ATIN İYİSİ

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

ATIN İYİSİ

Mesaj gönderen Hakan »

Biliyor musunuz dostlar, Atın iyisi yokuşta belli olurmuş. Peki yiğidin delisi de çile de ve imtihanda belli olur sanırım...

Size bir kaç hikaye anlatayım. Yaşanan ve özlenen hikayeler...

Dosd MuhaMMedî, Büyük bir baraj inşaatı için yörüklerin bulundğu bir obanın orada çalışma yapmaktaymış. Bir gün, uzakta saf yörük, gün görmemiş yörüğün biri gelmiş, çıkınını çıkarıp ona doğru usatmış. O da: "O ne ula?"n demiş. Yörük: "Sana yeşil soğan getirdim" demiş.
Dosd MuhaMMedî: "Biz burdan hiç bir şey almayız!" demiş. Yörük de: "Almazsanız şimdi hanım kızar. Senin soğanını kabul etmediler!." der demiş. "Şu ustaya vereyim mi?." demiş. Usta da: "Getir ulan, getir!." demiş.

Zaman geçmiş bir gün Şehre doğru Dosd MuhaMMedî ve Usta hareket halinde giderken, öyle bir yağmur yağyormuş ki yer gök birbirine karışmış şekilde. İleri de birisi can hıraç el sallıyormuş. Usta sormuş
Dosd MuhaMMedîye: "Alalım mı abi?." diye. O da: "Alalım adamın canı çıkacak yağmurdan!." demiş. Yaklaşmışlar ki, bizim dağdaki saf yörük..
Dosd MuhaMMedî sağ yan camı indirmiş sertçe: "Geç ulan arkaya!" demiş. Araba pikap arkası açıkmış. "Geçmezsen sen bilirsin!." demiş. Araç hafif çe hareket eder gibi yapınca saf yörük arkaya atlamış. Demiş ki: "Beni içeri alsaydın arabanın direksiyonuna okuyacaktım. Arkaya aldığın için şimdi tekerine okayacağım!" demiş. Bir gülme tutmuş hepsini. "Gel ulan içeriye gelll hergelem!." demiş. Şehre varıncaya kadar saf yörük okuyup okuyup üflemiş hepsine... Hayyyy Allah safflık sağolsun beee!..

Biz yörüğüz, ama yayla nedir bilmezdim. İlk yaylaya anamlarla beraber çıktım. Neyse Hasan Dağın eteğine kadar yükünü kamyonetlerle getiriyorsun. Ondan sonra patika yollarla dağın zirvesinin altına kadar eşşşşeklerle çıkıyorsun. Yükledik eşeklere yükü. Tabi her işin bir yolu yordamı var.. yükü sağlam atmazsan yukarıda sana anlatır hâlini. Bizim ki de öyle oldu. Yükü sağlam bağlamamışlar. Patikadan giderken yük sağa yatar, sola yatar, sen omuz atarsın, ömür ttaraftaki omuz atar. Yani sizin anlayacağınız yükün yüzde ellisini eşek taşır diğer yüzde ellisini iki taraftaki taşır. Neyse böyle düşe kalka giderken sonunda eşek çöktü. "Ahaa dedim yufka ekmekler kırıldı!." felan "ne bu dedim yaaa!."
O arada tercübeli birisi geldi dedi ki: "Siz neden yayla eşşeği bulmadınız?."
"Ne dedim eşşek eşşektir arkadaş yaylası mı var!." dedim. "Evet var!." dedi. "Yayla eşşeği daha antremanlı olur, daha kuvvetli olur, daha zoru sever, İNişi-ÇIKışı BİLir!. Siz şimdi bu eşekle zor çıkarsınız!." dedi. Hakkı da vardı adamın, yükün yarısını eşşşşek, yarısını ben taşıyarak yaylaya çıktıkk. İçimden de diyordum: "Ulan bu yaylayı icâd edenin!.." diye ama yaylaya çıkıpda bir kaç gün kalınca başkaymış yayla havası, yaşamı, özü özeti görünce "şükürler olsun Rabbımıza!." dedimm...
Resim

“Hikaye, Makale ve Yazılar” sayfasına dön