Günün Hadisi -5-

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: Günün Hadisi -5-

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Ashâbımdan kimse bana bir başkasından söz ulaştırmasın! Zîrâ ben sizin karşınıza (peşin hükümlerle değil) selîm bir kalple çıkmak istiyorum.” buyurmuştur.. (Ebû Dâvûd, Edeb, 28/4860)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

...Bize Mâlik, İbn Şihâb'dan; o da Abdullah ibn Âmir'den haber verdi ki, Umer (R) Şam'a doğru yola çıkmış. Serğ denilen yerde bulunduğu zaman kendisine Şam'da veba hastalığı çıkmış ol­duğu haberi ulaşmıştır. Bu sırada Abdurrahmân ibn Avf, Umer'e şu hadîsi haber vermiştir: Rasûlullah (SAV): "Sizler bu hastalığın bir yer­de çıktığını işittiğiniz zaman, o hastalık üzerine gitmeyiniz. Eğer bu hastalık sizin bulunduğunuz yerde meydana gelirse, hastalıktan kaç­mak için bulunduğunuz yerden çıkmayınız" buyurmuştur.. (Sahih-i Buhari: Bu da geçen Abdurrahmân ibn Avf hadîsinin başka yoldan bir rivayetidir.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Güvenilir hazine bekçisi, emrolunduğu şeyi gönül itmi’nânı ile tasadduka muhtaç birine verendir. Kulların elleri Allah’ın hazineleridir. Kimin eli Allah’ın kasası gibi kılınmışsa, onun lisanı da kalp rızıklarının hazinesi gibidir. Allah o kimseye bu sıfatı da katmıştır.” buyurmuştur.. (Buhârî, İcare 1. Vekale 16; Müslim, Zekat 79)

Resim
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön