MOLLA KÂSIM

Yunus Emre (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

MOLLA KÂSIM

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

=>SıRat KöPRüsü ==>Herkesin Kendi NEFSidir ki,
=>KİNindEN, KİBRindEN ve KENdindEN GEÇ!.emeyeENLer,
=>
Ömür Boyu FitNE-FüCuR KAZdıkLarı ATeŞş KUYULarına BuRada DÜŞeRLer!..

HAYy DOSst!.
celle celâlihu..

Ebu’L-KÂSIM’a=>SELÂM DerİZ,
=>MUHAMMEDî=>KELÂM DerİZ,
GÜBREden =>GÜL=>DUÂ EDerİZ,

KÜLLî ŞEYy=>NÛRuLLAH!. DerİZ,
===>“Ebu’L-KASIM”ı ==>SEVerİZ,
===>MUHAMMEDî MELÂM DİLerİZ!.

sallallahu aleyhi vesellem..

KiBiR BAŞI’n TAŞıR AHhmaKk!
=>FİTNEye ULAŞıR AHhmaKk!

=>BAL ARImızı=>BEĞENMezz,
PİSLiğe =>BULAŞıR AHhmaKk!.

=->UYANdığını=>BİLemez,
ZOM UYkU’da UYUYANLar!.
FİTNe-FÜCURun>SİLemez,
SİDİKLe>YÜZün YUYANLar!.

İHVÂNİ’m=>BİZ’e GELemez,
“ŞEytÂN’ın SESİ”n DUYANLar!.

ZEVK 9607

MUHAMMEDî HASBî HİZMEt=>RAHMEt YÜKLü BULUt GiBi!
=>MÜNÂFIk ==>İKİ KAPILı ===>KORku GiBi ==>UMUt GiBi,
ŞEytÂN UŞAğı OLANLar =>HISIM BİLmez!.=>BİLmez HÂSIM,

=>YÛNUS’a MUHATAB DEğiL =>HASED KULU>MOLLa KÂSIM!.

16.04.2020. 18:57..
Brsbrsam..tktktrstkkmzdkoronavirüsss...

UÇURuR ==>KANAt-AYAğı’n,
LEŞş kOKUsun SEZen KARga!.

İSTemez BÜLBÜL-GÜL Bağı’n,
DALdan DALa=>GEZen KARga!.

BOK’tan->BOSTAN>İBREt BİLmez,
==>NEFS HEVÂ-HEVES ==>BEBEsi!.
GÜBRE’den=>
GÜL>HİKMEt BİLmez,
===>DİLLi DÜDÜKkk ==>LAF EBEsi!.

*
**

Kasm.: Bölmek. Kısımlara Ayırmak..
KÂSIM.: Taksim eden, ayıran, bölen, BÖLüştüren KİMse..
Ebü’l-Kâsım.: Kâsım’ın Babası sallallahu aleyhi vesellem.... ÖZ ANLAtımm..
HISIM.: Soyca ve evlenme neticesinde aralarında göbek bağı bulunanların herbirii. Akraba.
HÂSIM.: Muhâlif. Karşı taraf. Düşman.. Kesip atma, kesme, kat'etme..
KÜNye.: Bir kimsenin nereden ve kimden olduğunu bildiren ve hüviyeti yazılı olan kâğıt..

Resim
Ebu’L-KÂSIM aleyhisselâm.:

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem,
Hatice aleyhiasselâm’dan olan ilk oğlu Kāsım aleyhisselâm’a nisbetle “Ebü’l-Kāsım” künyesini almıştır..

