salâvat-ı şerife okumanın faydaları

Rasulullah (s.a.v) Efendimiz üzerine Salâvât getirmek her müslümana farzdır.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

salâvat-ı şerife okumanın faydaları

Mesaj gönderen tahaakb »

Cenab-ı Hakk, esteizü billah "İnnallahe ve melâiketehu yusallune alennebiyyina eyyuhallezine amenu sallualeyhi ve sellimu teslima-Hazreti Allah ve melaike-i kiram Cenab-ı Resulü Müçteba üzerine salât ederler. Ey mü'minler siz de Nebiyy-i zişan üzerine salâvat ve selâm getiriniz" buyurmaktadır bu emr-i ilahi ile Efendimize ömründe bir kere salâvat-ı şerife getirmek farzdır. Bir mecliste anıldığnıda getirmek vacip, diğer anılışlarda getirmek sünnet, müstehaptır.
Peygamber efendimiz (sav) buyurdu ki; "Bir kimse, "Allahümme sallı" âlâ seyyidina Muhammedi'n ve ala ali seyyidina Muhammed" dese, ayakta ise oturmadan, oturuyorsa kalkmadan, Allahü Teâla af ve mağfiret eder."
"Ey ümmetim, Allahü Teâla günahınızı istiğfarınız bereketiyle affeder. Sadık bir niyet ile bir kimse günahları affedeci olan Allahü Teâla'dan af dilerse Cenab-ı Hakk onu elbette affeder. Bir kimse "La ilahe ilallah" dese, onun sevapları mizanda ağır gelir, bir kimse bana salâvat-ı şerife okursa şefaat ederim."
"Her kim bana muhabbetinden ve cemalime iştiyakından dolayı günde üç kere salavat-ı şerife getirse, Allahü Teâla o kimsenin o gün gece işlediği günahları affeder, zira buna vaadi vardır"
"Ümmetimden bir araya gelip toplanan kimseler, bana salâvat-ı şerife getirmezler, yarın kıyamet gününde pişman olurlar. Cennete de girseler salâvat-ı şerifenin çok sevaplarını görüp yüksek de-
recelerini müşahede ederler. Lâkin kendilerine verilmediği için çok pişman olup, keşke biz dünyada iken çok salâvat-ı şerife getirseydik derler
"Her kim Cuma günü bana yüz kere salâvat olursa, o kimsenin günahları deniz köpüğü gibi çok olsa da Allah bütün günahlarını af ve mağfiret eder."
Her kim yüz adet "Allahümme salli âlâ Muhammedin ve âlâ ali Muhammedin vesellim" salâvat-ı şerifesi okursa aşağıda zikredeceğimiz güzel hasletlere sahip olacağı aşikardır. Bunu daha fazla getirenlerin tabii ki ecri de fazla olur. Salâvat-ı şerife abdestsiz, oturarak, yatarak her türlü halde okunabilir.

• 1 .Gam ve kasavet sahibi ise bunlar topyekün zail olur gider.
    2.Geçim sıkıntısı mevcut ise genişler, refah bulur.
    3.Bu salâvat-ı şerife ile dünya ve ahiret arzuları fetholunur.
    4. Kaza, bela ve bütün musibetler ref ve izale olunur.
    5.Ordular galip ve muzaffer olup, düşman orduları perişan, müzmahil, makhur ve münhezim olur.
    6.İnsanda fena ahlâkı giderip, iyi ahlâkı getirir.
    7.Zalimin zulmünden bu salâvat-ı şerife ile kurtulur.
    8.Okul talebeleri imtihanlarda mutlaka muvaffak olur. (çalışmak şartı ile)
    9.Bu salâvat-ı şerife sayesinde o evde yangın çıkmaz ve hırsız girmez.
    10.Bindiği gemi batma tehlikesi geçirse bu batma mukadder dahi olsa kurtulur.
    11 .Tayyarede bulunsa o tayyare hiçbir arıza ve tehlikeye maruz kalmaz.
    12.Evi herekâtı Arz'dan zarar görmez.
    13.Allah (c.c.) Resulün (sav) dostları meyanına dahil ve kabul olur.
    14.Şefaat-ı Peygamberiyyeye hususi olarak nail olur.

Mevla-i müteal aşk ile okuyup yolunda bizleri sabit kadem eylesin. Amin.

Hacı Hasan BURKAY
Kullanıcı avatarı
kull
Üye
Üye

Re: salâvat-ı şerife okumanın faydaları

Mesaj gönderen kull »

Bismillâhirrahmânirrahim.

Ey Allah'ım!
Gece-gündüz değişmesi devam ettikçe, asırlar birbirini takip ettiği müddetçe
yenilenenler tekrarlandıkça, kutup yıldızları göründükçe Seyyidimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e ve
Ehli Beytine rahmet eyle!.
O'nun ve Ehli Beytinin ruhlarına bizden selam tebliğ et, merhamet et, mübarek kıl ve kıyamet gününe kadar ona selam et!.

Ey Allah'ım!
Nurlarının denizi,sırlarının madeni, inayet (yardım) pınarın, hidayet güneşin, mülkünün tâcı, velâyetinin emniyeti, muhabbetin in lisanı, Hazretinin imamı, mahlukatının en hayırlısı ve sana en sevimlisi, kulun ve Habibin enbiya ve mürselini kendisi ile mühürlediğin, Ümmi Nebi olan Rasulün Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’'e rahmet eyle!.
Ayrıca Semavat ve Yer halkına, yakın meleklerine de rahmet eyle!.
Allah'ın rızası hepsinin üzerine olsun.
Ey rahmet edenlerin en merhametlisi!
Senin merhametinle (duamızı kabul et.) Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.
Maharet güzeli görebilmektir,
Sevmenin sırrına erebilmektir,
Cihan,alem herkes bilsin ki şunu;
En büyük ibadet sevebilmektir.
YUNUS EMRE

“►Salavat-ı Şerifeler◄” sayfasına dön