Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 14 Ara 2018, 00:36

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2018, 21:56 
Çevrimiçi
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10886
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim

KELÂMULLÂHta ve RESÛLuLLAHta
SÂLİH ERKEK, SÂLİHA KADIN ve SÂLiH AMEL.:


HAYy DOStt!.

YUSEBBihu SIRR SANAtı
=>YAŞA!dıLar=>KÂiNÂtı
=>SÂLİHAsın=>SÂLiHAtı

ELESt BELÂsı-nı =>DELip
RABBına =>RÜKû’ EĞİLip
VAKtin BİLip RABBın BİLip

KÛN feyeKÛN OYUNduLar
KURt İDİLer KOYUN-duLar
İBLİs ELBİSe SOYUNduLar

HAKk’ın=>SÂLİH-SÂLİHası
TAMMLayan TÜMLeyenTASı
Bir DAMLAcık İNSÂN OĞLun
OLsun!.. OLmasın!.. ORTAsı!.


ZEVK 8894


TESLİMîYyet =>İSTİKÂMet =>HAKk’a KULLuktaki TEMEL
RABBen DUYmak NEFSen UYmak YÜCe ALLLAHa RASÛLüne
KELÂMuLLAH =>RESÛLuLLAH =>TAHKiK İMÂN>SÂLiH AMeL
CÂNda>CÂNÂN=>TENLe>RÛHu =>SARıLMış TEVHiD TÜLüne!.


10.06.18 21:54
brsbrsm..tktktrstkkmdyârlyleyikadriii...


MERYEM GiBi =>SÂLİHAtı
=>ÇİLLe ÇÖLÜnün KIRAtı
CeheNNeM CeNNeti CEM’de
HeR CÂNın=>CÂNı=>SIRAtı!.

SIRR-ı SIFIR =>SÂLİH AMEL
=>İĞNE DELİği-nde=>CEMEL
=>UYAN GAFLet UYKUsundan
HAKk SÖZÜn DUY HAYRına GEL

KuL İhvÂNim DOStun DİNLe
HABLi’L- VERîD DOSt SENinLe
RESÛLLer-in GÖR =>GÖZünLe
=>Es SÂLiH RASÛLü-n=>ÜNLE!..Resim


ALLAHu zü’L- CeLÂL OLan Yüce RABBımız TeÂLÂ Bu ÂLEMi YARatıp İÇİnede HALİFEsini HaLk etmiştir.
ÂDEM aleyhisselâm BaBamızı RAHMÂNîYYet Nûrundan TEVHiD TOHumu..
HAVVA aleyhasselâm ANAmızı da NEFsinin NEFsinden RAHîMîYYet Nûrundan TEVHiD TARLAsı OLarak yarattı.. SILÂ-yı RAHîm GÖBEK BAĞı İLe EL HAYy DİRİLİK ZİNCİRi Kıyamete kadar SÜRmektedir..

ASLında Temelinde-BEZM-i ELEStinde TOHUM TAMMLayan TARLa TÜMMLeyen iken,
fASLIna İnince Şu Şehâdet ÂLeMinde TOHUM TÜMMLeyen TARLa TAMMLayan OLdu.
Ve de ZITLar ZEVKi BÂZÂRı KURuLdu..
BESLENmek ve ÜREMek esaslı, KüLLî Şey/Mâ..
Ve de, ALLAHu zü’L- CeLÂL’in, tüm ESMÂULLAHını ki, KULLuk EmÂNetini ki, AKLı YükLeyip, Halifesi kılıp, “RABBına KULLuk AHDİ” alıp; BESLENmesi ve ÜREMesinin sonUÇunu son nefeste, KULLuk Tevhidindeki MuhaMMedî Şehâdet Şerefine ve MuhaMMedî Şefâat Şifâsına BAĞladığı BİZ KULLarı/MEN..
İKİLik-HizBuŞŞeyTANLık-Cehenneminden, İbrahîm ATAmız aleyhisselâm gibi ŞeytÂNımızı MüslümÂN,CeheNNemimizi HizbuLAH CeNNeti YAPmak İmtihÂNımızda ZITLarın ZEVKini Yaşarız..
SANki İÇi İÇe KAVUŞturulduğunda BİReBİR ÖRTüşen/Antipot, ama ne AYNı ve GAYrı OLmayan ELLerimiz Gibi ZEVC, ZEVCe, EZVÂC OLuşLarımız..


وَمِن كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
Resim---"Ve min kulli şey’in halaknâ zevceynî leallekum tezekkerûn (tezekkerûne).: Ve Biz, herşeyden ikili-çift yarattık. Umulur ki böylece siz tezekkür edersiniz-öğüt alır düşünürsünüz.” (Zâriyât 51/49)

Bu Tohum-Tarla ikilisi, BİRi BİRinin OLmazsa OLmazıdır ki, ASLında Sanal Varlıklar, ZITLıklarıyla Kâim ve ZüRRiYyet Zincirinin Halakaları devâm için BİRi BİRine; Muhtaç, Mecbur, Me’mur ve Mahkum yaratılmaktadır.
Kâinat TARLa OLsa TEK TOHUMsuz BOŞuna..
Kâinat TOHUM OLsa, Bir AVuç TARLAsız BOŞuna ve’s- SELÂMm!.

ASLında KÜLLî ŞeYy her ATOMun TEKLiği gibidir..
Bu KULLuk İmtihÂNı ÇÖLÜndeyse, mutlaka BİRi BİRine BAĞLanmak SiSTeMuLLAH’ın Gereği ve de Şarttır..:


سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ
Resim---"Subhânellezî halakal ezvâce kullehâ mimmâ tunbitulardu ve min enfusihim ve mimmâ lâ ya’lemûn(ya’lemûne).: Arzın yetiştirdiği herşeyden, onların nefslerinden ve bilmedikleri şeylerden çiftler (eşler) yaratan, O (İslâm), Sübhan’dır (herşeyden münezzeh).” (Yâsîn 36/36)

ALLAH celle celâlihu, Es Subhândır Şe’ÂNULLAHta KüLLî ŞEYyi her ÂN Yeniden Yaratmaktadır.:

YuSEBBih..:

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ
Resim--- "Yusebbihu lillâhi mâ fî's-semâvâti ve mâ fî'l-ardı'l-meliki'l-kuddûsi'l-azîzi'l-hakîm(hakîmi): Göklerde ve yerde olanların hepsi, mülkün sâhibi, eksiklikten münezzeh, azîz ve hakîm olan ALLAH'ı tesbih eder. (Cumâ 62/1)

SeBBeHa: tesbih eder. Yüzer. Döner durur. AKL-ı SiLm BİLir ki, ATOM yaratıldığı günden beri durmadan dönmektedir ve kıyâmete kadar da dönecektir. Enerjiyi nerden almakta ve alacak sorusunun cevâbının “KÛN feye KÛN-hER ÂN ŞE’ÂNULLAHta yENiden Yaratış” olduğunu materyalist fizik çok geç anlayacaktır sanırım..

Bütün mahlûkat, BİRi BİRini NOKsanLıklarından dOLAYı, TÜMMLeyen TAMMLayan OLarak, EZVÂC-ÇİFT OLmak ÖZeLLiği bakımından BİRi BİRilerine; Muhtaç, Mecbur, Me’mur ve Mahkum yaratılmaktadır. BABAm ANAM.. EZVÂC..
BİZ BİR-İZ “NAHNu BÜTÜNLüğü CeNNeti” de budur MuhaMMedî HAKk ÂŞIKLara Hamd OLsun Rabbımız TeÂLÂ’ya!.

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2018, 03:32 
Çevrimiçi
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10886
Azîz Efendimiz RESÛLuLLAH sallallahu aleyhi vesellem BUYURuğunda;

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kadınlar erkeklerin, diğer yarısıdır.” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Tahâret, 94; Tirmizî, Tahâret, 82)

İsLÂM DİNinde Âdem Baba Tohum.. TAMMLAyan..
İsLÂM DİNinde HAVVa ANA TARLa..TÜMMLeyen..
ZITLarın ZEVKi ŞEHÂDet ÂLEMinde OLmazsa OLMazLar..

Bundan dOLayı ANA ÜREme Organına Rahîm ve Kan-Can Bağı olan, Göbek Bağlarımızın bağlı olduğu AKRABALarımızın Yaşamakta Olduğu ANA VATanımıza “Sılâ” deriz. ARAdaki en SAĞLam Bağa da “SILÂ-yı Rahîm” DERiz..
SILÂ-yı Rahîm; Kişinin Göbak Bağını İZLeyerek ANA-BABA VATANInı ziyâreti ve BİZ BİR-İZ-LikYenilmesi o kadar önemlidir ki;


ResimALLAHu zü’L- CeLÂL Kur'ÂN-ı Kerîminde SILÂ-yı Rahîm;

الَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِن بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ أُولَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ
Resim---"Ellezîne yenkudûne ahdallâhi min ba’di mîsâkıh (mîsâkıhî), ve yaktaûne mâ emerallâhu bihî en yûsale ve yufsidûne fî’l- ard (ardı) ulâike humu’l- hâsirûn (hâsirûne).: O fâsıklar ki, Allah’ın (ezelde iman ve itaat etmelerine dâir) kendilerinden aldığı sözü sağlama bağladıktan sonra, O’nun ahdini bozarlar ve Allah’ın vaslını emrettiği şeyi (yakınlık ve iman bağlarını) keserler, yeryüzünde fesad ve bozgunculuk yaparlar. İşte bunlar, (ebedî olarak cehenneme düşüp) ziyânda kalanlardır.” (Bakara 2/27)

وَاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئًا وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يُحِبُّ مَن كَانَ مُخْتَالاً فَخُورًا
Resim---"Va’budûllâhe ve lâ tuşrikû bihî şeyen ve bil vâlideyni ihsânen ve bizil kurbâ ve’l- yetâmâ ve’l- mesâkîni ve’l- câri zi’l- kurbâ ve’l- câri’l- cunubi ve’s- sâhıbi bil cenbi vebnis sebîli, ve mâ meleket eymânukum. İnnallâhe lâ yuhıbbu men kâne muhtâlen fehûrâ (fehûran).: Ve Allah'a kul olun. O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ve ana-babaya, akrabaya, yetimlere, miskinlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa (eşlere), yolda kalmışa ve elinizin altında sahib olduklarınıza (köleye, câriyeye, işçilere) ihsanla davranın. Muhakkak ki Allah, kibirli olan ve övünen kimseleri sevmez.” (Nisâ 4/36)

وَالَّذِينَ آمَنُواْ مِن بَعْدُ وَهَاجَرُواْ وَجَاهَدُواْ مَعَكُمْ فَأُوْلَئِكَ مِنكُمْ وَأُوْلُواْ الأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَى بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللّهِ إِنَّ اللّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---"Vellezîne âmenû min ba'du ve hâcerû ve câhedû meakum fe ulâike minkum, ve ûlû’l- erhâmi ba'duhum evlâ biba'dın fî kitâbillâh (kitâbillâhi), innallâhe bi kulli şey'in alîm (alîmun).: O kimseler ki, sonradan iman getirdiler ve hicret edip sizinle beraber mücâhede yaptılar, bunlarda sizdendir. Akrabalık yönünden yakınlıkları olanlar, Allah’ın hükmüne göre mirasta birbirine daha yakındır. Muhakkak ki, Allah her şeyi bilendir.” (Enfâl 8/75)

وَالَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ اللّهِ مِن بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَآ أَمَرَ اللّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ أُوْلَئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ
Resim---"Vellezîne yankudûne ahdallâhi min ba’di mîsâkıhi ve yaktaûne mâ emerallâhu bihi en yûsale ve yufsidûne fî’l- ardı ulâike lehumu’l- la’netu ve lehum sûud dâr (dâri).: Amma (ezelde) Allah’ın tevhîd ahdini kabullendikten sonra onu bozanlar ve Allah’ın bağlanmasını emrettiği bağları koparanlar (akrabalık bağlarını kesenler) ve yeryüzünü fesada verenler (var ya), işte bunlar, lânet onlara ve yurdun kötüsü cehennem de onlara...” (Ra’d13/25)

وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ وَالْمِسْكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَلاَ تُبَذِّرْ تَبْذِيرًا
Resim---"Ve âti ze’l- kurbâ hakkahu ve’l- miskîne vebne’s- sebîli ve lâ tubezzir tebzîrâ (tebzîren).: Akrabaya, miskinlere (çalışamayacak durumda olan ihtiyarlara) ve yolda olanlara hakkını ver! Ve savurarak, israf etme!” (İsrâ 17/26)

وَقِيلَ الْيَوْمَ نَنسَاكُمْ كَمَا نَسِيتُمْ لِقَاء يَوْمِكُمْ هَذَا وَمَأْوَاكُمْ النَّارُ وَمَا لَكُم مِّن نَّاصِرِينَ
Resim---"Ve kîle’l- yevme nensâkum kemâ nesîtum likâe yevmikum hâzâ ve me’vâkumun nâru ve mâ lekum min nâsırîn (nâsırîne).: Ve (onlara): “Bugün sizi unutacağız, tıpkı sizin “bugününüze kavuşmayı” unuttuğunuz gibi. Ve sizin mevânız (kalacağınız yer), ateştir. Ve sizin için bir yardımcı yoktur.” denildi.” (Câsiye 45/34)


ResimRASÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem Hadis-i Şeriflerinde SILÂ-yı Rahîm;

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Kim, rızkının genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın.” buyurmuştur.
(Buharî, Edeb 78/12 (VII, 72)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Yoksula bir şey vermek sadakadır. Akrabaya bir şey vermenin ise iki sevabı vardır. Birisi sadaka sevabı, diğeri de akrabayı görüp gözetme sevabıdır” buyurmuştur.
(Tirmizî, Zekât, 5/ 26 ( III, 47)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Akrabalarıyla ilişkiyi kesen Cennet'e giremez!” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb, 78/11(VII, 72)

Resim---Bir seferinde bedevinin birisi Peygamberimizin önüne geçip bindiği devenin yularını tuttuktan sonra: “Yâ Resûlullah, beni cennete yaklaştıracak ve cehennemden uzaklaştıracak bir ameli bana haber verir misiniz?” dedi. Orada bulunanlar: “Buna ne oluyor, buna ne oluyor!” demeye başladılar. Peygamberimiz: “Ne olacak, ihtiyacı var ki soruyor!” dedikten sonra Bedeviye şu cevabı verdi: “Allah’a ibâdet eder, O’na hiçbir şeyi ortak koşmaz, namazı doğru kılar, zekâtı verir, yakınlarını ziyâret edersin. Adam uzaklaşınca Peygamber aleyhisselâm; Emrolunduğu şeyleri yaparsa cennete girer.” buyurmuştur.
(Müslim, İman, 12/4 (I, 43)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Akrabadan gelen iyiliğe misliyle karşılık veren kimse tam manasıyla akrabasına sıla etmiş değildir. Gerçek sıla, kendisiyle ilgiyi kesenleri görüp gözetmektir.” buyurmuştur.
(Buharî, Edeb, 78/15 (VII, 73)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Allah, mahlûkatı yaratıp bunların takdiratını tamamlayınca, akrabalık ayağa kalkarak: “(Ya Rabbî!) Burası, akrabalık müâsebetlerini kesmekten sana sığınanların makamıdır.” dedi. Cenâb-ı HAKk: “Evet. Sana sıla yapana benim de sıla yapmama; senden alâkayı kesenlerden benim de kesmeme razı olmaz mısın?” buyurdu. Akrabalık: “Evet” diye cevap verdi. Yüce Allah: “Bu sana verilmiştir” buyurdu. Bundan sonra Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İsterseniz şu âyetleri okuyunuz buyurdu: “Geri dönerseniz hemen yeryüzünde fesatçıkaracak, akrabalık bağlarınızı keseceksiniz, öyle mi? Onlar öyle kimselerdir ki Allah onları lânetlemiş, sağırlaştırmış ve gözlerini kör etmiştir. Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalblerinde kilitler mi var? (Muhammed, 47/22-23)” buyurdu.
(Buharî, Edeb, 78/13 (VII, 72)

فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِن تَوَلَّيْتُمْ أَن تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ
Resim---"Fe hel aseytum in tevelleytum en tufsidû fî’l- ardı ve tukattıû erhâmekum.: Yeryüzünde fesat çıkarmaya dönmeniz ve birbirinizi öldürmeniz mi, yoksa sizden beklenen bu mu olmalıydı?” (Muhammed 47/22)

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَى أَبْصَارَهُمْ
Resim---"Ulâikellezîne leanehumullâhu fe esammehum ve a’mâ ebsârahum: İşte onlar, Allah’ın kendilerine lânet ettikleridir. Bu sebeple onların (nefslerinin) işitme hassalarını sağır ve görme hassalarını kör yaptı.” (Muhammed 47/23)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2018, 19:34 
Çevrimiçi
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10886
Resim AKRABALIK BAĞI SILA-yı RAHİMi,
ALLAHu zü’L- CeLÂL’imiz, Kur'ÂN-ı Kerîmimizde.:


يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيرًا وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا
Resim---"Yâ eyyuhân nâsuttekû RABBekumullezî halâkakum min nefsin vâhidetin ve halâka minhâ zevcehâ ve besse minhumâ ricâlen kesîran ve nisââ (nisâen), vettekûllâhellezî tesâelûne bihî ve’l- erhâm (erhâme). İnnAllahe kâne aleykum rakîbâ (rakîben).: Ey insanlar, RABBiniz'e karşı takva sahibi olun. O ki, sizi bir tek nefsten (Âdem aleyhis selâm’dan) yarattı. Ve ondan zevcesini yarattı ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yaydı. Ve O’nunla (O’nun adı ile) birbirinize dilekte bulunduğunuz İslâm’a karşı takva sahibi olun ve rahîmlerden (akrabalık haklarından, akrabalık bağlarını kesmekten) sakının. Muhakkak ki İslâm, sizin üzerinizde murakıbtır (sizi kontrol edendir).” (Nisâ 4/1)

ALLAHu zü’L- CeLÂL, Sılâ-yi Rahîmde bulunan kullarını Kur'ÂN-ı Kerîmde şöyle medhetmektedir:

الَّذِينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللّهِ وَلاَ يِنقُضُونَ الْمِيثَاقَ
Resim---"Ellezîne yûfûne bi ahdillâhi ve lâ yenkudûnel misâk (misâka).: Onlar İslâm'ın ahdini yerine getirirler ve verdikleri kesin sözü (misakı) bozmazlar.” (Ra’d /21)

وَالَّذِينَ يَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ وَيَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَيَخَافُونَ سُوءَ الحِسَابِ
Resim---"Vellezîne yasılûne mâ emerallâhu bihî en yûsale ve yahşevne rabbehum ve yehâfûne sûel hisâb(hisâbi).: Ve onlar İslâm'ın ulaştırılmasını-vasıl edilmesini emrettiği şeyi ulaştırırlar (Sılâ-yi Rahîmde bulunurlar). Rablerinden içleri saygı ile titrer, kötü hesaptan korkarlar.” (Ra’d /22)

جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونَهَا وَمَنْ صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ وَالمَلاَئِكَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِم مِّن كُلِّ بَابٍ
Resim---"Cennâtu adnin yedhulûnehâ ve men salaha min âbâihim ve ezvâcihim ve zurriyyâtihim vel melâiketu yedhulûne aleyhim min kulli bâb(bâbin).: Adn cennetleri (vardır). Onların babalarından ve eşlerinden ve zürriyyetlerinden salâha ulaşan kimseler, ona (adn cennetlerine) girerler. Ve her kapıdan melekler, onların yanlarına girerler.” (Ra’d /23)

سَلاَمٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ
Resim---"Selâmun aleykum bi mâ sabertum fe ni’me ukbed dâr(dâri).: Sabretmenizden dolayı size selâm olsun. Dar-ı dünyanın (dünya yurdunun) akıbeti (sonucu) ne güzel.” (Ra’d /24)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in de, önemle üzerinde durduğu ve yapıldığı zaman müslümanların CeNNete girmelerine sebep olacağını haber verdiği Sılâ-yi Rahîm; her türlü hayır işlerinde akraba ve yakınların görülüp gözetilmesidir. Sılâ-yi Rahîmin; gerek âyetlerde, gerek hadislerde, namaz, zekât gibi farz ibâdetlerden hemen sonra zikredilmesi, islâmdaki önemini göstermektedir. Âlimler Sılâ-yi Rahîmde bulunmanın farz olduğu görüşündedirler. Bunun, terk edilmesi yani akraba ve yakınlarla olan ilgisinin kesilmesi, büyük günah sayılmıştır..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAHu TeÂLÂ, mahlûkatı yaratıp bunların takdiratını tamamlayınca, “AKRABALIK” ayağa kalkarak: “Ya RABB! Burası, akrabalık münâsebetlerini kesmekten sana sığınanların makamıdır’ dedi.
ALLAHu TeÂLÂ: “Evet, sana SILÂ yapana BENim de SILÂ yapmama; senden alâkayı kesenlerden BENim de alâkayı kesmeme razı olmaz mısın?” buyurdu.
Akrabalık: “Evet” diye cevap verdi.
ALLAHu TeÂLÂ: “Bu sana verilmiştir” buyurdu.
Bundan sonra Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İsterseniz şu âyetleri okuyunuz!” buyurdu.:


فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِن تَوَلَّيْتُمْ أَن تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ
Resim---"Fe hel aseytum in tevelleytum en tufsidû fîl ardı ve tukattıû erhâmekum.: Yeryüzünde fesat çıkarmaya dönmeniz ve birbirinizi öldürmeniz mi, yoksa sizden beklenen bu mu olmalıydı?” (MuhaMMed 47/22)

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَى أَبْصَارَهُمْ
Resim---"Ulâikellezîne leanehumullâhu fe esammehum ve a’mâ ebsârahum.: İşte onlar, İslâm’ın kendilerine lânet ettikleridri. Bu sebeple onların (nefslerinin) işitme hassalarını sağır ve görme hassalarını kör yaptı.” (MuhaMMed 47/23)

أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا
Resim---"E fe lâ yetedebberûne’l- kur’âne em alâ kulûbin akfâluhâ.: Hâlâ Kur’ân’ı tefekkür etmezler mi? Yoksa kalpler üzerinde kilitleri mi var?” (MuhaMMed 47/24)

buyurmuştur.
(Ebu Hureyre radiyallahu anhu’dan; Müslim.)

SILÂ.: Kavuşmak, ulaşmak, vuslat. Âşıkın mâşukuna kavuşması. Doğduğu yeri, hısım akrabayı gidip görme. Göbek Bağı Akrabalığı..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “RAHİM, ARŞa asılmış der ki: “Beni gözeteni ALLAH gözetsin, beni terk edeni ALLAH terk etsin!.” buyurdu.
(Aişe radiyallahu anha Annemizden; Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Fâkirlere yapılan tasadduk bir sadakadır, ama zî-rahm'a (yani akrabaya) yapılan ikidir: Biri Sılâ-yi Rahîm, diğeri sadaka." buyurmuştur.
(Selmân İbnu Âmir radıyallahu anhu’dan; Nesaî, Zekât 82, (5, 92); Tirmizî, Zekât 26, (658); İbnu Mâce, Zekât 28, (1844.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse Cennete giremez!.” buyurdur.
(Cubeyr bin Mut’im radiyallahu anhu’dan; Buharî; Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Herkim rızkının bol olmasını ve ecelinin gecikmesini istiyorsa Sılâ-yi Rahîm yapsın!” buyurdu.
(Enes bin Mâlik radiyallahu anhu’dan; Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sılâ-yi Rahîm yapan, karşılık veren değildir. Esas Sılâ-yi Rahîm, karşı taraf alâkasını kestiği halde onu ziyaret edendir!” buyurdu.
(Abdullah bin Amr radiyallahu anhu’dan; Müslim; Tirmizî.)

Resim---Ebu Eyyub el-Ensarî radiyallahu anhu: “Bir adam, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e gelerek: “Ya Resûlullah, beni Cennete sokacak bir ibâdet söyler misiniz?” dedi. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “İslâm’a ibâdet eder ve O’na hiç bir şeyi ortak koşmazsın, namaz kılar, zekât verir ve Sılâ-yi Rahîm yaparsın!.” buyurdu.
(Ebû Dâvûd, Tahâret, 94; Tirmizî, Tahâret, 82)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ALLAH’a ve âhiret gününe iman eden kimse Sılâ-yi Rahîm yapsın.” buyurdu.
(Buharî, Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ey insanlar! Birbirinize selâm verin, Sılâ-yi Rahîm yapın, yemek yedirin! Geceleyin insanlar uyurken namaz kılın ki selâmetle Cennete giresiniz.” buyurdu.
(Tirmizî.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “…ALLAH’a ve âhiret gününe îmân eden kimse, akrabasına iyilik etsin!.” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb, 85; Müslim, Îmân, 74, 75.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Akrabasının yaptığı iyiliğe aynısıyla karşılık veren, onları koruyup gözetmiş sayılmaz. Akrabayı koruyup gözeten kişi, kendisiyle alâkayı kestikleri zaman bile, onlara iyilik etmeye devam edendir.” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb, 15; Ebû Dâvûd, Zekât, 45; Tirmizî, Birr, 10.)


SıLâ-yi Rahîmin sonUÇunda,
TemeLde, BİZ BİR-İZLik MuHABBeti Yatmaktır ki, AkrabaLar BİRLik-DİRLik KuRsunLar.:


Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Biribirinize kin tutmayın, biribirinizle hasedleşmeyin, biribirinizden sırt çevirmeyin. Ey ALLAH’ın kulları! Kardeş olunuz. Bir müslümanın din kardeşine küsüp, üç günden fazla ayrı durması helal değildir” buyurdu.
(Enes bin Mâlik radiyallahu anhu’dan; Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Sû-i zandan çekininiz. Çünkü Su-i zan sözlerin en yalanıdır. Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayınız. Birbirinizin özel hayatını araştırmayınız. Menfaatte bencillik yapmayınız. Hasedleşmeyiniz. Birbirinize nefret etmeyiniz. Birbirinize arka dönmeyiniz. Ey ALLAH’ın kulları! Hepiniz kardeşler olunuz!.” buyurdu.
(Ebu Hureyre radiyallahu anhu’dan; Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Bir müslümanın din kardeşine üç günden fazla küsüp ayrı durması helal olmaz. Birbirleriyle karşılaştıklarında birisi yüzünü şu tarafa çevirir, öbürüsü de öte tarafa çevirir. Hâlbuki bunların en hayırlısı önce selam vermeye başlayandır." buyurdu.
(Ebu Eyyub el-Ensarî radiyallahu anhu’dan; Müslim.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Harcamaya kendinden başla! Artanı çoluk-çocuğuna sarf et. Âilenden bir şey artarsa, bunu da Akrabana-yakınlarına harca. Bunlardan arta kalanı da sağındaki solundaki komşulara ver!.” buyurmuştur.
(Nesâî, Zekât 60, Büyûʻ 84; Müslim, Zekât 41.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Akrabaya yapılan infak için, hem sadaka hem de akrabayı koruyup gözetme sevâbı vardır.” buyurmuştur.
(Tirmizî, Zekât, 26.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Rızkının çoğalmasını ve ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin!” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb 12, Büyûʻ 13; Müslim, Birr 20, 21.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Âhirette cezâsını ayrıca vermekle beraber, dünyada ALLAH Teâlâ’nın çabucak cezâlandırmasını en fazla hak eden günahlar, zulüm ve akrabayı ihmâl etmektir.” buyurmuştur.
(Ebû Dâvûd, Edeb, 43; Tirmizî, Kıyâme, 57; İbn-i Mâce, Zühd, 23.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Akrabasıyla ilgisini kesen kimse cennete giremez.” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb, 11; Müslim, Birr, 18, 19)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2018, 00:54 
Çevrimiçi
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10886
Resim


Resim KUR'ÂN-ı KERÎMde SÂLiHLer.:

Bakara 2/130; Âl-i İmrân 3/39; Âl-i İmrân 3/46; Âl-i İmrân 3/114; Nisâ 4/69; En'âm 6/85; A’râf 7/196; Yûsuf 10/101; Nahl 16/122; İsrâ 17/25; Kehf 18/46; Meryem 19/76; Enbiyâ 21/72; Enbiyâ 21/75; Enbiyâ 21/86; Enbiyâ 21/105; Nûr 24/32; Şuarâ 26/83; Neml 27/19; Kasas 28/27; Ankebût 29/9; Ankebût 29/27; Sâffât 37/100; Sâffât 37/112; Münâfikûn 63/10; Tahrîm 66/4; Tahrîm 66/10; Cinn 72/11..

وَمَن يُطِعِ اللّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَئِكَ رَفِيقًا
Resim---"Ve men yutiıllâhe ve’r- resûle fe ulâike meallezîne en’amellâhu aleyhim minen nebiyyîne ve’s- sıddîkîne veş şuhedâi ve’s- sâlihîn (sâlihîne), ve hasune ulâike rafîkâ (rafîkan).: Ve kim, Allah'a ve Resûl'e itaat ederse, o taktirde işte onlar, Allah'ın kendilerine ni'met verdiği nebîlerle (peygamberlerle) ve sıddîklerle ve şehitlerle ve salihlerle beraberdirler. Ve işte onlar ne güzel arkadaştır.” (Nisâ 4/69)

إِنَّ وَلِيِّيَ اللّهُ الَّذِي نَزَّلَ الْكِتَابَ وَهُوَ يَتَوَلَّى الصَّالِحِينَ
Resim---"İnne veliyyiyallâhullezî nezzele’l- kitâbe ve huve yetevelle’s- sâlihîn (sâlihîne).: Muhakkak ki; Kitab'ı (Kur’ân-ı Kerim’i) indiren Allah benim dostumdur. Ve O, salihlere velîlik yapar (dosttur).” (A’râf 7/196)

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِي الصَّالِحِينَ
Resim---"Vellezîne âmenû ve amilû’s- sâlihâti le nudhılennehum fî’s- sâlihîn (sâlihîne).: İman edip salih amellerde bulunanlar ise; elbette onları salihlerin arasına katacağız.” (Ankebût 29/9)


Resim KUR'ÂN-ı KERÎMde Amilu’s- Sâlihati.:

Bakara 2/25,82,277; Âl-i İmrân 3/57; Nisâ 4/57,122,173; Mâide 6/9,93; A’râf 7/42; Yûnus 10/4,9; Hûd 11/11,23; Ra’d 13/29; İbrahîm 14/23; İsrâ 17/9; Kehf 18/2,30,107; Meryem 19/96; TâHâ 20/75; Enbiyâ 21/94; Hacc 22/14,23,50,56; Şuarâ 26/227; Ankebût 29/7,9,58; Rûm 30/15,45; Lokmân 31/8; Secde 32/19; Fâtır 35/7; Sâd 38/24,28; Mü’min 40/58; Fusssilet 41/8; Şûrâ 42/22,23,26; Câsiye 45/21,30; MuhaMMed 47/2,12; Fetih 48/29; Talâk 65/11; İnşikak 84/25; Bürûc 85/11; Tîn 95/6; Beyyine 98/7; Asr 103/3..

أَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَى نُزُلًا بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
Resim---"Emmâllezîne âmenû ve amilû’s- sâlihâti fe lehum cennâtu’l- me’vâ nuzulen bi mâ kânû ya’melûn (ya’melûne).: İman eden ve salih amellerde bulunanlar ise, artık onlar için, yaptıklarına karşılık olmak üzere, bir ağırlanma konağı olarak barınma cennetleri vardır.” (Secde 32/19)

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَآمَنُوا بِمَا نُزِّلَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَهُوَ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ كَفَّرَ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَأَصْلَحَ بَالَهُمْ
Resim---"Vellezîne âmenû ve amilû’s- sâlihâti ve âmenû bi mâ nuzzile alâ muhammedin ve huve’l- hakku min rabbihim keffera anhum seyyiâtihim ve asleha bâlehum.: İman edip salih amellerde bulunan ve Muhammed'e indirilen (Kur'an)a -ki o Rablerinden bir haktır- İman edenlerin (Allah), kötülüklerini örtüp bağışlamış, durumlarını düzeltip ıslah etmiştir.” (MuhaMMed 47/2)

إِنَّ اللَّهَ يُدْخِلُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَالَّذِينَ كَفَرُوا يَتَمَتَّعُونَ وَيَأْكُلُونَ كَمَا تَأْكُلُ الْأَنْعَامُ وَالنَّارُ مَثْوًى لَّهُمْ
Resim---"İnnallâhe yudhılullezîne âmenû ve amilû’s- sâlihâti cennâtin tecrî min tahtihâ’l- enhâru, vellezîne keferû yetemetteûne ve ye’kulûne kemâ te’kulu’l- en’âmu ve’n- nâru mesven lehum.: Şüphesiz Allah, iman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan cennetlere sokar. İnkar edenler ise, metalanırlar ve hayvanların yemesi gibi yerler; ateş, onlar için bir konaklama yeridir.” (MuhaMMed 47/12)

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
Resim---"İllâllezîne âmenû ve amilû’s- sâlihâti ve tevâsav bi’l- hakkı ve tevâsav bi’s- sabrı.: Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.” (Asr 103/3)


Resim KUR'ÂN-ı KERÎMde Sâliha Kadınlar.:

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا
Resim---"Er ricâlu kavvâmûne alâ’n- nisâi bi mâ faddalallâhu ba’dahum alâ ba’dın ve bi mâ enfekû min emvâlihim. Fe’s- sâlihâtu kânitâtun hâfizâtun li’l- gaybi bi mâ hafizallâh (hafizallâhu). Vellâtî tehâfûne nuşûzehunne fe ızûhunne vahcurûhunn (vahcurûhunne) fî’l- medâcıı vadrıbûhunne, fe in ata’nekum fe lâ tebgû aleyhinne sebîlâ (sebîlen). İnnallâhe kâne aliyyen kebîrâ (kebîran).: Erkekler, mallarından (kadınlar için mehir ve nafaka olarak) harcamaları sebebiyle ve Allah’ın, onların bir kısmını, diğerlerine üstün kılmasından dolayı, kadınların üzerinde daha çok kâimdirler (koruyup gözetici, idare edicidirler). Bu bakımdan salih amel (nefs tezkiyesi) yapan kadınlar itaatkârdırlar, Allah’ın (onların haklarını ve iffetlerini) korumasıyla, onlar da gaybde (kocalarının yokluğunda hem kendilerini, hem kocalarının mal ve şerefini) koruyucudurlar. İtaatsizliklerinden (baş kaldırmalarından) korktuğunuz (kadınlara) ise (önce) nasihat ediniz. Ve (sonra da) yataklarında yalnız bırakınız. Ve (hâlâ itaat etmezlerse) onlara vurunuz. Bundan sonra eğer size itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Muhakkak ki Allah Âli’dir (yücedir), Kebîr'dir (büyüktür).” (Nisâ 4/34)

وَمَن يَعْمَلْ مِنَ الصَّالِحَاتَ مِن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ وَلاَ يُظْلَمُونَ نَقِيرًا
Resim---"Ve men ya’mel mine’s- sâlihâti min zekerin ev unsâ ve huve mu’minun fe ulâike yedhulûne’l- cennete ve lâ yuzlemûne nakîrâ (nakîran).: Ve erkeklerden veya kadınlardan mü’min olarak, kim salih amel (nefs tezkiyesi) yaparsa o taktirde, işte onlar, cennete girerler ve onlara hurma çekirdeğinin lifi kadar (zerre kadar) bile zulmedilmez.” (Nisâ 4/124)


Resim KUR'ÂN-ı KERÎMde Bakiyatü's- Sâlihatü.:

الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا
Resim---"El mâlu ve’l- benûne zînetu’l- hayâti’d- dunyâ, ve’l- bâkıyâtu’s- sâlihâtu hayrun inde rabbike sevâben ve hayrun emelâ (emelen).: Mal ve çocuklar dünya hayatının ziynetidir (süsüdür). Bâki (kalıcı) olan salih ameller (nefsi ıslâh edici ameller), sevap olarak ve emel (ümit) olarak, Rabbinin katında daha hayırlıdır.” (Kehf 18/46)

وَيَزِيدُ اللَّهُ الَّذِينَ اهْتَدَوْا هُدًى وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ مَّرَدًّا
Resim---"Ve yezîdullâhullezînehtedev huden, ve’l- bâkıyâtu’s- sâlihâtu hayrun inde rabbike sevâben ve hayrun meraddâ (meradden).: Ve Allah, hidayette (hidayete ermiş) olanların hidayetini arttırır. Bâki olan salih ameller, Rabbinin indinde sevap bakımından daha hayırlıdır ve dönüş (karşılığı olan mükâfat) bakımından (da) daha hayırlıdır.” (Meryem 19/76)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2018, 15:31 
Çevrimiçi
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10886
Resim YÜZ KARAsı!.

ZuLüm İSLÂM KADınına
=>ŞEYtÂNLarı-nın ADına!.
EL Müntakim ALLAH ALsın
ASİYE’sinin =>MURADına!.

celle celâlihu..

EL Müntakim: Suçluları, adaleti ile hak ettikleri cezâya çarptıran, kendisine isyan edenleri, âsileri, canîleri, azgınları şiddetle cezâlandıran. Kulun hak ettiği cezâ ne ise onun cezâsını tam olarak veren demektir. Zarar verenin yaptığının karşılığıyla ödeştiren..

El Müntâkimü:

Resim

ResimALLAHu zü’L- CeLÂL Kur'ÂN-ı Kerîminde SÂLİHa KADINLarımız;

İSLÂM DİNimizde, Erkek BaBadaki RAHMÂNîYyet TAMMLığını, Kadın ANNedeki RAHÎMîYyetLe TÜMMLeyen KADINLarımız.;

وَإِذْ قَالَتِ الْمَلاَئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاكِ وَطَهَّرَكِ وَاصْطَفَاكِ عَلَى نِسَاء الْعَالَمِينَ
Resim---"Ve iz kâleti’l- melâiketu yâ meryemu innallâhastafâki ve tahhareki vestafâki alâ nisâi’l- âlemin (âlemîne).: Ve melekler şöyle demişlerdi: "Ey Meryem muhakkak ki ALLAH, seni seçti ve tertemiz yarattı ve seni âlemlerin kadınları üzerine üstün kıldı.” (Âl-i İmrân 3/42)

وَلاَ تَتَمَنَّوْاْ مَا فَضَّلَ اللّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ لِّلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبُواْ وَلِلنِّسَاء نَصِيبٌ مِّمَّا اكْتَسَبْنَ وَاسْأَلُواْ اللّهَ مِن فَضْلِهِ إِنَّ اللّهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا
Resim---"Ve lâ tetemennev mâ faddalallâhû bihî ba’dakum alâ ba’d (ba’dın). Li’r- ricâli nasîbun mimmâktesebû ve li’n- nisâi nasîbun mimmâktesebn (mimmektesebne. Ves’elûllâhe min fadlihî. İnnallâhe kâne bi kulli şey’in alîmâ (alîmen).: Ve ALLAH'ın bazınızı, bazınıza üstün kıldığı şeyleri temenni etmeyin (istemeyin). Erkekler için, kazandıklarından bir nâsib vardır ve kadınlar için de, kazandıklarından bir nâsib vardır. Ve ALLAH'tan, O'nun fazlından isteyin. Muhakkak ki ALLAH, herşeyi en iyi bilendir.” (Nisâ 4/32)

وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ وَرِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَكْبَرُ ذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ
Resim---"Vaadallâhul mu’minîne ve’l- mu’minâti cennâtin tecrî min tahtihâ’l- enhâru hâlidîne fîhâ ve mesâkine tayyibeten fî cennâti adnin, ve rıdvânun minallâhi ekber (ekberu), zâlike huve’l- fevzu’l- azîm (azîmu).: ALLAH, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara orada ebedî kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vaadetti. Adn cennetlerinde güzel meskenler (vardır). Ve (bunların) en büyüğü, ALLAH’tan bir rızadır (ALLAH’ın razı olmasıdır). İşte o, fevz-ül azîmdir (en büyük kurtuluştur).” (Tevbe 9/72)

الْخَبِيثَاتُ لِلْخَبِيثِينَ وَالْخَبِيثُونَ لِلْخَبِيثَاتِ وَالطَّيِّبَاتُ لِلطَّيِّبِينَ وَالطَّيِّبُونَ لِلطَّيِّبَاتِ أُوْلَئِكَ مُبَرَّؤُونَ مِمَّا يَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِيمٌ
Resim---"El habîsâtu li’l- habîsîne ve’l- habîsûne li’l- habîsât (habîsâti), ve’t- tayyibâtu li’t- tayyibîne ve’t- tayyibûne lit tayyibâti, ulâike muberraûne mimmâ yekûlûn (yekûlûne), lehum magfiratun ve rızkun kerîm (kerîmun).: Kötü kadınlar, kötü erkekler içindir. Kötü erkekler, kötü kadınlar içindir. Temiz kadınlar, temiz erkekler içindir. Temiz erkekler, temiz kadınlar içindir. İşte onlar, (kendileri haklarında) söylenenlerden berî (uzak) olanlardır. Onlar için mağfiret (günahların sevaba çevrilmesi) ve kerim (ALLAH’tan ikram edilen) rızık vardır.” (Nûr 24/26)

إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا
Resim---"İnne’l- muslimîne ve’l- muslimâti ve’l- mu’minîne ve’l- mu’minâti ve’l- kânitîne ve’l- kânitâti ve’-s sâdikîne ve’s- sâdikâti ve’s- sâbirîne ve’s- sâbirâti ve’l- hâşiîne ve’l- hâşiâti ve’l- mutesaddikîne ve’l- mutesaddikâti ve’s- sâimîne ve’s- sâimâti ve’l- hâfızîne furûcehum ve’l- hâfızâti ve’z- zâkirînallâhe kesîran ve’z- zâkirâti eaddallâhu lehum magfiraten ve ecran azîmâ (azîmen).: Şüphesiz, müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, gönülden (ALLAH'a) itaat eden erkekler ve gönülden (ALLAH'a) itaat eden kadınlar, sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, saygıyla (ALLAH'tan) korkan erkekler ve saygıyla (ALLAH'tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, ALLAH'ı çokca zikreden erkekler ve (ALLAH'ı çokca) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için ALLAH bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır.” (Ahzâb 33/35)

فِيهِنَّ خَيْرَاتٌ حِسَانٌ
Resim---"Fîhinne hayrâtun hisân (hisânun).: Onlarda (cennetlerde), hayırlı güzel kadınlar vardır.” (Rahmân 55/70)Hayrâtun.: hayırlı olanlar, şükür ve hamde vesile olanlar.
Hisânun.: güzel olanlar, güzeller, güzel kadınlar.


Ve MuhaMMedî Müsli-Mü’mince Kur'ÂN-ı Kerîm DUÂmız;

رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِمَن دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَبَارًا
Resim---"Rabbigfirlî ve li vâlideyye ve li men dehale beytiye mu’minen ve li’l- mu’minîne ve’l- mu’minât (mu’minâti) ve lâ tezidi’z- zâlimîne illâ tebârâ (tebâran).: Rabbim, beni, annemi, babamı ve evime mü’min olarak girenleri ve mü’min kadınları ve mü’min erkekleri mağfiret et. Zalimlere helâkından başka bir şeyi artırma.” (Nûh 71/28)ResimRASÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem Hadis-i Şeriflerinde SâLiHa KaDıNLaR.:

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz, Sâliha Kadının İslâm Dîninde yerini BUYurmuştur.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Bana dünyanızdan, kadın ve güzel koku sevdirildi; namaz da gözümün nûru kılındı.” buyurdu.
(Nesâî, İşretü’n- Nisâ, 10; İ. Ahmed, III, 128, 199)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Cennet annelerin ayakları altındadır!” buyurdu.
(Nesâî, Cihâd, 6; İ. Ahmed, III, 429; Süyûtî, I, 125)

Sâliha Kadının üç vasfı vardır.: Sevgi, itaat ve sadakat..

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Dünya (başlı başına) bir faydalanma (imkanı) dır. Dünyanın en hayırlı ni’meti de sâliha kadındır." buyurdu..
(Abdullah b. Amr (b. el-Âs) radıyallahı anh'den; Müslim, rada' 64; Nesaî, nikah 15; Ahmed b. Hanbel, II, l68; Abd bin Humeyd Müsned hadis no: 327;Beğai, Şerhus Sünne hadis no: 2241; Ebi Nuaym, Hilyetü’l- Evliya hadis no: 4364.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Mü'min, takvâdan sonra, sâliha bir eş kadar hiçbir hayır ve mutluluktan yararlanmış değildir. Sâliha kadın, kocası kendisine bir şey emrettiği zaman itaat eder, yüzüne baktığında onu sevince gark eder, hakkında yemin etse, onu yerine getirir, bırakıp bir yere gidecek olsa nefsi ve malı hakkında hiç bir endişe duymaz, emin olur.” buyurdu..
(Ebu Umame radıyallahı anh'den;İbn Mace, Sünen nikah 5 hadis no: 1857; Mişkatu'l- Mesabih, hds. no:3095. İbn Hacer, Mekasidu’l- Hasene: zâif ama hadisin şâhidi var dedi.)

Resim---Sevban radiyallahu anhu: "Altın ve gümüşü biriktirenler âyet-i kerimesi nâzil olduğunda, biz, Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem ile birlikte yolculukta bulunuyorduk. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’in sahabilerinden bazıları: "Altın ve gümüş hakkında bu hüküm indi. Hangi malın daha hayırlı olacağını bilsek te onu mal edinsek." dediler. Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Bunların en hayırlısı, zikreden dil, şükreden kalb ve kocasının imânına (dinine) yardımcı olan mü’min bir eş." buyurdu.
(Tirmizî; Tefsir: 9/9 hadis no: 3094; İmam Ahmed, Zühd hadis no: 139. Tirmizî: hadis hasendir demiştir.)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّ كَثِيرًا مِّنَ الأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَن سَبِيلِ اللّهِ وَالَّذِينَ يَكْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّةَ وَلاَ يُنفِقُونَهَا فِي سَبِيلِ اللّهِ فَبَشِّرْهُم بِعَذَابٍ أَلِيمٍ
Resim---"Yâ eyyuhâllezîne âmenû inne kesîran mine’l- ahbâri ve’r- ruhbâni le ye'kulûne emvâle’n- nâsi bi’l- bâtıli ve yasuddûne an sebîlillâh (sebîlillâhi), vellezîne yeknizûne’z- zehebe ve’l- fıddate ve lâ yunfikûnehâ fî sebîlillâhi fe beşşirhum bi azâbin elîm (elîmin).: Ey iman edenler! Muhakkak ki; ahbarlardan (yahudi âlimlerden) ve ruhbanlardan (rahiblerden) çoğu, mutlaka insanların mallarını bâtılla (boş yere, haksız olarak) yerler ve ALLAH’ın yolundan engellerler (mâni olurlar). Ve altın ve gümüşü biriktiren ve onu ALLAH yolunda infâk etmeyen kimseler; artık onlara elîm azabı haber ver.” (Tevbe 9/34)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Dört şey kime verilmişse dünya ve âhiret hayırları ona verilmiştir: Lisan-ı Zâkir (Zikreden dil), Kalb-i Şâkir (Şükreden kalb), Belâya sabreden Beden, nefsine hıyanetlik etmeyen, efendisinin malını canı gibi muhafaza edip dininde ona yardımcı olan sâliha kadın“ buyurdu..
(İbni Abbas radiyallahu anhuma'dan; Taberanî, Mucemü’l- Evsat hadis no: 7212; Ehadisu’l- Muhtar hadis no: 3817; Şecerî, Emali’l- Humeysiyeh hadis no: 862; Hafız Münzirî, Tergibde; Taberanînin hadisi iki isnadla rivâyet ettiğini birinin isnadının ceyyid olduğu bildirmiştir ve hadisi an tariki ile zikretmiştir.)

Resim---İbni Abbas radiyallahu anhuma dedi ki: “Nebi aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Size sahib olabilceğiniz en değerli hazineyi haber vereyyim mi: "Kişi sâliha bir kadınla evlenmekten daha büyük bir hayra nail olmamıştır. Sâliha kadın; ona baktığın zaman içini rahatlatan, emrettiğin zaman itaat eden, yanında olmadığın zaman namusunu ve malını koruyan kadındır." buyurdu.
(Hakim Müstedrek hadis no: 1418; ve 3210. Hakim dedi ki hadis sahihtir.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "ALLAH kime sâliha bir eş nâsib etmişse, dininin yarısına (yarısını korumasına) yardım etmiş demektir. O halde o da dininin değer yarısını korumada ALLAH’tan korksun!." buyurdu.
(Taberanî, Mucemü’l- Evsat hadis no: 972; Hakim Müstedrek; Beyhakî, Şuabu’l- İman hadis no: 5072; Heysemî, Mecmauz- Zevâid, h. no: 7434; İbn Hacer, Metalibu’l- Aliye hadis no: 2268. Elbanî Sahihu’l- Terğibte hadisi hakkında hasen li ğayrihidir dedi. Hakim ise, sahihtir dedi.)

Beyhakînin rivâyeti ise şöyle: “Kul evlendiği zaman dininin yarısını korumuştur diğer yarısında ise ALLAHtan korksun" şeklindedir..

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye