ALLAH(CC)A SIĞINMA DUALARI

Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

ALLAH(CC)A SIĞINMA DUALARI

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

Resim
İTAAT ETMEYEN KALBTEN ALLAH’A SIĞINMAK

Abdullah b. Amr (r.a)’dan rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) dört şeyden Allah’a sığınırdı: “Faydasız ilimden, itaat etmeyen kalbten, kabul olunmayan duadan doymayan (aç gözlü) nefisten.” (Ebû Davud, Salat: 367; İbn Mâce, Fedailü’l Kur’an: 18)

KALBİN KÖTÜLÜKLERE KAYMASINDAN ALLAH’A SIĞINMAK

Ömer (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v): “Korkaklıktan, cimrilikten, kalbin kötülüklere kaymasından ve kabir azabından Allah’a sığınırdı.” (Müslim, Mesacid: 25; Ebû Davud, Salat: 184)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
GÖZ VE KULAĞIN ŞERRİNDEN DE ALLAH’A SIĞINILIR

Şekel b. Humeyd (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’in yanına vardım ve: “Ey Allah'ın Peygamberi nelerden ve nasıl Allah’a sığınacağımı bana öğret” dedim. Elimi tuttu ve: “Allah’ım kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve menimin şerrinden Sana sığınırım de” buyurdu. Ben de öylece ezberleyiverdim. Sa’d der ki: Meni erkeklik suyu demektir. (Tirmizî, Deavat: 75; Ebû Davud, Salat: 367)

KORKAKLIKTAN ALLAH’A SIĞINMAK

Mus’ab b. Sa’d (r.a) babasından naklederek şöyle diyor: Rasûlullah (s.a.v)’in öğrettiği şu beş şeyi dua ederken babam bize öğretmişti. Rasûlullah (s.a.v) büyük dua eder ve böyle derdi: “Allah’ım! Cimrilikten Sana sığınırım, korkaklıktan Sana sığınırım, ihtiyarlığın rezillik dönemine düşmekten, dünya ve fitnelerinden Sana sığınırım, kabir azabından da Sana sığınırım.” (Buhârî, Deavat: 36; Tirmizî, Deavat: 75)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
CİMRİLİKTEN ALLAH’A SIĞINMAK

İbn Mes’ud (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) beş şeyden Allah’a sığınırdı: “Cimrilik, korkaklık, ömrün sonlarında kötü duruma düşmekten, kalbin batıl şeylere kaymasından ve kabir azabından.” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir.)

GAM KEDER VE ÜZÜNTÜDEN ALLAH’A SIĞINMAK

Enes b. Malik (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’in devamlı okuduğu duaları vardı bu dua da onlardandır: “Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan ve insanların zulmünden Sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
ÜZÜNTÜDEN ALLAH’A SIĞINMAK

Enes b. Malik (r.a)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) dua ederken şöyle derdi: “Allah’ım! Gam ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç sıkıntısından ve insanların zulümlerinden Sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

BORÇTAN VE GÜNAHTAN ALLAH’A SIĞINMAK

Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) günaha girmekten ve borçtan Allah’a çok sığınırdı. Dedim ki: “Ey Allah'ın Rasûlü! Borçtan ne kadar çok Allah’a sığınıyorsun?” Bunun üzerine: “Borçlanan kimse konuşur durur ve yalan söyler; söz verir, yerine getirmez” buyurdu. (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
GÖZÜN ŞERRİNDEN ALLAH’A SIĞINILIR

Şekel b. Humeyd (r.a) babasından rivâyetle şöyle demiştir: “Ey Allah'ın Rasûlü! Bana faydası olacak bir dua öğretir misin?” dedim. O da: “Allah’ım! Bana afiyet ver, gözümün şerrinden, kulağımın şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden, menimin şerrinden Sana sığınırım. (Yani tenasül organımın şerrinden) de” buyurdu. (Tirmizî, Deavat: 74; Ebû Davud, Salat: 367)

TEMBELLİKTEN ALLAH’A SIĞINMAK

Humeyd (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Enes b. Malik’e kabir azabından ve deccaldan sordular. O da: Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “Allah’ım! Tembellikten, ihtiyarlıktan, korkaklıktan, cimrilikten, deccal fitnesinden ve kabir azabından Sana sığınırım” derdi, diye cevap verdi. (Müslim, Zikir Dua: 15; Tirmizî, Deavat: 71)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
ACİZLİKTEN ALLAH’A SIĞINMAK

Zeyd b. Erkam (r.a)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Ben size Rasûlullah (s.a.v)’in öğrettiğinden başka bir şey öğretmiyorum, Rasûlullah (s.a.v) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan, kabir azabından Sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime, Allah’a karşı sorumluluk bilinci nasib et ve nefsimi günahlardan temizle onu en iyi temizleyecek olan Sensin. Onun velisi ve dostu Sensin. Allah’ım! Sana itaat etmeyecek kalbten, aç gözlülükten, faydasız ilimden ve kabul olunmayan duadan Sana sığınırım” buyurdu. (Müslim, Zikir Dua: 18)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

ZİLLETEDÜŞMEKTENALLAH’ASIĞINMAK

EbuHüreyre(r.a)’denrivâyetegöre,Rasûlullah(s.a.v)şöyleduaederdi:“Allah’ım!FakirliktenSanasığınırım,darlıkvezillettenSanasığınırım,zulümetmektenvezulmeuğramaktandaSanasığınırım.”(İbnMâce,Dua:78;EbûDavud,Salat:367)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
DARLIKTAN ALLAH’A SIĞINMAK
Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Fakirlikten, darlıktan, zillete düşmekten, zulmetmekten ve zulme uğramaktan Allah’a sığınırız.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)

FAKİRLİKTEN DE ALLAH’A SIĞINMAK

Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Fakirlikten, darlıktan, zillete düşmekten, zulmetmekten ve zulme uğramaktan Allah’a sığınırız.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
KABİR FİTNESİNDEN DE ALLAH’A SIĞINMAK

Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) çoğunlukla şu sözlerle dua ederdi: “Allah’ım! Ateşin (Cehennemin) fitnesinden ve ateşin azabından, kabir fitnesinden ve kabir azabından, Mesih deccalin fitnesinin şerrinden, fakirliğin fitnesinin şerrinden, zenginliğin fitnesinin şerrinden Sana sığınırım. Allah’ım! Hatalarımı kar ve dolu suyu ile yıka. Beyaz elbisenin kirini temizlediğin gibi kalbimi de hata ve günahlardan temizle. Benimle hatalarımın arasını doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır. Allah’ım! Tembellikten, ihtiyarlıktan, borçtan ve günaha girmekten Sana sığınırım.” (İbn Mâce, Dua: 3; Tirmizî, Salat: 367)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

AÇGÖZLÜLÜKTENALLAH’ASIĞINMAK

EbuHüreyre(r.a)’denrivâyetegöre,Rasûlullah(s.a.v)şöylebuyurdu:“Allah’ım!DörtşeydenSanasığınırım.Faydasızilimden,itaatetmeyenkalpten,doymayan(açgözlü)nefistenvekabulolunmayanduadan.”(EbûDavud,Salat:367;İbnMâce,Dua:3)

AÇLIKTANALLAH’ASIĞINMAK

EbuHüreyre(r.a)’denrivâyetegöre,şöyledemiştir:Rasûlullah(s.a.v)şöyleduaederdi:“Allah’ım!AçlıktanSanasığınırımonekötübirdurumdur.HainliktendeSanasığınırımodanekötübirduygudur.”(EbûDavud,Salat:367;İbnMâce,Dua:3)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
ANLAŞMAZLIK, İKİ YÜZLÜLÜK VE KÖTÜ HUYDAN ALLAH’A SIĞINMAK

Enes (r.a)’ten rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) bu dualarla dua ederdi: “Allah’ım! Faydasız ilimden, kabul olunmayan duadan, itaat etmeyen kalbten, doymayan (aç gözlü) nefisten Sana sığınırım der ve bu dört şeyi sayardı.” (Müsned: 13180)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
BORÇLANMAKTAN DA ALLAH’A SIĞINILIR

Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v), borç edinmekten ve günaha girmekten Allah’a çok sığınırdı. Bu yüzden kendisine: “Ey Allah'ın Rasûlü! Borçlanmaktan ve günah işlemekten Allah’a ne çok sığınıyorsun” denildi. Bunun üzerine şöyle buyurdu: “İnsan borçlanırsa konuşur durur yalan söyler, söz verir ve sözünde durmaz.” (Tirmizî, Dua: 77; İbn Mâce, Dua: 3)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
DÜNYA VE FİTNELERİNDEN DE ALLAH’A SIĞINMAK GEREKİR

Mus’ab b. Sa’d (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Babam bana şu sözleri öğretir ve onları Rasûlullah (s.a.v)’den duyduğunu söylerdi: “Allah’ım! Cimrilikten Sana sığınırım. Korkaklıktan Sana sığınırım. İhtiyarlığın kötü durumlarına düşmekten de Sana sığınırım. Dünyanın fitnesinden ve kabir azabından da Sana sığınırım.” (Müslim, Zikir Dua: 15; İbn Mâce, Dua: 3)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
KÖTÜ KADERDEN ALLAH’A SIĞINMAK

Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şu üç şeyden Allah’a sığınırdı: “Sapıklığın aşağılığına düşmekten, düşmanların sevinmesinden, kötü kaderden ve belanın sıkıntısından Sana sığınırım.” Süfyan der ki: Burada üçü geçen dua konusunun dördüncüsünü ezberleyemedim. (Buhârî, Deavat: 56; Müslim, Zikir Dua: 16)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
SAPIKLIĞIN AŞAĞILIĞINDAN ALLAH’A SIĞINMAK

Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, Peygamber (s.a.v): “Kötü kaderden, düşmanların sevinmelerinden, sapıklığın aşağılığından ve belanın sıkıntısından Allah’a sığınırdı.” (Buhârî, Deavat: 56; Müslim, Dua Zikir: 16)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
YAŞLILIĞIN ŞERRİNDEN ALLAH’A SIĞINMAK

Enes (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) şu sözlerle Allah’a sığınırdı: “Allah’ım! Tembellikten, düşkün ihtiyarlıktan, korkaklıktan, cimrilikten, yaşlılığın kötü durumlarından, Deccal fitnesinden ve kabir azabından Sana sığınırım.” (Müslim, Zikir Dua: 15; Tirmizî, Dua: 71)

KÖTÜ ÖMÜR SÜRMEKTEN ALLAH’A SIĞINMAK

Mus’ab b. Sa’d (r.a), babasından naklederek şöyle demiştir: Babam Rasûlullah (s.a.v)’in sığındığı beş şeyi bize öğretirdi ve şöyle derdi: “Allah’ım! Cimrilikten Sana sığınırım, korkaklıktan Sana sığınırım, ömrün son anlarındaki fena hallerinden Sana sığınırım ve kabir azabından da Sana sığınırım.” (Buhârî, Deavat: 37; Müslim, Zikir Dua: 18)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

KÖTÜBİRHAYATSÜRMEKTENALLAH’ASIĞINMAK

Amrb.Meymün(r.a)’danrivâyetegöre,şöyledemiştir:Ömerilebirliktehaccetmiştim.Müzdelifedeondanşuhadisiişittim:DikkatetRasûlullah(s.a.v)şubeşşeydenAllah’asığınırdı:“Allah’ım!CimriliktenSanasığınırım,korkaklıktanSanasığınırım,kötübirhayatsürmektenSanasığınırım,kalbinfitnesindenSanasığınırımvekabirazabındandaSanasığınırım.”(Buhârî,Deavat:37;Müslim,ZikirDua:18)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
İNSANLARIN ZULÜMLERİNDEN ALLAH’A SIĞINMAK

Enes b. Malik (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) Ebu Talha’ya bana hizmet edecek gençlerden birini bana bul dedi. Ebu Talha’da beni binitinin arkasına alarak Rasûlullah (s.a.v)’e götürdü. Rasûlullah (s.a.v)’e hizmet ediyordum. Her konakladığı yerde çoğunlukla şu duasını işitiyorum: “Allah’ım! İhtiyarlıktan, üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç sıkıntısından ve insanların yapacakları her türlü haksızlıklardan Sana sığınırım.” (Müslim, Zikir Dua: 15; Tirmizî, Deavat: 71)
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Resim
KİŞİ YAPTIĞI ŞEYLERİN ŞERRİNDEN DE ALLAH’A SIĞINIR

Şeddat b. Evs (r.a)’ten rivâyete göre, Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “İstiğfar etmenin en değerlisi kulun: Allah’ım Sensin benim Rabbim, Senden başka gerçek ilâh yok beni sen yarattın. Ben de Senin kulumun. Ben gücüm yettiğince Sana verdiğim sözüm ve Senin vaadin üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden Sana sığınırım, işte verdiğin nimetlerinle Senin huzurundayım. Günahımla Senin huzurundayım. Beni affet çünkü günahları ancak Sen affedersin” demesidir. Sabah kalkınca samimi olarak ve gerçek biçimde Allah’a inanarak kim bunu söylerse ve o gün de ölürse Cennete girer. Kim de akşam olunca samimi olarak ve gerçek biçimde Allah’a inanarak bunu söylerse Cennete girer. (Buhârî, Deavat: 13; Tirmizî, Deavat: 15)

BEN DAHİ SANA SIĞINIR, KENDİMDEN SANA KAÇARIM ,ALLAH'IMCC.....
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Seçkinbirkimsedeğilim

İsmiminbaşharfleriacztutuyor

Bağışlamanıdilerim

Sanazorsabırakyanayım

Kolaysaesirgeme

Hayatbirboşrüyaymış