Hz. Ali (k.v.) Efendimizin annesi: Hz. FÂTIMA BİNTİ ESED

Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Hz. Ali (k.v.) Efendimizin annesi: Hz. FÂTIMA BİNTİ ESED

Mesaj gönderen aNKa »

Hz. Ali (k.v.) Efendimizin annesi:
FÂTIMA BİNTİ ESED

Fâtima binti Esed, İslâmın başlangıcında Müslüman olmuştur.
Resulullah efendimiz, İslâmiyeti, önceleri açıktan açığa bildirmedi. Üç yıl bir gizlilik devresi geçti.
Tedrici, yani yavaş yavaş bir yol takip ediliyordu.

Ahiret ile korkut!
Üç sene sonra, nihayet İslâmiyeti açıktan bildirme zamanı gelmişti.
Nereden ve kimden başlanacağı Resul-i ekreme vahiy ile bildirildi.

وَأَنذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ
“Ve enzir aşiratekel akrabin. : Hem en yakın hısımlarını inzar et (uyar).” (Şuara - 214)

Resulullah efendimiz, akrabalarını bir araya topladıktan sonra, onlara şu konuşmayı yaptı:
- “Hamd ancak Allahü teâlâya mahsustur. O’na hamdederim. Ancak O’ndan yardım isterim. Yalnız O’na inanır, O’na güvenirim. Ben gözümle görmüş gibi bilir ve size de şunu bildiririm ki; Allahü teâlâdan başka ilâh yoktur. O birdir, eşi ve ortağı yoktur. Sizi O’ndan başka ilah olmayan, Allahü teâlâya iman etmeye davet ediyorum.
Ben O’nun bütün insanlara gönderdiği, son Peygamberiyim. Vallahi siz, uykuya daldığınız gibi öleceksiniz. Uykudan uyandığınız gibi de diriltilecek ve bütün yaptıklarınızdan hesaba çekileceksiniz.
İyiliklerinizin karşılığında iyilik, kötülüklerinizin karşılığında ceza göreceksiniz. Bu da ya devamlı Cennette veya devamlı Cehennemde kalmaktır. İnsanları ahiret azabıyla korkuttuğum ilk kimseler, sizlersiniz.
Ey Abdülmuttaliboğulları! Ben size çok üstün ve kıymetli, dünya ve âhiretiniz için faydalı şeyler getirdim. Araplar içerisinde kavmine bundan daha hayırlısını getiren bir kimse bilmiyorum.
Ben sizi, dile kolay, hafif ve mizanda ağır gelecek iki kelimeye davet ediyorum. O da, "Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh" (Allahü teâlâdan başka ilâh olmadığına ve Muhammedin O’nun kulu ve Resulü olduğuna şehadet ederim) demenizdir.”

Kim yardımcım olur?
Resulullah efendimiz akrabalarına bu konuşmaları yapınca, birçoğu Müslüman oldu.
Hz. Fâtıma binti Esed de bunlar arasında idi.
Kendisinden önce veya daha sonra olmak üzere, Zevci Ebû Talib’in dışında, bütün çocukları da İslâmı kabul ettiler.
Hatta Resûl-i Ekrem efendimiz, yakın akrabalarına konuşmalar yapıp, “O hâlde, hanginiz bu yolda bana tâbi olup, vezirim ve yardımcım olur?” buyurunca, henüz, 12-13 yaşlarında bulunan Hz. Ali hemen ayağa kalkmış, Resul-i Ekrem de ona, “Sen otur” buyurmuştu.
Resulullah efendimiz, bu suallerini üç defa tekrar etmişler, üçünde de hemen cevap Hz. Ali’den gelmişti.
Hz. Ali bu suallere söyle cevap vermişti:
- “Ya Resulallah! Her ne kadar yaşça en küçük ben isem de, sana ben yardımcı olurum.”

Hz. Ali’nin, daha oniki, onüç yaşlarında iken, Resulullah efendimize, hiç kimseden korkmadan, çekinmeden, bu yolun yolcusuyum, gönül vermişlerdenim manasındaki bu sözleri, Resul-i Ekrem efendimizi son derece sevindirdi.
İşte Allahü teâlâ, Hz. Fatıma binti Esed’e böyle salih evlatlar vermişti.

Gül yağıyla yağlardı
Fatıma binti Esed üstün bir ahlaka sahipti. Güzel ahlakı vardı.
Yaşayışı mükemmel, Resul-i Ekrem efendimizin yanında itibarlı bir hanımefendi idi.
Peygamberimizin sevgisine kavuşma bahtiyarlığına erişmişti.

Resulullah efendimiz onu methetmişlerdi.
Fatıma binti Esed, çocukluğundan beri Peygamberimize çok yakınlık göstermiş, Ondan hiçbir yardımı esirgememiştir.
Resulullah efendimiz, Ebu Talib’den sonra, kendilerine en fazla yakınlık gösterenin Fatıma binti Esed olduğunu buyurmuşlardır.

Hz. Fatıma binti Esed, Resul-i Ekremin bakımında çok titizlik göstermişti.
Kendi çocukları dururken, önce Resulullahı doyururdu.
Kendi çocuklarının temizliğinden önce, Onun mübarek başını tarar, mübarek saçlarını gül yağıyla yağlardı.
Bu yüzden Resul-i Ekrem efendimiz, onun için, "O benim annemdi" buyurmuşlardı.
Bu bildirilen sözün, iki cihanın Efendisinin mübarek ağzından çıkması, Fatıma binti Esed için büyük bir saadet idi.

Zaman akıp gitmiş, Fatıma binti Esed’in ömrü de sona ermişti.
Peygamberimiz, gömleğini sırtından çıkararak, Fatıma binti Esed’e kefen yaptırmıştı.
Bilahare Peygamber efendimiz, Fatıma binti Esed’e Cennet elbiselerinin giydirilmesi için böyle yaptıklarını söylemişlerdir.
Cenaze namazını da kıldırdıktan sonra buyurdular ki:
- "Allahü teâlânın emriyle, yetmiş bin melek onun cenaze namazını kıldılar."
Cenaze namazı kılınmış, artık defnedilecekti.
Resulullah efendimiz bizzat kendileri kabre indiler.
Kabır hayatının rahat ve hoş olması için, kabrin köşelerini genişletir gibi işaret buyurdular.
Kabirden çıkınca gözleri yaşarmış, gözlerinden akan yaşlar kabre damlamıştı.

Peygamberlerin hakkı için
Orada bulunan Hz. Ömer ve başkaları, Resulullahın, Fatıma binti Esed’den başka hiçbir kimseye böyle yapmadığını söylemişlerdir.
Bundan sonra Resul-i Ekrem efendimiz, Fatıma binti Esed için şöyle duâ buyurmuşlardır:
- "Allahü teâlâ seni mağfiret etsin, bagışlasın, seni mükâfatlandırsın. Ey annem! Allahü teâlâ sana rahmet eylesin. Kendin aç iken beni doyurdun. Kendin giymez, bana giydirir; yemez, bana yedirirdin. Dirilten de, öldüren de Allahü teâlâdır. O daima diridir. O ölmez.
Allahım! Annem Fatıma binti Esed’i affeyle, bağışla. Ona hüccetini bildir. Kabrini genişlet. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım! Ben Peygamberin ve geçmiş Peygamberlerin hakkı için bu duâmı kabul buyur."
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

ResimResim

SEVGİLİ ANKA KUŞU,

BİRAZ ÖNCE SİZİN YAZINIZI OKUDUM.
OKURKEN HİÇ FARKINDA OLMADAN GÖZLERİMDEN YAŞLAR AKTI.
DOĞRUSU HZ ALİ EFENDİMİZ (KAV). NİN ANNESİ FATIMA HANIM A (RA) ÇOK İMRENDİM.
O MÜBAREK ANNENİN SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ İÇİN YAPTIKLARINI OKURKEN SAÇLARINI GÜL YAĞI İLE YAĞLAMASINI HAYAL ETTİM.
KİM BİLİR NASIL GÜZEL BİR KOKUDUR DİYE DÜŞÜNÜRKEN, İÇERİYE ELİNDE ESANS ŞİŞELERİNİN BULUNDUĞU KUTUSUYLA ESANS SATICISI GİRDİ.
"ÇOK GÜZEL BİR GÜL ESANSIM VAR ALMAK İSTERMİSİN?" DİYE SORDU.
ÖNCE ALGILAYAMADIM. SONRA ŞAŞKIN BAKTIM .
"ALLAH! ALLAH!" DEDİM YA ..
BU KADAR ÇABUK MU GÖNDERİLİR.
ALDIM ESANSCI GİTTİ.
KÜÇÜK BİR ŞİŞE GÜL ESANSI ÖNÜMDE DURUYOR.
İNAN HALEN AĞLIYORUM BU NASIL İŞ BÖYLE CAN KUŞU?
KUL İHVANİ HOCAMIZA ANLATAYIM İSTEDİM.
AMA TELEFONUNA ULAŞILAMIYOR.
BEN DE SANA YAZMAYI DAHA UYGUN BULDUM ZİRA BUNDA SENİNDE PAYIN VAR.
ŞİMDİ BEN BU GÜL ESANSINI NASIL HARCARIM ANKA KUŞU?.
ÜSTÜNDEN KOKLAR KOKLAR DURURUM ARTIK.
BİTİRMEYE KIYAMAM.
BÖYLE ŞEYLER BİRİLERİ İÇİN ÖNEMLİ OLMAYABİLİR AMA, BENİM İÇİN ÇOK ŞEY İFADE EDER.
YİRMİ YILDIR BANA HEDİYE EDİLEN BİR KALEMİ HALAN SAKLARIM.
AMA İNAN BU ONA DA BENZEMİYOR.
SANKİ SEVGİLİ PEYGAMBERDEN (SAV) DEN HEDİYE GELMİŞ GİBİ..
BAKTIKÇA AĞLIYORUM BEN NE YAPAYIM ANKA KUŞU?
BEN NE EDEYİM ALLAH AŞKINA?
BEN BU KOKUYU NERELERDE SAKLIYAYIM?...
MUHAMMEDİNUR'UN NURLU HİZMETÇİLERİ ALLAH CC SİZDEN RAZI OLSUN!
GÜNAHLARINIZI SEVABA, KÖTÜLÜKLERİNİZİ İYİLİĞE, ÇİRKİNLİKLERİNİZİ GÜZELLİĞE ÇEVİRSİN;
HERİŞİNİZİ ÂSÂN EYLESİN, HER MÜŞKÜLÜNÜZÜ HALETSİN, YOKUŞLARINIZI DÜZ, DARLIKLARINIZI GENİŞLETSİN!
İNŞÂALLAH....
ES SELÂMÜALEYKÜM
En son HAYY-DOST tarafından 08 Ağu 2009, 14:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Ve aleyküm es-Selam...
Ne deyim Gülizar Ana!..
Kul İhvanimiz der ya:
Resim
Bendeniz hiç şaşırmadım ancak çok sevindim!..
Bu Zor YOLda lazım ve layık olan verilir biliriz...
Birde böyle ikramlar olmasa çekilirmi bu yalan dünyanın kahrı çilesi!..
Velhasılı BİZ Allahü zül Celalimizden razı ve Allahü zül Celalimizde BİZden razı olur inşaallah...
Güzel dualarınıza Amin Ya Muin c.c. diyelim..
Cümlemiz için inşaallah..

Muhammedi muhabbetlerimle.
Resim
Kullanıcı avatarı
MINA
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen MINA »

ankakusu yazdı:Resim

Bu Zor YOLda lazım ve layık olan verilir biliriz...
Birde böyle ikramlar olmasa çekilirmi bu yalan dünyanın kahrı çilesi!..
CENAB-I HAK RAZI OLSUNN...

SEVGİ LÜTUF'tur...
hamdolsun...

Marifet yolcusu olmayı istediğinizde ve yolculuk başladığında , yakın olarak ve kesin olarak bileceksiniz ki; Marifet çok büyük bir deniz , ucu – sonu yok… Rızkın kadarını alırsın .
Size düşeni yapın başlayın ; yardım mutlaka " Bir olan ve eşi , benzeri olmayan ; size şah damarınızdan daha yakın olan Allah’ımızdan gelir."

" Allah’ın , Resul’ünün ve sevdiklerinin , selam ve bereketi üstünüze olsun ."
''Ve Allah'a Sımsıkı Sarılın...''

Hacc / 78
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

İmam Ali keremullahiveche Annesi Fatıma radyallahu anha Hakka yürüyünce:
"Yâ Resûlullah! İkimizi de büyüten Anamız vefât etti. Şimdi onun için ne yapabilirim?" buyurunca Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Yâ Ali! Sen her namzından sonra 11 adet İhlâs Sûresi, 1 adet Muvazeteyn (1 adet Felâk Sûresi ve 1 adet Nâs Sûresi) 1 adet Fâtiha Sûresi Okumaktan âciz misin?"
"Hayır, Yâ Resûlullah!"
"O halde her namazdan sonra salavatla birlikte oku aynen ulaşır!" buyurmuştur.

BİZler de ailece hamd olsun buna aynen devam etmekteyiz İnşâallah!..

Muhammedi Muhabbetle

Diğer ve ANA Annemiz FATİMATܒZ- ZEHR aleyhasselâm'ın SALÂVÂTI İLE BİZ BİRlikte.. :

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ رُحُهُ مِحْرَبُ الْاَرْوَاحِ وَ الْمَلاَئِكَةِ وَ ألْكَوْنِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ هُوَ إمَامُ الْأَنْبِيَاءِ وَ الْ مُرْسَلِين
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى مَنْ هُو إمَامُ أهلِ الْجَنَّةِ وَ إبَادِاللّهِ الْمُؤْمِنِين

TÜRKÇESİ :

Allhümme salli alâ men ruhuhu mihrabü’l- ervâhi ve’l- melâiketi ve’l- kevni
Allahümme salli alâ men hüve imâmü’l- enbiyâi ve’l- mürselin,
Allahümme salli alâ men hüve imâmü ehli’l- cenneti ve ibâdillahi’l- mü’minin…

MÂNÂSI:

Allahım!
RUH'u;
Tüm Kâînâtın, Meleklerin ve Ruhların Ana Mihrabı (Dönüş Merkezi-Mili!) OL-AN O yüce Zât’a (sav) salât ü selâm et!
Allahım!
Bütün Nebîlerin ve Senden Gönderilenlerin İmamı (DUYup-Uyulanı!) OL-AN O yüce Zât’a (sav) salât ü selâm et!
Allahım!
Allahın Mü’min Kullarının ve Cennet Ehlinin iMAMI OL-AN O yüce Zât’a (sav) salât ü selâm et! SALLimizi sağla!

SILAmıza Ulaşımı BİLip BULup, Olup da Yaşmaya İnâyet, Hidâyet ve Selâmet Ver!

Âmin!
Yâ Latîf celle celâlihu!
Yâ Kerîm celle celâlihu!
Yâ Rahîm celle celâlihu!
Yâ Vedûd celle celâlihu!..

Resim

“►Sahabeleri◄” sayfasına dön