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben yalnız taksim ediciyim/Kâsım’ım, veren ise ALLAH’tır” buyurmuştur.
(Buhârî, “ʿİlim”, 13; Müslim, “Zekât”, 100)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ben Ebü’l-Kâsım’ım, aranızda paylaştırırım..” buyurmuştur.
(Müslim, “Âdâb”, 5)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Benim ismimle isimlenin, ama künyemle künyelenmeyin.” buyurmuştur.
(Müslim, Edeb 1)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İsmimi alan künyemi almasın, künyemi alan da ismimi almasın.” buyurmuştur.
(Beyhakî, es-Sünenü'l-Kübrâ, IX/309)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem künyesini almanın sadece ismi "MuhaMMed" olanlar için yasak olduğu görüşü de vardır..
(Nevevî, Şerhu Müslim, IX359/60)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellemin çarşıda veya Bakī‘ Mezarlığı’nda bulunduğu bir sırada ashabdan biri diğerine.:
“Yâ Ebe’l-Kāsım!” diye seslenince Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, dönüp ona baktı.
Sahâbî.: “Yâ Resûlullah! Ben sana değil falana seslenmiştim”
deyince,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ona, künyesinin değil adının kullanılmasını tavsiye etti...

(Buhârî, “Büyûʿ”, 49; Müslim, “Âdâb”, 1)

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “MuhaMMed adını koyduklarınıza vurmayın ve onları iyilikten mahrum etmeyin, Çocuğa MuhaMMed adını koyduğunuzda ona iyi davranın, meclisi onun için açın, ona yüz ekşitmeyin!.” buyurmuştur.
(Hindî, Kenzu'l-Ummal, XVI/48, Suyutî, el-Camiu's-sağir (Feyzu'1-Kadîr ile), I/35))

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kimin bir oğlu olur da ona teberrüken MuhaMMed adını koyarsa, o da çocuğu da Cennet'te olur.” buyurmuştur.
(Münavî, Feyżü’l-ḳadîr, VI/237)
Resim
YÛNUS EMRE kaddesallahu sırrahu ve MoLLa Kâsım.:

Ben dervişim diyene,
bir ün edesim gelir!.
Seğirdüben sesine,
Varup yetesim gelir!.

Ben DERVİŞ OLdum zannedip, boş başını ALıp gidene seslenip çağırmak isterim.
Sesinin geldiği tarafa ardından koşturarak peşinden yetişesim GELir..

Resim

Sırat kıldan incedir,
Kılıçtan keskincedir,
Varıp anın üstüne,
Evler yapasım gelir!.

Bu ÂLEMde herkesin korktuğu, kıldan ince ve kılıçtan keskince olan Sırat KÖPRÜsünün üstüne çıkıp evler yapasım GELir..

Resim

Altında gayya vardır,
İçi nâr ile pürdür
Varuben ol gölgede,
Biraz yatasım gelir!.

CeNNete GEÇmek için CeheNNemin Üzerine kurulan, kıldan ince ve kılıçtan keskince olan Sırat KÖPRÜsünün altında içi kızıl kor ateşle dolu Gayya Kuyusuna verıp gölgesin de şöyle birazcık keyf için yatasım GELir..

Resim

Od’a =>gölgedir deyu,
Ta'n eylemen hocalar,
Hatırınız hoş olsun,
Biraz yanasım gelir!.

Ben “Kızıl kor ateşin içinde gölge”de dedim diye, beni ayıplayıp kınamayın gördüğüne kör zâhirî İlim Hocaları.. Yine de hatırınız var ve hoş olsun, benim birazcık siz sanırsınız yanasım GELir..

Resim

Ben günahımca yanam,
Rahmet suyunda yunam,
İki kanat takınam,
Biraz uçasım gelir!.

Siz deyin ki günahım kadar yanacağım. Ben ise, İbrahimî “berden selâm” olan ateşten =>Rahmet Suyunda yıkanayım.
Sonra İmÂN ve amel kanatlarımı takınıp AŞKk ARŞına uçasım GELir..

Resim

Andan Cennet'e varam,
Cennette huriler görem,
Hûri ile Gılmanı,
Bir bir koçasım gelir!.

Oradan UÇarak Cennet'e varayım, Cennette huriler göreyim,
Ve Cennetteki Hûri ile Gılmanı kucaklayasım GELir..

Resim

Derviş Yûnus bu sözü,
Eğri büğrü söyleme,
Seni sigaya çeken,
Bir MoLLa Kâsım gelir!.

Derviş Yûnus kaddesallahu sırrahu bu sözü,
Zâhir- bâtın/eğri-büğrü söyleme sonra gün gelir bu sölerinden dolayı seni sorgulamaya kalkışan kabasakal bir Molla Kâsım GELir..

Resim

YÛNUS EMRE kaddesallahu sırrahu
ve Molla Kâsım..:

YÛNUS EMRE kuddise sirruhu’nun SıRR ESERi “DİVÂNI”ı,
HAKk’a yürüşünden yıllar sonra, Halka yönelik ham aklıyla, İslama Hizmet etmek kaygısıyla hareket eden Kabasakal Molla Kâsım’ın eline geçer… Kabasakal Molla Kâsım, oturur Irmak kenarına, YÛNUS EMRE kuddise sirruhu’nun DİVÂNIndaki şiirlerini eleştirmence okumaya başlar.: “Bu ifâde, şu ifâde de, Bizim Felân Feşmekan Efendi Hazretlerinin kavlince şeriate aykırıdır, haramdır ve de, çok sakıncalıdır!.” diyerek üç bin sayfalık kitabın binini yırtar dereye atar, binini cehâlet ateşinde yakar..
Şaşkın Akıllı
Molla Kâsım beğenmediği şiir sayfalarını bir bir, söylene söylene dereye atmaya, yırtmaya, yakmaya devam ederken “yukardaki beyit” ile karşılaşır.. YÛNUS EMRE BaBamız kuddise sirruhu'nun, kerâmetle yıllar sonrası, kendisinden şiirinde bahsedince, şaşar ve apışır kalır..
ELi YANar.. DİLi YANar.. MuhaMMedî HAKk ERENLERin AŞKuLLAH ATEŞİnde..

Bir de derler ki.: “YÛNUS EMRE kuddise sirruhu’nun DİVÂNI’ndan;
Molla Kâsım’ın;
Yaktığı ŞİİRLeri =>DUman Duman BULut BULut GÖKLerde =>MeLekLer OKUmakta,
NeHRe Attığı ŞİİRLeri =>DALga DALga UMut UMut DENİZLerde=> BALıkLar OKUmakta,
Bu ŞİİRden sonra =>GERİye KALanLarı ise =>o gündür bu gündür HAKk ERENLer NÛş EDer İnsÂNLar OkumaktaLarmışşş..

MOLLA KÂSIM KİMdir.:
Molla Kâsım, Şam, Isfahan, Konya Medreselerinde ilim tahsil etmiş, fıkıh ve hadisle meşgul olmuş, Zahirî İlimlerde kendini geliştirmiş bir âlimdir. 14. Yüzyılın başlarında Anadolu'da sayıları giderek artan Tekke Tasavvufî Akımlara ve MuhaMMedî Sufîlere karşı OLumsuz-menfî bir görüş ve duruş sergileryenlerin baş çekenlerinden fitnecilerinden birisi münâfık bir kişidir..

nOt.: Meşhur Fetvâcı Ebussud Efendinin de, Kendisinden 200-300 yıl önce YAŞamış YÛNUS EMRE BaBamız kuddise sirruhu'nun.:
"BiR BEN VARdır bENde=>bENdEN İÇERü!."
için fetvâ soran Mollaya.: "O kişinin fevtine/idamına-ÖLümüne ve TEKkesinin YIKıLmasına" diye verdiği fetvâsı Diyânet İşleri Yayınlarındadır.. MOLLâ KÂsımLara DUYuruLur!.

Resim

Ün etmek.:
Ünlemek. Seslenmek
Seğürdüben.: Koşarak.
Yetmek.: Ardından yeyişmek..
Gayya.: Cehennemin beşinci tabakasındaki çok korkunç bir kuyunun adı. İçine düşenin kolay kolay kurtulamıyacağı korkunç çukur..
Nâr.: Ateş
Od.: Ateş
Ta’n etmek.: Ayıplamak. Hoş görmemek. Kötülemek. Birisinin ayıp ve kusurlarını beyân etmek.
Koçamak.: Kucaklamak..
Siga.: İmtihan .
Sigaya çekmek.: İmtihan etmek. Sorgulamak, hesaba çekmek..

Resim

Resim
M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..
Resim

“►Yunus Emre◄” sayfasına dön