Bawa Muhyiddin Hz. Ramazan orucu 24. bölümden

Muhammed Rahim Bawa Muhyiddin (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör
Mesajlar: 2699
Kayıt: 25 Tem 2007, 02:00
Konum: Kamiloba
İletişim:

Bawa Muhyiddin Hz. Ramazan orucu 24. bölümden

Mesaj gönderen Gariban »

Resim


Bawa Muhyiddin Hz. Ramazan orucu 24. bölümden:

"Senin vücudunu şekillendirdiğimde, sana bu dünyayı , ilahi alemi, yada cehennem dünyasını göstermedim. Ben sana mükemmel saflığı gösterdim. Sen Benim bebeğim, Prensim, Prensesimdin. Seni taşıdım sonra, ve geri döndüğün zaman, seni aynı şekilde taşıyacağım. Eğer aynı halle geri gelirsen, seni yine taşıyacağım ve bir kez daha Benim bebeğim olacaksın. Seni daha önce taşıdığım şekilde, geri dönüşünde seni taşıyacağım. Bil ve bu hali anla. Ne yolla gittiğin ve ne yolla geri döndüğün seni taşıyabilip taşıyamayacağımı belirler. Taşınabilir bir halde gelirsen seni taşıyacağım. Fakat sen değişirsen ve bu halden saparsan seni taşıyamam. Senin bunu bilmiş olman senin kaderindir. Bunu sen yaratmaktasın.

Ben bu şovu (gösteriyi) yarattım ve seni 27 harfden şekillendirdim. Orda bir karanlık harf var , ve diğer 27 harf ışıktır(nurdur). Bu senin suretin. O zodyaktir. 27 harf , zodyakin 12 işaretini oluşturan 27 yıldızdır. Orda içinde altı irfan ile altı uçlu yıldız vardır. Bunda , beş harfin almanakı( periyoda bağlı takvim gibi) vardır. Bu beş harfden yaratılmış olan iç kalp altı uçlu yıldıza ve altı irfana sahiptir. Beş harf almanaktır. Bunun hakkında düşün. Toprak, ateş, su, hava ve esir , beş harftir. Bu senin suretindir. Anla bunu! Altıncı harf altı irfandır. Birlikte altı uçlu yıldızı yaparlar.
Orada on iki zodyak işareti , ve dokuz gezegen vardır ki çalkantıya(sıkıntıya) sebep olur; iki burun deliği, iki göz, iki kulak, bir ağız ve iki aşağıdaki açılış. Gözler, burun, ağız, kulaklar ve aşağıdaki açılışlar hepsi seni alt üst ederler(çalkalarlar). Onlar dokuz gezegendir. Böylece, sen dokuz gezegensin. On iki zodyak işaretinden, Ben Arsta’yim(başın taç kısmı sembolik olarak) , ve Nur ki o Benim Nurumdur o da kursi de(alnın merkezi sembolik olarak). Bir işaret göbek deliği (yahut bağı) ndedir. O zehrinden dolayı kesildi ve atıldı. 12 işaretin 10’u günah doludur, onlar 10 günahtır. Onları anlamalısın. Eğer kursiyi açarsan ve Beni görürsen, bileceksin ki Ben Arsta’yim. Arş ve Kursi arasında bir bağ vardır. 10 işareti sakın ve ikiyi anla-sen ve Ben. Sen nursun ve Ben parlaklığım. Bunu anla. Bunlar on iki işarettir, zodyak.
“ On iki işarete bakarsanız, hayvanları görürsünüz ve hatta sürüngenleri: bir yengeç, bir arslan, bir keçi, bir balık. Hakiki bir insan göremezsiniz, sadece hayvanlardır. On işaret bunun gibidir. İNSAN olduğunuz zaman bir nur olursunuz. Sonra Beni görürsünüz. Ben olduğunuz zaman, tamam olmuş olacaksınız. Sonrasına kadar, orada on iki zodyak işaretleri ve 27 yıldız vardır. Ben sizi 27 harften yarattım, siz zodyaksınız, ve siz sizing kaderinizsiniz. Bunu hesaplayın ve analiz edin. Bu Nucum hesabıdır- sizin kaderinizin hesabı ve analizi. Bunu anladığınız zaman, siz bir Nucumi olacaksınız.

Bunu anladığınız ve analiz ettiğinizde siz kulsunuz ve bende Rabb’im”

Allah’ın dediği şey bu . Bunlar zodyakın on iki işaretidir. Sizi alt üst eden dokuz gezegen, gözler, kulaklar, burun delikleri, ağız ve aşağıdaki iki açılıştır. Bir tanesi kesili atıldı yani mühürlendi(göbek deliği), ve iki açılmak zorunda(arş ve kursi). Rabbinizi gördüğünüz zaman, siz kul olacaksınız. O’nun dediği şey bu. Bunlar gezegenler. Bunu anlayın!


Dipnotlar:

1. Beş Harf:
E-L-H-M-D: İnsanın iç kalbini meydana getiren ya da iç kalbde bulunan 5 arap harfi. Allah’ı hamd eden kisim. Elif, Lam, Ha, Mim ve Dal. Bunlardan Elif: Allah’ ı,
Lam: İrfan yahut kutbiyat Nur’unu,
Mim: Muhammed (SAV)’i,
Ha: Fiziksel vücudu temsil ediyor ve
Dal: Dünyayı temsil ediyor. Bunlar kâmil insanin kalbinde birleşip elhamd oluyor.


2. Altı İrfan:
Bilinçlilik Seviyeleri:
Bawa Muhyiddin (KS), kitaplarında insan için 7 bilinç düzeyi tanımlar bunlar sırasıyla:
1) hissetme,
2) uyanıklık
3) akıl,
4) muhakeme
5) incelik irfanı (arivu)

Arivu : tâmilce bir kelime “ince irfan” demektir.
Bawa Muhyiddin ilk 4 seviyede bizler beş elementin sınırlarını keşfedebiliyoruz diyor.
Fakat besinci seviyede yani arivu seviyesinde insan 6.çeşit hayatın, nur hayatın, yani insan ruhunun potansiyellerini sorgulamaya ve öğrenmeye başlıyor.
Bu irfan seviyesiyle Allah’ın nitelik ve hareketlerini incelemeli ve bu öğrenilenler ile insandaki egoizm, bencillik, haset, öfke, şehvet vesaire kotu insan niteliklerinin üstesinden gelmelidir.
Bunu yaparken kişi :”Allah’ın niteliklerine sahip, onlara boyanmış bir kişi bu durumda ne yapardı?” diye sorgulamaya baslar ona göre hareket eder.

6. ilahi tahlili (analitik) irfan (pahuth arivu):
Bu seviye 6. Seviye bilinci yani ince irfanın bir üstünü temsil ediyor.
Bu irfan yakîn bilgiye malik olma özelliği gösterir.
O sadece insanlıkta bulunan, nüfuz edici mistik rehber ya da mürşid, Kutbiyyattır.
Derhal içeriden (içten),
-doğru ve yanlış
-hayır, ve şerr (iyiyi ve kötüyü)
-sürekli (hakiki) ve silinip giden (hayali)
arasında ayırd edici kesin cevaplar verir.
Bu yüzden tahlili denmiş ayırım yapıyor yani işin tahlilini yapıyor. Bu yönde, ilahi tahlili irfan Allah ile bağlantıyı koruyarak bir huzur halini muhafaza eder.
Bu irfan nuru, nefsaî arzuların yedi okyanusunun uzunluğunu ve enini ölçer,
Mahvedilip maya okyanusuna gömülmüş ne kadar hakikat varsa bunları uyandırır, hakiki imanı uyandırır. Hayata onun saflık halini yaratılışın başlangıcında evvelde var olduğu, Allah’ın özünün rahmetini açıklar, onu hayatın saflığı olarak uyandırır ve onu ilahi Rezonansa çevirir.

7. ilahi parlayan nur irfanı (per arivu):
Bu Allah’ın insana verdiği en kıymetli hediye, nihai irfandır, öyle ki bu insandaki “duality: ikilik” ve “ben” i yani insanin egosunun bütün izlerini ondan kaldırır.
Başlangıçta Âdem’in alnına damgalanan “Nur” yani Allah’ın Nurunun irfanıdır.
Böylece bu her insan olanın doğum hakkıdır (fıtratında vardır gibi düşünebiliriz bu cümleyi).
İnsan fark eder ki Allah ondadır ve o Allah’dadır.
Allah’tan başka mevcud yoktur (Lâ mevcude illâ Allah) bilmenin son mârifet noktasıdır.
Şimdi “Ruh” Allah ile sürekli birlik halindedir ve hayatını, rızkını, irfanını her şeyini O’ndan alıyordur ki “Ruh” izzetini (muhteşemliğini) rezone etmeye devam eder.


3. On Günah: On günah beş unsur-toprak , ateş, su, hava ve esir ve akil, tutku, kibir, karma ve vehim(maya)’dir.
4. Nucum: Arabca sözcük ‘nucum ilmi’ tablolaştırılmış astrolojik burçlardan doğru yapılan eski astronomic hesaplama ilmidir. Bu bağlamda, yazar bu sözü kullanırken insanin kendi vücudundaki zodyakın analizini yapmasını ve kendi kaderini yaşamasını kastetmektedir.
Resim
Cevapla

“►Bawa Muhyiddin◄” sayfasına dön