Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 27 Şub 2020, 01:11

Tüm zamanlar UTC + 2 saat
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2020, 11:33 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
Mesajlar: 11580
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim

KEMuLLAH’ta ve RELULLAH’ta RÜYÂ..
sallallahualeyhi vesellem..ZERRe-KÜRRe de->TEKe TEKk
AYN-ı NOKTA=>BAŞı<->SONu
AKLın>KÛN RÜYÂGERÇEKk!.
=>HAYyat=>feyeKÛN OYUNu!.RÜYÂ;
İçinde YAŞAmakta ve KULLuk İmtihÂNı OLmakta Olduğumuz Şu DÜNYÂ ÂLeMînde İnsÂNın DIŞ ve İÇ Yapısının FITRî SüNNetULLAH gereği Bedensel ve Zihnî YORgunLukları sonUÇunda, AKLın BİLinçLi Beden KULLanmadan Fizikî Hareketlerle BirLikte Zihnînde GÖRdükLeridir..

RÜYÂ;
ALLAHu zü’L- CeLÂL ’in TüMM ESMÂLarını EMÂNet OLarak YÜKLeyip HALİFEsi KILdığı İnsÂSNoğLu, UYKUsunda; AKLEN, ÂLeM-i MİSÂLe ki, GAYB ÂLeMine AÇıLan Kapıdan GÖRdükLerine RÜYÂ denir..

İsLâm DİNinde RÜYÂLar =>RahmÂNî, ŞeytÂNî ya da ŞÛuRaLtı BirikintiLeridir..
PEYGAMBER aleyhumusselâm RÜYÂLarı Vahyî ve Sahihtir..


ResimRÜYÂ..

Sözlükte “GÖRmek” anlamındaki “RÜ’YET” kökünden türeyen “RÜ’Y” KeLimesi, uyku sırasında zihinde beliren GÖRüntülerin bütününü ifâde eder. Türkçe’de buna “DÜŞ” denmektedir..

RÜYÂ YORumunu =>Kur'ÂN-ı Kerîm ve Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in Rüyâ BUYrukLarından HaberLi Kimselerin Yapması gerekir. Bilgisizler elinde kalırsa İLahî Müjde Ni’meti OL Rüyâ =>Nefsi Nikmete/Şiddetli cezaya sebeb OLur ve Sırat-ı Mustakîmden Saptırır..


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, gördüğü rüyâları anlatır ve sahabenin gördüğü rüyâları da yorumlardı.

Resim---Ümmü Seleme radiyallahu anha.: “Bir gece Nebiyy-i Ekrem aleyhisselâm Efendimiz uyandı ve.: “Sübhânallâh, bu gece ne fitneler nâzil oldu, ne hâzineler açıldı! Hücre sâhiblerini (yâni ezvâc-ı tâhirâtı) uyandırınız!. Dünyâda nice giyinik kadınlar vardır ki âhirette çıplaktırlar.” buyurdu.” dedi..
(Buhârî, İlim, 40.)

RÜYÂ YORUMUnda..
1-) İfrat Yorumu.: Gereğinden fazla abartmak..
2-) Tefrit Yorumu.: Değerinden aşağıya düşürmek..
3-) İ’tidâl Yorumu.: Değerinin hakkını teslim etmektir ki Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in SüNNet-i SENîYye YOLUdur..

Kur'ÂN-ı Kerîmde;
1-) Yoruma ve tâbire ihtiyaç göstermeyecek kadar açık seçik OLan RÜYÂLar, İbrahîm aleyhisselâm'ın Rüyâsı gibi..
2-) Kısmen yoruma, ihtiyaç gösteren RüyâLar.. Yûsuf'un aleyhisselâm'ın Rüyâsı gibi..
3-) Tamamen yoruma ihtiyaç gösteren RüyâLar. Mısır Hükümdarı’nın gördüğü Rüyâsı gibi..

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem RüyâLarımızın üç çeşit Olacağını BİLdirip BUYURmuştur.:

1-) Rahmânî Rüyâ.: Sâdık-SâLih-İLâHî MÜJDE OLan Rüyâ..
2-) Şeytânî Rüyâ.: Kişinin UşakLık Ettiği Şeytândan sokuşturma Rüyâ..
3-) Nefsânî Rüyâ.: Hayat Meşguliyyeti içindeki umut, korku, hayal ve kuruntuları, uyku esnasındaki dış etkilerden görülen Rüyâ..
Nefsânî Rüyâ; Kişinin hâl ve hayâline bağlı olarak rüyâsına akseden manzaralardır. Meselâ çok tuzlu yemiş olan bir kimsenin rüyâda bolca su içmesi veyahut da zihnini fazlaca meşgûl eden bir meselenin rüyâsına girmesi gibi. Bunların da yorumu da yoktur. Esassızdır.
Adğâs adı verilen karmakarışık ve hiç bir anlam taşımayan rüyâlardır..


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:“Sâlih Rüyâ -bir rivayete göre güzel rüyâ- ALLAH’tandır. Fenâ rüyâ da şeytandandır. Kim hoşuna gitmeyen bir rüyâ görürse, sol tarafına üç defa üflesin ve şeytandan Allah’a sığınsın. O takdirde o rüyâ kendisine zarar vermez.” buyurmuştur..
(Buhârî, Ta’bîr 4; Müslim, Rü’yâ 1.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “…Rüyâ üç çeşittir; Sâlih Rüyâ ki bu, ALLAH’tan KULuna bir MÜJDEdir. Şeytanın üzüntü vermesi şeklindeki Kâbuslu Rüyâ ve İnsanın günlük yaşantısında Zihnini meşgul eden şeylerden kaynaklanan Rüyâdır.” buyurmuştur..
(Buhârî, Tabîr, 3; Müslim, Rüyâ, 1.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Rüyâ ALLAH’tan, Hulm ise Şeytandandır.” buyurmuştur..
(Buhârî, Tabîr, 3; Müslim, Rüyâ, 2; Tirmizî, Rüyâ, 5.)

Hulm.: Hülya. İhtilâm olmak.
İhtiLam.: Uyurken cenâbet olmak, düşte azmak.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizden biriniz hoşuna giden bir rüyâ görünce, o ALLAH TeÂLÂ’dandır. Bu sebeple ALLAH’a hamdetsin ve o rüyâsını anlatsın.
O rüyâyı sadece sevdiğine söylesin. Hoşlanmadığı bir rüyâ görürse o şeytandandır. Onun şerrinden ALLAH’a sığınsın ve onu hiç kimseye söylemesin. O zaman o rüyâ kendisine zarar vermez!.”
buyurmuştur..

(Buhârî, Ta’bîr 3, 46; Müslim, Rü’yâ 3.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizden biriniz hoşlanmadığı bir rüyâ görürse kalksın, sol tarafına tükürsün (üç kez) ve o rüyâyı insanlara anlatmasın. Kalksın abdest alsın ve iki rekât namaz kılsın. Rüyâda ayaklara vurulan zinciri severim; boyunlara geçirilen zincirden ise hoşlanmam.” buyurmuştur..
(Buhârî, Tabîr, 3; Müslim, Rüyâ, 1.)

Ayaklara Vurulan Zincir.: Dinde sebat/ kararlı olmak, sözünde durmak, ahde vefâ etmek.
Boyunlara Geçirilen Zincir.: Şeytanın aldatmacalarıdır..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizden biriniz hoşlanmadığı bir rüyâ görünce, sol tarafına üç defa tükürsün; şeytanın şerrinden de üç defa Allah’a sığınsın; yattığı tarafından da öbür yanına dönsün!.” buyurmuştur..
(Müslim, Rü’yâ 5.)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, ÜMMetini Şeytânî ve Nefsânî rüyâların Tesiri altında kalmamaları hususnda UYARmıştır.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Rüyânı kimselere anlatma! Şeytanın, rüyâ yoluyla seninle eğlenmesine de fırsat verme!” buyurmuştur..
(Müslim, Rüyâ, 12.)

