İSLÂMDA KADIN HILKı..

Cevapla
Kullanıcı avatarı
alpervahit
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Mesajlar: 413
Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
İletişim:

İSLÂMDA KADIN HILKı..

Mesaj gönderen alpervahit »

ResimİSLÂMDA KADIN HILKı..

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.” buyurmuştur. (Taberanî)

Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı.
Peygamber efendimiz aleyhisselam, kadının bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki: "Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!.” buyurmuştur. (Şir’a)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadın, beş vakit namazı kılar, bir ay orucunu tutar, kendini yabancılardan korur ve kocasına mûti olursa, Cennete girer..” buyurmuştur. (İbni Hibban)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocası razı olduğu halde ölen kadın Cennete girer!.” buyurmuştur. (Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocasına muhabbet gösteren, çocuk doğuran, öfkelendiği an veya kocası kendine kızdığı zaman, kocasını razı edinceye kadar uyumayan kadın Cennetliktir..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Cennette kadınların az olduğunu gördüm. Sebebini sordum. "Onları altın ve ziynet eşyası meşgul etti" dediler..” buyurmuştur. (İ. Ahmed, Müsned)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Eğer kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunmasalar, namaz kılanlar hemen Cennete girerdi..” buyurmuştur. (Şir’a)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Cehennem halkının ekseriyetini kadınların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de, çok lânet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar..” buyurmuştur. (Buharî)

Resim---Bir gün Hazret-i Fatıma, ağlayarak babasının huzuruna geldi. Resulullah efendimiz buyurdu ki:
- Ya Fatıma, niçin ağlıyorsun?
- Kasıtsız söylediğim bir sözden Ali bana kızdı. Özür diledim. Fakat onu üzdüğüm için ağlıyorum.
- Kızım, bilmez misin, Allahü teâlânın rızası kocanın rızasına bağlıdır. Ne mutlu o kadına ki daima kocasının rızasını arar, kocası ondan razı olur. Kadınlar için en üstün ibadet, kocasına itaattir. Erkek, hanımından razı olunca, o kadın istediği kapıdan Cennete girmeye hak kazanır. Kocasını üzen kadın, onu razı edinceye kadar, Allahü teâlânın lânetinde olur..”
buyurmuştur. (Riyazu’n- Nasıhîn)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Koca hakkına riâyet, Allah yolunda cihad etmek gibidir..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadın, kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa, aç ve susuz kalmış olur, sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa, gökteki melekler, geri evine dönünceye kadar ona lânet eder..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bir erkek, ihtiyacı için hanımını çağırsa, kadın tandır başında olsa da, hemen ihtiyacına cevap versin!.” buyurmuştur. (Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocası çağırdığı halde yatağa gelmeyen kadına melekler sabaha kadar lânet eder!.” buyurmuştur. (Buharî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İzinsiz evden çıkan kadına, kocası razı oluncaya kadar, güneşin ve ayın doğduğu her şey lânet eder..” buyurmuştur. (Deylemî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadın, kocasından izinsiz (ana, baba, kardeşleri dahil) hiç kimseyi evine alamaz, nâfile namaz kılamaz..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadınlarınızı süslü giyinmekten men’ ediniz! Beni İsrail kadınları süslü giyinip camiye gururlanarak yürüdükleri için lanetlenmişlerdir..” buyurmuştur. (İbni Mâce)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Halika isyan olan işte, kula itaat edilmez!.” buyurmuştur. buyuruyor. (Hâkim)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocasının yatağından kaçan kadına, melekler sabaha kadar lânet eder..” buyurmuştur (Buharî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadının üzerinde en büyük hak sahibi kocasıdır, erkeğin de anasıdır..” buyurmuştur (Hâkim)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadın, kocasının hakkını ödemedikçe, Allahü teâlânın hakkını ödemiş olmaz..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadın kocasından izinsiz (nâfile) oruç tutamaz!” buyurmuştur. (Buharî, Müslim)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kadın kocasından izinsiz eve kimseyi alamaz ve (nâfile) namaz kılamaz..” buyurmuştur. (Taberânî)

Resim---Hazret-i Safvânın hanımı: “Yâ Resulallah, namaz kıldığım zaman kocam beni dövüyor!” diye şikâyette bulundu. Hazret-i Safvan ise: “O da bir rekatte uzun iki süre okuyor. Hâlbuki ben bunu yasakladım!” dedi. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kadına: “Tek sûre okumak yeterlidir!” buyurdu. (Ebu Davûd)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ahlâkınızı güzelleştirin!.” buyurmuştur. (İbni Lâl)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “تَخَلَّقُوا بِاَخْلاَقِ اللّهِ : Allâh'ın ahlâkı ile ahlâklanınız.” buyurmuştur
(Münâvî, et-Teârîf, s. 564; Kitabu't-Tâc, 1/13)
Cevapla

“İslamda Kadın” sayfasına dön