Muhammedinur
https://www.muhammedinur.com/forum/

AĞLAR BABA
https://www.muhammedinur.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=10724
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yazar:  çilekeş [ 25 Kas 2015, 14:04 ]
Mesaj Başlığı:  AĞLAR BABA

İrşadî Bayburdî Hazretleri

Miladi 1803-1877 yılları arasında yaşamış olan İrşadî Bayburdî Hazretlerinin Bayburt’a gelişleri şöyle olmuştur. Buhara’nın kasrı Ârifan kazasından Seyyid Muhammed Emir Kül Ali Hazretleri ve âilesi, oğulları Selim Baba ve Seyyid Yakub ile birlikte Kasr-ı Ârifan dan çıkıp, Önce Ural Nehrinin kıyılarına yerleşmiş; daha sonra ordan ayrılarak Önce Kara bağa oradan da Tebriz e gelmişlerdir. Tebriz’den Bağdat’a göçen aile, burada bir müddet kaldıktan sonra Şama giderler. Şamdan da Halep yoluyla Türkiye içlerinden geçerek Konya’ya gelmişlerdir. Seyyid Selim Baba ve ailesi, Kayseri yoluyla Bayburt’a gelirken, Erzincan’da ikâmet etmekte olan Muhammed Vehbi Hayyatî Hazretleriyle tanışırlar. Bayburtun Seyyid Yakup yaylasına yerleşen Seyyid Yakup, Selim baba ve aileleri, Seyyid Yakup Hazretlerinin vefatıyla orda fazla kalmayan aile önce Bayburt’un Sindelli köyüne oradan da yine Bayburt’un Zargıdı köyüne yerleşirler. Selim Babanın vefâtından sonra aile oradan da yine Bayburt’un Oruçbeyli (Siptoros) köyüne yerleşirler. Ancak Seyyid Yakup'un ve Selim Baba vefatıyla ailenin reisi artık Seyyid İrşadî Baba olmuştur.

Seyyid İrşadî Baba, Oruç Beyli Köyünde hem imamlık yapmakta hem de Üveysî Tarikatının câzibesini çevresinde ki insanlara tattırmaktadır. Oruçbeyli Köyünde Müslümanlarla Ermeniler iç içe yaşadıkları için köyde kilisede bulunmaktadır. İrşadî Baba bir gün sabah namazını müslüman mahallesine yakın olan kilisenin damında okur. Ancak ermeniler bu duruma çok kızdıkları için İrşadî Baba’yı Erzurum’a giderek kadıya şikâyet ederler. Huzurunda İrşadî Baba’yı gören kadı bir anda bağırıp çağırmaya başlar ve şöyle der: “Sizin kiliseniz de bu abdal görünümlü seme adam mı ezân okudu?” diye sözünü bitirmeye çalışırken, kadı aniden kaskatı kesilir ve patlayan dudaklarında akan kan vücudundan aşağıya sızmaya başlar. Kadı kendine geldiğinde bir velînin kerametiyle karşı karşıya olduğunu fark ederek şöyle der: “Babacım sen doğru köye git ve ezân okuduğun kilise bundan sonra câmi olarak kalacaktır!.”
Kadı hayretler içinde olayları izleyen ermenilere dönerek: “Hediyelerinizi alın ve gidin, bir daha da buraya gelmeyin başka bir yerde kendinize bir kilise inşa edin!.”
Bu olayın vukuundan sonra İrşadî Baba’nın tarikat halkası gün geçtikçe genişleyip Bayburt, Erzurum, Erzincan, Rize, Gümüşhane ve Kelkit yörelerinde hızla yaygınlaşmaya başladı. İrşadî Baba bir yandan ilahî aşk ile beyit söylerken diğer yandan da çeşitli eserler kaleme almıştır. Ne varki vefâtından sonra seferberliğe giderken İrşadî Baba’nın tüm eserler yolda düşürülmüş. Fakat seferberlik dönüşü Kısasü’l- Embiyâ’yı bulan kişi getirip iâde etmiştir.

Resim

İrşadî Bayburdî Hazretleri'nin 1957 yılında vefat eden torunu Ağlar Baba

ALLAH celle celâlihu kendilerini rahmetiyle yargılasın bizleri de onun mübârek zâtı feyiz ve himmetlerine nâil eylesin!. Âmin!.

Yazar:  ardahan [ 26 Kas 2015, 03:01 ]
Mesaj Başlığı:  Re: AĞLAR BABA

Tarihlerde karışıklık var (1877 de vefat eden) Büyük İrşadi'dir. Küçük İrşadi O'nun torunu lakabı Ağlar Baba dır ve 1957 yılında vefat etmştir. Her ikisininde kabri Oruçbeyli (siptros) köyündedir. Yazı tahsisi edilirse ve yeniden düzenlenirse iyi olur Selamlar.

1. sayfa (Toplam 1 sayfa) Tüm zamanlar UTC + 2 saat
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/