Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 26 Mar 2019, 02:11

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İSLAMda KADIN..
MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2018, 18:38 
Çevrimdışı
Dost Üye
Dost Üye

Kayıt: 04 Ağu 2011, 19:34
Mesajlar: 82
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim

RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem
HADİS-İ ŞERİFLERinde KARI-KOCA ve EŞLERİN GEÇİMİ.:Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadın dört hasleti için nikâhlanır: Malı için, nesebi (soyu) için, güzelliği için, dini için. Sen dindarı seç de huzur bul.” buyurmuştur.
(Buhârî, Nikâh 15; Müslim, Radâ 53, hadis no: 1466; Ebû Dâvud, Nikâh 2, hadis no: 2047; Nesâî, Nikâh 13)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Bir mü’min erkek, bir mü’min kadına buğzetmesin. Çünkü onun bir huyunu beğenmezse başka bir huyunu beğenir.” buyurmuştur.
(Müslim, Radâ’ 61, hadis no: 1469; Müsned II, 329)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.” buyurmuştur.
(Müslim, Birr 149)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mü'minlerin iman bakımından en kâmil/olgun olanı; ahlâkı güzel olan ve âilesine nâzik davranandır.” buyurmuştur.
(Nesâî, İşretu'n-Nisâ, 229; Tirmizî, İman hadis no: 2612)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadınlara ancak kerîm olanlar ikrâm ederle, onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir.” buyurmuştur.
(Deylemî)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadınlara hayırhah olun, onlara karşı hayır tavsiye ediyorum... Onlara hayırlı şekilde davranın.” buyurmuştur.
(Buhârî, Nikâh 79, Enbiyâ 1, Edeb 31, 85, Rikak 23; Müslim, Radâ 65, hadis no: 1468; Tirmizî, Talâk 12)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı: Re: İSLAMda KADIN..
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2018, 00:18 
Çevrimdışı
Dost Üye
Dost Üye

Kayıt: 04 Ağu 2011, 19:34
Mesajlar: 82
Resim


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadınlara karşı hayır tavsiye ediyorum. Çünkü onlar sizin yanınızda avândır/esirler gibidir. Onlara iyi davranmaktan başka bir hakkınız yok, yeter ki onlar açık bir fâhişe/çirkinlik işlemesinler. Eğer işlerlerse yatakta yalnız bırakın ve şiddetli olmayacak şekilde dövün. Size itaat ederlerse haklarında aşırı gitmeye bahâne aramayın. Bilesiniz ki, kadınlarınız üzerinde hakkınız var, kadınlarınızın da sizin üzerinizde hakkı var. Onlar üzerindeki hakkınız, yatağınızı istemediklerinize çiğnetmemeleridir. İstemediklerinizi evlerinize almamalarıdır. Bilesiniz ki, onların sizin üzerinizdeki hakları, onlara giyecek ve yiyeceklerinde iyi davranmanızdır.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Tefsîr Tevbe, hadis no: 3087)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadınlar, erkeklerin kızkardeşleridir.” buyurmuştur.
(Câmiu’s- Sağîr, hadis no: 2329)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “... Erkek, âilede yöneticidir ve yönetiminden sorumludur. Kadın da kocasının evinde yöneticidir ve elinin altındakilerden sorumludur.” buyurmuştur.
(Buhârî, Cum'a 11; Müslim, İmâret 20)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözümün bebeği/nûru kılınan namaz.” buyurmuştur.
(Müslim, Talâk 31, 34; Nesâî, İşretu’n- Nisâ 1)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Dünya bir metâ’dır/geçimdir. Dünya metâının en hayırlısı sâliha bir kadındır.” buyurmuştur.
(Müslim, Radâ 64, hadis no: 1467; Nesâî, Nikâh 15)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: En güzel dünya nimeti, insanın sahip olabileceği nimetlerin en hayırlısı: Zikreden dil, şükreden kalb ve insanın iman doğrultusunda (müslümanca) yaşamasına yardımcı olan kadındır.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Birr 13)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı: Re: İSLAMda KADIN..
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2018, 17:23 
Çevrimdışı
Dost Üye
Dost Üye

Kayıt: 04 Ağu 2011, 19:34
Mesajlar: 82
Resim


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Mü’min, Allah korkusundan ve O'na itaatten sonra, iyi bir kadından yararlandığı kadar hiçbir şeyden yararlanmamıştır. Çünkü ona emretse sözünü dinler, yüzüne baksa kendisini sevindirir, üzerine yemin etse, yeminini doğru çıkarır, başka tarafa gitse, kendisinin bulunmadığı sırada nâmusunu ve malını korur.” buyurmuştur.
(İbn Mâce, Nikâh, 5)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadını olmayan erkek miskindir/fakirdir!” Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Rasûlullah: “Evet, çokça malı olsa da!” buyurdu. Sözlerine devamla: “Kocası olmayan kadın da miskînedir, miskînedir/fakirdir” buyurdular. Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Peygamberimiz: “Evet kadının çok malı olsa da!” buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, 15/515)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadın, beş vakit namazını kılar, bir aylık orucunu tutar, nâmusunu korur ve kocasına itaat ederse ona: “Hangi kapıdan dilersen oradan cennete gir!” denilir.” buyurmuştur.
(Ahmed bin Hanbel, I/191)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Vedâ Hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Kadınlar hakkında Allah’tan korkunuz. Çünkü siz onları Allah’ın emâneti diye aldınız. Allah’ın sözü uyarınca ırzlarını kendinize helâl kıldınız. Onların, sizin yataklarınıza bir adamı almamaları ve iffetlerini korumaları, sizin onlar üzerindeki haklarınızdandır. Eğer böyle bir şey yaparlarsa hafifçe onları dövünüz. Sizin de onların geçimlerini ve giyimlerini sağlamanız, onların sizin üzerinizdeki haklarındandır.” buyurmuştur.
(Müslim, Hac 147, 194; Tirmizî, Fiten 2, Tefsir 2; Ebû Dâvud, Menâsik 56; İbn Mâce, Menâsik 84)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Nikâh benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimi uygulamazsa benden değildir. Evleniniz, çoğalınız; ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar ederim..." buyurmuştur.
(İbn Mâce, Nikâh 1)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Sizden birinizin evliliğinde sadaka sevabı vardır" buyurmuştur.
(Müslim, Zekât 52; Ebû Dâvud, Tatavvû' 12, Edeb, 160; Ahmed bin Hanbel, V/167, 168)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı: Re: İSLAMda KADIN..
MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2018, 23:16 
Çevrimdışı
Dost Üye
Dost Üye

Kayıt: 04 Ağu 2011, 19:34
Mesajlar: 82
Resim


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sizden biri, hangi düşünceyle hanımını köle döver gibi dövmeye tevessül eder? Akşam olunca aynı yatakta beraber yatmayacaklar mı?.” buyurmuştur.
(Buhârî, Tefsîr Şems 1, Enbiyâ 17, Nikâh 93, Edeb 43; Müslim, Cennet 49, hadis no: 2855; İbn Mâce, Nikâh 512; Tirmizî, Tefsîr 3340)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allah'a isyanı emreden kişiye itaat olunmaz.” buyurmuştur.
(Buharî, Ahkâm 4; Müslim, Cihad 40)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Dul kadın kendisiyle istişâre edilmeden evlendirilmemeli, bâkire kız da izni alınmadan nikâhlanmamalıdır.” buyurmuştur.
(Buhârî, İkrâh 3; Müslim, Nikâh 64)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Vedâ Hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Bâkire kızla, (evlendirilmezden önce) babası müşâvere etmelidir..” buyurmuştur.
(Ebû Dâvud, Nikâh 24, 25)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, kızın arzusu hilâfına, babası tarafından gerçekleştirilen bazı nikâhları, şikâyet üzerine, iptal etmiştir..
(Buhârî, İkrâh 4)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Üç kişi vardır, cennete girmeyecektir: Anne babasının hukukuna riâyet etmeyen kimse; içki düşkünü olan kimse; verdiğini başa kakan kimse.." buyurmuştur.
(Nesâî, zekât 69)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye