KELÂMULLAH-RESÛLULLAH ESMÂu’L- HÜSNÂ DUÂSI

Aynur42
Yeni Üye
Yeni Üye

Re: KELÂMULLAH-RESÛLULLAH ESMÂu’L- HÜSNÂ DUÂSI

Mesaj gönderen Aynur42 »

Resim

Eline yüreğine sağlık Zehrâ'm;
Çok güzel bir şiir.. yolun her daim açık olsun..
İnşâe ALLAH güzel şiirlerinin devamını dilerim!.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

KELÂMULLAH ve RESÛLULLAH
İLe ESMÂU’L- HÜSNÂ DUÂSI.:
sallallahu aleyhi vesellem..

Resim

ALLAHumme saLLi ve seLLim ve bârik aLâ seyyidinâ MuhaMMedin,
Abdike ve,
Nebiyyike ve,
RasûLike ve,
Nebîyyi'L- ÜMMîyyi ve aLâ ÂLihi, EhL-i Beytihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

SUBHÂNeke ALLAHumme ve bi HAMDike,
Eşhedü en Lâ İLâhe Ente Vahdeke Lâ şerike Leke Estağfiruke ve Etûbu iLeyke!.

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ESMÂü'L- HÜSNÂ DUÂLarını,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-Selâmet İZZet-i İhsÂNınLa,
=>Şu ÂNda=>ŞE’ÂNuLLAHta=>BİZ BİR-İZ KABuL Et
=>MuhaMMedî Mü’min- Mü’minat CEM-i CÜMMLemİZi=>
HAKka ve HAYRa =>NÂiL EYyLe=>CEM’ et=>LûTFet Et=>YAŞAt!.
İnşâe ALLAHu TeÂLÂ!..

ÂMiN!. Yâ MuîN!. Yâ RABBenâ!..

ResimMuhaMMedi MuhabbetlerimLe...

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
Resim---"Bismillâhi’r- Rahmâni’r- Rahîm.: Rahmân ve Rahîm olan ALLAH'ın İSMİ İLe.” (Fâtiha 1/1)

قُلِ ادْعُواْ اللّهَ أَوِ ادْعُواْ الرَّحْمَنَ أَيًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاء الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلاً
Resim---“Kulid’ullâhe evid’u’r- rahmân (rahmâne), eyyen mâ ted’û fe lehu’l- ESMÂu’l- HUSNÂ, ve lâ techer bi salâtike ve lâ tuhâfit bihâ vebtegı beyne zâlike sebîlâ (sebîlen).: De ki: “Allah diye çağırın veya Rahmân diye çağırın. Nasıl çağırırsanız hepsi O'nun Esmaül Hüsnası'dır (Allah'ın en güzel isimleridir).” Namazında (sesini) yükseltme ve onu (sesini) alçaltma. Bu ikisi arasında bir yol tut.” (İsrâ 17/110)

ALLAH celle celâlihu.:
Resim

Er Rahmân celle celâlihu.:
Resim

Er RahîMu celle celâlihu.:

Resim

ResimRESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem.:

ALLAHümme innî es’eLüke bi-ESMÂİke’L- HÜSNÂ..:
ALLAHım!. SENin en GüzeL ESMÂLarınLa SENden İsterim!.

قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا
Resim---“Kul mâ ya’beu bikum rabbî lev lâ duâukum, fe kad kezzebtum fe sevfe yekûnu lizâmâ(lizâmen): De ki: "Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat siz gerçekten yalanladınız; artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacaktır." (Furkân 25/77)

Resim---Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem.: “Duâ ibâdettir.” buyurdu.
(Nu’mân İbni Beşîr radıyallahu anh’den; Ebû Dâvûd, Vitir 23; Tirmizî, Tefsîru’l-Kur’ân 3, 41, Daavât 1. Ayrıca bk. İbni Mâce, Duâ 1.)

Resim---Âişe Annemiz aleyhasselâm.: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, özlü duâları sever, özlü olmayan duâyı yapmazdı.” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Vitir 23.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ResimRESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in ŞerefLi DİLinden.:
“ALLAHumme innî es’elüke.: ALLAH’ım SENden İsterim!.” HADİS-i ŞERÎFLerimiz.:

Resim---Enes radıyallahu anhu.: “Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem çoğu zaman şöyle duâ ederdi: “ALLAHümme âtinâ fi’d- dünyâ haseneten ve fi’l- âhireti haseneten ve kınâ azâbe’n- nâr.: ALLAHım! Bize dünyada da iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi ateş/cehennem azâbından koru!.” buyurdu...
(Buhârî, Tefsîr 38, Daavât 55; Müslim, Zikr 23, 26, 27. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 26, Menâsik 51; Tirmizî, Daavât 72; İbni Mâce, Menâsik 32.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ResimRESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in ŞerefLi DİLinden.:
“ALLAHumme innî es’elüke.: ALLAH’ım SENden İsterim!.” HADİS-i ŞERÎFLerimiz.:

Resim---İbni Mes’ûd radıyallahu anhu.: “Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem çoğu zaman şöyle duâ ederdi: “ALLAHümme innî es’elüke’l- hüdâ ve’t- tükâ ve’l- afâfe ve’l- gınâ.: ALLAHım!. SENden; hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim!.” buyurdu...
(Müslim, Zikir 72. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 72; İbni Mâce, Duâ 2.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---Târık İbni Eşyem radıyallahu.: “Bir kimse müslüman olduğu zaman Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem ona namaz kılmayı öğretir, sonra da şöyle duâ etmesini tavsiye ederdi.: “ALLAHümmağfirlî verhamnî vehdinî ve âfinî verzuknî.: ALLAHım!. Beni bağışla, bana merhamet et, rızânı kazandıracak işler yaptır, bana âfiyet ve hayırlı rızık ver!.” buyurdu...
(Müslim, Zikir 35.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---Târık İbni Eşyem radıyallahu anh’den.: “Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’i dinlerken bir adam gelerek.: “Yâ Resûlallah! RABBimden bir şey isteyeceğim zaman nasıl duâ edeyim?” diye sordu. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Allâhümmağfir lî verhamnî ve âfinî verzuknî.: ALLAHım, beni bağışla, bana merhamet et, rızânı kazandıracak işler yaptır ve bana hayırlı rızık ver!.” de. Bu sözler senin hem dünya hem de âhiret için istemen gereken şeyleri ihtivâ eder.” buyurdu...
(Müslim, Zikir 36.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ’dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.: “Allâhümme musarrife’l-kulûb! Sarrif kulûbenâ alâ tâatik.: Ey kalbleri yönlendiren ALLAHım! Kalblerimizi SANA itaate yönelt!” diye duâ etti...
(Müslim, Kader 17. Ayrıca bk. Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 168.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre.: “Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem.: “Allahümme aslih lî dînillezî hüve ısmetü emrî, ve aslih lî dünyâyelletî fîhâ meâşî, ve aslih lî âhiretilletî fîhâ meâdî, vec’ali’l-hayâte ziyâdeten lî fî külli hayr, vec’ali’l-mevte râhaten lî min külli şer.: ALLAHım! Bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru!. Yaşadığım şu dünyadaki işlerimin yolunda gitmesini sağla!. Dönüp varacağım âhiretimi kazanmama yardım et!. Hayatım boyunca daha çok hayır yapmama imkân ver!. Her türlü kötülükten kurtulmamı sağlayacak bir ölüm nâsib et!” diye duâ etti...
(Müslim, Zikir 71.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---ALi kerremallahu vechehu.: “ALLAHümmehdinî ve seddidnî..: ALLAHım! Beni Doğru YoLa iLet ve o YLlda başarıLı kıL!.” de!” diye duâ etti...
(Müslim, Zikir 78. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Hâtem 4..)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---ALi kerremallahu vechehu.: “ALLAHümme innî es’elüke’l-hüdâ ve’s-sedâd..: ALLAHım! SENden beni doğru yola iletmeni ve o yolda başarılı kılmanı niyâz ederim!.” diye duâ etti...
(Müslim, Zikir 78.)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim---Enes radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre.:
“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
“ALLAHümme innî eûzü bike mine’l-aczi ve’l-keseli ve’l-cübni ve’l-heremi ve’l-buhl, ve eûzü bike min azâbi’l-kabr, ve eûzü bike min fitneti’l-mahyâ ve’l-memât.: ALLAHım!. Âcizlikten, tembellikten, korkaklıktan, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve cimrilikten SANA sığınırım. Kabir azâbından SANA sığınırım. Hayat ve ölüm fitnesinden SANA sığınırım!.” diye duâ etti...
(Müslim, Zikir 50. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 32; Nesâî, İstiâze 7.)
Resim
Diğer bir rivâyete göre.: “…ve dalai’d-deyni ve galebeti’r-ricâl.: Borç altında ezilmekten ve zâlimlerin başa geçmesinden” buyurdu.
(Nesâî, İstiâze 8. Ayrıca bk. Buhârî, Daavât 36)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

Resim

Resim---Ebû Bekir Sıddîk radıyallahu anhu, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e.: “Bana bir duâ öğret de namazımda okuyayım.” dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de.: “ALLAHümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîran ve lâ yağfirü’z-zünûbe illâ ente, fağfir-lî mağfireten min indik, ve’rhamnî inneke ente’l-gafûru’r-rahîm.: ALLAHım!. Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız SENsin. Öyleyse tükenmez lutfunla beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız SENSİN!.” de.” buyurdu.
(Buhârî, Ezân 149, Daavât 17, Tevhîd 9; Müslim, Zikir 48. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 97; Nesâî, Sehv 59; İbni Mâce, Duâ 2.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem.:
ALLAHümmağfirlî hatîetî ve cehlî ve isrâfî fî emrî ve mâ ente a’lemü bihî minnî. ALLAHümmağfirlî ciddî ve hezlî, ve hataî ve amdî ve küllü zâlike indî. ALLAHümmağfirlî mâ kaddemtü vemâ ahhartü, vemâ esrartü vemâ a’lentü, vemâ ente a’lemü bihî minnî, ente’l-mukaddimü ve ente’l-muahhir, ve ente alâ külli şey’in kadîr.:
ALLAHım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla!. ALLAHım!. Ciddî ve şaka yollu yaptıklarımı, yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle!. Bütün bu kusurların bende bulunduğunu itiraf ederim. ALLAHım!. Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, ölçüsüz bir şekilde işlediğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle!. Öne geçiren de SEN, geride bırakan da SENsin. SENİN gücün her şeye yeter!.” diye duâ ederdi.

(Buhârî, Daavât 60; Müslim, Zikir 70.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Âişe radıyallahu anhâ’dan rivâyet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem .:
ALLAHümme innî eûzü bike min şerri mâ amiltü ve min şerri mâ lem a’mel.:
ALLAHım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden SANA sığınırım!.” diye duâ ederdi.

(Müslim, Zikir 65, 66. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 32; Nesâî, Sehv 63, İstiâze 58, 59; İbni Mâce, Duâ 3.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in duâlarından biri şu idi.:
ALLAHümme innî eûzü bike min zevâli ni’metike ve tehavvüli ‘âfiyetike ve fücâeti nıkmetike ve cemîi sahatik.:
ALLAHım!. Verdiğin ni’metin yok olup gitmesinden, lutfettiğin âfiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezâdan ve senin gazâbını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım!.” diye duâ ederdi.

(Müslim, Zikir 96. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 32.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Zeyd İbni Erkam’dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
ALLAHümme innî eûzü bike mine’l-aczi ve’l-keseli ve’l-buhli ve’l-heremi ve azâbi’l-kabr.
ALLAHümme âti nefsî takvâhâ, ve zekkihâ ente hayrü men zekkâhâ, ente veliyyühâ ve mevlâhâ.
ALLAHümme innî eûzü bike min ilmin lâ yenfa’ ve min kalbin lâ yahşa’ ve min nefsin lâ teşba’ ve min da’vetin lâ yüstecâbü lehâ.:

ALLAHım!. Âcizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlayıp ele avuca düşmekten ve kabir azâbından sana sığınırım.
ALLAHım!. Nefsime takvâ nâsib et ve onu her türlü günahtan temizle; onu en iyi temizleyecek sensin. Ona yardım edip eğitecek sadece sensin.
ALLAHım!. Faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doyma bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duâdan sana sığınırım!."
diye DUÂ ederdi.

(Müslim, Zikir 73. Ayrıca bk. Nesâî, İstiâze 13, 65.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---İbni Abbas radıyallahu anhümâ’dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
ALLAHümme leke eslemtü ve bike âmentü ve ‘aleyke tevekkeltü ve ileyke enebtü ve bike hâsamtü ve ileyke hâkemtü, fağfir-lî mâ kaddemtü vemâ ahhartü vemâ esrartü vemâ a’lentü, ente’l-mukaddimü ve ente’l-muahhir, lâ ilâhe illâ ente.:
ALLAHım!. SANA teslim oldum, SANA inandım, SANA güvendim. Yüzümü, gönlümü SANA çevirdim, SENİN yardımınla düşmanlara karşı mücâdele ettim. Kitabın ile hükmettim. Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim, açığa vurduğum ve SENİN benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle!. Öne geçiren de SEN, geride bırakan da SENsin. SENden başka İLÂH yoktur!." diye DUÂ ederdi.

(Buhârî, Teheccüd 1, Daavât 10, Tevhîd 8, 24; 35. Müslim, Müsâfirîn 199, 201, Zikir 67. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 119; Tirmizî, Daavât 29; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl 9; İbni Mâce, İkâme 180.)

Resim
Bazı râviler.:Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh.: Günahtan kaçacak güç, ibâdet edecek kuvvet ancak ALLAH’ın yardımıyla kazanılabilir!.” cümlesini ilâve etmişlerdir.
(Buhârî, Teheccüd 1; Nesâî, Kıyâmü’l-leyl 9.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Âişe radıyallahu anhâ’dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
ALLAHümme innî eûzü bike min fitneti’n-nâri ve azâbi’n-nâr ve min şerri’l-gınâ ve’l-fakr.:
ALLAHım!. Cehennem fitnesinden, cehennem azâbından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden SANA sığınırım!." diye DUÂ ederdi.

(Ebû Dâvûd, Vitir 32; Tirmizî, Daavât 77.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Ziyâd İbni İlâka’nın rivâyetine göre amcası Kutbe İbni Mâlik radıyallahu anh'dan rivâyet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem.:
ALLAHümme innî eûzü bike min münkerâti’l-ahlâki ve’l-a’mâli ve’l-ehvâ.:
ALLAHım! Kötü ahlâklı olmaktan, fenâ işler yapmaktan ve yanlış inançlara sapmaktan SANA sığınırım!." diye DUÂ ederdi.

(Tirmizî, Daavât 126.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Enes radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle DUÂ ederdi.:
ALLAHümme innî eûzü bike mine’l-barasi ve’l-cünûni ve’l-cüzzâmi ve seyyii’l-eskâm.:
ALLAHım!. Alaca hastalığından, akıl rahatsızlığından, cüzzâm illetinden ve kötü hastalıklardan sana sığınırım!.” de.” buyurdu.

(Ebû Dâvûd, Vitir 32. Ayrıca bk. Nesâî, İstiâze 36.)
En son nur_umim tarafından 07 Ağu 2021, 21:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Resûlullah sallallah u aleyhi vesellem.: ALLAH’ım! SEN DUÂyı/DUÂ etmemizi emrettin ve icâbet etmeyi de söz verdin. Buyur ALLAH'ım buyur! Emrindeyim buyur! SENin hiçbir ortağın yoktur. Emrindeyim buyur! Şüphesiz hamd SANA mahsustur. Nimet de SENin, mülk de SENindir. SENin hiçbir ortağın yoktur. Şahâdet ederim ki SEN muhakkak ki FERD'sin, EHAD'sin, SAMED'sin. Doğurmamışsın, doğmamışsın ve SENin hiçbir dengin de yoktur!.” buyurmuştur.
(Beyhakî, es-Semâ ve’s-sıfat, h.no: 160)

Bu hadiste Ferd, bir vasıf olarak kullanılmıştır.
Bununla beraber, zayıf da olsa isim olarak “Yâ FERD!. Yâ VİTR!.” şeklinde kullanıldığını gösteren bir rivâyet de söz konusudur.

(Beyhakî, es-Semâ ve’s-sıfat, h.no:, 161.)

VİTR kelimesi de ALLAHu zü’L- CeLÂL’in bir İsmi veya Sıfatı olduğunu gösteren sahih rivâyetler vardır.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:ALLAH VİTR dir Vitri sever.”
buyurmuştur.
(Buhârî, Deavât, 69; Müslim, Zikir, 5-6; Nesâî, Kıyâmü'l-Leyl, 27; Tirmizî, Vitir, 2)

Lügat bakımından “vitr” kelimesi “ferd” kelimesi ile aynı anlama gelir. Ancak Ferd genellikle çifti olmayan bir sayıdır. Vitr ise, çifti olan bir sayıdır.
Bir şeye Ferd denildiği zaman, yanında ikinci bir şey olmayan demektir. Vitir ise, ikincisi olabilen bir tek sayıdır..
Ferd =>Yalnız bire=1’e tekâbul eder. Vitr ise, çifti olabilen TEK sayıdır. “Ferd-i ferid” ikincisi olmayan, çağında eşi benzeri olmayan mümtaz bir kimsedir.
Vitr =>İkincisi ve daha fazlası olabilen bir tektir. 1, 3, 5, 7, 9 sayıları vitrdir. Fakat çiftleri de vardır. Bu bilgiye genel bir çerçeve olarak bakılabilir..

ALLAHu zü’L- CeLÂL’in İsim ve Sıfatları olarak da, bu ikisi aynı mânâya gelebilir.:

Beyhakî’ye göre, ALLAHu zü’L- CeLÂL’in İsmi olarak VİTR =>Şeriki ve nâziri olmayan FERD demektir.

(Beyhakî, el-İtikad, 368)

İbnu’l-Esir’e göre, ALLAHu zü’L- CeLÂL’in VâHİD ismi FERD mânâsına gelir..
(İbnu’l-Esir, Camiu’l-Usul, 4/180)

İbn Hacer’e göre de Vitr, Ferd demektir. ALLAHu zü’L- CeLÂL için kullanıldığı zaman, “Ne zatında ne sıfatında naziri olmayan VÂHİD demektir.
(İbn Hacer, Fethu’l-Bâri, 11/227)

Bu açıklamalara dayanarak diyebiliriz ki;
Ferd celle celâlihu İsmi =>ALLAH’ın sayıca ikincisi/eşi benzeri olmadığına delâlet eder.
Vitr celle celâlihu İsmi ise =>ALLAH’ın TEK olduğuna, yani iki şeyden mürekkeb olmadığına delâlet eder.
ALLAHu zü’L- CeLÂL =>İkincisi olmayan FERD/BİR, çifti olmayan VİTR/TEKtir.

Resim---İmam Ali kerremallahu vechehu.:Resûlullah sallALLAHu aleyhi vesellem vitri kıldı, sonra.: “Ey Kur’ÂN EhLi! Vitir Namazını kılın! Çünkü ALLAH TEKktir, TEk’i SEVer!.” buyurdu.”buyurmuştur.
(Nesaî, Kıyâmül-leyl 27; Enes bin Mâlik, Muvatta, leyl 17; İ. Ahmed, Müsned, 2/29.)

Resim---Âişe radiyallahu anha, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e.: “Yâ Rasûlallah ! Vitir kılmazdan önce uyur musun?.” diye sordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Yâ Âişe! Benim iki gözüm uyur, halbuki kalbim uyumaz!.” buyurdu.” buyurmuştur.

(Müslim, Müsâfirîn 125; Buhârî, Teheccüd 16; Tirmizî, Salât 208.)

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAH size kırmızı koyunlardan daha hayırlı olan bir namazla yardım etmiştir: Vitir NamazıALLAH, onun vaktini yatsı namazından itibâren fecir doğuncaya kadar ki zaman arasına yerleştirmiştir.” buyurmuştur.
(İbni Mâce, İkâme 114; Ebû Dâvûd, Vitir 1; Tirmizî, Vitir1.)

Resim---Âişe radiyallahu anha.: “Ben yatağında tam karşısına gelecek şekilde uyurken Peygamber (aleyhisselâm) namaz kılardı. Vitir namazını kılmak istediği zaman ise beni uyandırırdı. Sonra ben de vitrimi kılardım.” buyurmuştur.
(Buhârî, Salât 103..)

ALLAH celle celâlihu.:
Resim
El Vâhidu celle celâlihu.:
Resim

El Vitru celle celâlihu.:
Resim
El Ferdu celle celâlihu.:

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Enes radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle DUÂ ederdi.:
ALLAHümme innî eûzü bike mine’l-barasi ve’l-cünûni ve’l-cüzzâmi ve seyyii’l-eskâm.:
ALLAHım! KAlaca hastalığından, akıl rahatsızlığından, cüzzâm illetinden ve kötü hastalıklardan sana sığınırım!.” de.” buyurdu.

(Ebû Dâvûd, Vitir 32. Ayrıca bk. Nesâî, İstiâze 36.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivâyet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle DUÂ ederdi.:
ALLAHümme innî eûzü bike mine’l-cûi feinnehû bi’se’d-dacî’, ve eûzü bike mine’l-hiyâneti feinnehâ bi’seti’l-bitâne.:
ALLAHım! Açlıktan SANA sığınırım; o insanı avucunun içine alan ne fenâ bir haldir. Emanete ihânetten de sana sığınırım; o ne kötü bir huy ve tabiattır!.” de.” buyurdu.

(Ebû Dâvûd, Vitir 32. Ayrıca bk. Nesâî, İstiâze 19, 20; İbni Mâce, Et’ime 53.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---Ali kerremallahu vechehu’den rivâyet edildiğine göre anlaşmalı bir köle ona gelerek.: “Borcumu ödeyecek gücüm yok, bana yardım et!.” dedi.
Ali kerremallahu vechehu de.: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bana öğrettiği DUÂyı ben de sana öğreteyim mi? Bunu okumaya devam ettiğin takdirde üzerinde dağ gibi borç olsa bile ALLAH TeÂLÂ onu ödemene yardım eder. Şöyle DUÂ et!.” dedi.
“ALLAHümmekfinî bi-helâlike an harâmik, ve ağninî bi-fazlike ammen sivâk.:
ALLAHım! Bana helâl rızık nasib ederek haramlardan koru!. Lutfunla beni SENden başkasına muhtaç etme!.” buyurdu.

(Tirmizî, Daavât 111.)
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim

Resim---İmrân İbni Husayn radıyallahu anhümâ’dan rivâyet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem onun babası Husayn’a DUÂ etmesi için şu iki cümleyi öğretti.:
“ALLAHümme elhimnî rüşdî ve eiznî min şerri nefsî.:
ALLAHım! Beni SENin Doğru Yolun’a ilet!. Nefsimin şerrinden beni koru!.” buyurmuştur

(Tirmizî, Daavât 70)
Resim

“Kul İhvani Divanında Esmalar” sayfasına dön