Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 27 Şub 2020, 21:33

Tüm zamanlar UTC + 2 saat
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013, 21:05 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Bu konuyu facebook'ta paylan!
ResimResimEs-Salâtü ve’s-selâmü aleyke Yâ Resûlallâh.Resim

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim


İslâm'da Kadınla ilgili Hadis-i Şerifler

Resim ---Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) : "Bana, (dünyanızdan) koku ve KADIN sevdirildi. Gözümün nuru ise namazda kılındı." buyurdular [Nesâî, İşretu'n-Nisâ 1, (7, 61).]

Resim--- Hz. Ali kerremullahi veche anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "(Ahiretin) en hayırlı KADINı Meryem Bintu İmrân'dır. (Dünyanın) en hayırlı KADINı Hatice Bintu Huveylid'dir."
Ravi bunu söylerken, eliyle semaya ve arza işaret etti.
(Buharî, Menakıbu'l-Ensar 20, Enbiya 45; Müslim, Fezailu's-Sahabe 69, (2430); Tirmizi, Menakıb, (3887).)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allah, bulûğa ermiş KADINın namazını başörtüsüz kabul etmez" buyurmuştur.
(İbn Mâce, Tahâre, 132; Tirmizî, Salât, 160; Müsned, IV, 151, 218, 259)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "KADIN bulûğ çağına erince elleri ve yüzü dışında başka yerlerinin başkasına görünmesi helâl olmaz"
(Ebû Dâvûd, Libâs, 31)

Resim---Ebû Saîd el–Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Dünya tatlıdır ve manzarası hoştur. Şüphesiz ki Allah dünyanın idaresini size verecek ve nasıl davranacağınıza, ne gibi işler yapacağınıza bakacaktır. O halde dünyadan sakının ve KADINlardan korunun.” buyurdu
(Müslim, Zikr 99)

Resim---Ümmü Seleme (radıyallahu anhâ) anlatıyor Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “ Herhangi bir KADIN, kocası kendisinden razı olduğu halde ölürse cennete girer.” Buyurmuştur
(Tirmizî, Rada 10)


Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Dünyâ geçici bir faydadan ibârettir. Onun fayda sağlayan en hayırlı varlığı; dindâr, sâliha bir KADINdır.” buyurmuştur.
(Müslim, Radâ, 64; Nesâî, Nikâh, 15; İbn-i Mâce, Nikâh, 5)
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013, 06:59 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bir KADINın kocası kendisinden razı olduğu halde hamile kaldığında Allah yolunda gündüz oruç tutup gece ibadet eden bir kişinin sevabı kadar ona sevap verilir. Doğum sancısı tutunca ona verilecek sevabı ancak Allahü teâlâ bilir. Doğum yapınca çocuğun emdiği her yudum süte karşılık kendisine bir sevap yazılır. Gece çocuk onu uykusuz bırakınca Allah rızası için 70 köle azat etmiş gibi sevap kazanır. Ey Selame, bunları söylemekteki maksadımı biliyor musun? Namusunu muhafaza eden, kocasına itaat eden ve kocasından gördüğü iyilikleri inkâr etmeyen saliha hanımları kastediyorum.” Buyurmuştur.
(Taberanî)

Resim---İbni Ömer'den (r.a.) rivayetle Resûl-ü Ekrem Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüklerinizden sorumlusunuz. Adam çoluk çocuğu arasında çoban sayılır. O bu güttüklerinden so­rumludur. KADIN kocasının evinde çobandır. O da güttüklerinden so­rumludur. Hizmetçi efendisinin malının çobanıdır. O da güttüğün­den sorumludur. Kişi babasının malı üzerinde çobandır. O da güttü­ğümden sorumludur. Kısaca hepiniz çobansınız ve hepiniz güttükleri­nizden sorumlusunuz.''
(Buharı, Cum'a: 11; Cenâiz: 32; Itk: 17,19; Ahkâm: 1; Vesâya: 9; İstikraz: 20; Nikâh: 81,90; Müslim, Ifnare: 20; Ebû Davud, İmâre: 1; Timizi, Cihad: 27.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allah'a ve Ahiret gününe iman eden, bir meseleye şahid olduğu, gördüğü zaman ya hayır konuşsun veya sussun. KADINlar hakkında iyilik ve hayır tavsiye ediniz. Çünkü onlar kaburga kemiğinden yaratılmışlardır. Kaburga kemiğinin en eğri tarafı da üst tarafı, uç kısmıdır. Eğer onu doğrultup düzeltmeye kalkışırsanız, onu kırarsınız. Kendi halinde bırakırsanız daima eğri kalır. Öyle ise birbirinize, KADINlara iyi davranmayı tavsiye ediniz" buyurdu.
(Ebû Hüreyre ra’dan; Müslim, feda: 59-60)


Resim---- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : ''KADIN beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, namusunu korur ve zevcine de itaat ederse, ona: "Cennetin hangi kapısından istersen Cennete gir." denilir.'' Buyurmuştur.
(Ramuzu’l- Ehadis; Ravi: Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)


Resim---Ömer İbnu'l-Hattâb (radıyallâhu anh) anlatıyor:
"Resûlullah aleyhissalâtü vesselâm'a bir grup esir getirilmişti. İçlerinde bir KADIN vardı, göğüsleri sütle dolu idi. Bu KADIN (sağa sola) koşuyor, esirler arasında bir çocuk bulduğu zaman onu yakalayıp kucaklıyor, göğsüne bastırıyor ve emziriyordu.
(Dikkatleri çeken bu manzara karşısında), Aleyhissalâtu vesselâm: "Bu KADINın, çocuğunu ateşe atacağına kanaatiniz olur mu?" dedi. Bizler:"Hayır!" diye cevap verince:
"(Bilin ki), Allah'ın kullarına olan rahmeti, bu KADINın çocuğuna olan şefkatinden fazladır" buyurdu.
[Buhârî, Edeb 18; Müslim, Tevbe 22, (2754).]


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : “Erkeklerden KADINlara, KADINlardan erkeklere benzeyenlere (benzemeye çalışanlara) lânet olsun!”'' buyurmuştur.
(Tirmizî, İlim 19)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Mü'min erkek ve KADINın nefsinde, çocuğunda ve malında belâ (çile) eksik olmaz. Ta ki hatasız olarak ALLAH'a kavuşuncaya kadar..." buyurdu.
(Ebu Hureyre (ra)dan; İmam Mâlik, Muvatta, Cenâiz (aleyha's-selâm) (1,236); Tirmizî, Zühd 57 (2401)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 13:58 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Muhakkak ki KADINlar erkeklerin kardeşleridirler. Dünya bir faydalanmadır. Bu faydalanmanın en hayırlısı saliha bir KADINdır." buyurdu.
(Müslim; Nesaî ve İbn Mâce)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Üç şey insanı sevindirir: Saliha bir KADIN, güzel bir ev ve güzel bir binek" buyurdu.
(Sahih bir isnadla Ahmed b. Hanbel, Müsned)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Sizler şükreden kalbe, zikreden lisana ve âhiret hususunda sizlere yardımcı olacak sâliha, mü'min bir KADINa sâhip olmaya çalışınız" buyurdu.
(İbn-i Mâce, 5/214)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "KADIN dört hasletten biri için nikâh edilir: Malı, güzelliği, soyu için ve dîni için... Sen dinine bağlı olanı seç; bereket bulursun". buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44542)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Dünya, ancak bir maldır. Dünya mallarından sâliha KADINdan hayırlısı yoktur". buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44405)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Takvâ sâhibi olan kişi, sâliha hanımından daha hayırlı bir kimseden istifâde etmemiştir".- buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44410)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Allahü Teâlâ kime sâliha bir hanım nasib etmişse, ona dînin de yarısına yardım etmiştir. Diğer yarısı hususunda Allah'tan korksun". buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44420)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 13:59 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "KADINlarınızın en hayırlısı, kendisiyle ülfet edilen, anlayışlı olan, çocuk doğuran ve takvâda kocasına yardımcı olandır". buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44569)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Kişi Müslüman olduktan sonra istifâde edeceği en hayırlı şey, baktığında onu sevindiren, emrettiğinde itâat eden, bulunmadığı zaman malını koruyan sâliha bir KADINdır". buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44476)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "KADINları güzelliğine aldanarak nikâhlamayınız; güzellik onları helâk edebilir. Malları için de nikâhlamayınız; malları onları azdırabilir. Dînine bağlı olanları isteyin. Şüphesiz dindar bağlı siyâhî bir KADIN, dîni zayıf hür ve güzel KADINdan hayırlıdır." buyurdu.
(Kenzu’l- Ummal 44537)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Benden sonra erkeklere KADINlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım." buyurdu.
(Buharî)


Resim---Hz. Said İbni Amir Radiyallahu Anh’tan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:“Ehl-i Cennet KADINlardan bir KADIN yeryüzüne baksa, onun misk kokusuyla yeryüzü dolardı ve yüzünün nuru, güneş ve ayın ışığını bastırırdı.''
(Taberani/Kebir)Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADINın cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Bir KADIN, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya çalışırdı. Peygamber efendimiz aleyhisselam, KADINın bu hareketinden dolayı kocasına buyurdu ki: "Hanımına selam söyle, yarı şehid sevabına kavuştuğunu haber ver!.” buyurmuştur.
(Şir’a)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 14:11 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADIN, beş vakit namazı kılar, bir ay orucunu tutar, kendini yabancılardan korur ve kocasına mûti olursa, Cennete girer..” buyurmuştur. (İbni Hibban)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocası razı olduğu halde ölen KADINCennete girer!.” buyurmuştur. (Tirmizî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocasına muhabbet gösteren, çocuk doğuran, öfkelendiği an veya kocası kendine kızdığı zaman, kocasını razı edinceye kadar uyumayan KADIN Cennetliktir..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Cennette KADINların az olduğunu gördüm. Sebebini sordum. "Onları altın ve ziynet eşyası meşgul etti" dediler..” buyurmuştur. (İ. Ahmed, Müsned)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Eğer kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunmasalar, namaz kılanlar hemen Cennete girerdi..” buyurmuştur. (Şir’a)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Cehennem halkının ekseriyetini KADINların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de, çok lânet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar..” buyurmuştur. (Buharî)

Resim---Bir gün Hazret-i Fatıma, ağlayarak babasının huzuruna geldi. Resulullah efendimiz buyurdu ki:
- Ya Fatıma, niçin ağlıyorsun?
- Kasıtsız söylediğim bir sözden Ali bana kızdı. Özür diledim. Fakat onu üzdüğüm için ağlıyorum.
- Kızım, bilmez misin, Allahü Teâlânın rızası kocanın rızasına bağlıdır. Ne mutlu o KADINa ki daima kocasının rızasını arar, kocası ondan razı olur. KADINlar için en üstün ibadet, kocasına itaattir. Erkek, hanımından razı olunca, o kadın istediği kapıdan Cennete girmeye hak kazanır. Kocasını üzen KADIN, onu razı edinceye kadar, Allahü Teâlânın lânetinde olur..”
buyurmuştur. (Riyazu’n- Nasıhîn)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2013, 14:14 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Koca hakkına riâyet, Allah yolunda cihad etmek gibidir..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADIN, kocasından izinsiz olarak nafile oruç tutamaz. Eğer tutarsa, aç ve susuz kalmış olur, sevap kazanamaz. Kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamaz. Çıkarsa, gökteki melekler, geri evine dönünceye kadar ona lânet eder..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bir erkek, ihtiyacı için hanımını çağırsa, KADIN tandır başında olsa da, hemen ihtiyacına cevap versin!.” buyurmuştur. (Tirmizî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocası çağırdığı halde yatağa gelmeyen KADINa melekler sabaha kadar lânet eder!.” buyurmuştur. (Buharî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İzinsiz evden çıkan KADINa, kocası razı oluncaya kadar, güneşin ve ayın doğduğu her şey lânet eder..” buyurmuştur. (Deylemî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADIN, kocasından izinsiz (ana, baba, kardeşleri dahil) hiç kimseyi evine alamaz, nâfile namaz kılamaz..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADINlarınızı süslü giyinmekten men’ ediniz! Beni İsrail KADINları süslü giyinip camiye gururlanarak yürüdükleri için lanetlenmişlerdir..” buyurmuştur. (İbni Mâce)En son alpervahit tarafından 03 Mar 2013, 08:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2013, 08:36 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Halika isyan olan işte, kula itaat edilmez!.” buyurmuştur. (Hâkim)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocasının yatağından kaçan KADINa, melekler sabaha kadar lânet eder..” buyurmuştur (Buharî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADINın üzerinde en büyük hak sahibi kocasıdır, erkeğin de anasıdır..” buyurmuştur (Hâkim)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADIN, kocasının hakkını ödemedikçe, Allahü teâlânın hakkını ödemiş olmaz..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADIN kocasından izinsiz (nâfile) oruç tutamaz!” buyurmuştur. (Buharî, Müslim)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kocası razı oluncaya kadar, KADINın namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz..” buyurmuştur. (Taberanî)

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “KADIN kocasından izinsiz eve kimseyi alamaz ve (nâfile) namaz kılamaz..” buyurmuştur. (Taberânî)Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2013, 10:06 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim---Ömer İbni Hattab (radiyallahu anh) den rivayet edildiğine göre, Resûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:
"(Yapılan) bütün işler niyyetlere göredir, (kalblerdeki niyyetlerle değer kazanırlar); ve herkes için ancak niyyet ettiği şey vardır. O halde kimin hicreti (Bir yerden bir yere gidişi) Allah ve O'nun Resulü için ise, onun hicreti, Allah ve Resulü yolunda olmuştur. Kimin de hicreti dünya için ise ona ulaşır yahud bir KADIN içinse onu nikâhlar. Böylece hicreti, hicret etmiş olduğu şeydedir (taşıdığı niyete göre işi değerlendirilir."

(Buharî. Müslim. Ebü Davud. Tirmizî. Nesâî.)

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Pek çok erkek kemâla erdiği hâlde KADINlardan ancak Meryem ile Asiye'nin kemâla erdiğini" buyurmuştur.
(Buhârî, Enbiyâ 32; Müslim, Fezailü's Sahabe 79; İbni Mâce, Et-ime 14)


Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz; ince ve şeffaf elbise giyen KADINlar hakkında şöyle buyuruyor: Ümmetimin son zamanlarında açık ve çıplak KADINlar bulunacaktır. Başlarındaki saçlarının kıvrımları devenin hörgücü gibi olacaktır. Siz onları lanetleyin. Çünkü onlar mel'un KADINlardır.''
(Taberani, Müslim)

Resim---Kadınlardan biri dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü! Bizim sana asi olmamamız gereken şu maruf (iyi amel) nedir?" Aleyhissalatu vesselam: "Matem yapmayın!" buyurdu. KADIN: "Ey Allah'ın Resulü! Falan sülale(nin kadınları) amcamın (vefatında matemime iştirak edip) yardımcım olmuşlardı. Benim de mukabeleten borcumu ödemem gerek" dedi. Aleyhissalatu vesselam KADINa (matem için) izin vermedi. KADIN tekrar tekrar izin istedi. KADIN der ki: "Resulullah, sonunda onlara borcumu ödemem için izin verdi. Onlara olan borcumu ödedikten sonra hiç matem tutmadım, şu ana kadar bir başka mateme de katılmadım. Benim dışında matem tutmaya KADIN da kalmadı."
[ Tirmizi, Tefsir, Mümtehine, (3304)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Hayâ on kısımdır, dokuzu KADINlarda, biri erkeklerdedir.” buyurmuştur.
(Deylemî)

Resim--- Ebu Hureyre r.a rivayet ediyor, Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kimin iki KADINı olur ve aralarında adaletli davranmazsa kıyamet günü (vücudunun) yarısı düşük olarak gelir." [Diğer bir rivayette "Bir tarafı eğri (mefluç) olarak "denmiştir.]
Kaynak: Ebu Davud, Nikah 39, (2133); Tirmizi, Nikah 42, (1141); Nesai, İşterü'n-Nisa 2, (7, 63)


Resim--- İbn Ömer'in (r.a.) rivayet ettiğine göre:Hz. Peygamber (a.s.) "Sizden biriniz diğerinin alış-verişi üzerine, alış-veriş işine kalkışmasın. Yine biriniz, diğer birinin evlenme teklifi bir sonuca varmadan aynı KADINa evlenme talebinde bulunmasın." buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2530


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2013, 13:38 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim--- Hazret-i Safvânın hanımı: “Yâ Resulallah, namaz kıldığım zaman kocam beni dövüyor!” diye şikâyette bulundu. Hazret-i Safvan ise: “O da bir rekatte uzun iki süre okuyor. Hâlbuki ben bunu yasakladım!” dedi. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem KADINa: “Tek sûre okumak yeterlidir!” buyurdu. (Ebu Davûd)

Resim--- Abdullah İbnu Amr (İbni'I-As) radıyALLAHu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Sizin en hayırlınız, KADINlarına karşı en iyi davrananlardır."
(Kütüb-i Sitte, 6573)

Resim--- Aişe Radiyallahu anha, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: “KADINın üzerinde hangi insanın en çok hakkı vardır?” dedim. “Kocasının!” buyurdu. “Erkeğin üzerinde kimin?” dedim. “Annesinin!”'' buyurdu.
(Nesaî; İmam Ahmed; Askalânî, Bûlüğü’l-Merâm Şerhi 288)

Resim--- Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Ey Allah'ın Resulü. dendi, hangi KADIN daha hayırlıdır?
"Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen KADIN!" diye cevap verdi."
Nesâi, Nikâh 14 (6,68).


Resim---Hz. Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Şayet ben bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, KADINa, kocasına secde etmesini emrederdim."

Tirmizi, Rada' 10, (1159).

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2013, 07:04 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Şub 2007, 02:00
Mesajlar: 410
Resim---Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivâyet olunduğuna göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : "KADINlar (ile şu) dört (özellik) için evlenilir: Malı için, hasebi (şerefi) için, güzelliği için, dindarlığı için. Elleri toprak dolası, sen dindâr olanı seç!"
(Buhârî, nikâh 15; Müslim redâ 4, 6, 8, 53, 54, fiten 86; Tirmizî, nikah 4; Nesâî, nikâh 10, 13; îbn Mâce, nikâh 6, 38; Dârimî, nikâh 4; Ahmed b. Hanbel, I, 92, 457, II, 428, IV, 92, 153, 377. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları: 8/61)


Resim---Ebu Hureyre'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:
(( قَالَ رَجُلٌ: يَا رَسُولَ اللهِ! إِنَّ فُلَانَةَ يُذْكَرُ مِنْ كَثْرَةِ صَلَاتِهَا وَصِيَامِهَا وَصَدَقَتِهَا غَيْرَ أَنَّهَا تُؤْذِي جِيرَانَهَا بِلِسَانِهَا. قَالَ: هِيَ فِي النَّارِ.
قَالَ يَا رَسُولَ اللهِ! فَإِنَّ فُلَانَةَ يُذْكَرُ مِنْ قِلَّةِ صِيَامِهَا وَصَدَقَتِهَا وَصَلَاتِهَا، وَإِنَّهَا تَصَدَّقُ بِالْأَثْوَارِ مِنْ الأَقِطِ، وَلا تُؤْذِي جِيرَانَهَا بِلِسَانِهَا، قَالَ: هِيَ فِي الْـجَنَّةِ. )) [ رواه أحمد في المسند وصححه المنذري في الترغيب والترهيب والألباني في السلسلة الصحيحة]
"Bir adam; Ey Allah'ın elçisi! Falanca KADIN, çokça nâfile namaz kılması, nâfile oruç tutması ve sadaka vermesiyle anılır. Fakat o, diliyle komşularına eziyet eder. (Bu kadın hakkında ne dersiniz?) diye sordu.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem; ''O (KADIN), cehennemdedir,'' buyurdu.
Adam devamla:Ey Allah'ın elçisi! Filanca KADIN da az nâfile oruç tutması, az sadaka vermesi, az nâfile namaz kılması ve kurutulmuş yoğurttan bir parça sadaka vermesiyle anılır. Fakat diliyle komşularına eziyet etmez.(Bu kadın hakkında ne dersiniz?) diye sordu.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem; ''O (KADIN), cennettedir, buyurdu."
(İmam Ahmed Müsnedi; c: 2, hadis no: 440. Münzirî de 'et-Terğîb ve't-Terhîb' s:3/321'de, Elbânî ise, 'Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha'; hadis no: 190'da hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2013, 20:28 
Çevrimdışı
Özel Üye
Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 08 Eyl 2007, 02:00
Mesajlar: 8924
Konum: BURSA
Resim---267- وعنه عن النبي صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قال : « السَّاعِي علَى الأَرْمَلَةِ وَالمِسْكِينِ كَالمُجاهِدِ في سبيلِ اللَّه » وأَحْسُبهُ قال : « وَكَالْقائِمِ الَّذي لا يَفْتُرُ ، وَكَالصَّائِمِ لا يُفْطِرِ»متفقٌ عليه .

267. Yine Ebû Hüreyre radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kocasız kadınlarla, yoksulların işlerine yardım eden kimse, Allah yolunda cihâd etmiş gibi sevap kazanır.”

Râvi diyor ki, hatta Hz. Peygamber’in: “O kimse tıpkı geceleri durmadan namaz kılan, gündüzleri hiç ara vermeden oruç tutan kimse gibidir” buyurduğunu da sanıyorum.
Buhârî, Nafakât 1, Edeb 25, 26; Müslim, Zühd 41. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 44; Nesâî, Zekât, 78; İbni Mâce, Ticârât 1

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2018, 11:37 
Çevrimdışı
Özel Üye
Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Ağu 2007, 02:00
Mesajlar: 914
alpervahit yazdı:
Resim---Ebû Hüreyre (r.a.)'den rivâyet olunduğuna göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem : "KADINlar (ile şu) dört (özellik) için evlenilir: Malı için, hasebi (şerefi) için, güzelliği için, dindarlığı için. Elleri toprak dolası, sen dindâr olanı seç!"
(Buhârî, nikâh 15; Müslim redâ 4, 6, 8, 53, 54, fiten 86; Tirmizî, nikah 4; Nesâî, nikâh 10, 13; îbn Mâce, nikâh 6, 38; Dârimî, nikâh 4; Ahmed b. Hanbel, I, 92, 457, II, 428, IV, 92, 153, 377. Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları: 8/61)


Resim---Ebu Hureyre'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle demiştir:
(( قَالَ رَجُلٌ: يَا رَسُولَ اللهِ! إِنَّ فُلَانَةَ يُذْكَرُ مِنْ كَثْرَةِ صَلَاتِهَا وَصِيَامِهَا وَصَدَقَتِهَا غَيْرَ أَنَّهَا تُؤْذِي جِيرَانَهَا بِلِسَانِهَا. قَالَ: هِيَ فِي النَّارِ.
قَالَ يَا رَسُولَ اللهِ! فَإِنَّ فُلَانَةَ يُذْكَرُ مِنْ قِلَّةِ صِيَامِهَا وَصَدَقَتِهَا وَصَلَاتِهَا، وَإِنَّهَا تَصَدَّقُ بِالْأَثْوَارِ مِنْ الأَقِطِ، وَلا تُؤْذِي جِيرَانَهَا بِلِسَانِهَا، قَالَ: هِيَ فِي الْـجَنَّةِ. )) [ رواه أحمد في المسند وصححه المنذري في الترغيب والترهيب والألباني في السلسلة الصحيحة]
"Bir adam; Ey Allah'ın elçisi! Falanca KADIN, çokça nâfile namaz kılması, nâfile oruç tutması ve sadaka vermesiyle anılır. Fakat o, diliyle komşularına eziyet eder. (Bu kadın hakkında ne dersiniz?) diye sordu.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem; ''O (KADIN), cehennemdedir,'' buyurdu.
Adam devamla:Ey Allah'ın elçisi! Filanca KADIN da az nâfile oruç tutması, az sadaka vermesi, az nâfile namaz kılması ve kurutulmuş yoğurttan bir parça sadaka vermesiyle anılır. Fakat diliyle komşularına eziyet etmez.(Bu kadın hakkında ne dersiniz?) diye sordu.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem; ''O (KADIN), cennettedir, buyurdu."
(İmam Ahmed Müsnedi; c: 2, hadis no: 440. Münzirî de 'et-Terğîb ve't-Terhîb' s:3/321'de, Elbânî ise, 'Silsiletu'l-Ehâdîsi's-Sahîha'; hadis no: 190'da hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye