deprasif durumlardan kurtulmak için dua

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
hasancan
Üye
Üye

deprasif durumlardan kurtulmak için dua

Mesaj gönderen hasancan »

Bazı deprasif durumlardan kurtulmak için dua ve zikir önerileriniz olabilir mi ?

Hele de çocukluktan yetiştirilme ile alakalı konularda... istersenin durumu daha fazla açabilirim saygılar...
Kullanıcı avatarı
goekhan
Üye
Üye

Mesaj gönderen goekhan »

s.a.

en kısa zamanda size yardımcı olacağız. Konuyu biraz daha acarsanız daha faydalı olur.
Kullanıcı avatarı
hasancan
Üye
Üye

ve aleykum selam

Mesaj gönderen hasancan »

Efendim mesela üzücü bir olay ile karşılaştığımızda Kahhar zikri tavsiye edilir, bilmiyoum ne derece doğru.

Bir örnek daha vereyim, mesela şifa istiyene Şafi çek derler vs...

Benim de hayatım da çocukluktan gelen ve bilinç altına yerleşmiş problemlerim var. Bir işi tamamlıyamıyorum 10 gün namazı doğru kılıyorum 11. gün beş vakiti es geçiyorum. Bunlar çok normal şeyler ama bende ki diplerde duran bir depresyon belirtisi gibi görünüyor bana. Tabi sadece namazlarda değil dünya işlerinde e bu böyle...

bu halimin ilacı olabilecek bir tavsiye var mıdır ? bunu soruyorum.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Hasancan kardeşim!
Sizin açık yüreklilikle sorduğunuz soru toplumumuzda binlerce gencimizin aslında ana sorusudur.
Her yönden çok geri kalmış bir toplumda; hızlı gelişme, kontrolsuz serbestlik ve kuşakların gerektiği gibi köprü olamayışı gençlerimizi sonuçları çok acı çıkmazlara sürüklemektedir.
Bizler kimselere taraf ve karşı olmadan Kurân-ı Kerim ve sahih Hadis-i Şerif doğrultusunda Tasavvufu, İlâhî öğretim ilmi ve Resûlî eğitim edebi görmekteyiz.
Halka hizmeti Hakk'a hizmet bilmekteyiz.
Bu nedenle sorunuzdaki:
"Efendim mesela üzücü bir olay ile karşılaştığımızda Kahhar zikri tavsiye edilir, bilmiyoum ne derece doğru. " nun cevabı açık ve kesinlikle yanlıştır.
El Kahhar Celle Celâlihu ismi en ağır esmalardan biridir ve şirk ehline karşı kullanılmıştır.
Kim kime neden der bilemeyiz.
Neleri zikretmemiz konusunda sayısız ve Âyet-i Kerim'e ve sağlam Hadis-i Şerif'ler vardır.
Gençlerimizin hizmetine sunduğumuz Muhammedi Tasavvuf çalışmamızda bulabilirsiniz.
Elbette genetik kartlarla taşınan, ailenin verdiği ve sonradan eklenen kişilik ve kimlik kullanımında sorunlar olabilir.
Ancak aklı olan insanoğlu iyi-doğru ve güzel olanı bilecek, bulacak ve olacak tavır ve tarzda yaratılmıştır.
İman-İbadet- İtaat-İrfan...
Esas olan aslına yani Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem'in buyurup yaşadığına benzer imandır.
Her yaşın kendi özelliği vardır.
İbadet bu gün olmuyorsa yarın olur inşaallah.
Sonra İtaat ve gerçek İrfan elde edilir.
Unutmamalıyız ki Doktor da dua da Allah Teâlâ'nındır.
Doktorluk olmayan iç sıkıntıları için Tevhid, salavat, ''lâ havle....'' vd. çoktur.
Lütfen çalışmalarımıza göz atınız.
Zâten bunun için hasbî hizmeti HAKK Celle Celâlihu için yapmaktayız.
Rastgele kişilerin dediklerini esas almamalıyız ve söylenenin dayanağı olmalıdır dinde.

İslam Dininde Kur'ân-ı Kerim ana yasadır:

Resim---''"Bunlar, iman edenler ve gönülleri Allah'ın zikriyle sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur."
(Ra'd 13/28)

Bazı şifâ âyetleri:

Resim---''Hastalandığım zaman bana şifa veren O'dur.''”
(Şuarâ 26/80)

Resim---''Biz, Kur’ân'dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır.” ''
(İsrâ 17/82)

Resim---''Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.”''
(Nahl 16/69)

Resim---''Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidâyet ve rahmet gelmiştir.''”
(Yûnus 10/57)

Resim---''Onlarla savaşın ki, Allah sizin ellerinizle onları cezalandırsın; onları rezil etsin; sizi onlara galip kılsın ve mümin toplumun kalplerini ferahlatsın-şifâ versin.”
(Tevbe 9/14)

Pek çok olan Hadis-i Şerif'lerden örnekler:

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Kişi evinden çıktığında “Bismillahi tevekkeltü alallahi lâ havle vela kuvvete illâ billah: ALLAH (cc) adıyla, ALLAH (cc)’a güvendim. Güc ve kudret ancak ALLAH (cc) dandır”derse kendisine: “Bu sana kâfidir. Doğru yola girdirildin, ihtiyacın giderildi. Zararlı şeylerden korundun.” denilir ve şeytân ondan uzaklaşır.''” buyurmuştur.
(Enes (ra) dan; Tirmizî, Nesâî ve İbn Hibban)

Resim--- Bir kimse gelerek: “Yâ Resûlullah (sav) ! Benim Kur’ân’dan bir şeyler almaya gücüm yetmiyor. Bana kifâyet edecek bir şeyi öğretl!” deyince Resûlullah (sav): “Subhanallah, ve’l-hamdülillah ve Lâ ilâhe illâllah, VALLAHÛEKBER, ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahi” de. Buyurunca o kimse: “Yâ Resûlullah! Bu (zikir) ALLAH (cc)içindir. Benim için (dua olarak) ne söyleyim?” Resûlullah (sav): “ALLAH’ım bana merhamet et, afiyet ver, hidâyet ver, rızık ver” adam ellerini sıkıp göstererek: “Şöylece! (sımsıkı belledim) “ dedi. Bunun üzerine Resûlullah (sav): “İşte bu adam iki elini de hayrla doldurdu!”'' buyurmuştur.
(İbni Ebi Evfa (ra) dan; Ebu Dâvud, Salât 139-832; Nesâî, İftitah 32-2,143)

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön