İKRÂ ZEVKLERİm

Konu başlıkları sadece Kul İhvani'ye aittir.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: İKRÂ ZEVKLERİ

Mesaj gönderen kulihvani »

ciM
ceM
M
MiMM

Resim

ZEVK
4682

BeLâ BAZAR-ından ÖNce.. Resim İBLİS-in SıRRını BİL-en
cENNette ÂDEM-HAVVa-nın.. ŞEY-t-ÂN İKİ-liğin SİL-en
AKLını MüslümÂN EDen..NûN-MîM-e NAKLen ULAŞ-ÂN
Muhit-Merkez CİM-iyyeti CEM’-de CÜM-le cÂN-da ÇİLE-n!...

29.11.11 03:14
brsbrs.. ylnzlktkks..

وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلاَ مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ
Resim---Ve yâ âdemuskun ente ve zevcukel cennete fe kulâ min haysu şi'tumâ ve lâ takrebâ hâzihiş şecerete fe tekûnâ minez zâlimîn(zâlimîne): (Allah buyurdu ki): Ey Adem! Sen ve eşin cennette yerleşip dilediğiniz yerden yeyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın! Sonra zalimlerden olursunuz.”
(A’raf 7/19)

فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِن سَوْءَاتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَةِ إِلاَّ أَن تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الْخَالِدِينَ
Resim---Fe vesvese lehumuş şeytânu li yubdiye lehumâ mâ vuriye anhumâ min sev'âtihimâ ve kâle mâ nehâkumâ rabbukumâ an hâzihiş şecereti illâ en tekûnâ melekeyni ev tekûnâ minel hâlidîn(hâlidîne): Derken şeytan, birbirine kapalı ayıp yerlerini kendilerine göstermek için onlara vesvese verdi ve: Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedî kalanlardan olursunuz diye yasakladı, dedi.”
(A’raf 7/20)

وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنَ النَّاصِحِينَ
Resim---Ve kâsemehumâ innî lekumâ le minen nâsıhîn(nâsıhîne): “Şüphesiz ben size öğüt verenlerdenim” diye de onlara yemin etti.”
(A’raf 7/21)

فَدَلاَّهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْءَاتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَن تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُل لَّكُمَا إِنَّ الشَّيْطَآنَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُّبِينٌ
Resim---Fedellâhumâ bi gurûr(gurûrin), fe lemmâ zâkâş şecerete bedet lehumâ sev'âtuhumâ ve tafikâ yahsıfâni aleyhimâ min varakıl cenneh(cenneti), ve nâdâhumâ rabbuhumâ e lem enhekumâ an tilkumeş şecereti ve ekul lekumâ inneş şeytâne lekumâ aduvvun mubîn(mubînun): Böylece onları hile ile aldattı. Ağacın meyvesini tattıklarında ayıp yerleri kendilerine göründü. Ve cennet yapraklarından üzerlerini örtmeye başladılar. Rableri onlara: Ben size o ağacı yasaklamadım mı ve şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi? diye nidâ etti.”
(A’raf 7/22)
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

Allah daimen ve ebeden razı olsun Canım hocam
yine düşünmeye sevkedildim bu zevkinizi okuyunca, elhamdülillah,
ve düşündüklerimi elden geldiğince ifade etmeye çalışayım inşaallah.

Adem Aleyhisselam’dan bu yana hayr veya şer,
Nasıl düşünürsek düşünelim,
Neyi yaparsak yapalım,
Muhakkak bir nasihatçıya tabii olarak yapmaktayız her şeyi.

Adem Aleyhisselam ve Havva Aleyhisselam’a cennette bulundukları sırada
Dünyaya gelmelerinin yolunu açacak olan fiili yapmaları için şeytan nasihatçi olmuştu ya,
o sebeple böyle düşündüm.

Dünya da ise devam edip gelen zamAN’lar boyu hep nasihatçiler iş başında.
Kuran-ı Kerim nasıl Hakka ve hayra bir davetçi ve yol gösterici ise,
Şeytan da nefislerimize fısıldamak suretiyle fitne de nasihatçi.

Düşünüyorum da insanoğlunun kaderi muhakkak bir nasihatçilerin sözüne uyması ile yaşanmakta. İş, oluş, hareket ve fiiller deveran etmek için bir itme kuvvetine muhtaç sanki.
Bu nasihat meselesinde dahi iki uç, zıtlık, karşıtlık söz konusu.

Yani her alanda olduğu gibi hem tercih kullanma ve kaderimizden mesul olmamız gereği olarak,
Hemde yaradılışın tabiatı gereği hep ikilik söz konusu.
Sadece Adem Aleyhisselam yaratıldığında, ebediyen bir tek kendisi kalacak olsaydı,
Tek olarak kalırdı. Yaratılmış olmasının bir manası da olmazdı sanırım
Ne seçmeyi, ne istemeyi, ne de kendisindeki saklı olan manayı hiçbir zaman bilebilmesi mümkün olmazdı.
Havva Aleyhisselam yaratılınca onda kendi suretini gördü,
Zıtlıktan dolayı cezbe ve çekim meydana geldi.
Çünkü zıtlar biribirini çekmekte ya,
elektriğin bile eksi ve artık kutupları,
manyetik alanların aynı şekilde eksi ve artı tarafları varmış.
Yağmur yağması için bile rüzgarların eksi ve artı yüklü bulutları aşılaması gerekiyormuş.
Ortaya bir meyve çıkacak, eşya pazarında Hayy olacak ise muhakkak bu ikilik mevcut,
Her ikiside mevcut olmak zorunda,
Yoksa her şey sadece dururdu.

Zaman bile AN+AN tarzında anlayabildiğimiz bir kavram,
Yani en az iki tane an olunca zamandan söz edebiliyoruz sanki,
Ve bu ikiliklerden sonra varmamız gereken yer ise sanırım şöyle,

Hiçbir şey Gereksiz ve luzumsuz olmadığı için,
hiçbir şeyi iyi ve kötü tarzında nitelemek tamamen yanlış bir iş olacaktır.
Çünkü tek bir zerre bile boşa yaratılmamış iken,
Ve her şey hocamın dediği gibi “lazım ve layık” iken,
bir şeyleri zanlarımız ile ayrıştırıp dışlamak bizim şeytanlığımız işte.
Aklımız bu zan oyununu durdurduğu ve
itidal ile bakabilmeyi, düşünebilmeyi, algılayabilmeyi başardığı zaman tevhidi görüş neticesinde şeytanımız Müslüman olmuş olanlar olacağız inşallah.

“İnsan, İman, İbadet, İtaat, İttika, İhlas, İrfan, İkan, İhsan” Hocamızın “Merkez- Muhit” konusunda açıkladığı bu başlıkların toplu halde yazılmış haline bakınca

(bu şekildeki sistem kavramlarının hepsini de,
sıralama halinde dizilmiş zincir gibi düşünüp,
kavramları ayrı ayrı ve bütün olarak harfsel olarak da manaları ile düşünmeye zorluyorum kendimi .
çünkü birçok defalar şahit oldum ki, bu kavramlar biribirinin içini doldurmakta,
temelini hazırlamakta,açıklanmasına yardımcı olmakta).

Bu 9 kelime ve kavramın sıralamasını bozmadan tek tek
ve sonra da zincir halinde iki ucu birleştirerek düşünmeliyiz sanırım. Böyle yaparsak eğer,

İnsan ilk kavram
İhsan son kavram, olmakta.

Ve ikisini farklı kılan tek kelime de “nun” ve “he” harfleri olmakta,
Her insanın muradı ve talebi vede amacı ihsana nail olmak elbette.

(İnşaallah BİZ’de öyle oluruz cümle Ümmet-i Muhammed olarak.Amin.)
İşte aradaki;
” iman, ibadet, itaat, ittika, ihlas, irfan, ikan” aşamaları,
süslenilmesi gereken ahlakı Muhammediyye, ve Muhammedi seviye için olmazsa olmazlar.
(sallallahu aleyhi ve sellem)
Ve bu reçetenin hakikat olması yani yaşanması da,
Sadakat, Samimiyyet, Sabır ve Selamet ile tatbiki ile imkan alemine geçecek inşallah.

Ve burada aklıma gelen şu hususu da ilave etmek istiyorum,
öyle düşündüm diye sadece,
Bilerek yanlışlık yapmaktan Rabbime sığınırım,
bilmeden yaptıklarımızı ise inşaallah düzeltme imkanını nasib ve lutuf eder Rabbim.
''Kûn fe yekun'' emri İlahisi ile varlıklar mevcudiyet bulmakta ya,
Ve bu emrin özünde ise Kûn “ol” sözü var ya,
Ve bu söz ise “nun” olarak ifade edebileceğimiz bir anlamayla bakabildiğimiz bir kelime olduğu için,
İnsan kelimesinde ki bu “nun” harfini kun emri ilahisine
İhsan kelimesindeki “he” harfini ise El- Hayy celle celaluhu esma-i ilahisine bağlayabileceğimi düşündüm.
.
Resim
Kullanıcı avatarı
israfil
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen israfil »

Resim

Resim

ص وَالْقُرْآنِ ذِي الذِّكْرِ

Sâd. Öğüt veren Kur’ân'a yemin ederim ki,
(SÂD suresi 1. Âyet)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/dairem.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ZEVK 4705

BeN BeLâ! sı CAN, cİSİMde.. ŞeeNde ŞeY HâneSîNde
Nufiha fîs- SûR” “SeBBaha”.. NEYzenin NeY HâneSîNde
ŞeHVet
-ŞeHaDet HeVVeSi.. Resim HaVVası.. Resim İlâ HÜVVE si
Her AN LeYLâ
.. Her ŞEY LeYLâ!.. MeCNûN-un MeY HâneSîNde

23.12.11 11:41
brsbrs ulucami..cma…

وَنُفِخَ فِي الصُّورِ ذَلِكَ يَوْمُ الْوَعِيدِ
Resim---Ve nufiha fîs sûr(sûri), zâlike yevmul vaîdi : Sur'a da üfürülmüştür. İşte bu, tehdidin (gerçekleştiği) gündür.” (kaf 50/20)

“SeBBaha”:

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ
Resim---“YUSEBBİHU lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardıl melikil kuddûsil azîzil hakîm(hakîmi) : Göklerde ne var, yerde ne varsa (HEPSİ) O mülk-ü melekûtun eşsiz hükümrânı, noksaanı mucib herşeyden pâk ve münezzeh, gaalib-i mutlak, yegâne hukûm ve hikmet saahibi ALLÂHI TESBÎH (VE TENZÎH) ETMEKDEDİR.” (Cuma 62/1)

Yusebbihu: tesbih eder.
Sebbaha: yüzmek..
Yerdeki göklerdeki ZeRReler yani ATOMlar;
NeşRlerinden HaŞRlerine kadar döndüler, dönmekteler ve dönecekler.
Bu SeBBaHa yüzüşRAKSı hep sürecek her AN yeniden Yaratılara ŞEENULLAHta..
Ve ne zamAN AKILlarımız DEVR-ÂNı Anlarsa ve DEVRe İştirak ederse Yusebbuhu Zikr-i Dâmindeyiz inşae ALLAH..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ZEVK 4706

CeZB MeRKeZi MeDiNesi.. CeRR MeRKeZi MeKKe-si MeST!
El Bâriu’l- BeRRu’r- RaBB HaYY!.BeZM-i BeLâ.. BeKKe-si MeST!
“OLsun!.. OLmasın!..” ı BoŞ VeR!. OL-AN YAŞAnmazsa YaLaN..
Kul İhvÂNi, KITMİR KüRKü.. TeVHİd TeKMiL TeKKe-si MeST!..

23.12.11 11:41
brsbrs trstkks...

CeZB: Muhiti Habli'l- Veride ÇEK-Merkeze Kaç
CeRR: Habli'l- Veride Merkeze ÇEK Kuvveti..

إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِينَ
Resim---İnne evvele beytin vudia lin nâsi lellezî bi bekkete mubâreken ve huden lil âlemîn(âlemîne): Gerçek şu ki, insanlar için ilk kurulan Ev, Bekke (Mekke) de, o, kutlu ve bütün insanlar (alemler) için hidayet olan (Ka'be)dir.”
(Âl-i İmrân 3/96)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim

ZEVK 4718

Et-Tırnak Parmak İZİnde.. Yüzük-Yüzük KAŞın NEdir?
İNSANın SıRRıdır Yâ SîN.. “Ayak-Baş” SîN TAŞın NEdir?
KâDe Resim ÖLüm.. Kıyam Resim DOĞum.. Rüku’-SüCÛD.. VaV-da Resim VüCÛD..
AKLın, MeYY-i HaYY-ı HaYYat.. ÖZ-ünden gÖZ YAŞın NEdir?..

30.12.11 21:04
brsbrs..brssnyzld…

يس
Resim---Yâ sîn: Yâ Sîn.” ( Yâ-Sîn 36/1)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ben ve O Resim لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ
ben ve SEN Resim لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ
ben ve BİZ Resim لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ
ben ve BEN Resim لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا

Resim

ZEVK 4757

GÖK DOLuSU EM-ELlerim…Resim BİR DELİğe Resim TIKıldı Dost!
BÜZdü-EZdi-SÜZdü FeLEK.. Resim DE ki: “SUyu SIKıldı!” Dost!
SıRR-ı SIFIRım sOYUNdum Resim KALaKALdık Resim ÇIRıl-ÇIPlak!!..
YuVasız AN-KA KUŞUyum Resim KâF KÂLem-İZ Resim YIKıldı Dost!..

02.02.12 14:44
brsstnblyzğ...

"ben" B-İLe "BEN" in ARAsı
YÂRim Nefes Sanma SakıN

Resim kul ihvÂNi Resim Ten dARAsı
SENde SENden Resim Sana YakıN

KUR’ÂN-ı KERÎM'de Geçen 4 TEVHİD:

1-) Şerîat-ı Muhammedîye’de Ulûhiyyet Tevhidi: (Umumî-Eşyaî-Bendenî-Zâhirî tevhid dir.)

İslam Dininin Mükellef kıldığı her İnsan: “ İLÂHE İLL ALLAH: ALLAH’tan başka ilâh yoktur.”

Tümünü kapsayan (küllî şeyi, eşyâî) Umumî Tevhid.
Umumî (genel) Tevhidullah olup ALLAHÜ Zܒl-CELÂL’in Zât’ında, sıfat, isim ve fiillerinde tek eşsiz, ortaksız ve tek İlâh olduğunu ilân eder.
Bu hükmü tüm mahlûkatı için geçerlidir.Kur’ân-ı Kerîm’ de:

إِنَّهُمْ كَانُوا إِذَا قِيلَ لَهُمْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ يَسْتَكْبِرُونَ
Resim---“Çünkü onlara: “Lâ İlâhe İllallah: ALLAH’dan başka ilâh yoktur.” denildiği zaman kibirle direnirlerdi (kafa tutarlardı).” (Sâffat 37/35)

فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنبِكَ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مُتَقَلَّبَكُمْ وَمَثْوَاكُمْ
Resim---“Fa’lem ennehu lâ ilâhe illâllâhu vestagfir li zenbike ve lil mu’minîne vel mu’minât(mû’minâti), vallâ hu ya’lemu mutekallebekum ve mesvâkum: Bil ki, Allah'tan başka ilâh yoktur. (Habibim!) Hem kendinin hem de mümin erkeklerin ve mümin kadınların günahlarının bağışlanmasını dile! Allah, gezip dolaştığınız yeri de duracağınız yeri de bilir.” (Muhammed 47/19)

Lâfzen “ İLÂHE İLL ALLAH ” şeklinde olmayan ancak, içerik olarak Ulûhiyyet Tevhidini destekleyen âyeti celîleler:
Âl-i İmrân 3/62,64; Nisâ 4/171; Mâide 5/73; En’âm 6/19; Kehf 18/16; Tâ Hâ 20/98; Enbiyâ 21/108; Hacc 22/34; Hûd 11/2,26; Sad 38/65; Fussilet 41/14; Zuhruf 43/84; Câsiye 45/21 gibi âyetlerdir...

2-) Tarikat-ı Muhammedîye de Ulûhiyyet Tevhidi: (Gaibî-Esmâî-Bâtınî tevhid dir.)

Şimdi ve ŞuAN da Kur’ân-ı Kerîm ve Ehl-i Beyt aleyhisselâma bağlı Kâmil İNSAN PîR Edebiyle:
“L İLÂHE İLLÂ
HÜVE (HU): O’ndan başka ilâh yoktur.”

Her zaman, her yerde ve her halde herkesle ve her şeyle Hâzır-Nâzır ve Murakıb olduğu halde gözükmeyen (gâib) O’ndan başka ilâh yoktur...
Düşünüp zevket ki Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bize böyle tebliğ ediyor...

Âcizâne tesbitlerime göre:
Bakara 2/163,255; Âl-i İmrân 3/1,6,18; Nisâ 4/87; En’âm 6/102,106; A’râf 7/158; Tevbe 9/31; Hûd 11/14; Ra’d 13/30; Tâ Hâ 20/8,98; Mü’minun 23/116; Neml 27/26; Mü’min 40/62,65; Duhân 44/8, Muhammed 47/19; Haşr 59/22,23; Tegâbûn 64/13; Müzemmil 73/9 âyetlerinde geçmektedir.

لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ يُحْيِي وَيُمِيتُ رَبُّكُمْ وَرَبُّ آبَائِكُمُ الْأَوَّلِينَ
Resim---“Lâ ilâhe illâ huve yuhyî ve yumît(yumîtu), rabbukumve rabbu âbâikumul evvelîn(evvelîne): O'ndan başka ilâh yoktur. (Her şeyi O) diriltir ve öldürür. Sizin de Rabbiniz, önceki atalarınızın da Rabbidir.” (Duhân 44/8)

Destekleyen âyeti celîleler ise: Lokman 31/30; Yûsuf 12/4; İsrâ 17/23; Mü’minun 23/23,32,91.

3-) Mârifet-i Muhammedîye’de Ulûhiyyet Tevhidi: (Muhattâbî’-Sıfatî-Âhirî Yâkînî tevhid dir.)

Her AN HaYY OL-AN Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Her AN buyuruyor ki:
“L İLÂHE İLLÂ
ENTE: Senden başka ilâh yoktur.”
Kur’ân-ı Kerîm’ de
Enbiyâ 21/87 âyeti celîlesinde 1 defa geçmektedir.

وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ
Resim---“Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne): Zünnûn'u da (Yunus'u da zikret). O öfkeli bir halde geçip gitmişti; bizim kendisini asla sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Nihayet karanlıklar içinde: "Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum!" diye niyaz etti.” (Enbiyâ 21/87)

4-) Hâkikat-ı Muhammedîye’de Ulûhiyyet Tevhidi: (Mütekellimi-Zâtî-Evvelî tevhid dir.)

EL AHADܒS SAMEDܒl-VAHİD olan ALLAHÜ Zܒl-CELÂL bizzâtihi Ulûhiyyetini kendisi ilân ediyor: “L İLÂHE İLL ENÂ!: BEN’den başka ilâh yoktur.” buyuruyor...

إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي

Resim---“İnnenî enallâhu lâ ilâhe illâ ene fa'budnî ve ekîmi's-salâte li zikri : Muhakkak ki ben, yalnızca Ben Allah'ım. Benden başka ilâh yoktur. Bana kulluk et; beni anmak için namaz kıl.””(Tâ-Hâ 20/14)

ResimAziz kardeşlerimiz şimdi de,
MuhaMMed Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize, Hükmullahın, Kelâmullahla HAKK’ın Halkına RAHMET ve MENBA’-MERCİ’-MÜJDE Merkezine KİLİTlnelim buyurunuz!.
O ki, Hakkı ve Hayrı müjdelemiş ve fiilen YAŞAyarak ÖRNEK olmuştur.
Rahmete EREN ve Müjdelenen BİZ Mü’minler için;

إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا
Resim---İnnâ erselnâke şâhiden ve mubeşşiren ve nezîrâ(nezîren): Gerçekten biz, seni, (ümmetine) şahid, (cennetle) müjdeleyici, (cehennemle) korkutucu bir peygamber olarak gönderdik;
( Fetih 48/8)

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا كَافَّةً لِّلنَّاسِ بَشِيرًا وَنَذِيرًا وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ
Resim---Ve mâ erselnâke illâ kâffeten lin nâsi beşîren ve nezîren ve lâkinne ekseren nâsi lâ ya’lemûn(ya’lemûne): Biz seni ancak bütün insanlara bir müjde verici ve uyarıcı olarak gönderdik. Ancak insanların çoğu bilmiyorlar.”
(Sebe’ 34/28)

وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا مُبَشِّرًا وَنَذِيرًا
Resim---Ve mâ erselnâke illâ mubeşşiren ve nezîrâ(nezîren) : Biz seni yalnızca bir müjde verici ve uyarıp korkutucu olarak gönderdik.
(Furkân 25/56)

Müjdelenen Sünnetullah’ın tatbikatı olan Sünnet-i Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem 4 ayaklıdır.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem‘in ALLAH celle celâluhu katında tek din olan İslâm Dininin Zâhiri, Bâtını, Evveli, Âhiri 4 âlemde:

1-Şerîat-ı Muhammedîyye: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Vahyî Kur'ân ve hadis SÖZleridir. Âyet ve Sahih Hadisleridir.
2-Tarikat-ı Muhammedîyye: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in AMELleri, fiilleridir, sözlerinin isbatı, tatbikâtı Sünnet-i Seniyyesidir.
3-Mârifet-i Muhammedîyye: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in imân ve sâlih amel sonucu Halik Tealâ'yı tanıma AHLÂKıdır. Hulki’l-azîm. Ahlâkullah...
4-Hakikat-i Muhammedîyye: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in kendini ve RABB'ini bilişin sonunda seven ve sevilenin arasında geçen hâller, yapılan ikrâm ve ihsânlar v.s. kişisel ve zâtîdir. Kâbe kavseyn gibi söze sığmayan ve yaşanınca anlaşılan HÂLLERi-AHVÂLidir.

MuhaMMedî BİLiş ŞUURunu BİLenler, İNANCını,
MuhaMMedî BULuş NÛRunu BULanlar, Sünnetini-Amelerini
MuhaMMedî OLuş SÜRURunda OLanlar, Azîm AHLÂKInı,
MuhaMMedî YAŞAyış O-NURUnu, Hâl-Hazır-Huzur HALlerini YAŞAyanların Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i Basar ve basîret le GÖRmesi-DUYması Lâzım, UYması Lâyıktır ve de Şarttır.
KULLUK İMTİHANIn ASLı-Faslı da budur MuhaMMedî Melâmette..

UYANDIRmak-AYIKTIRmak, MÜJDELEmek!
Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in Tek, Eşsiz, Mükemmel ve Mükemmil Mesleğidir.
Aslında bütün Nebî ve Rasûller de TENZİRle EMRedilmişlerdir.
Bakınız Kur’ân-ı Kerîm’de ALLAHU ZÜ’L-CELÂL;
Habibi, Edibi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e EMİR buyurduğu âyetlerle...

TEBLİĞ, TENZİR, TEBŞİR, TEŞHİD 4 lüsü…

MuhaMMedî MuHABBEtle..

Resim
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى قَاءِدِنَا سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى رَاءِدِنَا سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى بَدْرُ الدُّجَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى شَمْسُ الضُّحَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَىنُورُ الحُدَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى عَبْدِكَ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلى نَبِيِّنَا سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى رَسُولِنَا وَ أَكْرَمِنَا سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِسَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
الّلهُمَّ صَلِّ عَلَى شَافِعِنَا وَ شَافِعِ الذُّنُبِنَا سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِه ِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ
بِعَدَدَ مَا فِي عِلْمُ الّلهِ صَلَاةً دَاءِمَةَ بِدَوَامِ مُلْكُ الّلهِ وَ عَلَى آلِه ِوَ اَصْحَبِهِ وَ أُمَّةِهِ أجْمَاءِينَ
الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَى سَيِّدِنَا الْأوَّلِينَ وَ الْآخِيرٍ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلَاوَاتُ الرَّحْمَانَ
الْحَمْدُ لِلًّلهِ رَبِّ الْعَلَمِينْ

Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Kâidinâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Biz Müslümanları çekip götüren Başkomutanımız, Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Râidinâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Dünyada, dinde ve âhirette doğru duraklarımızı göstermek için önceden gönderdiğin Önderimiz, Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Bedrü’d- Dücâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Bizi kandırıcı ve yutucu zulmet ve karanlıkların Dolunay’ı Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Şemsü’d-Duha Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Maddî-mânevî en parlak zamanın ve beyânın tek ve eşsiz Güneşi Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Nûru’l- Huda Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Nurundan Nûrunu yarattığın Huda Nûru Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Abdike Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Sana dönük hâlliyle Resûlullah, bize dönük yüzüyle Abdullah Kulun Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Nebiyyinâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Bize Hakkın ve hayrın haberlerini getiren Peygamberimiz Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Resûlinâ ve Ekreminâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Risâlet Tâcı giydirdiğin ve tek kerem ve ikram kaynağımız Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Allahümme salli alâ Şefî’inâ ve Şefîi’z- zünübinâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi Seyyidinâ Muhammed.
Allah’ım!
Günahlarımızın affı için tek yardımcımız ve her hususta şefâatçımız Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âilesine salât ve selâm et!

Bi adade mâ fî İlmillahi salâten daimeten bi devami Mülkillahi ve alâ âlihi ve ashabihi ve ümmetihi ecmâîn..
Allah’ım!
Sonsuz İlminde var olanlar adedince ve muhteşem Mülküyün devamınca Efendimiz Muhammed’e,
Azîz âilesine,
Kendisine sahib çıkan ve sahib çıktığı sahabelerine,
Çilekeş ümmetinin cümlesine-hepsine salât ve selâm et!

Es Salâtü ve’s-Selamü alâ seyyide’l- Evvelin Ve’l- Âhirin Seyyidinâ Muhammedin Salâvâtü’r-Rahmân...
Allahu zü’l- Celâl’in Salât ve Selâmı,
Er Rahmân’ın salâvâtları Evvel ve âhirin seçilmiş Efendisi
ve Efendimiz olan Muhammed’e olsun!

Elhamdülillahi rabbi’l-âlemin..
Hamd âlemlerin Rabb’ı Allah’a mahsustur!
Âlemlerin Rabbına hamdolsun!

ÂMİN YÂ MUÎN CELLE CELÂLUHU
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Resim

ZEVK 4775

RaBB SÖZü Resim RaSûL SeSine Resim UYmak İÇin Resim DUYU KUR'ÂN
“CeNNâtin ve UYÛN” CEM’i… cAN EVİ-nde Resim KUYU KUR'ÂN
İKİ” liğin ResimİLLâ” TEK-i.. “RaSûL- RABBResim MîM-i MeLEKi
Her daBBe nin Resim haBBesinde… TeK-BiR DamLâ SU-yu KUR'ÂN

09.02.12 17:18
..brsbrs-tktktrstkksi…

daBBe: Debelenen her CANlı..
haBBe: Her ŞEYin Tohumu..
UYÛN: Tüm kaynakların kaynağı dipsizderin su GÖZesi..

إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ
Resim---İnnel muttekîne fî cennâtin ve uyûn(uyûnin): Gerçekten takva sahibi olanlar, cennetlerde ve pınar başlarındadır.
(Hicr 15/45)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Resim

ZEVK 4771

BAKan-BAKılan-BAKtıran.. GÖRen GÖZe Mercek Resim KUR'ÂN
Her NEFSin Kader-Kadarı.. Her cANa Tek Gerçek Resim KUR'ÂN
Bezm-i ELESTin “İkrâ!”sı.. Resim Mahşer-i Kübrâ “Ve’n- NâS”ı
Resim ReSûLuLLaH-ın YÜReği.. Her AN AÇ-AN ÇiÇek Resim KUR'ÂN!..

09.02.12 14:18
..brsbrs-tktktrstkksi…

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
Resim---İkra’bismi rabbikellezî halak(halaka): Yaratan Rabbinin adıyla oku!
(Alak 96/1)

مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ
Resim---Minel cinneti ven nâs(nâsi): Gerek cinlerden, gerekse insanlardan...”
(Nâs 114/6)
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

Mehşer kelimesi bana "er meydanı" ifadesini çağrıştırdı bir an,
ve gözümün önüne bir resim getirdi.

Kırkpınar'da ata sporu yağlı güreş müsabakaları yapılmakta ya,
ne zaman seyretsem en çok şu söze dikkat kesilir kulaklarım.

"İki er çıktı meydane, ikisi de biribirinden merdane"

gözümdeki resim şöyle,
nefsimizle güreşip durmaktayız,
aradaki yağlı kısım ise şu aklımız olsa gerek.
aklımıza rağmen,
nefsimizle güreşmekteyiz sanki.

er meydanı ise şu dünya,
nefs te kuvvetli,
ruh da kuvvetli (inşaallah)
gerçi kazanan hangisi bilmiyorum.

sadece bu pehlivanları bu şekilde resmedip düşündüm,
birebir bir örnek olmayabilir.

Fakat mahşer de olduğumuz kesin sanırım.
bu dünyanın mahşeri hallerini düşünsem neler bulurum acaba,
yeşillik bir tarladan fazlası olacağı kesin.

kendi kendimizle vuruştuğumuz bir müsabakada mıyız ?
yoksa bu iki pehlivan resmi aklımın ikiliğinin görüntüsü de,
"asıl pehlivan öfkesini yenendir" sözü gibi,
içimizle dışımızı da ayrı görmeyip,
"iç" ve "HİÇ" olmak asıl zafer demek mi?

Bir yerde Bir'leyecek isek bu taraflı düşünmeyi,
zahiri ve dış olanı değil , öz ve iç olanı seçip
orada yoğurabiliriz ancak.

Ağaç tohumun içinde saklı çünkü.
ama kabuk vakitsiz açılsa ağaç büyüyemeyecek.

yine sabır ile selamet kuralına döndük geldik.

zaten hep dönüp dönüp aynı yere gelmelerin asıl maksat olduğunu bile düşünüyorum bazen.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Resim
ZEVK 4776

BırAK cAN DERdin İhvÂNi!.. Resim KUR'ÂN ELİ-ni bırakMa!
ESFELinden Resim İLLİYYİNe.. Resim NûR-u MîM ÇIĞRından çıkMâ!
Sen AKDeM-i MuhaMMed-siN!.. Resim AŞK ARAbAsın TeK-ER-i…
ceheNNeMden Resim ceNNetine.. Resim KÖPRÜ OL!. Resim ARKana BakMa!..

sallallahu aleyhi ve sellem..

09.02.12 20:01
..brsbrs-tktktrstkksi…

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Resim

ZEVK 4779

BİLmem KiM SEVdi ben giBi?!. BeBek KOKUsunda SENi!
ARI-nın SıRRında Resim SEVgi!. Resim ÇiÇek DOKUsunda SENi!
SeN!” SÖZlerim!. “SeN!” KÖZlerim!. SENi GÖZler SENi Özlerim!
ve’n- NÂS!” der GÖĞe “ÜFF!”lerim.. ResimİKRâ-OKU!” sunda SENi!..

10.02.12 14:24
..brsbrs-trstkks..

Resim---İkra’bismi rabbikellezî halak(halaka): Yaratan Rabbinin adıyla oku!
(Alak 96/1)

مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ
Resim---Minel cinneti ven nâs(nâsi): Gerek cinlerden, gerekse insanlardan...”
(nâs 114/6)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

MORun SÖZü
KORun KÖZü
ZeVKin ZıDDı
ZORun ÖZü!..

Resim

ZEVK 4809

“KûN”un “feyeKûN”u “OL!”duM! Kenz-i Mahfî Resim Kenzihi BENeM!
ASLımın Resim AYNeN BEnzeri!.. Kenz-i Mahfî Resim Tenzihi BENeM!
NE AYNıyeM.. Resim NE AYRıyeM!.. ASLın Resim ŞE’EN-de Resim fASLıyeM!..
SubhÂNe RaBBi’l- İZZeti AN-Mâ YesUfUn Resim Benzihi BENeM!..

18.02.12 21:21
tktktrstkks..brsbrs..

Kenzihi: O’nun hazinesi
Benzihi: O’nun benzeri
Tenzihi: O’nu bana benzemekten tenzih eden.

OL-AN, KûN feyeKûN TeceLLîsi:

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ
Resim---İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu) : Bir şey yaratmak istediği zaman Onun yaptığı "Ol" demekten ibarettir. Hemen oluverir.”
(Yâsîn 36/82)

Kenz-i Mahfî:

Resim---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellemin buyurduğu Hadis-i Kudsîde,
ALLAH celle celâluhu: "Ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi istedim ve bu yüzden âlemi yarattım." buyurmuştur.
(Aclunî II, 132)

SubhÂNe RaBBi’l- İZZeti AN-Mâ YesUfUn:

سُبْحَانَ رَبِّكَ رَبِّ الْعِزَّةِ عَمَّا يَصِفُونَ
Resim---''Subhâne rabbike rabbil izzeti ammâ yasifûn(yasifûne): Senin izzet sahibi Rabbin, onların isnat etmekte oldukları vasıflardan yücedir, münezzehtir.
(Sâffât 37/180)

وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ
Resim---''Ve selâmun alel murselîn(murselîne): Gönderilmiş peygamberlere selâm olsun.”
(Sâffât 37/181)

وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
Resim---''Vel hamdu lillâhi rabbil âlemîn(âlemîne): Ve âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun.
(Sâffât 37/182)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

AKıL TA-sı
Pİ-si PA-sı
KaLB KazANda
sÖZün HA-sı!..

Resim

ZEVK 4812

LÂ Ferecu iLLÂ Kur'ÂN.. bAŞKa YOLLar ZÂT-en Resim KESik!
NEdir GÜN-Ah!.. NEdir Hata!.. NEdir nOKsan? NEdir EKsik?
OLsun!.. OLmasın!.. ResimOL-ÂN” da.. USTûRa-nın AĞzında DaNS!..
İŞ-te Resim GELdik-GİTiyorUZ!.. ÖMüR Dene-n.. Resim BiR NEFeslik!..

20.02.12 22:02
tktktrstkks..brsbrs..

LÂ Ferecu iLLÂ Kur'ÂN: Kur'ân-ı Kerimden bAŞKa ÇıKış YOLu yOK!..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

AV-cı YaY-ı Resim AV-ın OK-u!
Resim Bir Damla kandaki KOKU!..
İLM-ek İLM-ek Resim ÖMRün DOKU
RaBBResim ResûL.. SöZ Resim SeSin OKU!..

ZEVK 4856

DUdak duDAk.. DOĞum-ÖLüm… DUYmak DOKUNuş DOKUsun!
UMut BULut.. GÖKte BULup… İÇmek Resim KORKunun KOKUsun!..
YOLda - YOLcu - YOLdaş - YOLLuk Resim ReSûL-den ALLAH-a SILA..
SAHİB SeSin DUYmak-UYmak!.. cANda Resim CebrÂİL “OKU!” su…

10.03.12 00:14
tktktrstkks-brsbrs…

İkRâ: OKU!”:

Ikra’ bismi rabbikellezî halak(halaka) Yaratan RABBinin adıyla oku!
(Alak 96/1)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
şu AN Resim ANda Resim OL-AN
Resim AKIL-la Resim YAŞAnAN
NAKLen şimdi Resim ŞeÂN
dâim Resim diri Resim Kur'ÂN!..

ZEVK 4887

dert etme sefîl ihvÂNi.. KAF kalesin YIKamazsın
kaderin kanlı kafesin KIRıp ARŞa ÇIKamazsın
zümrüd-ü Anka KÛN! EMRi.. feyeKûN ŞeÂNullahta
SüNnetullah seyrinde SıRR.. cANın olsa SIKamazsın!..

27.03.12 12:39
tktktrstkks-brsbrs…

KûN feyeKûN TeceLLîsi:

İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn(yekûnu) : Bir şey yaratmak istediği zaman O'nun yaptığı "Ol" demekten ibârettir. Hemen oluverir.
(Yâsîn 36/82)

Nebiyyu’l- UMMî Olan Nûr-u MîM, Küllî ŞEY’e ANAdır-UMMdur..
Küllî ŞEY’le
bende İLE-BİLE ve MîM-deydim ve hep de öyle kalacağım..

Cümle
HATlar (hareket, kâinât, eşyâ) ve HARFler (hareke, sözler, ahdler vs.) bu NOKTAnın ŞEENULLAHtaki; Evvel, Âhir, Zâhir ve Bâtın Hareketi, Mârifeti ve Hünerleridir.

Ve yaratılış fî târihinde olmuş bitmiş de şimdi bakım onarımı yapılmamaktadır.

ALLAH celle celâluhu yarattığını asla ikinci defa kullanmaktan, plan projeden vs. münezzehtir.
Her AN
Şe’enullahta Sünnetullah yeniden YARATMA devam edip durmaktadır.
Geçmiş, şu an ve yarın insan AKLı içindir..

Nakle EREN Akıl ise Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem ile TaMMlanınca TüMMlenirde ALLAH celle celâluhuya ŞÂHİD olur.

يَسْأَلُهُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ

Yes’ eluhu men fi's-semâvâti ve'l-ard (ardı), kulle yevmin huve fî şe’nin : Göklerde ve yerde bulunan herkes, O'ndan ister. O, her an YARATMA hâlindedir.
(Rahmân 55/29)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

ÂN be ÂN
HEP OL-AN
Şu ÂNResim ŞeÂN
Ve de.. İNS-ÂN!..

zamÂN mı zÂNn?
mekÂN mı ÂNn??
AKIL mı küllühum esMÂ???
OLsun! OLmasın!la OL-ÂNn!?..

kaçÂN tAVşan.. kovÂN tAZı
çİLE çÖLü.. bAŞtan bAŞa
Resim DAMLA-ya yAZılan yAZı
Nedir bu komik kARgAŞa?!..

Resim

ZEVK 5022

TeKe TeK tERas TeKKesi Resim OLsun! OLmasın!” ORUC-u
NeVMin YeVMi
.. KaVMın SaVMı.. RABB-a RüCU’.. Resim US URUC-u
Resim AKL
-ın AYN-ın ANlaması Resim ASL-ın NEŞesi ŞeÂN-de
-SîN SıRRında ihvÂNi-m!.. Resim OKUn-mak/OKU-mak BÜRÛC u

12.08.12 21:22..
brsbrs.tktktrstkkmz…24-rmzn

Demem o ki;

zÂNn: haMM AKLın, HaKK’ın zâhir-Bâtın TeCELLÎ NÛRUna sahib çıkış şaşkınlığı-taşkınlığı.

AKIL mı küllühum esMÂ:

وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلاَئِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاء هَؤُلاء إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
Resim---“Ve alleme âdeme’l- esmâe kullehâ summe aradahum alel melâiketi fe kâle enbiûnî bi esmâi hâulâi in kuntum sadikîn: Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip:Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi.” (Bakara 2/31)

el- Esmâe kullehâ: harf-i târifli esmâ, Esmaü’l-HüsNÂdır..

kARgAŞa: KULLUk İmtihanı gereği haMm AKLın kendinde yüklü olan kesret keşmekeşi, düzen bozukluğu, anarşi, kalabalık, düzensizlik, karışıklık, kaos, çekişme, kavga, fitne, cihÂNda CÂNlar cengi CEM’iyyeti cünbüşü..

DAMLA-ya yAZılan yAZı:
tek DAMLAnın-“ben”i-im-in, “BUZ-SU-BUHAR-BULUT” TaKDiR ü TeCELLî OYuNu.. CeM-de, MîM Mâ-SALLı LÂM-ın!..

أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
Resim---“E ve lem yerellezîne keferû enne’s- semâvâti ve’l- arda kânetâ retkan fe fetaknâhuma, ve cealnâ mine’l- MÂİ kulle ŞEY’in HAYY, e fe lâ yu’minûn: İnkâr edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı?” (Enbiyâ 21/30)

“OLsun! OLmasın!” ORUC-u:
İfratta “OLsun!”, Tefritte “OLmasın!” olan haMM AKLın, İ’tidalde “OL-AN HaKKtır” SaVMı..
OLsun! OLmasın!: Ham AKLın iki UCU.. MekÂN Mıknatısın “ben” liği..

RABB-a RüCU’:

ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَّرْضِيَّةً
Resim---“İrciî ilâ rabbiki râdıyeten mardıyyeh (mardıyyeten) : dön Rabbine, sen O'ndan O senden hoşnut olarak!”
(Fecr 89/28)

NeVMen.. YeVMen.. KaVMen.. SaVMen..
Resim OKUn-mak Resim OKU-mak BÜRÛC u…:

وَالسَّمَاء ذَاتِ الْبُرُوجِ
Resim---“Ve’s- semâi ZÂT’i-l burûc: Yemîn olsun bürûc (burçlar) sâhibi semâya-göğe!” (Bürûc 85/1)

وَالْيَوْمِ الْمَوْعُودِ
Resim---“Ve’l- YEVM’i-l mev’ûd: O vadedilen güne,” (Bürûc 85/2)

YEVM: MuhaMMedî Hakikatın vüCÛDa gelişini YAŞAyış NeŞ’esi..

وَشَاهِدٍ وَمَشْهُودٍ
Resim---“Ve Şâhidin ve Meşhûd: Şâhid olana (görene) ve meşhûda-Şâhid olunana (görülene)” (Bürûc 85/3)

Şâhid ü Meşhûd: BİZ BİR-İZ OL-AN-ı..

وَهُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِبَاسًا وَالنَّوْمَ سُبَاتًا وَجَعَلَ النَّهَارَ نُشُورًا
Resim---“Ve huvellezî ceale lekumu’l- leyle libâsen ve’n- NEVMe subâten ve cealen nehâre nuşûrâ: O, geceyi sizin için bir elbise-örtü, uykuyu bir dinlenme-sabitlik-haşr ve gündüzü de yayılıp çalışma-neşr (zamanı) kılandır.” (Furkân 25/47)

NEVM: MuhaMMedî Hakikatın vüCÛDa geliş NûRu Neş’esi..

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ
Resim---“Lekad halakne’l- insâne fî ahseni taKVîM: Biz insanı en güzel KıVaMda yarattık.” (Tîn 95/4)

KAVM: TEK Kıvamda Oluş..
KıVaM: MuhaMMedî Hakikatın vüCÛDa geliş Kudretini kullanış..
Takvîm: Kıvamda- takvimde- yaratış tarzında- programlanmış zamanda oluş..

فَكُلِي وَاشْرَبِي وَقَرِّي عَيْنًا فَإِمَّا تَرَيِنَّ مِنَ الْبَشَرِ أَحَدًا فَقُولِي إِنِّي نَذَرْتُ لِلرَّحْمَنِ صَوْمًا فَلَنْ أُكَلِّمَ الْيَوْمَ إِنسِيًّا
Resim---Fe kulî veşrabî ve karrî aynâ, fe immâ terayinne mine’l- beşeri ehaden fe kûlî innî nezertu li’r- rahmâni SAVMen fe len ukellime’l- YEVMe insiyyâ: Artık, ye, iç, gözün aydın olsun. Eğer herhangi bir beşer görecek olursan, de ki: "Ben Rahman (olan Allah)'a oruç adadım, bugün hiç kimseyle konuşmayacağım." (Meryem 19/26)

SAVM:MuhaMMedî Hakikatın vüCÛDa gelişine saHiBB ÇIKış YeVMi.. gÖZ Orucu.. sÖZ Orucu.. ÖZ Orucu.. kÖZ Orucu..

Yâ-SîN SıRRı:

إِنَّا جَعَلْنَا فِي أَعْنَاقِهِمْ أَغْلاَلاً فَهِيَ إِلَى الأَذْقَانِ فَهُم مُّقْمَحُونَ
Resim---“İnnâ cealnâ fî a’nâkıhim aGLâLen fe hiye ilel ezkâni fe hum mukmehûn: Biz, onların boyunlarına halkalar geçirdik. O halkalar çenelere kadar dayanmaktadır. Bu yüzden kafaları yukarı kalkıktır.” (Yâ-SîN 36/8)

AgLÂl: Lütfullaha, lütfun sahibiymişçesine sahib Çıkış AYNiyyeti, haMM AKLın “OLsun! OLmasın!” OLumsuzluğu, halkaları-boyundurukları-kelepçekleri-İdâm lâleleri.. İmtihÂN SORuları..

Resim---“İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kun fe yekûn: Bir şeyi dilediği-irade ettiği zaman, O'nun EMRi yalnızca: "OL!.." demesidir; o da hemen OLuverir.” (Yâ-SîN 36/82)

ASL-ın NEŞ’esi Şe’ÂN-de ve de şu ÂNda:

يَسْأَلُهُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ
Resim---“Yes’ eluhu men fi’s- semâvâti vel ard, kulle YEVMin huve fî ŞE’Nin: Göklerde ve yerde bulunanlar, (her şeyi) O’ndan isterler. O, her an yeni bir ilâhî tasarruftadır.” (Rahmân 55/29)

Her YEVMde ŞE’N İÇinde OLuş: Her ÂN, yepyeni/apayrı bir Takdir Tecellî-yeniden YARATış, yeni bir “OL!.” uş üzerindeki SüNNetullaha ŞeHÂdet şerefi, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem NÛRunun ŞeFÂat ŞiFÂsı..

Bunun EVVELi-ÂHİRi:Akıl-Nakilden ÖTE, “DEyen BİLmez BİLen Demez” ve de “YAŞAnmayan Yalan” SıRRıncadır ALLAHu Âlemmm!..

nAKLen BUnun BÂTINı:İlim-İrade-İdrakle HayrÂNda kalış SüKÛTu..:

يَوْمَ هُم بَارِزُونَ لَا يَخْفَى عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْءٌ لِّمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ
Resim---Yevme hum bârizûn(bârizûne) lâ yahfâ alâllâhi min hum şey’un, li menil mulkul yevm(yevme), lillâhil vâhidil kahhâr: O gün, orta yere çıkarlar. Onlardan hiçbir şey Allah'a karşı gizli kalmaz. (Allah sorar:) "Bugün mülk kimindir? Bir olan, Kahhar olan Allah'ındır." (Mü'min 40/16)

AKLen BUnun zÂHİRi: Fiilen her nefeste her ÂN İŞTİRAKle cİSİMde cÂN cihÂNında, DevrrÂN-SeyrÂN-CevlÂN CEM’i CüNBüşü..
RABBimizden her ÂN GEL-iş&DÖN-üş ŞE’Nliği,
şu ANda ve ŞE’ENULLAHta her AN Devam etmektedir çok şükür:

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ
الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ

Resim---“Yusebbihu lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardıl melikil kuddûsil azîzil hakîm (hakîmi): Göklerde ve yerde olanların hepsi padişah, mukaddes, azîz ve hakîm olan Allah'ı tesbih etmektedir.” (Cuma 62/1)

Bu Zâhiri DÖNüşün Bâtınını GÖRemeyen KÖR NEFS&AKıL ve AN-layamayan Kapalı KALB için;

Resim---Sevgili Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz: “Men arefe nefsehu fekad arefe Rabbehu: Nefsini Bilen, RABBini BİLir”” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II/343 (2532)

Kul ihvÂNi SÖZü kES!
cÂN Dediğin bir NEFes
Resim bir NEFeslik NÂsiBin
"YEVM" GELir BULur herKES!..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

İLK-e Resim İKRÂ-Yâ-SîN-ciyİZ
Resim Dost TeSBiHinde İNCİyiz
Resim Yolu Resim Dili Resim Eli Resim ALİ
sıRR-ı B BİZ.. BİR-inciyİZ

ZEVK 5033

DeLisiyİZ.. ZıRR DeLiyİZ.. TEVHİD TELLi SAZımız var
ÇALıp OYNAtan Resim YÂR
-imİZ.. RASÛLune RAZımız var
EL Resim ELe ResimEhl
-i Beyt ELi.. Resim SıRR-ı suveyDÂ SEVeli..
Hesâbına ŞEREFine.. Resim Söz Sohbet Zevk - HAZımız var

20.08.12.. 15:24..
brsbrs. tktktrstkkmz…2.rmznbyrm
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

AHmak gibi BAKma öyle!
Her BİR yÖNe şöyle böyle
Yâ Sîn: Eyy SeN!” sin sen
Şu ÂN Resim şeÂN Resim HAKK
-ı SÖYLE!..

Resim

ZEVK 5056

ÖLÜ-den ŞÂHİD OLur mu?!. ŞeHÂdetin HaYYda GEÇ-SîN!
emmâ mâ yenfaun SıRRı.. en Nâfiden Fayyda GEÇ-SîN!
Resim RASÛLuLLAH-ın ADI-na.. Resim HESABI-na Resim HAKKı SÖYLE!.
GÜN GELir OKU!”nur ELLbet!.. “KûN feyeKûN Resim Kayyda GEÇ-SîN!..

21.08.12.. 03:03..
brsbrs. tktktrstkkmz…3.rmznbyrm

En Nâfiu :
Resim

أَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَسَالَتْ أَوْدِيَةٌ بِقَدَرِهَا فَاحْتَمَلَ السَّيْلُ زَبَدًا رَّابِيًا وَمِمَّا يُوقِدُونَ عَلَيْهِ فِي النَّارِ ابْتِغَاء حِلْيَةٍ أَوْ مَتَاعٍ زَبَدٌ مِّثْلُهُ كَذَلِكَ يَضْرِبُ اللّهُ الْحَقَّ وَالْبَاطِلَ فَأَمَّا الزَّبَدُ فَيَذْهَبُ جُفَاء وَأَمَّا مَا يَنفَعُ النَّاسَ فَيَمْكُثُ فِي الأَرْضِ كَذَلِكَ يَضْرِبُ اللّهُ الأَمْثَالَ
Resim---“Enzele mines semâi mâen fe sâlet evdiyetun bi kaderihâ fahtemeles seylu zebeden râbiyâ(râbiyen), ve mimmâ yûkıdûne aleyhi fîn nâribtigâe hılyetin ev metâın zebedun misluh(misluhu), kezâlike yadribullâhul hakka vel bâtıl(bâtıle), fe emmez zebedu fe yezhebu cufâ’(cufâen), ve emmâ mâ yenfaun nâse fe yemkusufîl ard(ardı), kezâlike yadrıbullâhul emsâl(emsâle): O, gökten su indirdi de vâdiler kendi hacimlerince sel olup aktı. Bu sel, üste çıkan bir köpüğü yüklenip götürdü. Süs veya (diğer) eşya yapmak isteyerek ateşte erittikleri şeylerden de buna benzer köpük olur. İşte Allah hak ile bâtıla böyle misal verir. Köpük atılıp gider. İnsanlara fayda veren şeye gelince, o yeryüzünde kalır. İşte Allah böyle misaller getirir.” (Ra’d 13/17)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ZEVK 5084

Ben KİMseye muhtaç-mecbur.. mahkumum SANma ihvÂNi
RABBıma > KULLuğa MEmur.. > boş lafa KANma ihvÂNi
mÂRİFet-i MuhaMMed bu.. Lâ Hüve İLLâ hüve si HUu!
> velezikrullahi EKBER! > gAYRısın > ANma ihvÂNi

03.09.12 16:40
muğla-m i l a s- ö r e n shlleri..

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ
Resim---“Utlu mâ ûhıye ileyke minel kitâbi ve ekımıs salât(salâte), innes salâte tenhâ anil fahşâi vel munker(munkeri), ve le zikrullâhi ekber(ekberu), vallâhu ya’lemu mâ tasneûn(tasneûne): Sana Kitap'tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah'ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tir. Allah, yaptıklarınızı bilir.” (Ankebût 29/45)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

KURBet NE ki! SıLÂ NE ki!
NEFSe > NEFESi EKLEmek
MaHŞER-KâLû beLÂ NE ki!
Benden YAKÎN i BEKLEmek

ZEVK 5060

AnA RAHMinde zindÂNa... TIKılıdım vaLLÂhi RaBBım!
ÇıKtım KOPtu NUH TufÂNım.. YIKıldım vaLLÂhi RaBBım!
-SİVÂ nı SEViyele.. şu ÂN Resim şeÂN Resim VER EL-ELe!.
cEVR-i cihÂN!. çARK-ı ÇİLE.. Resim SIKılıdım vaLLÂhi RaBBım!
ALLAHımmm celle celâluhuuuu..

22.08.12.. 06:33..
brsbrs. tktktrstkkmz

رَّبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِي لِلإِيمَانِ أَنْ آمِنُواْ بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الأبْرَارِ
Resim---“Rabbenâ innenâ semi’nâ munâdiyen yunâdî lil îmâni en âminû bi rabbikum fe âmennâ, rabbenâ fagfir lenâ zunûbenâ ve keffir annâ seyyiâtinâ ve teveffenâ meal ebrâr(ebrâri): Ey Rabbimiz! Gerçek şu ki biz, "Rabbinize inanın!" diye imana çağıran bir davetçiyi (Peygamberi, Kur'an'ı) işittik, hemen iman ettik. Artık bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu iyilerle beraber al, ey Rabbimiz!” (Âl-i İmrân 3/193)

رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدتَّنَا عَلَى رُسُلِكَ وَلاَ تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ
Resim---Rabbenâ ve âtinâ mâ vaadtenâ alâ rusulike ve lâ tuhzinâ yevmel kıyâmeh(kıyâmeti), inneke lâ tuhliful mîâd(mîâde): Rabbimiz! Bize, peygamberlerin vasıtasıyla vâdettiklerini de ikram et ve kıyamet gününde bizi rezil-rüsvay etme; şüphesiz sen vâdinden caymazsın!” (Âl-i İmrân 3/194)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

İKRa’ OKU!
İKRa’ kOKU!
İKRa’ senSÎN

->İKRa’ dOKU!..

Resim

ZEVK 5132

TAŞtım-AŞtım-ŞAŞtım KALdım!.->Allah! Allah! Allah! Allah!.
ASLın fASLı
->RaSÛLuLLaH!..->“el ÂN” ı->Ehl-i BeytuLLAH
-> Ebû CEHil…->Ebû leHEB… ->Ebû tÂLib...->Ebû’l- KASIM
hablun mesed..->hablun verîd… hiZBu’ş- ŞEY-tÂN-la->hiZBuLLAH!..

21.10.12 03: 20
brsbrstktktrstkkmz…tamerşahtarıkla..

ziKRî.. İkra’.. İkra’ OKU!
fiKRî.. RuH-u reyhÂN kOKU!
deVRî.. ceVRî.. seYRî.. ceVLî
HaYRın HaKKta HaKKla dOKU!..
kervÂN KaLBi-KelBi kul ihvÂNi!..

Resim---“İkra’bismi rabbikellezî halak: Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (Alak 96/1)

تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ
Resim---“Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb: Ebu Leheb'in iki eli kurusun! Kurudu da.” (Tebbet 111/1)

مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ
Resim---“Mâ agnâ anhu mâluhu ve mâ keseb: Malı ve kazandıkları ona fayda vermedi.” (Tebbet 111/2)

سَيَصْلَى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ
Resim---“Se yaslâ nâren zâte leheb: O, alevli bir ateşte yanacak.” (Tebbet 111/3)

وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ
Resim---“Vemreetuh, hammâletel hatab: Odun taşıyıcı olarak karısı da (ateşe girecek).”(Tebbet 111/4)

فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِّن مَّسَدٍ
Resim--- Fî cîdihâ hablun min mesed: Gerdanında bir ip ki fitillisinden-Ve boynunda hurma lifinden bükülmüş bir ip olduğu halde.”(Tebbet 111/5)

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Resim---“Ve lekad halaknel insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh(nefsuhu), ve nahnu akrebu ileyhi min hablil verîdi: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (kaf 50/16)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

>YakÎn BAKsa
AKLıma AKsa
BİZ BİR-İZ-de
GİRsek RAKSa!..

ResimZEVK 1858

-> KIR ARTIk SerSERi NeFSim -> NeFS-i EMMâRe KÂFeSÎn!
KALBin KUL-Ağıyla dİNle -> ÜNS YURDUn -> LaTîf NEFeSÎn!
-> RaSÛLuLLAH SES/ELİnden -> KÂBE KaVSeYN KÂSE-SÎn!..
İÇ -> ENlere -> İKRÂMıdır -------> YEDİ LETÂİF KÂBE- SÎn!..
sallallahu aleyhi vesellem..

20.10.01 15:53 antalya..

ÜNS: Alışkanlık, alışma. Arkadaş. Hemdem OLuş..
ÜNSiyyet: Alışkanlık, dostluk. Birlikte düşüp kalkmak. Ahbablık. BİZ BİR-İZlik..
KÂSE: f. Tas veya çanak. Kâse gibi olan çukurluk. Başı kaplayan ve başın üstündeki kemik.
LETÂİF: Lâtif duygular… NefSin Kemâlât Aşamaları..

YEDİ LETÂİF:
Nefs-i EMMÂre
Nefs-i LeVVÂme
Nefs-i MülHİMe
Nefs-i MutMÂiNNe
Nefs-i RÂziyye
Nefs-i MeRziyye
Nefs-i KÂMİLe-SÂFiyye…

El Latîfü :
Resim

KÂBE KaVSeYN:
ثُمَّ دَنَا فَتَدَلَّى
Resim---'' “Summe denâ fe tedellâ: Sonra (ona) yaklaştı derken sarkıp daha da yakın oldu.” (Necm 53/8)

فَكَانَ قَابَ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنَى
Resim---“Fe kâne kâbe kavseyni ev ednâ: O kadar ki (birleştirilmiş) iki yay arası kadar, hatta daha da yakın oldu.” (Necm 53/9)

ÜNS YURDUn -> LaTîf NEFeSÎn! ZEVK EDeliM İnşâe ALLAHu TeÂLÂ:
ÜNS YURDUn -> RahmÂN NEFeSÎ -> Ney..
NeYYzen: O ALLAH celle celâluhu..
SeMÂ’: zeRRe-küRRE “SeBBaha” RAKSına şimdi şu ÂNda şeÂNda FiilÂN İŞtirak.. mecNÛNca leyLÂ DÖNüşü KaLB ÜSTüne..

الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ
Resim---“Ellezîne yestemiûnel kavle fe yettebiûne ahseneh(ahsenehu), ulâikellezîne hedâhumullâhu ve ulâike hum ulûl elbâb: Ki onlar, sözü işitirler ve ahsen olanına-en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerini hidayete erdirdiği kimselerdir ve onlar, ulûl'elbab-temiz akıl sahipleridir.” (Zumer 39/18)

وَإِذَا سَمِعُواْ مَا أُنزِلَ إِلَى الرَّسُولِ تَرَى أَعْيُنَهُمْ تَفِيضُ مِنَ الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُواْ مِنَ الْحَقِّ يَقُولُونَ رَبَّنَا آمَنَّا فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ
Resim---“Ve izâ semiû mâ unzile ilerresûli terâ a’yunehum tefîdu mined dem’ı mimmâ arefû minel hakk(hakkı), yekûlûne rabbenâ âmennâ fektubnâ meaş şâhidîn: Resûle indirileni duydukları zaman, tanış çıktıkları gerçekten dolayı gözlerinden yaşlar boşandığını görürsün. Derler ki: "Rabbimiz! İman ettik, bizi (hakka) şahit olanlarla beraber yaz." (Mâide 5/83)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Yâ Ali Sen BENdensin BEN Senden!” buyurunca Ali kerremullahi veche SALLanarak Kalkmış SEMÂ! BAŞlamıştır..
(Buharî, Ashabu’n- Nebî; İ. Ahmed Hanbelî, Müsned V-204)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve selemin İLİM ŞEHri Kapısı olan İmam Ali kerremullahi veche: "İLİM bir NOKTa idi Onu câhiller çoğalttı!” buyurmuştur.

BiSMiLLAH.. Bi.. SıRR-ı B...
“Be” NOKtası -> Ali kerremullahi veche..
Bu NOKtadan ŞâHİD NAZARı -> Kitab ve SüNNet gÖZüyle..

Velâyet ŞAHımız İmam Ali kerremullahi veche: “Tüm Kur'ân-ı Kerim Fâtihaya, Fâtiha Besmeleye, Besmele “Be- ب ” Harfine DERC edilse-yoğunlaştırılıp içine sokulsa; BEN o “Be” Harfinin NOKTAsı Olurum!” BUYurmuştur-DUYurmuştur.

Resim---Resûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır. Şehre girmek isteyen kapıdan dahil olmalıdır" buyurdu.
(İbn-i Abbas'dan; Hâkim-i Nişaburî, Müstedrek C. 3 S. 126)

seBBaha RaKSından SubhÂNî SEMÂ’dan da bAHsedelim;
AKLen BUnun zÂHİRi fiilen İŞTİRAKle cİSİMde cÂN cihÂNında, DevrrÂN-SeyrÂN-CevlÂN CEM’i CüNBüşümüzden..

RABBimizden her ÂN GEL-iş ve DÖN-üş ŞE’Nliği, URUC-RÜCU' MuhaMMedî Mi'RACımız
HÂL-i HÂZZırda HACCımız..
şu ANda ve ŞE’ENULLAHta her AN Devam etmektedir çok şükür:

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ
الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ
Resim--- “Yusebbihu lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardıl melikil kuddûsil azîzil hakîm (hakîmi): Göklerde ve yerde olanların hepsi padişah, mukaddes, azîz ve hakîm olan Allah'ı tesbih etmektedir.” (Cuma 62/1)

Bu Zâhiri DÖNüşün Bâtınını GÖRemeyen KÖR NEFS&AKıL ve AN-layamayan Kapalı KALBim için,
Resim---Sevgili Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz: “Men arefe nefsehu fekad arefe Rabbehu: Nefsinin Bilen RABBini BİLir”” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II/343 (2532)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem İYD-Bayramda HOŞ GÖRmüştür SESi-RAKsı:

Resim---Âişe radiyallahu anha Vâlidemiz'den farklı şekillerde rivâyet edilen bir hâdise şöyle:
"Bir bayram günü, kulağımıza gürültü ve çocukların bağrışmaları gelmişti. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kalkıp (kapıdan dışarı baktı). Meğer, bu gelenler çalıp oynayan bir Habeşli gruptu, harbeleri (küçük kılınç) kalkanlarıyla oynuyorlardı. Çocuklar da etraflarında halka olmuş, onları seyrediyorlardı. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bana: "Ey Aişe, sen de gel, seyret!" dedi.

Bir başka rivayette, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Ey Humeyra onlara bakmak istemez misin?" diye sorar. Hz.Âişe de: "Evet" deyince çağırır.

Oyunun, Mescid-i Nebevî'nin içinde kılıç (harbe) ve kalkanlarla oynandığını belirten rivayetler hâdisenin devamını Âişe radiyallahu anha'dan şöyle naklederler: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kapıda durup beni arkasına aldı.(Başını ensesine koymuş) (..) halde duruyor ve oynayanları seyrediyordum. Bıkıncaya kadar böyle devam ettim. Bir ara "Yeter mi?" dedi. "Evet" dedim. "Öyleyse çekil!" dedi."

Başka rivayetler de Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm'ın Âişe radiyallahu anha'nın kendi arzusuyla seyre son verinceye kadar bakmasına müsaade ettiğini belirtir.

Resim---Ebû Hüreyre'nin bir rivâyetine göre, bir seferinde Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın huzurunda Habeşliler harbeleriyle birlikte oynarken, Hz. Ömer radıyallahu anh çıkagelir. Derhal yere eğilip, avuçladığı çakılları atacağı sırada Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm müdâhale eder: "Ey Ömer, bırak onları, zîra bunlar Benî Erfide'dir (Habeşlilerdir)" buyurur.
(Fethu'l-Bâri : 3/97.)

Resim---Âişe radiyallahu anha Vâlidemiz anlatıyor: "Yanımda iki câriye def çalıp Buas Harbi üzerine (düzülmüş hamâsî) türküler söylerken Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm içeri girdi. Yatağın üzerine sırtüstü uzanarak yüzünü örttü. Az sonra (babam) Ebû Bekir girdi. Türkü okuyan câriyeleri görünce: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın huzurunda şeytan sazı ha!" diye bana kızdı ve câriyeleri azarladı. Ancak, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm karşı koyarak: "Ey Ebû Bekir, bırak onları söylesinler, her milletin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır" dedi. Onlar sohbete dalıp, ilgileri kesilince câriyelere göz ettim, hemen sıvışıp çıktılar."
(Buharî, İydeyn, 25; Müslim İydeyn, 16-18)

Kul ihvÂNi KıtMÎRim ANLA ki;

KALBin HÂLi ve HaZZı ALLAHu zü’l- CeLÂL’e BAĞlı ise SEMÂ’ HeLÂLdir..
O zaman SEMÂ’ NEdir ki;

1- SEMÂ’ HeLÂLdir: KaLBî olarak CeLÂLî TeCELLî TemâŞÂsına İştirak varsa Şe’ÂNda o ÂNda DÖNen ATOMlarla DÖNeBİLirsin!.
2- SEMÂ’ Şüphelidir: KaLBî ZEVK mi? Nefsî EĞlence mi belirsi ise DÜŞÜN!..
3- SEMÂ’ KaLBî Haramdır-Yasaktır: Mücerred-Teke Tek Nefsîn Şeytâni Hevesi, Şirkî HeVÂsı COŞsun için ise hapı YUTTun BİLL!..

SEMÂ’ -> ENFuSî bir bir SıRR-ı SÎNenin ARŞa TAŞmasıdır..
Bu ise;
KaLB-Enfus-İÇ-Merkez-AKIL- cÂN DİRİyse -> NEFİS-ÂFâk-Dış-Muhit-nAKİL- cİSİM ÖLÜ ise ZÂTen SEMÂ’dasın inşae ALLAH!..
DUYup/UYduğun -> RaBBu’l- ÂLEMîN SÖZü -> RAHMETenli’l- ÂLEMîN SeSidir:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!: “Mutü kable en temutü: ÖLmeden önce ÖLünüz!” buyurmuştur. (Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II-291-2669)

RAHMETenli’l- ÂLEMîN BULutundan SAĞnak SAĞnak Kevser RaHMetleri DÜŞtükçe kızgın SAC gibi Yürek YURDuna HaRRE SUCCeden RAKSı DUR-DUR-ulamaz..

RAHMETuLLAH CERRu CEZBi -> Pişmanlık-Hüzün-Şevk-AŞK-Vecd Sıcaklığı kAYNattıkça kAYNAtır da -> KaLBindeki YAKÎN DUYgusu BUHARı GÖZ ÇUKURunu OYNatır GÖZ YAŞların zAHMetin rAHMet Eder de RAHMET RAHMET DÖKülür SEMÂlara YERlere..

RAHMETten -> RAHMETe- SıRR-ı SIFIR SubhÂNî SEMÂ’ -> TeVHiDî TAVAFF -> devrÂN deVRi -> seyrÂN seYRi –> cevlÂN ceVLi -> hayrÂN hAYRı HÂL-i HAZZır HUZURda OLuruz inşae ALLAHu TeÂLÂ!..

Kul ihvÂNi >SÖZü kES!
cÂN Dediğin >bir NEFes
-> bir NEFeslik NÂsiBin
GÜN GELir BULur herKES!..

MîMM Mu-HABBe-tlerimle…
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

KıBLe-sizlik -> TeRSe DUR-uş!
HAKKikate -> HaYYal KUR-uş!
NE SöYLesek -> Az gelir Dost!.
TeRS DUR-uşa->TeRSten VUR-uş!..

ZEVK 5184

Benim!. İŞim!. DÜŞÜncemin! -> “feyeKÛN!” hASL-ıdır ALLAH!
AKLın -> ŞeRRi! HaKKın -> HaYRı -> FaZiLet fASL-ıdır ALLAH!
Küllî ŞEY! OLay! zamAN! ZaNN -> OLsun! OLmasın! NûRla NâR!
ALLAH-çılar!. ALLAH-sızlar!.. -> ÂT--İN De ASL-ıdır ALLAH!.. celle celâluhu

12.12.12 02:12
brsbrs.. tktktrstkksbzbrzhuu..

Ez Zâhir ALLAH celle celâluhu..
Merkezde-Muhitte de ALLAH celle celâluhu..

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---“ALLÂHU NÛRUS SEMÂVÂTİ VEL ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh(mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh(zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâs(nâsi), vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun) : ALLAH, GÖKLERİN VE YERİN NURUDUR. O'nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.” (Nûr 24/35)

أَلَا إِنَّهُمْ فِي مِرْيَةٍ مِّن لِّقَاء رَبِّهِمْ أَلَا إِنَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُّحِيطٌ
Resim---“E lâ innehum fî miryetin min likâi rabbihim, e lâ innehu bi kulli şey’in muhît: Dikkatli olun; gerçekten onlar, Rablerine kavuşmaktan yana derin bir kuşku içindedirler. Dikkatli olun; gerçekten O, her şeyi sarıp kuşatandır.” (Fussilet 41/54)

وَللّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَانَ اللّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُّحِيطًا
Resim---“Ve lillâhi mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard(ardı). Ve kânallâhu bi kulli şey’in muhîtâ: Göklerde ve yerde ne varsa tümü Allah'ındır. Allah, her şeyi kuşatandır.” (Nisâ 4/126)

وَحَآجَّهُ قَوْمُهُ قَالَ أَتُحَاجُّونِّي فِي اللّهِ وَقَدْ هَدَانِ وَلاَ أَخَافُ مَا تُشْرِكُونَ بِهِ إِلاَّ أَن يَشَاء رَبِّي شَيْئًا وَسِعَ رَبِّي كُلَّ شَيْءٍ عِلْمًا أَفَلاَ تَتَذَكَّرُونَ
Resim---“Ve hâccehu kavmuh(kavmuhu), kâle e tuhâccûnnî fîllâhi ve kad hedân(hedâni), ve lâ ehâfu mâ tuşrıkûne bihî illâ en yeşâe rabbî şey’â(şeyen), vesia rabbî kulle şey’in ilmâ(ilmen), e fe lâ tetezekkerûn: Kavmi onunla çekişip tartışmaya girdi. Dedi ki: "O beni doğru yola erdirmişken, siz benimle Allah konusunda çekişip tartışmaya mı girişiyorsunuz? Sizin O'na şirk koştuklarınızdan ben korkmuyorum, ancak Allah'ın benim hakkımda bir şey dilemesi başka. Rabbim, ilim bakımından her şeyi kuşatmıştır. Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz?" (En’âm 6/80)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Kur'ÂN...

RaBBur- RahmÂN NEFesinde
RAHMetenlil- ÂLeM SESinde
->SıRR-ı kEVser bAHçeSinde
ÇiÇek ÇiÇek -> AÇSın Kur'ÂN..

*

TûR-u TûVâ VâHâsı-ndan
Yâ-SîNinden Tâ-Hâsı-ndan
DuhÂN-ından DuHÂ-sından
KûN KoKusun -> sAÇSın Kur'ÂN..

*

LüBBül-LüBBü BüLBÜLLere
->tEVhiD-i TûBâ GÜLLere
gÖNÜLLerden gÖNüLLere
EzEl-EbEd -> GEÇsin Kur'ÂN..

*

MutaHhar ol!.. dOKUnasın!.
RuH-u reyhAN.. kOKUnasın!.
-> OKUyasın!. -> OKUnasın!.
SEVgilisin -> SEÇsin Kur'ÂN..

*

Kul ihvÂNi meŞK oRucu
Fe fiRRu >ALLAH uRucu
ReSûLLünde -> raBBe RüCu
UMUT UFKun -> UÇSun Kur'ÂN..

21.01 13. > 09:41
brsbbrstktktrstkks..

“ATae” -> “İrci’i” -> ve de” FıRRı” var!:

“RaHMÂN-a GEL!” mek Yüreğin:

إِن كُلُّ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ إِلَّا آتِي الرَّحْمَنِ عَبْدًا
Resim---“İn kullu men fî's-semâvâti ve'l-ardı illâ âti'r-rahmâni abdâ(abden):
Göklerde ve yerde bulunan hiçbir kimse yoktur ki RAHMAN'ın huzûruna kul olarak GELmesin!.”
(Meryem 19/93)

مَنْ خَشِيَ الرَّحْمَن بِالْغَيْبِ وَجَاء بِقَلْبٍ مُّنِيبٍ
Resim---“Men haşiye'r-rahmâne bi'l-ğaybi ve câe bi kalbin munîbin:
görmediği halde RAHMAN'dan korkup O'na yönelen bir kalple gelen kimselere.”
(Kaf 50/33)

“RABB-e RucÛ” SıRRın SAÇ-mak:

ارْجِعِي إِلَى رَبِّكِ رَاضِيَةً مَّرْضِيَّةً
Resim---“İrciî ilâ rabbiki râdıyeten mardıyyeh (mardıyyeten) :
dön Rabbine, sen O'ndan O senden hoşnut olarak!”
(Fecr 89/28)

“Fe Firru!” ALLAH-a KAÇ-mak:

فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ إِنِّي لَكُم مِّنْهُ نَذِيرٌ مُّبِينٌ
Resim---“Fe FİRRû ilâllâh(ilâllâhi), innî lekum minhu nezîrun mubîn(mubînun) :
(Ey Rasûlüm, de ki: ) O halde hemen ALLAH’a kaçın, (küfrü bırakıb hemen imana gelin). Gerçekten ben, size, ALLAH tarafından (azab ile) korkutan açık bir peygamberim.” (Zâriyât 51/50)
Resim

“►Kul ihvâni ZEVKleri◄” sayfasına dön