Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 16 Eki 2019, 12:36

Tüm zamanlar UTC + 2 saat
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2019, 11:11 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
Mesajlar: 11320
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim Ve Kefâ BiLLâHi!.

KELÂMULLAH'ta ve RESÛLULLAH'ta;
Ve Kefâ BiLLâHi.. ALLAH BİZe YETER!. DUÂSI.:


Ve Kefâ BiLLâHi VEKîLâ,
=>İBRAHîM ATAmız ELi!.
Ve Kefâ BiLLâHi->KEFîLâ,
HANif TEVHİDin TERMELi!.


ZEVK 9429


MuHaMMeDî TESLİMİYyet===>Ve Kefâ LiLLâHi.. Ez ZEKÂ!
MuHaMMeDî İSTİKÂMet====>Ve Kefâ BiLLâHi... EL BEKÂ!
Ve Kefâ BiLLâHi BASÎRâ,
Ve Kefâ BiLLâHi NASÎRâ,
Ve Kefâ BiLLâHi HASÎBâ!. =>KAd EFLeHa=>MeN TEZEKKÂ!.


09.10.19 02:39
brsbrsmmm.. tktktrstkkmdhyrÂNnn..


TÜM ESMÂsın ALLAH =>BİZe,
YÜKLEmiş =>AKLımız OLmuş!.
İMKÂN<->İMTİHÂN=>DENİZe,
DÜŞEN TEK DAMLAyLa DOLmuş!.

KUL İHVÂNİm=>SÖZ’ün ÖZü,
ELESt’teki==>“BELÂ!.” SÖZü!.
>MUHABBet MAHŞERin KURar,
>GÖR!.ür İSe =>GÖNÜL GÖZü!.


celle celâlihu.:
aleyhumusselâm..


ResimAzîz Kardeşlerimiz;
ALLAHu zü’L- CELÂL’in KELÂMuLLAH’ında BUYURduğu,
RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’in TÜMM İNsÂNLığa DUYURduğu,
Kur'ÂN-ı Kerîm BUYRUkLarından =>SEBîLiLLAH-ta =>LİVECHiLLAH =>Bir DEmet HASBî-HASBiBî DUÂ DERLedim ve ARZetttim.. El HamdulillahiRabbi’l- âlemin..Resim

Allahumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- ÜMMiyyi ve alâ âlihi, Ehl-i Beytihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

ALLAHımız celle celâluhu!
BİZe MuhaMMedî Gayret,
PÎRimizden Hâl-i HiMMet,
RASÛLünden ŞiFâ-yı ŞeFâat,
ZÂTından İnâyet-Hidâyet-SeLâmet
İZZet-i İhsÂNınLa ve LûTFunLa =>BİZ ÜMMet-i MUHAMMEDi,
MUHAMMEDî TESLİMiYyet ve İSTİKÂMETLe YÜCE RABBımız TeÂLÂ’ya;
GÜVENip, İNÂNIp da SâLiH AMeL İŞLeyen KULLarından KIL!.
İnşâe ALLAH!..

ÂMiN!. Yâ MUÎN!. Yâ RABBenâ!.


ResimMuhaMMedî MuhaBBetLerimİZLe...


ZEKÂ.: Saflık, duruluk. Hâl düzgünlüğü.
ZEKÂ.: insanın düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümü. Soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma yeteneklerinin toplamı.. Bireyler birbirlerinden, karmaşık fikirleri anlama, çevreye etkili bir şekilde uyum sağlama, deneyimlerden öğrenme, çeşitli AKIL BİRLikteliğindeki Nicelik ve Nitelik OLuşum Tezâhüürü..
Zaman içinde İnsÂNLar; Sözel, Sayısal, Görsel Müziksel, Bedensel, Sosyal, İçsel, Doğal ve Üstün Zekâ gibi kataogorilere ayırmışlardır..
Üstün Zekâ.: Zeka dağılım eğrisinin bir ucunda zekâ geriliği gösteren kişiler yer alırken diğer ucunda ise üstün zekalı kişiler yer almaktadır. Toplumu oluşturan kişilerin ancak %2’lik bir bölümü 130 ve üstündeki IQ derecesine sahiptir. IQ derecesi 140’ın üzerine çıkıldığında bu oran % 0.2 ye düşmektedir..

TEZEKKi.: Mânevi temizlenme. Ahlâken yükselme..

BEKÂ.: Devamlılık. Evvelki hâl üzere kalma. Dâim ve sâbit olma. İlm-i Kelâm'da.: Varlığının asla sonu olmayan ALLAHu zü’L- CELÂL’in bir sıfatıdır. Bâki olmak. Ebedîlik..Resim

MuHaMMeDî TESLİMİYyet.. KAd EFLeHa=>MeN TEZEKKÂ!.:
MuHaMMeDî İSTİKÂMet.. Ve ZeKeR İSMe RABBihî fe SALLÂ.:


قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّى
Resim ---“Kad efleha men tezekkâ.: Nefsini tezkiye eden/ temizlenip arınan kimse felâha (kurtuluşa) ermiştir.” (A’lâ 87/14)

وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى
Resim ---“Ve zekeresme rabbihî fe sallâ.: Ve (o nefsini tezkiye eden) RABBinin İsmi'ni zikreden ve de namaz kılan.” (A’lâ 87/15)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2019, 12:55 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
Mesajlar: 11320
Resim

Kur'ÂN-ı Kerîmimizde geçen;
Ve kefALLAHu =>ALLAH YETER!.” ÂYetLerimiz.:Ve kefALLAHu.:

ALLAH celle celâlihu.:
Resim


El Kâfîyyu celle celâlihu.:
Resim

Resim Ve Kefâ BiLLâHi VekîLâ Resim ALLAH, VekîL OLarak KÂFİdir/Yeter!.:

وَيَقُولُونَ طَاعَةٌ فَإِذَا بَرَزُواْ مِنْ عِندِكَ بَيَّتَ طَآئِفَةٌ مِّنْهُمْ غَيْرَ الَّذِي تَقُولُ وَاللّهُ يَكْتُبُ مَا يُبَيِّتُونَ فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّهِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً
Resim---“Ve yekûlûne tâatun, fe izâ berazû min indike beyyete tâifetun minhum gayrallezî tekûl (tekûlu). Vallâhu yektubu mâ yubeyyitûn (yubeyyitûne), fe a’rıd anhum ve tevekkel alâllâh(alâllâhi). Ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).: Ve "kabul (baş üstüne)" derler. Sonra senin yanından ayrıldıkları zaman onlardan bir grup, senin söylediğinden başka birşeyi geceleyin gizlice kurarlar ve ALLAH, onların gece neler kurduklarını yazıyor. Artık sen onlardan yüz çevir ve ALLAH'a tevekkül et (güven) ve ALLAH, vekîl olarak kâfidir.” (Nisâ 4/81)

وَلِلّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً
Resim---“Ve lillâhi mâ fî’s- semâvâti ve mâ fil ard(ardı). Ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).: Ve göklerde ve yeryüzünde olanlar (herşey) ALLAH'ındır. Ve ALLAH, vekîl olarak yeter.” (Nisâ 4/132)

يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لاَ تَغْلُواْ فِي دِينِكُمْ وَلاَ تَقُولُواْ عَلَى اللّهِ إِلاَّ الْحَقِّ إِنَّمَا الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ رَسُولُ اللّهِ وَكَلِمَتُهُ أَلْقَاهَا إِلَى مَرْيَمَ وَرُوحٌ مِّنْهُ فَآمِنُواْ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَلاَ تَقُولُواْ ثَلاَثَةٌ انتَهُواْ خَيْرًا لَّكُمْ إِنَّمَا اللّهُ إِلَهٌ وَاحِدٌ سُبْحَانَهُ أَن يَكُونَ لَهُ وَلَدٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَات وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَفَى بِاللّهِ وَكِيلاً
Resim---“Yâ ehle’l- kitâbi lâ taglû fî dînikum ve lâ tekûlû alâllâhi illâ’l- hakk (hakka). İnnemâ’l- mesîhu îsâbnu meryeme resûlullâhi ve kelimetuhu. Elkâhâ ilâ meryeme ve rûhun minhu, fe âminû billâhi ve rusulihî, ve lâ tekûlû selâseh (selâsetun). İntehû hayran lekum. İnnemâllâhu ilâhun vâhid (vâhidun). Subhânehû en yekûne lehu veled (veledun), lehu mâ fî’s- semâvâti ve mâ fî’l- ard (ardı). Ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).: Ey kitab ehli! Dîniniz hakkında haddi aşmayın! ALLAH'a karşı haktan (doğrudan, gerçekten) başka bir şey söylemeyin. Mesih İsa, Meryem'in oğludur ve sadece ALLAH'ın resûlü ve O'nun kelimesidir. (Ruh'ûl Kudüs) Onu Meryem'e ilka etti ve o, kendisinden (Ruh'ûl Kudüs'den) bir ruhtur. Öyleyse ALLAH'a ve O'nun resûllerine îmân edin! Ve "Üçtür." demeyin (baba ALLAH, oğul ALLAH ve Ruh'ûl Kudüs diye üç ALLAH vardır demeyin), vazgeçin, sizin için hayırlıdır. ALLAH sadece tek ilâhtır. O'nu, “çocuk sahibi olmaktan” tenzih edin. Göklerde ve yeryüzünde olanlar (herşey) O'nundur. Ve vekîl olarak ALLAH yeter.” (Nisâ 4/171)

وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ وَكِيلًا
Resim---“Ve tevekkel alâllâh (alâllâhi) ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).: Ve ALLAH'a tevekkül et!. Ve ALLAH, vekîl olarak yeter!.” (Ahzâb 33/3)

وَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَالْمُنَافِقِينَ وَدَعْ أَذَاهُمْ وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ وَكِيلًا
Resim---“Ve lâ tutıı’l- kâfirîne ve’l- munâfikîne veda’ezâhum ve tevekkel alâllâh (alâllâhi), ve kefâ billâhi vekîlâ (vekîlen).: Ve kâfirlere ve münafıklara itaat etme ve (onların) eziyetlerine aldırma ve ALLAH'a tevekkül et. Ve ALLAH, Vekîl olarak (sana) yeter.” (Ahzâb 33/48)

El Vekîlu celle celâlihu.:
Resim


Resim---Abdullah İbni Abbas radıyallahu anhumâ.: “Ve Kefâ Billâhi Vekîlâ.: ALLAH bize yeter!. O, ne güzel VEKİLdir!.” sözünü, ateşe atıldığında İbrahîm aleyhisselâm söylemiştir. MuhaMMed sallallahu aleyhi ve sellem de bu sözü.: “Müşrikler size karşı toplandılar, başınızın çâresine bakınız!” dediklerinde söylemiştir. Nitekim bu haber müslümanların imanını arttırmıştı ve onlar hep birlikte.: “Ve Kefâ Billâhi Vekîlâ.: ALLAH bize yeter, O ne güzel vekîldir” demişlerdi..
Buhârî’nin naklettiği bir başka rivayette Abdullah İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle demiştir.: “Ateşe atıldığı zaman İbrahim aleyhisselâm’ın son sözü: “Ve Kefâ Billâhi Vekîlâ.: ALLAH bize yeter!. O, ne güzel VEKİLdir!.” demek olmuştur..

(Buhârî, Tefsîrû sûre (3), 13)

El Vekîlu celle celâlihu.:

Resim

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2019, 18:38 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 02:00
Mesajlar: 11320
Resim

Ve Kefâ BiLLâHi HaSîBâ Resim ALLAH =>Hesab GÖRücü OLarak KÂFİdir/Yeter!.:


وَابْتَلُواْ الْيَتَامَى حَتَّىَ إِذَا بَلَغُواْ النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُم مِّنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُواْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ وَلاَ تَأْكُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَن يَكْبَرُواْ وَمَن كَانَ غَنِيًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ وَمَن كَانَ فَقِيرًا فَلْيَأْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُواْ عَلَيْهِمْ وَكَفَى بِاللّهِ حَسِيبًا
Resim---“Vebtelûl yetâmâ hattâ izâ belagûn nikâh (nikâha), fe in ânestum minhum ruşden fedfeû ileyhim emvâlehum, ve lâ te’kulûhâ isrâfen ve bidâren en yekberû. Ve men kâne ganiyyen felyesta’fif, ve men kâne fakîran felye’kul bil ma’rûf (ma’rûfi). Fe izâ defa’tum ileyhim emvâlehum fe eşhidû aleyhim. Ve kefâ billâhi hasîbâ (hasîben).: Ve yetimleri nikâh çağına gelinceye kadar deneyin. Bundan sonra eğer kendilerinde bir rüşd (yeterlilik) hissederseniz, o takdirde mallarını onlara teslim edin. Ve büyürler (geri alırlar) diye, onları (malları) israf etmeyin ve acele ile yemeyin. Ve (vâsi) zengin bir kimse ise, o takdirde iffetli olsun (yetimlerin mallarını yemekten kaçınsın). Ve (vâsi) fakir bir kimse ise, o taktirde örfe uygun olarak yesin. Nihayet onlara mallarını geri vereceğiniz zaman, onlara karşı şâhid tutun. Hesab görücü olarak ALLAH yeter.” (Nisâ 4/6)

وَنَضَعُ الْمَوَازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيَامَةِ فَلَا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَيْئًا وَإِن كَانَ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ أَتَيْنَا بِهَا وَكَفَى بِنَا حَاسِبِينَ
Resim---“Ve nedau’l- mevâzînel kısta li yevmi’l- kıyâmeti fe lâ tuzlemu nefsun şey’â (şey’en) ve in kâne miskâle habbetin min hardelin eteynâ bihâ, ve kefâ binâ hâsibîn (hâsibîne).: Ve Biz, kıyâmet günü adalet mizanlarını koyarız. O zaman, kimseye hiçbir şeyle zulmedilmez. Ve hardal tanesi kadar bir ağırlık olsa, onu getiririz (hayat filminde gösteririz). Ve Bize, hesab görücüler kâfidir.” (Enbiyâ 21/47)

الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا
Resim---“Ellezîne yubelligûne risâlâtillâhi ve yahşevnehu ve lâ yahşevne ehaden illallah (illallâhe), ve kefâ billâhi hasîbâ (hasîban).: Onlar (nebîler, peygamberler), ALLAH'ın risâletini tebliğ ederler ve O'na huşû’ duyarlar ve ALLAH'tan başka hiç kimseden korkmazlar. Ve ALLAH, hesab görücü olarak kâfidir.” (Ahzâb 33/39)

El Hasîbu celle celâlihu.:

Resim

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye