EHL-İ BEYT HADİSLERİ

Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Re: EHL-İ BEYT HADİSLERİ

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:“Şüphe yok ki benim Vasîm Sırrımın sahibi, Benden sonra bıraktığım kimselerin hayırlısı ve vâdimi yerine getirecek borcumu ödeyecek Ebû Talib’in oğlu Ali’dir”. buyurdu.
(Selman (ra)’ dan; Suyutî Câmiu’l-Kebir)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ey Allah’ım! Bedir savaşı gününde Ubeyde İbni’l Haris’i ve Uhud Savaşı gününde Hamza İbni Abdûlmuttalib’i benden aldın. Şu Ali’dir. Beni yalnız bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın”. buyurdu.
(İmam Ali Keremullahiveche’den; Deylemî Müsnedü’l- Firdevs)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allah’ım! Ali’ye yardım edene yardım et! Allah’ım! Ali’ye ikram edene ihsan buyur. Allah’ım! Ali’yi zelil düşüreni perişan et!”. buyurdu.
(Amr İbni Şurahbil (ra)’ den; Taberânî Mu’cem-ül Kebir).
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mirac’a çıkarıldığım gece Rabbime vardım (Azze ve Celle).
Ali hakkında bana üç hasletle vasiyet etti:
1- O Müslümanların Efendisidir
2- Takva sahiplerinin Velîsidir
3- Alın ve kolları beyazla nişanlanmışların (seçkinlerin) kumandanıdır”. buyurdu.

(İbni Neccar (ra)’ dan; Suyutî Cami’ül Kebir).
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Cenâb-ı Allah dört kimseyi sevmekle bana emretti ve kendisinin de onları sevdiğini bana haber verdi.
Soruldu:
- Ya Rasûlallah isimlerini bize söyle!
Hz. Peygamber:
- Ali onlardandır – bunu üç kere buyurdu - bir de Ebû Zer Mikdad ve Selman’dır.” Buyurdu.

(Hz. Büreyde(r.a.)’dan: Hz.Peygamberin Dilinden Dört Halifesi A. Fikri Yavuz Sönmez Neşr. S.293.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
“Göğe yükseltildiğim vakit inciden bir saraya kadar götürüldüm.
Döşeği parıldayan bir altındandı.
Rabbim Ali hakkında Bana üç haslet (özellik) Vahyetti:
1- O Müslümanların Efendisidir
2- Takva sahiplerinin İmamıdır
3- Alın ve kolları beyazla nişanlananların (Seçkinlerin) Kumandanıdır”.

(İbni Kani (r.a.)’den: Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr.Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr...S. 281.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ben sizlere iki şey bırakıyorum eğer bunlara bağlanırsanız hiçbir vakit yolunuzu benden sonra kaybetmezsiniz. Biri diğerinden büyüktür. Biri Allah’ın Kitabıdır. Diğeri Ehl-i Beyt’imdir. Bunlar birbirinden ayrılmazlar. Havz-ı Kevser’de beraberce bana gelirler. Dikkat ediniz benden sonra bu iki “Emanete” ne yapacaksınız?”

(Zeyd b. Erkam’dan; Tirmizî C. 2 S. 308.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

“Ya Ali! Sen bana Harun’un Musa’ya olan mevkiindesin (gibisin). O kadar ki; benden sonra Peygamber yoktur!” buyurdu.

(Esma Ebu Said Malik b. Hasan’dan: Camiul Kebir) Camiussağir Buharî, Taberi.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

"Ben ve Ali bir ağaçtanız, diğer insanlar ise farklı ağaçlardan."

(Senetli bir şekilde Câbir b. Abdullah radiyallahu anhu'dan; Kenzü'l-Ummâl, Hadis: 32943.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mi’raca gittiğimde Arş’ın Sakında şu yazıyı gördüm:
“Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah ve eyyetühü bi Ali – Allah’tan başka ilâh yoktur Muhammed Allah’ın Resulüdür (Muhammed’i) Ali ile destekledim ve yardım ettim!”.

(Enes b. Malik (r.a.)’den; Suyutî Tefsir Sûre-i İsra; Zevâhir ül Ukba S. 69.)

Emir-ül Mü’minin Ebu Talib oğlu Ali Kerremullahivechehu Hicretten 23 yıl önce M. 600 yılında Haşimî Esed kızı Fatıma’dan Kâbe-i Muazzama’da doğdu.
(Hâkim Ebu Abdullah Müstedrek C. 3 S.438’den: Şah Velîyullah Dehlevi İzzetü’l Hıfa’da bu haberlerin mütevatir (herkesin dilinde, bildiği) olup, İmam Ali’den önce ve sonra Kâbe’de başka doğan olmadığını belirtmektedirler.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim Resûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Ali ilmimin kapısıdır ve benden sonra Allah’tan getirdiğimi Ümmet’ime beyan edendir. Onu sevmek İman’dır. Ona buğzetmek nifaktır ve kendisine bakmak şefkattir”. buyurdu.
(Ebu Zer r.a.dan; Deylemî Müsnedü’l-Firdevs).
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Yâ Ali! Hayatın benimle, ölümün benimledir.” buyurdu.

(Taberani, Mu’cemu’l-Kebîr; Bekrî, 543/21)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Ali’yi sevmek, nifaktan ve cehennemden berat sebebidir. ” buyurdu.
(Deylemî, Müsnedü’l-Firdevs; Bekrî, 583/61–62)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Ben Âdemoğlu’nun seyyidiyim. Kavm-i Arabın Seyyidi ise Ali’dir. ” buyurdu.
(Suyutî, Câmiu’l-Kebîr; Bekrî, 616/94)
Resim
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen hamdolsun »

erenlere giden yolu buldun mu
kerbelada susuz kalıp soldun mu
ALinin yoluna turab oldun mu
olmadıysan neydem 'gıymatın' neki?

sevgili tahiri teşşükrler Ali yar Ali yar Ali Ali yar yar ali işte yaşamıştır Ali k.v ercesinee elhamdülillaaaaahh...
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

“Cennetin kapısında : ‘Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resulullah ve Ali Resulullah (s.a.v.)’in kardeşidir diye yer ve gökler daha yaratılmadan iki bin yıl önce yazılıdır” buyurdu.

(Cabir (r.a.)’den; Taberanî’den Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr. S. 243.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ali, dünya ve Âhirette kardeşimdir”buyurdu.
(Feyzü’l Kadir C.4 s. 355 Hadis No: 5589.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ben hikmet eviyim Ali kapısıdır” buyurdu.
(Tirmizî Sahih C.2 S. 399.)

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır. Şehre girmek isteyen kapıdan dahil olmalıdır” buyurdu.

(Hz. İbn-i Abbas’dan; Hâkim-i Nişaburî Müstedrek C. 3 S. 126)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

“Ya Ali! Sen dünyada da Âhirette de benim kardeşimsin” buyurdu.

(Hz.İbn-i Ömer’den; Tirmizî Menakıb 3722.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

“Hz. Ali Kerremullahi vechehu’nun şöyle söylediğini işittim:

“Dâneyi açan canlıları yaratan Zât-ı Zu'l-Celâl'e yeminle söylüyorum: Ümmî Peygamberim aleyhi's-salâtu ve's-selâm bana şu husûsu garantiledi: Beni Mü’min olan sevecek münâfık olan da bana buğzedecektir” buyurdu.

(Zirr İbnu Hubeyş’den; Kütüb-ü Sitte Muhtasarı İbrâhim Canan C. 12 S. 468 Hadis No: 4408)
En son Tahiri tarafından 04 Ara 2010, 11:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ya Ali! Cenâb-ı ALLAH Seni ve Neslini bağışlamıştır” buyurdu.
(Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr.S. 249)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

“Halamla birlikte Hz. Aişe radıyallahu anha’nın yanına gittim. Hz. Aişe’ye:
“Hangi kadın Resullullah aleyhissalatû vesselam’a daha sevgili idi? ” diye soruldu:
“Fatıma! Dedi.
Ya erkeklerden?” dendi.
“Fâtıma’nın kocası! Zira bildiğim kadarıyla (Ali k.v.) çok oruç tutar çok namaz kılardı.” buyurdu.

(Cem’i İbnu Umeyr et-Teymi’den; Kütüb-ü Sitte Muhtasarı İbrahim Canan C.13 S 42 Hadis No: 4484)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

“Ali Bendendir Ben de Ondanım. Cenab-ı Allah ise bütün Mü’minlerin yardımcısıdır.

(Buharî, Ebu Muhammed B. İsmail. Tecrid-i Sarih Terc. Diy. İşl. Bşk. Yayın. Hz. Peygamberin Dilinden Dört Halifesi. Çev. A. Fikri Yavuz, Sönmez Neşr.S 244.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:
“Yâ Ali! İnsanlar iki soydandır (Şecereteyn) Ben ve Sen ise bir TEK SOYdanız.” buyurdu.
(Hz. Câbir r.a’den; Buharî Müslim.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Resim

Hz. Enes (r.a.)’den: “Şu âyet indiği zaman (meâlen): “… Ey Peygamber ailesi Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor” (Ahzab-33) Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem sabah namazına giderken altı aya yakın bir müddette Hz. Fatıma kapısına uğrayıp:“Namaz (a kalkın) ey Ehl-i Beyt! Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor!” buyurdu.
(Kütüb-ü Sitte Muhtasarı C.13 S 56 Hadis No: 4495.)

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا
“Ve karne fî buyûtikunne ve lâ teberrecne teberrucel câhiliyyetil ûlâ ve ekımnes salâte ve âtînez zekâte ve atı’nallâhe ve resûleh(resûlehu), innemâ yurîdullâhu li yuzhibe ankumur ricse ehlel beyti ve yutahhirekum tathîrâ(tathîran) : Evlerinizde vakarla oturun (evlerinizi karargah edinin), ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah'a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister.” (Ahzâb 33/33)
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem üzerinde siyah (yünden) nakışlı bir kumaş olduğu halde sabahleyin (evden) çıktı. O sırada Hasan geldi onu örtünün altına soktu. Sonra Hüseyin geldi onu da soktu. Sonra Fatıma geldi onu da örtünün altına soktu. Sonra Ali geldi Onu da örtünün altına aldı. Sonra da: “ Ey Ehl-i Beyt Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz yapmak istiyor” (Ahzab-33) buyurdu.
(Hz. Aişe (r.a.)’den; Kütüb-ü Sitte Muhtasarı C. 13 S 56 Hadis No: 4496.)

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا
“Ve karne fî buyûtikunne ve lâ teberrecne teberrucel câhiliyyetil ûlâ ve ekımnes salâte ve âtînez zekâte ve atı’nallâhe ve resûleh(resûlehu), innemâ yurîdullâhu li yuzhibe ankumur ricse ehlel beyti ve yutahhirekum tathîrâ(tathîran) : Evlerinizde vakarla oturun (evlerinizi karargah edinin), ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah'a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister.” (Ahzâb 33/33
Resim
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Haberiniz olsun! Ben size iki ağırlık bırakıyorum. Bunlardan biri Allah Teâla’nın Kitabı’dır. O Allah’ın (sema-arz arasına uzanmış) ipi olup kim ona tutunursa hidayet üzerine olur kim de onu terk ederse dalâlete düşer. İkincisi itretim Ehl-i Beytim’dir.” buyurdu.
“ Orada bulunanlar Zeyd İbnu Erkam’a sordular: “Kadınları da Ehl-i Beyt’inden midir ?”
“Hayır! Dedi Allah’a yemin olsun kadın bir müddet erkekle beraber olur. Sonra (kocası) onu boşar. O da babasına ve kavmine döner. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin Ehl-i Beyt’i aslı ve kendinden sonra sadaka haram olan asabesi’dir.”

Resim(Zeyd İbnu Erkam(r.a.)’dan; Kütüb-ü Sitte MuhtasarıC. 13 S 57 Hadis No: 4497.)
Resim

“Ehl-i Beyt (A.S.)” sayfasına dön