GÜNÜN DOSt DUÂSı

Hergün bir Dua.
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: GÜNÜN DOSt DUÂSı

Mesaj gönderen Gul »

Resim

FATİMATÜZ- ZEHRÂ ANNEMİZ'in (aleyhasselâm) NÛR DUÂ.:

ARAPÇASI.:
بِسْمِ اللّهِ انُّرْ
بِسْمِ اللّهِ نُرٌ انُّرْ
بِسْمِ اللّهِ نُرٌ علىَ نُرْ
بِسْمِ اللّهِ الَّذىِ هُوَ مُدَبِّرُالعُمُرْ
بِسْمِ اللّهِ الَّذىِ حَلَقً نُرَ مِنْ انُّر
الْحَمْدُ للّهِ الَّذِى حَلَقً نُرَ مِنْ انُّر
وَ اَنْذَلَ اَنُّرْ عَلَى اَطُّرْ فىِ كتابٍ مَسْتُرْ فِى رَقٍّ مَنْشُرْ
بِقَدَرٍ مَقْضُرْ عَلَى نَبِىٍّ مَحْبُرْ
الْحَمْدُ للّهِ الَّذِى هُوَ بِلْاِزِّ مَذْكُرْ
وَ بِلْ فحرِمَشْحُرْ عَلَى اسَّرَّاِ وَضَّرَّاِ مَشْكُرْ
وَصَلَّى اللَّه على مُحَمَّدٍ وَ علِهِ اطَّحِرٍ

TÜRKÇESİ.:
Bismillâhin Nûr!.
Bismillâhi NûRi'n- NûR!.
Bismillâhi NûRun alâ NûR!.
Bismillâhillezî huve mudebbiru'l- umûr!.
Bismillâhillezî halakan NûRa minen- NûR!.
Elhamdu lillâhillezî halakan NûRa minen- NûR!.
Ve enzelen NûRa alet- tûr, fî kitâbin mestûr, fi rikkin menşûr,
Bi kaderin makdûr, alâ nebiyyin mahbûr!.
Elhamdu lillâhillezî huve bil-izzi mezkûr
Ve bi
l- fahri meşhûr ve ales- serrâî vez- zarrâi meşkûr!.
Ve sallallâhu alâ MuhaMMedin ve âlihit- tâhirîn!.

Resim

MÂNÂSI.:
NûR olan ALLAHın adıyla,
NûRun NûRu olan ALLAHın adıyla,
NûR üstüne NûR (her NûRdan daha üstün) olan ALLAHın adıyla,
Bütün işleri-emirleri-ömürleri tedbirle yapan ALLAHın adıyla,
NûRu NûRdan yaratan ALLAHın adıyla;
NûRdan NûR yaratan ve NûRu Tûr Dağındaki yazılmış kitaba, yayılmış kâğıda, belli oranda, faziletlerle dolu Peygamberine ( Hz. Musâya) nâzil eden ALLAHa hamd olsun!
Hamd, izzetle anılan, övgüyle tanınan, darlıkta ve genişlikte şükürle yâd edilen ALLAHa mahsustur!.
ALLAHın salâtı MuhaMMede ve Onun pâk EhL-i Beytine OLsun!.

ResimÂmin
!...

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

UYKUda KORKu DUÂ.:

Resim--- Halid b. Velid radiyallahu anhu, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e..: Rüyâda korkuyorum.” dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem de.: “Şunları oku.:

ARAPÇASI.:
Resim

TÜRKÇESİ.:
Eûzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min gazabihi ve ikâbihi ve şerri ibâdihi ve min hemezâti’ş-şeyâtîni ve en yahzurûn.:

Resim

MÂNÂSI.:
ALLAH'ın gazabından, azâbından, kullarının kötülüklerinden, şeytanların vesvesesinden ve benimle beraber bulunup bana zarar vermelerinden ALLAH'ın noksanlıktan uzak, tam ve üstün kelimelerine sığınırım." buyurdu.
(İmâm Mâlik, Muvatta, Şa’r, 9)

ResimÂmin!...

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
َ
اَللّٰهُمَّاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَظُلْمَناَ وَهَزْلَناَ وَجِدَّناَ وَعَمْدَنَاوَكُلُّ ذٰلِكَعنِدْنَ اَ

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummeğfir-lenâ zunubenâ ve zulmenâ ve hezlenâ ve ciddenâ ve ‘amdenâ ve kullî zâlike ‘İndenâ..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Günahlarımızı, yaptığımız haksızlıkları, saçmalıklarımızı, bilerek ve ciddi olarak yaptıklarımızı
bağışla, bunların hepsi bizde mevcûddur!.

(Hâkim, De’avât, No: 1973)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

َ
لَقَلْبُ ابْنِ آدَمَ أَشَدُّ انْقِلَابًا مِنْ الْقِدْرِ إِذَا اجْتَمَعَتْ غَلْيًا

TÜRKÇESİ.:
Le kalbu ibnu Âdem eşeddü’n-kilâbâ mine’l-kıdri izâ ictemaat galyâ..

MÂNÂSI.:
AÂdemoğlunun KALBi, (ateşin üzerindeki) tencere gibi kaynayan bir şeydir, sürekli değişir!. buyurmuştur..

(Ahmed İbn Hanbel, Müsned,VI, 4.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

َ
إِنَّهُ لَيُغَانُ عَلَى قَلْبِى وَإِنِّى لأَسْتَغْفِرُ اللَّهَ فِى الْيَوْمِ مِائَةَ مَرَّةٍ

TÜRKÇESİ.:
İnnehu leyugânu alâ kalbî ve innî le estegfirullahe fi’l yevmi mâete merretin..

MÂNÂSI.:
Benim KALBim de perdelenir ve ben her gün yüz defa ALLAH'tan bağışlanma dilerim!. buyurmuştur..

(Müslim, Zikir, 41.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme ecalnî minellezîne izâ ahseni istebşerû ve izâ esâu istagferû..

MÂNÂSI.:
ALLAHım!. Beni İyilik yaptığında SEVinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eyleyen kullarından eyle!. buyurmuştur..

(İbni Mâce Edeb 57; İ. Suyutî, Câmius’s-Sagir no: 1462)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

َ
اَللّٰهُمَّإِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْمًا كَثِيرًا وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَإِلَّا أَنْتَ فَاغْفِرْ
لِيمَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme innî zalemtü nefsî zulmen kesîrâ. Ve lâyeğfiru’z- zünûbe illâ ente feğfir lîmeğfiraten min ‘ındike verhamnî inneke ente’l- Gafûru’r- Rahîm..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Ben gerçekten nefsime çok zulmettim, Günahları ancak SEN bağışlarsın, beni katından bir mağfiret ile bağışla, bana merhamet et, şüphesiz SEN çok bağışlayansın, çok merhametli olansın!.

(Tirmizî, De’avât, 98; İbn EbîŞeybe, Duâ, 35, No:29345.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

َ
وَالْقَلْبُ يَهْوَى وَيَتَمَنَّى وَيُصَدِّقُ ذَلِكَ الْفَرْجُ وَيُكَذِّبُهُ

TÜRKÇESİ.:
Ve'l- kalbu yehvâ ve yetemennî ve yusaddiku zâlike’l- fercü ve yükezzibihu..

MÂNÂSI.:
“...KALB arzular, istek duyar. Beden onun (arzusu istikametinde hak olanı) ya tasdik eder ya da reddeder!.

(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu'dan Müslim, Kader, 21.)

Ferc.: Yarık, çatlak. Korkulacak yer. Ud yeri. Dişi tenâsül âleti.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

َ
اَللّٰهُمَّلاَاِلٰهَ اِلَّا اَنْتَ سُبْحاَنَكَ وَ بِحَمْدِكَ عَمِلْتُ سُوءًا وَظَلَمْتُ نَفْسِي
فَارْحَمْنِيوَ اَنْتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ اَللّٰهُمَّ لاَاِلَهَ اِلاَّ اَنْتَسُبْحاَنَكَ وَ
بِحَمْدِكَعَمِلْتُ سُوءًا وَ ظَلَمْتُ نَفْسِي فَتُبْ عَلَيَّ اِنَّكَاَنْتَ التَّوَّابُ
الرَّحِيمُ

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme lâ ilâhe illâ ente Subhâneke ve bî-hamdike,
‘amiltu suen ve zalemtü nefsî ferhamnî ve ente Hayru’r- Rahîmîn!.
ALLAHumme lâ ilâhe illâ ente Subhâneke ve bî-hamdike
‘amiltu suen ve zalemtuü nefsî fe-tüb ‘aleyye inneke ente’t- Tevvabu’r- Rahîm!.”

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!
SENden başka İLÂH yoktur, SENİ noksan sıfatlardan tenzih ederim, SANA hamd ederim, ben kötü bir fiil işledim ve nefsime zulmettim, bana merhamet et, SEN merhamet edenlerin en hayırlısısın!.
ALLAH’ım! SENden başka İLÂH yoktur, SENİ noksan sıfatlardan tenzih ederim, SANA hamd ederim, ben kötü bir fiil işledim ve nefsime zulmettim, bana merhamet et ve tövbemi kabul et, şüphesiz SEN tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın!.

(İbn Ebi Şeybe, Duâ, 19, No: 29242.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:
Resim

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme einnî alâ zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!
SENi zikretmek, ni’metlerine şükretmek ve SANA en güzel biçimde ibâdet etmek konusunda bana yardım et!.” buyurdu.

(İbn Huzeyme, Dua, no:751; Hâkim, no: 1838, I, 499; İbn Ebî Şeybe, Dua, 42, no: 29391.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

قُلْ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ سَمْعِى وَشَرِّ بَصَرِى وَشَرِّ لِسَانِى وَشَرِّ قَلْبِى وَشَرِّ مَنِيِّى

TÜRKÇESİ.:
Kul =>Eûzu bike; min şerri sem’î, min şerri basarî, min şerri lisânî,
min şerri kalbî, min şerri menîyyî.:

MÂNÂSI.:
“KuLağımın kötülüğünden, GÖZümün kötülüğünden, DİLimin kötülüğünden, KALBimin kötülüğünden, Meni/ÜREme organlarımın kötülüğünden SANA sığınırım!.” de!.” buyurmuştur.

(Nesâî, İstiâze, 4.).)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

القلب ملك وله جنود ، فإذا صلح الملك صلحت جنوده ، وإذا فسد الملك فسدت جنوده ، الاذنان قمع ، والعينان مسلحة ، واللسان ترجمان ، واليدان جناحان ، والرجلان بريدان ، والكبد رحمة ، والطحال والكليتان مكر ، والرئة نفس ، فإذا صلح الملك صلحت جنوده ، وإذا فسد الملك فسدت جنوده.

MÂNÂSI.:
KALB sultandır ve onun orduları vardır. Sultan iyi olursa askerleri de iyi olur. Sultan kötü olursa orduları da kötü olur. Kulaklar bu sultanın habercileridir. Gözler bekçileridir. Dil sultanın tercümanıdır. Eller kanatlarıdır. Ayaklar postacılarıdır. Ciğer şefkat ve merhamet kaynağıdır. Dalak ve böbrekler (kendisine yönelen tehlikeleri bertaraf eden) tuzaklarıdır. Akciğer (hayatın kaynağı) nefestir. Sultan iyi olursa askerleri de iyi olur, sultan kötü olursa askerleri de kötü olur. ” buyurmuştur.

(Ebû Hüreyre radiyallahu anhu’dan; Abdürrezzâk, Musannef, XI, 221.)

nOt.:
Sembolik anlatımlarla dolu bu rivâyet sadece Ebu Hureyre tarafından rivâyet edilmemiştir.
Beyhakî Abdullah b. Mübârek tarikiyle de rivâyet etmiş. (Şuabu’l-îman I/122) ve Ebu Said’den de merfu’ olarak rivâyet edildiğini haber vermiştir.
Ebu Davud’a göre bu haber Ka’bu’l-Ahbar’ın mevkuf olarak nakil ettiği bir rivâyettir. (Ebu Davud 2/18)..
Başka bir rivâyette ise Ka’b bunu Hz. Aişe vâlidemize anlatmış, Hz. Aişe’de bu sözü Rasulüllah’tan işittiğini ifâde etmiştir. (Feyzu’l-Kadir 4/704)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.: ALLAH celle celâlihu, şu duâyı OKUyan kimseye “Âmin!.” demek için 70 melek görevlendirir.:

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme inni es’elüke’l-afve ve’l-afiyeteh fi’d-dünya ve’l-âhireh. RABBenâ atina fi’d-dünya haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve kına azabe’n-nâr.:

MÂNÂSI.:
“ALLAH’ın SENden dünya ve âhirette afv ve âfiyet istiyorum. RABB'ımız bize dünyamızda ve âhiretimizde ahsen/güzellikler ver ve ateş azâbından koru!.” buyurmuştur.

(Ebu Hureyre radiyallahu anhu’dan; İbn Mâce; Ebu Davûd, Edeb, 110)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümma’gfir lî mâ kaddemtü vemâ ahhertü, vemâ esrartü vemâ a’glentü, ENTE’l-Mukaddimu ve ENTE’l-Muahhiru, ve ENTE alâ KüLLî ŞEYy’in Kadîr.:

MÂNÂSI.:
“ALLAHım!.
Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum hatalarımı afvet!.
ÖNe geçiren de SENsin, geri bırakan da SENsin!.
SEN her şeye gücü yeten El KaDîR celle celâlihusun!.” de!.” buyurmuştur.

(Buharî, Edebü'l-Müfred, 532.).)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
Len yenfe’a hazerun min kaderin velâkinne’d-duâe yenfe’u mimmâ len yanzil fe aleyküm bi’d-duâi ibâdallah.:

MÂNÂSI.:
“Kaderden sakınmak kaderi defetmez. Lâkin sâlihlerin DUÂsı, nüzûl etmiş ve edecek olan elem ve musîbeti defetmeye ve kaldırmaya medâr olur. İş böyle olunca ey ALLAH’ın kulları, DUÂ ediniz!.” buyurmuştur.

(Tirmizî, Deavât, 101; İbn Hanbel, Müsned, V/224.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

"Her kim yatağına yatmadan önce Tebâreke Sûresini okuyup, daha sonra dört defâ bu salâvâtı söylerse, HAKk TeÂLÂ celle celâlihu, iki melek gönderip bana ismi ile birlikte arz ederler Ben de ona selâm ve rahmet dilerim.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme RABBe’l- hilli ve’l-harâm,
Ve RABBe’l- Beledi’l- Harâm,
Ve RABBe’l- Meş'ari’l- Harâm,
Bî-küllî âyetin enzeltehâ fî Şehr-i Ramazân,
Belliğ rûha seyyidinâ MuhaMMedin, Minnî tahiyyeten ve selâmen.:

MÂNÂSI.:
“Ey Helâlin ve Haramın, Hürmetli Belde’nin, Meş'ari’l- Haramın (mukaddes tepe), Ramazanda inmeye başlayan her âyetin RABBi celle celâlihu!.
Efendimiz MuhaMMed aleyhisselâm’ın rûhuna benden mülk ve âfiyet ve selâmet dilekleri ulaştır!.” buyurmuştur.

(Ebu Karsafe radiyallahu anhu'dan; Mevlânâ Abdürrahmân Câmî, Şevâhidin Nübüvve.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
sena
Dost Üye
Dost Üye

Mesaj gönderen sena »

Resim RABBî!.

Yastığım seccade olsun, uykum namaz kılsın, soluğum zikir çeksin ALLAH’ım!.

*
Ayağımdan başıma, doğduğumdan bu yaşıma bütün günahlarıma tövbe RABBî!.

*
Öleceğime bütün kalbimle inanıyorum, Azrâil‘i karşıma güler yüzle çıkar RABBî!.

*
Gözümün ışığını, beynimin dimâğını, elimin, kolumun, ayaklarımın direncini, tüm vücûdumun güç ve kuvvetini elimden alma RABBî!.

*
Bakışım ibâdet, sükûtum tefekkür olsun. Konuşmam zikir yapsın. Göz açıp kapayıncaya kadar bizi nefsin elinde bırakma RABBî!.

*
Her nefeste dilimi zikirden, kalbimi şükürden, beynimi fikirden ayırma RABBî!.

*
Âileme kötülük yapmak isteyenlere mâni ol ALLAH’ım!.

*
ALLAH’ım!. Günahlarını affettiğin sıddıklardan eyle. Onların sohbetlerine, zikirlerine ilhâk eyle RABBî!.

*
Yeni doğmuş sübyân gibi karşına çıkarmayı nâsib eyle!.
Bizleri sâlih kulların arasına katıver. Defterimin kapanmayacağı hayırlar yapmayı nâsib et!.
Nâim Cenneti’nin vârislerinden eyle!. Annemi ve babamı affet!. Kabirde yüzümü kara çıkarma RABBî!.

*
=>İçtiğimiz, bu dünyada “Zemzem”, öbür dünyada “Kevser” olsun!.
=>Geçtiğimiz, bu dünyada “doğru yol”, öbür dünyada “Sırat” olsun!.
=>Aldığımız, bu dünyada “güzel ahlâk örneği”, öbür dünyada “nurlu berat” olsun!.
=>Girdiğimiz, bu dünyada “Mekke-Medine”, öbür dünyada “Cennetü’l- âlâ” olsun!.
=> Gördüğümüz, bu dünyada “Beytullah, Ravza-i Mutahhara, Minâ, Arafat, Müzdelife, Uhud” olsun, öbür dünyada “CeMâLuLLaH” olsun!.
=> Azığımız, hem bu dünyada hem öbür dünyada “takvâ, güzel amel, güzel ahlâk” olsun!.
=>Sofralarımız, “ilim sofrası” olsun!.
=>Dostlarımız, bu dünyada “Hak Dostları, Âlimler, Dervişler” öbür dünyada da =>Peygamberler Ordusu” olsun!.
İnşâe ALLAH!.

Lâ İlâhe İllâllah. Kalbimizi Karartma!.
Lâ İlâhe İllâllah. Rızkımızı Daraltma!.
Lâ İlâhe İllâllah. Bizi imansız bırakma!.
Lâ İlâhe İllâllah. Kabirde bizi bunaltma!.
Lâ İlâhe İllâllah. Kendi kapından başka kapı aratma!.
Lâ İlâhe İllâllah. Kendine kul, Habîbine ÜMMet olmaktan bizi bir ÂN bile ayırma!.
Lâ İlâhe İllâllah. Hesapsız sabır ver!.
Lâ İlâhe İllâllah
. Azâbsız kabir ver bizlere ALLAH’ım!. Âmin!.

Veyiszâde Mustafa Kurucu..
Kaddesallahu sırrahu..

Resim

VEYİSZÂDE MUSTAFA KURUCU.:

Konya'da Yetişen âlim ve velîlerimizin büyüklerinden olan Hacı Veyiszâde Mustafa Efendi, 1305 Rumî, 1889 Miladî yılında Konya'nın Merkeze bağlı Şatır Köyü'nde dünyaya geldi. Babası büyük bilginlerimizden Hacı Veyis Efendi, annesi ise Fatma Hanım'dır. Hem anne hem de babası tarafından asil bir âileye mensubdur.
Babası Hacı Veyis Efendi 1935, annesi Fatma Hanım ise 1931 yılında vefât etmişlerdir. Hacı İbrahim Efendi adında bir erkek, Fatma, Hatice ve Rahime adında üç kız kardeşi vardır..
Mustafa Efendi'nin eşi, Meryem Hanım olup kendinden bir yıl kadar önce, 1959 yılında vefat etmiştir. Mehmet ve Veyis Adında iki oğlu, Halime, Sakine, Fatma ve Sâre adında dört kız çocuğu olmuştur.Oğullarının her ikisi de hafızdır. Oğlu Mehmet Efendi, kendisinin vefâtından sonra Aziziye Câmii İmam ve Hatipliğine girmiştir..

Vefâtı.:
1960 yılının ilk aylarında rahatsızlanır. Gittikçe rahatsızlığı ziyadeleşir 5 Şubat günü rahatsızlığı daha da artar. Büyük oğlunu kastederek.: "Mehmet'i bulun!." der. Oğlu cuma namazı için câmiye gitmiştir, getirirler. Rahatsızlığının şiddetine rağmen şuuru tamamen açık ve yerindedir. Son sözü şu olur.: “Çâre tükendi, imdadımıza yetiş Yâ Rasülallah!”
Ve böylece, hayatında çok sevdiği Rasül-i Zişânını imdadına çağırır ve ruhunu teslim eder..
Cenâze namazı Kapı Câmii'nde her fâniye nâsib olmayacak sayıda kalabalık bir cemaatla kılınır, tabutu gidilecek mesâfe çok kısa olmasına rağmen uzun süre eller üzerinde taşınarak Üçler Mezârlığına defnedilir.
ALLAH celle celâlihu rahmet eylesin!.

Resim
Veyiszâde Mustafa Kurucu; bu şehrin tanınmış din âlimlerinden Zâr Efendi Medresesi müderrisi Hacı Veyis Efendi'nin oğludur. İlk öğrenimini ve hıfzını babasının yanında yaptı; daha sonra Bekir Sâmi Paşa Medresesi'ne girdi. Burada, başta Şeyh Mehmed Bahâeddin Efendi olmak üzere çeşitli hocalardan, bu arada şeyhin oğulları Zeynelâbidin ve Ahmed Ziyâ Efendilerden ders görüp icâzet aldı (1904). Son zamanlarında öğrencilerine o günleri sitayişle anlatan Hacıveyiszâde'nin.: "Mehmed Fahreddin (Kulu) Efendi ile birlikte Mehmed Bahâeddin Efendimizin sâhib-i tertîb cemaati idik." dediği bilinmektedir. Bununla, medresenin güneyindeki İplikçi (Altunabâ) Câmii'nde imamlık yapan hocalarına, câmiye devamlarının yanında mânevî terbiye ve ilim tahsili hususunda da bağlı olduklarını anlatmak istemiştir. Hacıveyiszâde, medreselerin binâ, yönetim ve programlarının günün şartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla İstanbul'da alınıp uygulanan bazı tedbirlerin taşraya da yansıması sonucunda Konya'da 1909 yılında kurulan Islâh-ı Medâris-i İslâmiyye Cemiyeti tarafından Bekir Sâmi Paşa Medresesi binâsında birtakım yeni ilâve ve düzenlemeler yapılarak açılan (1910) ve kısaca "Islah" olarak bilinen yeni medresede, bu müessesenin I. Dünya Savaşı sırasında kapanmasına kadar Arapça ve dinî ilimler okuttu.
Kurucu soyadını alan Hacıveyiszâde Mustafa Efendi 1940'lı yıllarda Pîrî Mehmed Paşa Câmii'nde, 1950'den itibaren de Aziziye Câmii'nde imam-hatiplik yapmış, ayrıca çeşitli cami ve hapishânelerde vâiz olarak hizmet vermiştir. Daha sonra Konya İmam-Hatip Okulu'nda Arapça, tefsir, hadis, fıkıh derslerini okutmuş, pek çok din âliminin o günlerde yadırgayarak baktığı bu okulların önemini önceden kavrayıp Konya'nın dinî hayatına yön veren kişiler arasında yerini almıştır. Hocalığı sırasında öğrencilerine maddî ve mânevî yardımda bulunan Hacıveyiszâde ayrıca okul, kurs binâsı, öğrenci yurdu, hastahâne, aş ocağı, yol yapımı gibi pek çok alanda hizmet veren derneklere, vakıflara faal üye olarak katılmıştır. Öte yandan İmam-Hatip Okulu'na giremeyen pek çok gence Arap dili ve edebiyatı, tefsir, hadis, İslâm hukuku ve akaid dersleri okutmuştur. Sahâbeye dair geniş bir neseb bilgisine sahip olan ve Ehl-i beyt'i çok seven Hacıveyiszâde, vaazlarında cemaate devamlı olarak Hz. Peygamber'in izinden gitmeyi tavsiye eder, her konuşmasında mutlaka Asr-ı saâdet'i anlatır, ashabdan örnekler verir ve meclisi daima canlı tutardı.
Hacıveyiszâde 5 Şubat 1960'ta vefât etti ve ertesi gün şehrin güneydoğusundaki Üçler Kabristanı'na defnedildi. Adına yaptırılan ve Ekim 1995'te ibâdete açılan büyük bir câmi-külliye ile şehirdeki birkaç küçük kütüphâne onun hâtırasını yâda vesile olmaktadır.i
Hacıveyiszâde Mustafa Efendi güler yüzlü, hoşsohbet, karşısındakinden iltifatını esirgemeyen, mert ve dürüst, affedici ve birleştirici bir insandı. Câmiye gidip gelirken esnaf arasında gördüğü hoş olmayan davranışları düzeltmeye çalışırdı. Onun insanları kırmadan kötülüğü önlemeye çalışan tutumu bugün dahi birçok kişi tarafından anılmaktadır. Hacıveyiszâde'nin basılmış herhangi bir eseri yoktur..
Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem,
Teheccüd Namazından sonra.:

ARAPÇASI.:

اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِكَ تَهْدِى بِهَا قَلْبِى

TÜRKÇESİ.:
ALLAHüme innî eselüke RAHMeten min indike tehdî bihâ KALbî.:

MÂNÂSI.:
ALLAH'ım! Senin katından öyle bir RAHMet istiyorum ki o RAHMet vasıtasıyla KALBimi doğru yoluna ilet!.” buyurmuştur.

(Tirmizî, Deavât, 30.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِى قَلْبِى نُورًا وَفِى بَصَرِى نُورًا وَفِى سَمْعِى نُورًا وَعَنْ يَمِينِى نُورًا وَعَنْ يَسَارِى نُورًا وَفَوْقِى نُورًا وَتَحْتِى نُورًا وَأَمَامِى نُورًا وَخَلْفِى نُورًا وَعَظِّمْ لِى نُورًا

TÜRKÇESİ.:
ALLAHüme’cal fî kalbî nurân, ve fî sem’î nurân, ve an yeminî nurân, ve an yesârî nurân, ve fevkî nurân, ve tahtî nurân, ve emâmî nurân, ve halfî nurân, ve azzim lî nurân.:

MÂNÂSI.:
ALLAH'ım! KALBimde nur, gözümde nur, kulağımda nur, sağımda nur, solumda nur, üstümde nur, altımda nur, önümde nur var eyle, benim nurumu artır!.” buyurmuştur.

(Abdullah b. Abbâs radiyallahu anhudan; Müslim, Müsâfirîn, 181.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
ALLAHümme bârik lenâ fî Recebin, ve Şâbâne ve bellignâ Râmzâne.:

MÂNÂSI.:
ALLAH'ım! Receb'i ve Şâbân'ı hakkımızda hayırlı ve mübârek kıl, bizi Ramazân'a ulaştır!.” buyurmuştur.

(Câmiü's-sağir, 2/90; Râmuzu’l-âhdis 532.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem DUÂsında.:

ARAPÇASI.:

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ الَّذِينَ إِذَا أَحْسَنُوا اِسْتَبْشَرُوا وَإِذَا أَسَاءُٓوا اِسْتَغْفَرُوا

TÜRKÇESİ.:
“ALLAHümme’calnî mine’llezîne izâ ahsenû istebşerû ve izâ esâû istagferû.:

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Beni, iyilik yaptığında sevinen, kötülük yaptığında ise hemen hatasını anlayıp istiğfâr eden kullarından eyle!.” buyurdu.

(İbn-i Mâce, Edeb, 57; Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 1462)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
DUÂi’l- Vâlidi =>keDUÂi’n-NEBîYyi lî ÜMMEtihi...:

MÂNÂSI.:
Bir babanın oğlu için DUÂsı =>Bir Peygamberin Ümmeti hakkındaki DUÂsı gibi makbûldür!.” buyurdu.

(Suyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, no: 4199)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
DUÂu’l-muhseni ileyhi li’l-muhsini lâ yureddu.:

MÂNÂSI.:
İyilik görenlerin iyilik gördükleri kimseler hakkında ettikleri hayır DUÂları reddolunmaz.” buyurdu.

(Tirmizî, Birr 5.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
“Ed DUÂu beyne’l-EZÂNi ve’l-İKÂMEti müstecâbun fed’ûu!.:

MÂNÂSI.:
EZÂN ile İKÂMEt arasında yapılan DUÂ müstecâbdır. Bu arada hemen DUÂ ediniz.” buyurdu.

(Tirmizî, Salat, 44, Deavât, 128; Ebû Dâvud, Salât, 35.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

ARAPÇASI.:

Resim

TÜRKÇESİ.:
“Seeltullahe en lâ yakbele DUÂ e Habîbin alâ Habîbihi.

MÂNÂSI.:
Bir kimsenin SEVdiği bir kimse aleyhinde olan DUÂ sının kabûl olunmamasını Cenâb-ı HAKk’tan istirhâm eyledim” buyurdu.

(Keşfü’l-Hafâ, 1/404 (Dârekutnî’den))
Resim

“►Günün Duası◄” sayfasına dön