LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ

Şifalı Bitkiler ve faydaları.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye
Mesajlar: 649
Kayıt: 16 Eki 2008, 02:00

LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ

Mesaj gönderen safa-merve »

LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ2 litre limon suyu, 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsak, ağzı sıkı kapanan koyu renkli veya üzeri kâğıtla kapatılmış bir kavanoz lazım. Limonların suyunu iyice sıkıp kavanoza doldurunuz. Soyulmuş 40 diş orta boy sarımsağı yıkamadan ve ezerek limonun içine atıp kavanozun kapağını kapatınız. 25 gün boyunca normal ılık bir yerde saklanıp her gün çalkalanacak. (Sarımsaklar iyice erimiş olacak) 25 gün sonra kavanozu açıp her sabah aç karnına yarım veya içebiliyorsa bir çay bardağı içilecek. Kavanoz bitinceye kadar içilecek. Kapağı hep kapalı olacak. Kavanoza asla su, şeker vb şeyler karıştırılmayacak. Ancak çay bardağına aldığınız kısmını dilerseniz sulandırarak içebilirsiniz. Bunu içtikten sonra yarım saat bir şey yiyip içilmeyecek. Yarım saat geçtikten sonra kahvaltı yapılacak. Mümkünse her sabah aynı saatte içilecek.

%100 KANITLANMIŞ YARARLARI

1. Tüm damar iltihapları (vaskülir) tedavi ediyor, tıkanan damarları açıyor ve hipertansiyonu önlüyor.

2. Kolesterol ve lipidi düşürüyor, zararlı yağların yakılmasını sağlıyor, kilo verdiriyor (bazal metabolizmayı hızlandırdığı için iştahı açar, bu dönemde diyete dikkat etmek gerekiyor), şekeri düşürüyor, pankreasın yenilenmesini sağlıyor.

3. Böbrek ve safra taşlarını eritiyor, idrar söktürüyor, vücuttaki şişkinlik ve tüm dokulardan ödemi kaldırıyor.

4. Heylcobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisini yapıyor.

5. Tüm romatizmal iltihabı önleyip her tür romatizmal ağrıları dindiriyor, kireçlenmeyi önlüyor, eklem düzeylerinin yenilenmesini sağlıyor ve her türlü ağrıyı kesiyor.

6. Beyin hücreleri tüm sinir sistemlerinin yenilenmesini sağlıyor, sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri refleks hızını artırıyor, felçler ve VERTİGO’da fayda veriyor.

7. Vücudun bağışıklık sistemini son derece kuvvetlendiriyor ve her türlü alerjiyi, özellikle damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini kökünden kesiyor, kansere karşı tüm vücudu koruyor.

NOT : İlacı hazırlayanın babasının koroner bypass ile üç damarı değişecekken bu ilaç sayesinde %100 tıkalı damarları açılmış. İlaç hazırlandıktan sonra sarımsaklar erir, koku etrafa yayılmaz. Kullanan üç kişi ile görüştüm hep son derece memnun olduklarını, adeta gençlik iksiri olduğunu söylüyorlar. Bunu ilk defa Rus doktorlar bulmuş ve uygulamışlar, şimdi ABD’de uygulanmaya başlanmış, tıpta devrim yaratacağı söyleniyor ve sarımsak limon karışımından oluşan maddelerin kimyasal yapısı çözülmeye çalışılıyor.

Dr. Sencer TEPE

Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/safa_merve.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
eyup
Dost Üye
Dost Üye
Mesajlar: 68
Kayıt: 23 Mar 2007, 02:00
İletişim:

Re: LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ

Mesaj gönderen eyup »

Artık mevsimi geldi bol bol tüketmek lazım, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur misali...
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye
Mesajlar: 1853
Kayıt: 16 May 2009, 02:00
Konum: TASAVVUF TALEBESİ

Re: LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

Resim
Sarımsak Salgın Hastalıklara Karşı Kalkandır

Uzmanlar, sarımsağın, salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen en önemli faktör olduğunu belirtiyor. Mikroplarla iç içe yaşayan, kontrolsüz yiyecekleri tüketen, kanalizasyonların yollara aktığı gecekondu mahallelerinde yaşan insanların salgın hastalıklarla karşılaşmamasının en büyük sebebi, sarımsak olarak gösteriliyor. Yalnızca mikrobik hastalıklardan insanları koruyan sarımsak, Avrupa’da en önemli ölüm sebebi olarak bilinen Kanser ve damar hastalıklarına karşı da insanları koruyor. Bugün dünyada en fazla sarımsak yenen ülke olan Bulgaristan’da kanser ve damar sertliğinden ölenleri sayısı, Avrupa’ya nazaran 6-7 misli düşük. Ayrıca İsveçli çocuklar, çocuk felcine karşı da koruduğu anlaşılan sarımsağı yiyerek okula gidiyorlar.

Sarımsak Faydaları

Uzmanların tespitlerine göre, sarımsağın insan sağlığı açısından en önemli faydaları şöyle: Ölümlere sebep olan atardamar kireçlenmesine iyi geliyor. Yara ve çıbanları iyileştiriyor. Krampları yok ediyor. Akciğeri, karaciğeri, safra kesesini ve kalbi kuvvetlendiriyor. Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor. zararlı bakterileri yok ediyor. İştahı açıyor. Nezleyi yok ediyor. nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor. Veremlilere sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor. Tansiyonu düşürüyor. Ateşi düşürüyor. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor. İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor. Kalp adalelerini güçlendiriyor. Kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor. Cinsel gücü arttırıyor. İdrar söktürüyor. Vücudu sivrisinek ve haşerelerden koruyor. Safra salgısının salınımını arttırıyor. Kabızlığı önlüyor. Saç Dökülmesini yavaşlatıyor. Sesi güzelleştiriyor. (iha)

Sarımsağın Sağlığımıza Yararları

Yukarıda belirtildiği gibi, tüketilen sarımsağın besin değeri ihmal edilecek değerde olmasına karşın, sağlığımıza yararlı etkileri çok fazladır. Şöyle ki;

•Sarmısak, bedenin bağışıklık sistemini uyarır, yani antibiyotiklere benzer etkiler yaparak bedendeki enfeksiyonlara karşı savaşır: Bu bağlamda nezle, soğuk algınlığı, uçuk; mide, bağırsak ve mantar iltihapları, Arpacık gibi bakteri, virüs ve mantarların oluşturduğu enfeksiyonlar sayılabilir.

•Kandaki kolesterol düzeyini düşürür: Yapılan araştırmalar, Günde iki diş sarımsak yiyen kişilerin kolesterol düzeyinde, kısa dönemde %10′luk düşüşlerin gerçekleştiğini ortaya koymuştur.

•Sarmısak, kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırır: Bu sayede sarmısak, kalp krizi ya da felç geçirmeye neden olabilecek damar tıkanıklıklarını önler.

•Yüksek tansiyonu düşürür: Araştırmalar, makul düzeyde sarmısak alımının bile bu etkiyi sağladığını göstermektedir.

•Sarmısak, kan sekerinin düzeyini düşürür: Bu sayede bazı şeker hastalarına sarmısak yemenin iyi geldiği yapılan bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.

•Bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır. Yapılan araştırmalarda sarmısak tüketen kişilerde, özellikle Mide Kanserine yakalanma tehlikesinin azaldığı belirlenmiştir.

•Sarmısak kronik bronşiti önler, etkisini azaltır.

•Balgam, idrar, safra ve Gaz söktürücüdür.

•İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.

•Sarmısağın, afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkileri bulunduğu, Doğu ve Batı kültürlerinde savunulmaktadır.

Sağlığımıza yararlı bu etkilerinden faydalanmak için, sarımsağın diyetimize katılması ve günde iki diş sarmısak yenmesi gerekir. Daha fazla tüketilmesi sarımsağın yararını artırmaz. Ayrıca sarımsağın yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi sağlığa yararlı etkilerini azaltmaktadır. Kokusundan şikâyetçi olanlar için piyasada sarmısak kapsüllerinin satılmakta olduğunu da anımsatırız.

Sarımsak veya sarmısak (Allium sativum L.), 25-30 cm yükseklikte, yeşilimsi beyaz veya pembe çiçekli, otsu bir kültür bitkisidir. Nadir olarak tohum bağlar. Bu nedenle soğancıkları (diş) ile üretilir. Ülkemizde “Beyaz sarımsak” ve “Siyah sarımsak” olmak üzere 2 çeşit yetiştirilmektedir. Vatanının orta Asya stepleri olduğu sanılmaktadır. Beyaz veya pembemsi renkli, az adette soğancıkdan (diş) meydana gelir. Dişlerin hepsi bir arada bir kabuk tarafından sarılmışlardır. Çok kuvvetli ve keskin bir kokusu ve yakıcı bir lezzeti vardır.

Bileşim: Karbonhidratlar (sakkaroz, glikoz), vitaminler (A, B, C ve E) ve eterli uçucu yağ (alliin, allicin, ajoen) , scordein, selen ile dişilik ve erkeklik hormonlarına benzer Maddeler taşımaktadır. Bu uçucu yağda özellikle allil disülfür bulunmaktadır. Bu bileşik kükürtlü bir amin•asit olan alliin’in alliinaz isimli ferment etkisi ile parçalanarak allicin’i vermesi, allicin’in de, Su buharı veya su karşısında, allil disülfür’e dönüşmesi sonucu meydana gelir. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren taşıdığı kükürtlü uçucu yağdır.

Etki ve Kullanılış: Eski çağlardan beri bilinen ve kullanılan bir drog’dur. Orta çağda özellikle salgın hastalıklar (kolera, veba gibi) ile mücadelede kullanılmıştır. Antiseptik, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, solucan düşürücü (özellikle askarit ve oksiyürlere karşı), iştah açıcı, tansiyon (kan basıncı) ve kolesterol düşürücü, kanı sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Antiseptik (mikrop öldürücü) etki taşıdığı allicin’den ileri gelmektedir. Antiseptik ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi; tarihçi Herodot’a göre eski Mısırlılar tarafından da bilinmekteydi. Çünkü Mısırlılar piramitlerin yapımında çalıştırdıkları işçilere her öğün sarımsak, soğan ve turp yediriyorlardı. II. Dünya savaşı sırasında, yaralandıkları zaman yaralarının mikrop kapmasını önlemek için, ezerek yaranın üzerine konmak üzere Rus askerlerine sarımsak verilmiştir.

Eğer yendikten sonra rahatsız edici bir koku oluşturmasaydı, kuşkusuz çok daha yaygın biçimde tüketilirdi. Ama onun değerli gücünden yararlanabilmek için büyük miktarlarda tüketmek gerekmez . Beklenen etki, Gün boyunca 3-4 diş sarımsak yenerek sağlanabilir. Ayrıca koku problemi olmayan sarımsak tabletleri ve tentürü de aynı işi rahatlıkla görebilir. Önemli olan, aşırıya kaçmamak şartıyla kullanımdaki sürekliliktir. Kronik bronşit, sindirim problemleri, romatizma, kas ve organ ağrıları ve yüksek kan Basıncı (yüksek tansiyon) öncelikli kullanım alanlarıdır. Ama erken yaşlanmaya karşı uygulanan bir tentür kürü de çok olumlu sonuçlar verir. En azından 5-6 Ay sürecek olan bu kür sırasında, sabah ve öğlen saatlerinde 10-15 damla D6 inceltisi, yarım yemek kaşığı ılık suya eklenerek alınır. Böylece kişi ileri yaşlara kadar Sağlıklı ve hareketli kalabilir. Et yemeyi seven, fazla kilolu, gaz şişkinliği çeken yaşlı kişileri hızlı çöküntülerden korumak için de, uzunca bir süre, sabah ve öğlen saatlerinde 10-15 damla D3 inceltisini yarım yemek kaşığı ılık suya ekleyerek kullanmaları önerilir. Sarımsağın, mide ve bağırsakları güçlendirici, mikropları ve virüsleri yok edici etkisi oldukça önemlidir. Öncelikle bacak, göz arkası ve beyin damarları olmak üzere, tüm damarları genişleterek, daha iyi beslenmelerini ve böylece, hızlı yaşlanmamalarını sağlar. Aynı zamanda tüksek kan basıncını (hiper tansiyon) başarıyla düşürebilir, kolesterol düzeyini normalleştirir ve damar iltihabı (tromboz-tromboflebit ) oluşumunu önler. Sarımsak, organizmayı ve bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.TAVSİYE: Limon, çok kullanılan, çok sevilen, çok şifalı bir iksirdir. Limonun şifasının çoğu kabuğundadır. Kahve içmeden önce limon suyu içmek kahvenin yan tesir’ini giderir. Yaz mevsiminde sıcaklıktan dolayı bedende hararet meydana gelir. Safrayı kesici ekşi nar, limon suyu, koruk suyu, kızılcık şerbeti gibi gıdalar yemekte yenilmelidir.

Yarım fincan halis zeytinyağı, yarım fincan limon karışımı aç karma günde 3 kere 20 gün içilir, 1 saat su içilmezse böbrek taşlarını eritir.

Limonun Şifası:
1) Kalbi ferahlatıcı: Limon kabuğu, limon yaprağı ve limon çiçeği karıştırılıp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir.
2) İshal: Limon tek başına ya da kahve ile karıştırılıp içilmeye devam edilirse ishali keser.
3) Kan temizleyici: Limonata içmeye devam edilir.
4) Ağır uyku: Sabah uykudan kalkamayanlar ve uykusu çok ağır olanlar limonata (limondan yapılan) içmeye devam ettiğinde kan temizlenip inceldiğinden, uykunun da azaldığı görülecektir. Sabah namazından sonra yatma rızkı da daralttığından, Müslümanların iki yakası bir araya gelmez. Sabah namazı vaktinde bereket hâsıl olduğu için, sabah namazını ağır uykusundan kalkamayıp öğleye yakin kılan Müslümanların da iki yakası bir araya gelmez. Kısacası, bu perişanlık için günde yarım limonu kabuğuyla beraber yiyelim ki; bizi limon gibi sıkıp atmasınlar.
5) Böbrek tıkanıklığı: Limonu güzelce yıkayıp kabuğuyla beraber yemek böbrek tıkanıklığını giderir.
6) Zayıflama kürü: Limon, kabuğuyla beraber kaynatılıp, balla tatlanlandırılarak ilik olarak yemeklerden önce 1′er su bardağı içilmeye devam edilir.
7) İdrar söktürücü: Limon, maydanozla beraber kaynatılıp balla tatlanlandırılarak ilik olarak içilmeye devam edilir.
8 )Karaciğer temizleyici: Limonata içmek harareti keser, Karaciğeri rahatlatır.
9) Cilt temizleyici: Limon çimleye devam edilir ve limonla cilt pansuman edilir.
10) Sivilce: Limonata içilmeye devam edilir ve limonla sivilceler pansuman yapılır.
11) Kolesterol düşürücü: Limonata içilmeye devam edilir.
12) Böbrek taşları: Limon kabuğuyla beraber aç karnına yenmeye devam edilir.
13) Yorgunluk, halsizlik: Limonata balla tatlandırılıp içilmeye devam edilir.
14) Anjin: Limonata ile gargara yapılır ve limonata içilmeye devam edilir.
15) Kansızlık: Limon doğranıp, kuru üzümle beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
16) Sindirim bozukluğu: Limon kabuğu kaynatılıp balla tatlanlandırılarak yemeklerden sonra içilmeye devam edilir.
17) Ağız içi yaraları: Limon ile gargara yapılır ve limon suyu içilmeye devam edilir.
18) Diş bakımı: Limon, dişleri beyazlatıp diş etlerini kuvvetlendirir.
19) Baş ağrısı: Limon, safradan kaynaklanan baş ağrısını giderir.
20) Felç: Limon, doğranıp kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir.
21) Burun kanaması: Limon suyu buruna çekilir.
22) Gıda zehirlenmesi: Limon yenmeye, salatalara sıkılmaya devam edilir.
23) Öksürük: Limon ve kabuğu, nane ile kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir.

Limonun Zararları (yan tesiri)

-Fazla yenirse; diş etlerinde kanama yapabilir. Tansiyonu düşürür.

-Limonun çok sık yenmesi (asit içerdiğinden) midede ülser,gastrit gibi hastalıkların çıkmasına sebep olabilir.

-Fazla ekşi yemek çabuk ihtiyarlatır. Gözün görme gücünü azaltır. Sinir sistemine zarar verir

alıntı
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye
Mesajlar: 8923
Kayıt: 08 Eyl 2007, 02:00
Konum: BURSA
İletişim:

Re: LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ

Mesaj gönderen nur-ye »

safa-merve yazdı:LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ2 litre limon suyu, 40 diş soyulmuş ve ezilmiş sarımsak, ağzı sıkı kapanan koyu renkli veya üzeri kâğıtla kapatılmış bir kavanoz lazım. Limonların suyunu iyice sıkıp kavanoza doldurunuz. Soyulmuş 40 diş orta boy sarımsağı yıkamadan ve ezerek limonun içine atıp kavanozun kapağını kapatınız. 25 gün boyunca normal ılık bir yerde saklanıp her gün çalkalanacak. (Sarımsaklar iyice erimiş olacak) 25 gün sonra kavanozu açıp her sabah aç karnına yarım veya içebiliyorsa bir çay bardağı içilecek. Kavanoz bitinceye kadar içilecek. Kapağı hep kapalı olacak. Kavanoza asla su, şeker vb şeyler karıştırılmayacak. Ancak çay bardağına aldığınız kısmını dilerseniz sulandırarak içebilirsiniz. Bunu içtikten sonra yarım saat bir şey yiyip içilmeyecek. Yarım saat geçtikten sonra kahvaltı yapılacak. Mümkünse her sabah aynı saatte içilecek.


