RAMUZ EL-EHADİS

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Re: RAMUZ EL-EHADİS

Mesaj gönderen tamersah tarik »

1- Şeytan Ademoğlunun damarında kan dolaşır gibi dolaşır. (Bırakmaz peşini.)
Hz. Safiyye (r.anha)

2- Şeytan senden korkuyor ya Ömer (r.a.)
Hz. Büreyde (r.a.)

3- Şeytan dedi ki: "Yarabbi! İzzetin hakkı için canı çıkıncaya kadar onları iğfal edeceğim". Rab da buyurdu ki: "İzzetim Celâlim hakkı için istiğfar ettikçe, Ben de onları affedeceğim."
Hz. Ebû Said (r.a.)

4- Şeytan önümden geçmek istedi, boğazını sıktım. Hatta dilinin soğukluğunu elimde duydum. Süleyman (a.s.)ın duası olmasaydı, bu mescidde onu direğe bağlardım. Çocuklar da gelir, seyrederlerdi.
Hz. Câbir İbni Semure (r.a.)

5- Şeytan, besmele çekilmemiş taamı kendine helâl görür. Bir arabi geldi. Yemeğe besmelesiz, uzanan elini tuttum. Yemin ederim ki, şeytanın eli de onunki ile beraber elimin içindeydi.
Hz. Huzeyfe (r.a.)

6- Sizden birisine namazda iken şeytan gelir, maksadının teline dokunur. Bu ona yel gibi gelir. Böyle olunca, koku veya ses olmadıkça namazını bozmasın.
Hz. Ebû Said (r.a.)

7- Şeytan namaz ezanını duyunca zartayla kaçar, sonra tekrar gelir, vesvese yapar. Kamette kaçar ve tekrar gelir, gene vesvese yapar.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8- Sizlerden birine şeytan gelir ve içinizden sorar: "Seni kim yarattı?" "Allah" dersin. "Peki, Allah'ı kim yarattı?" der Böyle olunca: "Amentü Billâhi ve Resûlihi" dersin. O durmaz kaçar.
Hz. Âişe (r.anha)

9- Şeytan hortumunu ademoğlunun kalbinin üstüne koymuştur. O kimse Allah'ı anarsa, hortumu kalkar, unutursa, kalbi hortumunun içine düşer. (O zaman yürek sıkıntısı vaki olur. Bunu zikir giderir.)
Hz. Enes (r.a.)

10- Şeytan gelir, namazda mak'adı hareket ettirir. Böyle olunca açık bir ses veya koku duymadıkça namazdan dönmesin.
Hz. İbni Abbas (r.anhüma)

11- Muhakkak ki şeytan, insanın kurdudur, koyunun kurdu gibi. Kurdun, sürüden ayrılan koyunu yakaladığı gibi, o da cemaatten ayrılanı kollar. Çokluk arasında bulunan Cemaate ve mescide devam edin. (Burnunuzun doğrusuna gitmeyin)
Hz. Muaz (r.a.)
Sayfa 102
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Şeytan bir kişiye kast eder, iki kişiye de kast eder. Ama üç kişi olunca kast edemez.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

2- Büyük bir kaya cehennem kenarından bırakılır. Yetmiş yıl düşer, dibini bulamaz.
Hz. Ukbe İbni Ğazvan (r.a.)

3- Sabır sadmeyi ulâdadır. (İlk karşılaşmada)
Hz. Enes (r.a.)

4- Doğruluk insanı iyiliğe, iyilik ise Cennete sevkeder. İnsan doğru söyleye söyleye Allah'ın indinde "Sıddîk" yazılır. Yalancılık insanı fücura, fücur da Cehenneme düşürür. İnsan yalan söyleye söyleye Allah'ın indinde "Yalancı" yazılır.
Hz. İbni Mes'ud (r.anhüma)

5- Sadaka Rabbın gadabını söndürür. Ve fena ölümden de korur.
Hz. Enes (r.a.)

6- Zengin, sağlam ve kuvvetli sadaka kabul edemez. Ancak sıkışık ve borçlu durumda olursa sadaka kabul edilebilir. Bir insan, malı çoğalsın diye ötekinden berikinden bir şey isterse kıyamette yüzünün eti yenmiş olarak haşrolur ve Cehennemden yiyeceği de kızgın taş olur. İstiyen bunu az yapsın, istiyen çok yapsın.
Hz. Habeşi İbni Cumade (r.a.)

7- Akrabaya verilen sadakanın sevabı iki olur. (Biri sıla, biri sadaka)
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

8- Sadaka ile Allah'ın vechi kast olur. Hediye ile Rasulullah'ın rızası ve kazayı hacet kast olunur.
Hz. Abdurrahman İbni Nikame (r.a.)

9- Sadaka, sahibinin kabir hararetini (azabını) söndürür. Ve mü'min kıyamette ancak sadakasının gölgesinde gölgelenecektir.
Hz. Ukbe İbni Amir (r.a.)

10- Taun, Rabbinizin rahmeti, Resulullah'ın duası, sizden evvelki salihlerin ölümü ve şehidliktir.
Hz. Muaz (r.a.)

11- Ar, insana kıymette o kadar musallat olur ki, o kimse: "Yarabbi! Beni bu halde tutacağına Cehenneme sok" der. (Cehennemin vaziyetini bildiği halde.)
Hz. Câbir (r.a.)

12- Kul bir şeye lânet ettiğinde, o lânet göğe çıkar. Gök kapıları kapanır, giremez, yere döner. Yerin kapıları kapanır, giremez. Sağa sola gider. Kalacağı yere giden bir yol bulamayınca, edilene gider. Lâikse onda kalır, lâik değilse sahibine gelir gelir.
Hz. Ebud Derda (r.a.)

13- Bir kul, bir kelimeyi söyler, ne söylediğini fark etmez. (Sözün ne netice vereceğini) Bu yüzden Cehennemde şark ile garb arasında daha uzak bir yere düşer.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

14- Kul bir günah yapar, sonra bunu hatırladıkça üzülür. Onun bu üzüntüsü üzerine Allah, namaz ve oruç gibi, ona kefaret olacak bir amel yapmadan kendisini mağfiret eder.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

15- Kul namaza durunca, günahları başına ve omuzuna konur. Rükû ve secdeye kapandıkça dökülür.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Bir müslüman, lâyıkı ile abdest aldığında ve namazını da lâyıkı ile kıldığında, namazdan çıkarken annesinden yeni doğmuş gibi çıkar. (Bütün günahları dökülür.)
Hz. Osman (r.a.)

2- Kulun uykusunda ruhu kabzolur. Ve geri verilip verilmeyeceğini de bilmez. Vitir namazını kılıp yatması onun için daha hayırlıdır. Ayda üç gün oruç tutan, ayın hepsini oruçlu geçirmiş gibi olur. Çünkü Allah bire on sevap verir. Kul, kendisinden her "Sülâmâ"sının bir zekâtı olduğu halde sabahlar. "Sülâmâ nedir? Ya Resulallah" denildi. Buyurdu ki: "Ceseddeki her kemiğin mafsalıdır. Eğer o kul, dört secde ile iki rek'at namaz kılarsa (İşrak veya duha namazı) cesedinin zekâtını ödemiş olur.
Hz. Ebud Derda (r.a.)

3- Kul namaza durduğunda, ona Cennet kapıları ve Rabbi ile arasında bulunan perdeler açılır. Huriler ona karşı bulunurlar, tükürmedikçe ve sümkürmedikçe.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

4- Kul bir çok zamanlar, bir çok zamanlar, bir çok zamanlar müslüman yaşar. Fakat sonunda Allah'ın gazabına uğrayabilir. Yine, ömrünü hep küfürle geçirir. Fakat sonunda Allah'ın Rahmetine uğrayabilir. Kim ki herkese gıybet ederek ve fena lâkap takarak ölürse, kıyamette, burnu ile iki dudağı arasına damga vurulur.
Hz. İbni Amr (r.a.)

5- Kul, her harcadığından me'cur olur. Yalnız binaya harcadığından olmaz.(Fazlasına giderse)
Hz. Habbab (r.a.)

6- Kulun, eğer azmi, meramı (tasası) dünya olursa, Allah onun meşgalesini, ihtiyacını açar, yayar. Ve ihtiyacını iki gözü arasına koyar. Akşam yatar fakir, sabah kalkar fakir. Eğer, azmi ve meramı ahiret olursa, Allah onun meşgalesini toplar. İhtiyacını kaldırır. Zenginliği kalbine verir. Zengin yatar zengin kalkar.
Hz. Enes (r.a.)

7- Kul hasta olur, kalbi rikkat kesbeder. Günahlarını hatırlar, sinek kadar yaş döker. Bunun yüzü suyu hürmetine kendisine mağfiret olunur. Eğer kalkarsa günahlarından sıyrılıp kalkar. Ölürse mağfiret olunur.
Hz. Enes (r.a.)

8- Kula, duadan üç şeyden biri şaşmaz; Ya günahı affolunur, ya hayrı çoğaltılır. Veyahutta işlenmiş amel ecri alır.
Hz. Enes (r.a.)

9- Kul zulme uğradığında, intikam alamamış, yardımcı da bulamamış olduğu halde, ellerini göğe kaldırmış dua ederse, Allah ona; "Lebbeyk kulum: Ben sana dünyada ve ahirette yardım edeceğim." buyurur.
Hz. Ebud Derda (r.a.)

10- Kul namaza durduğunda sağa sola bakarsa, ona Rabbi buyurur ki: "Ey kulum, Ben senin iltifat ettiğin şeylerden hayırlıyım." 2'inci ve 3'üncü defa bakarsa yine aynı şekilde buyurur. 4'üncü defa bakarsa ondan yüz çevirir.
Hz. Huzeyfe (r.a.)

11- Kul bir yalan söyler ki, melek onun ağız kokusundan bir mil öteye kaçar.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Mü'min kul Allah'a dua eder, Allah (z.c.hz.) Cibril (a.s.)'a der ki: "İstediğini yapma. Ben onun sesini seviyorum." Facir dua ettiğinde ise: "Ya Cibril (a.s.)! Hacetini yap. Çünkü ben onun sesini sevmiyorum" buyurur.
Hz. Enes (r.a.)

2- Kıyamet gününde ter yerde yetmiş kulaç gider ve insanların ağızlarına, kulaklarına kadar gelir
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

3- Gadr eden kimse için kıyamet gününde bir bayrak dikilir ve: "Dikkat edin, bu falan oğlu filanın gadridir" denir.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

4- Gazab şeytandandır. Şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateşi de ancak su söndürür. Sizden biriniz gazaba gelince abdest alsın.
Hz. Atiyyetüssadi (r.a.)

5- Gazab, Cehennem ateşinden bir alâmettir. (Dağlama ile yapılan işaret gibi.) Allah, gazab edenlerin kalb damarları üzerine bu ateşten yapılmış damgayı vurmuştur. Görmüyor musun ki, gazaba gelince, insanın gözleri kanlanır, suratları kızarır ve damarları şişer.

6- İhtiyaç ve fakirlik ashabım için saadet, ahir zamanda ise mü'minler için zenginlik saadettir.

7- Fitne gelir, kulları fırtına gibi savurur. Bunun içerisinden âlim, ancak ilmiyle kendini kurtarır.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8- Fuhuş (her şeyde haddi aşmak) ve tefahuşun (lâfta hududu aşmak fena konuşmak) İslamda yeri yoktur. Kimin ki, ahlâkı güzeldir, o İslâm tarafından da güzeldir.
Hz. Câbir (r.a.)

9- Fitne gelir savrulur. Heva ve sabrı da beraber getirir. Kim hevaya tabi olursa onun fitnesi siyah (kara) olur. Kim de sabra tabi olursa, onun fitnesi ak (nur) olur.
Hz. Ebû Malik el Eş'ari (r.a.)

10- Adil kadı kıyamet günü hesaba getirilir. Hesabın şiddeti ile karşılaşınca: "Keşke iki kişi arasında bir hurma için bile karar vermemiş olsaydım" der.
Hz. Ali (r.a.)

11- Kadı, ayak kayacak noktalarda o kadar düşer ki, Medine ile Aden arası kadar Cehenneme düşer.
Hz. Muaz (r.a.)

12- Kabir ahiret menzillerinden ilk menzildir. Kim ki kabirde işi kurtardı, arkası iyidir. Kim ki işi kurtaramadı, arkası da çetindir.
Hz. Osman (r.a.)

13- Kur'an yedi vecih üzerine nazil oldu. Hangisini okursanız, isabet edersiniz. Kur'an üzerine münakaşa etmeyin. Çünkü o münakaşa küfürdür.

14- Kalbler, Allah'ın parmaklarından ikisi arasındadır. İstediği gibi çevirir.
Hz. Enes (r.a.)

15- Cemaat, toplulukla namaz kıldığında, Allah onlardan hoşlanır.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

16- Kâfir Cehennemde büyür. O kadar ki, bir azı dişi Uhud dağı kadar olur. Onun cesedinin bu dişe göre büyüklüğü, sizden birinizin cesedinin azı dişine nisbeti gibidir.
Hz. Ebû Said (r.a.)

17- Kâfirin dili kıyamette iki fersah (24.000 adım) arkadan gelir. Yani o kadar sarkar ki, herkes onu çiğner.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

18- Kafir, bir iş hususunda Allah'a dua eder, hemen yerine getirilir. Mü'min dua eder, hemen yerine getirilmez. Melâike bundan endişeye düşer. Allah buyurur ki: "Ben kâfire icabet ettim. Şunun için ki, Ben kâfire ve sesine gazab ederim. Benden duasını kessin ve Beni anmasın diye veririm. Mü'mine gelince, ağır davranırım. Benden ve Beni zikretmesinden kesilmesin diye. Çünkü Ben onu ve onun tazarruunu severim."
Hz. Câbir (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Yalan, nifâk kapılarından biridir.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

2- Yalan, yalan olarak yazılır. (Yani bir tane de olsa sicile geçer)
Hz. Esma Binti Umeys (r.a.)

3- Hiç şüphe yok ki, Kerim oğlu, Kerim oğlu, Kerim oğlu Kerim, İbrahim (a.s.) oğlu, İshak (a.s.) Yakup (a.s.) oğlu, Yusuf (a.s.) dır. Eğer Ben onun kadar hapiste olsaydım, son davete icabet ederdim. Rahmet Lut (a.s.) üzerine olsun ki, "Kuvvetli bir duvar (sığınak) bulsaydım ona sığınırdım" dedi. Ondan sonra Allah, Nebilerini bu hale düşürmedi, kavimlerine hâkim gönderdi.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

4- Onları dünyada ayakları üzerine yürüten, ahirette yüzleri üzerine gezdirmeye kadirdir.
Hz. Enes (r.a.)

5- Zekâtını ödemeyen kimsenin karşısına, kıyamet gününde, malı eskimiş bir yılan olarak çıkar ve onun boynuna dolanmak ister. Ve kendisine.: "Ben senin malınım, ben senin malınım" der.

6- Derdi veren Allah, devâyı da verir. O devası olmayan dert vermemiştir. Ancak devâsız bir dert vardır, o da kocamaktır.
Hz. Numan İbni Beşir (r.a.)

7- Allah'ın Celâlini zikredenlerin ve tesbihle meşgul olan kimselerin zikirleri arı uğultusu gibi bir uğultu şeklinde arşı bulur. Orada dolanır ve sahibini Arşı Alâ'da anar. İstemez misiniz, orada sizin de, bir hatıranız olsun.
Hz. Saffan İbni Asral (r.a.)

8- Suyu hiç bir şey kirletmez, kokusunu, tadını ve rengini bozmadıkça.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

9- Müezzinlerle "lebbeyk" diyenler kabirden çıkınca, müezzinler ezân okur, "lebbeyk" diyenler de "lebbeyk" derler.
Hz. Câbir (r.a.)

10- Mü'min her yaptığından sevap alır: Yoldan bir şey kaldırır, yol tarif eder, lâfını anlatamayana yardım eder, birine keçisini sağıverir, sevab alır.
Hz. Enes (r.a.)

11- Mü'min, kabrinde yeşillik bir bahçededir. Ve kabri yetmiş zira (arşın) genişliğinde ve ayın ondördü gibi olur. (Zikirden yüz çevirenlere kabir darlığı vardır) Nefsim yed-i kudretinde Olana kasem ederim ki, bunlara (zikirden yüz çevirenlere) hücum edecek 99 yılan var ki, her birisi de dokuz başlıdır.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

12- Mü'min kabirden çıkınca, onun ameli kendisine güzel bir şekilde görünür. Ve o mü'min yemin ederek ona sorar ki, "Sen kimsin? Sadıka benziyorsun?" O da: "Senin amelinim" der. Ve o kimseye Cennete kadar rehberlik eder. Kâfir ise kabirden çıktığında fena bir kimse gelir ve kâfir ona sorar: "Sen kimsin?" O da: "Ben senin amelinim" der. Ve ona Cehenneme kadar arkadaşlık eder.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)
Sayfa- 106
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Mü'min necis olmaz.
Hz. Huzeyfe (r.a.)

2- Mü'mine hastalık gelip, Allah onu iyi ettiğinde, bu müminin günahlarına kefaret ve ilerisi için ders olur. Münafık ise, hasta olup iyi olduğunda, bağlanıp salıverilen deva gibi kalkar. O niçin bağlandığını ve niçin salıverildiğini bilmez.
Hz. Amir (r.a.)

3- Allah'dan ötürü birbirlerine sevgisi olanlar, kırmızı yakuttan bir kule üzerinde bulunurlar. O kulenin üzerinde 70,000 köşk mevcuttur. Onlar yukarıdan Cennete baktıklarında yüzlerinin ışığı, güneşin dünyaya verdiği ışık gibi olur. Cennet ehli "Haydi onları seyredelim" diye seyre çıkarlar. Onların üzerlerinde yeşil sündüsten elbiseler ve alınlarında da: "bunlar Allah uğrunda birbirini sevenlerdir" diye yazılır.

4- Allah uğrunda birbirlerini sevenler, Arşı Alânın gölgesinden başka gölge olmayan bir zamanda (kıyamette) onun altında gölgelenir. Diğer insanlar korkar, onlar korkmazlar. Diğer insanlar dehşette kalır, onlar kalmazlar.
Hz. Muaz (r.a.)

5- Kocasından her ne suretle olursa olsun boşanmak isteyen kadınlar, münafıktırlar. Onlara Cennetin kokusu bile haram olur.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

6- Kadın, dini, malı ve güzelliği için nikâhlanır. Bak din sahibine, elin toprak olası.
Hz. Câbir (r.a.)

7- Kadın kaburgadan yaratılmıştır. "Doğrultayım" dersen kırarsın. (Müdâra et ki geçinesin, uyarına git.)
Hz. Semure (r.a.)

8- Cennetlik bir kadının baldırının beyazlığı, yetmiş kat elbise altından bile görünür. Hatta içindeki iliği dahi görülür. Allah (z.c.hz.) bunu "yakutla" teşbih etti, oradan anlayın. Yakut öyle bir taştır ki, içinden bir iplik geçirsen onu görürsün.

9- Kadın şeytan suretinde gelir ve şeytan suretinde gider. Sizlerden biriniz bir kadını beğendiğinde, gelsin hanımının yanına, nefsindeki geçer.
Hz. Câbir (r.a.)

10- Kadın, şeytanın oklarından bir oktur. Kim ki bir güzel kadın görür de, Allah rızası için ona gözünü kaparsa, bunun hemen akabinde, Allah o kimseye öyle bir ibadet lütfeder ki, zevkini ona duyurur.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

11- Allah yolunda gözcülük eden kimse, bir ay gündüzlerini oruçlu, gecelerini ibadetle geçirmeye hazırlanmış kimseden daha sevaplı bir iş yapmış olur.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

12- Bir kimse yalnız şu üç halde istekte bulunabilir: (Diyet verecek) bir kan sahibi için, şiddetli borç, şiddetli ihtiyaç.
Hz. Enes (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Mü'min necis olmaz.
Hz. Huzeyfe (r.a.)

2- Mü'mine hastalık gelip, Allah onu iyi ettiğinde, bu müminin günahlarına kefaret ve ilerisi için ders olur. Münafık ise, hasta olup iyi olduğunda, bağlanıp salıverilen deve gibi kalkar. O niçin bağlandığını ve niçin salıverildiğini bilmez.
Hz. Amir (r.a.)

3- Allah'dan ötürü birbirlerine sevgisi olanlar, kırmızı yakuttan bir kule üzerinde bulunurlar. O kulenin üzerinde 70,000 köşk mevcuttur. Onlar yukarıdan Cennete baktıklarında yüzlerinin ışığı, güneşin dünyaya verdiği ışık gibi olur. Cennet ehli.: "Haydi onları seyredelim" diye seyre çıkarlar. Onların üzerlerinde yeşil sündüsten elbiseler ve alınlarında da.: "Bunlar Allah uğrunda birbirini sevenlerdirç" diye yazılır.

4- Allah uğrunda birbirlerini sevenler, Arşı Alânın gölgesinden başka gölge olmayan bir zamanda (kıyamette) onun altında gölgelenir. Diğer insanlar korkar, onlar korkmazlar. Diğer insanlar dehşette kalır, onlar kalmazlar.
Hz. Muaz (r.a.)

5- Kocasından her ne sûretle olursa olsun boşanmak isteyen kadınlar, münâfıktırlar. Onlara Cennetin kokusu bile haram olur.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

6- Kadın, dini, malı ve güzelliği için nikâhlanır. Bak din sahibine, elin toprak olası.
Hz. Câbir (r.a.)

7- Kadın kaburgadan yaratılmıştır. "Doğrultayım" dersen kırarsın. (Müdâra et ki geçinesin, uyarına git.)
Hz. Semure (r.a.)

8- Cennetlik bir kadının baldırının beyazlığı, yetmiş kat elbise altından bile görünür. Hatta içindeki iliği dahi görülür. Allah (z.c.hz.) bunu "yakutla" teşbih etti, oradan anlayın. Yakut öyle bir taştır ki, içinden bir iplik geçirsen onu görürsün.

9- Kadın şeytan suretinde gelir ve şeytan suretinde gider. Sizlerden biriniz bir kadını beğendiğinde, gelsin hanımının yanına, nefsindeki geçer.
Hz. Câbir (r.a.)

10- Kadın, şeytanın oklarından bir oktur. Kim ki bir güzel kadın görür de, Allah rızası için ona gözünü kaparsa, bunun hemen akabinde, Allah o kimseye öyle bir ibadet lütfeder ki, zevkini ona duyurur.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

11- Allah yolunda gözcülük eden kimse, bir ay gündüzlerini oruçlu, gecelerini ibadetle geçirmeye hazırlanmış kimseden daha sevaplı bir iş yapmış olur.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

12- Bir kimse yalnız şu üç halde istekte bulunabilir: (Diyet verecek) bir kan sahibi için, şiddetli borç, şiddetli ihtiyaç.
Hz. Enes (r.a.)
107
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- İstişare eden yardıma mazhardır. İstişare edilen de emindir. (Yani bildiğini doğru söylemelidir, doğru söylemez ise emanete hıyanet etmiş olur)
Hz Aişe (r.a.)

2- İnsanlarla alay edenlere, kıyamette Cennet kapısı açılır, "Gel" denir. Gelince kapı kapanır. Sonra başka bir kapı açılır. Yine, "gel, gel" denir. Gelince o da kapanır. Bunu o kadar tekrar ederler ki, (alayının her biri için ) artık "gel, gel" derler ama, onun gelecek hali kalmaz.
Hz. Hasan (r.a.)

3- Allah'tan yardım, kulun yüküne göre gelir. Sabır da, belâ nisbetinde gelir.
Hz. Enes (r.a.)

4- Allah'tan yardım, kulun yüküne göre gelir. Sabır da, musibet nisbetinde gelir.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

5- Adalet sahibi kimseler kıyamet günü Allah'ın huzurunda, sağında nurdan minberler üzerinde bulunurlar. -Hoş Allah'ın iki eli de sağdadır- Bunlar, hükümlerinde, efradı ailesine ve veli olduğu kimselere adalet edenlerdir.
Hz. İbni Amr (r.a.)

6- Dünyada malı çok olanlar, ahirette sevabı az olan kimselerdir. Yalnız Allah'ın hayır ihsan ettiği, sağa sola, ön ve arkasına dağıtan ve hayırla amel eden kimseler hariç.
Hz. Ebû Zerr (r.a.)

7- Mescit kapılarında (cuma namazında) melekler insanları geliş saatine göre yazarlar. "Falan adam şu saatle geldi, filân da şu saatte geldi, filân, hutbe okunurken geldi, filân da namaza yetişti, fakat hutbeye yetişemedi."
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8- Melekler, sizlerden birine namaz kıldığı yerden ayrılıncaya kadar istiğfar eder; bir uygunsuzluk yapmadıkça. Ve "Allah'ım ona mağfiret et, rahmet et." diye dua ederler.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

9- Melekler, Cuma günleri cami kapılarında, yanlarında defterler olduğu halde oturur ve "1'inci, 2'inci, 3'ncü" diye gelenleri yazarlar. İmam hutbeye çıktı mı defteri dürerler.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

10- Melekler, ilme talib olanları kanatları altına alır. Ancak ilim talebinin Allah rızası için olması şartı ile.
Hz. Saffan İbni Asal (r.a.)

11- Kışın gittiğine, melekler ferahlanırlar, müslüman fakirler şiddetten kurtuldular diyerek.

12- Sizlerden birine, melâike istiğfar etmekte devam eder, sofrası açık durdukça.
Hz. Âişe (r.anha)

13- Melâike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.
Hz. Huveytab (r.a.)

14- Melâike cünüb olanın yanına sokulmaz, bir de renkli koku kullanan erkeklere.

15- Melâike an'ana (Bulut)dan indiklerinde, gökte kararlaşan şeylerden bahsederler. Şeytanlar ise bunlardan bazılarına kulak kabartıp duyarlar ve kâhinlere bildirirler. Kâhinler de bunun yanına yüz daha katıp satarlar.
Hz. Âişe (r.anha)
108
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Meliâke, hacıların binekli olanları ile musahafalaşır ve yaya yürüyenleri ile de kucaklaşır.
Hz. Âişe (r.anha)

2- Melâike heykel ve resim olan eve girmez.
Hz. Ebû Said (r.a.)

3- Allah yolunda ata ve beygire para harcayan adam, eli sadakada açık olan adam gibidir.
Hz. Sehl İbni Hanzele (r.a.)

4- Ölü, ehlinin kendi üzerine ağlaması ile muazzeb olur.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

5- Mevta, kendisini taşıyanları, gasledenleri ve kabre indirenleri tanır.
Hz. Ebû Said (r.a.)

6- Mevta, öldüğü elbise üzerinde olduğu halde baas olunur. (Kefeni ile)
Hz. Ebû Said (r.a.)

7- İnsanlar, kıyamet günü Allah'ın huzurunda, Cuma günü camiye gidişlerine göre, önce birinci, sonra ikinci, sonra üçüncü, sonra dördüncü olarak sıra ile otururlar.

8- İnsanlar, ye'cûc me'cûc çıktıktan sonra Hacca da giderler, umre de yaparlar, hurma da yetiştirirler.
Hz. Ebû Said (r.a.)

9- İnsanlar mallarını çoğaltmak peşindedir. Ashabım ise azaltma peşindedir. Onlara kötü söz söylemeyin. Kötü söz söyleyenin üzerine Allah'ın lâneti olsun.
Hz. Câbir (r.a.)

10- Nezir (adak) olmayacak şeyin olmasına sebeb olmaz. Yani kader üzerinde tesiri yoktur. Böylece cimriden mal çıkarılmış olur.
Hz. İbni Ömer (r.a)

11- Nezir iki türlüdür: Allah için olanın kefareti, onu ödemektir. Şeytan için olanın ise, vefası yoktur. Bunun için yemin etmiş olsa bile kefaret vermez. (tevbe gerekir)

12- Bakış, iblisin zehirli oklarından biridir. Bir kimse Allah korkusundan dolayı bakışına hakim olursa, Allah ona imanının tadını duyurur.

13- Nutfe rahimde yerleşim üzerinden kırk gün geçtiğinde, rahim meleği gelir, kemiğini, etini, kanını, kılını, derisini, kulağını, gözünü, yani her şeyini teşekkül ettirir. Sonra sorar: "Ya Rabbi kız mı olacak, erkek mi? Şaki mi, mü'min mi? Ve ne zaman ölecek?" Bunların cevapları söylenir ve bir deftere yazılıp dürülür. Kıyamete kadar da açılmaz.
Hz. Huzeyfe (r.a.)

14- İtidal (güzel gidiş, güzel yüzlülük), Peygamberlik gidişinin yirmibeş cüz'ünden biridir.

15- Yılan taifesi cindendir. Biriniz onu (evde) görünce (Nuh a.s'ın ahdini koyarak) üç defa üzerine yürüsün. Gene gelirse öldürsün. Zira o şeytandır.
Hz. Ebû Said (r.a.)

16- Uyumak abdesti yenilemeyi icap ettirmez. Ancak uzanarak uyunduğu zaman bozulur. Çünkü mafsallar gevşer.
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Üssetki el, alttaki elden hayırlıdır; Nafakası üzerine terettüp edenden başka.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

2- Riyanın azı da şirktir. Allah'ın dostlarına düşmanlık edenler, Allah'a ilânı harb etmiş gibidirler. Allah ebrarı, ahfiyayı ve etkiyayı sever. Onlar öyle kimselerdir ki, kaybolurlarsa bulunmazlar, hazır olurlarsa aranmazlar ve bilinmezler. Onların kalbleri hidayet kandilleridir. Karanlık yerlerden çıkarlar.
Hz. Muaz (r.a.)

3- Yahudiler ve Hıristiyanlar sakallarını boyamazlar. Siz onlara benzemeyiniz.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

4- İyiliğin en iyisi, babasının vefatından sonra, insanın onun dostlarını yoklamasıdır.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

5- Ümmetimin Ebdalı Cennete amelleriyle girmez. Lâkin onlar, Allah'ın rahmeti, nefislerinin cömertliği, göğüslerinin selameti ve bütün müslümanlara merhametleri sebebiyle girerler.
Hz. Ebû Said (r.a.)

6- İbrahim (a.s.) ateşe atıldığında, bütün hayvanlar ateşi söndürmek için çalıştılar, Yanlız kertenkele yanması için körükledi.
Hz. Âişe (r.anha)

7- İbrahim (a.s.) sordu: "Yarabbi sana hamd edenin mükâfatı nedir?" Allah Teala buyurdu ki: "Hamd şükrün başıdır ve arşa çıkarılır." "Seni tesbih edenin ecri nedir?" "Tesbihin mükâfatını ancak Ben veririm. Kul bunu anlamakta acizdir."
Hz. Enes (r.a.)

8- İblis, tahtını deniz üzerine kurar. Yanında hicablar vardır. Allah'a benzemek için. Sonra askerini yayar ve der ki: "Filânı kim azdıracak?" Askerinden ikisi kalkar. İblis der ki: "Size bir sene müddet. O adamı azdırırsanız sizi bağışlarım. Aksi halde sizi asarım."
Hz. Ebû Beyhane (r.a.)

9- İblis, su üzerinde tahtını kurar. Askerlerini etrafa gönderir. Onların fitnesi en fazla olanını kendisine yaklaştırır. Askerlerden biri gelir: "Birine şöyle, böyle yaptım" der. O da: "Sen bir şey yapmadın" diye çıkışır. Bir diğeri de: "Ben bir adamın hanımı ile arasını açtırasıya kadar onu terk etmedim." der. İblis onu yanına yaklaştırır: "İşte aradığım sensin" der.
Hz. Câbir (r.a.)

10- İblis, yer yüzüne atıldıktan sonra, "Ya Rabbi bana ev ver" dedi. "Hamamlar senin evin olsun" buyuruldu. "Meclis" istedi, "Çarşılar ve yol ağızları" verildi. "Yemek" istedi, "Besmelesiz yenen yemekler senin olsun" dendi. Müezzin istedi, "Çalgıcılar müezzinin olsun" buyuruldu. "Kur'an" istedi, "şiir" verildi. "Yazın dövme, hadisin yalan olsun, resulun de bakıcılar, falcılar olsun, öksen, tuzağın da kadınlar olsun" buyuruldu.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- İblis, en şiddetli ve kuvvetli adamlarını malını hayra sarf eden kimseye musallat eder.

2- İblis, Âdem (a.s.)'ı içi boş görünce yemin etti ki: "Yaşadığı müddetçe onun içinden çıkmam." Allah da yemin etti ki: "Ben de onunla tevbe arasına hâil koymam."
Hz. Hasan (r.a.)

3- İblisin köpek burnu gibi burnu vardır. Ve onu Âdem oğlunun kalbine koymuştur. Ona şehvet ve lezzetleri hatırlatır. Ve Allah hakkında şekke düşürecek vesvese verir. Kul, "Eûzü billâhissemî'il alimi mineşşeytanirracim. Ve Eûzü billâhi en yahdurûn, İnnallahe hüvessemî'ul alim" dedikçe hortumunu kalbinden çeker.(Bu sözler yürekten söylenecek. Yoksa zikirden ileri geçmez)
Hz. Muaz (r.a.)

4- Mel'un iblis şeytanlarına hitab eder ve der ki: "Et, kadın ve içkileri ele alın, zira şer için bunlardan daha müessir bir şey bulamadım."
Hz. Ebud Derda (r.a.)

5- İbrahim (a.s.) lraklılar hakkında beddua etmek istedi. Allah buyurdu ki: "Yapma, Ben onlara ilim ve kalblerine merhamet verdim."
Hz. Muaz (r.a.)

6- Benim bu oğlum ki (İmam-ı Hasan) Seyyiddir. Umulur ki onun sebebiyle Allah (z.c.hz.) iki ordunun arasında sulhu sağlar.
Hz. Ebû Bekre (r.a.)

7- Benim bu oğlum ki (İmam-ı Hüseyin) lrak'ta Kerbalâ'da katlolunacaktır. Kim ki, bu vak'aya şahid olursa kendisine yardım etsin.
Hz. Enes (r.a.)

8- Cennetin kapıları kılıçların gölgeleri altındadır.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

9- Benim hadislerim birbirini nesh eder. Kur'an-ı Kerim ayetlerinin birbirini nesh etmesi gibi.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

10- Kulun uyandığında söyleyeceği en güzel söz, "Sübhânellezî yuhyil mevtâ ve Hüve alâ külli şey'in kadir" dir.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

11- Allah'a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

12- Amellerin Allah'a en sevgili olanı, namazı ilk vaktinde (ilk cemaatle) kılmaktır.
Hz. Ümmü Ferve (r.a.)

13- Allah (z.c.hz.)'ne en sevgili kelâm: "Sübhâneke Allahümme ve bihamdike ve tebârekesmüke ve teâlâ ceddüke ve lâ ilâhe ğayrük" En sevmediği de: "Allah'dan kork" diyene karşı: "Sen kendine bak" diyenin bu sözüdür.

14- Gerek mescidlerinizde, gerekse kabirlerinizde (Allah'a gidişinizde) Allah'ın en sevdiği renk beyazdır.
Hz. İmam İbni Hüseyin (r.a.)

Sayfa 111
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Bana en sevgili olanınız ve Bana kıyamette en yakın bulunacak olanınız, ahlâkça iyi olanınızdır. Sizlerden en sevmediğim ve kıyamette de Bana en uzak kalacak olan, ahlâkça fena olanınızdır. Bunların da en fenası çok konuşan, sözü tavır ve eda ile söyleyip, her şeyin dibini kurcalayanlar ve kibirlilerdir.
Hz. Câbir (r.a.)

2- Sizlerden biriniz namaza durduğunda, Rabbi ile hususi konuşuyor demektir. (münacaat halindedir) Binaen aleyh kendisi ile kıblesi arasında Rabbi (Rabbinin huzuru) vardır. Onun için sakın ha kıbleye karşı tükürmeyin. Ya sol yanınıza veya ayağınızın altına tükürün. (Şimdiki camiler gibi bir yerde ise mendiliniz kolayda ise ona veya elbisenizin yanına tükürün)
Hz. Enes (r.a.)

3- Sizden biri namazda iken, Allah onun karşı tarafında bulunuyormuş gibi olduğundan, kıble tarafına tükürmesin.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

4- Sizlerden biri öldüğünde, kendisine akşam sabah makamı gösterilir. Eğer o Cennet ehlinden ise Cennet ehlindendir. Eğer Cehennem ehlinden ise Cehennem ehlindendir. Denir ki: "Bu senin makamındır ve Allah kıyamette seni baas edinceye kadar bu durumda kalırsın"
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

5- Sizlerden biri namaza durduğunda, Rabbi ile münacaat halindedir. Binaen aleyh bunu bilmesi icap eder. Ve Kur'an okurken dışarıdaki adama sesini yükselterek bir haber vermek istemesin.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

6- Sizlerden bir mescidde iken şeytan gelir, onunla oynamaya başlar. Adamın hayvanı ile oynadığı gibi. O adam kendini buna kaptırınca şeytan da nihayet ağzından gemini vurur.(Yani huzuru filân unutturur ona)
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

7- Sizlerden biri mescidde iken şeytan gelir, onunla oynamaya başlar. Adamın hayvanı ile oynadığı gibi. Adam mücadele etmeyip ona teslim olduğunda, yellenme taklidi yapıp da alay edenler gibi, o taklidi yapar, adamı fitneye uğratmak için. Böyle bir şey olduğunda şüphelenip de namazı terkederek camiden çıkmayın. Ne zaman koku veya ses işitirseniz o zaman başka.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8- Sizlerden birinizin nalının tasması bile kopsa ve adam: "İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci'un" dese, Allah'dan Salâta, Rahmete ve Hidayete nail olur.
Hz. Enes (r.a.)

9- Güzelin güzeli güzel ahlaktır.
Hz. Hasan (r.a.)

10- Ödemeniz en haklı olan şartlar, mehirlerdir. (Nikah bedelleri)
Hz. Ukbe bin Amir (r.a.)

11- Kur'an okuma mukabilinde karşılık alınabilir.(Ashabdan bir zat koyun karşılığında nefes etmişti.)

12- Ahmaklığın en şiddetlisi ve dalâletin de en büyüğü şu kavminkidir ki, kendi Peygamberlerini bırakıp, başka milletin Peygamberine meylederler ve kendilerine nazil olanı bırakıp başka kavme nazil olana meylederler.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

13- Ümmetim için en korktuğum şeyler; Âlimin hatası, münafığın Kur'anla mücadelesi ve maneviyatınızı mahveden dünya.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Ümmetim üzerine en korktuğum kimseler, ilimleri dillerinde olan münafıklardır. (Dili âlim)
Hz. Ömer (r.a.)

2- Ümmetim üzerine korktuklarımın en korkuncu; âlimin hatası, münafığın Kur'anla mücadelesi, kendisine fetholunacak dünya. (Yani dünya rahata mübtelâ edip, insana fedakârlığı unutturur. Dinin temeli ise fedakârlık üzerine kaimdir.)
Hz. Muaz (r.a.)

3- Ümmetim üzerine korktuğumun en korkuncu, ya namazın vaktini geciktirmeleri veya vaktinden evvel kılarak acele etmeleridir. (İlk cemaati kaçırmamak efdaldir.)
Hz. Enes (r.a.)

4- Ümmetim üzerine korkmakta olduklarımın en korkuncu, mudil insanlar (önderler)dir. (Mudil, şaşırtıcı, istikamet kaybettirici demektir)
Hz. Ebud Derda (r.a.)

5- Ümmetim üzerine korkmakta olduklarımın en korkuncu kavmi Lut'un hareketidir.
Hz. Câbir (r.a.)

6- Ahir zamanda, ümmetim üzerine en korktuğum üç şey; Müneccimlik ve müneccimlere inanmak, kaderi tekzib ve sultanın zulmüdür.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

7- (Dini hususlarda) riyanın en azı dahi şirktir. Ve en iyi kulluk, mütteki olmak ve ittikasında gizli olmaktır. Bu gizlilik, bir merhalede bulunmayınca aranmamak ve bulununca da nazarı dikkati çekmemektir. Bunlar hidayet rehberi ve ilim kandilidirler.
Hz. İbni Ömer (r.a.)

8- Ehli Cennet'in en aşağı dereceli olanının Cennetteki mülkünü temaşası ikibin sene sürer ve bu mülkün en uzak kısmını en yakını gibi görür. Bunlar zevceleri, hizmetçileri, kürsüleri, bahçeleri vs.dir. Efdal dereceli olanı ise, Allah (z.c.hz.)'nin Cemalini günde iki defa temaşa eder.
Hz. İbni Ömer (r.a.)

9- Fisebilillâh mücahid olanlar en ufak bir zorlama ile bir senelik oruç bedeli ve bir senelik gece ibadeti hak ederler. Soruldu: "En ufak zorlama nedir?" Buyuruldu ki: "Meselâ böyle bir mücahid gece giderken hayvan üzerinde uyuklar ve kamçısını düşürür, inip bunu alması en ufak zorlamalardandır."
Hz. Sabit İbni Ebu Asım (r.a.)

10- Ehli Cennetin derecesi en aşağı olanının bahçelerine, kürsülerine, zevcelerine bakışı bin sene sürer. En efdali ise günde iki kere, sabah, akşam Allah (z.c.hz.)'ni temaşa eder buyurup şu ayeti okudular: "Vücûhün yevme izin nâdiretün ilâ Rabbihâ nâzıra."
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

11- Mü'minlerin ruhları yedinci kat göktedir. Ve oradan Cennetteki makamlarına bakarlar. (Muellif hazretleri şu 7 sıfat dolayısıyla makamına varamaz buyurmuşlardır: Gıybet, tefahur, kibir, ucub (yaptığı ibadetten dolayı kendini beğenme), hased, merhametsizlik ve riya.)
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Müminlerin ruhları Cennet ağacında sakin olan yeşil kuşlardadır.
Hz. Kaab İbni Malik (r.a.)

2- Sadakaların göğe en tez çıkanı, bir adamın helâl olan malından ortaya yemek koyması ve ihvanını da ona davet etmesidir.
Hz. Habbab (r.a.)

3- Hırsızlıktan yana insanların en kötüsü, namazından çalandır. Rükûundan çalar, secdesinden çalar.
Hz. Ebû Said (r.a.)

4- Ümmetimden bana en şiddetli muhabbeti olanı, beni görmeden kitapta gördükleriyle iman eden ve sevgice en fazla olan kavimlerdir.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

5- Kıyamette insanların en şiddetli azaba uğrayacak olanı, dünyada insanlara en fazla azab etmiş olanıdır.
Hz. Halid İbni Hizam (r.a.)

6- İnsanların tecavüz ve tekebbür cihetinden en şiddetlisi şu kimsedir ki, (Hakkı kabul etmemekte direniş sahibidir.) bi gayri hakkın adamı döver ve adam öldürür, velinimetini bırakıp başkası ile ülfet eder. Kim ki bunları yaparsa o adam, Allah ve Peygamberine küfretmiş olur. Onun ne farz ne de nafile ibadetleri makbuldur.
Hz. Âişe (r.anha)

7- Kıyamet günü azâbı en şiddetli olan kimse, sahib olduğu ilimden kendisine, Allah'ın istifade nasip etmediği alimdir.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8- Bu suretlerin sahipleri (resim, heykel v.s yapanlar) kıyamet gününde: "Bunlara can verin!" diye azab olunur.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

9- Dünyada hüznü uzun olan ahirette çok ferah olacak ve dünyada çok doyan ise ahirette çok acıkacaktır.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

10- En hoş kazanç o tüccarındır ki, konuştuğunda yalan söylemez, emniyeti hulfetmez, vadinden dönmez, borcunu geciktirmez, alacaklısını sıkıştırmaz, satarken mallarını aşırı medh etmez ve alırken de kötülemez.
Hz. Muaz (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Helâlin en güzeli kesbinizden (alın terinden) yediğinizdir. Evlâdınız da kesbinizdendir.
Hz. Âişe (r.anha)

2- Hayırların içinde sevabı en çabuk gelen sılai rahim, en çabuk cezası gelen de hükümete isyandır. Yalan yere yemin de memleketleri harabeye çevirir.
Hz. Mekhul (r.a.)

3- Allah nazarında, Allah'ın nehyettiği kebairden sonraki günahların en büyüğü, karşılık bırakmadan borçlu ölmüş olmaktır. (Ki varisi de ödeyemiyor)
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

4- Allah nazarında günahların en büyüğü şu kimsenin yaptıklarıdır. Bir adam bir kadın alır ve hevesi geçince boşar ve mehrini dahi vermez. Bir adam da adamı çalıştırır parasını vermez. Bir tanesi de boşu boşuna hayvan öldürür.
Hz. İbni Ömer (r.a.)

5- Kulların amelleri, Pazartesi ve Perşembe günleri Allah'a arz olunur. Ve şirk etmeyenlerin günahı afv olunur. Birbirlerine karşı dargınlığı olanlarınki kalır.
Hz. Talha İbni Ubeydullah (r.a.)

6- Her Cuma gecesi beni Âdem'in amelleri Allah'a arz olunur. Akrabasını yoklamayı kesenin ameli kabul olunmaz.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

7- Sizin amelleriniz akrabanızdan olan ölülere duyurulur. İyi ise sevinirler, kötü ise şöyle dua ederler: "Yarabbi bize nasıl hidayet ettinse onlara da hidayet etmeden canlarını alma."
Hz. Enes (r.a.)

8- Sizin amelleriniz kabirde yatan akrabalarınıza duyrulur. İyi ise sevinirler. Fena ise şöyle dua ederler: "Yarabbi sen ona ilham et, taatınla amel etsin".
Hz. Câbir (r.a.)

9- Benim ümmetimin hallerine en imrenilecek olanı şu kimsedir; Malı az, çoluk çocuğunun da namaz ve oruçtan nasibi var. Rabbine ibadet ve itaatını da gizlide ve en güzel şekilde yapar. İnsanlar arasında tanınmaz. Ve kimse onu parmakla işaret etmez. Rızkı ancak yetecek kadardır. Ve buna da sabırlıdır. Halini kimse bilmez. Arkasından ağlayanı az ve mirası da azdır.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)
Sayfa-115
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- İftiracıların iftiracısı o kimsedir ki, Benim söylemediğimi "söyledi" der. Rüyada görmediğini de "gördüm" der. Ve bir de babası olmadığı halde "filanın oğluyum" der.
Hz. Vesile (r.a.)

2- Mü'minin amelinin en efdali, Allah için cihad etmektir.
Hz. Bilâl (r.a.)

3- Hediyenin ve ihsanın en efdali, kelâmı hikmetten bir kelimeyi öğrenip başkasına da öğretmektir ki, bu kendisi için niyeti sadıka ile bir sene ibadetten hayırlıdır.
Hz. Enes (r.a.)

4- Kulun imanının en efdali, nerede olsa Allah'ın kendisi ile beraber olduğunu bilmesidir.
Hz. Ubâde İbni Samid (r.a.)

5- Allah (z.c.hz.)'nin nezdinde, kıyamette kulların en efdali, rıfk ve adaletle idare eden hükümdardır. En fenası da sert ve şerir hükümdardır.
Hz. Ömer (r.a.)

6- Kıyamet günü Allah'ın kullarının en efdali, çok Hamd edenlerdir.
Hz. İmran İbni Husayn (r.a.)

7- İbadetin en efdali, Allah (z.c.hz.)'ne hüsnüzan etmektir. Allah buyurur ki: "Ben kulumun zannı gibiyim."
Hz. Übeyye (r.a.)

8- Sizin ağızlarınız Kur'an için yollardır. Onları misvakla temizleyin.
Hz. Ali (r.a.)

9- Kıyamet gününde her merhalede Bana en yakın olanınız, dünyada Bana en çok salât ve selâm getirerinizdir. Kim ki Cuma günü ve Cuma gecesi Bana salâtı şerife getirirse, Cenab-ı Hak, onun yetmişi ahiret ve otuzu dünya ihtiyaçlarından olmak üzere, yüz hacetini giderir. Sonra Allah bir meleği vazifelendirir. Size nasıl hediyeler gelirse o da kabrime girer. Bana salât edeni haber verir. Adı, nesebi ve kabilesine kadar. Ben de beyaz bir deftere yazarım.
Hz. Enes (r.a.)

10- Kıyamette bana meclis bakımından en yakın olanınız, bıraktığım gibi dünyadan gideninizdir.
Hz. Ebû Zerr (r.a.)

11- Ümmetimden bir taife şediddir. Kur'an üzerine dilleri fasihtir. Fakat bu, dillerinden aşağı gitmez. Ve imandan okun atıldığı gibi çıkarlar. Onları gördüğünüz yerde öldürünüz. Çünkü onları öldüren ecir kazanır.
Hz. Ebû Bekre (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Kıyamet günü günahı en çok olan kimse, manasız sözü çok olandır.
Hz. Abdullah İbni Ebi Evfa (r.a.)

2- Deccalın önü sıra hilekâr seneler vardır. O senelerde sadıklar yalanlanır, yalancılar tasdik olunur. Eminlere hain, hainler emin nazarı ile bakılır. Ve halıkın umuru hususunda "Rüveybida" söz sahibi olur, "Rüveybida nedir?" diye soruldu. Buyurdu ki: "Umumun işlerinde söz sahibi olan fasık bir kimsedir.
Hz. Enes (r.a.)

3- İsrail oğullarından bir cemaat hayvan suretine değiştirildi. Bilemem hangileridir. (Mensuh)
Hz. Asım (r.a.)

4- Humma insan oğlunun kirini çıkarır. Demirci ocağının demirin pasını çıkarması gibi.
Hz. Abdi Rabbih (r.a.)

5- Ümmetim kıyamet günü, elleri, alınları, ayakları (abdest yerleri) nurlu olarak gelirler. Mümkün olduğu kadar bu nuru büyültün.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

6- Ümmetim ahir zamanda şarabı, ismini değiştirerek içer.

7- Ümmetim dinine tutunmuş olarak devam eder, Kaderi tekzib etmedikçe. Ettikleri zaman helâk olurlar.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

8- Ümmetim, ümmeti merhumedir. Ona ahirette azab yoktur. Onun azâbı, dünyadaki ölüm, zelzele, sıkıntılar ve fitnelerdir.
H. Ebu Musa (r.a.)

9- Ümmetim, ümmeti merhumedir. Mağfiret olunmuştur. Allah Tealâ dünyadaki sıkıntıları onlara kefaret kılmıştır. Kıyamet günü gelince müslümanlardan her bir kimseye yahudi veya nasraniden bir fidye verilir. Ve kendine denir ki: "Bu ateşten senin fidyendir."
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

10- Ümmetim hiç bir vakit dalâlette toplanmaz. İhtilâfta kalabalık tarafını tutunuz.
Hz. Enes (r.a.)

11-Ümmetim, ümmeti merhumedir, mukaddestir, mübarektir. Kıyamette ona azab yoktur. Azâbları ancak dünyada aralarındaki fitnelerledir.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- "Lâ ilâhe illallah" ehlinden bazıları günahları sebebiyle Cehenneme girdiklerinde, Lât ve Uzza ehlinin onlara: "Allah'a inanmanız size faide vermedi" demeleri üzerine, Allah Tealâ gadab eder. Ve o iman ehlini Cehennemden çıkarıp hayat ırmağında yıkatır. Onlar da ayın kusuftan kurtulması gibi, fenalıklardan temizlenmiş olarak Cennete girerler. Orada onlar "Cehennemîler" diye isimlenirler. (Bir müddet)
Hz. Enes (r.a.)

2- Ümmetimden Benden sonra gelen bir kısmı, mal, mülk ve ıyali pahasına da olsa, Beni görmek ister.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

3- Bütün iyiliklerin yarısı ibadet ve yarısıda duadır.
Hz. Enes (r.a.)

4- Bir aile halkı, birbirini yokladıklarında, Allah onların rızkını geniş ve kolay kılar. Ve onlar Allah'ın dairei himayesi altında bulunurlar.

5- Cennet ehli, gurfelerin ehlini sizin yıldızları seyrettiğiniz gibi seyrederler.
Hz. Sehl İbni Saad (r.a.)

6- Ehli Cennete, ehli Cennet ameli müyesserdir. Ehli Cehenneme de ehli Cehennem ameli müyesserdir.
Hz. Ömer (r.a.)

7- Gök ehli yerdeki seslerden ancak ezan seslerini duyarlar.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

8- Cennet ehli Cennetteki makamlarına yerleşir ve Cuma'dan Cuma'ya Allah'ı ziyarete giderler. Onlara Arşı Rahman aşikâr olup, Allah'ı görürler. Bu Cennet bahçelerinden birinde olur. Ve herkes derecesine göre bir minbere yerleşir. En aşağısının yerleri misk tepelerindedir. Ve bunlar kendi hallerini diğerlerinden aşağı görmezler. Soruldu ki: "Rabbimizi görecek miyiz?" Buyurudu ki: "Evet, ayın 14'üncü gününde görülmesinde, ya da güneşin görülmesinde nasıl hilâf yoksa, (veya bunları nasıl izdihamsız görüyorsanız) öyle Rabbinizi göreceksiniz." Allah (z.c.hz.) onlara ayrı ayrı muhatap olur. Ve hatta bazılarına dünyadaki bazı sözlerini hatırlatır. Kul: "Yarabbi mağfiret etmemiş miydin?" der. Allah: "Ettim de onunla buraya geldin" buyurur. O esnada iki bulut öyle güzel kokular serper ki, kimse böylesini görmemiştir. O zaman Allah Tealâ buyurur ki: "Haydi kalkın ikram edeceğim şeylerin başına." O zaman kalkıp cennetin çarşılarına gelirler. Bu çarşılarda aklın tasavvur edemiyeceği şeyler vardır. Orada ne para verilir, ne de yüklenilir. Sadece emredilir. İşte orada biz birbirimizle karşılaşacağız. Derecesi üstün olanların elbisesi başka olur. Ve birinin gözüne bu ilişince kendi elbisesi de derhal fevkalâde olur. Çarşılardan yerimize döneriz. Ailelerimiz: "Başka bir şekilde güzelleşip geldiniz" derler. Biz de deriz ki: "Tabii güzelleşip gelmek hakkımızdır. Zira Rabbımızı ziyaretten geliyoruz."
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

118
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Ehli Cehennemin o kısmı ki, Allah onları oradan çıkarmaz. Bunların yaşayışı ne ölüm, ne de hayattır. Allah'ın çıkarmak istedikleri ise, kömür haline gelinceye kadar öldürülür. Sonra çıkarılır. Cennet ırmağında tekrar canlandırılır ve sel yataklarında biten tohumlar gibi biterler. Cennettekiler onlara "cehennemlikler" diye hitab ederler. Bunlar da yalvarırlar. Allah da bu ismi onlardan kaldırır.
Hz. Ebû Said (r.a.)

2- Cehennem ehli ağlar. O derecede ki göz yaşlarında gemi bile yüzebilir. Ve kan ağlarlar.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

3- Cehennem ehli cehennemde büyür. O derecede ki, kulak yumuşağı ile boyuk kökü arası 700 yıllık olur. Derilerinin kalınlığı 40 arşın ve azı dişi de Uhud dağından büyük olur.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Cennet ehli o kimsedir ki, Allah onun kulağını sevdiği şeyle doldurmadan o ölmez. Cehennem ehli de o kimsedir ki, hoşlanmadığı haberle kulağı doldurulmadan ölmez.(Yani mü'mine müjdesi gelir, diğerine kara haberi)
Hz. Enes (r.a.)

2- Cennet ehli ulemaya Cennette de muhtaç olur. Şu şekildeki, Cuma günü Allah Tealâ hazretlerinin huzuruna gidilince ve Allah onlara "İstediğinizi isteyin" deyince ne isteyeceklerini şaşırırlar. Ve ulemaya dönerler. Âlimler de hallerine göre tavsiyelerde bulunur. "Şöyle, şöyle isteyin" derler. Böylece âlimlere dünyada muhtaç oldukları gibi Cennette de muhtaç olurlar.
Hz. Câbir (r.a.)

3- Cennet ehli Allah'ın huzuruna iki defa girer. Allah onlara Kur'an okur. Onlardan Herbiri o mecliste, amellerine göre inci, yakut, zümrüt, altın ve gümüşten minberler üzerinde otururlar. Gözleri hiç bir zaman bu kadar aydın olmamıştır. Ve dinlendikleri Kur'an gibi de hiç bir şey dinlememiş ve hoşlanmış değildir. Bunun tekrarına kavuşmak ümidiyle ertesi günü bekler halde yerlerine dönerler.
Hz. Büreyde (r.a.)

4- Kıyamet gününde kula ilk sorulacak nimet şudur; "Biz sana sıhhat vermemiş miydik ve soğuk suya kanmış değil miydin?"
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

5- Bu ümmetten ilk kaldırılacak şey emanet ve huşûdur. O derecede ki, huşû sahibi biri görülemez duruma girilir.
Hz. Zamre İbni Habib (r.a.)

6- Şehidin kanından ilk damla ile günahları afv olur. İkincisi ile iman elbisesi giydirilir. Üçüncü damla ile hurilerle tezvic olunur.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

7- Mü'mine ilk hediye, cenazesine iştirak edenlerin mağfireti olur.
Hz. Câbir (r.a.)

8- Allahın mü'mine ilk ikramı cenazesi teşyi edenlerin mağfiret olunmasıdır.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

9- Ümmetimin budelâsı (erenleri) Cennete çok oruç ve namazla girmezler. Ancak Allah'ın rahmeti, sadırlarının selâmeti, (içlerinde kötülük yoktur) canların cömertliği ve umum müslümanlara merhameti ile bunu kazanırlar.
Hz. Hasan (r.a.)

120
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Kıyametin önü sıra yalancılar vardır. Onlardan sakının.
Hz. Câbir İbni Semure (r.a.)

2- Kıyametin önü sıra hilekâr seneler vardır. O zamanlarda emin adamlara töhmet, haine emniyet edilir. Ve emin susturulur. Yalancıya emin nazarı ile bakılır. Ve "Rüveybida" söz sahibi olur. "Rüveybida kimdir?" diye soruldu. Ammenin işleri hakkında söz sahibi olan sefih kimsedir." buyuruldu.
Hz. Avf İbni Malik (r.a.)

3- Kıyametin önü sıra deccal ve onun önü sıra da 30 kadar veya daha fazla yalancı gelir. Bu yalancıların alâmetleri soruldu. Buyuruldu ki: "Onlar sizde olmayan adetler getirirler ve diyanetinizi o âdetlerle değiştirirler. Bunları gördüğünüzde onlardan sakının ve onlara düşman olun.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

4- Kıyametin önü sıra tanıdık kimselere selâm vermek âdet olur. Ticaret meydan alır, o derecede ki, kadın erkeğine yardımcı olur. Akraba yoklamaları kalkar ve yalancı şahidler çıkar, gerçek şahidlik gizlenir, muharrirler ise çoğalır.

5- Kıyametin önü sıra karanlık geceler gibi fitneler vardır. O fitne devrinde adam sabah mü'min, akşam kâfir olur. Ve akşam mü'min sabah ise kâfir olur. O zaman oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Ayakta duran yürüyenden hayırlıdır, yürüyen ise koşandan hayırlıdır. O devirde okların yayını kırın, kirişlerini koparın, kılıcınızı da taşa vurun, evinize çekilin. Birinizin evine girilse ve üzerinize varılsa o zaman Adem (a.s.)'ın iki oğlundan hayırlısı gibi olun. (Yani öldürülen gibi.)
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

6- Yeryüzünde Allah'ın evleri mescidlerdir. Ve oraya gelene ikramda bulunmak Allah'ın kendi üzerine aldığı bir haktır.

7- Cebrail (a.s.) Benî Ademin ihtiyaçlarını yerine getirmeye memur edilmiştir. Kâfir dua ettiğinde Allah buyurur: "Bunun isteğini vererek ağzını kapatın. Duasını işitmek istemiyorum."
Hz. Câbir (r.a.)

8- Rabbim Tebareke ve Teala hazretleri Kur'an'ı Bana bir vecihle okumak üzere gönderdi. Ben de ümmetime kolaylık olması için iade ettim. İki vecih yapıp gönderdi. Ben yine, ümmetime kolaylık olması için, tekrar iade ettim. Bunun üzerine yedi vecihle okunmak üzere tekrar gönderdi ve: "Reddin için istiyeceğin üç dilek vardır" buyurdu. İki defa, "Allahümmeğfir li ümmetî" dedim. Üçüncüyü ise öyle bir güne bıraktım ki o gün bütün halk ve hatta İbrahim (a.s.) bile Bana gıpta eder.
Hz. Ubey İbni Kaab (r.a.)

Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Cebrail (a.s.) firavunun ağzına toprak tıkıyordu. "Lâ ilâhe illallah" deyip de mağfiret görmesin diye.

2- Allah (z.c.hz.) üzerine, dünyaya ait yükselttiği şeyi düşürmek haktır.
Hz. Enes (r.a.)

3- Tabiinin en hayırlısı, öyle bir Üveysi (Veysel Karani) vardır ki, o annesine sadıktır. Allah'a and verse Allah onun andını geri çevirmez. Onun elinde bir beyazlık vardır. Ona rastlarsanız sizin için istiğfar etmesini isteyin.
Hz. Ömer (r.a.)

4- Tedavide kullandığınız şeylerin en hayırlıları Ledûd (ağız ağrılarında), enfiye, hacamat, müshil ve ismit (sürme)''. İsmit gözü açar ve kirpikleri besler.

5- Bir adamın din kardeşi için gıyabında yaptığı dua müstecab olur. Ve dua edenin başında bir melek "amin" der. Ve "Sana da bir o kadar" diye söyler. (Diğer bir hadiste, Meleğin "amini" geri dönmez buyurulmaktadır)
Hz. Ebud Derda (r.a.)

6- Allah (z.c.hz.) ile mahlûku arasında nurani veya zulmani yetmiş bin hicab vardır. Kim bu hicabı aşan bir şey hissederse mahv olur.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

7- Allah (z.c.hz.)'nin zikri şifa, insanların zikri ise derttir.
Hz. Mekhul (r.a.)

8- Aklın başı insanlarla sevgi tesis etmektir. Sakalının hafif olması insan için saadettendir.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

9- Allah (z.c.hz.) kulunun: "Rabbiğfirlî zünûbî" demesinden hoşlanır. Ve buyurur ki: "Kulum Benden başkasının günahlarını afv edemiyeceğini biliyor."
Hz. Ali (r.a.)

10- Rabbınız Celle Şânuhû Rahimdir. Kim ki bir iyilik yapmak ister de yapamaz ise ona bir sevap yazılır. Yaparsa, 10 ilâ 700 misli veya daha fazla sevab yazılır. Kim bir kötülük yapmak ister de yapmaz ise bir sevab, yaparsa bir günah yazılır. Allah isterse onu da affeder. Allah'ın muamelesinde helâk olacak adam, mahvolmaya lâyık olan adamdır.

Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Rabbiniz de birdir, babanız da birdir. Dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arabın Acem, Acemin de Arab üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Yine kızılın kara üzerine, karanın da kızıl üzerine üstünlüğü yoktur. Hiç bir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Yalnız takva bakımından biri diğerine üstün olur.
Hz. Ebû Said (r.a.)

2- Rabbim Beni ümmetimin yarısının Cennete girmesi veya şefaat arasında serbest bıraktı. (Ben de şefaati seçtim). (Bu, ümmetin hepsinin neticede Cennete gideceğini anlatmaktadır. Yalnız Allah iman selâmeti versin)
Hz. İbni Malik (r.a.)

3- Biri Cennete girdiğinde gördü ki, kölesi kendisinden yüksek dereceye malik. Dedi ki: "Bu benim kölem olduğu halde derecesi benden yüksekte mi olacak?" Allah buyurdu ki: "Evet, Ben onu da seni de amellerinizle mükâfatlandırdım."
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

4- Gizli sadaka Rabbin gadabını söndürür. Sılai Rahim ömrü uzatır. Hayır yapan fena ölümden kurtulur. "Lâ ilâhe illallah" sözü 99 belâyı defeder ki, en aşağısı hem (tasa, gam)dır.

5- Müslümanın sadakası ömrü ziyade eder, onu fena ölümden korur, ondaki kibir ve tefahuru giderir.
Hz. Amr İbni Avf (r.a.)

6- Sadakai fıtır her müslümana haktır. Küçük, büyük, erkek, kadın hür veya köle, şehirli veya köylü olsun. Arpadan veya hurmadan bir Saa olarak.(1040 dirhem)

7- Ara düzeltmek, nafile oruç ve namazlardan büyüktür.
Hz. Ali (r.a.)

8- Murabıtın (Allah yolunda nöbet tutan kimse) namazı beş yüz namaza muadildir. Ve onun fisebilillâh bir dinar harcaması, Allah yolunda olmayan 900 dinardan efdaldir.
Hz. Ebû Ümâme (r.a.)

9- Bir kişinin yemeği iki kişiye, iki kişinin ki üçe, üç kişinin ki dörde ve dört kişinin ki beş ve altıya yeter.
Hz. Ömer (r.a.)

10- Taybe Medine'dir. Onun geçitlerinden hiç biri yoktur ki, melekler orada kılıcını sıyırıb beklemiş olmasın. Ona ebeden deccal giremez.
Hz. Temimüd Dari (r.a.)

Taybe.: Medine Şehri. Yesrib. Medine-i Münevvere..

11- Cennetin dereceleri Kur'an'ın ayetleri adedi derecesindedir. Cennete giren kimseler içinde Kâri-il Kur'an'dan üstün kimse olamaz. (Cennette kendisine oku ve yüksel denir. Her ayet okuyuşunda bir derece yükselir. Son ayeti okuduğunda son mertebeye yükselir.)
Hz. Âişe (r.anha)

Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Meryem oğlu İsa (a.s.) su üzerinde yürüyordu. Eğer (Allah'a) yakînini artırsa idi, havada da yürürdü. (Yakinin hududu yok. Yakîn arttıkça imkânsız şeyler mümkün oluyor)
Hz. Zafir İbni Sülayman (r.a.)

2- Cezanın (burada karşılık manasınadır) büyüklüğü, belânın büyüklüğü nisbetindedir. Sabır ilk kademededir. Allah (z.c.hz.) bir kavmi sevdiğinde onları mübtelâ eder. Sabredenler Allah'ın rızasına nail olur, diğerleri cezasına.
Hz. Enes (r.a.)

3- Aleykesselâm, ölülerin selâmıdır. Sizlerden biri din kardeşine rastlayınca: "Esselâmü aleyküm verahmetullahi ve berekâtuhü" desin.
Hz. Enes (r.a.)

4- Kâfirin derisinin kalınlığı, Cebbar'ın arşını ile kırk iki arşındır. Dişi Uhud dağı, ve vücudu Mekke ile Medine arası kadardır.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

5- Fatıma ırzını muhafaza etti. Ve Allah (z.c.hz.) ona ve zürriyetine Cehennemi haram etti.
Hz. Ebû Zerr (r.a.)

6- Bir facire kadının fücuru bin erkeğin fücuru gibi ve bir mü'mine kadının iyiliği yetmiş sıddıkın iyiliği gibidir.
Hz. Ömer (r.a.)

7- Müslümanların fakirleri Cennete kuşlar gibi koşuşurlar. Denecek onlara ki: "Hesaba dursanıza." Onlar diyecek ki: "Vallahi hesaplık bir şeyimiz yok". Ve Allah buyuracak ki: "Kullarım doğru söylüyorlar." Onlar Cennete diğerlerinden yetmiş yıl önce girerler.
Hz. Said İbni Amir (r.a.)

8- Muhacirin fıkarası, zenginlerinden beşyüz sene evvel girer Cennete.
Hz. Ebû Said (r.a.)

9- Müslümanların fıkarası, zenginlerinden beşyüz sene evvel Cennete girer. Ve zenginler derler ki: "Keşke biz de dünyada fakir olsaydık." Kâfirlerin zengini de, fakirlerden kırk sene evvel Cehenneme girer. Hatta kâfirlerin zenginleri derler ki: "Keşke biz de dünyada fakir olsaydık."
Hz. Ebû Berze (r.a.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

1- Cennette "Darül ferah" denen bir eve ancak çocukları sevindirenler girer.
Hz. Âişe (r.anha)

2- Cennette "Darül ferah" denilen bir eve ancak mü'minlerin yetimlerini sevindirenler girer.
Hz. Ukbe İbni Amir (r.a.)

3- Cennetteki bir dereceye ancak şu üç sınıf erer. İmamı adil, akrabasını yoklayan adam ve başı kalabalık sabırlı adam, onlara verdiğini başlarına da kakmıyor.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

4- Cennette bir derece vardır. Oraya ancak kaygı (geçim kaygısı) sahipleri varır.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

5- Cennette bir köşk vardır. Etrafı burçlar, otluk, sulak yerlerle çevrilidir. Beş bin de kapısı vardır. Buraya ancak Peygamber, sıddık, şehid ve adil hükümdarlar girer.
Hz. İbni Amr (r.a.)

6- Cennette altından bir direk ve üzerinde zebercedden şehirler vardır ki, onlar Cennete yıldızlar gibi ışık verirler. Ve bunlar Allah rızası için birbirlerine muhabbet edenler içindir.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

7- Cennette yüz derece vardır. Allah (z.c.hz.) bunları fisebilillâh harp edenler için hazırlamıştır. Her derecenin arası gökle yer arası gibidir. Cenette Firdevsi isteyin. O cennetin hem ortası, hem de âlâsıdır. Ve onun üstünde Arşı Âlâ vardır. Cennet nehirleri de oradan kaynar.
Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)

8- Cennette yüz derece vardır. Bir tanesi bütün âlemleri içine alır.
Hz. Ebû Said (r.a.)

9- Cennette öyle köşkler vardır ki, içindeki dışındakini, dışındaki içindekini görür. Bunlar sözü hoş, selâmı çok olana, yemeği çok yedirenlere, oruca devam edenlere ve gece namazı kılanlara verilir.
Hz. İbni Ömer (r.anhüma)

10- Cehennemde bir vadide hep-hep kuyusu vardır. Ne kadar cebbar varsa onları orada yerleştirmek Allah üzerine haktır.
Hz. Ebû Mûsa (r.a.)

125
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön