İhtiyaç Duası

İHTİYAÇ DUASI (NİKAH için de)
 
    Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) :
 
الْحَمْدُ لِلّهِ نَحْمَدُهُ ، وَ نَسْتَعِينُهُ ، وَ نَسْتَغْفِرُهُ ، وَ نَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شُثرُورِ انْفُسِنَا ، وَسَيِّءَاتِ اعْمَالِنَا ، مَنْ يَهْدِ اللّهُ ، فَلاَ مُضِلَّ لَهُ ، وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هَادِيَ لَهُ ،وَ أَشْهَدُ أَنْ لاَ إلٰهَ إِلاَّّ اللّٰهُ , وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولَهُ .
 
Elhamdülillahi nahmeduhu, ve nesta’inuhu, ve neûzübillahi min şurûri enfüsinâ , ve seyyiâti a’mâlinâ, men yehdillahu, felâ mudılle lehu, ve men yudlil felâh âdiye lehu, ve Eşhedü enlâ ilâhe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resûlehu :
 
“Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım diler, O’nun mağfiret etmesini isteriz. Nefislerimizin ve kötü amellerimizin şerrinden Allah’a sığınırız. Allah’ın hidayet ettiğini, kimse saptıramaz. Allah’ın saptırdığını da kimse hidayet edemez. Allah’tan başka ilâh olmadığına şehâdet ederim. Muhammed’in O’nun kulu ve Rasûlü olduğuna şehâdet ederim.”
Daha sonra şu üç âyeti okurlardı :
 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُون
 
    “Ya eyyühellezine amenüttekullahe hakka tükatihi ve la temutünne illa ve entüm müslimun :
Ey iman edenler! Allah’tan, O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin.” 
(Âl-i İmrân 3/102)
 
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا
 
    “Ya eyyühen nasütteku rabbekümüllezi halekaküm min nefsiv vahidetiv ve haleka minha zevcelna ve besse minhüma ricalen kesirav ve nisaa, vettekullahellezi tesaelune bihi vel erham innellahe kane aleyküm rakiyba :
Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden sakının. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.” (Nisâ 4/1)
 
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِيدًا يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَن يُطِعْ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمً
 
    “Ya eyyühellezine amenüttekullahe ve kulu kavlen sedida. Yuslih leküm a’maleküm ve yağfir leküm zünubeküm ve mey yütiillahe ve rasulehu fe kad faze fevzen aziyma :
Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. (Böyle davranırsanız) Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar. Kim Allah ve Resûlüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur.” 
(Ahzâb 33/70)
 
( Nesâî, VI-89; İbni Mâce, 1892; Tirmizî, 1105; TahâvîI/4; Beyhakî, Sünen III-214)
 
 
    Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), evlenen bir kişiyi tebrik ettiğinde de:
 
بَارَكَ اللّهِ لَكَ وَبَارَكَ عَلَيْكَ ، وَجَمَعَ بَيْنَكُمَا فِي خَيْرِ .
 
: Bârekeallahii leke ve bâreke aleyke, ve cemaa beynekümâ fî Hayri :
 
Allah mübarek etsin, seni mutlu kılsın, Allah ömür boyu birlikte
mes’ud olarak yaşamanızı ihsan buyursun!”
 
(Ebu Davûd, 2130; Tirmizî, 1091; İbni Mâce, 1905; İ. Ahmed II-281)