Dr. Sencer TEPE

Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı

وَإِذْ قُلْتُمْ يَا مُوسَى لَن نَّصْبِرَ عَلَىَ طَعَامٍ وَاحِدٍ فَادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُخْرِجْ لَنَا مِمَّا تُنبِتُ الأَرْضُ مِن بَقْلِهَا وَقِثَّآئِهَا وَفُومِهَا وَعَدَسِهَا وَبَصَلِهَا قَالَ أَتَسْتَبْدِلُونَ الَّذِي هُوَ أَدْنَى بِالَّذِي هُوَ خَيْرٌ اهْبِطُواْ مِصْراً فَإِنَّ لَكُم مَّا سَأَلْتُمْ وَضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِّلَّةُ وَالْمَسْكَنَةُ وَبَآؤُوْاْ بِغَضَبٍ مِّنَ اللَّهِ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَانُواْ يَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَيَقْتُلُونَ النَّبِيِّينَ بِغَيْرِ الْحَقِّ ذَلِكَ بِمَا عَصَواْ وَّكَانُواْ يَعْتَدُونَ

"Ve iz kultum yâ mûsâ len nasbira alâ taâmin vâhidin fed’u lenâ rabbeke yuhric lenâ mimmâ tunbitulardu min baklihâ ve kıssâiha ve fûmihâ ve adesihâ ve basalihâ, kâle e testebdilûnellezî huve ednâ billezî huve hayr(hayrun), ihbitû mısran fe inne lekum mâ seeltum ve duribet aleyhimuz zilletu vel meskenetu ve bâu bi gadabin minallâh(minallâhi), zâlike bi ennehum kânû yekfurûne bi âyâtillâhi ve yaktulûnen nebiyyîne bi gayril hak(hakkı), zâlike bi mâ asav ve kânû ya’tedûn(ya’tedûne)..:Siz (ise şöyle) demiştiniz: «Ey Musa, biz bir çeşit yemeğe katlanmayacağız, Rabbine yalvar da, bize yerin bitirdiklerinden bakla, acur, sarmısak, mercimek ve soğan çıkarsın.» (O zaman Musa da) «Hayırlı olanı, şu değersiz, şeyle mi değiştirmek istiyorsunuz? (Öyleyse) Mısır'a inin, çünkü (orada) kendiniz için istediğiniz vardır.» demişti. Onların üzerine horluk ve yoksulluk (damgası) vuruldu ve Allah'tan bir gazaba uğradılar. Bu, kuşkusuz, Allah'ın ayetlerini tanımazlıkları ve peygamberleri haksız yere öldürmelerindendi. (Yine) bu, isyan etmelerinden ve sınırı çiğnemelerindendi..” (el-Bakara, 61)


Rahmeti bol olsun Haticemin uyguladığı uygun şekli 20 gün(ileri) + 20 gün (geri) = 40 günlük kürdür.
1.ci gün 1 damla
2.nci gün 2 damla
3.ncü gün 3 damla
4.ncü gün 4 damla
5.nci gün 5 damla
6.ncı gün 6 damla
7.nci gün 7 damla
8.nci gün 8 damla
9.ncu gün 9 damla
10.ncu gün 10 damla
11.ncü gün 11 damla
12.ncü gün 12 damla
13.ncü gün 13 damla
14.ncü gün 14 damla
15.ncü gün 15 damla
16.ncü gün 16 damla
17.ncü gün 17 damla
18.ncü gün 18 damla
19.ncü gün 19 damla
20.nci günü 20 damla


21.nci gün(geri)20 damla
22.nci gün 19 damla
23.ncü gün 18 damla
24.ncü gün 17 damla
25.nci gün 16 damla
26.ncı gün 15 damla
27.nci gün 14 damla
28.nci gün 13 damla
29.ncu gün 12 damla
30.ncu gün 11 damla
31.nci gün 10 damla
32.nci gün 9 damla
33.ncü gün 8 damla
34.ncü gün 7 damla
35.nci gün 6 damla
36.ncı gün 5 damla
37.nci gün 4 damla
38.nci gün 3 damla
39.ncüu gün 2 damla
40.ncı gün 1 damla


senede bir kere uygulanmalıdır.
Resim
yaris
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 3
Kayıt: 14 Ağu 2012, 22:12

Re: LİMON VE SARIMSAĞIN MUCİZESİ

Mesaj gönderen yaris »

mesajı görünce eklemek istedim:

KAMUOYUNA DUYURULUR

Son bir aydır internet ortamında gerek bazı site ve e-mail gruplarında ilan edilmiş olarak; gerekse kullanıcıların birbirlerine yolladıkları elektronik postalarda, altında adımın yanlış olarak yazıldığı, sarımsak-limon karışımı bir şeyin neredeyse her derde deva ilaçmış gibi lanse edildiğini öğrendim. Ulaşabildiğim site ve haber gruplarına, böyle bir karışımla ilgim olmadığını yine elektronik ortamda tekzip ettim. Ancak hala daha gerek telefonla gerek Bakanlığımız basın müşavirliği kanalıyla, şahıs veya medya mensupları bazında konunun sorulması ve bilgi isteniyor olması üzerine, bu genel duyuruyu yapmak zorunlu olmuştur.

1- 1- İnternet ortamında altında adım Sencer olarak yazılmış ve Tedavi Hizmetleri Daire Başkanı olduğumu beyan eden SARIMSAK-LİMON KARIŞIMI hakkında hiçbir bilgim ve ilgim yoktur.

2- 2- Bu karışımın ne zaman ve kim tarafından hangi maksatla adım kullanılarak internet ortamına verildiğini de bilmiyorum. Sadece aynı odayı paylaştığım daire başkanı arkadaşım, A.Ü. Ankara Tıp Fakültesi Biyokimya Bilim Dalında doktora yaparken hocası Prof. Dr. İlker DURAK ile sarımsaktan elde edilen bir ekstre (GARLİK EKSTRESİ) üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmalarının Tıp Dergilerinde yayınlandığını anlatırken, odamızda bulunan bazı ziyaretçilerin sarımsakla limonu karıştırmanın daha iyi olduğunu söylediklerini ve bu konu hakkında tartışıldığını hatırlıyorum.Bu olay da bir-iki yıl önce olmuştur. Bu kişilerden biri belki inandırıcılık katmak düşüncesiyle adımı kullanarak internete vermiş olabilir diye düşünüyorum, ancak kişileri tanımadığım için de araştırıp soramıyorum.

3- 3- Kendim hipertansiyon hastası olduğumdan uzun süredir tansiyonumu regüle etmek için Sinoretik forte tbl 1x1, Cozaar tbl 1x1, kan sulandırıcı olarak Coraspirin 1x1 ve kolesterol düşürücü olarak Crestor 1x1 kullanmaktayım. Bu ilaçlara ait sağlık kurulu raporum mevcut olup tüm tedavi kayıtlarım ve reçete tarihlerim Bakanlığımız sağlık merkezinin bilgi işlem kayıtlarında her an ulaşılabilecek durumdadır. Ayrıca annemi yakın zaman önce koroner damar tıkanıklığı nedeniyle yapılan by-pass ameliyatı sonrası kaybetmiş bulunmaktayım. Böyle bir karışımı biliyor olsaydım ve gerçekten böyle bir karışımın iddia edilen etkilerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olsaydı, önce anneme ve kendime uygular; annemi kaybetmez ve ben de bir dolu ilaç kullanmaktan kurtulmuş olurdum.

4- 4- Meslek hayatım boyunca bilimsellikten taviz vermemiş birisi olarak, bu çeşit bilim dışı gördüğüm bir olaya adımın karıştırılmış olmasından büyük üzüntü duymaktayım ve son zamanlarda her gün bir şekilde karşıma geliyor olması da çalışma performansımı olumsuz yönde etkilemektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bu konu ile ilgimin olmadığını ve böyle bir duruma

adımın karıştırılmaya çalışılmasından son derece mağdur olduğumu, başta basın-yayın organlarımıza ve onlar vasıtası ile tüm kamuoyuna duyurur, insanlarımızın bilimsel yararı kanıtlanmış ve hekimlerince verilen tedaviler haricinde, hiçbir yol ve yönteme başvurmamalarını önemle hatırlatırım.Saygılarımla,

Dr. Sencar TEPE

Organ ve Doku Nakli Hizmetleri

DAİRE BAŞKANI

09.10.2006
Cevapla

“►Şifalı Bitkiler◄” sayfasına dön