MÜNİR DDERMAN ks.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin
Mesajlar: 1109
Kayıt: 27 Şub 2010, 02:00

MÜNİR DDERMAN ks.

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

Doktor MÜNİR DERMAN
kaddesallahu sırrahu..

Bazı kimseler vardır, onlarla tanışmak, görüşmek bir insanın bütün hayatını değiştirebilir. Dünya görüşüne yeni bir ışık, yeni bir renk getirebilir. O şahsı tanıdıktan sonra, hayat bambaşka bir hüviyet kazanır. İşte Doktor Münir Derman böyle bir insandı. Bir Gönül Sultanı, bir ALLAH DOStu idi..
Altmışlı yılların başı, Ankara’da bir dergi çıkıyor =>İslâm Dergisi. Görür görmez çok beğendim, hayranlık duydum ve derhal abone oldum. Her sayısı birbirinden dolgun, birbirinden zengin. Hem bilim adamlarının, hem Gönül İnsanlarının birbirinden güzel yazıları...

O yazıları tekrar tekrar okuyor, doyamıyordum. Yalnız bir imza vardı ki, hayranlığımın da ötesinde beni büyülemişti.
Doktor Münir Derman’ın yazıları “Allah Dostu der ki...” başlığı altında çıkıyor, okuya okuya ezberliyordum. Gün geldi, kendisiyle tanışmak, elini öpmek, içimde biriken soruları sormak istedim. Soruşturdum, Eskişehir’de Devlet Hastanesinde Operatör olduğunu öğrendim, telefon ettim, görüşme isteğimi bildirdim. “Hayhay evlâdım!” dedi, “Eskişehir’e buyurun, sizi bekliyorum.”.
Ve şükürler olsun beklenen gün geldi, Eskişehir’de Münir Bey’in odasındaydım. Hürmetle ellerinden öpüyorum, sohbet başlıyor. O gün ne kadar mutlu olduğumu, ne kadar huzurla dolduğumu anlatamam. Karşımda olağanüstü bir insan vardı, sorularıma verilen cevaplar beni çok kısa bir zamanda içten fethetti ve o günden itibâren Münir Bey’i kelimelerle ifâdesi mümkün olmayan büyük bir aşkla, heyecanla SEVdim. Bütün varlığımla ona bağlandım. Artık her hafta sonu Eskişehir’e gidiyor, birbirinden güzel “inci dakikaları” yaşıyordum..

Münir Bey, çok yönlü bir insandı; bir yönüyle değerli bir Bilim Adamıydı. Hiçbir şeyi tesâdüfe bırakmayan, kılı kırk yaran titizliğiyle her ameliyattan evvel tıp atlasını açar, ameliyat edeceği organı en ince ayrıntılarıyla incelerdi. Yüzlerce defa aynı ameliyatı yapmış olsa bile, yeni de incelemesini sürdürürdü. “Hayatta” derdi, “Tesadüf diye bir şey yoktur, o sadece lügatlarda olan bir kelime. Belli sebeplerden, belli sonuçlar doğar.”
Altı dil biliyordu, Eskişehir’de hizmet süresi bitip emekli olduktan sonra Almanya’ya gitmişti, oradaki Profesörler Münir Bey’in Almanca’sına hayran olmuşlardı. Lise tahsilini yaptığı Trabzon’da okulunu birincilikle bitirmiş, mükafat olarak Fransa’ya gönderilmişti. Sorbon’da Psikoloji tahsili yaptı, orada da çevresindeki insanlar Münir Bey’in Fransızca’sının mükemmelliğine hayran olmuşlardı. Sorbon’u başarı ile bitirdikten sonra Ezher Üniversitesine gitti, orada İslâmî İlimler tahsil etti. Sonra Ankara’ya geldi, Dil Tarih Fakültesinde tarih ve felsefe okudu. İstanbul Tıp Fakültesinde tıp tahsili yaptı..

Münir Bey’in insan aklının ve havsalasının alamayacağı kadar muhteşem bir kültürü vardı. Edebiyata çok meraklı bir insanım ama ömür boyu Münir Bey kadar Türk Diline hâkim bir kimse görmedim. Gerek konuşma üslûbu, gerek yazı tarzı beni her zaman büyüledi. Münir Bey’in sohbetinde bulunmak başlı başına bir güzellikti, bir ilim ve sanat olayıydı. Bâzen sabahlardınız ama yine de doyamazdınız. Münir Bey hayatta gördüğüm en büyük ALLAH ve Peygamber Âşığı idi. Kırk Velî Zâttan ilim tahsil etmeye çalıştım, her birinde ayrı ayrı güzellikler, meziyetler gördüm. Ama Münir Bey’deki ALLAH ve Peygamber AŞkını kimsede görmedim. Çok küçük yaştan itibaren, Hocası Ömer İnan Efendi Hazretleri tarafından özel olarak yetiştirilmişti. Münir Bey’i bir kere de olsa gören ve dinleyen insanın bütün dünyası değişirdi, artık o günden itibâren hayata ve insanlara farklı bakar, eşyâdan olaylara kadar her şeyi farklı algılardı. ALLAH Kelâmı yazacağım diye kaleminin yongalarını çöpe atmaz, bir torbada saklardı. Tırnaklarını edeben atmaz, bir yerde biriktirir, sonra onları saygıyla toprağa gömerdi. Çok az yemek yerdi, birkaç kaşık çorba içer çekilirdi. Suyu çok soğuk SEVer, kış günü bile buzlu su içerdi.
Hayatının hiçbir döneminde paraya, mala, mülke önem vermedi. Pantolon ve gömlekle gezerdi, Münir Bey’i tanıdığım süre içinde hep öyle gördüm. Çok mütevâzı idi, herkesle çok çabuk kaynaşır, dost olurdu. Almanya’da on yıl operatörlük yaptıktan sonra Ankara’ya geldi, Ulucanlar’da Hanecioğlu Oteli’ne yerleşti..

Yaşadığı sürece ne evi barkı, ne malı mülkü, ne serveti oldu. Hastasından ücret almadı. Fâkir hastalarının ilâçlarını kendi yaptırır, yol ücretlerini verirdi. Münir Bey çok az uyku uyurdu, gecenin önemli bir kısmını ibâdetle geçirirdi. Emekli olduktan sonra birçok eser kaleme aldı. Münir Bey’in kitapları okumakla doyulacak gibi değildir. Aynı eseri otuz kere de, kırk kere de okusanız doyamazsınız, yine okumak istersiniz. Münir Bey’in yanına oturduğunuz zaman mübârek bedeninden mis gibi bir koku yayılırdı. Hiçbir kokuya benzemeyen mânevî bir koku idi bu. Sohbetlerde birçok kimse yanında oturmak için çâreler arardı.

Münir Bey’in Annesi Şahver Hanımefendi, muhteşem bir İslâm Hanımefendisi idi. Bir gün Eskişehir’e gitmiştim, Hocam.: “Sabri oğlum, Annem hasta, hastanede yatıyor, görmek, geçmiş olsun demek ister misin?” demişti. Beraber gittik, o günü hiç unutamıyorum, beyazlar içinde sanki bir melek yatıyordu. Elini öptük, sohbet açıldı gelenlere.: “Biliyor musunuz?” dedi, “Ben cambaz olmak isterdim”. Hayretler içinde kalmıştık, seksen küsur yaşındaki bir muhterem İslâm Hanım Efendisinin cambaz olmak isteği bizleri şaşırtmıştı. Niçin der gibi yüzüne baktık, sebebini izah etti.: “Efendim” dedi, “Eğer cambaz olsaydım, eğilir ayaklarımın altını öperdim, bu ayaklar seksen küsur sene beni üzerinde taşıdı, kahrımı çekti, onlara teşekkür etmek istiyorum, saygılarımı, minnetlerimi belirtmek istiyorum ama gücüm yetmiyor!.”

Aradan bunca yıl geçti, o cevaptaki edebi, inceliği ve zarâfeti unutamadım. Ne zaman hatırlasam ürperirim, gözlerim dolar.
Münir Bey anlatmıştı.: “Küçük bir çocuktum, beş yaşındaydım, sokakta arkadaşlarımla oynamış, terlemiştim. Su içmek için eve geldim, Annem.: “Aman yavrum dikkâtli ol, Sürpik Teyze Bayram Ziyâretine geldi, onu rahatsız etmeyelim!” dedi. Su içtim, tekrar oynamak üzere dışarı çıktım. Bir süre sonra yine susadım, eve geldim annem, Sürpik Teyzenin olduğunu, ses çıkartmamam gerektiğini söyledi. Canım sıkılmıştı.: “Aman Anne!.” dedim, “Bu gavur karısı ne zaman gidecek?.”
İlk ve son olarak, o gün annemden bir tokat yedim, beni şiddetle azarladı.: “Böyle konuşmaya utanmıyor musun?” dedi. “Sürpik Hanım komşumuz, ALLAH razı olsun bayramda ilk gelen ziyâretçi o oldu.”


İşte Rahmetli Münir Bey, böyle muhterem bir Annenin Evlâdıydı. Anneden alınan terbiye, bir ömür boyu evlâdı takip ediyor ve üzerinde hiç silinmeyecek izler bırakıyor.
Tanıdığım Velî bir Zât, çocuklarını terbiye etmek için öğüt isteyenlere.: “Aman Efendim” der, “Siz önce kendi kendinizi eğitin, size bakarak çocuklarınız da edebli ve saygılı olurlar!.”

Tanıdığım, beğendiğim, hayran olduğum Münir Bey’le uzun yıllarımız beraber geçti, bu süre içinde kendisini İslâm Edebine, İnceliğine, Peygamber Ahlâkına uymayan bir tek davranış içinde görmedim. Mübârek SultÂN, her ÂN için saygı dolu, edeb ve incelik dolu, son derece dikkâtli ve uyanık bir rûh hâli içindeydi. NûR içinde yatsın, ALLAH’ın Rahmeti, Peygamberin Şefaati üzerine olsun!.

SaBRi TANDOĞAN..


Resim

SaBRi TANDOĞAN.:
(Ankara; 17.08.1934-17.08.2015)

Sabri Tandoğan, 17 Ağustos 1934'de Ankara'da doğdu. Çocuk şahsiyetinin, yedi yaşına kadar geliştiğine inanan, merhum Edebiyat Öğretmeni Annesinin bilinçli eğitimciliği sayesinde 3,5 yaşında okuma ve öğrenme aşkıyla doldu..
Danıştay 2. Daire üyeliğinden emekli bir hukukçu olmanın yanında ilahiyat, felsefe ve tıp eğitimleri almış, 3.5 yaşından itibaren nâdir insanda görülebilecek bir okuma ve öğrenme aşkı ile hayatı ve insanları etüt etmiş, insan psikolojisine vakıf, güzel sanatlara ve estetiğe yaşamın her alanında çok ehemmiyet veren, evrensel bir kültürü olan, ülkemizin en büyük kişisel kütüphanelerinden birini oluşturmuş gerçek bir Hak ve hakikat aşığı idi. Kendisinin bilgiden hâle geçirdiği, yerdeki bir kum tanesinden gökyüzündeki samanyoluna kadar bütün varlığı saygı ve SEVgi ile kucaklamaya dayalı Âhi Kültürüne uygun, hikmetli bir yaşantısı vardı..

Başlıca Kitapları Alfabetik Sırayla.: Gönül Sohbetleri Cilt 3, Gönül Sohbetleri Cilt : 5, Gönül Sohbetleri Cilt: 1, Gönül Sohbetleri Cilt: 10, Gönül Sohbetleri Cilt: 11, Gönül Sohbetleri Cilt: 12 olarak sayılabilir..
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Cevapla

“Münir Derman (k.s) Kimdir?” sayfasına dön