RAHMÂNî RÜYÂ hususunda RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sâlih Rüyâyı, Sâlih kişi görür veya ona gösterilir.” buyurmuştur..
(Muvatta, Rüyâ, 3.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “En Sâdık Rüyâ, seher vakitlerinde görülen rüyâdır.” buyurmuştur..
(Tirmizî, Rüyâ, 3.)

Rahmânî Rüyâ =>Nübüvvetin bir Parçası =>ALLAHu zü’L- CELÂL’in bir İkram-ı İlahîyyesidir.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Mü’minin rüyâsı, peygamberliğin kırk altı cüz’ünden bir cüzdür. Peygamberlikten cüz’ olan şey yalan olamaz.”
buyurmuştur..

(Buharî, Tabîr, 26; Müslim, Rüyâ, 8.)

Rahmânî Rüyâ =>ALLAHu zü’L- CELÂL’in bir RABBANî MÜJDEsidir.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Benden sonra, peygamberlikten sâdece mübeşşirât kalacaktır!” buyuruca yanındakiler sordu.: “Yâ Resûlullah!.Mübeşşirât da nedir?.”
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sâlih Rüyâdır!”
buyurdu..

(Buharî, Tâbir, 5; Muvatta, Rüyâ, 3; Ebû Davud, Edeb, 96.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Nübüvvetten geriye sadece mübeşşirât kalmıştır.” buyurunca ashâb-ı kirâm merakla:
“Mübeşşirât nedir, yâ Resûlâllah?” diye sordular.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:“Sâdık rüyâdır.”
buyurmuştur..

(Buhârî, Tâbir, 5; Müslim, Salât, 207-208.)

Rahmânî Rüyâ, ALLAHu zü’L- CELÂL’in bir İkâz-ı RAHMÂNîyesi => Kıyamet’e yaklaştıkça, MuhaMMedî MÜ’MİNin Teselli Kaynağıdır.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Kıyamet yaklaşınca (âhir zamanda) mü’minin rüyâsı yalan çıkmaz!.” buyurmuştur..
(İbn Mâce, Rüyâ, 9.)

RÜYÂNIN ANLAtma ve YORUMLama Dikkat Edilecek HususLar.:

RÜYÂLar, dosdoğru anlatılmalı, aşırılıktan kaçınmalı, zihinde ne kalmışsa, onunla yetinilmelidir. Ve YORumLayanlar da i’tidâl içinde OLmalıdır.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Sizin en doğru rüyâ görenleriniz, en doğru söyleyenlerinizdir.” buyurmuştur..
(Müslim, Rüyâ, 6.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “En büyük iftiralardan birisi görmediği bir rüyâyı görmüş gibi anlatan insanın iftirasıdır.” buyurmuştur..
(Buhari, Menâkıb, 5.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Yalandan rüyâ gördüğünü söyleyen kimse kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.” buyurmuştur..
(Buhârî, Tabîr, 45.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Sahabe-yi Güzîne.: “Bu gece nasıl sabahladınız. Rüyâ göreniniz var mı?” diye sorardı.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “…Yarısı güzel, yarısı çirkin yaratılışlı olan adamlara gelince, bunlar iyi amellerle kötü amelleri birbirine karıştırıp her ikisini de yapan kimselerdir. Allah onları affetmiştir.” buyurmuştur..
(Buharî, Tâbir, 48, Ezân,156; Müslim, Rüyâ, 23; Tirmizî, Rüyâ, 10.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Bu gece rüyâmda buluta benzer bir şey gördüm, ondan yağ ve bal yağıyordu. İnsanlar da ellerini açıp bu yağan şeylerden almaya çalışıyorlardı. Azıcık alan da vardı, çokça alabilen de. Derken arzdan semâya kadar uzanan bir ip gördüm…” buyurmuştur..
(Buharî, Tabîr, 11, 47; Müslim, Rü’ya, 17; Tirmizî, Rü’ya, 10.)

Resim---Hz. Abbas’ın hanımı Ümmü’l-Fadl bir rüyâ görmüştü. Rüyâsı o kadar dehşetliydi ki sabah olur olmaz Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in huzuruna koşmuş: “Yâ Resûlullah! Öyle bir rüyâ gördüm ki şu an bile etkisindeyim, korkudan tir tir titriyorum!” demişti. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Ümmü’l-Fadl’ı rahatlatmış: “Yavaş ol! Ey Ümmü’l-Fadl! Anlat bakalım ne gördün!” demişti. Ümmü’l-Fadl.: “Çok korkunç bir rüyâ gördüm Yâ Resûlullah!” diyerek, o anki ruh halini ortaya koymuştu. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH hayra çevirsin anlat bakalım ne gördün?” demişti. Ümmü’l-Fadl başından terler boşalarak başlamıştı anlatmaya.: “Yâ Resûlullah! Rüyâmda senin bedeninden bir parçanın koptuğunu ve gelip bizim eve düştüğünü gördüm!.” Bunu söylerken Ümmü’l-Fadl ağlıyordu. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem o anda gülmeye başladı. Ümmü’l-Fadl, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in güldüğünü görünce şaşırdı. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Ey Ümmü’l-Fadl! Sen hayır görmüşsün. İnşallah yakın bir zamanda Fatıma’nın bir çocuğu olacak. O çocuğa sütannesi sen olacaksın. Kusem’in sütünden ona da vereceksin!” buyurdu..
(İbn Sa’d, Tabakât, X, 301; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, VI, 339)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “Her Peygamber’in nesli kendindendir, benim neslim ise Fatıma’dandır.” buyurmuştur..
(Taberânî, el-Mü‘cemü’l-Kebîr, 2630.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ALLAH’ım! Ben onları SEViyorum, senin de onları SEVmeni ve onları SEVenleri de SEVmeni niyaz ediyorum!.” buyurmuştur..
(Buhârî, Fezâilü’l-Ashâb, 22; Müslim, Fezâilü’s-Sahâbe, 59.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: “ “Bunlar BENim reyhanlarım, ÇİÇEKLerim, GÜLLerimdir. BEN onları SEVİyorum, sizde onları SEVin!.” buyurmuştur..
(Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, II, 288; İbn Hacer, el-İsâbe, I, 379.)

Resim---Ebû Hureyre naklediyor: “Bir gün Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ve bir grup sahâbî ile Kaynukaoğulları Çarşına doğru yürüyorduk. Bir müddet sonra Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem yolunu değiştirdi ve Fatıma’nın evine doğru yürüdü. Fatıma da o gün çocuklarını yıkamış, güzel elbiseler giydirmişti. Evin yakınlarına geldiğimizde Hüseyin’i kapıda gördük. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem hemen sarıldı, Hüseyin’i öpmeye, koklamaya başladı. Sonra gözleri Hasan’ı aradı. Hasan’ı bulamayınca eve doğru seslendi ve dedi ki.: “Küçük adam orda mı?. Benim oğlum orada mı?” Hasan’ın işi daha bitmediği için biraz geç geldi. Biz onları beklerken Hasan geldi ve o anda Hüseyin ile oyun oynamaya başladılar. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem onları yaşlı gözlerle biraz seyretti, sonra ikisine de sarılarak.: “ALLAH’ım! Ben onları SEViyorum, senin de onları SEVmeni ve onları SEVenleri de SEVmeni niyaz ediyorum!.” buyurdu..
(Buhârî, Libâs, 60; Müslim.)

Resim---Üsâme b. Zeyd radiyallahu anhu.: “Bir gün Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem beni bir dizine, Hasan’ı hemen benim önüme, diğer bir dizine Hüseyin’i oturttu sonra bize şöyle dua etti.: “Ey ALLAH’ım!. Onlara merhamet etmeni niyaz ediyorum, çünkü ben onlara merhamet ediyorum!.” buyurdu..
(Buhârî, Menâkıb, 27; Müslim, Fezâilü’s-Sahâbe, 17.)


ResimM.M.M. MuhaBBetLerimLe...

KUL İHVÂNİm..

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye