HER GÜN BİR AYET EKLEYELİM - 2

Hergün bir Ayet-i Kerime.
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Re: HER GÜN BİR AYET EKLEYELİM - 2

Mesaj gönderen tamersah tarik »

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

وَفِي الأَرْضِ قِطَعٌ مُّتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِّنْ أَعْنَابٍ وَزَرْعٌ وَنَخِيلٌ صِنْوَانٌ وَغَيْرُ صِنْوَانٍ يُسْقَى بِمَاء وَاحِدٍ وَنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلَى بَعْضٍ فِي الأُكُلِ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ

''Ve fil erdı kıtaum mütecaviratüv ve cennatüm min a'nabiv ve zer'uv ve nehıylün sınvanüv ve ğayru sınvaniy yüska bi maiv vahıdiv ve nüfaddılü ba'daha ala ba'dın fil ükül inne fı zalike le ayatil li kavmiy ya'kılun.:

Yeryüzünde birbirine yakın kıtalar vardır; üzüm bağları, ekinler, çatallı, çatalsız hurmalıklar; hepsi aynı su ile sulandıkları halde meyvelerinde birini diğerine üstün kılıyoruz. Şüphesiz bunda aklı olan bir topluluk için deliller vardır.
''

(Rad-4)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Bakara Sûresi (2), 30.Âyeti Kerime

ALLAHu Zü'l-Celâl'imizin İZni ve İNAYETi ile RABB'ül Âleminimiz SÖZünü, RESÛLALLAH SALLallahu aleyhi ve sellem efendimizin SESinden buyuruyor:

Resim

"Euzu billâhi’s-semî'il-alîmi mine’ş-şeytani’r-racîmi min hemzihi ve nefhihi ve nefsih:Kovulmuş şeytanın dürtmesinden, üflemesinden ve kötü nefesinden her şeyi en iyi işiten ve bilen Allah'a sığınırım."

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

Resim---Ve iz kâle rabbuke lil melâiketi innî câilun fîl ardı halîfeh(halîfeten), kâlû e tec’alu fîhâ men yufsidu fîhâ ve yesfikud dimâ(dimâe), ve nahnu nusebbihu bi hamdike ve nukaddisu lek(leke), kâle innî a’lemu mâ lâ tâ’lemûn(tâ’lemûne) : Bir zamanlar Rabb'in meleklere: «Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım» demişti. (Melekler): «A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz» dediler. (Rabb'in): «Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.» dedi.

1. ve iz kâle : ve demişti
2. rabbu-ke : senin Rabbin
3. li el melâiketi : meleklere
4. innî : muhakkak ki ben
5. câilun : kılan, yapan, yapacak olan
6. fî el ardı : yeryüzünde
7. halîfeten : halife
8. kâlû : dediler
9. e tec'alu : kılacak mısın, yapacak mısın
10. fî-hâ : orada
11. men : kimse, kişi (birisi)
12. yufsidu : fesat çıkarır, bozgunculuk yapar
13. fî-hâ : orada
14. ve yesfiku : ve (kan) akıtır, (kan) döker
15. ed dimâe : kan
16. ve nahnu : ve biz
17. nusebbihu : tesbih ediyoruz, yüceltiyoruz,
18. bi hamdi-ke : seni hamd ile, hamdinle
19. ve nukaddisu : ve takdis ediyoruz, mukaddes
20. leke : seni
21. kâle : dedi
22. innî a'lemu : muhakkak ki ben bilirim
23. mâ lâ tâ'lemûne : sizin bilmediğiniz şeyleri

Sadakallâhu'l-azîm

Resim
"Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike ve nebiyyike ve Rasûlike ve Nebiyyil-ummiyyi ve alâ âlihi ve sahbihi ve Ehl-i Beytihi... Ya Rabbe'l-Âlemin, Yâ Rasûlallah!"
Resim
Kullanıcı avatarı
rüzgargülü
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen rüzgargülü »

DİĞERGAMLIK
'' ONLARDAN ( MUHACİRLERDEN) ÖNCE O YURDA ( MEDİNE'YE)

YERLEŞMİŞ VE İMANI DA GÖNÜLLERİNE YERLEŞTİRMİŞŞ OLANLAR, HİCRET

EDENLERİ SEVERLER. ONLARA VERİLENLERDEN DOLAYI İÇLERİNDE BİR RAHATLIK

DUYMAZLAR. KENDİLERİ SON DERECE İHTİYAÇ İÇİNDE BULUNSALAR BİLE

ONLARI KENDİLERİNE TERCİH EDERLER. KİM NEFSİNİN CİMRİLİĞİNDEN, HIRSINDAN KORUNURSA,

İŞTE ONLAR KURTULUŞA ERENLERİN TA KENDİLERİDİR. ''

( HAŞR,59/9)

BENCİL İNSANLAR, PAYLAŞMA VE CÖMERTLİK GİBİ

AHLAKİ DEĞERLERE YABANCI OLAN KİMSELERDİR.

KUR'AN ' IN ÖNEMLİ HEDEFLERİNDEN BİRİ , BU TÜR AHLAKİ

ZAAFA SAHİP OLANLARI TERBİYE ETMEKTİR.

İNSAN, HEMHEM CİNSLERİNİN DERDİYLE DERTLENMEYE, HATTA

İHTİYACI OLSA BİLE KARDEŞİNİ KENDİSİNE TERCİH ETMEYE ÇAĞIRILMIŞTIR.

İŞTE AYET, MEDİNE 'Lİ ENSARIN MEKKE'DEN GELEN MUHACİRLERE

GÖSTERDİĞİ BU YÜCE AHLAKİ DAVRANIŞA İŞARE ETMEKTEDİR.

YİNE KUR2AN BU VESİLEYLE BENCİL DUYGULARI TERBİYE EDENLERİN ANCAKKURTULUŞA

ERECEKLERİNİ BEYAN EDER.
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

أَلَمْ تَرَ إِلَى رَبِّكَ كَيْفَ مَدَّ الظِّلَّ وَلَوْ شَاء لَجَعَلَهُ سَاكِناً ثُمَّ جَعَلْنَا الشَّمْسَ عَلَيْهِ دَلِيلاً

E lem tera ila rabbike keyfe meddez zıll ve lev şae le cealehu sakina sümme cealneş şemse aleyhi delıla

Rabbinin gölgeyi nasıl uzatmakta olduğunu görmedin mi? Dileseydi elbette onu hareketsiz de kılardı. Sonra Biz güneşi ona nasıl delil kılmışız?

Furkan - 45
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُوْلَئِكَ حِزْبُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Resim---Lâ tecidu kavmen yû’munûne billâhi vel yevmil âhîri yuvâddûne men hâddallâhe ve resûlehu ve lev kânû âbâehum ve ebnâehum ve ihvânehum ev aşîretehum, ulâike ketebe fî kulûbihimul îmâne ve eyyedehum bi rûhin minh(minhu), ve yudhıluhum cennâtin tecrî min tahtihel enhâru hâlidîne fîhâ, radıyallâhu anhum ve radû anh(anhu), ulâike hizbullâh(hizbullâhi), e lâ inne hizbullâhi humul muflihûn(muflihûne) : Allaha ve Âhıret gününe iyman eder hiç bir kavmı Allah ve Resulüne hudud yarışına kalkışan kimselerle sevişir bulamazsın, babaları veya oğulları veya kardeşleri veya hısımları, hemşerileri olsalar bile, işte Allah öyle kimseleri sevmeyen bir kavmın kalblerine iymanı yazmış ve kendilerini tarafından bir ruh ile te'yid buyurmuştur ve onları altından ırmaklar akar Cennetlere koyacak, içlerinde ebediyyen kalacaklardır, öyle ki Allah onlardan hoşnud, onlar Allahdan hoşnud, işte onlar Allah hizbidir, uyanık ol ki Allahın hizbi muhakkak hep felâha irenlerdir. (Mucâdele 58/22)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

"Euzu billâhi’s-semî'il-alîmi mine’ş-şeytani’r-racîmi min hemzihi ve nefhihi ve nefsih:Kovulmuş şeytanın dürtmesinden, üflemesinden ve kötü nefesinden her şeyi en iyi işiten ve bilen Allah'a sığınırım."

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ

Resim--- Yâ eyyuhen nebiyyu câhidil kuffâre vel munâfikîne vagluz aleyhim, ve me’vâhum cehennem(cehennemu), ve bi’sel masîr(masîru) : Ey Peygamber! Kâfirler ve münafıklarla savaş, onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. O gidilecek yer, ne de kötüdür!
(Tahrîm 66/9)

Sadakallâhu'l-azîm

Bu sabah namazımı kılmış seccademi toplamaya niyetleniyordum ki kendime sordum: "Güne Kur'an-ı Kerim okumadan mı başlayacaksın?"

Kur'an-ı Kerim'i açtım ve çok sevdiğim Tahrîm Sûresini okumaya başladım elhamdülillah.
Bu gün neler olacağından habersiz işyerine gelmiştik yine. Ve de gelir gelmez gün rengini belli etmeye başlamıştı. İşlerde bir terslik oluşmuş ve bu da benim gibi bir çalışanla aramın iyiden iyiye gerilmesine neden olmuş ve ben genelde olduğu gibi neyin hak neyin batıl olduğunu anlayamadığım için arkamı dönüp çekip gitmiştim. Tek isteğim biraz sakinleşmekti. Günlük Muhammedî zikr dersime başlamış, bir yol tutmuş yürüyordum. Aklıma birdenbire sabah okuduğum Tahrîm Sûresinin 9. âyeti gelmişti. Bu âyette Allahımız celle celâluhu Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'e Abdullah (aleyhi's-selâm) olarak nasıl davranacağını buyuruyordu. Bana bir şey olmuştu, hayatımda hiç hissetmediğim bir şey hissetmiştim. Geriye döndüm, ne yapacağımı bilmeden aklımda aynı soruyla yürümeye devam ettim....
Bu nasıl olacaktı?...."Heva ve hevesimi ilah edinmekten Allah'a sığınırım"..diye diye yürüdüm yürüdüm. "Bu nasıl olacaktı"nın cevabı çok gecikmeden çok derinden sevdiğim Kul İhvâni hocamızdan ayet ve hadisi şeriflerle gelmişti elhamdülillah.
"Allah ve Resûlüne teslim ol
Allah ve Resûlüne iman et
Allah ve Resûlüne tabi ol
Allah ve Resûlüne itaat et"
Bir eûzu besmele çekip girdim içeriye. Ve konuşmaya başladım. Konuşmam bittiğinde karşımdakinin bana dediği şey "senden korkmuyorum, elindekini ardına koyma, ne yapabiliyorsan yap." Bu sözleri duyduğumda düşündüğüm ilk şey: Bu insanın şu an gördüğü "ben"likten başka bir şey değil.Çünkü benim yapabileceğim hiç bir şey yoktu, söyleyecek hiç bir sözüm, yaptırımda bulunabilecek hiç bir gücüm yoktu. O kadar güçsüzdüm ki ama o bunu görememekteydi çünkü o karşısında beni görmekteydi. İçimde bir rahatlık vardı, bu değişikti. Ne bir şey yapma telaşı, ne yapmama, ne söyleme ne söylememe, ne kaygı ne başka bir şey. Bir şey yoktu ki içimde bir şey olsun.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

فَلَعَلَّكَ تَارِكٌ بَعْضَ مَا يُوحَى إِلَيْكَ وَضَآئِقٌ بِهِ صَدْرُكَ أَن يَقُولُواْ لَوْلاَ أُنزِلَ عَلَيْهِ كَنزٌ أَوْ جَاء مَعَهُ مَلَكٌ إِنَّمَا أَنتَ نَذِيرٌ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ

Resim---Fe lealleke târikun ba'da mâ yûhâ ileyke ve dâikun bihî sadruke en yekûlû lev lâ unzile aleyhi kenzun ev câe meahu melek(melekun), innemâ ente nezîr(nezîrun), vallâhu alâ kulli şey'in vekîl(vekîlun) : Şimdi ihtimal ki sen «ona bir hazine indirilse ya veya beraberindeki bir melek gelse ya» diyorlar diye göğsün daralarak sana vahyolunanın ba'zısını bu sebeble terkedecek olursun, fakat sen sırf bir nezîrsin. Allah ise, her şey'e karşı vekîl. (Hûd 11/12)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَلاَ أَقُولُ لَكُمْ عِندِي خَزَآئِنُ اللّهِ وَلاَ أَعْلَمُ الْغَيْبَ وَلاَ أَقُولُ إِنِّي مَلَكٌ وَلاَ أَقُولُ لِلَّذِينَ تَزْدَرِيأَعْيُنُكُمْ لَن يُؤْتِيَهُمُ اللّهُ خَيْرًا اللّهُ أَعْلَمُ بِمَا فِي أَنفُسِهِمْ إِنِّي إِذًا لَّمِنَ الظَّالِمِينَ

Resim---Ve lâ ekûlu lekum indî hazâinullâhi ve lâ a’lemul gaybe ve lâ ekûlu innî melekun ve lâ ekûlu lillezîne tezderî a’yunukum len yu’tiyehumullâhu hayrâ(hayren), allâhu a’lemu bimâ fî enfusihim, innî izen le minez zâlimîn(zâlimîne) : Size ben, “Allah’ın hazineleri yanımdadır”, demiyorum; gaybı da bilmem. “Ben bir meleğim” de demiyorum. Sizin hor gördüğünüz kimseler için, “Allah, onlara asla hiçbir hayır vermez” de diyemem. Allah, onların içlerindekini daha iyi bilir. Böyle bir şey söylersem, o zaman ben gerçekten zâlimlerden olurum. (Hûd 11/31)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَلَمَّا جَاء أَمْرُنَا نَجَّيْنَا هُودًا وَالَّذِينَ آمَنُواْمَعَهُ بِرَحْمَةٍ مِّنَّا وَنَجَّيْنَاهُم مِّنْ عَذَابٍ غَلِيظٍ

Resim---Ve lemmâ câe emrunâ necceynâ hûden vellezîne âmenû meahu bi rahmetin minnâ, ve necceynâhum min azâbin galîz(galîzin) : Emrimiz geldiği zaman, tarafımızdan bir rahmet ile Hud'u ve O'nunla birlikte iman edenleri kurtardık. Onları şiddetli, ağır bir azabtan kurtardık. (Hûd 11/58)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَيَا قَوْمِ هَذِهِ نَاقَةُ اللّهِ لَكُمْ آيَةً فَذَرُوهَا تَأْكُلْ فِي أَرْضِ اللّهِ وَلاَ تَمَسُّوهَا بِسُوءٍ فَيَأْخُذَكُمْ عَذَابٌ قَرِيبٌ

Resim---Ve yâ kavmi hâzihî nâkatullâhi lekum âyeten fe zerûhâ te'kul fî ardıllâhi ve lâ temessûhâ bi sûin fe ye'huzekum azâbun karîb(karîbun) : "Ey kavmim, size işte bir ayet olarak Allah'ın devesi; onu serbest bırakın, Allah'ın arzında yesin. Ona kötülük (vermek niyeti)yle dokunmayın. Yoksa sizi yakın bir azab sarıverir." (Hûd 11/64)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَامْرَأَتُهُ قَآئِمَةٌ فَضَحِكَتْ فَبَشَّرْنَاهَا بِإِسْحَقَ وَمِن وَرَاء إِسْحَقَ يَعْقُوبَ

Resim---Vemreetuhu kâimetun fe dahıket fe beşşernâhâ bi ishâka ve min verâi ishâka ya'kûb(ya'kûbe) : O esnada hanımı ayakta idi ve (bu sözleri duyunca) güldü. Ona da İshak'ı, İshak'ın ardından da Ya'kub'u müjdeledik. (Hûd 11/71)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

قَالُواْ يَا لُوطُ إِنَّا رُسُلُ رَبِّكَ لَن يَصِلُواْ إِلَيْكَ فَأَسْرِ بِأَهْلِكَ بِقِطْعٍ مِّنَ اللَّيْلِ وَلاَ يَلْتَفِتْ مِنكُمْ أَحَدٌ إِلاَّ امْرَأَتَكَ إِنَّهُ مُصِيبُهَا مَا أَصَابَهُمْ إِنَّ مَوْعِدَهُمُ الصُّبْحُ أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

Resim---Kâlû ya lûtu innâ rusulu rabbike len yasilû ileyke fe esri bi ehlike bi kıt'ın minel leyli ve lâ yeltefit minkum ehadun illemreetek(illemreeteke), innehu musîbuhâ mâ esâbehum, inne mev’ıdehumus subh(subhu), e leyses subhu bi karîb(karîbin) : (Melekler) dediler ki: Ey Lût! Biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana asla dokunamazlar. Sen gecenin bir kısmında ailenle (yola çıkıp) yürü. Karından başka sizden hiçbiri geride kalmasın. Çünkü onlara gelecek olan (azap) şüphesiz ona da isabet edecektir. Onlara vâdolunan (helâk) zamanı, sabah vaktidir. Sabah yakın değil mi? (Hûd 11/81)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَاسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ

Resim--- Vestagfirû rabbekum summe tûbû ileyh(ileyhi), inne rabbî rahîmun vedûd(vedûdun) : "Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Gerçekten benim Rabbim, esirgeyendir, sevendir." (Hûd 11/90)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىبِآيَاتِنَا وَسُلْطَانٍ مُّبِينٍ

Resim---Ve le kad erselnâ mûsâ bi âyâtinâ ve sultânin mubîn(mubînin) : Andolsun, Musa'yı ayetlerimizle ve apaçık olan bir delille gönderdik.(Hûd 11/96)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

أَفَمَن كَانَ عَلَى بَيِّنَةٍ مِّن رَّبِّهِ وَيَتْلُوهُ شَاهِدٌ مِّنْهُ وَمِن قَبْلِهِ كِتَابُ مُوسَى إَمَامًا وَرَحْمَةً أُوْلَئِكَ يُؤْمِنُونَ بِهِ وَمَن يَكْفُرْ بِهِ مِنَ الأَحْزَابِ فَالنَّارُ مَوْعِدُهُ فَلاَ تَكُ فِي مِرْيَةٍ مِّنْهُ إِنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّكَ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لاَ يُؤْمِنُونَ

Resim---E fe men kâne alâ beyyinetin min rabbihî ve yetlûhu şâhidun minhu ve min kablihî kitâbu mûsâ imâmen ve rahmeh(rahmeten), ulâike yu'minûne bih(bihî), ve men yekfur bihî minel ahzâbi fen nâru mev'ıduh(mev'ıduhu), fe lâ teku fî miryetin minhu innehul hakku min rabbike ve lâkinne ekseren nâsi lâ yu'minûn(yu'minûne) : O dünyayı isteyenler, hiç Rabbinden açık bir belge üzere olan kimse gibi midir? O belgeyi yine Allah'dan gelen bir şahid olarak Kur'ân izliyor, ondan önce de bir rehber ve rahmet olan kitap, Musa'nın kitabı yine onu destekliyor. Böyle olanlar Kur'ân'a inanırlar. Hangi hizipten olursa olsun kim onu inkâr ederse, ona vaad edilen yer ateştir. İşte bütün bunlardan dolayı sen de bu Kur'ân'dan şüphe içinde olma. Kesinlikle o haktır, Rabbindendir. Fakat insanların çoğu iman etmezler.(Hûd 11/17)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

وَكُلاًّ نَّقُصُّ عَلَيْكَ مِنْ أَنبَاء الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَكَ وَجَاءكَ فِي هَذِهِ الْحَقُّ وَمَوْعِظَةٌ وَذِكْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ

Resim---Ve kullen nakussu aleyke min enbâir rusuli nusebbitu bihî fuâdek(fuâdeke) ve câeke hâzihil hakku ve mev’ızatun ve zikrâ lil muminîn(muminîne) : Peygamberlerin haberlerinden senin kalbini (tatmin ve) teskin edeceğimiz her haberi sana anlatıyoruz. Bunda sana gerçeğin bilgisi, müminlere de bir öğüt ve bir uyarı gelmiştir. (Hûd 11/120)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ

Resim---Festekim kemâ umirte ve men tâbe meake ve tatgav, innehu bi ta’melûne basîr(basîrun) : O halde seninle beraber tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı da gitmeyin. Çünkü O, sizin yaptıklarınızı çok iyi görendir.(Hûd 11/112)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ

Resim---Ve mâ erselnâke illâ rahmeten lil âlemîn(âlemîne) : Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gonderdik.''

(Enbiyâ 21/107)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

Resim---Fe telekkâ âdemu min rabbihî kelimâtin fe tâbe aleyh(aleyhi), innehu huvet tevvâbur rahîm(rahîmu) : Derken Adem, Rabbinden (birtakım) kelimeler aldı. Bunun üzerine (Allah da) tevbesini kabul etti. Şüphesiz O, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.(Bakara 2/37)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

هَـذَا بَلاَغٌ لِّلنَّاسِ وَلِيُنذَرُواْ بِهِ وَلِيَعْلَمُواْ أَنَّمَا هُوَ إِلَـهٌ وَاحِدٌ وَلِيَذَّكَّرَ أُوْلُواْ الأَلْبَابِ

Resim---''Haza belağul lin nasi ve li yünzeru bihı ve liya'lemu ennema hüve ilahüv vahıdüv ve liyezzekkera ülül elbab: İşte bu, insanlara açık bir tebliğdir; hem bununla uyarılsınlar hem O'nun ancak bir tek ilah olduğunu bilsinler hem de akıl ve vicdanı temiz olanlar öğüt alsınlar!''

(İbrahim -52)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Eûzubillâhi's-semî'u'l-alîmu mine'ş-şeytânirracîm.

قَالُواْ أَتَعْجَبِينَ مِنْ أَمْرِ اللّهِ رَحْمَتُ اللّهِ وَبَرَكَاتُهُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ إِنَّهُ حَمِيدٌ مَّجِيدٌ

Resim---Kâlû e ta’cebîne min emrillâhi rahmetullâhi ve berekâtuhu aleykum ehlel beyt(beyti), innehu hamîdun mecîd(mecîdun) : Melekler, “Allah’ın emrine mi şaşıyorsun? Allah’ın rahmeti ve bereketi size olsun ey (peygamber ocağının) ev halkı! Şüphesiz O, övülmeye lâyıktır, şanı yücedir.” dediler. (Hûd 11/73)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

يَا أَهْلَ الْكِتَابِ قَدْ جَاءكُمْ رَسُولُنَا يُبَيِّنُ لَكُمْ عَلَى فَتْرَةٍ مِّنَ الرُّسُلِ أَن تَقُولُواْ مَا جَاءنَا مِن بَشِيرٍ وَلاَ نَذِيرٍ فَقَدْ جَاءكُم بَشِيرٌ وَنَذِيرٌ وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

"Yâ ehlel kitâbi gad câekum rasûluna yubeyyinu lekum alâ fetratim miner rusuli en tegûlû mâ câenâ mim beşîriv ve lâ nezîr, fegad câekum beşîruv venezîr, vallâhu alâ kulli şey'in gadîr:
Ey Ehli kitab! Peygamberlerin arası kesildiği, bilinemez hale geldiği bir fetret zamanında bakınız size Resulümüz geldi, tatlı ve acı hakıkatleri size beyan ediyor, bize ne beşaretle sevindirecek bir müjdeci, ne ıhtar ile kocunduracak bir inzarcı gelmedi demeyesiniz, işte size hem beşîr, hem nezîr bir Peygamber geldi, ve Allah her şey'e kadîrdir" [Maide Suresi , (5/19)]

