"ÖF!" BİLE DEME!..

Kullanıcı avatarı
sev-guzel
Özel Üye
Özel Üye

"ÖF!" BİLE DEME!..

Mesaj gönderen sev-guzel »

"ÖF!" BİLE DEME!.. (anne - baba hakkı):

Anne babalarımız bizim dünyaya gelmemize vesile olan sevdiklerimizdir. Bizi besleyip büyüten kollayıp gözeten, olgun bir insan olmamız için varını yoğunu, şefkat ve merhametini üzerimizden esirgemeyen yüce varlıklardır.

Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerimde ana babaya itaati iman ile birlikte zikretmiştir. İşte bu husus ile ilgili birkaç Ayeti Kerimenin meali:

"Rabbin yalnız kendisine ibadet etmenizi ve ana-babaya itaat etmenizi emretti."

"...İkisinden birisi, yahut her ikisi, senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara "of" bile deme. Onları azarlama! Onlara saygılı, nazik ve güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger. Ve "Rabbim! Onlar beni küçüklüğümde nasıl yetiştirmişlerse şimdi sende onları öyle esirge" diye dua et."

Peygamberimiz (S.A.S.):
"Allah'ın rızası, ana-babanın rızasında; Allah'ın gazabı da ana-babanın kızmasındadır" buyurmuştur.

Peygamberimiz (S.A.S.) süt annesi Hz. Halime yanına gelince ayağa kalkar, cübbesini çıkarır yere serer, üzerine oturtur ve saygı gösterirdi.
Her konuda örnek olan peygamberimiz (S.A.S.) bizlere bu konuda da örnek olmuşlardır.

Ebu Ümame anlatıyor:
Bir adam Peygamberimize (S.A.S.) "Ey Allah'ın Rasulü, anne ve babanın çocukları üzerindeki hakları nelerdir? diye sordu.
Peygamberimiz (S.A.S.): "Onlar senin cennet ve cehennemindir" buyurdular.
Hadis-i şeriften, ana-babanın rızasını almanın, cennete girmeye, onları kırmanında cehenneme girmeye sebep olacağı anlaşılmaktadır.

Gerçek mü'min, ana-babasına itaat ve hizmet ederek onların rızasını kazanır, dualarını alır, dünyada ve ahirette saadete erer.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Neml Suresi - 19 : Süleyman, onun bu sözüne tebessüm ile gülerek dedi ki: "Ey Rabbim! Beni; bana ve ana-babama verdiğin nimetlere şükretmeye ve razı olacağın salih ameller işlemeye sevk et ve beni rahmetinle salih kullarının arasına kat!"

RAHMAN'dandır merhameti,
Ayağı altında cenneti,
Yaradan'ın inayeti,
Ne yüce varlıktır ANA.

Allah'ın nice Esma'sı,
Reddedilmez duası,
Gönlümüzün ilk sevdası,
Nasıl şükretmeli sana.

Canından verilmiş canım,
Sensizliğim öksüz yanım,
Seni bilirsem insanım,
Kulluk borcum YARADAN'a.

12.05.2008 - 00.20

Teşekkürler ediyorum SEV-GÜZEL kardeşimize... Hatırlattığı için...
Selamlar
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Resim

Hem kraldır, hem de köle,
Sanki yıkılmaz bir kale,
İç içe mutluluk, çile,
Hayatla yoğrulur baba.

Dermandır o düşmez derde,
Sığınağımız her yerde,
Mutlu ve sıcak evlerde,
Çayımız ve tüten soba.

Canımın diğer yarısı,
Anamın gönül ağrısı,
Doğruluk mertlik çağrısı,
Sevgin sığmaz hiçbir kaba.

12.05.2008 18:55
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
anlamak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen anlamak »

düşünmek için iyi bir gün/dü...annemiz için kendimizi mi, kendimiz için annemizi mi?
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Re: "ÖF!" BİLE DEME!..

Mesaj gönderen mim ile nun »

İsterdimki tüm anne ve babalar evlatlarına öf bile dedirtmeseler.. anne ve baba ile alakalı tüm sözleri, hadisleri dünyadaki tek anne ve baba kendisiymiş gibi, yanlız kendileri icin söylenmiş gibi algılayan ve âlemdeki tek anne ve baba kendisiymis gibi.. yaşayan anne ve babalarda var.. yokmu annesi zalim babası vurdum duymaz olan kayıtsız şartsız anasına babasına teslim olup onları melekutiyet alemindenmiş gibi yerlere göklere sığdıramayanlar yaptıkları her yanlışı ört bas edip analarının ve babalarının da can yakabileceğini, hataya düsebilecegini sadece kendilerini doğurdu diye onlara merhamet ederken onların yaptığı merhametsizliğe hoş bakan kişiliklere çok kızıyorum.. başkasının anasının babasının yargıcı kendi anasının babasının avukatı olanlardan el aman!. severim annemi de babamı da fakat Rasûllullah sallallahu aleyhi ve sellemi herkesten çok severim!.
Muhabbet benliğin en mühim merhemidir ⊙
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Re: "ÖF!" BİLE DEME!..

Mesaj gönderen mim ile nun »

Kendinden düşene kurban olan
Başkasının kuzusuna kurt olan
Kurtluk yapma diyince senide vitrine asan
Ne kasaplar var

Herkes kendi ateşini yanında götürür