Günün Hadisi -5-

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: Günün Hadisi -5-

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular: “Gerçek şudur ki kâfir bir iyilik yaptığı zaman, onun karşılığında kendisine dünyalık bir nimet verilir. Mü’mine gelince, Allah onun iyiliklerini âhirete saklar, dünyada da yaptığı kulluğa göre ona rızık verir.” buyurmuştur.. (Müslim, Münâfıkîn, 57, 56)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular: "İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar!" buyurmuştur.. (Aclunî, Keşfü’l- Hâfâ 2/414; Sehavî, Makasıd: s.442; Gazzalî, İhya: 4/20)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“İnsan, kulluk vazifelerini îfâda kusur gösterir, yani her ibadetini kâfî miktarda yapmayıp azaltırsa Cenâb-ı Allah onu gam ve kedere mübtelâ kılar.” buyurmuştur.. (Ali el-Müttakî, Kenzü’l-ummâl, no: 6788)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nurunnehar
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen nurunnehar »

Resim

İmam ALi kerremallahu vechehu.: “RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem:“Mârifet sermayem, akıl dinimin aslı, sevgi esasım, (ALLAH'a) iştiyak bineğim, ALLAH'ı zikir yoldaşım, doğruluk hazinem, hüzün dostum, ilim silâhım, sabır elbisem, rıza ganimetim, acz iftiharım, zühd sanatım, yakîn güç ve kuvvetim, itaat bana yeten şey, cihad ahlâkım, namaz gözümün nurudur..” buyurdu” buyurmuştur ..
(İhyau ulumi’d- din, İ. Gazalî, Müt. A. Serdaroğlu, İst. 1975, s.648)

Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Vallahi ben günde yetmiş defadan fazla Allah’dan beni bağışlamasını diler, tövbe ederim.” buyurmuştur.. (Buhârî, Daavât 3. Tirmizî, Tefsîru sûre 47; İbn Mâce, Edeb 57)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Param parça edilsen, ateşlerde yakılsan bile, sakın hiçbir şeyi Allâh’a ortak koşma! Hiçbir namazını da terketme; kim namazı bile bile terk ederse o kişi Allâh Teâlâ’nın himâyesinden, hıfz u emânından uzak kalır…” buyurmuştur.. (İbn-i Mâce, Fiten, 23)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kişinin en üstün îmânı, nerede bulunursa bulunsun Allah’ın onunla beraber olduğunu bilmesidir.” buyurmuştur.. (Kenzü’l Ummal, 1339)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“İyilik güzel ahlâktır, kötülük vicdânını rahatsız eden, duymasını istemediğin şeydir.” buyurmuştur.. (Tirmizi, Zühd, 52; Müsned, IV, 182)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Biriniz cumanın farzını kılınca, ardından dört rek`at namaz daha kılsın.” buyurmuştur.. (Müslim, Cum`a 67-69. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 238; Tirmizî, Cum`a 24; Nesâî, Cum`a 42; İbni Mâce, İkâmet 95)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Münâfığın alâmeti üçtür; konuştuğunda yalan söyler, söz verdiğinde sözünden döner, kendisine bir şey emânet edildiğinde emânete hıyânet eder.” buyurmuştur.. (Buhârî, İmân, 24; Müslim, Îmân, 107)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz!..” buyurmuştur.. (Münâvî, Feyzü’l-Kadir, V, 663)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kim bir karış mikdarı bir yere haksız olarak zulümle sahip olursa, o yerin yedi katı boynuna geçirilir.” buyurmuştur.. (Buhârî, Mezâlim 13, Bed’ül-halk 2; Müslim, Müsâkât 139-142. Tirmizî, Diyât 21)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“…Mü’mine Allah’ın rahmeti, rızâsı ve cenneti müjdelendiği zaman Allah Teâlâ’ya kavuşmak ister; işte o zaman Allah da ona kavuşmayı arzu eder. Kâfire Allah’ın azâbı, gazabı haber verildiği zaman Allah’a kavuşmaktan hoşlanmaz; Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz.” buyurmuştur.. (Müslim, Zikir 14-17. Buhârî, Rikak 41; Tirmizî, Cenâiz 67, Zühd 6; Nesâî, Cenâiz 10; İbni Mâce, Zühd 31)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!” buyurmuştur.. (Müslim, Salât 215. Ebû Dâvûd, Salât 148; Nesâî, Tatbîk 78)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Zehra
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Zehra »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz.:
“Yedi şey gelmezden önce hayırlı amelleri işlemeye devam edin, neyi bekliyorsunuz?.:
1-) Her şeyi unutturacak yoksulluğu mu,
2-) Azdırıp saptıran zenginliği mi?,
3-) Bedenî tüm güçleri bozan hastalığı mı?
4-) Bunaklık meydana getiren ihtiyarlığı mı?,
5-) Ansızın geliveren ölümü mü?
6-) Yoksa gelmesi beklenen Deccâl Fitnesini mi?
7-) Yoksa, kıyamet saatini mi bekliyorsunuz? Ki, onun gelmesi daha dehşetli ve daha acıdır!.”
buyurmuştur..

(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’den; İ.Ahmed, Müsned: 7952)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Bir müslüman günah işleyip de sonra abdest alır, iki rekât namaz kılar ve istiğfar ederse Allah onu affeder.” buyurmuştur.. (İbni Mâce, İkame, 193, Ebû Dâvûd, Vitr, 26, Tirmizî, Salat, 181, Ahmed b. Hanbel I, 2, 9, 10)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allâh’ın yarattıkları üzerinde tefekkür edin…” buyurmuştur.. (Deylemî, II, 56; Heysemî, I, 81)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Şükür, imânın yarısıdır…” buyurmuştur.. (Süyûtî, I, 107)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allah’ı Rab, İslâm’ı din, Muhammed’i peygamber olarak benimseyip onlardan râzı olan kimse imânın tadını tatmıştır.” buyurmuştur.. (Müslim, İmân 56)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kadere îmân etmek, her türlü keder ve hüznü giderir.” buyurmuştur.. (Suyûtî, Câmiu’s-Sağîr, I, 107)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allâh’ım! Beni, Sen’in muhabbetinle ve sevgisi Sen’in katında fayda verecek olan kimsenin muhabbetiyle rızıklandır. Allâh’ım! Bana ihsân ettiğin ve benim de kendilerini sevdiğim nîmetleri, Sen’in sevdiğin ve râzı olduğun amelleri işleyebilmem husûsunda bir kuvvet kıl. Allâh’ım! İstediğim hâlde bana vermediğin şeyleri de, zihnimi Sen’in sevdiğin şeylerle meşgul etmeme ve tamâmen Sen’in tâatine yönelmeme bir sebep kıl.” buyurmuştur.. (Tirmizî, Deavât, 73/3491)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allâh Teâlâ, Âdem’i yeryüzünün her tarafından aldığı bir tutam topraktan ya­ratmıştır. Bu sebeple Âdemoğullarının, o topraklara izâfeten bir kısmı kırmızı, bir kısmı beyaz ve siyah, bir kısmı da bu renklerin karışımındaki bir renkte; bir kısmı yumuşak, bir kısmı sert, bir kısmı iyi huylu, bir kısmı kötü huylu olarak (yâni muhtelif istîdâd, husûsiyet ve karakterde) dünyâya gelmiştir.” buyurmuştur.. (Ebû Dâvud, Sünnet, 16; Tirmizî, Tefsîr, 2/2955; Ahmed, IV, 400)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Bir cemaat Allah'ın evlerinden bir evde toplanır, Allah'ın kitabını okur ve aralarında müzakere ederlerse, üzerlerine sekinet iner, onları rahmet kaplar ve melekler etraflarını kuşatır. Allah Teâlâ da o kimseleri kendi nezdinde bulunanların arasında anar.” buyurmuştur.. (Müslim, zikir, 38)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

Resim

Haris el-A'var radiyallahu anhu anlatıyor.: “Mescide uğramıştım; gördüm ki halk, zikri terkedip malayâni konulara dalmış, konuşuyor. İmam Ali kerremallahu vechehu'e çıkıp durumdan haberdâr ettim.
Bana.:
“Doğru mu söylüyorsun, öyle mi yapıyorlar?” dedi.
Ben.: “Evet dediğim doğrudur.” Deyince.:
Ali kerremallahu vechehu.: “Ben Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in şöyle söylediğini işittim.: “Haberiniz olsun bir fitne çıkacak!”
Ben hemen sordum:
“Bundan kurtuluş yolu nedir Yâ Resûlullah?.” Deyince.:

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH'ın Kitabı(na uymak)tır. O'nda sizden önceki (milletlerin ahvâliyle ilgili) haber, sizden sonra (kıyamete kadar) gelecek fitneler ve kıyamet ahvâli ile ilgili haberler mevcud. Ayrıca sizin aranızda (iman-küfür, taat-isyan, haram-helâl vs. nev'inden) cereyân edecek ahvâlin de hükmü var. O, hak ile bâtılı ayırdeden ölçüdür. O'nda her şey ciddîdir, gayesiz bir kelâm yoktur. Kim akılsızlık edip, O'na inanmaz ve O'nunla amel etmezse, ALLAH onu helâk eder. Kim O'nun dışında hidâyet ararsa ALLAH onu saptırır. O ALLAH'ın sağlam İPİdir. O, hikmetli olan zikirdir, O dosdoğru YOLdur. O, kendine uyan hevâları koymaktan, kendisini (kıraat eden) dilleri iltibastan korur. Âlimler ona doyamazlar. Onun çokca tekrarı usanç vermez, Tadını eksiltmez. İnsanı hayretlere düşüren mümtaz yönleri son bulmaz, tükenmez, O öyle bir kitaptır ki, cinler işittikleri zaman şöyle demekten kendilerini alamadılar: “Biz, hiç duyulmadık bir tilâvet dinledik. Bu doğruya götürmektedir. Biz, O'nun (ALLAH kelâmı olduğuna) inandık” (Cin 1). Kim ondan haber getirirse doğru söyler. Kim onunla amel ederse ücrete mazhar olur. Kim onunla hüküm verirse adaletle hükmeder. Kim ona çağrılırsa, doğru yola çağrılmış olur. “Ey A'ver, bu güzel kelimeleri iyi öğren!.” buyurdu.
(Tirmizî, Sevâbu'l- Kur'ÂN, 14)

قُلْ أُوحِيَ إِلَيَّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِّنَ الْجِنِّ فَقَالُوا إِنَّا سَمِعْنَا قُرْآنًا عَجَبًا
“Kul ûhıye ileyye ennehustemea neferun mine’l- cinni fe kâlû innâ semi’nâ kur’ânen acebâ (aceben).: De ki: “Cinlerden bir topluluğun (Kur'ân) dinlediği, sonra: “Biz gerçekten harika, güzel bir Kur'ân işittik.” dedikleri bana vahyedildi.”(Cin 72/1)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Cuma günü bana çok salevât getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şâhid olduğu bir gündür. O gün bir kişi bana salât ettiğinde onun salâtı mutlakâ bana arz edilir. Salevât getirmeyi bırakıncaya kadar bu durum böyle devam eder…” buyurmuştur.. (İbn-i Mâce, Cenâiz, 65. Ebû Dâvûd, Salât 201/1047, Vitr 26)

Resim
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön