı şunu öğretmiştir :
أعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللّٰهِ التَّامَّةِ مِنْ غَضَبِهِ ، وَشَرِّ عِبَادِهِ ، وَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ ، وَ أعُوذُ بِكَ رَبِّ أنْ يَحْضُرُونِ
 
Eûzü bikelimâtillahi’t- tâmmeti min gadabihi, ve şerri ibâdihi, ve  min hemezâti’ş- şeyâtîni, eûzü bike rabbi en yahdurûni :
 
: Gazabından cezasında, kullarının şerrinden ve şeytanlarının fısıltılarından Allah’ın tam kelimelerine sığınırım! Şeytanların gelmesinden de Sana sığınırım Rabbim!”
 
Abdullah b. Amr  (ra)  büyük oğullarına bunu öğretir, küçüklerine yazar ve üstüne asardı.
 
(Tirmizî, 3519; Ebu Davud, 3893; İ. Ahmed, 6696;  Hâkim, I-548)
 
 
    Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)  Ashab-ı Kirama, korktukları zaman şu duayı okumalarını öğretmiştir :
 
أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللّهِ التَّامَّةِ مِنْ غَضَبِهِ وَمِنْ شَرِّ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِين ، وَأنْ يَحَْضُرُونَ
 
Eûzü bikelimâtillahi’t- tâmmeti min gazabihi ve min şerri hemezâti’ş- şeyâtîn, ve en yahdurûne :
 
“Allah’ın gazabından, kullarının şerrinden, şeytanların dürtmelerinden, benim yanıma sokulmalarından, Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım!”
 
(Ebu Davûd, 3893; Tirmizî, 3528; İ. Ahmed II-181; İbnü’s- Sünnî, 753)