TESBİH

İmam-ı Gazalî (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

TESBİH

Mesaj gönderen katre-iNur »

TESBİH

Ebu Zer (Radıyallahu Anh) diyor ki, Resulullah'a şöyle sordum:

-"Ya Resulallah , servet sahipleri ecir almakta bizleri geçmişlerdir.Çünkü onlar bizim okuduklarımızı okudukları gibi üstelik mallarından da infak ederler -. Halbuki bizde olmadığı için infak edemeyiz."

Resululah (S.A.V.):

"Ben sana bir amel öğreteyim , ki bu amel sayesinde , onu yapanlar müstesna , senden ilerde olanlara yetişir ve sonra gelenlerden üstün olursun. O da her namazı müteakip 33 kere Sübhanallah , 33 kere Elhamdülillah ve 33 kere Allahu ekber demendir." Buyurdu.(İbni Mace)

Büsre , Resul-i Ekremin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"Tesbih , tehlil ve takdise devam edin. Bunlarda gaflet etmeyin. Şaşırmamak için parmak uçları ile hesap edin. Zira onlar Kıyamet gününde sorguya çekilirler ve şahadet ederler. (Ebu Davud ve Tirmizi)

Ebu Hureyre ve Ebu Said el Hudri' nin hazır bulundukları bir mecliste Resul-i Ekrem şöyle buyurmuştur:

"Bir kul <<La ilahe illallah>> ve <<Allahu ekber>> dediği zaman, Allahu Teala: <<Kulum doğru söylüyor, İbadete layık olan Allah ancak Benim. Ekber, herşeyden yüce olan da Benim >> der.

Kul << La ilahe illallahu vahdehü la şerike leh >> dediği zaman Allahu Teala: <<Kulum doğru söylüyor. Allah yalnız Benim. Şerikim , benzerim eşim ve dengim yoktur>> der.

Kul <<La ilahe illallah>> ve <<La havle ve la kuvvete illa billah>> dediği zaman ,
Allah Celle Celaluhü : <<Kulum doğru söylüyor , güç ve kuvvet Benimdir>> buyurur. Aynı zamanda bu kelimeleri sekerat-ı mevt anında söyleyen kimseyi Cehenem yakmaz." Tirmizi

Kaynak Hüccet-ül İslam. İmam Gazali İHYAU ULUMİ'D - DİN
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/katreimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Kuluna doğru söylemeyi nasip eden de O'dur...

Tespih, zikir...
Hadisten de anlaşılacağı gibi ne kadar da makbuldür Allah cc.katında...
O zaman hemen sarılmalı tespihe diyor insan...
Ve zaten ancak bu hadisi okuyup ta böyle hissedenlerdir Allah'ın bu nimetini bahşettiği kimseler...
Allah dileseydi herkese hidayetini verirdi...
Allah cc.un hidayet vermeyi dilediği kulunun yaptığı amele büyük ecir vermesi de zaten ona hidayet vermeyi dilemiş olmasının bir sonucu...

Gündelik hayatın akışı içinde insana aklı yetiyor...
ama biraz başını kaldırıp ta baktığında aynı akıl ne kadar da aciz kalıyor.

Bazen düşünürken kendimi şuna benzetiyorum...
Hani çocuklara bir şey anlatırken bazen çocuk hiç kendisinden beklenmeyen bir soru sorar...
O anda ne söyleyeceğini şaşırır insan...
Ama bunu çocuğa da belli etmemek gerektiğini düşünerek... ;
-Dur şimdi... onu karıştırma... vs. bir şekilde geçiştirir durumu...

İşte bazen böyle diyorum kendime... tıkandığım yerde...
Ve büyümeyi bekliyorum ki anlayabileyim... çünkü azıcık dalsam çıkamıyorum...

Eyvallah Kul kardeşim... eyvallah
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]

“►İmam-ı Gazali◄” sayfasına dön