KuL İhvÂNi KİMdir?

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

RABBenâ celle celâlihu..

SEN=>ÖZümüzü BİLensÎn,
SEN=>SIRRımızı SİLensÎn,
HAKk’tan=>HAKk’ta,
HAKk’La==->HAKk’a,
ENte=>SENsÎn,
ENâ=>SENsÎn!.


ZEVK 9840

KIRAt>BEdEN=>KITMiR>NEFSim.. KuL İHVÂNi KELÂMîyem,
RûH>AHADî=>KaLB>AHMEDî... SIRR-ı SUBHÂN SELÂMîyem,
EBDÂL-EBRÂR-AHYÂR-AHRÂRHÂLis->MuHLis MUHAMMEDî,
EDEB=>İLiM=>İRFÂN=>ERKÂN... EHLi BEYtî MELÂMîyemmm!..


04.01.2021 04: 01
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseyrÂNnn..


bEN DEdiğim=>BİZ-in bENi,
DAMLası==>DENİZ-in bENi,
VADEt’in=>KESREt ZERResi,
NAHNU>BİZ BİR-İZ-in bENi!.


Resim

RABBenâ celle celâlihu..

RABBenâ =>Biz NÛRunuz.. ALLAHu Nûru’s- semâvâti ve’l- ard..
RABBenâ =>Biz KULunuz.. Ve ENte hayru’l- vârisîn..
RABBenâ =>Biz MUHTAÇız.. Ve ENte Hayru’r- Râzikîn..
RABBenâ =>Biz MECBURuz.. Ve Ente Erhamu’r- Râhimîn..
RABBenâ =>Biz ME’MURuz.. Ve Ente Hayru’l- Munzilîn..
RABBenâ =>Biz MAHKUMuz.. Ve Ente Ahkemu’l- Hâkimîn..

RABBenâ =>Bize HAKiKatu-L HAKk’ı BİLdir.. Ve Ente Erhamu’r- Râhımîn..
RABBenâ =>Bize HAYRu’l- HAKk’ı BULdur.. Ve Ente Hayru’r- Râhimîn..
RABBenâ =>Bize ŞÂHiDu’ş- ŞÂHîD OLdur.. Ve Ente Hayru’l- Fâtihîn..
RABBenâ =>Bizi Eş ŞEHîD ŞEREFinLe GÜLdür.. Ve ENte Alâ Kulli Şey’in Şehîd..

Resim

ENâ=>SENsÎn.. SEN ALLAH celle celâlihu..:


يَا مُوسَى إِنَّهُ أَنَا اللَّهُ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
Resim---”Yâ mûsâ innehû ENÂLLÂHu’l- AZÎZu’l- HAKÎM (hakîmu).: Ey Musâ! Muhakkak ki BEN, AZÎZ (yüce), HAKÎM (hüküm ve hikmet sâhibi) olan Allah'ım.” (Neml 27/9)

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي مِن شَاطِئِ الْوَادِي الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ أَن يَا مُوسَى إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---”Fe lemmâ etâhâ nûdiye min şâtıı’l- vâdi’l- eymeni fî’l- buk’ati’l- mubâreketi mine’ş- şecerati en yâ mûsâ İNNÎ ENÂLLÂHu RABBu’L- ÂLEMÎN (âlemîne).: Böylece oraya geldiği zaman vâdinin sağ tarafından, mübârek yerdeki ağaçtan nidâ edildi.: “Ey Musâ! Muhakkak ki BEN, ÂLEMLERİN RABBİ ALLAH'ım!.” (Kasas 28/30)

Resim RABBenâ =>Biz NÛRunuz.:

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---”ALLAHu Nûru’s- semâvâti ve’l- ard (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ MISBÂHun, el mısbâhu fî zucâcetin, ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durriyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), NÛRUN ALÂ NÛR (nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle li’n- nâsi, vallâhu bi kulli şey’in alîm (alîmun).: ALLAH, göklerin ve yerin nuru’dur. O’nun nuru, içinde MİSBAH (lâmba) bulunan kandil (ışık saçan bir kaynak) gibidir. Misbah, sırça (cam) içindedir. Sırça (cam), inci gibi (parlayan) yıldız gibidir. Doğuda ve batıda bulunmayan mübârek bir ağacın yağından yakılır. Onun yağı, ona ateş değmese de kendi kendine ışık verir. Nûr üzerine nurdur. ALLAH dilediğini nuruna hidâyet eder (ulaştırır)..” (Nur 24/35)

وَالَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَالشُّهَدَاء عِندَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُوْلَئِكَ أَصْحَابُ الْجَحِيمِ
Resim---”Vellezîne âmenû billâhi ve rusulihî ulâike humu’s- sıddîkûne ve’ş- şuhedâu inde RABBihim, lehum ecruhum ve nûruhum, vellezîne keferû ve kezzebû bi âyâtinâ ulâike ashâbu’l- cahîm (cahîmi).: Ve, ALLAH'a ve O'nun Resûl'üne inananlar, işte onlar, onlar sıddıklardır ve şehitlerdir. RABB'lerinin yanında onların ecirleri ve nurları vardır. Ve inkâr edenler ve âyetlerimizi yalanlayanlar, işte onlar cahîm (alevli ateş) halkıdır.” (Hadîd 57/19)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ يُؤْتِكُمْ كِفْلَيْنِ مِن رَّحْمَتِهِ وَيَجْعَل لَّكُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهِ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Resim---”Yâ eyyuhâllezîne âmenût tekûllâhe ve âminû bi resûlihî yû’tikum kifleyni min rahmetihî ve yec’al lekum nûren temşûne bihî ve yagfir lekum, vALLÂHu GAFÛRun RAHÎM (rahîmun).: Ey iman edenler! ALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun. Ve O'nun Resûl'üne îmân edin ki, size rahmetinden iki kat versin. Ve sizin için, onunla beraber yürüyeceğiniz nur kılsın (versin). Ve sizi mağfiret etsin (günahlarınızı sevaba çevirsin). Ve ALLAH; GAFÛR'dur, RAHÎM'dir.” (Hadîd 57/28)

Resim

Resim---Câbir radiyallahu anhu.: “Yâ Resûlullah!. Anam-babam sana fedâ olsun, ALLAH’ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz?” diye sordum. Şöyle buyurdu.: ”Ey Câbir! Her şeyden önce ALLAH’ın ilk yarattığı şey senin Peygamberinin Nûrudur. O nûr, ALLAH’ın Kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh, ne Kalem, ne Cennet, ne ateş/Cehennem vardı. Ne Melek, ne Gök, ne Yer, ne Güneş, ne Ay, ne Cin ve ne de İnsan vardı.
ALLAH mahlukları yaratmak istediği vakit, bu nuru dört parçaya ayırdı. Birinci parçasından Kalemi, ikinci parçasından Levh’i (Levh-i Mahfuz), üçüncü parçasından Arş’ı yarattı. Dördüncü parçayı ayrıca dört parçaya böldü: Birinci parçadan Hamele-i Arşı (Arşın Taşıyıcılarını), ikinci parçadan Kürsî’yi, üçüncü parçadan diğer Melekleri yarattı. Dördüncü kısmı tekrar dört parçaya böldü: Birinci parçadan Gökleri, ikinci parçadan Yerleri, üçüncü parçadan Cennet ve Cehennemi yarattı. Sonra dördüncü parçayı yine dörde böldü.: Birinci parçadan Mü’minlerin basîret nurunu/iman şuurunu, ikinci parçadan -marifetullahtan ibaret olan- Kalblerinin nûrunu, üçüncü parçadan Tevhidden ibâret olan Ünsiyet Nûrunu (Lâ İLâhe iİLLâ ALLAH MuhaMMedu’r- ResûLuLLAH Nûrunu) yarattı.”
buyurdu.

(İmâm Ahmed, Müsned IV-127; Hâkim, Müstedrek II-600/4175; İbni Hibbân, El İhsân XIV-312/6404; Kastalanî, Mevâhibü'l-Ledünniye: 1/6; Krş. Aclunî, I/262-6)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ”ALLAH.: “Seni kendi nûrumdan, diğer şeyleri de senin nûrundan yarattım.” buyurdu.” buyurmuştur.
(Îmân Ahmed, Müsned IV-127; Hâkim, Müstedrek II-600/4175; İbni Hibbân, El İhsân XIV-312/6404; Aclûnî, Keşfü'l-Hâfâ I-265/827)

Resim---Cenâb-ı HAKk TeÂLÂ, insanlığın babası Âdem aleyhisselâm'ı yaratmıştı. Başını kaldırıp bakan Âdem aleyhisselâm, Arş-ı A'lâda muazzam bir nur ile bir isim yazılı gördü.: “AHMeD.”
Merak edip sordu.: “Yâ RABBî, bu nûr nedir?”
ALLAH TeÂLÂ.: “Bu senin zürriyetinden bir Peygamberin Nûru’dur ki, onun ismi göklerde AhMed ve yerlerde MuhaMMed'dir. Eğer, o olmasaydı, seni yaratmazdım!.”
buyurdu.

(Kastalanî, Mevâhibü'l-Ledünnîyye: 1/6)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH.: “Sen olmasaydın ben kainatı yaratmazdım.” buyurdu.” buyurmuştur.
(Aclunî, II: 164; Hâkim el Müstedrek, II: 615)

Resim

Resim Ve ENte=>SENsÎn.. SENsÎn SEN RABBenâ ALLAH celle celâlihu..:

Resim Ve ENte Hayru’r- Râzikîn.:

قَالَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء تَكُونُ لَنَا عِيداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآيَةً مِّنكَ وَارْزُقْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ
Resim---”Kâle îsebnu meryemeLLÂHumme RABBenâ enzi’l- aleynâ mâideten mine’s- semâi tekûnu lenâ îden li evvelinâ ve âhirinâ ve âyeten mink (minke), verzuknâ VE ENTE HAYRU’R- RÂZİKÎN (râzikîne).: Meryem oğlu Îsâ.: “ALLAH'ım, RABB'imiz! Bizim üzerimize semâdan bir sofra indir ki bizim için bayram, bizden öncekiler ve bizden sonrakiler için SENden bir mu’cize (delil) olsun. Ve bizi rızıklandır. VE SEN RIZIK VERENLERİN EN HAYIRLISISIN!.” dedi.” (Mâide 5/114)

Resim Ve ENte Alâ Kulli Şey’in Şehîd.:

مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيدًا مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ
Resim---”Mâ kultu lehum illâ mâ emertenî bihî eni’budûllâhe RABBî ve RABBekum, ve kuntu aleyhim şehîden mâ dumtu fîhim, fe lemmâ teveffeytenî kunte ente’r- rakîbe aleyhim VE ENTE ALÂ KULLİ ŞEY’İN ŞEHÎD (şehîdun).: Onlara, bana emrettiğin.: “Benim de RABB'im, sizin de RABB'iniz olan ALLAH'a kul olmaları”ndan başka birşey söylemedim. Onların arasında bulunduğum sürece, onların üzerlerine şâhid oldum. Fakat beni vefât ettirince (aralarından alınca) onların üzerine gözetleyici SEN oldun. VE SEN HERŞEYE ŞÂHİDSİN!.” (Mâide 5/117)

Resim Ve Ente Hayru’l- Fâtihîn.:

قَدِ افْتَرَيْنَا عَلَى اللّهِ كَذِبًا إِنْ عُدْنَا فِي مِلَّتِكُم بَعْدَ إِذْ نَجَّانَا اللّهُ مِنْهَا وَمَا يَكُونُ لَنَا أَن نَّعُودَ فِيهَا إِلاَّ أَن يَشَاء اللّهُ رَبُّنَا وَسِعَ رَبُّنَا كُلَّ شَيْءٍ عِلْمًا عَلَى اللّهِ تَوَكَّلْنَا رَبَّنَا افْتَحْ بَيْنَنَا وَبَيْنَ قَوْمِنَا بِالْحَقِّ وَأَنتَ خَيْرُ الْفَاتِحِينَ
Resim---”Kadiftereynâ alallâhi keziben in udnâ fî milletikum ba’de iz necceynALLÂHu minhâ, ve mâ yekûnu lenâ en neûde fîhâ illâ en yeşâALLAHu RABBunâ, vesia RABBunâ kulle şey’in ilmen, alallâhi tevekkelnâ, RABBeneftah beynenâ ve beyne kavminâ bil hakkı VE ENTE HAYRU’L- FÂTİHÎN(fâtihîne).: “ALLAH'ın, bizi ondan kurtarmasından sonra, sizin milletinize dönersek ALLAH'a yalanla iftira etmiş oluruz. Ve RABBimizin dilemesi hariç bizim oraya geri dönmemiz olamaz. RABBimiz ilmiyle herşeyi kuşatmıştır. ALLAH'a tevekkül ettik. RABBimiz, kavmimiz ile bizim aramızı hak ile aç (ayır). Sen fethedenlerin (fâtihlerin) en hayırlısısın.” (A'râf 7/89)

Resim Ve Ente Erhamu’r- Râhimîn.:

قَالَ رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلأَخِي وَأَدْخِلْنَا فِي رَحْمَتِكَ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”Kâle RABBıgfirlî ve li ahî ve edhilnâ fî Rahmetike VE ENTE ERHAMU’R- RÂHiMÎN (râhimîne).: (Musâ aleyhisselâm) şöyle dedi: “RABBim, beni ve kardeşimi mağfiret et ve bizi rahmetinin içine al (dahil et). Ve Sen, rahmet edenlerin en çok rahmet edenisin.” (A'râf 7/151)

وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”Ve eyyûbe iz nâdâ RABBehû ennî messeniyed durru VE ENTE ERHAMU’R- RÂHİMÎN (râhimîne).: Ve Eyyûb (aleyhisselâm), RABB’ine (şöyle) nidâ etmişti: “Muhakkak ki, bana bir zarar isâbet etti (hastalık geldi). Ve Sen, rahmet edenlerin en çok rahmet edenisin.” (Enbiyâ 21/83)

Resim Ve Ente Ahkemu’l- Hâkimîn.:

وَنَادَى نُوحٌ رَّبَّهُ فَقَالَ رَبِّ إِنَّ ابُنِي مِنْ أَهْلِي وَإِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَأَنتَ أَحْكَمُ الْحَاكِمِينَ
Resim---”Ve nâdâ nûhun RABBehu fe kâle RABBi innebnî min ehlî ve inne va'deke’l- hakku VE ENTE AHKEMU’L- HÂKİMÎN (hâkimîne).: Ve Nûh (aleyhisselâm) RABBine seslendi.: “Sonra (şöyle)dedi: “RABBim! Muhakkak ki oğlum benim âilemdendir. Ve muhakkak ki SENin vaadin haktır ve SEN, hüküm verenlerin en iyi hüküm verenisin.” (Hûd 11/45)

Resim Ve ente hayru’l- vârisîn.:

وَزَكَرِيَّا إِذْ نَادَى رَبَّهُ رَبِّ لَا تَذَرْنِي فَرْدًا وَأَنتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ
Resim---”Ve zekeriyyâ iz nâdâ RABBehu RABBi lâ tezernî ferden ve ente hayru’l- vârisîn (vârisîne).: Ve Zekeriyâ (aleyhisselâm), RABBine (şöyle) nidâ etmişti: “RABBim, beni tek başıma bırakma ve SEN, vârislerin en hayırlısısın.” (Enbiyâ 21/89)

Resim Ve Ente Hayru’l- Munzilîn.:

وَقُل رَّبِّ أَنزِلْنِي مُنزَلًا مُّبَارَكًا وَأَنتَ خَيْرُ الْمُنزِلِينَ
Resim---”Ve kul RABBi enzilnî munzelen MUBÂREKEN VE ENTE HAYRU’L- MUNZİLÎN (munzilîne).: Ve de ki: “RABBim, beni mübârek bir inişle indir. Ve SEN, indirenlerin en hayırlısısın.” (Mü'minûn 23/29)

Resim Ve Ente Hayru’r- Râhimîn.:

إِنَّهُ كَانَ فَرِيقٌ مِّنْ عِبَادِي يَقُولُونَ رَبَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”İnnehu kâne ferîkun min ibâdî yekûlûne RABBenâ âmennâ fagfir lenâ verhamnâ VE ENTE HAYRU’R- RÂHiMÎN (râhimîne).: Muhakkak ki kullarımdan bir grup şöyle der: “RABBimiz, biz iman ettik. Artık bize mağfiret et ve bize rahmet et (RAHÎM esma'n ile tecellî et). Ve SEN, RAHÎM olanların en hayırlısısın.” (Mü'minûn 23/109)

وَقُل رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ
Resim---”Ve kul RABBigfir verham VE ENTE HAYRU’R- RÂHiMÎN (râhimîne).: Ve de ki: “RABBim, mağfiret et (günahlarımızı sevâba çevir) ve rahmet et (RAHÎM esması ile tecellî et). Ve SEN, RAHÎM olanların en hayırlısısın.” (Mü'minûn 23/118)

Resim Ve ENte.. Ve SEN ReSûLuLLaH sallallahu aleyhi vesellem..:

وَمَا كَانَ اللّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ وَأَنتَ فِيهِمْ وَمَا كَانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ
Resim---”Ve mâ kânallâhu li yuazzibehum VE ENTE fîhim, ve mâ kânALLÂHu muazzibehum ve hum yestagfirûn (yestagfirûne).: Ve SeN (aleyhisselâm) onların arasında iken; ALLAH, onları azâblandıracak değildir. Ve onlar mağfiret diliyorken (de) ALLAH, onları azâblandıran değildir.” (Enfâl 8/33)

لَا أُقْسِمُ بِهَذَا الْبَلَدِ
Resim---”Lâ uksimu bi hâze’l- beled (beledi).: Yemin ederim bu beldeye (Mekke Şehrine),” (Beled 90/1)

وَأَنتَ حِلٌّ بِهَذَا الْبَلَدِ
Resim---”VE ENTE hıllun bi hâze’l- beled (beledi).: SeN (Ey Rasûlüm), ikamet ederken bu beldede;” (Beled 90/2)

وَوَالِدٍ وَمَا وَلَدَ
Resim---”Ve vâlidin ve mâ veled (velede).: Ve babaya ve doğan çocuğa andolsun.” (Beled 90/3)

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي كَبَدٍ
Resim---”Lekad halakne’l- insâne fî kebed (kebedin).: Andolsun ki BİZ insanı, meşakkat içinde (ana rahminden ölünceye kadar, sıkıntı, eziyet, mükellefiyet ve binbir güçlüklerle-zorluklarla karşı karşıya) yarattık.” (Beled 90/4)

HüLâsa-yı KeLÂM.:

وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى
Resim---”Ve en leyse li’l- insâni illâ mâ seâ.: Ve insÂN için =>ÇALIŞmasından başka bir ŞEYy yoktur!.” (Necm 53/39)


YÂ HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâMet,
İZZet-i İhsÂNınLa LûTFet-CEM’ et HAYATımıza İnşâe ALLAH!..


Resim
M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye
Mesajlar: 1356
Kayıt: 16 Oca 2008, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen gullale »

Resim

Kim görmüş ki... kimmiş Kulihvani?

Kim duymuş? ne demiş... neymiş Kulihvani?

Tapınır durur binbir sûrete ayna kulları... Kim soymuş kim üryan görmüş kimmiş Kulihvani?

Duymuş mu duydum diyen? ne ünlemiş nasıl kükremiş merkezde muhitte Kulihvani?

Hangi sîreti hangi sûrette ne eyler? hesab hendeseye girmez ân-ı vâhid'de Kulihvani?

Yağmur gibi yağdırsa hikmeti, okunmuş mu? uyulmuş mu? sırr-ı sırfın sûrunu üfler Kulihvani...

Oyun içinde oyun don içinde don ara da bul... vechi hangi vechte nerdeymiş Kulihvani?

Ne vezne ne âruza girer... mânâ içinde hazîne... Hep'te "hiç" de "küll"de Kulihvani...

Lâ zaman lâ mekân... nedir âlemin hakîkati? Bâtında âyân zâhirde beyân Kulihvani...

evveli Âdem, âhiri halîfe.. gör ki ak saçta alev duy ki hayrânda hayy hakîkatte Kulihvani..

Gök birleşmiş denizle... su nerde hava hani? Zerredeki kürrede sebbahada Kulihvani...

Okunmaz ışık ile anlatılmaz gırtlak ile lisân-ı sükûtta külliyât... 'cümle'de hareke Kulihvani...

Ayb görmeyin, ucb etmeyin... seyrimden seyrâna ... kelâmdan kaleme... noktadan harfe dizildi Kulihvani...

BeLâM
SeLâM
MeLâM Kulihvani...

VeLâM
KeLâM
LeyLâM Kulihvani
...
En son gullale tarafından 16 Mar 2021, 04:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

TOHUMun ÇİLLenmek VAKti,
ÇİLLenip=>DİLLenmek VAKti,
NOKTA’yı==->DEVRÂN Ettirip,
HARFLerin GÜLLenmek VAKti!.

YANmayANa SORma=>ATEŞi,
YANANLar AŞKk<->ÂŞIKk EŞi,
YANAN İNKÂR!.>ALEVi İKRÂR,
=>NÛR-u MuHaMMeD GÜNEŞi!.


Resim

RABBenâ!.
HAYyu’L-HAKk!.
HAKku’L-HUUu!.
ALLAH celle celâlihu!.


ا... =>Eilif’in KÛN EMRi==>RABBe!.
ب... =>Be’nin NOKTAsıdır=>HaBBe,
ي... =>Ye’nin yeKÛNudur==>DâBBe,
و =>Vav’ın MevCÛDudur====>SaBBe..

ا… =>ALLAH…ALLAH…İhLâs Sûresi 2. âyet… اللَّهُ.
ر… =>RABB…RABBe..Kûreyş Sûresi 3. âyet… رَبَّ
ه… =>HUUu….HaBBe.. YâSîn Sûresi 33. âyet… حَبًّا
ح… =>HAYy….DâBBe... Hûd Sûresi 56. âyet… دَآبَّةٍ
ح… =>HAKk….SaBBe.. Abese Sûresi 25. âyet… صَبًّا

RABBe.: Sâhib, mâlik, seyyid. Cenâb-ı HAKk celle celâlihu.
Besleyen, yetiştiren, terbiye eden. Müstahik. Hüdâvend..

HaBBe.: Tane. Tohum..
DâBBe.: Yürüyen mahluk. Debelenen..
SaBBe.: Dökmek, akıtmak, boşaltmak. Dökülmek. Âşık, tutkun..


Resim
KuL İHVÂNim=->ANLAt GÜLe,
GÜBREsin-GÜLün=->BÜLBÜLe,
=->ELESt MECLİSimiz KURSun,
SEHERde=>DUMAN’a=->KÜLe!.


ZEVK 9864

“ELiF”in ALtında “NOKta”==>İkİ “Be”nin=>“Ye” BİRLiği.. Sa BBe.. HAKk..
YAŞAyış SAYyıdır=>HAYyat==>KÜRREde=>ZERRE DİRLiği.. Ha BBe.. HUUu..
ZÂHiR<=>BÂTıN==>DEBELENiş===>HİLÂFEt’in=VEZİRLiği.. Dâ BBe.. HAYy..
URUC<=>RÜCÛ’==>RAZİYyeten<=>MERZİYyeten BİLELiği.. RABBe.. RABB..
Lâ HUve =>İLLâ HUuu ÂŞIKk..==>KÜLLî ŞEYyLe İLELiği.. ALLAHu’s-SAMED..


01.02.2021 02:01
brsbrsm...tktktrstkkmdenokta..


=>“ELiF”in Üstünde==>“NOKta”
NÛR’un “NuN”u=>KuL İHVÂNim..
İnsÂN AKLı===>VARda<->YOKta..
==>KUL OYUNu=>KuL İHVÂNim!.


*

ب Be
ي Ye
ن NuN

*

ب + ب => ي

*

(ؤْ) SüKÛNdaki;
HARFlerin DİLi.: 28 Harfe DiL Veren 3 Harf.:
Fetha – elif (ا)
Kesra – ya (ي)
Ötre – vav (و)

*

NuN.. (ن)… nunununununun…=>
MiM.. (م)… mimimimimimim…=>
VaV.. (و )… vavavavavavav…=>


KENDinden=>KENDi TÜREyen,
NuN’dan VuCÛDa GELen>MiM..
=>EL HAYy ZİNCİRİ->ÜREyen,
YARAtan KiM?=>MÜREBBi KiM..


