Neden Dervişlik

İslamiyet'de yaşanan tartışmalara açıklamalar
Kullanıcı avatarı
hasancan
Üye
Üye

Neden Dervişlik

Mesaj gönderen hasancan »

Her adımda " sen derviş olamazsın" hitabını işitiyorum, bu bir. Birde hakk dan inayet erenlerden himmet bi uğraşı olarak sürdürdüğüm tasavvufu ilimleri toplama işlemi var ve ben buna utana sıkıla dervişim diyorum.. :)

Efendiler, dostlar kardeşler soruyorum size bi yaratılmış niçin derviş olur?

Neden bu yol üzerine ilerlemeye gayret eder?

"O" istedi oldu diye cevap vermezseniz sevinirim. Kendinizi yoklayında paylaşınız lütfen.

yazılarınızı okudukça bende kendimde bulduklarımı
paylaşacağım,sevgiler...
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Selamün aleyküm

Aslında dervişlik büyük bir sorumluluk ve mesuliyet duygusu demektir diye düşünüyorum. Derviş hizmet ehlidir. Hizmet eder. İnsanlara, hayvanlara, mahlukata hizmet eder. Tüm işi hizmet ve bilinçli hizmettir. Allah cc ya, Can Muhammed (s.a.v) e hizmet. İşin özü. Özün içindeki sır budur bence. Hizmet Allah cc rızası için hizmet. Karşılıksız ve menfaat beklemeden hizmet. Bu gün bir iyilik yaparak Allah cc huya ve Peygamberimiz (s.a.v) hediye ederek hizmet. Bir dosdun dediği gibi bilye gibi kaldıracak başı olmadan hizmet her yön baş her yön ayak olarak hizmet. Mütevazi ve su gibi saf ve arı olmak. Aslı ise Muhammed Mustafa (s.a.v) in ahlakıyla ahlaklanarak hizmet etmek. Tarihdeki dosd dervişanlara baktığımızda da hep hayatları hizmetle geçmiş. Hiç ben dememiş. Deme hakkını kendinde görmemiş. Benliği unutmuş. O zaman yakalamış dervişliği, benlikle dervişlik zıt noktalar. Başsız olmak gerek dervişlikte, yani baş kaldıracak baştan bahsediyorum. Yapabilene aşk olsun. Allah razı olsun dervişlik zor bir iş. Zor bir sanat. Ama usanmadan bıkmadan derviş olmak için çırak olarak devam edeceğiz. Belki bir gün hizmeti ve hizmete etmeyi öğrenip Peygamberimiz (s.a.v) in dervişlerinden oluruz. İnşallah
Kullanıcı avatarı
HaDeKa
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen HaDeKa »

evvela Allahın selamı üzerinize olsun
Dervişlik baştadır taçda değil
kızdırmak oddadır saçta değil..
Gönlünü derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil diyor..yunus emre

dervişlik herşeyden öte bir manevi bir mertebedir..
herhalde dervişliğe çeken şey ise gönüllerin bir olmasıdır..
zaten gönül birliğidir önemli olan bizi burda buluşturan da budur..
Allah ın kalbimize işlediği ince işlemeler bizleri O ve Onun sevdikleri ile buluşturur..
dervişlik birmanevi mertebe dedim ya
bu maneyiyatın verilişi de yine Allah ın O na olan düşkünlüğünüde işleyen bizzat kendisidir..
ne güzel Onun la olmak ve yine ne güzel Ona hiizmet etme şerefine erişebilmek..
tabii bunun için nasıl olur bende olmak isterim kimdemez ki;
bunun için illaki Kemale ermiş bir mürşid den biat almak gerekir
çünkü bu iş yalnız olmaz..
sonrası ise kısa bir deyişle sıdk, sadakat, ilim,hizmet, aşk
bu çizgilerde olmak gerektirir.
ve zorrrrrrdur..
r harfini uzattım ki zorluk derecesini pekiştirmek için hatta bu uzatma az bile kalır..
saygı ve sevgilerimle..
Kullanıcı avatarı
melami
Yeni Üye
Yeni Üye

Ahh dervislik

Mesaj gönderen melami »

Dervis olan Âşık gerek
Hem yoluna sadık gerek
Derviş gönülsüz gerek
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur_umim »

melâmi kardeşimz,
Melâmet Meclisimize hoş geldiniz.
gönül sohbetlerimizde BİZ ve BİRlik dileriz
güzel katkılarınızı bekleriz..
muhabbetle...
Resim
Kullanıcı avatarı
kuloglan
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen kuloglan »

Kardeş okuduğum kitaplarca bu devirde derviş olman için, önce itikad ve fkıh ilmini çok iyi bir şekilde tahsil etmen sonra kitaplarda yazan üveysilik yollarını denemen lazım, itikadın düzgün, zahiri dini ilimlerin yeterliyse Hakk Tealanın izniyle üveysi bir derviş olursun......
Kullanıcı avatarı
melami
Yeni Üye
Yeni Üye

EYVALLAH HOS BULDUK-HOS GÖRDÜK

Mesaj gönderen melami »

Melametle bilindim
Ayaklarda süründüm
Sögüt oldum örüldüm
Herbir elde göründüm

Ask Atesi düstü cana
Pirim yeter canan bana
"Vebtigu ileyhi ve asiyla"
Ayet budur delil bana

ASK OLSUN
HU
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

muhabbette melami can,

kemâlâtın tek yolu Hakk cc için Halkına hasbi hizmettir bilirsiniz.
Bu amacı inancı olan BİZlerle oluşunuz ne güzel..
Rabbımız Teâlâ'nın buyurduğu BİZim yolumuz:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللّهَ وَابْتَغُوا إِلَيهِ الْوَسِيلَةَ وَجَاهِدُوا فِي سَبِيلِهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

“Ya eyyühellezine amenüttekullahe vebteğu ileyhil vesilete ve cahidu fi sebilihi lealleküm tüflihun : Ey iman edenler! Allah'tan korkun. O'na yaklaşmaya yol arayın ve yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.” (Mâide 5/35)
Resim
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Kulun bir tek'Rabbini isteme'hakkı vardır.

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Hasancan kardeşim, sözlerini samimi buldum.
Acizane kendi içimden geleni paylaşmak istiyorum.
Rabbimiz dervişliğimizin, bizim talebimizle olmasını ister.
Cenab'ı Hak : "Bana bir adım gelene,ben on adım gelirim; Bana on adım gelene, ben yüz adım gelirim; bana yürüyerek gelene, ben koşarak gelirim"diyor.
Ben burdan şunu anlıyorum; ne istersek Rabbimizden isteyeceğiz.
Rabbimiz geceleri her eve "yok mu benden birşey isteyen?" diye sesleniyor.
O zaman biz samimi bir şekilde Rabbimize yalvaracağız.
"Allah'ım bize dervişliği öğret" diye.
Eğer gerçekten samimi isek , niçin O'ndan istemeyelim.
Bize yanmış bir ciğer, soluk bir yüz, cılız bir beden lazım !!!!
Bu söz nakildir.

Dervişin;
D'si, dünyayı terk.
R'si riyayı terk.
V'si vera hali.
Y'si yalanı terk.
Ş'si de şehevi işleri (fazla yeme, uyuma, konuşma.....) canı gönülden terk etmek.
Biz böyle duyduk kardeşim.
Allah (cc) bütün saflığımızla O'na yönelmeyi nasib etsin.
Kardeşim bu duygularımı seninle paylaşmak istedim.
İnşaallah Rabbimizin yolunda, O'na ermiş dervişlerden oluruz.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

***Hocam Kulihvani der ki; '' DERVİŞin sermayesi; Sadakat - Samimiyet - Sabır ve SELAMET 4S'dir!..''
Resim
Kullanıcı avatarı
GYB
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen GYB »

sevgili kardeşim önemli olan dervişlikten ziyade müslümanlığın ana kaidelerini yerine getirebilmektir.
derviş dediğinde insan değilmi?
peki insan hangi amaç için yaratıldı .
zariyat 56 -ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım-ayeti kerimesi bunun cevabı ve sorunun cevabı diye düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
gulgoncaa
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen gulgoncaa »

Kıymetli kardeşim GYB, Rabbim elbette hepimizi kulluk vazifesiyle yarattı.
Allah dostları Rabbim onlara "KULUM" diye seslenmeden önce; ben Allah'ın kuluyum demişler midir acaba?
Yanlış hatırlamıyorsam kulluk makamı hürriyetin zirvesi....Özgürlük.
İmanımız..sevgimiz iddalarımız..sadakatimiz.........hepsi imtihandan geçiyor, bizden ispatını istiyor Rabbim.
Neden Allah'ın peygamberleri..sevdiği dostları taşınabilecek en ağır yükleri taşımışlar.
O güzeller Rabbime naz eder, niyaz eder çeşitli nimetler isteyebilirlerdi.
Allah (cc) taşıyabileceğimiz kadar yük nasib etsin.
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Sevgili Hasancan kardeşimiz;

"Efendiler, dostlar kardeşler soruyorum size bi yaratılmış niçin derviş olur?
Neden bu yol üzerine ilerlemeye gayret eder?
"O" istedi oldu diye cevap vermezseniz sevinirim."

demişsiniz. Diyorsunuz ki; Biliyorum zaten herşeyin O'ndan olduğunu... ama kalbim mutmain olsun istiyorum;

Bakara Suresi-260: "Hani İbrahim, "Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster" demişti. (Allah ona) "İnanmıyor musun?" deyince, "Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için" demişti. "Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir."

Allah cc. ile konuşan Hz.İbrahim dahi bazı şeylerde bu nasıl oluyor diye sormakta ve kalbi mutmain olsun istemektedir. Hepimizin de vardır bu soruları gönlünde, aklında...

Siz ne güzel ne samimi paylaşabilmişsiniz BİZ'imle... bunun için özellikle ben size şükranlarımı sunmak isterim.

Sorduğunuz soruya verilebilecek elbetteki tek ve kesin cevabı ancak Allah cc. bilir. Bizler ise ancak içimize doğanları paylaşırız.

Bir yaratılmış niçin derviş olur... niye bu yolda ilerlemek ister.
diye sorduğumuzda olan herşey için niye diye sormak gerekir.

Niçin gece olur, niçin gündüz olur... niçin yağmur yağar... vs.
Olan şey ne anlatır bize... herkese aynı şeyi mi anlatır...
Derviş olmak isteyen bu yola derviş olmak için mi çıkar... amaç bu mudur?

"...Yunus heyecanlanır.Mağaranın dip tarafına doğru ilerler.Az sonra yanında muhteşem bir sofrayla çıkagelir.

Adamlar çok heyecanlanırlar.ve ona nasıl dua ettiğini sorarlar.
Yunus;
-Ben birşey bilmem .Ben sadece deedimki Allahım bu kulların kimin hatırına isterlerse bende onun hatırına istiyorum.Beni mahçup etme dedim.

Peki erenler siz kimin hatırına istersiniz Mevladan?

Adamlardan biri ;
-Biz, Tapduk Emre'nin kapısında bir Yunus varmış. Onun hatırına isteriz Mevladan. O da Elhamdülillah hiç boş çevirmez bizi.der.

Yunus o anda donakalır ve kendine gelir gelmez dooğru Emreli köye,Tapduk Emre'nin kapısına koşar. "

Yunus Emre derviş oluncaya kadar habersizdir ne olduğundan...
SAMİMİYETLE kırk yıl odun taşımıştır Taptuk Dergahına... hem de hiç EĞRİ karıştırmadan...

Allah bilmek istedi Alem'i yarattı... Bilinmek istedi Adem'i yarattı.
Her yaradılan insanın var oluş nedenidir Allah'ı bilmek.
Herkes kendi halince arar O'nu... Nasibinde olan kadarıyla da bulur...
Nasibinde olan kadarıyla diyorum çünkü Allah her kulu ancak verdiği imkanlar ile sorumlu tutar. Hz. Musa ile Çoban'ın hikayesini bilirsiniz...
Herkesin Musa olması beklenemez... Ama Çoban'ın eriştiği mertebeyi de Allah göstermiştir Musa'ya...

İçinizden size "Sen derviş olamazsın" diyen gönül müdür nefis midir?
Gönül ise vijdan ise razı olmak ve Allah neyi takdir etmiş ise bana razı olmayı nasip eylesin demek en güzelidir.

Yok eğer nefsiniz ise şu an için doğru söylemektedir... çünkü henüz onun sesini kısamamışsınız demektir... Bu da Allah'ın lütfudur ki neyi aşmanız gerektiğini göstermektedir size dervişlik yolunda... Çünkü "Allah dilerse olur elbette" diyebilmeli ve bu halin huzurunu duymalı ve nefsinizin sizi huzursuz etmesine izin vermemelisiniz.

Amacımız Allah'ın rızasıdır... bu hangi halde olursa bizleri de bundan razı olan kullarından eylesin inşaallah...

Selam, sevgi ve muhabbetle...
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]

“►Tartışmalı Konular◄” sayfasına dön