Gariban Canın babaannesi vefat etmiştir.

Tebrik ve Taziyeler buraya.
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Gariban Canın babaannesi vefat etmiştir.

Mesaj gönderen tamersah tarik »

إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Sevgili Ahmet Abim başınız sağolsun. Cenab-ı Allah'tan annemize rahmet sizlere sabırlar dileriz. Allah C.C. sizlere ve sevdiklerinize hayırlı ömürler versin inşeAllah.
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: Gariban Canın babaannesi vefat etmiştir.

Mesaj gönderen tahaakb »

ALLAH (celle celâlihu) Hazretleri rahmet eylesin İnşâe ALLAHu TeâLâ!.. Ailesine sabır dileriz... Mekanı cennet olsun İnşâe ALLAHu TeâLâ!..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ
Resim---“Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).: O sabırlı kimseler ki, bir musibete uğradıklarında: “Biz Allah'ın kuluyuz ve (öldükten sonra) yine O'na döneceğiz.” derler.” (Bakara 2/156)

SEVgili GARİBÂN'ım;
AKLıyın ERdiği günden beri sayısız ANILarLa YAŞadığın Koca ÇINAR BABA ANNE'mize Yüce RABBımız TeÂLÂ'dan Ebedî RAHMetLer NiYÂZ ederim. Muhterem Babana ve tüm ÂİLenize Hakkta ve Hayırda Ardından DUÂLar göndereceğimiz nice yıllarla BAŞ SAğlığı DUÂ ederim!.
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Mesaj gönderen Ahmed »

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun!
Barbaros can başınız sağolsun. Allah cc rahmet eylesin inşallah.
Geride kalanlara Allah cc sabır versin inşallah!

***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Allah razı olsun can dostlar.

Bir noktadan tüm kâinâtı tekvin ettiren El-Âli, El-Azîz ,El-Âlim ALLAH c.c.’ya hamd ederiz, Elhamdulillah.
Yaradılışımıza yüklediği Esmâu’l-Husna’sını bize vehbeden ve onunla tüm âlemde O’na şehâdet imkanını insana bahşeden ALLAH c.c’ya hamd ederiz, Elhamdulillah..
O’nun muhteşem, mubârek, mustesnâ ve âli olan, Âemlere Rahmet olan Resûlü, MuhaMMed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize salâtu selâm ederiz.
Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyidina Muhammedin abdike ve nebîyyike ve Resûlike ve Nebiyyu’l-Ümmii ve Alâ Âlihi, Ehl-i beytihi ve Sahbihi ve ÜMMetihi…

Can dostlar, evet dün babaannem, Nimeti Sert vefât etti,
94 yaşından biraz fazla idi, bilirsiniz o zamanlar doğarlar ve kütüğe geç yazdırılırlardı.
Asırlık çınar gibiydi ve çok sağlıklı da yaşadı, bedenine ve özellikle ayaklarına çok bakardı.
Son bir iki yıldır namazlarını kılamaz hâle gelmişti.
Yatakta sırt üstü yattığı gibi kalmış, ağrıları dindiği için yüzünde bir rahatlık ve tatlı bir gülümseme vardı.
Yüzü soğumuştu. Alnından öptüm. Beyaz saçlarını usulca okşadım.
Kalp yetmezliği olduğu için kan devri dâim etmeyip ayaklarda birikince içeride bozuluyordu, ayakları artık şişmiş, kararmış, morarmış ve artık çürümüştü, çürük ayakları kokmaya başlamıştı, çürük ayak tabanlarından öptüm. Çarşafa sararak tabuta taşıdık ve tabutu Gasilhaneye götürdük, Gasilhane’nin soğuk mermer taşına yatırdık, bedeni yatırırken hâlen sırtı sıcak idi, yatırırken üzülerek yatırdım sanki üşüyecek diye korktum. Bayanlar.: “Teyze çok huzurlu görünüyor, fakat biz kimsenin günahını sevâbını bilemeyiz tabi!.” dediler, yıkama işlemini tamamladıktan sonra kefenleyip hazır hâle getirdiler. Yüzü genç bir kız gibi güzel olmuştu. Babannemi, annem her yıkadığında “pâkladı annen beni” derdi. Sanki yine öyle demiş gibiydi..

Eyüp Sultan’da türbe çevresi çok kötü kokuyordu, insanlar gelip geçiyorlardı fakat kokunun kaynağını anlayamadık, ağır bir tuvâlet kokusu vardı etrafta, Münir Derman hocamın.: "Kâbe’nin çevresini neden mermerlerle kapladılar biliyor musunuz?." sözü geçti içimden ama ben cesaret edemedim bir şey demeye, BİZ BİR-İZ diyerek duâmızı yaptım türbe dışında. Sonra cenâzenin yanına gittik.

Babannemin vasiyeti üzere Eyüp Sultan’da ikindi namazını müteakip cenâze namazını kıldık ve Eyüp Sultan Mezarlığına defnettik babaannemi. Eyüp’ün mezarlığı çok dik bir yamaç üzerine kuruludur. Araç dahi zor tırmanır. Tabutu 60 derece eğimde tırmanarak mezara ulaştırdık ama sanki kolaylaşmıştı herşey. 7 kişi dedemin yanına defnettik..

Cenâze namazı ayakta kılınan bir namaz ve dört tekbirle kılınıyor. Hepsinde de kıyamdayız.
İş dünyasında şemâlarda süreçler yatayda, emir ve iyileştirmeler ise dikey düzlemde gösterilirler. Bu şu demek bir üretim işletmesisiniz ve bir çok iş istasyonlarınız var ve bunların her birinde girdileri çıktılara çeviren işler yapıyorsunuz, yani hareketler bir birine bağlı zincirler gibi yatay düzlemde işleyip bir şeyler üretiyorsunuz. Fakat bu yatayda işleyen işleyişe dikey olarak bazı şeylerde etki eder. Mesela kanunlar, hükümler, talimâtlar, yap, yapmalar, yeni kaynak temini, yeni techizat, olsun, olmasınlar, bunların hepsi dikey olarak o işlerin işlemesi için sisteme etki eder..

Namaz da bir süreç , içinde devirleri barındırıyor. Kıyamda başlıyor ve dâire tamamlanıyor namazda. Kıyamdan insanın rükû'ya ve secdeye inişi ve secdeye kapanışı bir devir tamamlanışı gibi, bir insan hayatının evreleri gibi. Namazında dikeyi yatayı var, dikeyi kıyamda, yataya yayılış ise secdede olmakta. Seviyelenme var secdede..

Tîn Suresi 4.ve 5.âyetlerde Cenâbı Allah c.c.
لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ
Lekad halakne'l- insâne fî ahseni takvim (takvîmin).
Ki biz insanı en güzel bir biçimde yarattık..
ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ
Summe redednâhu esfele sâfilîn(sâfilîne)..

Sonra da çevirdik Esfel-i Sâfilîn'e kaktık buyuruyor. Ahseni Takvim halk ettik sonra Esfel-i Safilin’e kaktık buyrulurken dikeyden yataya geliş var. Yatay dediğimiz eksen; amel işleme yeri, amel bedenle işlenir, ahseni takvimden kasıt esmâ kıvamı, Âdem’den payımız, bu payımızı amele çevirmek için bir Şehâdet Âlemi lâzım bize ve o da Esfeli Safilin olan bu âlemde mümkün. Doğacağız ve ölene kadar amel işleyeceğiz. Ama şimdi bedeni kaybettik.
Rücû' âyetleri var, geçiş evrelerinde Rabb’a rücû Rahman’a rücû', bunların hepsi bu namazdaki ara evreleri geçişleri temsil ediyor. Hocamın yazılarını inceleyenler şiirlerini inceleyenler , Kur’ÂN daki bu âyetler eşliğinde bunları ilmen görebilirler.

Dört rekat kıldığımız bir namazın kıyamda dört tekbiri var imamla kılınırsa ve cenaze namazında dört tekbir var yere iniş kalkış yok!.. Niye secde etmiyoruz ? Rükû' nere gitti? Ayakkabıyla durduk abdestli habirem Allahu Ekber, ellerde kalkmıyor, RüKûN’lar durdu mu? Tabutta önümüzde imamda geride, cemaatte geride, kıbleye dönmüşüz. Dört rekatlık namazı dikeyde kıyamda tamamlıyoruz. Sadece sübhâneke var, salâvât var, duaâvar, bilmeyene Fâtiha oku duâ niyetine deniyor. Zamlı sûreler fâtiha arkasından şunu oku bunu oku yok!.. Nereye gitti bunlar? Kıyamdayız ya kıyamet kopuyor burada vefât eden kişi ile bu âlemin arasında uçtayız çünkü..

Musalla tabutta yatan meftâ için MuhaMMedî SALL’ın yapıldığı yer dostlar, tabuttaki babaannem için yatay durdu SALL’var, ameller durdu, beden konuşamıyor, her şey sus halinde, yatay eksen iptal, cenâze onun cenâzesi, hesap kapanıyor, cenâze için yatay parantezi bizim safla kapanıyor, biz de haklarımızı helâl ederek SALL’a uğurluyoruz!.

Yalnız bir nokta var bunu atlamayalım,
Ebu Hureyre (ra)'den rivâyet edildiğine göre, Rasûlüllah (sav) şöyle buyurdu.:
"İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevâbı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnâdır: Sadaka-i câriye, istifâde edilen ilim, kendisine duâ eden hayırlı evlât.”
[Müslim, Vasiyyet 14. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vasâya 14; Tirmizî, Ahkâm 36; Nesâî, Vasâyâ 8.]

Bir hadis daha vardır bilirsiniz.. “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizde fidan varsa onu dikiniz”. Nedir bu fidan? Her hadisin bir zâhiri bâtını ve çıkış noktası vardır. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in çevreyi korumaya ve yeşil kuşağı artırmaya yönelik bir çok hadislerinden birisidir bu hadis yalnız yukarıdaki bir önceki hadisle yan yana koyarsanız batınî bir mânâsı da ortaya çıkar. İlim, duâ eden hayırlı evlât. İnsanlara nur gibi meşâle olabilecek hakk ve hayrı anlatabilecek birini yetiştiren ilim sahibi bir Hakk dostu için talebesi diktiği bir fidan gibidir. BİZ BİR-İZ’likte zincir devam eder.

Allah rahmet etsin Babaannem güler yüzlü ve cömert idi. Çok temiz bir insan idi. Evi pırıl pırıldı. Okuma yazması yoktu. Bir Anadolu kadını idi. İyi bir eşti. Namazını ben kendimi bildim bileli kılardı. Çok güzel yemek yapardı, çocukken bile çok büyük sayıda insanı doyuran yemekler yaptığını söylerler, hep bir şeyler pişirir etrafındakilerin karnını doyururdu, evde kocakarı ilacı dediğimiz şeyleri yapıp insanların yaralarına şifâen yardım ederdi, hiç bizi kırdığı görülmemiştir. Küçükken bizi câmiye götürür namaza oruca ılıştırma devresi yapardı. Çevresinde ona komşuluk eden ve ona senelerce yardım eden tüm komşularından ve yardım edenlerden, duâ eden ve etmeyen herkesten de Allah razı olsun.

Es Selâm ve Sevgiyle
garibAN
06.12.2019
Resim
Kullanıcı avatarı
Zehra
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Zehra »

İnna lillahi ve inna ileyhi raciûn.
Değerli Barbaros abim
Babaannemize Allah'tan rahmet dilerim
Mekanı cennet olsun inşaAllah
Geride kalanlara Rabbim sabır versin inşaAllah

Babaanneler ve Anneanneler vefat edince torunları bir hüzün kaplar tabiki bu kişiden kişiye değişir.
BİR olarak birlikte büyüyüpte ayrılık tabii olarak zor bir durum
Ama ölüm HAKtır
Hani demişsin ya
Babaannemin bembeyaz saçlarını okşadım diye...
Benimde gözümde canlandı
Babaannem ve Anneannem
Rahmetlim babaannem nurlu yüzüyle gülümser hâldeydi
Anneannemin bembeyaz saçları örgülüydü ve o örgüsünü ellerimle ben açtım ve yıkamıştık...

Şimdi ebedî yurda geçtiler
ASıL Ana Vatana geçtiler
Yüce Rahmân geçmişlerimizi ve bizleri
Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimizle Havz-ı Kevser'de buluştursun
Cennete Hep BİR olarak birlikte girmeyi nasip etsin inşallah!.

MuhaMMedî Muhabbetlerimle....
Resim
Kullanıcı avatarı
aksiseda
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aksiseda »

kulihvani yazdı:
الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ
Resim---“Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn(râciûne).: O sabırlı kimseler ki, bir musibete uğradıklarında: “Biz Allah'ın kuluyuz ve (öldükten sonra) yine O'na döneceğiz.” derler.” (Bakara 2/156)

SEVgili GARİBÂN'ım;
AKLıyın ERdiği günden beri sayısız ANILarLa YAŞadığın Koca ÇINAR BABA ANNE'mize Yüce RABBımız TeÂLÂ'dan Ebedî RAHMetLer NiYÂZ ederim. Muhterem Babana ve tüm ÂİLenize Hakkta ve Hayırda Ardından DUÂLar göndereceğimiz nice yıllarla BAŞ SAğlığı DUÂ ederim!.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Zehra Can Kardeşim Allah razı olsun,
Duygularınızı ne kadar güzel ifade etmişsiniz. ALLAH c.c. gani gani rahmet etsin hepsine.
Bizim hislerimizde bir vatanımızda BİR inşaeALLAH.
Dualarımız Resulullah sallalllahu aleyhi ve sellem efendimizin dua birliğinde cem olsun inşaeALLAH.
Es Selam ve sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Hocam,
Dualarınız için ALLAH c.c razı olsun.
Sevincimiz BİR üzüntümüz BİR.
Babam ve anneme mesajlarınızı ilettim çok sevindiler, sevgi ve hürmetlerini ilettiler.
Büyük bir ailemiz var hep birlikte ve benden mutlusu yok çok şükür.
Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Sevgili gariban kardeşim babaannene, ALLAHu Zü'l-CeLÂLimizden mağfiretini niyaz ederiz.
Makamı Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem efendimizin yüreği olsun.
HaKK celle celâlihu Yâr ve Yardımcısı olsun..
Geride kalan sizlere sabırla ve hayırla anmak nasib eylesin إِن شَاء اللَّهُ
Selamlar
Resim
Kullanıcı avatarı
Hacer
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Hacer »

Sevgili kardeşim Gariban

Babaannenize Allah'tan cc rahmet diliyorum .
Mekanı cennet olsun inşaeAllah size ve ailenize başsaglığı diliyorum. Allah cc sabır versin. Büyükler kendileri ile çok şeyler götürüyor, yeni nesilin anlatacak bir şeyi ise kalmıyor. Allah hızır'ı yetiştirsin çoluğuna çocuğuna, Fatmanamız elinden tutsun anam, valide kucağı etep ocağı ve diğerleri hepsi büyuklerimizle gidiyor. Ve derken biz büyükler olduk ama onlar gibi olamıyoruz bizden sonralarına daha da bir şey kalmayacak zannediyorum.

Allah cc yar ve yardımcımız olsun inşeaAllah .
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Hacer ve Nur-Ye , Allah razı olsun güzel dualarınız için.
Es Selâm ve Sevgiyle..
garibAN
Resim

“Tebrik ve Taziye” sayfasına dön