ÇAKır-CÂN ZEVKlerİm-İZ!..

Konu başlıkları sadece Kul İhvani'ye aittir.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ÇAKır-CÂN ZEVKlerİm-İZ!..

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

ResimtEKetEKtERasta..ÇAKır-keyf ZEVKlerİm-İZ!..

TEVHİD TENde binBİR cÂNız!
>zamÂN zÂNNedilen “ÂN”ız!
>mekÂN -> AKLımızın AKSi..
“ÇAKIR” çİLE “GaribÂN” ız!..

>ben-sen-o.. biz.. >hepimİZ
BİZ BİR-İZ.. MuhaMMedîyİZ!..
elhaduliLLaHiRaBBilÂLeMîn…

ResimZEVK 5273

“dosDOĞru -> OL!” mak KULLlukta.. -> AŞKta ÂŞİKâr âLÂMet!
HaKKta>HaKKtan>HaKKa>HaKKla>MuhaMMedî MeŞK MeLÂMet!
-> ULU DAĞ YÜREKli dost CÂN!.. -> çİLE çÖLÜmüz -> ÇAKIR-ı>
--> SADAKATla --> SaMîMiyyet!..- -> SABIR iLedir --> SeLÂMet!..

07.02. 13. > 08:37
brsbbrstktktrstkks..

ResimÂN AYNım/AYNam AHMeD ÇAKırcÂNım;

BİLdin ki hamdolsun MuhaMMeDî MeLÂMetin bESMelesi;
--> SADAKATla --> SaMîMiyyet!..- -> SABIR iLedir --> SeLÂMet!..

SÖZünde-İmÂNında SADAKAT
SoHBetinde-Amelinde SaMîMiyyet
ZeVKinde -> AhLÂkında SABIR
HaZZında- HÂLinde-HuYunda SeLÂMet Ancak ve Ancak->

MuhaMMeDî ŞuÛru BİL
MuhaMMeDî NÛru BUL
MuhaMMeDî SüRûRda OL
MuhaMMeDî O-NÛRu YAŞAyış İLE-BİLE idi inşae ALLAHu TeâLâ!

İŞte bu >ATEŞten gÖMMlek olan saff-sırff Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem İZinde BİZ-BİR-İZ OLaBİLmek SıRR-ı SıFıRRımİZ!..

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ
Resim--Festekim kemâ umirte ve men tâbe meake ve lâ tatgav, innehu bi mâ ta’melûne basîr: Seninle birlikte tâbi olanlarla-tevbe edenlerle birlikte EMROLunduğun gibi DoSDOĞru OL!. Ve azıtmayın. Çünkü O, yaptıklarınızı görendir.” (Hûd 11/112)

BAKar mısın şu ÂYet-i CeLÎLeye!.
Fe.. hemen, müteâbien, derhal..İstiKÂMEt et! İstiKÂMEt üzere Olmaya sürekli kıyamda OL!..
Kemâ.. ne gibi.. öyleki..şuşey gibi ki..
Umirte.. Sana EMR olunduğu gibi..
ve men tâbe meake.. ve Senle beraber tövbe ederek, sana tâbî olanlarla birlikte..İLe/BİLE.. BİZ-iZ..

ve lâ tatgav: ve sakın tagi-tuğyan-tagutluk-azgınlık-âsilikle isyan etmeyin!
innehu bi mâ ta’melûne basîr: şüphesiz ki O, şahdamarınızdan da YaKÎN ve Hava gibi sizi İhata EDen amellerinizi-ettiklerinizi Görüp durmakta ve her ÂN şeÂNda yeniden yaratmakta olan ALLAH celle celâluhudur..

çakırcÂN ne DERsin ki,
ÜMMet-i MuhaMMed Olarak tAMM TESLİmiyyet OLmadan TÜMM İstikâmete,

--> SADAKATsız --> SaMîMiyyetsiz!..- -> SABIR sız--> SeLÂMetle nasıl ULAşır da YAŞArken el HaYY ALLAH celle celâluhunun MuhaMMedî ŞâHiDi OLaBİLiriz?!..

Bu ÂYet-i CeLÎLe, RaBB sÖZünden reSÛLL SeSine DÖKülünce, Azîz Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin YÜZündeki simsiyah SAKalları AK ALEVle AteşleniVERmiş bir ÂNda.. ve sabah olduğunda HaYYrette kalan ÜMMetine: “HûD ile KızKARdeşleri Ağarttı!..” buyuracaktır..

Resim--Abdullah İbni Abbas radiyallahu anhu: “Bütün Kur’ân içinde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selleme bu âyetten daha agır ve daha çetin bir âyet inmemiştir!” demiştir.

Resim--Sevgili Peygamberimiz Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem de: “Hûd Sûresi ve kız kardeşleri beni ihtiyarlattı!” buyurmuştur.
(Tirmizî, Tefsiru’l- Kur’Ân, 57, V, 402)

Sûrenin nesinin kendisini ihtiyarlattıgı soruldugunda: “Sana emredildigi gibi dosdogru ol!” âyetinin kendisini ihtiyarlattığını söylemistir.
(Fahreddin er Râzî, Mefatihu’l-Gayb, XVIII, 71)

Bu âyette Resulullaha “beni ihtiyarlattı” dedirtecek kadar zor gelen nokta, dosdogru olma emrinin asıl kendisiyle ilgili olan kısmından ziyâde, ümmetiyle ilgili olan kısmıdır. Zira âyette “seninle beraber tövbe edenler de” (seninle beraber dosdogru olsun) denilmek sûretiyle müminlerin de aynı emre muhatab oldukları belirtilmektedir. Nitekim istikamet kadar yüksek bir makam olmadığı gibi, onun kadar da zor hiçbir emir yoktur.
(Hamdi Yazır, Elmalılı, Hak Dini Kur’an Dili, V,18)

MuhaMMedî Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin;
Beşeriyyet-VeLÂyet-NüBüVVet-ReSÛLLiyyet Vasıflarıyla,
Tebliğ-Tenzir-Tebşir-Teşhid görevleri yanında ABdula aleyhi's-selâm olarak tıpkı bizler gibi bir insandan doğma İNSAN olarak her türlü cevr-i cihÂN ve çARK-ı çİLE ile denenmiştir..
Haa, taş dedik diye rastgele taşlardan dedim sanmayasın elbette Yakut TAŞInın KİMlik/KiŞiliğini NiCelik/NiTeliğini ancak SaRRaff olan Halis Muhlis Sıdık ve Âdil MuhaMMedî ERENler BİLir!..

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Beşerî ve Resulî görevlerini şüphesiz, kusursuz ve mükemmel yerine getirme azmi ve gayreti içindeydi. En darda, en zorda, en horda ne ACIlar yaşandı ki,
Hatice ANAmız, Fatıma ANAmız, Sümeyye ANAmız KALKsa da bir ANlatsa, kurşun döktürmüş sağır KULaklara ve bir gösterseler, KÖR gÖZlüklü GÖRmez gÖZlere Hakikat-ı MuhaMMedîyyelerinde…

Cenâb-ı HaKK,bu ve benzeri âyetlerle kendi Peygamberinden ve ona uyan müminlerden ki kıyamete kadar geleceklerden de bunun devamını, İKÂMesini, Kıyamını, AYAKta olmasını İSTemektedir.. İST-İKÂMe de budur..
O nedenle Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz, baska bir rivâyette “Hûd ve Vakiâ Sûreleri saçlarımı ağarttı!” buyurmuştur.

Resim--Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
Resim
:Şeyyebetnî Hûdün vel-Vâkıatü ve’l- Mürselâtü ve Amme yetesâelûn, ve ize'ş- Şemsü küvvirat: Beni, Hûd, ve el Vâkıatü ve el Mürselât ve Amme yetesâelûn, ve ize'ş- Şemsü (sûreleri) ihtiyarlattı!” buyurmuştur.
(Ebû Bekr ve İbn-i Abbas radiyallahu anhum 'dan; Tirmizî ve Hâkim, Müstedrek)

Şeyyebetnî:"Beni ihtiyarlattı, saçımı sakalımı ağaryıverdi!”mânâsına gelen bir İST-İKÂMet ÇAĞRısı Çile ÇÖLümüzde hamdolsun!.
Sırr-ı SıFıRR Sâhibimin SÂYesinde ve SîNesinde GEÇip-GİDene zamAN İÇİnde SAÇlarımın her TELi AK ALEVle YANıVERmişti 28. imde ÇÖL-ÇATında ve her HÂLde Hamdolsun el VeDûD celle celâluhumuza !..

ResimNûR-u AYNım MîM MeKTuBumuzunn ÖZü o ki,
inŞÂe ALLAH, bir CUM’A geCEsinde belki de SıRR sEHerinde;
Eşrefü'l- Mürselîne’l-ÂLeMîn aleyhi's-selâm HiMMetinde
Habîbullah, Halîlullah, Safîyyullah aleyhi's-selâm SüNNetinde,
KereM Kevseri MakaM-ı MahMud ceNNetinde-YâR Yüreğinde,
Hûd Sûresi- Vâkıa Sûresi- Mürselât Sûresi- Tekvîr Sûrelerimizi,
KıtMîR SÖZü-PîR SOHbeti-ReSÛLL ZeVKi-RABBu’l-ÂLEMîn HAZZı İÇİnde,
AZM EDereiz -> HAZM Ederiz ve de Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem EfendimİZ ADIna-HesÂBına ve ŞeReFine Hasbî HİZMet EDerİZ.. BİZ BİR-İZ inşâe ALU TeÂLÂ..

AV-> AVCI VUR!-sa GÜZ-EL-iM!
-> SÖZünde DUR!-sa GÜZ-EL-iM!
BUL!-unmaz -> BUrSa KUM-AŞ-ı
-> BUra-SI -> BUrsa GÜZ-EL-iM!..

07.02. 13. > 10:49
brsbbrstktktrstkksndetemş..

MîMMM MuHABBetlerimle..

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

ResimEs-Salâtü ve’s-selâmü aleyke Yâ Resûlallâh.Resim

Resim-- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Çalışın ve herkes yaratıldığı işi kolaylıkla başaracaktır!" buyurmuştur.
(Buhârî, Kader 4; Müslim, Kader 6-8; Ebu Dâvud,Sünen 16/4694; Tirmizî, Kader 3/3136)

Resim

nOt;

ResimNeden tEKetEKtERasta.. ÇAKır-keyf ZEVKlerİm-İZ?!..

Keyf: Afiyet, sağlık, sıhhat. Memnunluk, hoşlanma. Neş'e, sevinç, sürur. Mizaç, tabiat. İstek, taleb, arzu, heves. Gönül açıklığı.
ÇAKır: BİZim AHMeDin SOYunun Adı..
ve de Atmacaya benzeyen iri bir yırtıcı kuş.
ve de Açık mor, mavi, yeşil karışımı elâ ışıklı pırılpırıl bir gÖZ rengi. Ruhu AT-Eşli şuh YÂR!..

Ve de AKLıma düştü bak!
Çorak ANAdolunun yiğit yürekli yağız yüzlü Sabahattin Ali’sinin meşhur DEyişi ki, ben hep SEV mişem ALİ-leri genelde hamd olsun!..

altın saçlarını sıkıca tarar,
-> sonra iki örgü yana bırakır...
ayağında pembe dallı mor şalvar,
-> taze gelin gibi süzülür ÇAKır!..

DEe DosT!.. BİZ BİR-İZ Yüreğimize es SeLÂM SAĞlığı DuÂmla!..
Resim
Kullanıcı avatarı
Ahmed
Admin
Admin

Re: ÇAKır-keyf ZEVKlerİm-İZ!..

Mesaj gönderen Ahmed »

Canım Hocam, Allah celle celaluhu hakta hayırda BİZi rızasında kılsın inşaAllah!

Diyeceklerim var ama oldum olası diyememişimdir. Yolum bu siteye Dr. Münir DERMAN (ks) hocamız himmetiyle düşmüştü.
O zamanlar dualarımda hep "Allahım(cc) beni salihlerle tanıştır, salihlerle dost eyle ve salihlerle haşreyle!" diye dua etmekteydim.
Aradada Derman Hocama münacat edip "Derman Baba, Mürşid bulun diyorsun da bakıyorum etrafta mürşid geçinenlere senin gibisi yok, hep el etek öptüren, öğrencilerini karşısında salto durduran mürşid kılıklı soytarılar var.
Bu zaman, ahir zaman aramakla bulunmaz diyorsun ya, işte bu devir heralde. Ben senin "sen önce kendini temizle adam et, sana mürşid gönderirler, seni bulurlar oğlum" öğüdünü tutacağım inşaAllah." diye dua ediyordum.
Derken sizinle ve de sitemizdeki can kardeşlerimle tanıştım çok şükür Rabbime, ne hikmettir ki kader kaderullah siz de kısa bir zaman sonra Bursaya taşındınız.
Dualarım kabul olmuştu. Derman Baba da himmetini göstermişti.

Zaman içinde, çile çöllerinde düşüp şaştığımızda, aklımız karıştığında, "Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmak" konusunda pusulamızın doğrultulmasında her daim yanımızda el-ELe, diz-DİZe, biz-BİZe OLmanızdan dolayı Cenab-ı Allah celle celaluhu'ya sonsuz şükran ederim. BİZ-BİR-İZ her dem ebeden inşaAllah!

Gül yürekli/gönüllü can Hocam, gül kokulu ellerinizden öperim. Cumamız Hayr olsun, Rasullallah sallallahu aleyhi vesellem Gönlünde Cem olsun, inşaAllah!
MuhaMMedi MuHaBBetlerimle!

''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''
***"En Kötü KÖRlük, gÖZünü GÖRmeyiştir!.." Kul İhvani
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

yıllar önce MuhaMmedî Tasavvuf kitabım bastıralacaktı.
ilk 32 sayfası 13 yazı fontunda matbaada basılmış, hazırlıklar tamamlanmış ve 2 zengince finanse edilecekti.
bir gece medenî âlem e geçmemiz ve vakıf ANlayışı emredildi.
o zamanlar 18 cilt olan şiirlerim ve 4 eserim basılmadı kaldı.
bilgisayarı açarken bozulacak sanırdım ve hiç anlamazdım.
Almanyada GökHan yeğenimle MuhaMMedi Tasavvuf sitemiz kuruldu..
Yolun YOKuşları izlendi çileleri çekildi..
MuhaMMediNUR DoĞdu.. Türkiyeye taşındık..
asla reklam ve yardım almadan bir avuç İNSAN BİZ BİR-İZ İnANcımızla omuzladık,
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ve Kur'ân-ı Kerime HasBî-HaBiBî Hizmeti..
çok alkışlandık, çokça da taşlandık.. kaderimizi yaşadık çok şükür..
genç AKILları MuhaMMedî NAKle çağırmada gece-gündüz çabasını esirgemeyen sebilillah ALLAH rızası yolcusu kardeşlerimize ve teknik çözümleriyle AHMED ÇAKIR-CANımıza Hakk ve Hayr duamız ebeden inşae ALLAH

Resim

ZEVK 4904

MuhaMMedîNUR” olmasa.. yerler demir-gökler bakır
->İnsan inancı kadardır.. Hizmet EHLi AHMED ÇAKIR..
Hizmet ile dest-i KemÂL..-> HiMMet ile dest-i CemÂL..
MuhaMMedîNUR GÜL BAĞı.. BİZ BİR-İZ BüLBüLLer Şakır!..

12.04.12 23:03
tktktrstkks-brsbrs…
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

DEdi ki-> DEdim ki-> CUMamız CEMMul-CeMMM' OLsun inşae ALLAH!..

Resim

Ahmet ÇAKIR:
Es seLÂM can Hocam, Allah afv, âfiyet ve yakîn nasib etsin, Cumamız Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yüreğinde Cemimiz olsun, ellerinizden öptüm!.

Kul İhvani:
es seLÂM canoğul!.
DEdiğin -> HÂL-i HaZırımız -> HuZurumuz -> HıZırımız Olsun inşae ALLAH!
CUMAmız tekCANda CEM' olsun!
o CAN ki -> cihÂNa rAHmeT Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem cÂNı..
sen -> hep AHMET kal inşae ALLAH!
zAHMETleri -> rAHmet eden OLasın inşae ALLAH!
ADın -> ADAŞına EŞ ola!. VE "sen" YOK olasın inşae ALLAH!
O'nda -> O'ndan -> O'na-> O'nunla -> TEK-BİR cÂN inşae ALLAH!
cANımsın ki -> “BİZ BİR-iZ gerisi ağızdan YELLenme!” derdi DERbentli DELi HasAN BaBamız cANımız.. o haSS adamdı.. adam-> ÂDEMdi yaa ..

Ahmet ÇAKIR:
can hocam... Allah Razı olsun
BİZ-BİR-İZ hocam... ne güzel DUÂ-lar ettiniz...
Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel söyler... Allah Güzeli sever... sözünü hatırlattınız...
Aynı şekilde bu sözü ben de
"MuhaMMedî gören, MuhaMMedî düşünür, MuhaMMedî düşünen de MuhaMMedî Konuşur!.." diye çevirmekteyim AKLıma siz gelerek her dâim..

Kul İhvani:
HEPsi ReSÛLLullah SALLallahu aleyhi ve SELLem’in GüZeLLiK-leri ÖZELLiK-leri cAN!..
-> bAŞKa SÖZ -> SoHBet -> ZEvK -> HaZZ -> HaraMdır BİZe!..
HURMet -> HaBîBullah aleyhisseLÂM’adır eDeBen - eBeDen cAN!..

Ahmet ÇAKIR:
Hocam... ÖZdeki O değil mi ZâTen, ASLıMız DEdiğimiz..

Kul İhvani:
AYNen -> ZÂTen O celle ceLÂlihuuu..
İŞin
-> HayR.. Aşın -> HelâL.. EŞin -> Sâliha.. BAŞın -> MuhaMMedî OLsun CANımız!.

Ahmet ÇAKIR:
sizler de OL-un can hocam...

Resim

ÜMMet-i MuhaMmed cÜMMlem-İZin CUMAmız MuBÂrek Olsun inşae ALLAH!..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
HAYY-DOST
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen HAYY-DOST »

Resim
HAYRRINIZ ÇOK, ÖMRÜNÜZ ZİYADE OLSUN İNŞAE ALLAH...
CAN MUHAMMEDİLER HER GÜNÜNÜZ MÜBÂREK "CUMA" OLSUN İNŞAE ALLAH..
HER "CUMA" NIZDA İLÂHİ RAHMETLE DOLSUN İNŞAE ALLAH
....
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Ahmed ÇaKıRca oğulcAN
MekÂNın mEŞKidir zamAN
>OYNanAN -> ALLAH OYuNu
KuLLuk->imkÂNla>imtihÂN!..

ZEVK 5313

AK GİYindi SAÇlarımız -> SOYundu YEdi reNGini
KiMi miheNGin BULmadı
!. -> KiMi AŞKın âheNGini
GÜNeş
-gÖLge..Gündüz-Gece.. KiMi BİLmedi deNGini
SoN Nefeste NeFiS
>ÇIPlak->seYReder cANlar ceNGini!..

03.03.13 1:17
Brsbrs.. tktktrstkkmzdsszlk…

ALLAH OYuNu:

Miş..Mış
Ahmed Amiş Efendi kaddesallahu sırrahu MeLÂmetin Meşkine önem verirdi.. İnsanların Gönül deliklerini diker, CAN SUyunu kaçırmasını ÖNlerdi.. diktirmeyenlerse gün gelir SU-SUzluktan ölür giderdi bu YOLda.. şimdiki gibi…
Bir asırı aşkın Ömrü sayısız git-gellerle geçti memleketi Tırnova ile İstanbul arasında..
Bazen etrafında mahşer gibi insan.. bazense TEKe TEK…

ERENler deMİŞlerMİŞ ki,
Ahmed Amiş Efendi 4 gence gönül etti, hizmet etti, yol aldılar.. denemeye gelinceyse, 3 tanesi yolda kaldılar..

Perdesiz ERENler devrÂNa seyrÂN PERdesini DERd üstüne kurunca.. Amiş Baba diyor ki:
“Evladlar memleketten kızım geldi biliyorsunuz, elde avuçta yok, kimseden de YEMlenmeyiz-DEMlenmeyiz..
kızıma bir tanıdık iş buldu sabahları onu bırakıp akşamları alacağım bu nedenle sohbet saatlerimiz değişti!”
der..
Sohbetin konusu kader.. Ahmed Amiş Efendi her yönüyle anlatmış ama 3 gencin içi hep çürük kalmakta..
bu 3 genç:
“Hocamızın kızı nerde çalışmakta?” derdine düşüp izlerler ki bir rum meyhanesinde garsonluk yapmakta..
Hoca normal halde derse devam..

“Hocam helal kazanmak kaderde yok mu, şart değil mi?” vs.. Hocada ses yok..
Bir tanesi:
“Ben böyle tanımamıştım Hocamı!” der çeker gider..
ikincisi:
“Bilerek haram olan nasıl yenir Hocam?” der.. Hocada ses yok.. o da pırrr..
Üçüncüsü:
“Hocam benim imkanım geniş, babam fabrikacı yardım edeyim de kızınız şu malum yerden..” derken Hoca: “Gideceksen, ER Ocağından kedi gibi çık git!” der.. genç de hemen bir hışımla kalkar gider..

Ahmed Amiş Efendi dördüncüsüne bakar ki boynunu kırmış oturmakta.. çok kalender, hırpani, sessiz sedasız DERvİŞine döner:
“Ulan Oğulcan, sen niye pinekledin kaldın, gitmedin de hele?” deyince DERvİŞ: “Hocam, ben, Siz değilim, kızınız değilim, siz bana: “HAKKı duy Hayra UY!” dediniz buradayım! İşimin BAŞında..”
Deyince Ahmed Amiş Baba, Dervişin Gönül PERDEsini aralayıvermiş ki: “Bak Levh-i Mahfuza ne yazmakta, ben KIZımın Kaderine hizmet etmekteydim!” demiş..
DERviş dahşetle-hayretle OKUmuş ve başka bir BOYut Kapısı ve İKLimi AÇılmış.. SESsizce saatlerce tefekküre dalmışlar..
Akşam yaklaşıp gün ağınca:
“Hocam yaşlısınız, kızınız-bacımı ben getirsem meyhaneden!” deyince: “Otur oğlum otur!.. Ne meyhane ne de gelecek kız var, bunlar bir ALLAH OYUNUydu.. Arkadaşların Kendi ELeklerinin DELiklerinden ELendiler.. hepsi buydu..” buyurmuş.. mış.. mişş..

**

Ahmed Amiş Efendi
kaddesallahu sırrahu

1807'de Tırnova'da doğdu. 1920'de İstanbul'da öldü. Kuşadalı İbrahim Halveti'nin talebelerinden Ömer Halveti'den yirmili yaşlarda tasavvuf eğitimi aldı. Hamamcılık ve Sıbyan mektebinde hocalık görevlerinde bulundu. Osmanlı Rus savaşına katıldı. Hayatının son dönemlerinde Fatih Camii türbesinde görev yaptı. Bu sebeple Fatih türbedarı adıyla anıldığı da olmuştur.
Ahmed Amiş Efendi Osmanlı'da Vahdet-i Vücud okulunun görüşlerini paylaşan sufilerden biridir. Osmanlı sufi geleneğinde çeşitli merasimlerin önemli bir yeri olmakla birlikte Amiş Efendi de piri Kuşadalı İbrahim Halveti gibi sufi eğitiminde yapı, giysi tarzı ve belirli merasimlere önem vermemiş bunun yerine ahlaki bir hayat ve sohbetin önemini vurgulamıştır. Kendisinin diğer tanınmış sufilerde olduğu gibi herhangi bir eser bırakmadığı bilinmektedir.
Ahmed Amiş efendi döneminde tanınmış yazar ve devlet büyüklerinden öğrencileri olmuştur. Babanzade Ahmed Naim, Ahmed Avni Konuk [ İsmail Fenni Ertuğrul] bunlardan birkaçıdır. Kendisi yerine Kayserili Mehmed Tevfik Efendiyi bırakmıştır. Ondan emaneti alan da Ahmed Tahir Memiş Maraşî efendi olmuştur.
Ünlü tasavvuf araştırmacısı Abdülbaki Gölpınarlı Ahmed Amiş Efendi'nin sohbetlerinden tutulan notlardan oluşmuş bir kaynağın kendisinde bulunduğu aktarmış ancak şu ana kadar bu kaynağın hangisi olduğu tam olarak tesbit edilmemiştir.
Ahmed Amiş Efendinin vahdet-i vücud okulunun görüşlerini içeren konuşmaları zamanında bazı katı şeriat taraftarı kişilerin tepkisi çekmiş olmakla birlikte genel olarak kendisiyle ilgili olumlu görüşlerin bulunması ve dönemin siyasi ortamı hakkında kovuşturma yapılmasını engellemiştir…

*

Ahmed Amiş Efendi
kaddesallahu sırrahu

Fâtih Sultan Mehmed Han türbedârlarından ve Şa'bâniyye tarîkatının son devir şeyhlerinden. İsmi, Ahmed Amiş olup, Türbedâr veya Türbedar Ahmed Efendi isimleriyle de tanınır. 1807 (H.1222) de Tuna vilâyetine bağlı Tırnova'da doğdu. 1920 (H.1338) de İstanbul'da vefât etti. Kabri Fâtih Câmii yanındaki kabristandadır.

Doğum yeri olan Tırnova'da ilk tahsîlini gören Ahmed Amiş Efendi medrese tahsîlini de orada tamamladı. On dört yaşında tasavvufa alâka duydu. Bir şeyhe bağlanmak arzusuyla Sâdık Efendi adlı bir zâta başvurdu. Sâdık Efendi onun bu konudaki yüksek arzusunu anlamasına rağmen, tasavvuf yoluna girme zamânının gelmediğini belirtti. Bu hususta;
"Yavrum! Sen şimdi git. Sonra seni soyu temiz birisi gelip bulacak ve irşad (rehberlik) edecektir." dedi. Bu söz üzerine ilim öğrenmeye devâm eden Ahmed Amiş Efendi yirmi yaşına geldiği zaman Şa'bâniyye yolunun İbrâhimiyye veya Kuşadaviyye kolunun kurucusu Kuşadalı İbrâhim Efendinin Tırnova'ya nâib olarak gönderdiği Ömer Halvetî'ye intisâb edip, talebe oldu. Senelerce Ömer Halvetî'nin ilim meclislerinde ve sohbetinde bulunup tasavvuf yolunda ilerledi. 1846 senesinde irşâda yâni insanlara İslâmiyetin emir ve yasaklarını anlatıp, talebe yetiştirmeye mezun oldu. 1853 Osmanlı-Rus yâni Kırım harbine tabur imâmı olarak katıldı ve harpte üstün hizmetler gördü.

Harpten sonra memleketine döndü. Bir ara gördüğü bir rüyâ üzerine hocası Ömer Halvetî'nin izniyle İstanbul'a geldi. Kuşadalı İbrâhim Efendinin vefâtından sonra onun yerine geçen İstanbul-Fâtih Zeyrek civârındaki Çinili Hamamın sâhibi Muhammed Tevfik Bosnevî Efendi ile görüşüp sohbetinde bulundu. Sonra tekrar Tırnova'ya dönerek bir hamam kirâladı ve Muhammed Tevfik Bosnevî gibi o da hamam işletmeye başladı. Bu sırada ayrıca Sıbyan Mektebi hocalığı da yapan Ahmed Amiş Efendi, Muhammed Tevfik Bosnevî'nin 1866 senesinde vefâtı üzerine tekrar İstanbul'a geldi. Muhammed Tevfik Bosnevî'nin önde gelen müridlerinden Üsküdarlı Hoca Ali Efendi, Rıfat Efendi, Üsküdar'da Nalçacı Dergâhı Şeyhi Mustafa Enver Bey, Kaşkar hükümeti temsilcisi Yâkub Han ve Fâtih türbedârı Niğdeli Bekîr Efendi ile sohbetlerde bulundu. Bir müddet sonra Tırnova'ya döndü, talebe yetiştirmek ve insanlara vâz ü nasihat etmekle meşgûl oldu. Üsküp'te Seyyid Muhammed Nûr-ül-Arabî ile görüştü. Muhammed Nûr-ül-Arabî'den icâzet aldı. 1877 senesinde Tuna vilâyetinin Osmanlılar elinden çıkması üzerine tekrar İstanbul'a geldi. Niğdeli Bekir Efendiden Fâtih türbedarlığını devraldı ve "Fâtih Türbedârı" ünvanıyla anıldı. Gümüşhâneli Ahmed Ziyâeddîn Efendiden Nakşibendiyye yolundan icâzetli olan Ahmed Amiş Efendi tasavvufta mücâhede yolunu değil de sohbet ve telkin yolunu tercih etti. Kendisine tâbi olanlardan İslâmiyetin emirlerine uyup yasaklarından kaçındıktan sonra sadece sohbet ve muhabbet yolunu seçmelerini istedi. Çile ve riyâzet yolunu tercih etmedi.

Ahmed Amiş Efendi bu hususda diyor ki:

"Mücâhedâtın, tasavvufî perhizlerin bir kısmını Kuşadalı kaldırmıştı. Geri kalanını da ben kaldırdım."

Kendine tâbi olanlara sık sık şu tavsiyelerde bulunur; "İstiğfar edin, salevât okuyun, Kur'ân-ı kerîm okuyun, her şeyi Kur'ân'da bulursunuz." derdi. Bu sözleri doğrultusundaki yaşayışı sebebiyle, mensûb olduğu tarîkatın pîri Kuşadalı İbrâhim Efendi gibi tekkeye ve merâsime îtibâr etmemiştir. Kırk seneyi aşan irşâd faâliyeti sırasında tâliplere Halvetî ve seyrek olarak da Nakşibendî icâzetnâmesi vermiştir.

Ömrünün sonuna kadar mensûb olduğu Şa'bâniyye yolunun şeyhliğini ve Fâtih Sultan Mehmed Hanın türbedârlığını yürüten Ahmed Amiş Efendinin müridleri ve yakınları arasında, Bursalı Mehmed Tâhir Efendi, Müderris Babanzâde Ahmed Naîm Bey, Ahmed Avni Konuk, Hüseyin Avni Konukman, İsmâil Fenni Ertuğrul, Abdülazîz Mecdî (Tolun) Efendi gibi kimseler yer aldı. Yaklaşık 113 yaşında iken dâmâdı Ahmed Naîm Beyin İstanbul Şehzâdebaşı'ndaki evinde 9 Mayıs 1920 (H.1338) târihinde vefât etti. Cenâze namazını talebelerinden Abdülazîz Mecdî Efendi kıldırdı. Senelerce türbedârlığını yaptığı Fâtih Sultan Mehmed Hanın türbesi yanındaki kabristana defnedildi. Vefâtına talebelerinden Evranoszâde Sâmi Bey;
"Gitti gülzâr-ı Cemale pîr-i efrad-ı Cihân (1388)." mısra'ı ile târih düşürdü. Ayrıca Evranoszâde Sâmi Bey tarafından mezar taşına bir manzûme yazılmıştır.

Ahmed Amiş Efendi eser bırakmamıştır. Abdülbâki Gölpınarlı, Ahmed Avni Konuk'un Ahmed Amiş Efendinin sohbetlerinde tuttuğu notların kendisinde olduğunu kaydetmektedir. Kendisinden sonra yerine baş halîfesi olan Kayserili Mehmed Tevfik Efendiyi postnişin bıraktı.

Şa'bâniyye ve Halvetiyye yollarının son devir temsilcilerinden olan Ahmed Amiş Efendi, sohbet yoluyla talebe yetiştirmeye çalıştı. Sohbetleri esnasında kısa ve özlü sözlerle talebelerini îkaz eder, onların istikâmet üzere Peygamber efendimiz ile Eshâbının yolunda olmalarını isterdi.

Talebelerinden birisi müridin yâni talebenin şeyhe (hocaya) olan ihtiyâcını sorunca;
"Dağı dağ, taşı taş gördükçe şeyhe muhtaçsın. Bu böyle olsun, şu şöyle olsundan kurtuluncaya kadar, şeyhe muhtaçsın." demiştir.

Rızk ile ilgili olarak soru soran birine de; "En âlâ rızık mânevî rızıktır. Dünyâda eşini bulamaz, işini bilemezsen rahat edemezsin." demişti.

Ahmed Amiş Efendi sohbetine gelenlerle tatlı tatlı konuştuktan sonra, onun hakkında duâ eder ve bâzı müjdeler verirdi. Evranoszâde Sâmi Bey o zaman Rüşdiye öğretmeni olan Şerâfettin Yaltkaya'yı, Ahmed Amiş Efendinin sohbetine getirdi. Fakat iki saat müddetle oturdukları halde Ahmed Amiş Efendi sessiz durup hiç konuşmadı. Evranoszâde Sâmi Bey, Amiş Efendinin böyle gelenlere duâ edip bâzı müjdeler verdiğini bildiği için bu durumu merak etti. O gün hiç konuşmadan Amiş Efendinin yanından ayrıldılar. Evranoszâde Sâmi Bey ertesi gün tek başına Amiş Efendinin yanına gitti ve;
"Efendim Şerâfettin için bir müjde vermediniz sebebi nedir?" diye sordu. Ahmed Amiş Efendi, biraz durakladıktan sonra; "O (yâni Şerâfettin Yaltkaya) bulunduğu mesleğin en yükseğine çıkar." dedi. Hakikaten Şerâfettin Yaltkaya zamanla yükselip profesör ve Diyânet İşleri Reisi oldu. Fakat İslâm dînine hizmet edeceği yerde pek çok zarar verdi. Bu yüzden, icraatını bilenler tarafından Telefüddîn Haltkaya adı ile anıldı.

Edirnekapı dışında kabri bulunan Bekir Niğdevî'nin kabri yanında Amiş Efendinin talebelerinden Hilmi Bey'in kabri vardır. Hilmi Bey Çanakkale Savaşında Fransız zırhlısını Boğaz'ın sularına gömen meşhur askerdir. Gümüşsuyu Askerî Hastanesi Baştabibliğinden emekli albay Doktor Hamdi Hızlan Bey, Ahmed Amiş Efendiden naklen anlatıyor:

Siz harbin fecâatini bilmezsiniz. Ben Rus (Kırım) harbinde yaralıları sırtımda taşıdım. Harbin fecâatini yakînen bilirim. Sakın harbi temenni etmeyin.

Ahmed Amiş Efendinin halîfe olarak bıraktığı talebeleri şunlardır:

1. Kayserili Mehmed Tevfik Efendi. Bu zât Amiş Efendiden sonra Şa'bâniyye tarîkatının Kuşadaviyye (İbrâhimiyye) kolunun şeyhliğini yürütmüş, emâneti Maraşlı Ahmed Tâhir Efendiye bırakarak vefât etmiştir. 2. Abdülazîz Mecdî (Tolun) Efendi. 3. Evranoszâde Süleymân Sâmi Bey. 4. Trablus Nâib-i Sultanı Şemseddîn Paşa.

1) Sefînet-ül-Evliyâ; c.4, s.110
2) Balıkesirli Abdülazîz Mecdî Tolun (Osman Ergin)
3) Muhammed Tevfik Bosnevî; s.18-28
(alıntıdır)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim HÂticeM'in KÂRTOPları..

dELi göynüm UÇan KuŞtur
bedeli YOK >beŞ KuruŞtur
-> BUrası >BUrsa ÇAKırım
BİZ BİR-İZ-> BiLe DURuştur..

ZEVK 5286

YOLa ÇIKtık mı ÇAKIRım!. -> BUrsa-GEMlik KırkbeŞ daKKa!
-> KAPATırım -> GÖZlerimi.. -> ÖZüm ÇEVİRirim -> HaKK’a!
TEKerlek ZiKRi-> bir ÂNda.. İSİM ->cİSİM ->cÂN -> cÂNÂNda!
-> MüteDDiB -> MüteCELLÂ -> MutaHHaRun -> MütezeKKÂ!..

11.02.13 -> 15:32
brsbrs-gmlk.. yllrı..

MüteDDiB:EDEBlenmiş Beden..
MütezeKKÂ:Temizlenmiş Nefs..
MutaHHaRun:FırıNlanmış Kalb..
MüteCELLÂ:CiLÂlanmış R u H…
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HaSan DAĞın TÜRKÜsünü
KeŞiŞ DAĞInda SESlediM
gÖNlümün GAMm ÖRTüsünü
GÖK YÜZÜne NEFESlediM!..

Resim

ZEVK 5397

ULU DAĞIn ZİRRvesinde.. BULutun SESİn dİNledik
KARDELen KARIndan YEdik.. YANgın YERİ SERinledik
ÇAKIRKeYFimiz ÇAKIRla.. YER Demir.. GÖKler BAKırla!
ORMAN DOLUsu CIVvıltı HIDıR-İLLez GELdi!.. DEdik

Resim

05.05.13.. > 15:15
brsbrs.. uludgndllr..

Resim

Resim

Resim

GÜLe GÜLe KAR
M
erHABa Bahar
GurbeTTe hasret var
HeY gidi DAĞLar!.... sarıçiğDEM
Resim
Kullanıcı avatarı
sev-guzel
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen sev-guzel »

OLur cÂN!..
Resim
çakırcAN'a çakırkeyf..

insÂN AKLI ARAr ->NErde Olduğun
ZeVKlerin SoN-UÇu DErde Olduğun
Kendine -> Kendisi PErde Olduğun
devrÂN DivÂNâsı DÂRda OLur cAN!..

*

DEli gÖNlüm yine ÇEKildik DÂRa
YâR GELmedi gÖNlüm Ah ile ZÂRa
>ZIDlar Ülkesinde -> AK ile kARA
ceNNet-ceheNNemi NÂRda OLur cAN!..

*

Ehl-i MuhaBBetse MenZİLi BİLir
Kanlı KÂFes BİLir.. KuŞ DİLi BİLir
SEVen-SEVilenler -> SEVgİLi BİLir
SeBeBin SON UCu YÂRda OLur cAN!..

*

YERe GÖĞe Sığmaz SEVdÂsı OLan
mecNÛNdur Delidir >LeyLÂsı OLan
Şu ÂNda >şeÂNın -> ŞEYDÂsı OLan
LâleZÂR-GüLZâRı >ZÂRda OLur cAN!..

*

ÂŞIKlar Ölemez ->EZELden DİRİ
Resûlü MuhaMMed Ehl-i Beyt PÎRi
KULLuk KervÂNINda ZuHur Zinciri
ER Olanın >ELi -> ERde OLur cAN!..

*

DERdlerin DERd EDen DERdden Ölecek
DERdlerin ZEVk EDen ZEVkten GÜLecek
KÖR -> KÖRe Kandilse -> Gece Gelecek
Hayyal ->Hakikate -> PERde OLur cAN!..

*

İnsÂN AKLI ->MekÂN ->ZamÂNI YAŞAr
Ben>BENe KUL OLur -> SultÂNI YAŞAr
ÂŞIKlar ->ahh! ÇEKip -> her ÂNı YAŞAr
AHhmak >ARAyacak -> NERde OLur cAN!..

*

cÂN KUŞuna ceNNet ->KANlı KÂFesi
-> SAHİBinin SÖZü -> SAHİBin SESi
Her ÂN YARATılan ->NEFSi ->NEFESi
İsraFîLi >Üffler -> SÛRda OLur cAN!..

*

Kendinde>Kendinle HAKK-RaBBını BiL!
DOĞrunu -> ARAma -> EĞRİne->EĞİL!
>MûSÂ-ya ->İNANan ->FiravUN dEĞİL!
Mu-kaDDes TÛVÂsı -> TÛRda OLur cAN!..

*

Kul ihvÂNi seFÎL -> SALLa >SAZımız
ARZdan >ARŞa Çıksın>AŞK Avazımız
GÜN GELirde >Belki ->ANlar BAZImız
BUrası ->Bursadır -> BURda OLur cAN!..

27.03.13 10:45
brsbrs..tktktrstkmz…

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ÇAKır kEYFim-> sÖZüm dİNLe!
-> ÖZümüZ BİR -> ÖZüm dİNLe!
-> HALKı AYIRma -> HAKK-ından
HAKKta >HAKKla ->HAKK SENinle!..

ZEVK 5349

RaBB SÖZün->RaSÛLLün-> OKUt!.. “BENini->” bana”-> OKUTma!.
TUZ GÖLünün TUZ KURDu var!!!.. -> KOKarız -> TUZu KOKUTma!..
zeMzeM zeHiR -> gERçek dEĞİl!.. -> “BEN ZaNNedip -> “beni-> YUTma!.
ABDuHu -> RaSÛLuHu -> Hakk!.. -> UBUDiYYET -> RuBUBiyyet!..
Kul kıtMÎRim -> gELL KeReM EYyle!.. -> fASLının -> ASLın -> UNUTma!..

14.04.13 >17:20
brsbrs..tk..tklğntkELnd..gnlççğmaçtsld..

nOt: Rahmetli Hacı OsmaN BaBamız: "Evlat! Tuz GÖLünün etrafında 40 yıl çobanlık yaptım.. hiçbir CANlı yaşamaz sanırdım TUZun İÇinde.. bir gün TUZlu Çamuru kazınca ufacık soluncanlar gördüm ve: "BUnlar da benim gibi TUZ KURTu!" dedim!" derdi ve o meşhur çiçek yemiş görmez GÖZünden bir dAMMla göz YAŞI kayardı..
HaYY DosTt!..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

BUrsa BÂZÂRI ->BURaSı
SıRR
-ı ÂLİ >SıRR-ı SEYFim
>KaDERin -> YAZI-TURAsı
Çark
-ı ÇİLE>ÇAKIR-KeYFim!..

HaYy DoST!..
->DE Buyur!..

GÖKçe DErem SUda SESin
İÇimde -> I L I K Nefesin
>Zümrüd-ü ANKA MaSALI
KAF KaLe.. kANlı KAFesin!..

*

BİTme BİLmez İŞi OL-ANlar
SALdırsınlar DİŞi OL-ANlar
->SiLaHsız ASLAN OLsunlar
->SÖZün ERi KiŞi OL-ANlar!..

*

ŞaH Damar AŞK DAĞı OLaN
BİZ BİR-İZde ->BAĞı OLaN
SEVmekten KeLÂM Etmesin
HaYyvANdan ->AŞAĞı OLaN!..

*

SıRRın SıRaTa ->SERmeyen
GÖNün GeRGeFe GERmeyen
cÂNÂNdan hİÇ SÖZ Etmesin
>cÂNın cÂNÂNa VERmeyen!..

*

ÂŞIKlar >GÜLmez ihvÂNi
TEVHİDin BÖLmez ihvÂNi
SEVmeyenler >Zâten ÖLÜ
SEVenler ÖLmez ihvÂNi!.. HaYy DoSTttt!..

ZEVK 5592

BİLGİ BİLGEsi ihvÂNi.. -> NEDir NEŞe? NEdir ACI?
NEdir KULLuğun ZiNCiRi..- > NEdir şu KRALLık TACı?
HaDi De ki!.. ->gERçeK NE ki? -> ANlat ANlaşılır BELki!
SıRRR-ı SıFıR SALLanmakta KûN feyeKûN SıRR SARkacı!..

26.09.13. 20:11
brsbrs..tktktrstkkmİZ..

ÇAKIR-KeYFim>AhMeD Çakır!
->Yiğit YÜREK -> SÖZün ERi!..
YeR DEMİR -> GÖKlerse Bakır!
DOĞRU DÜŞmeZz -> EZELberi!..

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

eÇAKır - aÇAkır cANlar
BUrası BUrsa Bazarlık!.
mERiÇ muhaBBet mEVsimi
NAZa > NiYAZlık-NAZarlık!.

*

GURBeTi NE BİLsin -> ELLer!
HaSsretim dİNLEyen YELLer!
Ben ->SENde!. SEN ->ben-de giBi
SAZda SEVdÂMm -> SARI TELler!..

ZEVK 5540

TEKe TEK tERas-ın SüSü.. -> ELiFcANı-ın nAZARlığı
BeSîN-e > “ELiF ÖRTüSü.. BUra BUrsa bAZARlığı
dOKUz Delinin >“DE SîNde. Esen RüzGÂRın SeSinde
-> YARATAN-ın KALEMİnde -> ihvÂNimin yAZARlığı

04.09.13. 10:33
brsbrs..tktktrstkkmd…
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

İnsÂN >HiÇç >kaDER ELİnde
biRr dAMMLa HaYyat SELinde
->YûSuF’un zindÂN-ı ->zÂHİR
->ZüLeyHÂ ZüLFün TELİ-nde!.

“yer DEMir GÖK BakıR” deRLer!
>“DEMir – BakıR”-ı BİLmedENn!
AĞZI OLan” -> LaFın EDERLer!
->AHMED ÇAKIR-ı >BİLmedENn!..

ZEVK 6001

“At >Avrat ->ŞÂH-ı TEBER”-im!. DERdi DELi ->DERbeDERiMm!
SıFıR – SONsuz-un
->SıRATı.. -> SeBîLiLLAH >SıRR-ı SeYFiMm!
TEKeTEK tERas
>BİZ BİR-İZ!. -> DUÂ bEKLer!. >DUÂ EDERiMm!
UMUTta
->ULU DAĞ YÜREKLi!. AHMED cÂNım ->ÇAKIR-keYFiMm!.

17.03.14 14:15
brsbrs..tktktrstkkmdssszıssziçmdeacı…

Avrat: zevce.. TaMMlaynn..
SeYF: KuLLuk imtihÂNı KIlıcımm..
TeBeR: savaş Baltası. BİRr sENliği..
TEBERRî: gAYRıya alâkasız olma. SeVmeyip yüz çevirme. YÂR-den yANa Temiz olma.
SeBîLiLLAH: ALLAH celle celâluhu Yolu..Bedelsiz-Kıyassız-Şartsız-Sebebsiz!. ki yaNi ->”KaRŞı”-lıksız. ALLAH celle celâluhu RIZAsı..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ResimBİZzResim

AHMeD cANla kANatLANdık
KırK kANat KıRKa KATLANdık
-> K e Ş i Ş DAĞın ->TEPE-SîNde
KAR YEdik!. KıRK KeZz TATLANdık!

ZEVK 6014

BedEL-KıyAS-ŞaRTLa-SeBeB.. SıRR-ı SıFıR-ın SEsÎNde..
cÂNda cÂNÂN-ın >“CEsÎNde.. -> CUMÂ CEMin ERtesÎnde..
SeLÂH-FeLÂHın -> SeYFinde.. -> NEŞe-nin ÇaKıRKeYFinde..
NAZ-NiYAZ-ın ->NEFESs-leDiKk!. -> ULU DAĞın TEPE-sÎNde..

22.03.14 23:09
brsbrsbzr..tktkyrnnzrı..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ÇakırALi cÂNEVinde
GELinciklerin CÜNŞü..

HEPim HİÇim
>bİÇim bİÇim
->ÇİLe ->ÇİLe
DIŞ-ım.. İÇ-im..

ZEVK 6101

TEVHİD-in tENha tERası.. TEK-e TEK-te ->“TEK TEK!”-Lerim!
cEVR-i cihÂN çARK-ı ÇİLE.. ÇEK-e ÇEK-te ->“ÇEK ÇEK!”-Lerim!
Nere GİTsem ->ARAr BULur!. OLmaz! OLmaz!.” DEsem ->OLur!
YEDi GÖKten >RAHMET YAĞar!. ->AÇar E L E M Ç İ Ç E K Lerim!.

03.06.14 10:23
brsbrsmdatktktrstkkmde..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ÂŞık ->“Ah!”ı AŞk Üstüne
MâŞuk mâhı MeŞk Üstüne
SEVen SEViLen ->SEVgiLi
KULun KaLBi KÖŞK Üstüne..

ZEVK 6252

GöNüL GÜLşENin BULunca.. ->ŞEyd ŞaRkısın ŞaKıR cÂN
KÛN feyeKÛN OYuNunda.. >YER Demir GÖKLer BaKıR cÂN
ÇiLe ÇÖLü.. MecNÛN-LeyLÂ.. ->ALan-SATan mESt-i MevLÂ
->BUrası -> BURSA BÂZÂRı.. AŞK OLsun AHMeD ÇaKıR cÂN!.

28.08.14 >00:14
brsbrs..tktktrstkkmİZdebİZ..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

hER şEYy fÂNi DoSTLuk Bâki
->ALLAH’a DayANsın >tâa ki
->LiVechiLLAH >MuhaMMedî
YAŞAnAN Hakk ->AYNen Vâki’..

ZEVK 6321

SeSSiz-Sâkin SıRr ÇAKIR cÂN ->GÖKte gEZen BULut giBi
->TeSsLimiYyet>İStiKÂMet ->“KORKusu YoKk UMUT” giBi
İÇi ->DIŞta.. ->RüzGÂR giBi.. ->SıRR-ı SıFıR ->Sâfi SEVgi
BUrası BURSA cÂN DOSTumm! ->BİZ BİR-İZ ki>KUNUT giBi!.

24.09.14. >14:00
Brsbrstktktrstkkmdsszlkkşkrvdehmd..

KUNUT: DiLsiz-Dudaksız-Harfsiz-sÖZsüz ->ÖZ DUÂmızz..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

ResimburesminadresihasbihİZZmettir..

TeK NOKtalık mekÂN OL-mak!
zamAN İÇİ-nde Resim AN OL-mak!.
insan Resim kÂmiL-Le Resim İNSÂNdır
Resim HaKK
-ın KULu Resim sultÂN OL-mak!

ZEVK 4840

İNsÂN VAR-dır Resim FıTRatından Resim MuhaMMedî NUR-u TAŞıR!.
SEV-ER.. Resim SEV-ilir Resim SEVgidir!.. Resim BİZ-BİR-İZ SüRûRu TAŞıR!.
YÜReğinde Resim SEVgi IŞIr!.. Resim YÜZÜnde Resim VeDûD Resim GÜLümser!!..
ARZ dan ARŞ a Resim AHMEDÎ dir!.. CEMde Resim MîM O-NUR-u TAŞıR!..

01 mrt 12 12:12
brsbrs..tktktrstkks…mhmmdnrnşs..

Fıtrat: Yaradılış, tıynet, hilkat

azİZim AHMED cANımız,
MuhaMMedî meLÂmetin ÖZ-eti-ÖZ-sÖZü;

1- ÂLEM-ÂDEM Resim AKLındır ki, AKLın ZIDlık ÜLKesinde Resim Gübre, GÜLün ANAsı BİLine.. Noksan ARAnmaya Resim MükeMMeli BULuna SeYRedile..

2- Hamm AKLa, İlmullahla; Zâhiren Şeriat-ı GaRRa Resim Bâtınen Kur'ân-ı Kerim ÂB-DeSTi ALdırıla..

3- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin El ÂN Kerem Kalb-i Kâmili İZlene Resim Kur'ân-ı Kerim ve Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Mesnedinden KOPulmaya!..

4- AKLen HaLKa dönük DIŞ YÜZünde asla riYÂ Olmaya! Resim NAKlen el HaKK celle celâluhuda her ÂN OL-AN İÇ ÖZ-ünde YALAN Barınmaya! kiResim SöZ-Sohbeti Resim DUY-a-BİLeSîN!.. ZeVK ve HaZZı HAZZM EDip Resim UY-a-BİLeSîN!..

5- ALLAH celle celâluhu ya Resim İbâdet FaRZ!.. Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in Fırka-yı NÂciyye YOLuna Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ADına, HESABına ve Şerefine MuhaMMedî Hasbî Hizmet ED-ile ki Resim “YakîN GEL”enedek inşae ALLAH!..

6- MuhaMMedî meLÂmet, ne ceheNNemden Resim KAÇmak! Ne de ceNNette Resim KOŞmak BİLinmeye ki;
Resim Her yerde ResimHer zaman ve Resim Her Halde Resim EL ÂN CeheNNemin üzerinde Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin Hasbî hİZZmet SIRAT KÖPrüsü ve Resim AHADî-AHMEDÎ ÂLEM-ÂDEM ARAbasının AŞK TEK-ER-i OLUŞ Şerefini YAŞAyış ŞÂHâdeti BİLinip BİLE-YAŞAna!..

7- HaYYal-i HaYYattan Resim Hakikat-ı MuhaMmediyyemize TEZZ GEÇilip;

MuhaMMed aleyhi's-selâmın AkvÂL-inde,
MuhaMMed aleyhi's-selâmın A’mÂL-inde,
MuhaMMed aleyhi's-selâmın AhLÂk-inde,
MuhaMMed aleyhi's-selâmın AhvÂL-inde,

Resim BİZ BİR-İZ Resim ;
İZ.. inde Kur'ân-ı Kerim.. her ANN.. OL-ÂN..
BİZ..inde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem BiZ-CAN
BİR.. inde ALLAH celle celâluhu .. ANNsız ÂNN!.. AN-ı YaratANN..
Yâ HaNNâN u Yâ MeNNâN! Yâ Bedius- semâvâtü vel-arz! Yâ zül CeLÂL vel- İKRÂMMM!.. YAŞAna!. YAŞAna!.. YAŞAna!..

8- Gerisi küllîyyen YalAN Resim “YaşANmayAN YALAN!..” BİLine!. BİLine!.. BİLine!..

NoT: 1- OMuzuna AL-dığını ANLA-dığın EMÂN-et Resim ALİ kerremullahi veche ve sonUÇta Resim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem in şerefli Omuzlarındaki YÜCE EMÂNettir.. Resim Ve İNDİReceğin put ise Resim senin ÖZEL PUTundur!..

NoT: 2- DEVRden DevrÂNda habersizliği SEÇen ÖLü-canlıların donukluğu, DUYmalarına perdedir. BİZe Düşen görevse; ERİmelerine, EREN ER-ince HİZMet ASLen-AYNen İŞİmizdir inşae ALLAH!..

NoT: 3- bu güvercinliğe nice KUŞlar KONdu Resim UÇtu.. Resim KALanlar HİR Kadrin BİLenler oldu.. Tûb GurÂbÂ!..

Resim yine Resim terasteKKemİZ-de
Resim yine hÂLimİZ Resim hÂrÂbÂ
“ben-sen-o Resim biz”
Resim “BİZ BİR-İZ” de
ResimReSûL SeSi:
Resim “Tûb GurÂbÂ!..

01 mrt 12 14:42..
brsbrs..tktktrstkks…mhmmdnrnşs..

TuBâ GuRaBâ!..: Ne Mutlu GARİB-(ÂN) lere-lara..

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem: “El-İslâmu bedâ gariben ve seyuudu gariben fe TûBÂ li’l-gurebâ: İslâm garib olarak başladı ve başladığı gibi (günün birinde) garib hâline dönüşecektir. Fe tubâ li’l-gurâbâ: Ne mutlu-Müjdeler Olsun gariblere! (Sıddık Ve Âdil Muhammedî Âşıklara!)” buyurmuştur.

(Ebu Hureyre radiyallâhu anhu dan; İbni Mâce, Sünen, Fiten- 3986 ve Müslim Enes bin Mâlik radiyallâhu anhu dan; İbni Mâce, Sünen, Fiten-3987 Zevâid Abdullah İbni Mes’ud radiyallâhu anhu dan; İbni Mâce, Sünen, Fiten 3988 ve Tirmizî)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin Yüce RuHunda,
BİZ BİR-İZ e es SeLÂm OLsun inşae ALLAHu Teâlâ!..

Resim

ResimEs-selâmu aleykum ve rahmetullâhi ve berekâtuhu.

Eûzubillâhi's-semî'u'l-alîmu mine'ş-şeytânirracîm.
Bismillâhirrahmânirrahîm.
Es-selâtu ve's-selâmu aleyke Ya Rasûlullah '' Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- Ummiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve ummetihi...''

Dâimen ebeden İn şâe ALLAH.
Subhâneke Allâhumme ve bihamdike eşhedu en Lâ ilâhe illâ ente vahdeke la şerîke leke estağfiruke ve etûbu ileyke.
Ve'l-hamdu li'llâhi RABBi'l-âlemîn.

MuhaMMedi MuHABBEtlerimİZle!....

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

NEFSLeri ->tAVşAN TAZIsı
->ANLAmaz AŞKı ->BÂZIsı
AŞK >ANLAmaK YAŞAmaktır
->ÂŞIKLık ->ALIN YAZIsı!.

ZEVK 6798

cihÂNda cÂNLar cENginde >YER Demir GÖKLer BAKır cÂN!
GÜL Mevsimi GELmeye GÖRsün ->hER ŞEYd >ŞAKır cÂN!
->Dosta DİRek!. ->Yiğit YÜRek!. ->LiVECHiLLAH SEViLerek
BURAsı BURSA BÂZÂRı.. ->cÂN DOSTum AHMED ÇAKır-cÂN!.

06.05.15 05:24
brsbrs..ynsszvdısszbrsbrsshrlrmmmyrr..
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Meriç Can - 2012

Ne AÇ-lığım Ne TOK-luğum
Ne VAR-lığım Ne YOK-luğum
Heryer Herzaman Herhâlde
Resim NE-redesin ÇOCUK-luğum!..

ZEVK 4905

abd ile RaBB.. “BİZ BİR-iz DE!.. “KENDİ ne EĞİL-en var mı?
Resim SıRR-ı sıfır KÖR-lüğünü Resim GÖZlüğünü Resim SİL-en var mı?
KeSReTTe İKRÂM.. Hasbî HiZMeT.. DİRİ-den DİRİ-ye Resim zİNCİR
KÂBEyle KAVS KIYAMında.. Resim Bu MELEK KİM?” BİL-en var mı?...

15.04.12 16:32
tktktrstkks-brsbrs…

BUYUR Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!..

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Evlâd kokusu, cennet kokusudur.” buyurmuştur.
(Menavî, Kenzü’l-İrfân; 339/847)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kimin çocuğu varsa, onunla çocuklaşsın!.” buyurmuştur.
(İbn Mıhled, Ahbâru’s-Sığar, s.: 135.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınıza gereken ikramı yapın ve terbiyelerini güzel yapın.” buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, cilt: 17, sayfa: 473, Hadis No: 7091.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuğun ana-babası üzerindeki hakkı, ona iyi bir eğitim ve iyi bir isim vermesidir.” buyurmuştur.
(Beyhâkî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hiç bir ana-baba evlâdına iyi bir eğitimden, iyi bir ahlâktan daha değerli mîrâs bırakamaz.” buyurmuştur.
(Tabarânî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’tan korkun ve çocuklarınız arasında adâleti gözetin.”
(Buhârî, Hîbe, 12-13)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bir kimse, bir çocuğa, gel sana şunu vereceğim der ve sonra da vermezse, bu (sözü) bir yalandır.” buyurmuştur.
(Ahmed İbn-i Hanbel)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınızı, peygamberimizi, ehl-i beyti ve Kur’an okumayı sevmek gibi üç özellikte terbiye ediniz.” buyurmuştur.
(Kenzü’l-İrfân; 192/441; Camiu’s-Sağîr’den)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hepiniz çoban ve muhafızsınız; maiyyetinizde bulunanların hukukundan sorumlusunuz. İş başındakiler de muhafızdır, memurlarından sorumludur. Erkek, aile fertlerinin çobanıdır ve onlardan sorumludur. Kadın da kocasının evinde bir muhafızdır; o da, ondan sorumludur. Hizmetçi muhafızdır, o da efendisinin malından sorumludur. Hülâsa hepiniz muhafızsınız ve maiyyetinizdekilerden sorumlusunuz.” buyurmuştur.
(Riyazü’s-Sâlihîn; c: 1, s: 337, H. No: 298.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınız yedi yaşına gelince onlara namaz kılmalarını söyleyin. On yaşlarına girdiklerinde kılmazlarsa, onları cezalandırın. Yataklarını ayırın.” buyurmuştur.
(Ahmed İbn Hanbel, Müsned)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kimin kız çocuğu olup da, onu canlı canlı gömmez, ona hakâret etmez ve erkek çocuğunu ona tercih etmezse Allahu Teâlâ o kimseyi Cennet’e kor.” buyurmuştur.
(Ebu Davud)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim erginlik çağına varan iki kızına, onlar yanında kaldıkları veya kendisi onların yanında kaldığı müddetçe iyilik yapar ihsanda bulunursa, bu kızlar onu mutlaka cennete dahil ederler.” buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, cilt: 17, sayfa: 473, Hadis No: 7090.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim, üç kız çocuğu bakıp büyütür ve onları güzel terbiye eder; onları evlendirir ve onlara ihsanda bulunursa, onun için cennet vardır.” buyurmuştur.
(Ebu Dâvud)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İnsan ölünce kendisinden ameli kesilmiş olur. Ancak bundan üç şey müstesnâdır:
1- Sadaka-i câriye
2- kendisinden yararlanılan ilim
3- Kendisine duâ eden evlâd.” buyurmuştur.

(Müslim)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kişinin Cennet’te derecesi yükselir. Adamcağız: “Bu nereden geldi? diye sorar.”
Kendisine: “Çocuğunun senin için istiğfar etmesinden” denir.”
buyurmuştur.

(İbni Mâce)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hanımına yedirdiğin yemek senin için bir sadakadır. Çocuğuna yedirdiğin yemek senin için bir sadakadır. Hizmetçine yedirdiğin yemek senin için bir sadakadır. Kendi nefsine yemek yedirmen de senin için bir sadakadır.” buyurmuştur.
(Ahmed İbni Hanbel ve Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bülûğa erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan, sıhhat buluncaya kadar mecnûndan kalem kaldırılmıştır (işledikleri suç yazılmaz.)” buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, Hudûd 16, (4398, 4403); Kütüb-i Sitte, cilt: 6, sayfa: 307 Hadis No: 1658)

SaDDakte Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem
Sonsuz-Sınırsız İmullahça SALLât ü SELLâm RUHuna/umuza OLsun inşae ALLAH!..

Resim

TÜRKÇESİ: Allâhümme salli ve sellim alâ seyyidinâ ve Mevlânâ Muhammedin abdike ve nebiyyike ve Rasûlike en nebiyyîl-ümmîyyi Resim ve alâ âlihi ve sahbihi ve ehl-i beytihi adede mâ alimte Resim ve zînete mâ alimte Resim ve mile mâ alimte salâten ente lehâ ehlün ve hüve lehâ ehlün.

MÂNÂSI: Ey Rabbim, kulun, nebin, resûlün, ümmî nebi, Seyyidimiz Efendimiz, Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)'e, onun âline, ashâbına, ehli beytine, ilminde olanlar adedince, ilminde olanlar ağırlığınca, ilminde olanlar dolusunca, Kendi salâtınla ve ona ait salâtla, salât ve selâm ediver!
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

YÜRÜ!..meyENLer ->ÖLÜdür!
YÜRÜ!.yENLer >hER ÂN DİRi!
->bU ÂLeM ->ÇiLLe ÇÖLÜdür!
“ŞÂHiDuLLAH”tır ->hER-BİRi!.

ZEVK 7423

LEYyLÂ-sın LÂM OLmuş!. DERLer.. ->AŞKı ->İÇeNe ÇAKIRım!
MecNÛN-u Mest N’OLmuş!. DERLer.. YÂRin SEÇeNe ÇAKIRım!

zamAN NE ki ->GELİr-GEÇer!
İnsÂN ->TERCiH-ini ->SEÇer!

İNSÂN-ın ->AKLı ->ERmeyEN!. ->GELİp ->GEÇeNe ->ÇAKIRım!..

24.01.16 22:54
brsbrsmd..tktktrstkkdcvlÂnn..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

hER ÂN Resim“ÂHiR ARKI”-ndayız
BİZ BİR-İZ HAKk fARKI-ndayız
ZITLar ZEVKin HAZZında HAYy
ResimNEŞ’E-ÇiLLE ResimçARKI”ndayız!.

ZEVK 7460

KaDER Resim KaDERuLLAH GÜLüm!.. ResimbÖYLe HüKMetti SuLtÂNım!
kAVRULdukResimsAVRULduk GELdik!. ResimBURSAmız OLduResimVAtÂNım!
HİCRet ki ResimBİZe ResimSÜNNettiR!
ResimHÂNNÂN-MENNÂN’a MiNNettiR!
ResimBUrası ResimBURSA ResimCENNettiR ResimBİZ BİR-İZ Dostt ÇAKIR-CÂNım!.

11.02. 16. 19:38
brsbrsmm.. tktktrstkkmdcvlÂNn...

El Hannan:
Resim

El Mennan:

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

BELLki-Güyâ..sız MeLÂMet
->YaLAN-RiYÂsız MeLÂMet
HAKk’ın YEDi RENKLi GÖZü
->HALKa >ZiYÂsız MeLÂMet!.

ZEVK 7964

OLsun!. OLMasın!. >ÂLeMi.. ->SIRRını SıNAR ÇAKıR CÂN
MüTeFeKkiR ->MüTeVÂZi’.. -> NEFSini KıNAR ÇAKıR CÂN
>MuhaMMedî AHLÂKıyLa
dÖRT ÂLeM YÜZün AKIyLa
>“BURAsı BURSAM”ın BEYi.. ÜÇ KOLLu ÇıNAR ÇAKıR CÂN!.

29.12.16 09:23
brsbrsbatnvatnmm..

MüTeFeKkiR: Düşünen, derin mes'eleleri düşünen. Tefekkür ve teemmül edici olan. Kuvve-i bâtınayı sarfeden. Âlim. Çok bilgili
MüTeVÂZi’: Gururlu olmayan, alçak gönüllü, kendi fakrını bilen. Gösterişsiz..CÂNoğuLca Dostt..

DEli çINARım

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HAKk’ı GÖRen GÖZündekin
HAk SÖYLEyen SÖZündekin
--->MuhaMMedî MeLÂMîsin
“YAZ!.”malısın >ÖZündekin!.

ZEVK 7984

Yüce RABBıma ŞÜKRettim ->“CUMâ CEM’i”ni OKUdum
EMEKLerim HeLÂL Olsun ->“HAMDin DEMİ”ni OKUdum

BÖyLe ANLAtıLır ÂBdest
YAŞAr YAŞAtıLır ÂBdest

TeŞekkürLer ÇAKır CÂNım!. ->RESÛL-i EMÎNi OKUdum!.

sallallahu aleyhi vesellem
03.02.17 11:55
brsbrsm tktktkkmdtkLk..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ÖZde ->NÛRun
>SÖZ SüRÛRun
-->EKSİLmesin
HAKk HuZÛRun!.

ÇAKıR CÂNım..

OL!.ursan AŞKa MüyeSser
YÜreğin ->YÂR YELi>Eser
>Mâsivâ-ya MeyLin Keser
GÖZLerin OYar ÇAKıR CÂN!.

*

SeBeBsiz AŞKın NEdENi
->İnsÂNı -->ÂŞıK EdENi
SıBgaTuLLAH İLe ->sENi
BiLLaHi BOYar ÇAKıR CÂN!.

*

SENin AVın ->AVCın VURur
->TÜYünü ->Göğe SaVURur
kENdi Etin kENdin KaVURur
YE!.meden DOYar ÇAKıR CÂN!.

*

KaRa GÖZün ->KaLem KAŞın
KENdi ALNIn ->MeZÂR TAŞın
“Ene’L- HAKk” der KESer BAŞın
->ÖNÜNe KOYar -->ÇAKıR CÂN!.

*

KuL İhvÂNim ->ÇiLLe ÇÖLüm
ÖL!. DiRiL!.dim bÖLüm bÖLüm
->GÜNü GELdiğinde --->ÖLüm
“SOYKA”mı SOYar ->ÇAKıR CÂN!.

05.01.17 08:56
brsbrs..tktktrstkkmdtkLik…

Resim

SOYKA: ÖLünün son giydiği elbiseleri…

صِبْغَةَ اللّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدونَ
---“Sibğatellah, ve men ahsenü minellahi sibğatev ve nahnü lehu abidun: ALLAH'ın (verdiği) RENGİyle boyandık. ALLAH'tan daha güzel rengi kim verebilir? Biz ancak O'na kulluk ederiz (deyin).” (Bakara 2/138)

Resim

“►Kul ihvâni ZEVKleri◄” sayfasına dön