şey

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

şey

Mesaj gönderen mim ile nun »

Selamun aleykum uzun bir zamandan sonra yeniden

ŞEY hakkinda bilgi verirmisiniz ŞEY nedir ne demektir .

Not. Lutfen anlayabilecegim dilde yazarmisiniz
Zira aklımla aram hos degil
Muhabbet benliğin en mühim merhemidir ⊙
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: şey

Mesaj gönderen kulihvani »

uzun bir zamandan sonra yeniden aleykümesseLÂM..

AKLın ANtiPOTu NAKİLdir.. yani BİRiBİRlerinin TAMMlayan-TÜMMleyenleri ya da AÇIkça: OLMAZsa OLMAZLarıdır.. NAKİL ->YARATAN KAYnağına RÜCU' edip-DÖNÜp yani BİLip-BULup-OLup-YAŞAyıp İLAHî ÖZ NÛRuna KAVUŞMUŞ AKILdır.. RÜŞDe ERmiştir.. Çocuk, BaBa Olmuştur.. AMpül, KebÂN'a kAVuşmuş LAMba YANmıştır.. yoksa, patlak-çatlak-yalıtkan, zom UYku da, uyur gezer, SERhoş AKLa NE DEnse Vızzz GELir dAVuL, Zurna Azz GELir.. feLsefe ile MuhaMMedî TASAVVuf bu noktada AYRışır..
FeLsefik gölge OYUNunda; çok akıllılar, az akıLLıları KANDIRır ki AÇıkça bir ENâyi-AÇıkgöz oyunu oynanır gider ömür boyu..
Tasavvufî KÛN feyeKÛN OLUŞumunda ise, HAKkı ve HAYRı ANLAyanlar, MuhaMMedî Hasbî Hizmetçiler olarak bir ELin parmakları gibi "BİZ BİR-İZ" inacının gereği İNSÂNlara ANlatarak -> İNANdırır.. hani var ya aNa-BaBa çocuğunu kandırmaz da MuhaMMedî Öğretim ve eğitimle İNANdırır da yaşatır..

çaktırmadan kenara çekilerek akıllıca sorduğunuz SORunuzun cevÂBı sizin de bildiğiniz ve çok açıkta ASLında.. ŞEy ->hER ŞEYydir.. de "ŞEYy" NEdir?..

MuhaMMedî NUR Sitemizde binlerce sayfada bu konu, Kur'ÂN-ı Kerim âyetleri ve Hadis-i Şeriflerle açıklandı..

Kısaca açıklmaya çalışırsam: tüm KâiNât önümüzde-aklımızda.. ve Bir de yaratanı var ki, ALLAHu zü'l- CELÂL olduğuna inanıyoruz.. işte bu maddî-manevî ->"tüm KâiNât--> her ÂN yeniden OLuşum"una ALLAH celle celâlihu tek kalemde cümlesine birden ->" KüLLî ŞEY" buyurmaktadır.. ve AKLı kapsar..

nOt: NAKL: Rabbu'l- âlemîn SÖZü Rahmetenli'l- âlemîn SESidir.. DUYup ->UYana..
Resim
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Tamam dogru /şey /zâtın zâhir esmâsıyla zuhurudur.. âmentü dedik..

Bu kendimdeki şaşkınlıktan şaşılıktan kurtulamıyorum, biliyorum fakat halaa kızıyorum!. yokmu bi ilâcı?. ne mekan değiştirebiliyorUM, ne mekandan memnun olabiliyorum!. kimse değişsin diye beklemiyorum!. kendim de, 3 maymun oynamaya kalksam, gözüme gözüme giriyorlar!. HİÇ'im ama, HEP yakıyor!. "ateşe hoş bakayım!." dedim, başkalarının feryadı, can kırıklığı, can kırıkları böğrüme böğrüme batıyor!. yok mu ilâcı bu feryaaları susturacak!.. arkamı dönsem aklımı dönemiyorum!. Kafamdaki "kâinât"ta çok ağlayan var çokkk!.. bana bir İBRAHîM gerek yok mu ilâcı!..
Hüma-Kuşu
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Hüma-Kuşu »

Tasavvufî kaynaklarda gerçek cennet olmadığı bilgileri geçse de, nihâyetinde burdan güzel bi yerden CENNET'den gönderildiler Hz.ÂDEM baba'mız ve Hz.HAVVA anamız... Ruhumuz bu dünyaya ait değil. Şüphesiz ki bu yüzdendir mal, mülk, para, sevgi ile de olsa kandırılamamamız... Ruh; ait olduğu mekanı aramakta... Burda boynu bükük, eksik, tatmin olmamamkta hiç bişeyciklerden...
Okul dönemlerimizden de hatırlıyabiliriz örneğin... Öğretmen en kolay soruları da verse, imtihanın bir stres ve acaba doğru mu ikilemini yaşar öğrenciler... Ki karşılığında alacağımız bir not'tur sadece...
Elbette ağlayacak, sızlıyacak hele ki; ruhu ince kimselerden isek çok ağır gelecek dünya hayatı(imtihanı)... Mazlumların ah'larına, kanlı gözyaşlarına,onlara yapılan haksızlıklara kayıtsız kalamıyorsa ruh'un, sen o yüce ruhlu olanlardan olmaya adaysın demektir. Basit bir okul imtihanı üzerimizde onca sıkıntılar yaratmışken, sonu, sonucu, mükafatı en başta RAHMAN'IN RIZASI; sonra CENNET olan kazanımlar için tahmin ettiğimizden, belki ağır geleninden de ağır bir bedel ödemek durumundayız. Öğretmenin verdiği bir not için o kadar sevinirken, Rabbimiz'in verdiği ücret için bu gönül yaralarımıza, içimize içimize akan ılık yaşlara, çilelere değmez mi pekiyi HİÇ???
Selâm ve Muhabbetle...
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Resim

Samimiyet ihlas hasıl olan
Aşk ile
O YÜCE MEVLAmızın incineceği bilinciyle
''Yalnız ona kul olmak''

Biz yalnızca sana ibadet eder ve yalnızca senden yardım dileriz...Fatiha Suresi-5.ayet

Allah c.c dilediğini kendisine seçer ve ONA YÖNELENİ kendisine ulaştırır..Şura Suresi-13.ayet

Sevgiyle
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Çok güzel yazmışsınız gönlünüze sağlık.. toplanıp toplanıp bölünüyor 2 de 1 bilindi, 1 de 2 silindi, 1 de cennetteyim, 2 de cehennemde.. 1 olunca tas oluş, 2 olunca kayboluş.. 2 de yine 1 var.. 1 de huzur var velhasılı kelâm..

Seni kendim sanıyorum gâh dövüp gâh seviyorum..

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön