DÜŞÜN BİRAZ - III -

Kullanıcı avatarı
dostemin
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

DÜŞÜN BİRAZ - III -

Mesaj gönderen dostemin »

Resim

DÜŞÜN BİRAZ - III -
(Kitaplardan İzler)
Mehmet Emin BAY

Mehmet Emin BAY.:
Kemaliye’li bir ailenin çocuğu olarak 1947 yılbaşı günü Malatya’da doğdu. Gaziantep lisesini bitirene kadar babasının işi gereği Elazığ ve Batman’da da bulundu. 1964 de üniversite tahsili için Trabzon’a gitti ve beş yıl sonra mezun olup Ankara’ya yerleşti. Kentsel altyapı planlamasında serbest proje mühendisi olarak çalıştı. 2002 de mühendisler için bir el kitabı hazırlayıp emekli oldu.
2002 den sonra tasavvuf yolunda bilgilenmeye uğraşan okuyan, dinleyen bir kişi olarak Allah’ın lütfu ile doğuş ve düşüncelerini yazdı. Tasavvufi kitapları: Dostu Bildik (Şiir-2006), Dostu Bulduk (Şiir-2013) ve Gönül Gözü (Denemeler-2013) dür. Ayrıca, Düşün Biraz - I –(Kitaplardan Seçkiler- 2013) ve Düşün Biraz – II - (Kitaplardan Seçkiler- 2014) isimli kitapları hazırlamıştır.

Resim ÖNSÖZ.:

“Oku!” diye başlayan Tanrı buyruğu ile yüce kitabımız insanlığa sevgili peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) vasıtasıyla indirildi, o da ümmetine okumayı, öğrenmeyi, ilim sahibi olmayı çeşitli vesilelerle bildirdi.

Okumaktan gaye yazanın fikirlerini kitabın içeriğini öğrenmektir, etkilenmektir. Kişi okuduğundan olumlu veya olumsuz etkilenir. Kitap vardır okumaya başlar elinizden bırakamazsınız, kitap vardır okumakta zorlanır sıkılırsınız. Bizim toplumumuzda maalesef okuma alışkanlığı yok denecek kadar azdır. Bu durum bilgi çağında geri kalmışlığın bir göstergesi olabilir. Dileğim; genç neslin okuma, öğrenme alışkanlığını hızla artırarak gelişkin ülke toplumlarına uyum sağlamasıdır.

Okuma alışkanlığım çocukluk dönemlerinden itibaren sürüyor. Değişik dönemlerde ilgi duyduğum konular farklı olmakla beraber hemen her konuda çokça kitap okumuş birisiyim. Mucize olarak yaratılmış olan insanın belleği sınırsız bir depolama yapabiliyor ancak, unutma ve hatırlamama da yine bize özgü. Bu bakımdan yazıya dökülen bilgiler ve düşünceler yazı kaldıkça aynen kalıyor, gelecek kuşaklara da ulaşıyor.

Son onbir yıldır din ve özellikle tasavvuf temalı kitaplar okudum ve halen okumaktayım. Okumuş
olduğum kitaplardan bazılarından daha çok etkilendim. Etkilendiğim kitapların da bazı bölüm, pasaj veya cümleleri beni daha çok etkiledi ve bu kısımları işaretledim. Düşündüm ki benim etkilendiğim bu parçaları bir dosyada veya kitapta toplayıp ara sıra gözden geçirip tekrar düşüneyim. Bu çalışma ile hazırlayacağım kitaplar, tamamen özel ve iddiasız bana özgü bir tertiplemedir.

Okumak isteyen olursa verebileceğim bu kitaplar için “Düşün Biraz” ismini uygun gördüm, yani tekrar okuyup tekrar düşünelim diye... Bu kitap serinin üçüncü kitabı olarak hazırlandı. Okura saygılarımla..

ResimDÜŞÜN BİRAZ..

Oku!. diye tebliğ geldi,
Oku, dinle, düşün biraz..
Resûl Nebî neler dedi,

Önce oku Kur’ân ne der,
Sonra dinle Resûl ne der,
Düşün biraz akıl ne der ,

Hakk kelâmı okur isen,
Hakk yolunu tanırsın sen,
Alîm Hakk’tır câhilsin sen,