KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Cevapla
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem,
KÜTÜB-i SİTTE’deki HADİSLERinde DUÂ.:


KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-saḥîḥ’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

DUÂnın FAZİLETİ ve VAKTİ/EŞREF SAATi.:


1722-)
Resim---Nu'man İbnu Beşîr radıyallâhu anhu anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Duâ ibâdetin kendisidir" buyurdular ve sonra şu âyeti okudu: "RABBiniz: ''Bana duâ edin ki size icâbet edeyim. Bana ibâdet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu."
(Tirmizî, Tefsir, Gâfir, (2973); Ebu Davûd, Salât 358, (1479). Metin Tirmizî'ye aittir.)

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ
Resim---“Ve kâle rabbukumud’ûnî estecib lekum, innellezîne yestekbirûne an ibâdetî se yedhulûne cehenneme dâhırîn (dâhırîne).: Ve Rabbimiz, şöyle buyurdu: "Bana duâ ediniz ki size icâbet edeyim. Bana kul olmaktan kibirlenenler, muhakkak ki hakir ve zelil olarak cehenneme girecekler." (Mü’min 40/60)

1723-)
Resim---İbnu Ömer radıyallâhu anhümâ anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Kime duâ kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği âfiyettir. Duâ, inen ve henüz inmeyen her çeşit (musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece duâ geri çevirir. Öyle ise sizlere duâ etmek gerekir." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 112, (3542).

1724-)
Resim---Ubâde İbn's-Sâmit radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Yeryüzünde, mâsiyet veya sıla-i rahmi koparıcı olmamak kaydıyla Allah'tan bir talepte bulunan bir Müslüman yoktur ki Allah ona dilediğini vermek veya ondan onun mislince bir günahı affetmek sûretiyle icâbet etmesin." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 126, (3568)).

1725-)
Resim---Ebu'd-Derdâ radıyallâhu anhu anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, (bir gün) sordu.: "En hayırlı olan ve derecenizi en ziyâde artıran, melîkinizin yanında en temiz, sizin için gümüş ve altın paralar bağışlamaktan daha sevaplı, düşmanla karşılaşıp boyunlarını vurmanız veya boyunlarınızı vurmalarından sizin için daha hayırlı olan amelinizin hangisi olduğunu haber vereyim mi?"
"Evet! Yâ Resûlullah!" dediler.
"Allah'ın zikridir!"
buyurdu.

(Tirmizî, Daavat 6, (3374); Muvatta, Kur'ân 24).

1726-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "ALLAH celle celâlihu şöyle seslenir: "Beni bir gün zikreden veya bir makamda benden korkan kimseyi ateşten çıkarın!" buyurdu.
(Tirmizî, Cehennem 9, (2597)).

1727-)
Resim---Muâz radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Akşamdan (abdestli olarak) temizlik üzere zikrederek uyuyan ve geceleyin de uyanıp Allah'tan dünya ve âhiret için hayır taleb eden hiç kimse yoktur ki Allah dilediğini vermesin." buyurdu.
(Ebu Davûd, Edeb 105, (5042)).

1728-)
Resim---Câbir radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
"Bir kimse evine veya yatağına girince hemen bir melek ve bir şeytan alelâcele gelirler.
Melek: "Hayırla aç!" der.
Şeytan da: "Şerle aç!" der.
Adam, şayet (o sırada) Allah'ı zikrederse melek Şeytanı kovar ve onu korumaya başlar. Adam uykusundan uyanınca, melek ve şeytan aynı şeyi yine söylerler. Adam, şayet: "Nefsimi, ölümden sonra bana geri iâde eden ve uykusunda öldürmeyen Allah’a hamdolsun. İzniyle yedi semâyı arzın üzerine düşmekten alıkoyan Allah'a hamdolsun!" dese bu kimse yatağından düşüp ölse şehîd olur, kalkıp namaz kılsa faziletler içinde namaz kılmış olur."
buyurdu.

(Rezîn ilâvesidir.).

1729-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Allah'ı zikreden bir cemaatle sabah namazı vaktinden güneş doğuncaya kadar birlikte oturmam, bana İsmâil'in oğullarından dört tanesini âzad etmemden daha sevgili gelir. Allah'ı zikreden bir cemaatle ikindi namazı vaktinden güneş batımına kadar oturmam dört kişi âzad etmemden daha sevgili gelir." buyurdu.
((Ebu Davûd, İlm 13, (3667)).

1730-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Her gece, RABBimiz gecenin son üçte biri girince, dünya semâsına iner ve;
"Kim bana duâ ediyorsa ona icâbet edeyim. Kim benden bir şey istemişse onu vereyim, kim bana istiğfarda bulunursa ona mağfirette bulunayım" der. "


Resim---Rivayetin Müslim'deki bir vechi şöyle.: "ALLAHu TeÂLÂ gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar mühlet verir. Ondan sonra yakın semâya inerek şöyle der:
"Melik benim, Melik benim. Kim bana duâ edecek?."

(Buharî, Tevhid 35, Teheccüd 14, Daavât 13, Müslim, Salâtu'1-Müsâfırin 166, (758); Muvatta, Kur'ân 30, (1,214); Tirmizî, Daavât 80, (3493); Ebu Davûd, Salât 311, (1315).

1731-)
Resim---Ebu Ümâme radıyallâhu anh anlatıyor: "Derdi ki.: "Yâ Resûlullah! En ziyâde dinlenmeye (ve kabule) mazhar olan duâ hangisidir?"
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Gecenin sonunda yapılan duâ ile farz namazların ardından yapılan duâlardır!"
diye cevap verdi.

(Tirmizî, Daavât 80.[/color

1732-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
"Ezanla kaamet arasında yapılan duâ reddedilmez (mutlaka kabule mazhar olur.)"
"Öyleyse Yâ Resûlullah! Nasıl duâ edelim?" dendi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Allah'tan, dedi, dünya ve âhiret için âfıyet isteyin!"
buyurdu.

(Ebu Davûd, Salât 35, (521); Tirmizî, Salât 46, (216), Daavât 138, (3588, 3589)).[/color

1733-)
Resim---Sehl İbnu Sa'd radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
"İki şey vardır, asla reddedilmezler: Ezan esnasında yapılan duâ ile, insanlar birbirine girdikleri savaş sırasında yapılan duâ."
buyurdu.

((Muvatta, Nidâ 7, (1, 70); Ebu Davûd, Cihâd 41, (2540)).[/color

1734-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Kul Rabbine en ziyâde secdede iken yakın olur, öyle ise (secdede) duâyı çok yapın." buyurdu.
(Müslim, Salât 215, (482); Ebu Davûd, Salât 152, (875)).[/color

1735-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "(Allah'ın kabul ettiği) üç müstecâb duâ vardır, bunların icâbete mazhariyetleri hususunda hiç bir şekk yoktur. Mazlumun duâsı, müsâfirin duâsı, babanın evlâdına duâsı." buyurdu.
(Tirmizî, Birr 7, (1906); Cennet 2, (2528), Daavât 139, (3592); Ebu Davûd, Salât 364, (1536); İbnu Mâce, Duâ 11, (3862)).[/color

1736-)
Resim---Abdullah İbnu Amr İbni'l-Âs radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
"İcâbete mazhar olmada gâib kimsenin gâib kimse hakkında yaptığı duâdan daha sür'atli olanı yoktur."
buyurdu.

(Tirmizî, Birr 50, (1981), Ebu Davûd, Salât 364, (1535); Müslim, Zikr 88, (2733); Buharî, Mezâlim 9).
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem,
KÜTÜB-i SİTTE’deki HADİSLERinde DUÂ.:


KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-saḥîḥ’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

DUÂ EDENİN HEY'ETİ (DIŞ GÖRÜNÜŞÜ).:


1737-)
Resim---İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) hazretleri anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: " Duâları örtmeyin. Kim kardeşinin mektubuna, onun izni olmadan bakarsa, tıpkı ateşe bakmış gibi olur. ALLAH'tan avuçlarımızın içiyle isteyin, sırtlarıyla istemeyin; Duâyı tamamlayınca avucunuzu yüzlerinize sürün." buyurdu."

((Ebu Davûd, Salât 358, (1489,1490,1491))

1738-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Duâ ederken ellerini öyle kaldırdı ki, koltuk altlarının beyazlığını gördüm" buyurdu.
(Buharî, İstiska 21.)

139-)
Resim---Ömer radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ellerini Duâ ederken kaldırınca, onları yüzlerine sürmedikçe geri bırakmazdı." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 11, (3383)).

1740-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor: "Adamın biri iki parmağı ile Duâ ediyordu. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Birle!. Birle!." diye müdâhale etti." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 117, (3552); Nesâî, Sehv 37, (3, 38).

1741-)
Resim---Sehl İbnu Sa'd radıyallâhu anh anlatıyor.: "Ben Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem'i ne minberde ne de bir başka şey üzerinde Duâ yaparken ellerini uzattığını görmedim. Bilâkis şöyle gördüm" dedi ve baş ve orta parmaklarını kapayıp şehâdet parmağını açmış vaziyette işâret etti!" buyurdu.
(Ebu Davûd, Salât 230, (1105)).

1742-)
Resim---Selmân radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "RABBiniz HaAYydir, Kerimdir. Kulu Duâ ederek kendisine elini kaldırdığı zaman, O, ellerini boş çevirmekten istihyâ/hayâ eder." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 118, (3551); Ebu Davûd, Salât 358, (1488)

1743-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "ALLAH'a Duâyı, size icâbet edeceğinden emin olarak yapın. Şunu bilin ki ALLAH celle celâlihu (bu inançla olmayan ve) gafletle (başka meşguliyetlerle) oyalanan kalbin Duâsını kabul etmez." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 66.(3474.)).
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem,
KÜTÜB-i SİTTE’deki HADİSLERinde DUÂ.:


KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-saḥîḥ’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

DUÂnın KEYFİYETi/İÇ YÜZü.:.:


1744-)
Resim---Fadâle İbnu Ubeyd radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem DUÂ eden bir adamın, DUÂ sırasında Peygamber’e (aleyhisselâm) salât ve selâm okumadığını görmüştü. Hemen.: "Bu kimse acele etti" buyurdu. Sonra adamı çağırıp.: "Biriniz DUÂederken, ALLAHu TeÂLÂ'YA hamd ü senâ ederek başlasın, sonra Peygamber’e (aleyhisselâm)'e salât okusun, sonra da dilediğini istesin." buyurdu.
(Tirmizî, Daavat 66,(3473, 3475); Ebu Davûd, Salât 358, (1481); Nesâî, Sehv 48, (3, 44)

1745-)
Resim---Ömer radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "DUÂ semâ ile arz arasında durur. Bana salât okunmadıkça, ALLAH'a yükselmez. Beni, hayvanına binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, DUÂnızın başında, ortasında ve sonunda salât okuyun!." buyurdu.
(Tirmizî, Salât 352, (486). Tirmizî, bunu Ömer (radıyallahu anh)'e mevkuf olarak rivayet etmiştir. Rezîn ise merfu’ olarak rivayet etmiştir.)

1746-)
Resim---İbnu Mes'ud radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Ebu Bekir, Ömer (radıyallâhu anhümâ) beraber otururlarken ben namaz kılıyordum. (Namazı bitirip) oturunca, ALLAH'a senâ ile zikretmeye başladım ve arkasından Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e salât okuyarak devâm ettim. Sanra kendim için DUÂda bulundum. (Bu tarzımı beğenmiş olacak ki) Peygaınber (aleyhisselâm).: “İste!. İstediğin veriliyor. İste!. İstediğin veriliyor!.'' buyurdu.
(Tirmizî, Cumâ 64, (593)

1747-)
Resim---Übeyy İbnu Ka'b radıyallâhu anh anlatıyor.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem birisine DUÂ edeceği vakit önce kendisine DUÂ ederek başlardı."buyurdu.
(Tirmizî, Daavât, 10, (3382

1748-)
Resim---Ebu Müsabbih el-Makrâî, Ebu Züheyr en-Nümeyrî (radıyallahu anh)'den naklen anlatıyor.: "Bir gece Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ile beraber çıktık., Derken bir adama rastlatdık. Sual (ve ALLAH'tan taleb) hususunda çok ısrarlı idi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem onu dinlemek üzere durakladı.
Ve.: "Eğer (DUÂyı) sonlandırırsa vâcib oldu!." buyurdu.
Kendisine.: "Ne ile sonlandırırsa Yâ Resûlullah!." denildi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Âmin ile." buyurdu, uzaklaştı.
Adama.: "Ey fülân! DUÂ"âmin!."le tamamla ve de gözün aydın olsun!."
buyurdu.

(Ebu Davûd, Salât 172, (938)

149-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Sizden biri DUÂ edince: "Yâ RABBî! Dilersen beni affet! Yâ RABB dilersen bana rahmet et!." demesin. Bilâkis, azimle (kesin bir üslubla) istesin, zirâ ALLAHu TeÂLÂ’yı kimse icbâr edemez!."buyurdu.
(Buharî, Daavât 21, Tevhîd 31; Müslim, Zikr 7, (2678-79); Muvatta, Kur’ÂN 28 (1, 213); Tirmizî, Daavât 79 (3492); Ebu Davûd, Salât 358, (1483); İbnu Mâce, Duâ 8, (3854)

1750-)
Resim---Ebu Musâ radıyallâhu anh anlatıyor.: "Bir sefere (Hayber Seferi) çıkmıştık. Halk (yolda, bir ara) yüksek sesle tekbir getirmeye başladı. Bunun üzerine Peygamber (aleyhisselâm) (müdahele ederek).:
"Nefislerinize karşı merhametli olun. Zîra sizler, sağır birisine hitâb etmiyorsunuz, muhâtabınız gâib de değil. Sizler gören, işiten, (nerede olsanız) sizinle olan bir ZÂT'a, ALLAH'a hitâb ediyorsunuz. DUÂ ettiğiniz ZÂT, her birirıize, bineğinin boynundan daha yakındır"
buyurdu.

(Buharî, Daavât 50, 67, Cihâd 131, Meğâzî 38, Kader 7, Tevhîd 9; Müslim, Zikr 44, (2704);Tirmizî, Daavât 3, 59, (3371, 3457); Ebu Davûd, Salât 361. (1526,1527.1528)

1751-)
Resim---Muâz radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, bir kimsenin.: "Yâ RABBî! SENden ni’metin kemâlini taleb ediyorum!" dediğini işitmişti. Sordu.: "Ni’metin kemâli nedir?"
"Bu bir DUÂdır, onunla DUÂ edip, onunla hayır (çok mal) ümîd ettim!." dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Sordum, zîra, ni’metin kemâli cennete girmektir, ateşten kurtulmaktır." buyurdu.
Bir başkasının da şöyle dediğini işitti: "Ey Celâl ve İkrâm Sâhibi RABBim!." Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem hemen şunu söyledi.: "DUÂna icâbet edilmiştir, (ne arzu ediyorsan) durma iste!." buyururken,
Bir başkasının: "Yâ RABBî! SENden sabır istiyorum!" dediğini işitmişti,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ona da.: "ALLAH'tan belâ istedin, âfiyet de iste!."
buyurdu.

((Tirmizî, Daavât 99, (3524))

1752-)
Resim---Âişe radıyallâhu anhâ anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem özlü DUÂları tercih eder, diğerlerini bırakırdı." buyurdu.

1753-)
Resim---İbnu Mes'ud radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem DUÂyı üç kere yapmaktan, istiğfarı üç kere yapmaktan hoşlanırdı." buyurdu.
((Ebu Davûd, Salât 361, (1524))
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem,
KÜTÜB-i SİTTE’deki HADİSLERinde DUÂ.:


KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-saḥîḥ’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

DUÂ İLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ HADİSLER.:


1754-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem buyudular ki.: "Acele etmediği müddetçe herbirinizin duâsına icâbet olunur. Ancak şöyle diyerek acele eden var: "Ben RABB’ime duâ ettim DUÂ mı kabul etmedi." buyurdu.
(Buharî, Daavât 22; Mislim, Zikr 92, (2735); Muvatta, Kur’ÂN 29 (1, 213); Tirmizî, Daavât 145, (3602, 3603); Ebu Davûd, Salât 358, (1484)

Müslim'in diğer bir rivâyeti şöyledir.: "Kul, günah taleb etmedikçe veya Sıla-i Rahmin kopmasını istemedikçe duâsı icâbet görmeye (kabul edilmeye) devâm eder." buyurmuştur.

Tirmizî'nin bir diğer rivâyetinde şöyledir.: "ALLAH'a DUÂ eden herkese ALLAH icâbet eder. Bu icâbet, ya dünyada peşin olur, ya da âhirete saklanır, yahut da DUÂ ettiği miktarca günahından hafifletilmek süretiyle olur, yeter ki günah taleb etmemiş veya Sıla-ı Rahmin kopmasını istememiş olsun, ya da acele etmemiş olsun." buyurmuştur.


1755-)
Resim---Câbir radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Nefslerinizin aleyhine DUÂ etmeyin, çocuklarınızın aleyhine de DUÂ etmeyin, hizmetçilerinizin aleyhine de DUÂ etmeyin. Mallarınızın aleyhine de DUÂ etmeyin. Ola ki, ALLAH'ın DUÂları kabul ettiyi saate rastgelir de, istediğiniz kabul ediliverir." buyurdu.
(Ebu Davûd, Salât 362.(1532)

1756-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını RABB’inden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin!.'' buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 149, (3607, 3608)

1757-)
Resim---Ebu Hüreyre hazretleri radıyallâhu anh anlatıyor.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "ALLAH TeÂLA Hazretleri kendisinden istemeyene gadâb eder.."buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 3, (3370); İbnu Mâce, Duâ 1, (3827)

1758-)
Resim---İbnu Mes'ud radıyallâhu anh hazretleri anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "ALLAHu TeÂLÂ Hazretleri'nin fazlından isteyin. Zirâ ALLAH, kendisinden istenmesini sever. İbadetin en efdali de (DUÂ edip) kurtuluşu beklemektir!."
buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 126 (3566)

1759-)
Resim---Câbir radıyallâhu anh anlatıyor.: "Bir kadın: "Ey ALLAH'ın Resûlü, bana ve kocama DUÂ ediver!" diye ricada bulunmuştu. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz.: "ALLAH sana da, kocana da rahmet etsin!" diye DUÂ buyurdu." buyurdu.
(Ebu Davûd, Salât 363, (1533)

1760-)
Resim---Ebu'd-Derdâ radıyallâhu anh anlatıyor.:"Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: "Kardeşinin gıyabında DUÂ eden hiçbir mü'min yoktur ki melek de: "Bir misli de sana olsun" demesin." buyurdu.
(Müslim, Zikr 86, 88, (2732, 2783); Ebu Davûd, Salât 364, (1534)

Ebu Davûd'un rivâyetinde şu ziyâde vardır.: "Melekler: "Âmin, bir misli de sana olsun!" derler."

1761-)
Resim---Âişe radıyallâhu anhâ anlatıyor.: "Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Her kim, kendine zulmedene bed DUÂ ederse, ondan intikamını (dünyada) almış olur." buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 115, (3547)
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

İSM-İ ÂZAM VE ESMÂ-İ HÜSNA DUÂLARI.:


1762-)
Resim---Büreyde radıyallâhu anh anlatıyor.: "Resulullah (aleyhisselâm), bir adamın şöyle söylediğini/DUÂ ettiğini işitti: "ALLAH'ım, şehâdet ettiğim şu hususlar sebebiyle senden talep ediyorum: SEN, kendisinden başka ilah olmayan ALLAH'sın, BİRsin, SAMEDsin (hiçbir şeye ihtiyacın yok, her şey sana muhtaç), doğurmadın, doğmadın, bir eşin ve benzerin yoktur!."
Bunun üzerine Efendimiz (aleyhisselâm) buyurdu.: "Nefsimi kudret elinde tutan ZÂT'a yemin olsun, bu kimse, ALLAH'tan İsm-i Âzàm'ı adına talepte bulundu. Şunu bilin ki, kim İsm-i Âzàmla DUÂ ederse ALLAH ona icâbet eder, kim onunla talepde bulunursa (ALLAH ona dilediğini mutlaka) verir.." buyurdu.

Tirmizî, Daavât 65, (3471); Ebu Davûd, Salât 358, (1493
En son çilekeş tarafından 25 Şub 2021, 23:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

İSM-İ ÂZAM VE ESMÂ-İ HÜSNA DUÂLARI.:


1763-)
Resim---Mihcen İbnu'l-Edra' radıyallâhu anh anlatıyor.:Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bir adamın: “Ey ALLAH'ım, BİR ve SAMED olan, doğurmayan ve doğurulmayan, eşi ve benzeri de olmayan ALLAH adıyla SENden istiyorum. Günahlarımı mağfıret et, SEN GAFÛRsun, RÂHİMsin!” dediğini işitmişti, hemen şunu söyledi.: “O mağfiret edildi. O mağfıret edildi!. O mağfiret edildi!.”
(Ebu Davûd, Salât 184, (985); Nesâî, Sehv 57, (3, 52).


ALLAH celle celâlihu.:
Resim

El Vâhidu celle celâlihu.:
Resim

El Ahadu celle celâlihu.:
Resim

Es Samedu celle celâlihu.:
Resim

El Gâfuru celle celâlihu.:
Resim

er Rahîmu celle celâlihu.:

Resim
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

İSM-İ ÂZAM VE ESMÂ-İ HÜSNA DUÂLARI.:


1764-)
Resim---Enes radıyallâhu anh anlatıyor.: “Bir adam şöyle DUÂ etmişti: “Ey ALLAH'ım, hamdlerim SANAdır, ni’metleri veren SENsin, SENden başka İLÂH yoktur, SEN semâvat ve arzın CELÂL ve İKRÂM Sâhibi Yaratıcısısın, HAYy ve KAYYÛMsun (kâinatı ayakta tutan hayat sahibisin.) Bu isimlerini şefaatçi yaparak SENden istiyorum!.”
(Bu DUÂyı işiten) Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem sordu.: “Bu adam neyi vesile kılarak DUÂ ediyor, biliyor musunuz?”
ALLAH ve RESÛLü daha iyi bilir.”
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem sordu.: “Nefsimi Kudret ELinde tutan ZÂT'a yemin ederim ki, o ALLAH'a, İSM-i ÂZAM'ı ile DUÂ etti. O İSM-i ÂZAM ki, onunla DUÂ edilirse ALLAH icâbet eder, onunla istenirse verir.”

(Tirmizî, Daavât 109 (3538); Ebu Davûd, Salât 358, (1495); Nesâî, Sehv 57, (3, 52).)


ALLAH celle celâlihu.:
Resim

Zü'l-Celâli Ve'l- İkrâmu celle celâlihu.:
Resim

El Celâlü celle celâlihu.:
Resim

El Kerîmü celle celâlihu.:
Resim

El Hayy celle celâlihu.:
Resim

El Kayyûmü celle celâlihu.:
Resim
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

İSM-İ ÂZAM VE ESMÂ-İ HÜSNA DUÂLARI.:


1765-)
Resim---Esmâ Bintu Yezîd radıyallâhu anhâ anlatıyor.: “Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH'ın İsm-i Âzam'ı şu iki âyettedir.:
1-) “İLâhınız, tek olan ilâhdır, ondan başka ilâh yoktur. O Rahmân ve Rahîm'dir.” (Bakara 2/163).
2-) Âl-i İmrân Sûresinin baş kısmı.:M “Elif Lâm-Mim. O Allah ki, O'ndan başka İlâh yoktur, O HAYy ve KAYyûmdur.” (Âl-i İmrân 3/1-3)." buyurdu.
(Ebu Davûd, Salât 358, (1496); Tirmizî Daavât 65, (3472))وَإِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ لاَّ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ
Resim---“Ve ilâhukum ilâhun VÂHİD (vâhidun), lâ ilâhe illâ huve’r- RAHMÂNu’r- RAHÎM (rahîmu).: Sizin ilâhınız tek bir İLÂHtır. O'ndan başka İLÂH yoktur. O, RAHMÂN'dır RAHÎM'dir.”(Bakara 2/163)

الم
اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ
Resim---“Elif lâm mîm.. ALLAHu lâ ilâhe illâ huve’l- HAYyu’l- KAYyûm (kayyûmu).: Elif lâm mîm.. ALLAH ki, O'ndan başka İLÂH yoktur, O, HAYy'dır (hayattadır), KAYyum'dur (ezelî ve ebedîdir).”(Âl-i İmrân 3/1,2)


ALLAH celle celâlihu.:
Resim

El İlâhu celle celâlihu.:
Resim

er Rahmânu celle celâlihu.:
Resim

er Rahîmu celle celâlihu.:
Resim

El Hayy celle celâlihu.:
Resim

El Kayyûmü celle celâlihu.:
Resim

El Vâhidu celle celâlihu.:

Resim
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.: Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..

İSM-İ ÂZAM VE ESMÂ-İ HÜSNA DUÂLARI.:


1766-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor.: “Resûlulah (aleyhisselâm): “ALLAH'ın doksan dokuz ismi vardır. Kim bunları ezberlerse CeNNete girer. ALLAH TEKtir, TEKi SEVer.” " buyurdu.
(Buharî, Daavât 68; Müslim, Zikr 5, (2677); Tirmizî, Daavât 87, (3502))[/b]

* Bir rivâyette.: “Kim o isimleri sayarsa cenntete girer” buyurmuştur. Buharî hadisi bu lafızla tahric etmiştir..
** Müslim'de “TEK” kelimesi yoktur..

Tirmizî'nin rivâyetinde Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ALLAHu zü’L- CELÂL’in İSİMLERİni şöyle yazdı.:

“O ALLAH ki O'nda başka ilâh yoktur. Rahmân'dır. Rahîm'dir. El-Meliku'l-Kuddûsu, es-Selâmu, el-Mü'minu, el-Müheyminu, el-Azîzu, el-Cebbâru, el-Mütekebbiru, el-Hâliku, el-Bâriu, el-Musavviru, el-Gaffâru, el-Kahhâru, el-Vehhâbu, er-Rezzâku, el-Fettâhu, el-Alîmu, el-Kâbizu, el-Bâsitu, el-Hâfidu, er-Râfiu, el-Muizzu, el-Müzillu, es-Semî’u, el-Basîru, el-Hakemu, el-Adlu, el-Latîfu, el-Habîru, el-Halîmu, el-Azîmu, el-Gafûru, eş-Şekûru, el-Alîyyu, eI-Kebîru, el-Hafîzu, el-Mukîtu, el-Hasîbu, el-Celîlu, el-Kerîmu, er-Rakîbu, el-Mucîbu, el-Vâsiu, el-Hakîmu, el-Vedûdu, el-Mecîdu, el-Bâisu, eş-Şehîdu, el-Hakku, el-Vekîlu, el-Kaviyyu, el-Metînu, el-Veliyyu, el-Hamîdu, el-Muhsî, el-Mubdiu, el-Muîdu, el-Muhyi, el-Mümîtu, el-Hayyu, el-Kayyûmu, el-Vâcidu, el-Mâcidu, el-Vâhidu, el-Ahadu, es-Samedu, el-Kâdiru, el-Muktediru, el-Muahhiru, el-Evvelu, el-Âhiru, ez-Zâhiru, el-Bâtinu, el-Vâli, el-Müte'âli, el-Berru, et-Tevvâbu, el-Müntekimu, el-Afuvvu, er-Raûfu, Mâliku'l-Mülki, Zü'l-Celâli ve'l-İkrâm, el-Muksitu, el-Câmiu, el-Ganiyyu, el-Muğnî, el-Mâni', ed-Dârru, en-Nâfiu,en-Nûru, el-Hâdî, el-Bedîu, el-Bâki, el-Vârisu, er-Reşîdu es-Sâbüru.”

İsimleri bu şekilde, sâdece Tirmizî saymıştır..

ESMAUL- HÜSNA'NIN KUR'AN-I KERİM AÇILIMI - Muhammedinur.:


https://muhammedinur.com/forum/viewforum.php?f=81
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.:
Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile,
Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..


İSM-İ ÂZAM VE ESMÂ-İ HÜSNA DUÂLARI.:


1768-)
Resim---Ebu Hüreyre radıyallâhu anh anlatıyor.: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem namaz için tahrime tekbirini alınca kıraate geçmezden önce bir müddet sükût buyurmuştur. Ben.: “Yâ Resûlullah! Anam babam sana fedâ olsun, tekbir ile kıraat arasındaki sükût esnâsında ne okuyorsunuz?.” dedim. Bana şu cevabı verdi.: “Ey ALLAH'ım, beni hatalarımdan öyle temizle ki, kirden paklanan beyaz elbise gibi olayım. ALLAH'ım beni, hatalarımdan su, kar ve dolu ile yıka!.” diyorum.” buyurdu.
(Buharî, Ezân 89; Müslim, Mesâcid 147, (598); Ebu Davûd, Salât 123, (781); Nesâî, İftitâh 15, (2,128,129).

Ebu Davûd, Nesâî (ve Buharî'nin) rivâyetlerinin başında şu ziyâde vardır.: “ALLAH'ım, benimle hatalarımın arasını doğu ile batının arası gibi uzak kıl!.”
Kullanıcı avatarı
çilekeş
Aktif Üye
Aktif Üye
Mesajlar: 102
Kayıt: 04 Ağu 2011, 18:34

Re: KÜTÜB-i SİTTE HADİSLERinde DUÂ

Mesaj gönderen çilekeş »

Resim

KÜTÜB-i SİTTE.:
Buhârî ve Müslim’in el-Câmiʿu’s-sahîh’leri ile,
Ebû Dâvûd, Tirmizî, İbn Mâce ve Nesâî’nin es-Sünen’leri..


N A M A Z DUÂLARI.:


1769-)
Resim--- İbnu Ömer (radyallahu anhumâ) anlatıyor: “Biz, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ile birlikte namaz kılarken, cemaatten biri aniden.: “ALLAHu ekber kebîrâ, velhamdü lillâhi kesîrâ, subhânallâhi bükraten ve asîlâ.: ALLAH, büyükte büyüktür, Allah'a hamdimiz çoktur, sabah akşam tesbihimiz ALLAH'adır!” dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimiz.: “Bu sözleri kim söyledi?” diye sordu.
Söyleyen adam.: “Ben, YâResûlullah!.” dedi.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz.: “O sözler hoşuma gitti. Semâ kapıları onlara açıldı” buyurdu.
İbnu Ömer radıyallâhu anhümâ der ki.: “Söylediği günden beri o zikri okumayı hiç terketmedim.”
(Müslim, Mesâcid 150, (601); Tirmizî, Daavât 137, (3586); Nesâî İftitâh 8, (2,125).

Nesâî, bir rivâyette şu ziyâdede bulunmuştur.: “On iki adet meleğin, bu sözleri (yükseltmek üzere) koşuştuklarını gördüm.”
Cevapla

“Dua Köşesi” sayfasına dön