Şeytanı olmayan kimse yoktur

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Şeytanı olmayan kimse yoktur

Mesaj gönderen nur-ye »

''Şeytanı olmayan kimse yoktur!''

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim

Resim----Aişe (ra) anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir gece yanımdan çıkıp gitmişti. (Benim nöbetimde) diğer hanımlarından birinin yanına gitmiş olabilir diye içime kıskançlık düştü. Geri gelince hâlimi anladı ve: "Kıskandın mı yoksa?" dedi. Ben de: "Evet! Benim gibi biri senin gibi birini kıskanmaz da ne yapar?" dedim. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Sana yine şeytan gelmiş olmalı!" dedi. Ben de: "Benimle şeytan mı var?" dedim. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Şeytanı olmayan kimse yoktur." dedi. Ben de: "Seninle de var mı?" dedim. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Evet, ancak ona karşı (celle celâluhu) yardımcı oldu da müslüman oldu!" buyurdu.
(Mülim, Münâfikûn 70-2815; Nesâî, İşâretü'n-Nisâ 4-7,729)

Resim----Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Sizlerden hiçbiriniz müstesna olmamak üzere, her birinizin hem bir şeytanı, hem de kendisinden ayrılmayan bir şeytanı vardır" buyurdu. Bunun üzerine ashab: "Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, buna sen de dahil misin?" dediler. Peygamberimiz de verdiği cevap da:"Evet, fakat yüce Allah bana yardım etti de benim şeytanım Müslüman oldu, artık bana sadece hayır ve iyilikle emreder" buyurdu.
(İbni Mesud(r.a)'dan; Müslim; Celaleddin es-Suyutî, Peygamberimizin Muc. ve Büyük Özellik,II,369)

Resim----Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Ben diğer peygamberlere karşı şu iki hasletle de üstün kılınmışımdır: Benim şeytanım kafir idi. Allah'ın bana olan yardımı ile, benim şeytanım Müslüman olmuştur."Ebu Hureyre(r.a)’dan; Bezzâr )
Bezzar'ın rivayetine göre, Ebu Hureyre bu birinci özelliği söyledikten sonra, ikinci özelliği unuttuğunu beyan etmiştir.

Resim----Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Ben Âdem'e karşı şu iki hasletle üstün kılındım: Benim şeytanım kafir idi, Allah bana yardım etti de Müslüman oldu ve benim hanımlarım, hep bana destek ve yardımcı oldular. Âdem'e gelince: Onun şeytanı kafir idi. Hanımı da, cennette irtikab edilen hatada kendisine yardımcı olmuştur."
(Abdullah İbni Ömer(r.a)'den; Beyhaki ve Ebu Nuaym)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Şeytanı olmayan kimse yoktur

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim--- İbni Mes'ud (ra): "Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bize düz bir çizgi çizdi ve: "Bu rüşd yoludur." dedi. Sonra bunun sağından ve solundan bir çok çizgiler daha çizdi: "Bunlar da bir takım yollardır ki her birinde bir şeytân vardır, ona (kendisine) çağırır!" buyurdu ve En'âm 6/151-153 Âyetlerini okudu."dedi.
(Buhârî , Rikak 4;Tirmizî, Kıyâmet 22; Ibn. Mâce, Mukaddime 1; Darimî , Mukaddime 23)

Resim----Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem); “''Şeytân insanın kurdudur. O, tıpkı sürüden ayrılıp uzaklaşan koyunu kapan kurt gibidir. Onun için cemâatten (birlikten), ülfetten (birbirinizi sevmekten), toplu yaşamaktan (umumî birlik) ve mescidlerden ayrılmayın. Sakın parçalara (şubelere) bölünmeyin!''” buyurmuştur.
(Muaz (radiyallahu anhu)’dan; İmâm Ahmed, müsnedinde; Tabâranî, kebirinde)

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Ebu Zer (ra)'e: "Cin ve insan şeytânlarından ALLAH'a sığındın mı?"buyurunca Ebu Zer: "İnsanın da şeytânları var mıdır?" diye sordu. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Evet, onlar cin şeytânlarından daha şerlidir!..." buyurdu.
(İ. Ahmed,Müsned I/178,179,265)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Şeytanı olmayan kimse yoktur

Mesaj gönderen nur-ye »

ResimEs-Salâtü ve’s-selâmü aleyke Yâ Resûlallâh.Resim

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Tevekkeltü alallah : Ben ALLAH Teâlâyı vekil edindim" buyurdu.
(Ebu Dâvud, Edeb 103; Tirmizî, Dua 34; İbni Mâce, Dua)

Resim

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem de: "Sizden her birinizin bir şeytanı vardır. Evet, benim de şeytanım var, fakat ALLAHu Teâlâ bana yardım etti ve şeytanım müslüman oldu, bana yalnız iyiliği emr eder!" buyurdu.
(İbn-i Mes'ud’dan; Müslim)

Ben şeytÂNımı MüslümÂN ettim, RaBBım’ın yardımıyla o bana iyiliği emreder!.
ŞeytÂN mı EMRediyor İYİLiği?!. KiM?. KiMe?. Hangi ŞeYy-t-ÂN?.
MüslümÂN OLmuş şeytÂNLar ve DE ŞEY-tÂN-laş-MA-mış cÂNLar!.
MüslümÂN OLmuş Hizbu'ş- şeytÂNlık ki o HÂL ->HizbuLLahLıktır.
MüslümÂN OLmuş Firavun'un adı, yeri, Musa aleyhi’s-selâm gibidir.
MüslümÂN OLmuş Nemrud’un DUYu-UYuşu, İbrahîm aleyhi’s-selâm gibidir.
TeSLiM OLmak.. MüSLiM OLmak bu kadar önemlidir, Aziz cÂNlarım!.
Silm-KaLB-i SELîMm!.
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön