RASÛLULLAH’ın İMÂM ALİ DUÂLaRı.

Hz Ali Keremeallahu Veche İle ilgili konular
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

RASÛLULLAH’ın İMÂM ALİ DUÂLaRı.

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

RASÛLULLAH’ın İMÂM ALİ DUÂLaRı.:

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz'in,
İmâm Ali kerremallahu vechehu Efendimiz'e ÖĞRettiği DUÂLar.:

SIKINTIya DÜŞtüğünde OKUnacak DUÂ.:

İmâm Ali kerremallahu vechehu.:
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, başıma bir sıkıntı geldiğinde bana şöyle DUÂ etmeyi öğretti.:

ARAPÇASI.:
Resim

TÜRKÇESİ.:
Lâ İLâhe İLLâ ALLAHu’l-HALîMu’l-KERîmu, SUBHÂNe ALLAHi ve tebâreke ALLAHu RABBu’l-ARŞi’l-AZîMi, Ve’l-HamduLiLLAHi RABBi’l-ÂLEMîN.:

MÂNÂSI.:
HALÎM ve KERÎM olan ALLAH celle celâlihu’tan başka İLÂH yoktur. Yüce ARŞ’ın RABBi olan ALLAH celle celâlihu’ı her türlü noksan sıfatlardan tenzîh ederim, O ne YÜCEdir. Hamd, Âlemlerin RABBi olan ALLAH celle celâlihu’ya mahsustur..” buyurdu.
(Ahmed, Müsned, I/91,92,94)

...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimCÂN BaBaResim
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Re: RASÛLULLAH’ın İMÂM ALİ DUÂLaRı.

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

Ali bin Rebîa radiyallahu anhu.:“Bir gün İmâm ALi kerremallahu vechehu’ye binmesi için bir binek getirildi. İmâm ALi kerremallahu vechehu ayağını eğere koyunca.:

Resim

dedi. Hayvanın üzerine yerleşince de.:

ARAPÇASI.:
Resim

TÜRKÇESİ.:

Elhamdülillahi subhânellezî sehhare lenâ hâzâ ve mâ kunnâ lehu mukrinîn. Ve innâ ilâ RABBinâ le munkalibûn.

MÂNÂSI.:
ALLAH’a hamd olsun!. “Bunu bizim hizmetimize veren (RABBimizi) tesbih ve takdis ederiz, yoksa biz bunlara güç yetiremezdik. Biz şüphesiz RABBimize döneceğiz.” buyurdu.

لِتَسْتَوُوا عَلَى ظُهُورِهِ ثُمَّ تَذْكُرُوا نِعْمَةَ رَبِّكُمْ إِذَا اسْتَوَيْتُمْ عَلَيْهِ وَتَقُولُوا سُبْحانَ الَّذِي سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَمَا كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ
وَإِنَّا إِلَى رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ

“Li testevû alâ zuhûrihî summe tezkurû ni’mete RABBikum izesteveytum aleyhi, ve tekûlû subhânellezî sehhare lenâ hâzâ ve mâ kunnâ lehu mukrinîn (mukrinîne). Ve innâ ilâ RABBinâ le munkalibûn (munkalibûne).: “Onların sırtlarına yerleşmeniz için. Sonra onun üzerine yerleştiğiniz zaman RABBinizin ni'metini zikredin! Ve: “Bunu bize musahhar (emrimize amade) kılan (ALLAH) SUBHÂN'dır. Ve biz, O'na (kendimiz) güç yetiremezdik.” deyin!. “Ve gerçekten biz RABBimize döneceğiz!.” deyin!” (Zuhruf 43/13,14)

Sonra =>Üç defâ “ELHAMDÜLİLLAH!.” =>Üç defâ “ALLAHu EKBER!.” dedikten sonra şu DUÂyı yaptı.:

ARAPÇASI.:
Resim

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme’kfinî bihalâlike an harâmike ve’gninî bifazlike ammen sivâk.

MÂNÂSI.:

ALLAH’ım!. SENi bütün noksanlıklardan tenzîh ederim, SENden başka İLÂH yoktur, ancak SEN varsın! Ben (günahlar işleyerek) kendime zulmettim, beni mağfiret eyle!.” buyurdu.

İmâm ALi kerremallahu vechehu bunları söyledikten sonra tebessüm etti.
Ben.: "Niçin tebessüm ettiniz yâ Resûlullah?" diye sordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: RABBimiz =>ALLAH’ım!. Beni mağfiret eyle!.” diyen kulundan çok hoşlanır ve.: “Kulum, günahları BENden başka kimsenin affedemeyeceğini BİLdi!.” buyurur.” buyurdu.

(İmam Ahmed, Müsned, I, 97,115)

ResimCÂN BaBaResim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

Mükâteb bir köle/hürriyetine kavuşmak için efendisiyle belli bir miktar üzere anlaşan köle, İmâm ALi kerremallahu vechehu’ye gelerek.: “Borcumu ödeyecek gücüm yok, bana yardım et!” demişti.
İmâm ALi kerremallahu vechehu de.: Peygamber Efendimiz aleyhisselâm’ın bana öğrettiği DUÂyı ben de sana öğreteyim mi? Buna devâm ettiğin takdirde, üzerinde Sebir Dağı kadar borç olsa bile ALLAHu TeALÂ onu ödemene yardım eder” dedi ve şu DUÂyı okudu.:

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

ALLAHümme’kfinî bihalâlike an harâmike fa’gninî bifazlike ammen sivâk.

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bana helâl rızık nâsib ederek beni haramlardan koru! Lûtfunla beni SEN’den başkasına muhtaç etme!.” buyurdu.

(Tirmizî, Deavât, 110/3563; İmam Ahmed, Müsned, I, 153)

Resim
Cebel-i Sebir/Sebir Dağı.: Sebir Dağı, Mekke'deki önemli dağlardan birisidir. İbrahim aleyhisselâm’ın Oğlu İsmâil aleyhisselâmKURBÂN etmek üzere iken Cebrâil aleyhisselâm'ın CeNNetten getirilen Koç ile İNdigi DAĞdır..

ResimCÂN BaBaResim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

İmâm ALi kerremallahu vechehu.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bana.:
şu
DUÂyı okudu.:

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

ALLAHümme’ehdinî ve seddidnî.

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Beni hidâyete erdir ve her işini doğru yapan dürüst kullarından eyle!.” de!.” buyurdu.

(Müslim, Zikir 78; Ebû Dâvûd, Hâtem 4.)

ResimCÂN BaBaResim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

İmâm ALi kerremallahu vechehu.: “İmâm ALi kerremallahu vechehu.: “Bedir Harbi başlayınca bir müddet savaştım. Sonra Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ne yapıyor diye bakmak için hızla yanına vardım. Bir de baktım ki, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem secdeye kapanmış, durmadan.:

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:

"Yâ HAYyu yâ KAYyûm!. Yâ HAYyu yâ KAYyûm!.

MÂNÂSI.:
"Yâ HAYyu yâ KAYyûm!. Yâ HAYyu yâ KAYyûm!.: Ey HAYy ve KAYyûm olan ALLAH’ım, Ey HAYy ve KAYyûm olan ALLAH’ım!" diye niyâzda bulunuyor, bundan başka bir şey söylemiyordu.
Oradan ayrıldım, biraz daha savaştım ve tekrar geldim. Yine secde hâlinde aynı şekilde ALLAH’a yalvarıyordu. Savaşa tekrar döndüm. Bir müddet sonra tekrar geldiğimde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem aynı şekilde DUÂ ediyordu. Nihâyet ALLAHu TeALÂ ona yardım ve fetih kapılarını açtı.”
buyurdu.

(Heysemî, X, 147; İbn-i Sa‘d, II, 26; I, 223; Beyhakî, Delâil, III, 49; İbn-i Kesîr, Bidâye, III, 275-276.)

ResimCÂN BaBaResim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

İmâm ALi kerremallahu vechehu.:“Şiddetli bir ağrımın olduğu bir zaman Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem yanıma uğramışdı.
O esnâda ben.: ALLAH’ım! Ecelim geldiyse rûhumu alarak beni rahatlat, gelmediyse bu sıkıntıyı benden kaldır. Eğer bu bir imtihân ise bana sabretme gücü ver!.” diyordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ne dedin?” buyurdu.
Ben de sözlerimi tekrarladım.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ayağıyla bana dokunarak tekrar.: “Ne dedin?” buyurdu.
Ben sözlerimi yine tekrarladım.
Bu sefer Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAH’ım!. O’na âfiyet ver (veyâ) şifâ ver!.” diye DUÂ buyurdu.
O günden sonra o ağrıdan bir daha hiç şikâyetim olmadı!.”

(İmam Ahmed, Müsned, I, 83, 107.)

ResimCÂN BaBaResim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

Resim

İmâm ALi kerremallahu vechehu.: “Yağmur DUÂsına çıktığınızda.:
1-) ALLAH’a hamd ediniz, O’nu lâyık olduğu üzere senâ ediniz!
2-) Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz’e salât ü selam getiriniz!
3-) ALLAH’tan mağfiret dileyiniz!
Çünkü yağmur DUÂsına çıkmak istiğfardır, ALLAH’tan mağfiret dilemektir!.”
buyurmuştur.
(Abdurrezzâk, Musannef, III, 88)

Resim

İmâm ALi kerremallahu vechehu.: “Kim, işitmiş olduğu bir aksırık esnâsında.:

ARAPÇASI.:
Resim

TÜRKÇESİ.:

Elhamdulillâhi RABBi’l-ÂLEMîne alâ Küllî HÂLin mâ kâne..

MÂNÂSI.:
“Vukû bulan her hâl üzere Âlemlerin RABBi olan ALLAH’a hamd olsun!.” derse, hiçbir zaman diş ve kulak ağrısı çekmez!.” buyurmuştur.
(Buhârî, el-Edebü’l-müfred, no: 926)

ResimCÂN BaBaResim

“►Hz. Ali Keremallahu Veche◄” sayfasına dön