ABDEST DUASI

Kullanıcı avatarı
israfil
Saygın Üye
Saygın Üye

ABDEST DUASI

Mesaj gönderen israfil »

{ مَنْ تَوَضَّأَ فَأَحْسَنَ الْوُضُوءَ، ثُمَّ قَالَ: أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي مِنْ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِي مِنْ الْمُتَطَهِّرِينَ فُتِحَتْ لَهُ ثَمَانِيَةُ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ يَدْخُلُ مِنْ أَيِّهَا شَاءَ }
[رواه الترمذي وصححه الألباني ]

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:

"Her kim, güzel bir şekilde abdest aldıktan sonra:“Eşhedu en lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh. Ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasûluh. Allahumec'alnî mine't-tevvâbîne vec'alnî mine'l-mutatahhirîn'” derse, ona cennetin sekiz kapısı açılır ve dilediğinden içeri girer."
(Tirmizî rivâyet etmiş, Elbânî de 'hadis, sahih' demiştir.)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/dairem.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: ABDEST DUASI

Mesaj gönderen Hakan »

Dedem Tahir Yıldız'a ait Cennet Yolu kitabı elime geçti. "Cennet Yolu" Kitabı 1955 yılında emekli Müftü Mustafa Yazar tarafından bastırılmıştır. Kitapta belirtilen abdest dualarını MuhaMMedî Hizmete sunuyorum inşeâ ALLAH!.

Abdeste hazırlanırken okunacak dualar.:

Allahümmec'alni minettevvâbine vecalni mine'l- mütetahhirin vecalni min ibadike's- sâlihîn vecalni minellezine la havfün aleyhim velahüm yahzenûn.
Manası: ALLAHım!. Beni tevbe eden ve temizlenen sâlih ve iyi kullarından eyle ve beni üzerlerinde hiç bir sûretle korku ve keder olmayan kullarından eyle!.

Ellerimizi yıkarken okunacak dua.:

Bismillahi'l- azîm velhamdülillahi alâ dini'l- islâm ve alâ tevfiki'l- imân ve alâ hidayetti'r- rahmân.
Manası: Büyük ve Ulu ALLAH'ın ismiyle başlarım. Müslümanlığı ve imanı bana nâsib eden ve bana doğru yolları gösteren ALLAHımı öğer ve kendisini şanına lâyık olmayan sıfatlardan tenzih ve takdis ederim..

Ağzımıza su verirken okunacak dua.:

Allahümmerzukni min naimi'l- cenneti
Manası: ALLAHım! Cennetin nimetlerinden beni merzuk eyle!.

Burnumuza su verirken okunacak dua.:

Allahümme erihni min raihetil cenneti vela turihni min raihettinnar
Manası: Allahım!. O güzel cennetlerin tatlı ve neşeli kokularından bana da koklat ve beni büyük saadetten mahrum eyleme ve cehennem korkusunu bana duyurma.

Yüzümüzü yıkarken okunacak dua.:

Allahümme beyyid vechi binurike yevme tebyeddü vücühü evliyaike ve sülehaike velâtüsevvid vechi bizünübi yevme tesveddü vücuhü adâike
Manası: ALLAHım!. Sevgili kullarının yüzlerini nurlandırdığın gün benimde yüzümü nuru rahmetinle parlat. Düşmanlarının yüzlerini simsiyah karttığın gün bana merhamet eyle de günahlarım sebebi ile yüzümü karartma Allahım.

Sağ kolumuzu yıkarken okunacak dua.:

Allahümme âtini kitabî biyeminî ve hasibnîhisaben yesira.
Manası: ALLAHım!. Kıyamet günü herkesin defteri amelleri ellerine verilirken benim defteri amelimi sağımdan verdir ve hesabımı kolay eyle.

Sol kolumuzu yıkarken okunacak dua.:

Allahümme lâtûtini kitabı bişimâli velâmin verâi zahri vela tehasipni hisaben şedida
Manası: ALLAHım!. kıyamette defteri ameller verildiği gün benim defteri amelimi solumdan veya arkamdan verdirme hesabımı zor ve şiddetli eyleme Allahım.

Başımızı meshederken okunacak dua.:

Allahümme gaşşini birahmetike ya erhamerrahimin
Manası: ALLAHım!. beni rahmet ve merhametinle tepeden tırnağa kadar setreyle, ört Allahım.

Kulaklarımızı meshederken okunacak dua.:

Allahümmecalni Minellezine yestemiunel kavle feyettebiûne ahsenehü
Manası: ALLAHım!. beni duyduğu sözlerin en güzeline en sağlamına tabi olan kullarından eyle Allahım.

Ayaklarımızı yıkarken okunacak dua.:

Allahümme sebbit kademeyye alâ sıratikelmüstakim yevme tezillüfîhil akdam.
Manası: ALLAHım!. Günahkarların ayakları kayarak sırat köprüsünün üzerinden Cehenneme döküldükleri gün benim ayaklarımı sabit eyle ve sıratı kolayca geçmek nasip eyle Allahım.

Abdesten sonra okunacak dua.:

Subhaneke allahümme vebi hamdike eşhedü enlâ ilâhe illâ ente vahdeke laşerikeleke estağfirüke ve etübi ileyke ve eşhedü enne Muhammeden abdühü veresülühü
Manası: ALLAHım!. SEN SubhÂNsın ve SANA aid olan HAMD ile SENden başka ilâh olmadığına ve asla ortağı olamayan Vahdaniyyetine şehâdet ederim. Ve SENden beni bağışlamanı diler SANA tevbe ederim. Ve MuhaMMed aleyhisselâmın KULun ve RESÜLün OLduğuna Şehâdet ederim!.

Resim

“Namaz” sayfasına dön