1. yâ ehle el kitâbi : ey Kitab ehli
2. kad câe-kum : size gelmişti
3. resûlu-nâ : Resul'ümüz
4. yubeyyinu lekum : size açıklıyor
5. alâ fetretin
(fetret) : kesintili dönemde
: (iki vak'a arasında geçen zaman)
6. min er rusuli : bir resul
7. en tekûlû mâ câe-nâ : "bize gelmedi " dersiniz diye (dememeniz için)
8. min beşîrin : müjdeleyici
9. ve lâ nezîrin : ve bir uyarıcı olmadı (gelmedi)
10. fe kad câe-kum : fakat, oysa size gelmişti
11. beşîrun ve nezîrun : bir müjdeleyici ve uyarıcı
12. ve allâhu : ve Allâh (c.c.)
13. alâ kulli şey'in : her şeye
14. kadîrun : kâdir, kudret sahibi

Fıtr: Oruç açmak, iftar etmek. (C: Eftâr) Açıldığında baş parmakla şehadet parmağının arası. Karış.

Futr: (Fitre) Yaratmak, halk.

Fetur: Oruç açacak nesne. Yaratmak. Yarmak. İki parmağıyla kaşımak.

Fatr: Bir şeye başlamak. İcab eylemek. Yarık, çatlak. Yarmak. Yaratmak. Oruç tutanın orucunu açması.

Fetret:: Uyuşukluk, zayıflık. Vahy ve semavî hükümlerin sükûn zamanı olduğu için, iki peygamber-i zişan devirleri arasındaki zaman. Vukuu âdet halinde olan şeyin kesilme zamanı veya kesilmesi. İki vakıa arasındaki geçen zaman. Terakki ve teâli devirleri arasındaki hareketsiz, sükûnetli geçen devir.

Estagfirullah el Aziym.
Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyidina Muhammedin, abdike, ve nebiyyike, ve Resulike , ve Nebiyul ummii, ve ala alihi, ehlibeytihi, sahbihi ve ummetihi.
Bu ayeti kerimedeki ehli kitab hitabi islam olanlarida kapsamakla birlikte, yine ikili sistemi icinde harika sekilde gosterip tevhide isaret etmekte ve Resulullah Sallallahu Aleyhi Ve Sellem'in Celal nurlarini Cemale donduren ozelligi ve SALL noktasi olusu acisindan onemini hissetmekteyim. Ayetin meallerine genelde peygamberlerin arasi kesildigi fetret devrine isaret eden yorumlamalar katilmis. Fakat fetret sakin kesretin cikis noktasi, OL-AN in tecelli MekAN'i olmasin? Fetrette bir Resul var icinizde Kun ve feykun, kaza ile kader, mahiyet ile mesiyet, batin ile zahir, La ilahe ile Illa ALLAH , mana -madde ve tum ikililerin arasinda, Sirri Sifir noktasinda, coklugun menbai ve mensei bir Resul sizlere beyan ediyor. Bileliginizden ayanlariniza nakil hattini getiren ve sizi irsal edecek bir Resul, boyle bir fetrette, El-Fatir olan Allah c.c.nun size yaratirken fitranizin merkezinde fitraten size verdigi, yaradilis noktasi bir Resul bize gelmedi demeyin cunku o sizin icinizde, "fe kad cae-kum: oysa size gelmisti" yani fitraten sizde vardi o bir bilseniz, bu fetrette onun Nurunu bir bulup ona SALL etseniz ya icinizden!..O Nur ki sizin icin besirin'dir mujdeleyicidir, sizi Rububiyet Sehadetiyle Bile kilar. Batila karsi sizi inzar eder, Hakk'a sehadet ile size tebsir eder.

Ayet icinde kullanilan "câe" kilmak, tecelli kelimesininde kokunde olan bir fiil kokudur ki burada bahsedilen tecellidir yani bu Nurun tecellisi olmasa siz sehadet aleminde varlik surduremezsiniz. Kalemin ucu olmasa Ressam nasil cizsin resimleri. Murekkep yaziya nasil dokulsun dolma kalemin ucu olmadan. OL-AN nasil OLacak o sizde "cae" ediyor, Lanet ve Lutuf lamlarini size Cae yapiyor, getiriyor, teCeLLi oluyor, bu tecelli mekanizmasinin mekAN'idir o Resul (s.a.w.s). Fakat Lanete dair inzar edici bir nezir ve lutufla tebsir edici bir besirdir o. Eger ki onu bulursaniz, bu CeLaL in bir lamindaki MiM'i bulsaniz, CeLaL --> CeMaL'e donusecek. Ikilik kalkacak. Her sey Resuli Seviyeye gelecek. Ve bu oldugunda, Resul sizi IRSAL ettiginde, ANlayacaksiniz ki Kudret sahibi El-Kadir olan ALLAH c.c, KuN feyekunda kudreti ile nasil hukumlerini icra etmekte, ve kulli seye nasil kadir olmakta.

Allahumme salli ve sellim ve barik ala seyidina Muhammedin, abdike, ve nebiyyike, ve Resulike , ve Nebiyul ummii, ve ala alihi, ehlibeytihi, sahbihi ve ummetihi.

Subhaneke Allahumme ve bi hamdike, eshedu en la ilahe illa ente vahdeke la serike leke ve etebu ileyh.
Allah en dogrusunu bilir.
Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Eûzubillâhi's-semî'u'l-alîmu mine'ş-şeytânirracîm.

قَالَ هَلْ آمَنُكُمْ عَلَيْهِ إِلاَّ كَمَا أَمِنتُكُمْ عَلَى أَخِيهِ مِن قَبْلُ فَاللّهُ خَيْرٌ حَافِظًا وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

Resim---Kâle hel âmenukum aleyhi illâ kemâ emintukum alâ ahîhi min kabl(kablu), fallâhu hayrun hâfizâ(hâfizen) ve huve erhamur râhimîn(râhimîne) : Babaları dedi ki: «Ben onu size nasıl emanet ederim? Ya bundan önce kardeşini emanet ettiğimde olan gibi olursa! En hayırlı koruyucu Allah'dır ve O, merhamet edenlerin en merhametlisidir.» (Yûsuf 12/64)

Sadakallâhu'l-azîm
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ثُمَّ لاَ يُتْبِعُونَ مَا أَنفَقُواُ مَنًّا وَلاَ أَذًى لَّهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

Ellezîne yunfikûne emvâlehum fî sebîlillâhi summe lâ yutbiûne mâ enfekû mennen ve lâ ezen lehum ecruhum inde rabbihim, ve lâ havfun aleyhim ve lâ hum yahzenûn(yahzenûne) : Mallarını Allah yolunda infâk ettikten (verdikten) sonra verdikleri şeyin arkasından minnet ettirmeyenlerin (başa kakmayanların) ve onlara eza etmeyenlerin ecirleri (mükâfatları), Rab'lerinin katındadır. Ve onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmazlar. (Bakara - 262)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ALLAH celle celâluhu Duyurdu/Buyurdu ki:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ مِنْ أَزْوَاجِكُمْ وَأَوْلَادِكُمْ عَدُوًّا لَّكُمْ فَاحْذَرُوهُمْ وَإِن تَعْفُوا وَتَصْفَحُوا وَتَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Yâ eyhuhellezîne âmenû inne min ezvâcikum ve evlâdikum aduvven lekum fahzerûhum, ve in ta’fû ve tasfehû ve tagfirû fe innallâhe gafûrun rahîm: Ey iman edenler, gerçek şu ki, sizin eşlerinizden ve çocuklarınızdan bir kısmı sizler için (birer) düşmandırlar. Şu halde onlardan sakının. Yine de affeder, hoş görür (kusurlarını yüzlerine vurmaz) ve bağışlarsanız, artık elbette Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.” (Tegâbun 64/14)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Duyurdu/Buyurdu ki:

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben, benden sonraki erkeklere kadınlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım!” buyurmuştur.
(Buharî Nikah-17; Tirmizî Edeb-3; İbn Mâce Fiten-19)
Resim

“►Günün Ayeti◄” sayfasına dön