HASBINALLAH WA NI'MAL WAKIL

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

HASBINALLAH WA NI'MAL WAKIL

Mesaj gönderen Gariban »

Resim
''Hasbinallah Veni'mel Vekil''
hattat:Halil AKTAŞ

LA ILAHA ILLA ANTA SUBHANAKA INNI KUNTU MINA’Z ZALIMIN.
HASBINALLAHU WA NI’MAL –WAKIL NI’MAL-MAWLA WA NI’MAL-NASIR.

(There is no god but YOU. You are the ONE who is “Subhan”. I have been of “Zalims”. ALLAH who is the One that gives without expecting anything in return, is our “wakil”, our Mawla and our Aid)

It is a prayer (Dua) of help and asking, that is given to servant (abd) by ALLAH.

Translation: Oh Allah! Protect me from the acts of “zalims (In Arabic: ظلم, Dholim).

A human who, gives harm to people, animals and herbs by using the divine names that are given to him by ALLAH, without realizing that he is defying ALLAH, and kicks his own pure spirit by his lust (hawa) and self (nafs).

Save me from insulting to any kind of physcial (material) and spiritual (manawi) bounties (ni'mats) that you gave to Your Divine Names (asma ul husna), by using the Divine Names that you gave to me against the others. If I become subjected to any kind of insult and “zulm”, I know how beautiful “wakil”
[*] [/color]you are.

[*][/color] Wakil: “Wakil” is the one who has the right to act and do things on behalf of someone. Lawyers are “wakil” as well. “Wakil” can use the “walayat” physically where “walayat” is potential.

That means , Oh my Lord (RaBB)! I seek refuge to You. I remit that to You (leave it to You, transfer it to You). You are my lawyer. I will keep the beauty that You gave to me with Your Divine Names (asmas) Oh Lord (RABB)!.

Prof.Dr.Munir Derman (k.s)
(A Friend of ALLAH says that , Volume II)

وَذَا النُّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادٰى فِى الظُّلُمَاتِ اَنْ لَا اِلٰهَ اِلَّا اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنّٖى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمٖينَ

Wa zan nu_ni iz zahaba mugha_dhiban fazhan na al lan naqdira alaihi fana_da_ fiz zuluma_ti al la_ ila_ha il la_ anta subha_naka in ni kuntu minaz za_limin:
And (mention) Dhu'n-Nun, when he went off in anger and deemed that We had no power over him, but he cried out in the darkness, saying: There is no God save Thee. Be Thou glorified! Lo! I have been a wrong-doer. [Qur’an, Al-Anbiya, (21/87) ][/size][/b]

Turkish Original:

...:...:... ''LÂ İLAHE İLLÂ ENTE SÜBHANEKE İNNİ KÜNTl MİNE’Z-ZÂLİMİN. HASBİNALLAHU VE NİGME’L-VEKİL NİGME’L-MEVLÂ VE NlGME’L-NASIR.'' ...:..:...

( Senden başka ilâh yoktur.Subhân olan Sen’sin. Ben zalimlerden oldum. Karşılıksız veren ALLAH vekilimiz, mevlâmız ve yardımcımızdır…)

ALLAH'ın kula verdiği bir yardım ve isteme duasıdır.

Tercümesi: Yâ ilâhî! Beni zâlimlerin hareketlerinden koru.

Zâlim : ALLAH'a karşı geldiğinin farkında olmadan ALLAH tarafından kendisine verilen esmâları, kudret ve güçleri kullanarak; insana, hayvana, nebata karşı fenalık yapan ve kendi temiz ruhunu arzu heves ve nefsiyle tekmeleyen insan demektir.

Başkalarına karşı bana verdiğin esmâları kullanarak senin esmâlarına verdiğin her türlü maddî ve mânevî nimetlere hakaretden beni koru. Her türlü hakarete, zulme maruz kalırsam senin ne güzel vekil olduğunu bilirim.

Yâ Rabbi! Sana sığınırım. Sana havale ediyorum. Benim avukatım sensin. Esmâlarınla bana verdiğin güzelliği muhafaza edeceğim YÂ RABBÎ! demektir.

وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ
Resim---Ve zen nuni iz zehebe müğadiben fe zanne el len nakdira aleyhi fe nada fiz zulümati el la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimin: Zünnûn'u da (Yunus'u da zikret). O öfkeli bir hâlde geçip gitmişti; bizim kendisini asla sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Nihayet karanlıklar içinde: «Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zâlimlerden oldum!» diye niyaz etti.(Enbiyâ 21/ 87)

Havale : Gönderme.

Prof.Dr.Munir Derman (k.s)
(ALLAH DOSTu derki II. cilt 12. bölüm)
Resim

“►Munir Derman◄” sayfasına dön