s.a ÇİLE-İ AŞK

Kullanıcı avatarı
oudmaker
Yeni Üye
Yeni Üye

s.a ÇİLE-İ AŞK

Mesaj gönderen oudmaker »

Çile-i aşka giriftar olmayan dervişmolur
Çile-i aşka giriftar olan Allahı bulur

Bu beyti ihtiva eden şiir ve şairi hakkında malumat rica ediyorum.
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Re: ÇİLE-İ AŞK

Mesaj gönderen tamersah tarik »

Yine cuş eyledi gönül

Yine cuş eyledi gönlüm, aşkın ile yanmaya
Manada ereni gördüm, aşk şarabın sunmaya.
Selsebil ırmaklarından içip içip kanmaya.

Çile-i aşka giriftar olmayan aşık m’olur?
Çile-i aşka giriftar olan Allah’ı bulur.

Ne çileler verdin ise senden bize hediye,
Mecnunum kapına geldim, Hak Mevla Mevla diye
Şu paslı gönlümü Allah nurun ile sen boya

Gece- gündüz ah çekerek gelmişem dergahına
Aşık kullarına Allah eriştir penahına
İsterim senden muradım ne düşerse şanına

Derdimi gizli tutarak sundum sana halimi
Mürşid-i kamil ile göster doğru yolunu
İmtihan lütfuyla güldür aşık kulunu

Hacı Tahsine Hanıma ait bir eserdir. Hüzzam makamında bestesi de vardır. Ankara'da yasamis; 1990 yilinda vefat etmiştir. En taninmis eseri "Erler demine destur alalim"dir.
Resim
Kullanıcı avatarı
oudmaker
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen oudmaker »

Allah razı olsun
Bu şiiri H. Tahsine Hanımın ilahi olarak okuduğunu biliyordum. Hatta bende kayda alınmış sesleri var. Ancak şiirin Merhume'ye ait olduğunu bilmiyordum. Ömrünüze bereket.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

değerli oudmaker kardeşimiz,
dâvâsız, da'vetsiz sâdece duâmızla;

Geçmişimiz için Muhammedî Tevbe BİZ-BİR liğimize
Şu ÂNımız için Muhammedî Rızâ BİZ-BİR liğimize
Geleceğimiz için Muhammedî Duâ BİZ-BİR liğimize
Son Nefesimiz için Muhammedî Şehâdet BİZ-BİR-İZ liğimize,

Hak ve Hayr ile Hoş Geldiniz. Kıymetli katkılarınızı beklemekteyiz inşae ALLAH..

Muhammedî Muhabbetle...

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ert112233
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: s.a ÇİLE-İ AŞK

Mesaj gönderen ert112233 »

bu ilahi ibrahim yamak baba erenlere aittir.
devamı vardır.kendisi sökelidir.1981de vefat etmiştir.
devamını isterseniz yayınlayabilirim...
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen tamersah tarik »

Sevgili ert112233 kardeşimiz öncelikle sitemize hoşgeldiniz.
Söz konusu ilahinin yazarının kaynağını verirken bir makale ya da tezdi sanırım kaynakçasından yararlanmıştım.
Demek ki yanlışımız olmuş. Düzelttiğiniz için çok teşekkür ederiz ve devamını yayınlamanız bizleri mutlu eder.
İstifade ederiz İnşAllah.
Sitemiz zaten birbirimizin eksiklerini tamamlamak, eğrileri doğrultmak üzere hizmet vermektedir.
Hocamız Kulİhvani bunu birbirini seviyeleyen bileşik kaplara benzeterek ifade etmektedir.
Değerli katkılarınızı bekleriz.
EsSelam
Resim
Kullanıcı avatarı
anlamak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen anlamak »

"İnsanoğlu yaşadığı sürece birçok insanla görüşür, dostluk kurar, fikir alışverişinde bulunur. Bazı kimseler vardır ki, düşün­celeri ile, yaşantıları ile, olaylar karşısında takındıkları tavırlar ile söyledikleri sözlerle sizi ömür boyu etkilerler. Size yepyeni bir bakış açısı, yaşama üslûbu kazandırırlar. İşte Azize Anne böyle ışık veren, insana ve onun akıp giden hayatına anlam ve gü­zellik katan bir gönül sultanı. Otuz beş yıl oldu görüşeli. Bu otuz beş yıl içinde ondan öğrendiklerimiz, işittiklerimiz, hâl olarak şa­hidi olduğumuz öyle güzellikler, incelikler oldu ki, bize renk ver­di, nur verdi, içimiz mânâ âleminin çiçekleriyle doldu. Zaman zaman, “Ve bir an yaşıyorum, bütün bir ömre bedel” dedik. “Sevmek devam eden en güzel huyum” dedik. Bir ömür düşü­nün, bütün dakikaları iyiye güzele, büyük ve yüce olana adan­mış. Hayra adanmış. “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır”, Hadisinin en güzel örneğini ben Azize Annede gördüm. Onu ikinci annem bildim. Öyle sevdim, saydım, örnek aldım. Bilin­meyen bir kıta gibi, onu her gün biraz daha anlamaya çalışı­yorum. Azize Anne öylesine değerli, güzel, yüce bir insan ki, otuz beş yıl önce bizi tanıştıran Allah’ıma her gün şükürler ediyorum. Tevhid, İslâm’ın en ince konularından biri. Yazanı çok, konuşanı çok, yaşayanı az. Azize Annenin en çok dikkat ettiği, en hassas olduğu konu. Hemen her sohbetinde sözü tevhide getirir, aman yavrularım der, kelâmı, Hak’tan alın, söy­leyene değil, söyletene bakın. Ömür boyu tevhid düşüncesi için­de yaşamış, sözleri, davranışları, düşünceleri ile en güzel örne­ğini vermiştir. Söğüt’lü Hacı Tahsine Hanımla görüşmesini hiç unutamam. Soğuk bir kış günü. Azize Hanımın yaşlı bedeni soğuğa yenik düşmüş. Ateşler içinde, bademcikleri şişmiş, kı­zarmış. Yutkunamıyor, konuşamıyor. Telefon çalıyor. Açıyor. Karşı tarafta Söğüt’lü Hacı Tahsine Hanım. Efendim diyor, siz çok güzel ilâhiler okuyormuşsunuz. Dinleyenler söylüyor. Lütfen beni kabul buyurun. Teybimi getireyim. Biraz okuyun. Onu Söğüt’teki hanımlar toplantısında arkadaşlara dinleteyim, isti­fade etsinler. Efendim bir tarafta yutkunamayan, konuşamayan bir insan. Bir tarafta onun ilâhilerini dinlemek, teybe kaydetmek isteyen bir kimse. Ne yapılır? Genellikle hayır denilir. Ben has­tayım denilir. Azize Anne, buyur kardeşim diyor. Ve düşünüyor. Benim hastalığımı Allah biliyor. Bu hanım belki bana şifa geti­recek, diyor. Bir süre sonra ziyaretçi geliyor. Oturup sohbet edi­yorlar. Hacı Tahsine Hanım teybini hazırlıyor. Hadi diyor, buy­run okuyun. Azize Anne hiç itiraz etmeden okumaya başlıyor. Okudukça açılıyor, ferahlıyor. Misafir gidince bakıyor. Boğaz sağlığına kavuşmuş. Ateş düşmüş. İçinde bir huzur, bir mutlu­luk, bir güzellik... Düşünüyor. Allah rızası için yapılan her şeyin sonunda hissedilen o doyumsuz haz bütün benliğini sarmış."

Alıntı : http://www.gonulsohbetleri.net/html/cil ... lies=False
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/anlamak.jpg[/img]

“Tanışalım mı? ~Hoş geldiniz~” sayfasına dön