Bawa Muhyiddin (ks) Hazretleri

Muhammed Rahim Bawa Muhyiddin (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Bawa Muhyiddin (ks) Hazretleri

Mesaj gönderen kulihvani »

BAWA MUHYİDDİN (ks) HAZRETLERİ

Resim

Muhammad Raheem Bawa Muhaiyaddeen Hakkında :

Muhammed Rahîm Bawa Muhyiddîn Hakkında :
M.R.Bawa Muhaiyaddeen’in kişisel öz geçmişi hakkında , 50 yıl önce Sri Lanka’nın ormanlarında belirmesi ve kendisinden öğretmesi istenilmesinden öncesine ait çok az bir bilgi mevcuttur. O zaten kendisinden çok nadiren bahsetti ve asla bir Tanrı üzerinde odaklaşmaktan sapmadı.

Hakikat hiç bir sınır ve çevreleyen bölümlere sahip olmadığından, asla herhangi bir dinle sınırlanamaz .
Böylece, tamamıyle ümmi olmasına rağmen, bir hindliyle Tanrı hakkında hinduizm’in detaylı sözcükleriyle konuşurdu, bir yahudi yada katolik ile katoliklik ve yahudiliğin detaylı terimleriyle konuşurdu, bir müslümana da İslâm’i terimler ile konusurdu.
Fakat bir ateiste karsı bir araba tamircisiymiş gibiydi ve Tanrı hakkında arabalarla ilgili teknik kelimelerle konuşur, her ne sözcük kişiye kolay gelirse ona öyle açıklama yapardı.

Onun fiilleri konuştuğu hakikatin yasayan bir örneğiydi.
O o anda her ne gerekliyse, o hakikatin bir örneğiydi.
O, bazen kendini “karınca adam” olarak adlandırırdı yada en küçük karıncadan bile daha küçük olan bir karınca.

M.R .Bawa Muhaiyaddeen artık fiziksel olarak bizimle değil. 8 Aralık 1986’da vefat etti.
Gerçek ve kesinlikle saf bir veli bulmak enderden de enderdir.
Tamamen Tanrının niteliklerine teslim olmuş, söyledikleri ile ve kendi ile arasında herhangi bir boşluk bulunmayan, söyledikleri hakikat olan bir kişiyi bulmak çok zordur.
Böyle bir kisiyi bulmak , onunla kendimizi bulabilip hakikatlerimizi görebileceğimiz bir saf aynayı bulmak gibidir.
Böyle mükemmel bir rehber, tanrıyla sürekli olarak bağlantıda yasar.
Bu bağlantı asla doğmaz ve asla ölmez.
Bu bağlantı şeyh ve Tanrının hakikatının öğretileridir.

Bu tanıtım Bawa Muhaiyaddeen’in Dostları adlı sitenin Bawa hakkında yazdığı tanıtımdan türkçeye çevrilmiştir.
Orjinali için bkz. “http://www.bmf.org”

EK :

1900 yıllarında Sri Lanka’nın ormanlarında hacılar tarafından inziva hayatı yaşarken bulunmuştur.
Sohbetlerine katılmışlar ve sonra şehre inip öğretilerini anlatmış ermiş ERENlerden olan Muhammed Rahim Bawa Muhyiddin Hazretleri 1971 yılında Amerikaya çağrılmış, gitmiştir. Dünyanın pek çok yerinden pek çok kimselere sohbetler etmiştir.
8 Aralık 1986’da Hakk'a yürümüştür.
Yurdumuzda ancak bazı yazılarının tercümesi bulunduğundan tanınmamıştır.
Bizler değerli derviş üyemiz Gariban Barbaros kardeşimle elden ve gönülden geldiğince hizmette olacağız inşâallah...
Resim
Kullanıcı avatarı
Kuler
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Kuler »

Bawa Muhyiddin hazretleri gibi bir Allah dostunu bizlere tanıtıp istifade etme imkanı verdiğiniz ve vereceğiniz için sonsuz teşekkürler... Türkçemizde ve Türkiye'mizde ne yazık ki yeterince tanıtılmamıştır, genellikle ingilizce bilen kardeşlerimizin müstefid olabildiği bir zattır; sitemizde kendisiine ve metinlerine yer verilmesi, daha da verilecek olması çok sevindiricidir. Allah sizlerden razı olsun, daimi hizmetiniz daimi karşılıklar bulacaktır inşallah...
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Bawa Muhaiyaddeen Hakkında Biraz Daha Genel Bilgi
(Resonance of Allah kitabının on sözünden şeyh hakkındaki bilgilerden bazı yansımalar):

Resim
Bawa muhyiddin (ks) Ahçılık yapmakta..

Muhammed Rahim Bawa Muhyiddin, Allah’ın rahmeti ve huzuru onun üzerine olsun, olağan üstü bir irfan ve şefkate sahipti ki o; ilmini ve deneyimini 'bensiz' bir sekilde bütün irk ve dinlerden insanlar ile paylaştı.
Böyle bir insanı bu dünyada bulmak oldukça zordur.
Nereden geldi?
Ve Kimdi?
Bu gerçek sadece Allah tarafından biliniyor.

20.yüzyılın başlarında Sri Lanka’nın güneyinde ırmak yanında bir türbeden, o bölgeden geçmekte olan hacılara sohbet etmek için bağırdı.
Onun özel bir kişi olduğunu fark eden hacılar onu beraberlerinde Jafna’ya (Kuzey Srilanka’da bir şehir) götürmek ve kendilerine öğretmenlik yapması için ona davette bulundular.
Onların davetini kabul etti ve onlarla 40 gün içinde evlerinde buluşmak üzere onlara söz verdi.
Ona hiç bir yön tarif etmedikleri ve hatta adres dahi vermedikleri halde söz verdiği günde belirdi.
Bu onun halk içindeki bilinen hayatına dair bilginin en başlangıcıydı.
Bundan önce ne oldu?
Bir görüşmeci tarafından şeyhe, Sri Lanka (Seylon)’da doğup doğmadığı hakkında sorulduğunda, Bawa Muhyiddin(k.s):

“ Doğumum hakkında pek bir şey bilmiyorum.
Bir vakit Hindistan’da yaşadım.
Bir zaman Bagdad’da yaşadım.
Bir zaman Medine’de yaşadım.
Bir zaman Mısır’da yaşadım.
Bir zaman için Roma’da yaşadım.
Daha sonra Seylon’a gittim ve şimdi Amerika’dayım.
Ne zaman bana özel bir görevi ifâ etmem istenilirse o zaman, gidip o görevi yerine getiririm.
Her bir özel yere gidişim bu sebeptendir”
dedi.

Resim
Bawa Câmisi

Zaman içerisinde, bütün Sri Lanka üzerinden, bu hürmet edilen mârifet sahibinden öğüt almak üzere daha ve daha çok insanlar gelmiştir.
Hakikatı arayan bu kişiler onunla öğrenim görmek için kaldılar.
60’li yılların sonlarında, Bawa Muhaiyaddeen (k.s) Amerika’ya davet edildi.
Ekim 1971’de oraya vardıktan kısa bir süre sonra, onun öğretilerini kaydedip korumak ve onun irfan servetini hakikatı arayan kişilere yaymak maksadı ile Fellowship (Dernek) kurulmuştur.

Bunlar bu Kâmil İnsan’ın dünyasal gerçekliği ile ilgili olarak bilinenlerden bir kaç şeydir.
Böyle bir kişinin özü hakkında ne söyleyebiliriz ki?
Bizim zekâlarımız onun gerçekte kim olduğunu kavramaktan acizdir.
Sadece onun nasıl bir Kâmil Şeyh olduğunu anlattığı kendi kelimelerine dayanıyoruz:

“Hakiki bir şeyh için, ya da ruhanî bir rehber için;
Dünya yoktur,
İluzyon yoktur,
Ayrımcılık yoktur,
Yalan yoktur,
Sahtekârlık yoktur,
Riyâ yoktur,
Vücud yoktur,
Taassub (Bağnazlık) yoktur,
Şehvet yoktur,
Bağlılıklar yoktur,
Hissel zevkler yoktur,
Bunların hiç birisi yoktur.
Hakikat ne ise o odur.
Onun bildiği, gördüğü, konuştuğu ve her an zevk aldığı şey o dur.
Bu halde iken, ruhun mükemmel bir şekildeki saf irfan nuru, çok nur saçan bir parlaklık olarak belirir.
Bu nurda Allah belirir (Barbaros: Nur Suresi 24/35’e işaret).
Böylece evladım, Allah irfanda ve irfanda Allah’ta dır.
Ve her ikisi de bir olarak parladığında, bu hakikati tanıyan birisi, kendisini ona daldırır (gömer), ve bu zevkin tadını çıkarmaya devam eden bu kişi Kâmil Şeyh’tir.
Bunu iyi bil evladım!”

Bawa Muhaiyadden (k.s) 8 Aralık 1986’da Hakka yürüdü ve “Philadelphia, Pennsylvania” yakınında defnedildi.
Birçok insan dünyanın değişik yörelerinden onun mezarını ziyarete gelirler.
Kendisine Bawa Muhyiddin Derneğinin kendisi gittikten sonra ne olacağı hakkında sorulduğunda, su cevabi verdi:

Şu olabilir ki, bir gün buradan diğer tarafa değişmek zorunda olacağım.
Bu vücudu bırakıp kalblerinize taşınmış olacağım.
Bir şeyhin halindeki değişimin doğası budur.
Benim ne yönde değişeceğim sizin bilinçliliğinizin seviyesine, hasretinizin derinliğine ve araştırmanızın yoğunluğuna bağlı olacaktır.
Bundan dolayı, değişim sizin kalblerinizde olacaktır.
Allah bu kalblerde kalmayı ve görevimi yapmayı bana emreder.
Meydana gelecek tek değişim bu dur.

“Vah, O gitti. Ne yapacagız simdi”? demenin bir anlamı yoktur.
Size verdiği ilâhî ilimin, size verdiği irfanın, size verdiği iyi düşüncelerin kuruyup tükenmesine izin vermeyin.
Daha derin kazmalı ve onların ırmak gibi daha ve daha çok akmasına izin vermelisiniz.
“O öldü, gitti!” diye düşünmeyin.
O hâlen yaşıyor (canlı).
Bir bölüm gitti fakat diğeri yaşamaya devam eder.
Tek değişim şudur ki, o sizin kalblerinize gitmiştir.
Eğer kalblerinizde araştırırsanız, onu orada bulacaksınız.

Resim
Bawa muhyiddin (ks) mezarı..

Sevgili Kardeşlerim,
Elimden geldiği ve vakit bulabildiğim sürece Bawa Muhaiyaddeen hakkında değişik yerlerden bilgileri bu sayfaya eklemeye gayret edeceğim.
Kendisinden pek fazla bahsetmediği, sadece hizmet yaptığı ve ağzından Allah, ilahi ilim ve irfandan başka bir şey çıkmadığı için kendisi hakkında çok fazla şey bilinmiyor.
Kimileri 100 yaşının üzerinde olduğunu söylüyor.
Bawa'nın şu an dernek tarafından basılmış 25'in üzerinde kitabı bulunmaktadır.
Bunların içinde kendi yazdığı bir yemek tarifi kitabı ve çocuk masalları kitabı da bulunmaktadır.
BMF derneğinin sürekli kitap çıkarmasının sebebi, derneğin elinde Bawa Muhyiddin'in konuşmalarını öğretilerini içeren çok zengin teyip ve kamera kayıtlarından oluşan bir arşivin olmasından dolayıdır.
Yurt dışında Cerrahî Tarikatın'da hizmet vermiş Seyh Lex Hixon ve Mevlânâ Hazretlerinin kitaplarını çevirip ingilizce yayınlayan Coleman Barks'da Bawa Muhyiddin'den ders almış bazı kişiler arasındadır.

Hayat boyu çok derin tetkik ve incelemelerde bulunmuş, Kur'ân ve İslam yanında bazı dünya dinlerini ve özellikle incil ve tevrat ve Hinduizm üzerinde de fevkalade bilgiye sahiptir.
Yer yer bu dinlerin izleyicilerinden sorular almış ve onlara kendi dinleri hakkında da açıklamalarda bulunmuştur.
Irkçılık, dinde aşırılık gibi insanlığı bölen hareketler üzerinde çok söz söylemiştir.
Bunları inşaallah zamanla buraya yansıtacağız.

Selam Sevgi ve Muhabbetlerimle
Barbaros Sert
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

COLEMAN BARKS IN RUYASI:

Yaşayan Diyaloğlar proğramının sunucusu Duncan Campbell Mevlana Celaleddini Rumî hazretlerini amerikaya tanıtan Coleman Barks ile bir söyleyişisinden alınmıştır.

Coleman Barks hakkında bir çok kimsenin bilmediği şeyden birisi onun Rumî(K.S) ile ilgili yazıları ve rüyasında görmeden önce tanımadığı şeyhi Bawa Muhyiddin hazretleri arasındaki bağdır.
Sufizm kayıtlarında öğretmen öğrenci ilişkisinin rüyada görme yoluyla başlangıcı pek alışılmadık bir şey değildir, fakat günümüzün batılıları için böyle bir şeyin değeri pek bilinmez.
Şimdi bu olağanüstü deneyimi Coleman’ın kendisinden okuyalım.

Duncan Campbell: Coleman, dinleyecilerimizin ilgisini çekeceğini düşündüğüm şeylerden birisi senin Rumî’nin şiirleriyle nasıl tanıştığının hikayesidir.
Bunu bir anlatır mısınız?

Coleman Barks: Evet, bu hikayeden bir kac yerde bahsetmiştim.

Bir gün rüyamda Tenessee ırmağı etrafında uyuduğumu gördüm.
Burası benim Chattanooga’nın dışında büyüdüğüm yerdir.
Ve rüyamda bir nur topunun Williams adasından yükseldiğini gördüm.
Ve rüyada uyandım uyanıklık devresini yaşıyordum.
Bu uykuda olduğunuzu bilip de uyanık olduğunuz yakaza anlarından birisiydi, rüya içinde uyanmıştım.
Ve bu nur topu yaklaştı ve içinden dışına doğru netleşti.
Bir adam bu nur topunun içinde oturuyordu.
Başını kaldırdı ve dediki
,”Seni seviyorum”. Ve bende , “Bende sizi seviyorum.” dedim.

Ve bütün etraftaki alanlar şebnemle ıslanmış gibi hissettim.
Şebnem ve ıslaklık
“SEVGI” idi.Ve her nasılsa, rüyada olan şey bu idi fakat sanki birşeyin orada yerleştiğini hissetmiştim.

Ve bir buçuk yil sonra, bazı şiir çalışmaları için kuzeye seyahat ediyordum.
Jonathan Granoff ile buluştum ve durakladım.
O beni Philadelphia’daki hocası ile tanıştırmaya götürdü.
Bu kişi Bawa Muhyiddin idi.
Ve rüyada nur topunun içinde oturuyorken gördüğüm kişi o idi.

Bu yaşadığım olayı kendimden başka kimseye kanıtlamanın bir yolu yok.
Bu olmuştur. Ve Ben orada rüyanın içinde idim ve onunla buluşmuştum.
Ve o bana gelip rüyada bazi şeyler öğretirdi.
Ve sonra Philadelphia’ya gider ve ona rüyayı anlatırdım.
Ve bunu yaptığımda başını sallayarak bana
:
“Ben oradaydım. Bana ruyanı anlatman gerekmez . Ne bilmek iştiyorsun?”
derdi.

Bana Rumî ile ilgili çalışma yapmamı söyledi.
Bunun yapılmak zorunda olduğunu söyledi.
Mevlana ile tanışmam ve böyle aydınlanmış bir varlığın sözleri üzerinde çalışma yapmam dokuz yıl kesintili olarak, yılda dört beş kez ziyaret edip huzurunda bulunduğum ve özünden Hakkı öven ilâhiler söyleyen bu kişi (Bawa Muhyiddin K.S ) yüzündendir.

İşte beni Rumî (K.S)’ye bağlayan bu olmuştur.
Ben bu şiirler (Mesnevi, Divani-Kebir v.s) üzerinde çalışırken hocam (Bawa Muhyiddin) ile dostluğumun kuvvetlendiğini düşünüyorum
.

(Coleman Barks’ın yazdığı “Rumînin Ruhu” isimli kitap hakkında yapılan sesli söyleyişiden alınmıştır.
Görüşmenin ingilizce metnini buradan okuyabilirsiniz: http://personallifemedia.com/podcasts/2 ... ul-of-rumî)

Coleman Barks’ın Rumî kitapları Amerika’da Mevlana Celaleddini Rumî(K.S)’yi en çok satılan şairler arasına sokmuştur.
Bir çok kişi bunu Barks’ın çevirilerindeki güzelliğe bağlamıştır.

Kaynak Site: http://mysticsaint.blogspot.com/2007/05 ... -bawa.html

Gariban
Basildon-UK
26 Subat 2008
Kullanıcı avatarı
sev-guzel
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen sev-guzel »

Gariban yazdı:
Bir görüşmeci tarafından şeyhe, Sri Lanka (Seylon)’da doğup doğmadığı hakkında sorulduğunda, Bawa Muhyiddin(k.s):

“ Doğumum hakkında pek bir şey bilmiyorum.
Bir vakit Hindistan’da yaşadım.
Bir zaman Bagdad’da yaşadım.
Bir zaman Medine’de yaşadım.
Bir zaman Mısır’da yaşadım.
Bir zaman için Roma’da yaşadım.
Daha sonra Seylon’a gittim ve şimdi Amerika’dayım.
Ne zaman bana özel bir görevi ifâ etmem istenilirse o zaman, gidip o görevi yerine getiririm.
Her bir özel yere gidişim bu sebeptendir”
dedi.
ALLAH C.C. BİLİR ŞUAN NEREDE VE HANGİ GÖREVİNİ İFA EDİYOR?.
ALLAH C.C. DAN, HAZRETİN HİMMETLERİNİ DİLİYORUZ..

MUHAMMEDİ SEVGİ VE MUHABBETLERİMİZLE.
Resim
Kullanıcı avatarı
Zulfikar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Zulfikar »

Allah c.c Bawa Muhyiddin Hz.lerinin himmetini nasip etsin.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/soyres/zlfkr.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Resim AŞI bizlere getiren sağolsun hizmetiniz daim, himmetimiz daim olsun inşaallah...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]

“►Bawa Muhyiddin◄” sayfasına dön