1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Dumlupınar

Gönderilme zamanı: 16 Eyl 2007, 23:18
gönderen Sufican
Dumlupınar

Yer:Çanakkale Boğazı.Nağra Burnu açıları
4 Nisan 1953, Saat 02:15
Uzun ve yorucu bir seferden dönen Dumlupınar Denizaltısı,Nağra Burnu açıklarında İsveç bandıralı Nebuland şilebi ile çarpıştı.Sessiz soğuk ve bulanık bir geceydi.Başından aldığı şiddetli darbe ile Dumlupınar birkaç saniye içinde sulara gömüldü.Gemideki 81 kişilik mürettebattan sağ kalan 22 kişi,geminin arka bölümünde bulunan torpido dairesine sığındı.Mahsur kalanların su yüzüne fırlattıkları telefon şamandırası ile gemiyle irtibat sağlandı.Sağ kalan 22 kişiyi kurtarmak için herkes seferber oldu.Bu arada içerdeki oksijeni idareli kullanmaları için,gereksiz yere konuşmamaları,şarkı türkü söylememeleri ve sigara içmemeleri konusunda uyarılar yapıldı.Ancak saatler süren kurtarma çalışmalarının sonunda,umutların tükendiği anda karanlıkta bekleyen 22 kişiye,her şey yine aynı sözcüklerle anlatıldı.’Konuşabilirler,şarkı türkü söyleyebilirler,ve hatta sigara dahi içebilirler.’ Şamandıradaki telefon hattının öbür ucundan,tüm Türkiye ,denizaltıda tevekkülle ölüme yapılan hüzünlü ama başı dik türküsünü dinledi.

Ah bir ataş ver,cigaramı yakayım.
Sen salın gel,ben boyuna bakayım.

Uzun olur gemilerin direği,
Ah çatal olur,efelerin yüreği.

Ah vur ataşı gavur sinem ko yansın,
Arkadaşlar uykulardan uyansın.

Uzun olur gemilerin direği,
Ah çatal olur efelerin yüreği.


Saat 11:00 sularında olay mahalline gelen Kurtaran gemisinin tüm çabaları sonuçsuz kaldı.Bir süre sonra bir konuşma daha yapmak için şamandıranın başına gidildi ve ahize kaldırıldı. Ahizenin diğer ucundan sadece dualar, ezan sesleri ve iniltiler geliyordu. Saat 15:00 sularında ise muhabere şamandırasını tutan telefon kablosu koptu. Bir daha Dumlupınar mürettebatından haber alınamadı.
Son sözleri: ''VATAN SAGOLSUN'' oldu.
şehitlerimize Allah rahmet eylesin!!.
Not:Çeşitli yazılardan derlenmiştir.

Gönderilme zamanı: 17 Eyl 2007, 14:39
gönderen Hakan
Allah razı olsun. Çanakkale de yazdıkları destanlarla vatanını kurtaran şehitlerimizin ruhu şad olsun. Tüm Şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Sayelerinde huzurlu bir yaşam sürdüğünüz şu vatanımızda Allah rızası için şehitlerimizi hatırlayıp dualar yollayalım. Onlar ki Rasulullah sav. in gözbebekleri, Allah cc nun sadık kullarıdır. Hiç kimsenin geçemediği canlarından vazgeçtiler. Sonsuz muhabbetlerimle... Benim dünyamda tüm şehitlerin yeri çok büyüktür. Çanakkale şehitlerine ise hayranlığım vardır.

Gönderilme zamanı: 27 Eyl 2007, 20:54
gönderen aNKa
Allah(C.C.) razı olsun dosdum.
Muhabbetle...