DUA

Kullanıcı avatarı
kalb-i viran
Yeni Üye
Yeni Üye

DUA

Mesaj gönderen kalb-i viran »

OKYANUSLARI YARMAYA MUKTEDİR OLAN ALLAH'IM!..
BİZİ SEBEPLER ARASINDA OYALAMA!..
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Re: DUA

Mesaj gönderen mim ile nun »

Hiç bir dileğim yok senden Yâ Rabbî istediğin gibi olayım yeter
Muhabbet benliğin en mühim merhemidir ⊙
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Mesaj gönderen mim ile nun »

Benden bana
Senden sana
Hepsinden O'na sığındım!.
Muhabbet benliğin en mühim merhemidir ⊙
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Sabahleyin, Geceleyin Ve Yatarken Okunacak Dualar

193- Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh) Sahîh bir isnadla rivayet edil­diğine göre, Ebû Bakir Es Sıddîk (Radıyallahu Anh) dedi ki: Ya Resûlallah!

Sabahladığım ve gecelediğim vakitlerde söyleyeceğim bir takım sözler (teş­bihler) bana emret.

Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu ki, sabahladığın za­man, gecelediğin zaman ve yatağına girdiğin zaman şunları şöyle:

"Allâhümme fâtınssemâvâti ve'î-arzı, âlime'l-gaybi ve'ş-şehâdeti, rabbe külli şey'in ve melîkehu. Eşhedü en lâ ilahe illâ ente. Eûzü bike min şerri nefsî ve şerri*ş'-şeytâni ve şirkihi."

(Ey gökleri ve arzı yaratan, gaybi ve hazin bilen, her şeyin Rabbi ve maliki olan yüce Allah'ım! Şahidlik ederim ki, Senden başka ilâh yoktur. Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve şirkinden Sana sığınırım"[14]

194- Geçen hadisin benzerini Ebû Malik EI-Eş'arî'nin rivayetinden (radıyallahu Anh) naklettik. Şöyle ki, ashab sordular: Ya Resûlallah! Bize bir duâ öğret ki, onu sabahladığımız zaman, akşamladığımız zaman, yattı­ğımız zaman söyleyelim. Bunun üzerine Peygamber o duayı söyledi. Aynı zamanda ravi, "Ve şirkihi" kelimesinden sonra şu sözü de ilâve etti:

"Ve en nakterife sûen ala enfüsinâ ev necürrehu ala müsîimin." (Nefsimize kötülük kazanmaktan yahud kötülüğü bir müslümana çek­mekten (Ya Rab, Sana sığınırız). .."[15]

Metinde geçen "şirk" kelimesi, şirk ve şerek diye iki şekilde okunur. Birinci şekilde "şirk" olarak okununca, Allah'a ortak koşmaya götüren her şeyden Allah'a sığınma manasını taşır. îkinci şekilde "Şerek" olarak okunursa, şeytanın tuzaklarından Allah'a sığınma manasında olur.

Alıntı:İmam Nevevi-dualar
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

-Allahümme bihuşuil-kalbi indes-sücudi leke ya seyyidi biğayri cühudin ve bike ya Allah ya Celil fela şey'e yüdanike fil-vefai bil-uhudi ve bikürsiyyikel-mükelleli binnuri ila arşikel-mecidi ve bima kane tahte arşike hakkan kable en tahlukas-semavati ve savt'er-ruudi künte iz künte misle ma lem tezel katt ilahen urifte bit-tevhidi fec'alni minel-muhibbine vel-mahbubin'el-mukarrebin'el-aşıkın.Ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah.

- Allah'ım, kalb huzuru ile secde halimde sana sığınıyorum; inkarsız ve inatsız olarak ey efendim.
Dileğimi sana arz ediyorum ya Allah, ya Celil, verilen sözlere senin kadar vefa gösteren yoktur.
Nurla süslü kürsiden itibaren büyük, şerefli arşına kadar ne varsa onların hürmetine. Semaları, raad seslerini hak olarak yaratmadan evvel arşın altında bulunanlar hürmetine...
Sen sen olalı, benzeri olmayan tekliğinle bilinen ilahsın. Senden diliyorum: Beni zatın için sevenlerden, sevilenlerden, yakınlık bulanlardan, aşıklardan eyle.
Ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah.
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Âmin Yâ Rahmân! Yâ Rahim! Ya Settâr! Yâ Gaffâr Yâ ALLAH Celle Celalehu...

ZEVK

Dingin bir Beden’le Zikret ve Üzme!
Singin bir Nefis’le Fikret ve Üzülme!
Yungun bir Kalb’le Şükret ve Sev!
Yangın bir Ruh’la Sabret ve Sevil!.

Kulihvani
Resim

“Dua Köşesi” sayfasına dön