Hakkın Rahmetine Kavuşmuş Evliyalardan Himmet istemek

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
kurt26
Dost Üye
Dost Üye

Hakkın Rahmetine Kavuşmuş Evliyalardan Himmet istemek

Mesaj gönderen kurt26 »

Hakkın Rahmetine Kavuşmuş Evliyalardan Himmet istemek; olabilir mi? doğru olur mu?
Allahım "Bismillahirrahmanirrahim"in hakkı için, alemlere rahmet olarak gönderdiği zata ve bütün al ve ashabına ,Senin rahmetine ve onun hürmetine yaraşır bir şekilde salat ve selam et.(amin)
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Re: Hakkın Rahmetine Kavuşmuş Evliyalardan Himmet istemek

Mesaj gönderen aNKa »

Doğru olabilir ancak neyi nasıl istediğine bağlı...
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Kardeşim,
Doktor'un görevi tedavi etmek ve ilaç vermektir, hastanın görevi tedavi olmak için uğraşmaktır, Doktor görevini yaparken hastayı Allah'ın iyileştirdiğini bilerek yaparsa ki Evliyaullah manevi hastalıkların doktorudur ve Allah onları bu iş için sebeb kılar, bir hastanın onlara şifa için gitmelerinin bir zararı yoktur. Sizin doktora gitmenizde doktordan bir talebtir. Ama Himmet dediğiniz şey verilecek bir şey değildir ki istensin!.. Sizde zaten olandır, evliyadan yardım talebinde bulunursunuz onlarda Hakk'ın size hak kıldığı zahir ve batın Muhammediyetinin sizden sizin çabalarınız ile çıkarılmasına, bilip bulup olup yaşamanızda, size doktorun hastaya hizmet etmesi gibi hizmet ederler.
Ama hasta iyileşmek için çabalayacak!..Hasta ne doktoru ilah bilir, ne de doktor hastanın iyileşmesini kendi benliğinden bilir. Sizin kendi özünüzdeki Muhammedinur ile SALLınız, iletişiminiz arasında yalıtkanlıkların kalkması için size rehberlik edilir, bir kamil insanın yazılarına yahut sözlerine, sohbetine karşı içinizde HaMaM sıcaklığı gibi bir sıcaklık oluşur, o kamilin sözleri size tesir eder, sizde bir şeyleri uyandırır, içinizde bir şeyler tutuşur, bir tutku yaşarsınız ve o yöne meyledersiniz, bu işte bu köprünün kurulduğuna ve HiMMete dair bir işarettir. O kişi bu köprü kurulsun diye size benliksiz hizmet eder. Ayet var Ku'ran'da Allah'ın eli onlarin eli üzerindedir diye bunu da unutmamak lazım. Bu garip sorular sorulur ve sorulmaya devam edilecektir once HiMMet nedir bunu öğrenmeye çalışmak lazım. Bu fırıncıdan ekmek istemek gibimi ki, bakkaldan bir şey mi alıyorsunuz ki? Dışarıdan içinize bir şey mi girecek sizin? Bunları irdeleyemeyen beyinler gidip bazı Allah dostlarına "Hocam sizde benim bir emanetim varmış bana onu verinde ben gideyim" diyerek garip isteklerde bulunup, hiç çalışmadan bir şey yapmadan, uçup kaçma, hemen olgunlaştırma gibi beklentilere girerler ki bu ahmaklığın ta kendisidir. Şeyh te tabi sahtekar ise "Len Oğlum merak etme len sen ! Ben şincik bir dua okurum senin kalbine bir nur gelir girer sen kamil olursun hemen şuracıkta " der ve artık ömür boyu "ben oldum" diye dolanır ortalıkta Allah korusun!..
Bizdekinin zuhur etmesi için bize benliksiz hizmet edenlerle beraber olur, hizmet ile dest-i kemal edersek himmet ile seyr-i cemal ederiz bir gün inşaALLAH.
Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
kurt26
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen kurt26 »

Hepsi güzel cevaplar teşekkür ederim.
Bazı bilgilerinizden bazı bilgiler aldım.
Örneğin İsmail Fakirullah Hz İbrahim Hakkı Hz veba hastalığı geldiğinde himmet edip Allahtan şifa istemişti şifa bulup eğitilip nice eserler yazdı.
En meşuru Mafiretnamedir.
Yanlız sonuçta Hakkın Rahmetine Kavuşmuş olunca himmet istenirmi veya alınır mı onu öğrenmek istedim.
Zaten herşey Allahtan ,Allah istemeseydi isteme vermezdi.
Allahım "Bismillahirrahmanirrahim"in hakkı için, alemlere rahmet olarak gönderdiği zata ve bütün al ve ashabına ,Senin rahmetine ve onun hürmetine yaraşır bir şekilde salat ve selam et.(amin)
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

Her ne istersek Rabbimiz Teala'dan istemeliyiz kardeşim.

Bu istediğimizi verebilecek sonsuz kudret ve murad yalnızca Rabbimize aittir çünkü.

İstişare de daima hayr vardır.

Allah Dostları ebeden Hayy'dırlar,
elbetteki Rabbimizin katında ve nazarında hatırları bakidir.
Ancak hepisininde şerefi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in muhabbetindendir.

Siz Kalbinizi Rabbimizin en sevgilisi, Habibim dediği,
Yaratılmışların en üstünü, şereflisi ve güzeli olan Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Hazretlerine yöneltin inşaallah.

Zira, Hz Halime Annemiz, Resulullah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'i
dedesi Abdulmuttalib'e teslim etmek üzere getirdiğinde,
Kabe'nin avlusunda bir ses işitmiş,o sırada kucağından yere bıraktığı için de, gözü önünden kaybetmiş feryad etmişti.

Hz. Abdulmuttalib durumu anlayınca gelip Kabe'nin Rabbine yalvarmış,
Efendimizi yine Efendimizin adını anarak Rabbimizden istemiş ve
"Muhammed'i Yarattığın Nur'u Muhammed hatırına SEN'den O'nu geri istiyorum Allah'ım" demişti.

Her canın ve her varlığın kıymeti ve varlık sebebi
Rahmetenli'l- Âlemin OL-AN Efendiler Efendisi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'dendir.

Aklıma bunlar geldi böyle bilmekteyiz kardeşim.
Resim
Kullanıcı avatarı
kurt26
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen kurt26 »

Allah razı olsun simurg kardeşim.
Çok yararlı bilgiler.

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön