Münir DERMAN (k.s) FİKRÎ DERLEMELER ve İNCELEMELER

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: Münir DERMAN (k.s) FİKRÎ DERLEMELER ve İNCELEMELER

Mesaj gönderen Gariban »

Bir ANım:
Aziz Kardeşim,
7 yıl evveldi benim için zor bir yıldı, iş arıyordum, çok yere öz geçmiş göndermiştim hiç bir yerden cevap gelmiyordu. Sonunda İstanbul'da bir yerden cevap geldi, gittim oraya işe başladım , bir masa verdiler, karın çok yağdığı bir dönemdi, âilem için çabalıyordum, ara ara da sitemizde yazmaya çalışıyordum. Büyük meşakkatlerle iş yerine çok vesâit ile yolculuk ediyordum her sabah ve akşamda eve dönerken yine çok uzun bir süreçte eve varıyordum. Derman Hocam'ın İngilizce çevirilerine de ara vermiştim ama hep yolda giderken gelirken ve boş zamanlarımda düşünür bazı sözlerini anlamaya çalışırdım. Bazı hayat sınavlarından geçiyordum, halka kırgın kızgındım, yer yer üzülüyordum. Böyle anlarımda Hakk Dostları'nın başından geçenler gelir hep uzaklara dalarım. Hocam.: "nasılsın" diye sorduğunda.: "Derman Hocamın Sohbetlerinde dediği gibi.: "HAKk'a ok atan adam gibiyim Hocam!." diyordum. 2008 senesinden beri Muhammedinur Sitemiz'de Hasbî Hizmet etmekteyim, çocukluğumdan beri Hakk Dostları'na muhabbet duydum. Bu yüzden en sıkıntılı anlarımda hep içimde ALLAH celle celâlihu, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem ve HAkk Dostlarını hissederim. En sıkıntılı anlarımda yardım edileceğimi bilirim ve bu bir dayanma gücü verir bana..

İşe başladıktan bir kaç hafta sonra içimin daraldığı bir anda bu iş yerimde, bana verilen masanın çekmecesini açtım, içinde ne var diye baktım, elime birden bir kitap geldi, baktım ki üstünde "Dr. Münir Derman" yazıyor. Muhyiddin İbn Arabi (k.s)'nin nasihatlerini çevirdiği kitap. Derman Hocamı İstanbul'da kim bilir ki, ayrıca bu kitap o kadar eski ve nâdir bir basım ki bulması mesele. On binlerce iş yerinin içinde İstanbul'da bir yerde sana verilen bir masanın çekmecesinden bu kitap çıkacak. O kadar masa içinden değil sana verilen masadan çıkacak. Münir Derman Hocamın Adnan Menderes ile ilgili bir yazısı vardı hani, kendi sözleriyle diyordu ya.: "Uçak düşecek, İngiltere'de bir Kasabaya düşecek, arkasında bir delik açılacak, oradan bir tek Başvekil kurtulacak, bu düştüğü yerde bir hemşire kadın bulunacak, onda ilaç olacak v.s." şimdi bende o anda bunları düşünüyordum. Bu kitap sitemizde yayınlandı daha önce, maksad kitabın önemini anlatmak değil, Hocamız Kulihvani'nin sitede "YOL-YOLCU-YOLDAŞ" sözleri vardır, zevk ve şiirlerde geçer okursanız, maksad yolda yalnız olmadığımız "BİZ BİR-İZ" olduğumuzu kavramamız, bu alemde herkes TEK, yalnız ama halleşeceğimiz Dostlarımız daima vardır. İÇimizi soğukta ısıtan bir ateş olur bu yolda. Musâ aleyhisselâm'ın görüp gittiği gibi. En büyük zenginliğimiz ALLAH celle celâlihu ve Resûlü Salllallahu Aleyhi Ve Sellem. ÖZümüzü kör etmediysek kalb lambamız gecemizi aydınlatacaktır. İki mahkum pencereden dışarı bakıyordu, biri gökteki yıldızlara bakıyor diğeri yerdeki çamuru seyrediyordu. Böyle durumları hepimiz yaşıyoruz, çamura battığımızı hissettiğimiz ÂN'da bunu hatırlayalım ve gözümüz kâinâtın sonsuzluğuna çevrilsin. "â RABBî!. Sen bunları boşuna yaratmadın!." diyelim biz de Resûlullah Sallallahu Aleyhi Ve Sellem gibi, ve gökyüzünün nâmütenâhiliğinde ALLAH celle celâlihu'nun el-Vasî esmâsını düşünelim. İnsan mânen, ruhen bu âlemden büyük cismânî olarak ise 3alemden küçük ve onun bir cüz'ü gibidir. Bizde çamurdan topraktanız bu âlemde ama ÖZ değerlerimizi kaybetmeyelim, değerli bir emânet taşıyoruz , HAKk'a tevekkülden vaz geçmeyelim. Yol ZOR fakat Zorlukla Beraber Kolaylık Vardır. İnsan korku ve ümit ayağıyla yürür. ALLAH'tan umudunu fâsıklar keser. ÂŞIKların ise göz yaşı umuttur.
Es Selâm ve Sevgiyle..
garibAN
Resim

“Fikrî Derlemeler, İncelemeler ve Zevkler” sayfasına dön