Unutmaya İhtiyacı Var İnsanın, Gitmek Gibi...

Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Unutmaya İhtiyacı Var İnsanın, Gitmek Gibi...

Mesaj gönderen MBurak »

Unutmaya İhtiyacı Var İnsanın, Gitmek Gibi

Bazen herşeyi hatırlamaktan muzdaribim. Şükürsüzlük olmasın ama bazen birşeyleri unutmaya ihtiyacı var insanın. Geçmişe dönüp baktığımda hayatımın en küçük ayrıntısını bile hatırladığımı farkediyorum. Eşle dostla geçirdiğim zamanlar, ilk kalp ağrım, yatılı okurken geçirdiğim yalnız zamanlar…hepsi hala canlıymış gibi hiç eksilmeden gözümün önünde öylece duruyor. Gözlerimi kapatıp biraz düşünsem çocukluk arkadaşlarımla ne konuştuğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Sevdiğim insanlarla ilgili en ufak ayrıntı bile aklımdan çıkmıyor. Birgün birisi birşey söylese ve ben “unutmuşum” desem garip biliyorum ama sevineceğim..

Unutmakla unuttuğunu sanmak arasındaki farkı ben hergeçen gün yine ve yeniden öğreniyorum. Özlediğim, tekrar yaşayamayacağımı bildiğim hem tebessüm ettiren hem de can yakan zamanları ben, “unuttum” diyerek ardımda bırakmaya çalıştım bunca zaman. Oysaki hatırlayamadığımız şeyler unuttuklarımız değildir ki her zaman. Bazen bir şarkı, içten bir gülümseme veya küçük bir söz alır insanı, zamanın içerisinde saklanan ama hiç kaybolmayan ve hatırladıkça can yakan o güzelim anılara götürür. Bazen gözlerimi kapatmaya korkuyorum ve açtığım zaman gözlerimi unutturur mu bilmem ama bir başka denizde bir başka ülkede olmak istiyorum.

Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim,dedin
Bundan daha iyi bir şehir bulunur elbet
Her çabam kaderin olumsuz yargısıyla karşı karşıya
Bir ceset gibi gömülü kalbim-aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede?
Yüzümü nereye çevirsem nereye baksam
Kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün-boşuna bunca yıl tükettiğim ülkede”
Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın
Bu şehir arkandan gelecektir
Sen yine aynı sokaklarda dolaşacaksın-aynı mahallede koşacaksın
Aynı evlerde kır düşecek saçlarına
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda
Başka bir şey umma
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte
Öyle tükettin demektir bütün yeryüzünde

Konstantin Kavafis
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/brk.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

ZEVK 3575

Cevr-i Cihan Çark-ı Çilem, AVUTmak İSTErim ÇÖLde!
“OLsun!-OLmasın!” Dertlerim, UYUTmak İSTErim ÇÖLde!

AKLımın ARDına GEÇip – NAKLimin YURDuna Uçup!
ÇÖPlüğün tüm ÇİLEsini, UNUTmak İSTErim ÇÖLde!..

15.04.09 14:34
Gölbaşı-Ank

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MBurak »

Resim
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/brk.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Değerli kardeşim Mburak, gitmek mi zor kalmak mı zor diye bir şarkı var ya, sanki onu der gibi sözlerin. Ve yine sözlerinden anladığım kalmak mıdır gitmek yoksa gitmek midir kalmak? Giden orada mıdır? Kalan burada mıdır? Gidilince kalan nedir? Kalınınca gidilmeyen ne? Ah güzel kardeşim başımı dertlere saldın. Zaten yerini yurdunu bulamamış halimi iyice gurbette bıraktın... Sanki şimdi bulunduğum yerde miyim? Ya da her nerede isem burada değil miyim? Şu dörtlü var ya, beden, nefis, kalb ve ruh... Adeta her biri ayrı yere hamletmekteler. Bedenim burada ruhum orada kalbim şurada nefsim ise her tarafa koşuşmakta... Bundan mı ola, gitmek ile kalmak arasında kilometrelerce mesafeyi kat etmekteyiz. Acaba diyorum bu dörtlüyü BİZ-BİR etsek, mekân-zaman-imkân kaydından çıkıp sılamızı bulur muyuz? Hacer vâlidemiz gibi Safâ-Merve arası koşturmamıza benzeyen bu halimizde ZEM-ZEM'imize kavuşsak ağlayan bebeğimiz İsmâil'i susuzluktan kurtarabilir miyiz?...
Resim

“Hikaye, Makale ve Yazılar” sayfasına dön