ENÂ ALLAH=>BEN ALLAH’ım.. YARATAN..

”EnâLLAH!”.:
إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim---”İNNENî ENÂllâhu lâ ilâhe illâ EN fa’budnî ve ekımis salâte li zikrî: Muhakkak ki BEN, yalnızca BEN ALLAH'ım. BENden başka ilâh yoktur. BANA kulluk et; BENi anmak için namaz kıl.”(TâHâ 20/14)

فَلَمَّا أَتَاهَا نُودِي مِن شَاطِئِ الْوَادِي الْأَيْمَنِ فِي الْبُقْعَةِ الْمُبَارَكَةِ مِنَ الشَّجَرَةِ أَن يَا مُوسَى إِنِّي أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Resim---”Fe lemmâ etâhâ nûdiye min şâtıı’l- vâdi’l- eymeni fîl buk’ati’l- mubâraketi mine’ş- şecerati en yâ mûsâ innî ENÂLLâHu RABBu’l- âlemin (âlemîne).: Oraya gelince kutlu yerde bulunan vâdînin sağ tarafındaki ağaçtan kendisine nidâ edildi: Ey Mûsâ, şüphe yok ki ben, âlemlerin Rabbi Allah'ım.” (Kasas 28/30)


dÖRt ÂLEM’in dÖRt ATLısı,
KANADı=->KIRKa KATLısı,
İHVÂNim=->MELÂMEt ADı,
MUHAMMEDî>DAMAk TADı,
EKşi-ACI=>TUZLu-TATLısı!.


SESs OLarak.:
He.: (ه)… Ha: (ح)… Hı: (خ)
Se.: (ث) … Sin: (س ).. Sad
Zel.: (ذ ).. Ze: (ز ) .. Za: (ظ)
Hemze.: (أْ).. Ayn: (ع).. Ğayn: (غ)


*

İŞLemde.:
Hemze elif/elif/elifi maksûra..


GÖNLümün NÛRU’dur HEMze,
ÂŞIKk ŞÛURU’dur===>HEMze,
=>SIRRın SÜRÛRU’dur HEMze,
AŞKkın=->O-NÛRU’dur HEMze!.


HEMze =>sonda =>(ءٌ)
elif ( ا ) üzerinde =>(أْ)
elif ( ا ) altında ==->(إِ)
vav ( و ) üzerinde =>(ؤْ)
ya ( ى ) üzerinde => (يَأْ)


Resim

dÖRt ÂLEM’in==>YEDi DİLi,
KUR'ÂN-ın=->İKRÂ MENZİLi,
NOKta-HARf=>HECe-KELİMe,
İHVÂNİm>YAŞA-OL-BUL-BİLi!.
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye
Mesajlar: 1356
Kayıt: 16 Oca 2008, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen gullale »

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim
Resim BU ÇÖLL BİZimmm..

BEZM-i ELEStte BESte=>LEYyLâ,
HeR ŞEYyde HeRKeste>MecNÛN!.
=>DUYduğu HeR SESte=>LEYyLâ,
LEYyLâ!. HeR NEFeste=>MecNÛN!.


ZEVK 9902

PEŞinde “HUu!.” HECEsÎnin=>LEYyLâ’sın ARAYAN =>MecNÛN,
MuHABBEt<->MeLÂMEt ÇÖLÜ=>SALât-SELâm-SALLı=>LEYyLâ!.
LEYyLâ!. LEYyLâ!.. GECEsÎnin=>ZÜLFünü TARAYAN =>MecNÛN,
=>“KELiMetULLAH İS”sı..===>MERYEM’in MASALLı=>LEYyLâ!.


19.03.2021 03: 19
brsbrsm...tktktrstkkmizdesevdâ...


İ’TİRÂZ===>KORku KUYUSU,
RIZÂ’ysa==>UMUt DUYGUSU,
>HAYyat GÖKYÜZÜ’ne ÇIKaR,
VARsa TOHUMa=>TOPRak-SU!.


==>KUL İHVÂNİm SÖZün==>ÖZü,
==>GÖRDÜ İSe===>GÖNüL GÖZü,
LEYyLâ<->MecNÛN->MEVLÂ OLur,
LÂ HUVe->İLLÂ HUuu!. SIRR SÖZü!.


celle celâlihu..
aleyhumusselâm..


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...


ResimKUL İHVÂNİmResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

Bir DaMLa İnsÂN Sırrın Saçar,
AŞKk BULutun->SEVgi BUZ’u!.
Kaçsan>Koğar Koğsan>Kaçar,
==>KADERindir=>KILAVUZ’u!.


ÇİLLe ÇARkın =>ÇEVİRirsin,
SAYfa SAYfa ==>DEVİRirsin,
SEVgi Bu AŞk da Bu Dersin,
SEVİLir İSeN===->SEVersin!.


SEVDÂ MİR’ÂCI’n==>URÛCu,
=>UMUDun=>RÜCÛ’ ORUCu
SEVgi>SONsuz YÖNLü SEBEB,
AŞKk=>SEBEBLerin>SONUCu!


SEVmeyenLer==>SEViLemez,
“SEVgi SANATı”n=->BİLemez,
KENdin SEVer==>KAZıKk Gibi,
“SEVgi SIRRı”-na=>EĞİLemez!.


SEVgi>YÜKsek=>NEFRet=>ALÇAKk,
SEVgi HAKk’tan EL HAKku’L-HAKk,
AHMAKk===>SEVip==>SEViLemez!.
=>SÖZü=->KiBiR!. ÖZü==>ÇORAKk!.


AŞKk=>SEVgi TOHUMun CANıdır,
“SADAKAt TARLAsı”na==>EKiLir,
===->SAMİMÎyyetLE==>SU-Lanır,
SABIR GÜNEşiYLe====>ÇİMLenir,
====->SELÂMEt ÇİÇEKkLeri AÇar,
“BUdur==>ÇARk-ı ÇİLLE!.” Denir!.


ZEVK 9839

AŞKk=>SEVginin->AHh Çocuğu.. AŞKk KaLB… SEVgi=>KAFA İHVÂNim,
ÇİLLE BEŞİĞİnde===>SALLAnır.. DENGE<=>DÜZEN==>SAFÂ İHVÂNim,
=>NAKKAŞ’ın=>NAKIŞ Boncuğu.. ===>MUHAMMEDî MELÂMEtte<-===
YEDi RENKk Gİyyer===>ALLAnır.. ===->SIRR-ı SIFIR SELÂMEtte<-===
=>“NÛrun>ALâ NÛR”=>BALLAnır.. ===>“SIRR-ı MUSTAF” İHVÂNim!.


03.01.2021 03: 01
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseyrÂNnn..


Resim “SIRR-ı MUSTAF” İHVÂNim!.:

Resim
MUSTA aleyhisselâm.: (SaFVet'den) Güzide. Istıfâ edilmiş. Has ve seçilmiş. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'in mübârek bir ismi.
SaFVet.: Sâfilik, temizlik, pâklık. Hâlislik.
SaFVet-i Kalb.: Fikir ve niyetinde hiçbir garazı ve kötü gâyesi olmamak, temiz kalbli olmak..
SaFVet-i VicdÂN.: Gönül safflığı..
Istıfâ.: Bir şeyin iyisini seçip ayıklamak. Bir şeyi ıslâh edip sâfileştirmek. Seçmek. Ayıklamak..
Istıfaf.: Dizilme. Sıralanma. Saf bağlama.
Istıfa-gerde.: f. Seçilen. Seçilmiş bulunan…


قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِينَ اصْطَفَى آللَّهُ خَيْرٌ أَمَّا يُشْرِكُونَ
Resim---”Kulil hamdu lillâhi ve selâmun alâ ibâdihillezînastafâ, âllâhu hayrun emmâ yuşrikûn(yuşrikûne).: De ki: “Hamd, Allah'a aittir (Allah içindir, Allah'adır). Ve selâm, onun seçtiği kullarının üzerinedir. Allah mı, yoksa onların şirk koştuğu şeyler mi hayırlıdır?” (Necm 53/59)

Resim “NÛrun>ALâ NÛR”=>BALLAnır.:

ALLAHu zü’L-CELÂL’in,
KÛN feyeKÛN TeCELLîyat Zuhûratının MutLak KemâLi,
=>MutLak KUL OLan RASÛLULLAH sallallahu aleyhi ve sellem’dir..
EZELdeki =>HaBîB/HaBBe’de OLmayan/GÖZükmeyen Masdar MiMi;
AhMed’de =>bir MiM iken,
MahMud’da =>iki MiM ve,
MuhaMMed’de =>üç MiM İLe;

=>DİNde, DÜNYÂda ve âHİRETte;
RAHMetenLi’L- ÂLEMîN OLarak MâhLukatın ÜMMü/ANAsı ,
ve TemeL Tohumu OLan RASÛLULLAH sallallahu aleyhi ve sellem'de
=>YaratıLanların MutLak KemâLine ULAŞmıştır..


اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Resim ---”ALLÂHU NÛRU’s- SEMÂVÂTİ ve’l- ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh (mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh (zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâs(nâsi), vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun): ALLAH, GÖKLERİN ve YERİN NURUDUR. O'nun nurunun misâli, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip iletir. Allah İnsÂNlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.” (Nûr 24/35)


YÂ HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimKUL İHVÂNİmResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

DEVR-i DEVRÂN'da,
-SEYR-i SEYRÂN'da,
-CEVL-i CEVLÂN'da,
HAYR-ı HAYRÂN'da!.


DOStt HUuu!.
HUuu DOStt!.


=>BAL ARIsı GERÇEğin,
AŞKk KoVaNın PETEğin,
=->YEDi DAĞın ÇİÇEğin,
>BAL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

ÖZün SÖZ OLsun===>DİLe,
DOĞRu SÖYLe=->HeLÂL Ye,
“Bu da GEÇer Yâ HUu!” de,
==->HAL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

KUL GELdin =>KÂiNAT’a,
EYyLeme =>KuSuR-HATa,
=>BİNersin=>TAHTA AT’a,
==>SAL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

YOLcu GELdin=>Bu HAN’a,
==->EMÂNEttir==>İNSAN’a,
EL HAYydır=>Kıyma CAN’a,
===->EL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

CÂN KUŞ=>KANLı KAFEsi,
YuSEBBihu!... SEVDâ SEsi,
ESeN==->SUBHÂN NEFEsi,
=->YEL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

NEFs-RABB’in Bilen KiŞi,
HAKk DOSt DUÂ DERVİŞi,
->TEVHİDdir->DERVİŞ İŞi,
==>DİL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

VAKit GELdi=->SÖZ DİNLe,
ÇİLLeni AŞKkLa PERÇİNLe,
=>YARATAN’ın==>SENİNLe,
==>OL!. HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

DAMLa=->BİZdir DENİZ’Le,
NAHNUdur=>BİZ BİR-İZ’Le,
MUSTAKîM YOLu==-> İZ’Le,
===>YOL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

NÂSiB->KISMEt=->KERBELâ,
GÖRdün-DUYdun=>Es SELâ,
YAŞAdın>MECNÛN<->LEYLâ,
===->ÇÖL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

SIRRın SALL==>Ah-ü-ZÂR’a,
ÖL!=>DİRiL!=>GİR MEZÂR’a,
İBREt<->HİKMEt->GÜLZÂR’a,
===->GÜL HAKkı’nı UNUtma!.

Resim

HAKka HİLÂFEt=->BÜRÜNdün,
=>RÛH’a=>BEDEN DÜRÜNdün,
=>KUL İHVÂNi==->GÖRÜNdün,
=====>KUL HAKkı’nı UNUtma!.


06.05.2021.. 04:20
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseher-sahur24ramazÂNn
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

“KÜLLî ŞEYy”in==>ASLı=>ALLAH,
==>TECELLîLer=>fASLı==>ALLAH,
“bEN-sEN-O”nun CEM’i=>NAHNU,
===>OLANLarın hASLı===->ALAH!.

=>“BEN” Buyuran=>YüCe ALLAH,
“bEN”im->“bEN”liğim=>EMÂNet!.
“BİZ” DEdiğim=>RASûL<->ALLAH,
DENİZ’de=>DAMLALık==>SÜNNet!.
KÜLLî ŞEYy>HERKEs =>NÛRULLAH,
NAHNU=>CÂN’da>CÂNÂN>CENNet!.

BİZ BİR-İZ DENiZ===->DAMLAsı bEN,
YOKkLuk-ÇOKkLuk->TEKkLikte SEN,
NEFSin=>HEVÂ<==>HEVESi==->AKıL,
DOĞum<->ÖLüm=>NASıL<->NEdEN!?!.


ZEVK 10.002

NÛRULLAH=>NÛR-u MuHaMMed>YOL-YOLcusu-HAN’ı bENim!
====>HÂL-i HAZıR=->HALİFEsi====>ŞEHÂDEt MeKÂNı bENim!
HABLi’L-VERîD=>BEYtü’R-RABB’ım->CÂN EVi-CÂNÂN’ı bENim!
====>İBRAHîM’im=>BIÇAğı’yım===>İSMÂİL’im=->CÂNı bENim!
NÂZ’a==>NAHNU NİYÂZı’yım====>BİZ BİR-İZ KURBÂNı bENim!
====>KÂR-ü-BELÂ ÇÖLÜ’ndeki====>ŞEHîD-i ŞÂH KANı bENim!
==>EL==>EL’e=EL==>YEDuLLAH’a==>VUSLÂtın VATANı bENim!
=>HAKk’ın NUTku=na->NÂTıKım===>HALkına KUR'ÂN-ı bENim!
GEÇmiş<=>GELeceği=>bENim!.==>EZEL<->EBED=>ÂN’ı bENim!
===>HABiBî<=>HASBî HİZMEtçii===->feyeKÛN KERVÂNı bENim!
“OLsun!” “OLmasın!.” SeBeBi=>SoN-UÇ’ta==>“OLÂN”ı bENim!
===>MUHAMMEDî MELÂMîyim=====->VERENi<=>ALAN’ı bENim!
===>KUL İHVÂNi===>KITMÎRİ’yim====>NİZAMî SULTÂNı bENim!.
=>Ve YEBkâ VEChu RABBike=->KüLLü Men ALeyhâ FÂN’ı bENim!.


celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..

21.07.2021.. 07:21
brsbrsm...tktktrstkkmizde,
2.kurbÂNbyrmımızzzz..


ALtı YüZ=->SEKiZ KÖŞEsi,
AŞKk KÂBEsin KAPIsıyım!.
===->ON İkİ AYRıt NEŞEsi,
=>YAPIsıyım!. TAPIsıyım!.
DENİZde>DAMLA’nın SEsi,
HEP’in>HiÇ’i=>HEPİsiyim!.


Resim

RABBu’L-ÂLEMîNdir=>ALLAH,
HABLi’L-VERîD>RESÛLULLAH,
EL->ELe=>ELLer=>YEDuLLAH,
ÂŞIKk YÜREğidir===>DERGÂH,
Bî-İZNİLLAH==>Lî-VECHİLLAH,
SEBîLiLLAH====> RIZAULLAH,
İNŞâe ALLAH=->MâŞâe ALLAH!.


Resim
GÂH.: (Geh) f. Yer. (yer ve zaman bildiren "ek"tir.)
BÂRGÂH.: f. Huzur-u RABBi’l- Âlemîn. DUÂ edilen yer..
KÂRGÂH.: KÂREVi.. KERBeLÂ..
NÂRGÂH.: NÂREVi.. CeheNNem..
DERGÂH.: CeNâB-ı HAKk TeÂLÂ KAPIsı..
YEDuLLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in ELi..
SEBîLiLLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in YOLu..
RIZAULLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in RIZAsı..
Bî-İZNİLLAH.: ALLAHu zü’L- CELÂL’in İZNi İLe..
Lî-VECHİLLAH.: Sadece ALLAHu zü’L- CELÂL İÇin..


Resim “BEN” Buyuran=>YüCe ALLAH.:

وَلِلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَأَيْنَمَا تُوَلُّواْ فَثَمَّ وَجْهُ اللّهِ إِنَّ اللّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Resim---"Ve lillâhi’l- meşriku ve’l- magribu fe eynemâ tuvellû fe semme vechullâh (vechullâhi) innallâhe vâsiun alîm (alîmun).: Ve doğu da ALLAH’ındır batı da. Artık hangi tarafa dönerseniz dönün, ALLAH’ın Vechi (ZÂT’ı) işte oradadır. Muhakkak ki ALLAH VÂSİ’dir (rahmeti ve lutfu geniştir, herşeyi ilmi ile kuşatandır).” (Bakara 2/115)

Resim ŞÂHDAMARımdan da AKRABa ->RABBım.. NAHNU!. (MeRKEZde).:

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Resim---“Ve lekad halakne'l-insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh (nefsuhu), ve nahnu AKREBu ileyhi min habli'l-verîdi.: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. BİZ ona şahdamarından daha YAKINız.” (Kaf 50/16)

GaRibÂN.: Kimsesiz. ZavaLLı. YapayaLnız. Bu Dünyâ denen gurbette OLan.
KaRibÂN.: EN ÖZden de ÖZ AKRABA OLan..
KuRbÂN.: EN ÖZden de ÖZ AKRABALık KiMLik-KiŞiLiğini Kaybeden bEN...


Resim ve ALLAHu zü’L- CeLÂL’im ->“EnALLAH!. (MUHİTte)”.:

إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim---“İNNENÎ ENALLÂHu lâ ilâhe illâ ene fa’budnî ve ekımi’s- salâte lî zikrî.: Muhakkak ki BEN, YALNIZCA BEN ALLAH'ım. BEN’den başka EL İLÂH yoktur. BANA kulluk et; BENi anmak için namaz kıl!.” (TâHâ 20/14)

Resim
KÜLLî ŞEYy>HERKEs=>NÛRULLAH,
NÛRULLAH==>NÛR-u MuHaMMed.:


اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---“ALLÂHu NÛRu’s- SEMÂVÂti ve’l- ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh (mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh (zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr (nârun), NÛRUN ALÂ NÛR (nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhu’l- emsâle li’n- nâs (nâsi), vALLÂHu bi kulli şey’in ALÎM (alîmun).: ALLAH, GÖKLERİN VE YERİN NÛRU'dur. O'nun nuru, içinde misbah (lâmba) bulunan kandil (ışık saçan bir kaynak) gibidir. Misbah, sırça (cam) içindedir. Sırça (cam), inci gibi (parlayan) yıldız gibidir. Doğuda ve batıda bulunmayan mübârek bir ağacın yağından yakılır. Onun yağı, ona ateş değmese de kendi kendine ışık verir. NÛR ÜZERİNE NÛRdur. ALLAH dilediğini NÛRUna Hidâyet eder (ulaştırır). Ve ALLAH, insanlara örnekler verir. Ve ALLAH, herşeyi en iyi BİLENdir.” (Nûr 24/35)

كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ
Resim---“Kullu men aleyhâ fân (fânin).: Bütün kişiler (insanlar ve cinler) fânidir (yok olucudur).” (RahmÂN 55/26)

وَيَبْقَى وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ
Resim---“Ve yebkâ vechu RABBike zû’l- CELÂLi ve’l- İKRÂM (ikrâmi).: Ve CELÂL ve İKRÂM Sâhibi RABB’inin VECHi (ZÂT’ı) BÂKi kalacaktır.” (RahmÂN 55/27)

Resim
==>EL=>EL’e=EL=->YEDuLLAH’a.:
EL HAYy’ın=>HAYyat ZİNCiri HaLk Halkaları..


YÂ RASÛLULLAH!.
sallallahualeyhi vesellem..


إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا
Resim---"İnnellezîne yubâyiûneke innemâ yubâyiûnallâhe, YEDULLAHi fevka eydîhim, fe men nekese fe innemâ yenkusu alâ nefsihî, ve men evfâ bi mâ âhede aleyhullâhe fe se yu’tîhi ecren azîmâ.: “Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah'a biat etmektedirler. ALLAH'ın ELİ onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de ALLAH ile olan ahdine vefâ gösterirse ALLAH ona büyük bir mükâfat verecektir." (Fetih 48/10)


Resim

EL=>EL’e=>ELLer=>ALLAH’a..:
TEKe TEKe-te YEDULLAH HAYy!.:

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا
Resim---"İnnellezîne yubâyiûneke innemâ yubâyiûnALLAhe, YEDULLAHi fevka eydîhim, fe men nekese fe innemâ yenkusu alâ nefsihî, ve men evfâ bi mâ âhede aleyhullâhe fe se yu’tîhi ecren azîmâ.: “Muhakkak ki sana biat edenler ancak ALLAH'a biat etmektedirler. ALLAH'ın ELİ onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de ALLAH ile olan ahdine vefâ gösterirse ALLAH ona büyük bir mükâfat verecektir." (Fetih 48/10)

YeDuLLaH =>ReSLûLuLLAH sallallahu aleyhi vesellem ELi =>EhL-i BEYt aleyhumusselâm ELi =>VeLîyyuLLAH ELin sıkıca ve sadakat iLe tut ki =>sen de ERENLer gönLüne sâhib OLmaya NâiL OLursun.
İşte o zamÂN sana da REHBER OLur Hidâyet GÜNEŞi ReSLûLuLLAH sallallahu aleyhi vesellemin IŞIğı HAKk ERENLer kaddesallahu sırrahum..


Resim SENi SEVmek=>SÜNNETuLLAH!.:

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Resim---“Kul in kuntum tuhibbûnALLAHe fettebiûnî yuhbibkumullâhu ve yagfir lekum zunûbekum, vALLAHu GAFÛRun RAHÎM (rahîmun).: De ki: “Eğer siz ALLAH'ı seviyorsanız, o takdirde bana tâbi olunuz ki ALLAH da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve ALLAH "GAFÛR"dur, "RAHÎM"dir.” (Âl-i İmrân 3/31)

Resim MAKAM-ı MAHMUD.:

وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّكَ عَسَى أَن يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَّحْمُودًا
Resim---“Ve mine’l- leyli fe tehecced bihî nâfileten lek (leke), asâ en yeb’aseke RABBuke Makâmen MahMûdâ (mahmûden).: Gecenin bir kısmında uyan ve sana özel nâfile (ilâve) olarak O'nunla (Kur'ÂN'la) teheccüd namazı kıl! RABB'inin seni MAKAM-ı MAHMUD'a beas etmesi (ulaştırması) yakındır.” (İsrâ 17/79)


Resim

Es SaLâtu ve's- SeLâmu aleyke Yâ RaSûLALLAH sallallahu aleyhi vesellem istecartu..
ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ Seyyidinâ MuhaMMedin;
Abdike (MuhaMMedîyyeti) ve
Nebîyyike (MahMudîyyeti) , ve
RasûLike (AhMedîyyeti) ve
Nebîyyi'L- ÜMMîyyi (HaBîBîyyeti) ve aLâ âLihi, EhL-i Beytihi ve sahbihi ve üMMetihi...''MuhaMMedi MuHABBEtLe..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

TEKe TEKk TEKkeMde->YALNıZ,
=>İNSÂN İSMiM==>LÂTiF YILDıZ,
MERKEZ'de BEN<-=MUHİt'teBEN,
"TEKe TEKk"te=>SESsİZ<=>ISsIZ!.


Resim
ResimResim

==>BEDEN BUZDAĞI’nın==>ARkı,
==>NEFiS SUyu’n===>AKıŞ fARkı,
==>KALB İKLiMi’n=->ÇİLLe çARkı,
RÛH-u RABB’ın==>HAKk’a gARkı!.

GÂNîy=>CEBBÂR=>KAHHÂR=>HAKîM,
===>SİSTEM’in==>SÂHiBİ==->ALLAH!.
MUHTAÇ-MECBUR-ME’MUR-MAHKUM!
BİZ BİR-İZ=>KuL-SULTÂNı ABDuLLAH!.


Resim

ZEVK 10.186

=>DEVR-i DEVRÂN->ÇARk-ı ÇİLe===>ŞERİÂtte=>KUL İHVÂNî,
=>SEYR-i SEYRÂN->YÂR-Le BİLe==>TARİKÂtte=>KUL EFGÂNî,
=>CEVL-i CEVLÂN==->YÂR-i İLe===>MÂRİFEtte=>KUL NİZÂMî,
HAYR-ı HAYRÂN==>BİZ-BİR-İZ-Le=>HAKİKÂtte=>KUL HAKKÂNî,
HARF<->HECEsiz->SÖZ NÂFİLe=>RABB’m BÂKi=>HERKEs FÂNî!.


20.11.2021.. 02:11
brsbrsm...tktktrstkkmizsûkimhbbttt..


==>EDEB-İLİM->İRFÂN-ERKÂN’ı=>HAKk,
==>İLİM=>İRADE=>İDRAKk==>İŞTİRAKk,
EŞYÂ->ESMÂ->SIFAt=>ZÂT’ın==>ZÂHİR,
BİLmek-BULmak-OLmak ve YAŞAMAKk!.

DÖRt ADıMı===>DÖRt ÂLEM’in,
===->ONALtı RENKLi KALEM’in,
ŞU ÂN=>EMRİ’n DUYup-UYmak
MîM KEMÂLÂtı==>NûN DEMi’n!.

=>ONALtı BiN=>DEVRÂN DEVR'i,
=>SIRR-ı SIRfta->SEYRÂN SEYR'i,
CÂNda>CÂNÂN>CEVLÂN CEVL’i,
=>HAKîKAtta=>HAYRÂN HAYR’ı!.


ResimResim
Resim

4X4=>16.. 1+6=>7..

Şeriatın Şeriatı -Resim- Tarikatın Şeriatı -Resim- Mârifetin Şeriatı -Resim- Hakikatın Şeriatı..
Şeriatın Tarikatı -Resim- Tarikatın Tarikatı -Resim- Mârifetin Tarikatı -Resim- Hakikatın Tarikatı..
Şeriatın Mârifeti -Resim- Tarikatın Mârifeti -Resim- Mârifetin Mârifeti -Resim- Hakikatın Mârifeti..
Şeriatın Hakikatı -Resim- Tarikatın Hakikatı -Resim- Mârifetin Hakikatı -Resim- Hakikatın Hakikatı..


Resim


Resim

Beden=>Sadr=>KaLb=>Fuad=>LüB=>LüBBü'L=>LüBB=>HabLi'L- Verîd,
=>ve de
=>AKDES..


Resim

NOKTA =>MERKEZ
MUHiT =>ÇENBER.:


MeRKeZ ile MuHiTin ORTAsında İnsan AKLı vardır.

MeRKeZde DÖNdüren NoKTa..
MuHiTte DÖNdürülen NoKTalar..

DeVR-ÂN-da
SeYR-ÂN-da
CeVL-ÂN-da
HaYR-ÂN-da
MeRKeZde DÖNdüren ÂN ÂN-da
MuHiTte DÖNdürülen ZamÂN-da..


MeRKeZde NUKTA- ÜMMÎYYiN
MuHİTte NUKTA-yı UMUMÎYYiN

NEFSin 7 LETÂİFi.:

Resim

GÜNEŞLe-IŞIk..>DAMLa-DENİZ,
ÂLEt-CERYÂN.. TEKk-Liğe=>İZ,
KÜLLî ŞEYy’i YARATAN=>TEKk,
NAHNU SIRRI’nda=>BİZ BİR-İZ!.


Resim

EMEL<=>ECEL!.

=>YÜREğimde=>GÜL SAAtim,
BÜLBÜL ÖMRüm=>Tiki-Tak’ı!.
=>EMELim’de=>ECEL VAktim,
SÖKen===>ŞEHÂDEt ŞAFak’ı!.


Resim

NERDEYiMM?!.:

=>E-LEStü<-ve->MAHŞERDEyim!
bEn'deki=>“BEN”e=>PERDEyim!
AYAKkLar VaR =>BEDENim YOKk,
bEn KiM’im!? ki.. bEn NERDEyim?!.


Resim

Resim
HAYyu’L- HUuu!. ALLAH celle celâlihu!.

Resim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâMetinLe,
Yâ RABBenâ!.
YEDi İKLİMde;
YEtim-ÖKSüz =>YERsiz-YURtsuz,
EVsiz-BARksız YALNız ve UMUtsuz,
KALan İSLÂM YAVRULarımıza YARdım EYyLe!.
DUÂmızı İZZet-i İhsÂNınLa LûTFet-CEM’ et İCÂBEtin'e İnşâe ALLAH!..


الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---“El hamdu lillâhi RABBi’l- ÂLEMîn (âlemîne).: Hamd, âlemlerin RABBi olan ALLAH'adır.” (Fâtiha ½)


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

SÎNEm==>SALâ NEFESLeNiR,
=>YEDi KAt GÖğ’e SESLeNiR,
==>BİZim YeŞiL BURSA'mızda,
GÜL BAĞ'da BÜLBÜL BESLeNiR!.


ZEVK 10.222

HASBî HiZMEt KELÂMuLLAH=>RABBimiz HAYy BERABERim,
HABÎBî HiZMEt KERVÂNı==>REHBERimiz=->PEYGAMBERim,
CEVR-i CİHÂN-ÇARk-ı ÇİLLe>SEYR-ü-SÜLÛk SIRR SEFERim,
=>ZİKİR=>FİKİR İLe,
ŞİKÂYEtsiz ŞÜKÜR İLe,
=>Bu CUMÂ->YAPRak SALLadı=>OTUZ ÜÇÜNcü DEFTERim!.


31.12.2021.. 13:13..
brsbrsm...tktktrstkkmdecumâCEM’imizzz..


RABBımızı HAZıR-NÂZıR Et,
===>HESABımızı HAZıR Et,
HeR YeR-HeR ZamÂN-HeR HÂLde,
=>HeR NEFESimizi===>HIZıR Et!

YILLaRa SARdık İHVÂNİ’m,
OLuR!. OLMaz!. ÖMÜRÜnü!.
OLAN-La KARdık İHVÂNİ’m,
==>ŞEHÂDEtin HAMURUnu!.
GEÇtiKk>ÇİLLe ÇAMURUnu!.


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
Resim---“Yâ eyyuhâllezîne âmenûttekullâhe ve’l- tenzur nefsun mâ kad demet ligad (ligadin), vettekûllah (vettekûllahe), innallâhe habîrun bi mâ ta’melûn (ta’melûne).: Ey iman edenler! ALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun! Ve her nefs, yarın için ne takdim ettiğine baksın! Ve ALLAH'a karşı takvâ sâhibi olun. Muhakkak ki ALLAH, yaptıklarınızdan haberdârdır.” (Haşr 59/18)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
=>AKıLLı Kişi=>Kendisini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışandır.
=>Âciz Kişi ise =>arzularına uyup bir de ALLAHtan bağışlanma umandır.”
buyurmuştur.

(Tirmizî, Sıfatu’l- Kıyâme, 25)


Resim
ResimResim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...


aleyhumu's- SEMm..


الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---“El hamdu lillâhi RABBi’l- ÂLEMîn (âlemîne).: Hamd, âlemlerin RABBi olan ALLAH'adır.” (Fâtiha ½)


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim BİZ..

HeR YaPRağı===>BiR GüN GiBi,
AŞKk AĞAç==>ÇİÇEği==>SEVgi,
BeNim BİLdiğim TEKk GeRÇek,
SEVen<=>SEViLen===>SEVGİLi!.

KUL PAZARI”nda==->BiR PULuz,
KUYRUKksuz-KULaKksız=>KULuz,
===>DENİZ’de===>DAMLA MİSÂLi,
HEPpteyİZz!. HİÇçİZz-MEÇHULuz!.


ZEVK 10.223

NEFes NEFes YAŞAdığım==->NEŞELeRim==>KEDERLeRim,
Bu da GEÇeR Yâ HUu!.Larım->LATîFü’L-HABîRü’L-KERim,
AŞKuLLAH=>HAYy-VEHBî ELBEt,
==->MUHAMMEDî HASBî HİZMEt,
===>HABîBî IŞIğı OLsun!..==>OTUZ DÖRDüncü DEFTERim!.


01.01.2022.. 01:01..
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseyrÂNnn..


BUZ DAĞı’nın>FARkın BİLmek,
AKAN SU’yun=>ARkın BİLmek,
KuL İHVÂNİm=->BULutu OLup,
GÖZ YAŞInın=>ÇARkın BİLmek!.

GÜL-ÇİÇEKkte=>KuL İHVÂNİm,
TEKk GeRÇekte>KuL İHVÂNİm,
SESsİZ<=>ISsıZ==>YAPaYALNıZ,
=>TEke TEKkte=>KuL İHVÂNİm!.Resim

CÂNda CiM’sÎn,
NÛR-u MiM’sÎn,
>KuL İHVÂNİm,
KİM’de>KiM’sÎn!.

GÖNLüm HeP SEVDÂyı SEÇti,
DOLu İstedim==>BOŞ GELdi!.
OTuZ İkİ DEFTER”==>GEÇti,
OTuZ ÜÇÜNCü”->HOŞ GELdi!.


Resim

ZEVK 9836

SEVgi==>AKAN SU GiBidir==>SEVen<=>SEViLene=->AKIŞıR,
SEVgi=>KARA SEVDÂ İSe=>TEKk CÂN-da dÖRt GÖZ BAKIŞıR,
AŞKk=ATEŞş>BİLmek>BULMak ZOR,
==>BULanLarın===>YÜREği->KOR,
AŞKkı===>ATEŞş DERVİŞş’e=>SOR,
SEVgi=>“DÜNün İZİ”n TAŞıR!..==>AŞKksa=>YARINa YAKIŞıR!.


01.01.2021 01: 01
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseyrÂNnn..


BiR CÂN ki=>DÜŞerse AŞka,
DENGE-DÜZENin=>DEVİRiR!.
HeR CÂNın AŞkı>BambAŞka,
ÇİLLe ÇARKInı==->ÇEVİRiR!.

KuL İHVÂNİm MESt-i MELÂM,
KÛN>EMR>feyeKÛN’u KELÂM,
======>İkİ BiN YiĞiRMi BiR’e,
TEKe TEk TEKkemde es SELÂM!.Resim
NÂSiB<===>KISMEt-i YARAdan,
ORTa YOL=>AKLa<=>KARAdan,
ÇALmıŞş-OYNAmıŞş->İHVÂNim
BAKk->BiR YIL Geçmiş ARAdan!.


İHVÂNİ’mm!.

BÜtÜN ÖMRü=>AŞKkLa-SEVgi,
SEVen<=>SEViLen==>SEVgiLi!.
==> KARA KIŞta KALmıŞş Gİbi,
=->OMUZu ÇÖKük İHVÂNİ’mm!.

Resim

KIRAtı>Dört NALLa NALLamıŞş,
KITMİRin=->AŞKkLa YALLamıŞş,
AŞKkın KADeHin==>SALLamıŞş,
==>ŞARÂBı DÖKük İİHVÂNİ’mm!.

Resim

==>İPLİğin===>YÂR’in VERdiği,
“BiNBiR ÇALI”dan===>DERdiği,
=>ÇİLLE BAŞI’na==->GEÇİRdiği,
==>ÇORÂBı SÖKük İHVÂNİ’mm!.

Resim

“RABB’ıma=>YALVARın!.” DEmiŞş,
“AŞKk HAMuRum KARın!.” DEmiŞş,
=>“BULUTLara=>SARın!.” DEmiŞş,
=====>KEFENi SÖKük İHVÂNİ’mm!.

Resim

=>CEVR-i CiHÂN==>ÇİLLe ÇAĞda,
GÖNLüm KALdı==>CENNEt BAĞda,
==>NE HÂLdasın===>KEŞiŞ DAĞda,
GÖR!.=>BOYNu BÜKük İHVÂNİ’mm!.


01.01.2021 01: 21
brsbrsm...tktktrstkkmizdeseyrÂNnn..


Resim
ResimResim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...


aleyhumu's- SEMm..


الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---“El hamdu lillâhi RABBi’l- ÂLEMîn (âlemîne).: Hamd, âlemlerin RABBi olan ALLAH'adır.” (Fâtiha ½)


=>YENi YILa==>-İZNiLLAH,
SEBîLiLLAH==>Lî-VECHiLLAH,
KELÂMuLLAH<->RESÛLuLLAH,
=->HAYy EHL-İ BEYt-i ALİ ŞAH,
HASBî HİZMEtte>İNŞÂeALLAH!.


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

HASAN DAĞım->BEYy DAĞLaRım,
====>GURBEt GELİNi ÇAĞLaRım,
BEŞinci YÂR YURDum=>BURSAm,
->KEŞiŞ DAĞ->BAĞsız BAĞLaRım!.


bEN NELer YAŞAdım->GÖRdüm,
bEN ÖMRümü->AŞKkLa ÖRdüm,
PEŞimden=->AŞKkı GÖTÜRdüm,
=>ATEŞş İÇİnde==>AT SÜRdüm!.


ZEVK 10.236

ÇİLLe ÇÖLüm.. NAZ-NiYAZdım.. DEVRÂNımda BEYy DAĞLaRı,
==>LÂRÂ ZEVKkLerimi YAZdım.. SEYRÂNımda BEYy DAĞLaRı,
=>KIRAt=>KITMiR->KUL İHVÂNi.. CEVLÂNımda BEYy DAĞLaRı,
OTUZ YıL AŞKk KUYUm KAZdım.. HAYRÂNımda BEYy DAĞLaRı!.


18.01.2022.. 01:19..
brsbrsm...tktktrstkkmizdsısszLıkk..


SEVmeyEN BİLemez=>NedEN,
Hep SEViLdim de SEVdim bEN,
YÂR bENde->bEN YÂR’de GiBi,
SEVeN<=>SEViLEN==->SEVgiLi,
=>İkİ tENde=>CÂN==>SEViLEN!.


==>KUM SAAti=>GiBi ÖMRÜm,
TAKLa Attığın>ÇOKk GÖRdüm,
KELÂMuLLAH<=>RESÛLuLLAH,
HASBî HİZMEtte DELi GÖNLüm!.


Resim

YAĞMuRunLa YAGdım YELinLe EStim,
sENde ÂŞIk OLdum bEN hâLâ MEStim,
==>“KEL OBA”nda==>HASAN DAĞım,
==>“GÜLBEYAZ”ımLa==>KAR Kestim!.


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim Resim DUÂ

Resim---ReSûLuLLaH sallallahu aleyhi vesellem.:
"ALLAH'ım! Beni SEVginle Rızıklandır.” buyurmuştur.

(Tirmizî, Deavât, 73)


===>ÂŞIKLar=>DUÂ AĞACı,
AŞKk=>DUÂnın ÇiÇek TACı
=>ESFELîN’den->İLLîYyîNe,
DUÂdır=->VUSLât MİR’ÂCı!.

KUL İHVÂNİm SÖZüm SANa,
ALıp=>SAtma->O’na BU’na,
GİRen DUÂ<==>ÇIKan DUÂ,
==>İkİ KAPILı==>bU HAN’a!.

=>SALÂVÂt=>DUÂ KANAt’ı,
=>DUÂ=>DOSt’un KÂiNAt’ı,
>KALB-i-SELîm DUÂ Etmek,
=>HAKk ÂŞıkLarın SANAt’ı!.

BİLiş=>BULuş=>OLuş=>İÇin,
SALLında KALmazsa=>NİÇin,
==>SALÂVât==>İkİ KANADın,
AŞKk TEVHiDi=>HEPin-HİÇin!.


ZEVK 10.280

=>HeR KiM VaRsa=>KÂiNAt’ta==>HeR CâN=>BEDELini=>BİÇER,
AKLI OLanLar=->Bu ÂLEMde=>CÂNÂN İÇin=>CÂN’dan=>GEÇER,
ARAR=>BELÂ’sın<=>MEVLÂ’sın=>ÖLmeden=->ŞÂHiD ŞERBEt’in,
==>TERCiH EDeR=->SoN SAAtte==>BİZ BİR-İZ ŞÂRÂBI’n==>İÇER!.


09.03.2022.. 03:09
brsbrsm...tktktrstkkmzdehayyrettt..


KUL İHVÂNİ’m->ANLA SALLıı,
=>MîM-i MuHABBEt MaSALLıı,
ALLAH=>RASÛLÜ’ne=->İMÂN,
=>AMEL=>SALÂVÂt’ın HALLı!.

==>ANLAt ki=>DUÂ GÖĞümü,
HERKEs GÖRsün GÖRdüğümü,
==>NEDiR=>DUÂ YOL KESENi,
HeR AKLın=>ON KÖRDÜĞümü!.


celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..


Resim

M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

Resim Resim


Resim

==>ANLAt ki=>DUÂ GÖĞümü,
>HERKEs GÖRsün GÖRdüğümü.:


Resim---Hibbân b. Münkız radiyallahu anhu.: “Adamın biri.: ”Yâ Resûlallah! DUÂmın üçte birini SENin için yapayım mı? SANa salâvât getireyim mi?” diye sorunca,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Evet, dilersen.” buyurdu.
O Adam.: ”Üçte ikisini” dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Evet, dilersen.” buyurdu.
O Adam.: ”Bütün DUÂlarımı SANA tahsis edeyim mi? DUÂmın tamamında SANA salâvât getireyim mi?” dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ”Bu takdirde ALLAH dünyâ ve âhiretinle ilgili arzu ve ihtiyaçlarını karşılar!.” buyurdu.

(Hadisi Taberanî ve Ebu Nuaym tahric etmiştir. bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 4001)

Bu Hadis-i Şerifte geçen DUÂdaki SALÂVÂt getirmeğe Kur'ÂN-ı Kerîm İşâreti.:

قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا
Resim---”Kul mâ ya’beu bikum RABBî lev lâ DUÂukum, fe kad kezzebtum fe sevfe yekûnu lizâmâ (lizâmen).: (Onlara): “RABBim, DUÂlarınız olmasa size değer vermez. Oysa siz yalanlamıştınız. Fakat (azâb) kaçınılmaz olacak.” de.” (Furkân 25/77)

Resim---Ubey b. Kâb radiyallahu anhu.: “Yâ Resûlallah! Ben SANA çok SALÂVÂt getiriyorum; DUÂlarımdan ne kadarını SANA tahsis edeyim?” diye sordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “İstediğin kadar.” diye buyurdu.
Ben.: "Dörtte biri olsun mu?” deyince,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ne kadar istersen; şu var ki ne kadar fazla yaparsan senin için o kadar hayırlıdır.” buyurdu.
Ben.: “Üçte biri?” dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Nasıl istersen; tabii ki ne kadar fazla yaparsan, senin için o kadar hayırlıdır.” buyurdu.
Ben.: DUÂnın yarısını, üçte ikisini?..” diye sordum. Yukarıdaki cevâbların aynısını alınca,
Ben.: “DUÂlarımın hepsini SANA tahsis edeyim mi?” dedim.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bu takdirde bu d DUÂların senin bütün gam-kederlerine kâfi gelir ve (bu vesileyle) günahların bağışlanır!.” buyurdu.

(Tirmizî, Kıyamet, 23.. Tirmizî bu hadis senedi için ”hasen” demiştir.)

Ubey b. Kâb radiyallahu anhu, en son ifâdesinde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e.: “Her zaman kendisi için yaptığı DUÂ yerine ona SALÂVÂt getirmesinin doğru olup olmadığını” sorumuş; Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de.: ”Bunun çok güzel olacağını, dünya ve ahiretle ilgili bütün sıkıntılarının giderilmesine vesile olacağını” bildirmiştir.
(bk. Tuhfetu’l-Ahvezi, 7/129-130)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bana ve Ehl-i beytime salat-ü selam getirmedikçe, DUÂ, Cenâb-ı HAKk'a perdelidir.” buyurmuştur.
(İbni Mesud radiyallahu anhu'dan; Taberanî.)

Resim---İmam Ali kerremALLAHu vechehu.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
“MuhaMMed’e ve onun Âl-i Beytine salâvât getirilmedikçe, yapılan her DUÂ mahcûbdur/perdelidir/engellidir!. (İlahî Kabul Katına çıkamaz!)” buyurdu.” buyurmuştur.

(Taberanî, el-Evsat’ta h. no: 721; Heysemî, bu hadisin senedinin sahih olduğunu belirtmiştir. ->Mecmau’z-Zevaid, h. no.17278.; benzer Hadis Deylemî, h. no: 4754)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Beni SÖZünüzün/DUÂnızın BAŞında, ORTAsında ve SONunda ANın!.” buyurmuştur.
(İbnü’n-Neccâr el-Bağdâdî)Resim

==>NEDiR=>DUÂ YOL KESENi,
HeR AKLın=>ON KÖRDÜĞümü!.


1-) Haram Lokmadan SakınmaLıdır!.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün DUÂ sı kabul olmaz.” buyurmuştur.
(Taberanî.)

2-) İ’tikadı Düzgün OLmaLıdır.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bid’at Ehli’nin DUÂsı ve İbâdetleri kabul olmaz!.” buyurmuştur.
(İbni Mâce.)

Bid’at.: (Bid'a) Sonradan çıkarılan âdetler. * Fık: Dinin aslında olmadığı hâlde, din namına sonradan çıkmış olan adetler.
Bid'a.: (Bid'at. c.) Bid'atlar. Sonradan meydana çıkan şeyler..


3-) Uyanık KaLbLe Ve KabuL EdiLeceğine İnanarak DUÂ EtmeLidir.
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ’ya, kabul edileceğine tam inanarak DUÂ ediniz! Biliniz ki, ALLAHu TeÂLÂ gâfil bir kalb ile yapılan DUÂyı kabul etmez!.” buyurmuştur.
(İMAMZÂDE Muhammed b. Ebû Bekir, Şirʿatü’l-İslâm ilâ dâri’s-selâm.)

4-)DUÂLarım Niçin KabuL OLmuyor?.” DememeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ, DUÂnızı kabul eder. DUÂ ettim, hâlâ DUÂm kabul olmadı diye acele etmeyiniz! ALLAH’tan çok isteyiniz! Çünkü Kerem Sâhibi’nden istiyorsunuz.” buyurmuştur.
(Buharî.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Mü’min ->DUÂ edince, ALLAHu TeÂLÂ, Cebrâile.: “Ben o’nu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Fâcir >DUÂ edince de.: “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir!” buyurur.” buyurmuştur.
(İbni Neccâr.)

Fâcir.: Haktan sapan. Haram ve günaha dalmış kötü insan. Günah işleyen. Günahkâr..


5-) BeLâ GeLmeden Önce Çok DUÂ EtmeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Sıkıntılı iken DUÂsının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında çok DUÂ etsin!.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

6-) DUÂya Hamd ve SaLâvâtLa BaşLamaLıdır.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey namaz kılan, acele ettin!. Namaz kıldıktan sonra DUÂ ederken önce ALLAHu TeÂLÂ’ya lâyık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salâvât getir, sonra DUÂ et!.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

7-) YaLvararak DUÂ EtmeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Gafil olan kalb ile yapılan DUÂ makbul değildir.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

8-.) SebebLere Yapışmadan İstemek Kuru Bir Temennidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Çalışmadan DUÂ eden, silahsız harbe giden gibidir.” buyurmuştur.
(Deylemî.)

9-) Günah İşLemeyen DiL İLe DUÂ EtmeLidir.:
Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ’ya günah işlemeyen DİL iLe DUÂ edin!” buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Birbirinize DUÂ edin! Çünkü ne sen o’nun, ne de o sen’in DİLinle günah işlemiştir!.” buyurdu.

(Muhammed Bin Ahmed Zahid, Tergibü’s-salât.)

10-) İsm-i A’zâm Ve Esmâ-i Hüsnâ İLe DUÂ EtmeLidir.:

وَلِلّهِ الأَسْمَاء الْحُسْنَى فَادْعُوهُ بِهَا وَذَرُواْ الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَآئِهِ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
Resim---“Ve lillâhi’l- esmâu’l- husnâ fed’uhu bihâ ve zerûllezîne yulhıdûne fî esmâih (esmâihî), se yuczevne mâ kânû ya’melûn (ya’melûne).: EN GÜZEL İSİMLER ALLAH'ındır, artık O'na onunla (esmâları ile) DUÂ ediniz! ALLAH'ın isimlerini (mânâsını) saptıranları terket! Yapmış oldukları şeyden dolayı yakında cezâlandırılacaklar.// ESMÂÜ’L-HÜSNÂ, en güzel isimler ALLAH’ındır. O’na, o güzel isimlerle zikir ve DUÂ edin, O’nun isimlerine, dil uzatan ALLAHsızları, mülhidleri terkedin. Onlar işlemekte oldukları amellerin cezâsına çarptırılacaklar.” (A'râf 7/180)

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAHu TeÂLÂ, kendisinden bir şey istemeyene, DUÂ etmeyene gazâb eder!.” buyurmuştur.
(Tirmizî.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: DUÂ ibâdettir.” buyurmuştur.
(Nu’mân İbni Beşîr radıyallahu anh’den; Ebû Dâvûd, Vitir 23; Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân 3, 41, Daavât 1. Ayrıca bk. İbni Mâce, DUÂ 1.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: DUÂ ibâdetin ÖZÜdür” buyurmuştur.
(Tirmizî, Daavât 1.)

Hadîs-i Şerîfin bazı rivâyetlerine göre Peygamberimiz aleyhisselâm.: DUÂ ibadettir.” buyurduktan sonra, sanki bu sözüne delil getirmek istiyormuş gibi.: “RABB’iniz, bana DUÂ edin ki DUÂnızı kabul edeyim!.” buyurdu” demiştir. DUÂyı emreden bu âyetin hemen arkasından.: “Bana ibâdet etmekten kibirlenip yüz çevirenler aşağılanmış olarak Cehennem’e gireceklerdir!” buyurmuştur.


وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ
Resim---“Ve kâle RABBukumud’ûnî estecib lekum, innellezîne yestekbirûne an ibâdetî se yedhulûne cehenneme dâhırîn(dâhırîne).: Ve RABBimiz, şöyle buyurdu: "Bana dua ediniz ki size icabet edeyim. Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler.// RABBiniz:'Bana dua edin, duanızı yerine getirerek size karşılık vereyim' buyurdu. Bana kulluk ve ibadeti, bana duayı, benim şeriatıma bağlılığı, gurur-kibir meselesi yaparak büyüklük taslayanlar, serkeşlik edenler, zorba, diktatör, güç ve iktidar sahipleri horlanarak zillet içinde Cehennem’e girecekler.” (Mü’min 40/60)

Resim---Fedâle b. Ubeyd radıyallahu anh’tan rivâyete göre, o şöyle demiştir.: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, mescidde oturmakta iken bir adam geldi namaz kıldı sonra şöyle DUÂ etti.: “ALLAH’ım beni bağışla bana acı!.” Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit ALLAH’a lâyık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salât ve selâm et, sonra da yapacağın DUÂyı yap!.” Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra ALLAH’a hamd etti ve Peygambere salât ve selâm getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem o kimseye.: "Ey namaz kılan kimse! DUÂ et, DUÂn kabul edilsin.” buyurdu.

(Tirmizî, Dâvat, 65.)


Resim
ResimResim

Resim

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...


aleyhumu's- SEMm..


الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---“El hamdu lillâhi RABBi’l- ÂLEMîn (âlemîne).: Hamd, âlemlerin RABBi olan ALLAH'adır.” (Fâtiha ½)


...M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

ResimResimResim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim ..bEn..

===>KaFa GÖZü==>KÂiNAtı,
=>KaLB GÖZüyLe Şu HAYAtı,
ÖZÜnden->YÜZÜne BAkmak,
Bu BiR=->YÜZLEŞME SANAtı
!.

=>EZEL RÛHu=->EBED KALBi,
=>NEFiS=>BEDEN’sin İHVÂNi!.
=>AKLın=>ÖMÜR AYNAN GiBi,
GÖRDÜğün=->SEN’sin İHVÂNi
!.


ZEVK 10.292

TEKk RABBından=>TEKk NEFiSten GELen HeR KİŞi HAYatta,
=>ÇATLadı ÇIKktı=>CeNNet’tEN=>ERKEKLe<=>DİŞi HAYatta,
İDRAK’ın=>İDRAK EDEmez,
=>HAKk’a İŞTiRAK EDEmez,
==>ZOR-İŞş=>AKıL AYNASI’nda==>YÜZLEŞME İŞi=->HAYatta!.


22.03.2022.. 16:03
brsbrsm...tktktrstkkmzdehayranıımızzz..


==>KENDiSi’nde==>KENDİ İLe,
YÜZLEŞmeyEN ÖMüR==>FÂNi!.
YÜZLEŞENLeR=>NAHNU->BİLe,
=>MUTLuLuktuR->KuL İHVÂNi!.
=>CEVR ü CiHÂN->ÇARk-ı ÇİLe,
=>NE SÖYLEsEN=>SÖZ NÂFİLe!.


KuL İHVÂNim==>SEVDÂ’ya BAKk,
ELEst=>HAYyat==>BELÂ’ya BAKk,
MECNÛN=->HASRet DAMLA SU’ya!
GÜLL SALLamıŞş=>LEYLÂ’ya BAKk
!.

=>SÖZüm DİNLe=->İKİ GÖZüm,
SaNa<-BaNa=>BİZ’den SÖZüm,
NAHNU SIRRI’nı==->YAŞA!rsan,
BENLik DAĞIn’ı==->AŞ!..arsan,
HABLi’L-VERîD LüBBü=>ÖZüm!.

->AŞKk ATEŞşİ’n->ALmaLıdır,
KALB KAZANI’n KAFA TASı’n!.
=>BİLmeLidiR=->BULmaLıdır,
==->İNSÂN-ı KÂMiL AYNASı’n!.

=>PEJMÜRde PüR-MELÂLiM’e,
ÖZüm GÖYNüR SÎNEm SIZLaR!.
=>BAKıp=->MELÂMet HÂLiM’e,
GÜLeceKkLeR==>AYNASIZLaR!.

Resim
PEJMÜRde.: f. Dağınık. Eski, yırtık. Perişan. Buruşuk, buruşmuş..
AYNASIZ.: KemâLât AYNAsı OLmayan. Halk dilinde =>hoş olmayan, uygun gitmeyen, olumsuz, düzensiz, kötü, aykırı, uygunsuz, biçimsiz, çirkin..
PüR.: f. Çok, dolu, çok çok fazla..
MELÂL.: Can sıkıntısı. Usanç. Gamlılık. Zaaf ve fütur..AYN.: GöZ..
MİR’ÂT.: Ayine. Ayna..
MİR’ÂTü’L-AYN.: Bir şeyin dış görünüşü..
A’YÂN-i SÂBİte.: Tas.: İlm-i İlâhide eşyânın ezelden beri Sâbit OLan Sûret ve SîretLeri/Hakikatları.. ALLAH celle celâlihu Sıfatlarının ve İsimlerinin AYNı.. Mevcudat-ı İlmiye.. Hakîkat-i MuhaMMedîyye..
ÂLEM.: NÛRuLLAH’ın => A‘YÂN-ı SÂBİTE AYNALarındaki TeCeLLîsi.. edince VARLık =>ASLî-TEK-BİRdir.. ÇOKLuk =>İTİBARî ve ZÂHİRîdir..
ADEM-i HâRîCî.: İlm-i İlâhide mevcûd olup, maddî vücudu olmayan.. Adem-i Mutlak zaten yoktur, çünkü bir İlm-i Muhit var. Hem Dâire-i İlm-i İlâhînin harici yok ki =>bir şey ona atılsın!.

Resim

AYNA AYNA
VAR mı dAHa GÜZELi?!.:

AYNa.: Farsça “âyîne” veya “âyene” olup “âyen /âhen =>demir” kelimesinden türetilmiştir.. Arapça karşılığı “mir’ât”tır..

Abdullah b. Mesûd radıyallahu anh'dan merfu olarak rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem aAYNAya bakarken.:
عن عبد الله بن مسعود -رضي الله عنه- قال: قال رسول الله -صلى الله عليه وسلم- :«اللهم كما حَسَّنْت خَلْقِي فَحَسِّنْ خُلُقِي
“Allah’ım!. Yaratılışımı güzel kıldığın gibi ahlâkımı da güzelleştir!.” buyurmuştur.
(İ. Ahmed, Müsned.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem =>AYNAya bakarken.:
Resim
Elhamdulillahillezî hassene halkî ve hulukî ve zâne minnî mâ şâne min ğayrî.
“Yaratılışımı ve huyumu güzel kılan, başkalarındaki çirkinliği benden uzak kılıp beni güzel yapan Allah’a hamd ederim.” buyurmuştur.
(Beyhakî, Şuâb, IV, 111)

Enes b. Mâlik radiyallahu anhu’n rivâyetine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem aAYNAya bakarken.: “Yaratılışımı düzgün kılan, yüzümün biçimini güzelleştirip şereflendiren ve beni müslüman olarak yaratan ALLAH’a hamdolsun!” buyurmuştur.
(İbnü’s-Sünnî, s. 70-71; Müttakī el-Hindî, VI, 693).

Ebû Hureyre radıyallahu anh'dan merfû olarak rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:

عن أبي هريرة -رضي الله عنه- عن رسول الله -صلى الله عليه وسلم- قال: «الْمُؤْمِنُ مِرْآةُ أَخِيهِ الْمُؤْمِنِ
“El Mü’minu mir’âtü uhîhi’l-Mü’mini.: Mü’Min=>mü’minin aynasıdır!.” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Edeb, 49; Tirmizî, Birr, 18.)

Bunun içindir ki, Ömer radiyallahu anhu kendi kusurlarını Selmân-ı Fârisî’ye sorardı...

Ebû Hafs en-Nîsâbûrî’nin müridlerini askerî bir disiplin içinde gören ve edeb kâidelerine titizlikle riâyet etmelerine şaşıran Cüneyd-i Bağdâdî bu durumu şekle fazla bağlılık olarak gördüğünü söyleyince Ebû Hafs ona.: “Zâhirî edebdeki güzellik =>bâtınî edebdeki güzelliğin yansımasıdır” buyurmuştur. (Kuşeyrî, s. 458)

Resim
Bâyezidî Bestâmî.: “İlâhî, SEN bana AYNA oldun =>ben de SANA!.” buyurmuştur.
Rûzbihân-ı Baklî.: “Bâyezid bu SÖZü =>AYNü’l-CEM‘ hâlinde söylemiştir!.” buyurmuştur.

Resim
Ebû Abdullah es-Subeyhî bu durumu anlatmak için.: “Ârifin bir AYNAsı var ki =>ona BAKınca HAKk’ı GÖRür” buyurmuştur.
(Baklî, Şerh-i Şathiyyât, s. 225.)

Resim
Baklî’ye göre =>Bu AYNA =>KALBdir =>ÂYÎNe-i DİL =>MİR’Ât-ı KALB)..
KALB=>NÛRuLLAH’ın İnsÂN’a GİRiş KAPIsı.. NÛRuLLAH =>NÛR-u MuhaMMed=> NÛR-u Kalb-i ÂRİF=>KÂİNAtta HeR ZERRe =>TEVHİD AYNASI olur.
Kalb-i MuhaMMedî ÂRİF =>ÂYÎNe-i Şeş-Cihet.: altı yönü birden gösteren AŞKk AYNAsı!.

Resim
Bâyezîd-i Bistâmî Hazretleri buyurur.: “ALLAH’ın VELÎ KULLARInı SEV, SEVgini belli et ve kendini onlara SEVdir ki, onlar da seni SEVsinler. ALLAH TeÂLÂ her gün ve her gece EVLİYÂsının kalbine yetmiş kez nazar eder. Ola ki bir VELÎSİnin kalbinde senin ismine nazar eder de, seni SEVer ve günahlarını affeder!.” buyurur.
(Abbâs, Ebû Yezîd, sf. 70; Sehlegî, en-Nûr, sf. 99, 115.)

Resim
Bağdat Evliyâsından Ebubekir ŞibLî kaddesallahu sırrahu. Hazretleri nefsine muhalefetten tâviz vermez, âdeta “ÖLü gibi” yaşardı..
Bir gün yeni elbise giydi ve evden çıktı. Birazcık dolaştı, insanlara baktı. Gördü ki kimin üstünde kıymetli elbise varsa herkes ona değer veriyor, eski, sıradan giysili olanları adamdan saymıyorlar. Bu hale çok üzüldü..
Eve dönüp eski elbisesini giyinip çıkarken Hanımı seslendi.:
– Neden yeni elbiseni çıkardın?.
– İnsanların hâline baktım, çok üzüldüm. Herkes insanların görünüşüne bakıyor, ona göre değer biçiyor. Halbuki RABBimiz zâhire bakmaz, dedi. Hanımı sordu.:
– Peki neye bakar?”
Şiblî Hazretleri buyurdu ki.:
– Önemli olan kalbdir Hanım. ALLAH TeALÂ KALBe BAKar. KuLun Niyetine, İhlâsına göre hüküm verir. KALBi bozuk kişi çok kıymetli bir elbise giyse HAKk İndi’nde kıymet kazanır mı? Kazanmaz! Ama KALBi temiz KuL ->ÇuL giyse, ALLAH TeALÂ Katında makbuldür. Çünkü O KALBlere Nazar eder. Onun için asıl hüner =>DIŞı değil =>KALBi İhLâsLa SÜSLemektir..
Resim
ResimResim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bir seferinde üç kez göğsüne işâret ederek.: “Takvâ =>Buradadır!.” buyurmuştur.
(Müslim, Birr 32. Ayrıca bk. Buhârî, Edeb 57; Ebu Dâvud, Edeb 47; Tirmizî, Birr 24; İbn Mâce, Duâ 5)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. O, sizin sadece kalblerinize ve amellerinize bakar.” buyurmuştur.
(Müslim, Birr 33; İbn Mâce, Zühd 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)

مَا كَذَبَ الْفُؤَادُ مَا رَأَى
“Mâ kezebel fuâdu mâ reâ.: Kalbindeki fuad (kalbindeki idrak hasası-gönül gözü görmesi), gördüğü şeyi tekzib etmedi- yalanlamadı.// (Gözleriyle) gördüğünü Fuadı (Kalb gözü) yalanlamadı.” (Necm 53/11)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “BENİ gÖRen =>Gerçekten HAKk’ı GÖRmüştür ” buyurmuştur.
(Buharî, Tâbir, 10; Müslim, Rü’ya, 11, Dârimî, Rü’ya, 4 (Hadis No; 2140). Nevevî, Sahih-i Müslim Şerhi, 11, 25-26.)

nOt.:
AKLen ve AKıLLara ANLAtılanlar =>ZÂTULLAH/ULUHîYyet/AHADîYyet MERTEBEsi İleİLgiLi asLa değiLdir!.
MİR’ÂTü’L- HALk =>TEKi/VAHDEti =>ÇOKk/KESREt GÖSTERen HeRşEYy-HeRKes Kadar ÇOKkLuk AYNAsı..
MİR’ÂTü’L- HAKk => ÇOKkLuğu/KESREti=>TEK-BiR/VAHDEtte CEMMü’L- CEM’ AYNAsı..
ZÂTuLLAH =>SıFAtuLLAH =>ESMâuLLAH =>MİR’ÂTü’L-HaKîKatü’L- MuhaMMedîyye =>EŞYâda KÜLLî ŞEyy’in/HeRKeSin HaKîKatı=>EL HAKkın HAYy AYNAsı..

Resim
ZÂTIM’a Mir'ât edindim=>ZÂTIN’ı,
=>BiLe YAZdım ADIM İLe=>ADINı!.
SüLeymân ÇeLebi..
kaddesallahu sırrahu..
Resim
===>ÂYÎNe-i VAHDEt-i İLÂHî,
MİR’ât-ı VüCÛDudur KeMâhî!.
Şeyh Gâlib..
kaddesallahu sırrahu..
Resim
==>HaLk İÇRe===>Bir ÂYİNEyim,
HeRkes BAKar=>BiR ÂN GÖRüR!.
HeR NE GÖRüR==>KENDi YÜZÜn,
GeR YAHşi=>GeR YAMAN GÖRüR.
Niyâzî Mısrî..
kaddesallahu sırrahu..
Resim
Şu HAYatta tek başına =>İnzivâda kalarak,
=>Sadece kendi sesinin yankısını duyarak =>hakikati keşfedemezsin!.
=>Kendini ancak bir başka bir İNSÂN-ı KÂMİLin AYNASInda tam olarak GÖReBİLirsin!..
Şemsî Tebrizî
kaddesallahu sırrahu..

Resim

GüZeL YÜZ =>AYNAya ÂŞIKktır!.
Resim
İYİ DOStu OLANın =>AYNAya İhtiyacı YOKktur!.
Resim
BENCiLLik =>GÖZÜNe TAKILmış AYNA gibidir.
=>O GÖZLer NEREye BAKARsa BAKsın =>KENDİnden Başka Birini GÖRmez’.
Resim
AYNA iLe TeRaZi => BİRİsi İNCİNecek Yahut UTANacak Diye Doğru SÖYLEmekten SAKINır mı, SUSar mı?.
Resim
Bu YAĞmur ->bu YAĞmur,->bu KILdan ince =>Nefesten Yumuşak YAĞan bu YAĞmur. Bu YAĞmur, bu YAĞmur bir GüN DiNiNce =>AYNALar YÜZümü TANImaz OLur...
Resim
DOStun YÜZü =>CÂN AYNASı’dır.=>HohLayıp, PufLayıp Onu BUğuLandırma!. =>SONra AYNA SENi GÖSTERmez OLur.
TOPRak =>dOStu OLan BAHARa KAVUŞunca COŞar ve ÇİÇEKLer AÇar!. SEN =>TOPRaktan dAHa AŞAğı DeĞiLsin. =>ÖYLEyse DOSt KIYMEti BiL!.
Resim
KALBimi ve RÛHumu VERmemin Bir YARARı YOKk,
Çünkü =>SEN Zâten BunLara SÂHİBsin.
=>O Yüzden SANA Bir AYNA getirdim =>KENDİne BAKk ve BENİ HATIRLa!.
Resim
GöNüL AYNAsı =>Dünya SEVgisi Tozundan ->NEFSANâ ARZULardan TeMiZLenir ->Pâk ve Saf Bir HÂLe GETİRİLirse,
ORAda =>SU ve TOPRak NAKIŞLardan =>Başka ŞEYLer GÖRÜRsün.
GöNüL AYNAsında =>Hem RESMi-NAKŞı GÖRÜRsün =>Hem de RESMi ve NAKŞı YAPANı =>Hem de->DevLet, Saadet Yaygısı Seyr Edersin =>Hem de Onu YAYANı ve DÖŞEYENi..
MevLânâ..
kaddesallahu sırrahu..

Resim
AYNAda GÖRÜNen GÜZELLik AYNAya âit OLmadığı gibi =>HiçBir GÜZELLik de =>O GÜZELin MALı DEĞİLdir. =>Bütün GÜZELLikLer =>CeMîL celle celâlihu İSMİnden YANsıyor!. –
Said Nursî
kaddesallahu sırrahu..

Resim
==>ÂYİNEsi İŞtir KİŞİnin==->LÂFa BAKıLmaz,
ŞAHSın GÖRüNüR RÜTBe-i AKLı =>ESERİnde!..
Ziya Paşa..

Resim
GÜZELLik =>AYNAda KENDİni SEYReden =>SONSUZLUKktur.
Halil Cibran..

Resim
=>AYNA =>BENim EN İYİ DOStumdur.
=>Çünkü BEN AĞLAdığımda, oO=>ASLA GÜLmez!.
Charlie Chaplin..

Resim
DAVRANış=>HerKesin KENDİ RESMİni GÖSTERen AYNAdır..
Goethe..

Resim
HAYat =>Bir AYNA Gibidir =>GÜLümserseniz =>O da size GÜLümser!.
Peace Pilgrim..

Resim
IŞIğı YAYmanın İkİ YOLu VARdır =>Ya IŞIKk OLursun ya da =>O’nu YANSItan AYNA!.
Edith Wharton..

Resim
BüYük SORular GÖRdüm =>BüYük BüYük AYNALarda,
=>BiR ATEŞe DÜŞmekmiş =>YAŞAmak Bildim,
BÜtün KeRVÂNLaR GÖÇtü YÜKLeri =>BENdim!.
Mevlânâ İdris Zengin..

Resim
SıR =>AYNAdadır=>SIRsız OLan Sadece CAMdır. =>CAMa BAKan KUSURunu GÖRmez!.
SEN =>CAMa DEğiL =>CÂN'a BAKacaksın ki =>MÂNÂyı GÖResin!.

=>BiR ŞARkı=>SÎNE SAZında,
=>ARZ’dan=>ARŞ’a AVAZında,
NEdEN-NiçİN VAYy ANAm VAYy!.
=>KuL İHVÂNİm=>BOĞAZında,
=>TEL’e->MIZRAB ÇAPRAZında,
SEN-in İçİn YAŞAmaKk=->HAYy!.
Resim
EL VER =>EL=>ELe=>EL=>YEDULLAH’a,
===>RASÛLULLAH’a==->ULAŞACAKktır!.
===>EHL-i BEYt-i RESÛL===>ALiŞAH’a,
===>İNSÂN-ı KÂMİL=>MİR’ÂT-ı HAKktır!.


M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 12432
Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00

Re: KuL İhvÂNi KİMdir?

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim
SIRR-ı NAHNU==>BİZ***

BİZ AŞKULLAH ARIsıyız,
BALın>POLEN SARIsıyız,
NAHNU SIRRInı YAŞARız,
TAM’ı TÜMLer- YARIsıyız,
==>ARI BEYİ’n KARIsıyız!.


HUu DOSt!.
HAYy DOSt!.

celle celâlihu..

İHVÂNi==>RÛH KARDEŞidir,
DOĞaN=>GÖNüL GÜNEŞidir,
=>DAMLAsı=>AŞKk ATEŞidir,
SIRRNAHNU->PEYMÂNEyiz!.

Resim

OĞUL BALLı=>AŞKk HUYu’yuz,
AŞkı DUYaN==>HeR KUYU’yuz,
YANGINA=->KEVSER SUYU’yuz,
SIRRNAHNU==>DERMÂNEyiz!.

Resim

KÛN feyeKÛN==>NAHNU SIRRı,
->SONSUZ’un<=BİZ-BİR=>SIFIRı,
==>HER HÂL’de=>HÂL-i HAZIRı,
=>SIRRNAHNU->FERMÂNEyiz!.

Resim

=>“YuSEBBiHu”=>ZERREsiyiZ,
==>KÂiNÂt'ı<===>KÜRREsiyiZ,
SıFıR<=>SONSuZ=>KERREsiyiZ,
=>SIRRNAHNU->PERVÂNEyiz!.

Resim

AŞKk DOGup=->AŞKk BATARıyız,
AŞKk ALıp===->AŞKk SATARıyız,
===>“KÛN feyeKÛN KATARı”yız,
=>SIRRNAHNU=->KERVÂNEyiz!.

Resim

GELeN->GEÇeR->DEM bU DEM’de,
=>ŞiMDi<>Şu ÂN=>ŞE’ÂN HEM de,
=>DÖNMeyEN NE VÂR=->ÂLEM’de,
=>SIRRNAHNU==->DEVRÂNEyiz!.

Resim

=>HÂL-i HAZıR HÂLda->HARf’ız,
=>ZÂT-ı Zü’L-CELÂL’e=>ZARf’ız,
SÖZe GELmez!.==>SIRR-ı SIRf’ız,
=>SIRRNAHNU==>SEYRÂNEyiz!.

Resim

=>KAFA GÖZü=>ARZ’da->YÜRüR,
KALBin GÖZü=>ARŞ’ı->GÖRÜRüR,
BUZ>SU>BUHAR->BULUt->BÜRüR,
=>SIRRNAHNU==->CEVLÂNEyiz!.

Resim

=>KUL İHVÂNim=>GURBEtteyiz,
AKLI’n=>NAKLen=>SEYREtteyiz,
=>VASL-ı VUSLÂt =>GAYREtteyiz,
=>KÜLLî ŞEYy’e==>HAYREtteyiz,
=>SIRRNAHNU==>HAYRÂNEyiz!.

Resim
08.03.2022.. 03:08
brsbrsm...tktktrstkkmzdehayyrettt..


Resim **BİZ***

SORAN vARsa ki=->BİZ KİMiz,
CüMLeCihÂN CeMMü’L-CİMiz,
KÛN feyeKÛN>SIRRNAHNU,
=>NÛRULLAHız NÛR-u MİMiz!.


M.M.M. MuhaBBetLerimLe...

Resim
Resim
Cevapla

“Kul İhvâni Kimdir?” sayfasına dön