Kalansız RIZA

Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Kalansız RIZA

Mesaj gönderen Gul »

Kalansız RIZA

Çok yoğun çalışanlar yada kalabalık yerlerde çalışanlar belki şöyle bir gözlemde bulunmuşlardır:

"Aynı anda pek çok iş bir arada yapılmaktadır. Mesela bir vergi dairesine gittiğimizde ya da hastaneye pek çok işin aynı anda yapıldığını görmekteyiz. Bunun içinde BİZ BİRliği gerekmektedir. Çünki aynı anda pek çok işin hallolması demek aynı anda pek çok kişiyle iletişime geçmek ve hep beraber çalışmak demektir. Bitmeyen işler ise bir sonraki iş saatine devretmektedir bazen de vardiyalı çalışılır ki bu tip yerler genelde üretim yapan yerlerdir orada hiç iş bitmez. Gerçi her işyeri HİZMET üretmektedir."

Bu durumu içerisinde 4 işlemi barındıran bir bölme işlemi ile anlamaya çalışırsak nasıl olur diye düşündüm.

Resim

Böylece 120 kişilik bir ekip (bir işyerindeki çalışanların toplam sayısı=BİZ), 3 ‘e bölünerek (o iş yerinde faaliyet gösteren 3 ayrı bölüm yani iş yapılan, hizmet üretilen yerler), 40 parça olmuş oluyor(hizmet için çalışıp, işi bitirenler).

Bölmenin sağlamasını yaptığımızda ise; (3x40)+0=120'yi bulmaktayız. Yani 120 kişilik bu işyeri 3 ayrı bölümde 40 ar kişi olarak çalışan toplam 120 kişiyi vermektedir. Kalanda sıfırdır. Bu da o işin bittiği anlamını vermektedir.

Bu durumu yine bir bölme işlemine yerleştirdiğimde şöyle anlıyorum.

Resim

Peki kalan nasıl olur ve kalanın olması ne anlama gelmektedir?

Eğer şayet kalan işin bitip bitmediğini gösteriyor ise kalanımız varsa işimiz bitmemiştir ve sonraya devretmiştir. Örneğin;

Resim

Resim

Kısaca şu anlatılanları şöyle anlıyorum:Bu dünya yeri bir bütün olarak bir işyeri. Bu işyerinde hepimiz çalışmaktayız. Hepimizin kaderleri farklı olmasına rağmen sonuç hep aynı. HAKK’IN HALK’INA HAKK(C.C) İLE HİZMET. İşimiz gücümüz ALLAH(C.C.) rızası için RESULULLAH (S.A.V)’e hizmet olsun. Rabbimiz kaderimizle Bizi Bize döndürsün.
Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem’in yüreğinde RIZA BİRLİĞİMİZ BİZ OLSUN İNŞAALLAH.
Resim

“Dua Köşesi” sayfasına dön