İMAM-I ALİ (k.v) SEVGİsi HAKKında KIRK HADİS-İ ŞERÎF

Hz Ali Keremeallahu Veche İle ilgili konular
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: İMAM-I ALİ (k.v) SEVGİsi HAKKında KIRK HADİS-İ ŞERÎF

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim26-Resim--- Enes bin Malik diyor ki: “Resulullah’ın yanında kuş vardı Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu: ''Allahım, bana en sevgili kulunu gönder ki benimle beraber yesin'' Sonra Ali geldi ve beraber yediler.
(Sünen-i Tirmizi C 5 S 363 Hadis No: 3721; Hakim “Müstedrek alas-Sahihayn” C 3, S 130-132 Hakim Diyor ki: Bu Hadis iki şeyhin (Buhari ve Müslim) şartlarına göre sahihtir Ama tahric etmezler )

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
ser-ay
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen ser-ay »

İmam Ali (kerremallahi vecheh):

"İlmi öğreniniz ki onunla tanınasınız.
Onu uygulayınız ki ehlinden olasınız.
Zira vaziyet şu ki bundan sonra yakında, (içinde yaşayanlarının) onda dokuzunun ma'rûfu (iyiliği) tanımayacağı bir zaman gelecek.
Bu (zamanda yaşayanlar)dan, sadece kötülüklerden ve kötülerden habersiz, pek önemsenmeyen kimseler kurtuluşa erecek.
İşte bunlar; kötülükleri dolaştırmayan, fena-yüz kızartıcı şeyler yapmayan, lâfı bol ve dedikoducu olmayan hidâyet önderleri ve ilim kandilleridirler."

Dârimî; Sünen cilt-I Hadîs no:265

nur-ye kardeşim
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/smflogofi9.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Güzel kardeşimiz ser-ay, seninde ellerine sağlık..

Resim
Resim27-Resim--- Ammar bin Yaser ve Abdullah bin Abbas'tan naklen, Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu: “Ey Ali, seni sevip doğrulayana ne mutlu ve seni yalanlayıp sana düşmanlık yapanın vay haline”

(el-Hakim'in "Müstedrek es-Sahihayn" c 3, s 135 Hakim diyor ki: Bu hadisin isnadı sahihtir, ama tahric etmezler ; İbn'ül Esir "Üsd'ül Gabe" c 4, s 101, Hadis No: 3783; el-Heysemi “Mecma’üz Zevaid” c 9, s 132; İbn-i Sabbağ el-Maliki "Füsul el-Mühimme" s 127; İbn-i Hanbel “Fedail’us Sahabe” c 2, s 680, Hadis No: 1162; İbn-i Kesir “el-Bidayetü ven-Nihayetü”c 7, s 355; Müsned Ebi Yala c 2, s 259; Hatip el-Bağdadi “Tarih-i Bağdat” c 9, s 72, Hadis No: 4656; ez-Zerendi el-Hanefi “Nazım Dürer es-Simtayn” s 102; İbn-i Asakir eş-Şafii “Tarih-i Dimaşk” c 2, s 211, Hadis No: 705,706; Tabari “Zehair’ul Ukba” s 92 ve “Riyad’ul Nadara” c 2, s 285; el-Müttaki el-Hindi "Muntahab'ul Kenz" c 5, s 34; eş-Şeblenci “Nur’ül Absar” s 74; el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ul Mevedde" s 91, 213; el-Münavi “Künuz’ül Hakaik” s 203; el-Hamvini eş-Şafii "Feraid es-Simtayn" c 1, s 129, 310, Hadis No: 248; Menakıb-ı Hüvarezmi el-Hanefi s 30, 66; et-Tüsteri “İhkak’ul Hak” c 7, s 271)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim28-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
“Her kim Allah'ın gazabını söndürmek ve amelinin Allah'ın yanında kabul edilmesini istiyorsa Ali bin Ebi Talib’i sevsin Çünkü onun sevgisi imanı arttırır, onun sevgisi kötülükleri eritir, tıpkı ateşin kurşunları erittiği gibi ”

(Süleyman el-Kunduzi "Yenabi' ul Mevedde" s 255)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim29-Resim--- İmam Cafer-i Sadık babası ve dedelerinden, İmam Ali’den naklen, Peygamber Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
“Ey Ali, sen benim kardeşim, varisim ve vasimsin Seni seven beni sevmiştir ve seni buğz eden beni buğz etmiştir Ey Ali, ben ve sen bu ümmetin babalarıyız Ey Ali, ben ve sen ve evladından olan imamlar dünyada seyyid ve ahirette melikleriz Her kim bizleri tanırsa Allah'ı tanımıştır ve her kim bizleri inkar ederse Allah'ı inkar etmiştir ”

(Hüsamiddin el-Mirdi el-Hanefi “Âli Muhammed” s 621; Enis Emir "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s 345; el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ül Mevedde" s 123)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim 30-Resim--- Adamın biri Selman-ı Farisi'ye sordu ki: "Ali'yi neden aşırı derecede seversin?" Selman dedi ki: Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
“Her kim Ali'yi severse beni sevmiş olur ve kim Ali'yi buğzederse beni buğzetmiş olur"

(el-Hakim Nişaburi "Müstedrek es-Sahihayn" c 3, s 130; Menakıb-ı Hüvarezmi el-Hanefi s 30; el-Müttaki el-Hindi "Kenz'ul Ummal" c 6, s 157-158; el-Münavi "Künüz el-Hakaik" s 188; el-Heysemi "Mecma'üz Zevaid" c 9, s 132; Tabari "Riyad'ul Nadara" c 2, s 2, s 166; el-Suyuti "Cami'üs Sağir" s 160; et-Tüsteri İhkak’ul Hak” c 16, s 608)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim31-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
“Ya Ali! Halk arasındaki misalin, Kur’ân’daki ‘Kulhuvallahu ahad’ (İhlas) suresine benzer; kim onu bir defa okursa, Kur’ân’ın üçte birini okumuş gibi olur; kim onu iki defa okursa, Kur’ân’ın üçte ikisini okumuş gibi olur; kim onu üç defa okursa, Kur’ân’nın hepsini okumuş gibi olur Ya Ali, sen de böylesin! Kim seni kalbiyle severse, imanın üçte birini elde etmiştir; kim kalbi ve diliyle seni severse imanın üçte ikisini elde etmiştir; kim seni kalbi, dili ve eliyle severse imanın hepsini elde etmiştir Beni hak olarak peygamber gönderen Allah’a ant olsun ki, eğer yeryüzünün ehli, gök ehli gibi seni sevmiş olsaydı, Allah onlardan hiç birini ateşle azap etmezdi ”

- (el-Kunduzi el-Hanefi “Yenabi’ul- Mevedde” s 125; Enis Emir "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" ve “Kuran’da Ehli Beyt”)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim 32-Resim--- Büreyde'den naklen: Resulullah (saa) Hayber ehlinin kalelerine indiğinde bayrağı önce Ebu Bekir'e verdi, fethetmeden geri döndü Sonra Ömer aldı, Ömer de askerleriyle beraber Hayber'e hücum etti Fakat sonunda askerleriyle beraber geri kaçtı Askerler Resulullah (saa)'ın huzurunda Ömer'i ayıpladılar Ömer de onları ayıpladı Bunun üzerine Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
"Yarın sancağı öyle birisine vereceğim ki, Allah ve Resulü’nü sever, Allah ve Resulü de onu severler Allah kaleyi onun eliyle fethedecektir"
Ertesi gün sancağı Hz Ali'ye verdi ve ve Hz Ali de Hayber Kalesi’ni fethetti

- (İbn-i Hasan el-Kilabi "Müsned-i Dimaşk" Hadis No: 27; Siret-i İbn-i Hişam c 3, s 334; Müsned-i Ahmet bin Hanbel c 5,s 33; İbn-i Sa'd "Tabakat" c 3, s 158; Tarih'üt Tabari c 2, s 93; Tirmizi Hadis No: 3970; Altı Parmak Peygamberler Tarihi s 644)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim33-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz Ansar halkına şöyle buyurdu:"Ey Ansar halkı, ona tutunduğunuz müddetçe benden sonra asla sapmayacağınız bir şeyi sizlere tavsiye edeyim mi? " Dediler ki: "Evet ey Resulullah" Bunun üzerine Resulullah (saa) onlara hitaben şöyle buyurdu: "Bu, Ali'dir, beni sevdiğiniz gibi onu seviniz ve bana ikramda bulunduğunuz gibi ona ikramda bulununuz Size söylediklerimi Cebrail vasıtasıyla Allah bana emretti "
(İbn-i Ebil Hadit "Şerh-u Nehc'ül Belağa" c 9, s 170; Ebu Naim "Hilyet'ül Evliya" c 1, s 63; el-Heysemi “Mecma'üz Zevaid” c 9, s 132; el-Künci eş-Şafii "Kifayet üt-Talip" s 210; el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ül Mevedde" s 313; el-Müttaki el-Hindi "Kenz'ul Ummal" c 15, s 126, Hadis No: 363; el-Tabari "Riyad'ul Nadara" c 2, s 233; el-Hamvini "Feraid es-Simtayn" c 1, s 197, Hadis No: 154; İbn-i Ebi Talha eş-Şafii "Metalib üs-Süül" c 1, s 60)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim34-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
"Kıyamet Günü’nde Ali bin Ebi Talib, Cennet’in yüksekliklerinde olan Firdevs Dağı’nın üzerinde bulunacak, o dağın üstünde Alemlerin Rabbinin arşı ve altında kol kol akan Cennet’in içine akan nehirler vardır, kendisi nurdan bir kürsüye oturup elinde tesnim (içecek) olacak, onun ve Ehl-i Beyt’inin velayetini kabul etmeyenler, sıratın üstünden geçemeyecek Ali o gün, sevenlerini Cennet’e, buğz edenlerini de Cehennem’e geçirecektir"

(Hatip el-Bağdadi "Tarih-i Bağdat" c 3, s 161; Muhibeddin et-Tabari "Riyad'ul Nadara" c 2, s 173, 177, 244; el-Hamvini eş-Şafii "Feraid es-Simtayn" c 1, s 292 Hadis No: 230; er-Rahmani el-Hemedani “el-İmam Ali bin Ebi Talib” s 364, Hadis No: 4; Hatip el-Hüvarezmi el-Hanefi "Maktel-i Hüseyn" c 2, s 32; el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ül Mevedde" s 86, 113; Menakıb-ı Hüvarezmi el-Hanefi s 31; Emrutesri “Ercah’ül Metalib” s 550; Muhammed Salih et-Tirmizi “Menakib’ül Murtadaviyye” s 105; el-Bahrani “Gayet’ül Meram” s 207 Hadis No: 12; et-Tüsteri "İhkak'ul Hak" c 7, s 114-121 ve c 17, s 158-162; Muhammed Miri el-Antaki "Limaze ahtertü Mezhebe Ehl’il Beyt" s 294-295; Ebu Bekir bin Şihabiddin eş-Şafii “Reşfet’üs Sadi”)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim35-Resim--- İbn-i Abbas, Mücahit, Ömer bin Hattab ve Said bin Cübeyr’den naklen, Peygamber efendimiz şöyle buyurdu: Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu: "Şayet ağaçlar kalem olsa, deniz mürekkep olsa, cinler hesap edici, insanlar da katip olsalar, Ali bin Ebi Talib'in faziletlerini sayamazlardı "
(İbn-i Osman el-Zehebi "Mizan'ül İtidal" c 3, s 467; el-Künci eş-Şafii "Kifayet üt-Talip" s 252; İbn-i Hacer el-Askalani "Lisan'ül Mizan" c 5, s 62, Haydar Abad bas ; el-Zehebi "Tezkiret'ül Huffaz" s 8; Sıbt İbn-i Cevzi “Tezkiret’ül Havas” s 23 Müessetü Ehl’il Beyt Beyrut bas ; el-Hamvini eş-Şafii "Feraid es-Simtayn" c 1, s 16 Beyrut Bas Mukaddemesinde ; el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ül Mevedde" s 121; Menakıb-ı Hüvarezmi el-Hanefi s 2; Emrutesri “Ercah’ul Metalib” s 11, 98 Lahur bas ; el-Hemedani “Meveddet’ül Kurba” s 55; Muhammed Miri el-Antaki "Limaze ahtertü Mezhebe Ehl’il Beyt" s 309; el-Bahrani “Gayet’ül Meram” s 493; el-Hilli “Nehc'ül Hak ve Keşf'üs Sıdk” s 231; el-Hilli’nin “Keşf’ül Yakin” s 22; İbn-i Şazan “Miet Menkıbe” s 110, Hadis No: 99; Yunus Ramadan “Buğyet’üt Talib fi Marifeti Ali bin Ebi Talib” s 423 Beyrut Bas ; Enis Emir "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s 454 ve “Kuran’da Ehli Beyt”)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim36-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
“Ey Ali, sen havuzumun ve sancağımın sahibi ve kalbimin sevgilisisin Sen benim vasim, ilmimin varisi ve benden önceki peygamberlerin mirasının emanetçisisin Sen Allah'ın yeryüzündeki güvendiği ve insanlar üzerinde onun hüccetisin Sen imanın rüknü ve İslamın direğisin Sen, zifri karanlığın meşalesi, hidayetin nuru ve dünya ehli için yükseltilmiş nişanesin Ey Ali, her kim sana uyarsa kurtulur, her kim senden yüz çevirirse helak olur Sen aşikar, belli olan yol ve dosdoğru olan sıratsın Sen ak yüzlülerin önderi ve müminlerin sultanısın Ben kimin mevlası isem sen de onun mevlasısın Ben ise her erkek ve kadın müminlerin mevlasıyım Seni ancak temiz doğumlu bir kişi sever ve ancak kötü doğumlu olan kişi düşman olur Miraç’ta Allah beni katına aldığında bana şöyle bildirdi: Ey Muhammed, Ali'ye benden selam oku ve bildir ki, kendisi evliyamın imamı ve bana itaat edenlerin nurudur Ona bu keramet kutlu olsun ”

(Hüsâmettin el-Mirdi el-Hanefi “Âli Muhammed” s 45; el-Kunduzi el-Hanefi "Yenabi'ul Mevedde" s 133; et-Tüsteri "İhkâk'ul Hak" c 20 s 407; Enis Emir "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s 346)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim37-Resim--- Ashabın büyüklerinden Selman-ı Farisi'ye Hz Ali ve Hz Fatıma'yı sordular, kendisi dedi ki: Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
Resulullah sallallah'u aleyhi ve âlihi ve sellem in şöyle buyurduğunu kendim duydum:
"Sizlere Ali bin Ebi Talib'i tavsiye ederim, kendisi sizin mevlanızdır ki onu seviniz, sizin büyüğünüzdür ki ona tabi olunuz, sizin bilgininizdir ki ona ikramda bulununuz, kendisi sizleri cennete götürendir ki ona saygılı olunuz, Ali, sizleri davet ederse icabet ediniz, sizlere emir verirse ona uyun, beni sevdiğiniz gibi onu seviniz, bana ikramda bulunduğunuz gibi ona ikramda bulununuz Ben sizlere Ali hakkında ancak Allah’ın bana emretmiş olduğunu söyledim "

(Hatip Hüvarezmi el-Hanefi “Maktel-il Hüseyn” c.1, s.41 ve “Menakıb-ı Hüvarezmi” s.226; el-Hamvini “Feraid es-Simtayn c.1, s.78 Hadis No: 45)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim38-Resim--- İbn-i Abbas’tan naklen, Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu: “Ey Ali, ben ilmin şehriyim, sen ise onun kapısısın Şehire ancak kapıdan varılır Bir kimse beni sevdiğini söyleyip seni buğz ederse, beni sevmiyor ve yalancıdır Zira sen bendensin ve ben de sendenim, senin etin etim, kanın kanım, ruhun ruhum, sırrıyetin sırriyetim ve senin adaletin benim adaletimdir Sana itaat eden kişi ne saadetlidir ve sana karşı asi olan kişi ise ne bedbahttır Seni Veliyyül emr kabul eden kazanır ve sana karşı çıkıp düşmanlık eden ise kaybeder Sana iltizam eden kişi muradına erecektir ve seni terk eden kişi ise helak olacaktır Senin ve senden gelecek evlatlarından olan imamların misali Nuh (as)’un gemisi gibidir Her kim gemiye bindiyse kurtuldu ve her kim muhalefet ettiyse helak oldu Sizin misaliniz de yıldızlar gibidir, bir yıldız kaybolduğunda Kıyamete kadar onun yerine başka bir yıldız (imam) doğacaktır ”
(Süleyman el-Kunduzi "Yenabi' ul Mevedde" s 28; Enis Emir "Fazilet-i Ehl-i Beyt-i Resulullah" s 338-339; El-Hamvini eş-Şafii "Feraid es-Simtayn" )

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim39-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
''Kimin ki Allah ve Rasûlü dostu olursa muhakkak şu da (yani Hz. Ali de) onun dostudur.
Allahım! Ona dostluk edene nusret ver, ve ona düşmanlık edeni kahret!
Allahım! İnsanlardan onu sevene sen dost ol ve insanlardan
ona buğz edene sen de buğzedici ol!
Allahım! Salih iki adamdan sonra Hz. Aliden başka yer yüzünde emânet edeceğim bir kimseyi bulamıyorum o halde Allahım cenneti ona ver!
'' buyurdu.
(Cerir (r.a.)den; Taberânî Mu’cemül Kebir)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim
Resim40-Resim--- Rasûlullah SALLallahu aleyhi vesellem efendimiz şöyle buyurdu:
“Şüphe yok ki benim Vasîm Sırrımın sahibi, Benden sonra bıraktığım kimselerin hayırlısı ve vâdimi yerine getirecek borcumu ödeyecek Ebû Talib’in oğlu Ali’dir.”
buyurdu.
(Selman (ra)’ dan; Suyutî Câmiu’l-Kebir)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen safa-merve »

Dua ellerimizin birleştiği güzide site ''MUHAMMEDİNUR'' da olduğumuz için ne kadar bahtıyarız.
Emeği geçen Dostlardan Allah razı olsun
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/safa_merve.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Muhammedî İLİM ve Ehl-i Beytî aleyhumusselâm EDEBiyle Hasbî Hizmetin önemi:

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem Ali radıyallahu anh'a şöyle dedi:
"Allah'a yemin ederim ki, Cenâb–ı Hakk'ın senin aracılığınla bir tek kişiyi hidâyete kavuşturması, senin, en kıymetli dünya nimeti olan kırmızı develere sahip olmandan daha hayırlıdır."

(Sehl İbni Sa'd radıyallahu anh'den; Buhârî, Fezâilü'l–ashâb 9, Meğâzî 38; Müslim, Fezâilü's–sahâbe 34.)

Muhammedî ŞUURu BİLmiş
Muhammedî NÛRu BULmuş
Muhammedî SüRURda Olmuş
Muhammedî O-NURu YAŞAmakta olan SIDDIK ve ÂDİL bir Muhammedî KULun;
Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem in Yüce Adına, Hesabına ve ŞEREFine Sebebsiz, Bedelsiz ve Asla Katışık Yapmadan, Hasbî Hizmeçiliğini TERCİH edip UYgulaması
BİZce Yaratılış SEBEBimizdir İnşaallah…

http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... 9&start=30

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

"...Çünkü biliyoruz ki en büyük hizmetçi Allahu Zul Celâl’dir.Ondan sonra en büyük hizmetçi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’dir. Bizde selim aklımızla karar verdik ki ebeden Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hizmetçisi olmak bu alemde en muhteşem ve mukaddes bir iştir. Ve gerçekten yaradılış sebebidir. Gerisi boştur. Hava, civadır. Nefsin kendisini bişey sandırması ve sanmasıdır... "

26 Ekim 2010 Kul İhvâni Sohbet'inden
Resim

“►Hz. Ali Keremallahu Veche◄” sayfasına dön