HASBİYALLAH...

Kullanıcı avatarı
fatmaana
Aktif Üye
Aktif Üye

HASBİYALLAH...

Mesaj gönderen fatmaana »

HASBİYALLAH VENİ’MEL VEKÎL…

Ne iyi, ne âlâ, ne güzel Vekil olan Allah yeter bana…
Sık sık okuduğum ve de çok sevdiğim bu güzel duayı kardeşlerimle paylaşmak istedim..
Muhammedi muhabbetle dua BİRliğimzde ve BİZliğimizde..

ARABÇASI :

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

حَسْبِيَ اللّهُ تتَبارَكَ و تَعلى لِدِينِي
حَسْبِيَ اللّهُ عزَّ وَ جَلَّ لِدُنْيايي
حَسْبِيَ اللّهُ الْجَوادُ الْكَريمُ لِمَا أهَمَّنِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْحَكِيمُ الْقَوِيُّ لِمَا بَغَى عَلَيَّ
حَسْبِيَ اللّهُ الْعَزِيزُ الشَّديدُ لِمَنْ خَدَعَنِي بِسُوءاٍ
حَسْبِيَ اللّهُ الرَّحِيمُ عِنْدَ الْمَوْتُ
حَسْبِيَ اللّهُ الرَّؤُفُ عِنْدَ الْمَسْأَلَةِ فِي القَبْرِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْكَرِيمُ عِنْدَ الْحِسابِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْوَدُودُ عِنْدَ الْمِيزَانِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْقادِرُ عِنْدَ الصِّرَاطِي
حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

TÜRKÇESİ :

Bismillahirrahmanirrahim

Hasbiyallahü Tebâreke ve Teâlâ lidinî,
Hasbiyallahü Azze ve Celle lidünyayî.
Hasbiyallahü’l- Cevadü’l- Kerîmü limâ ehemmenî.
Hasbiyallahü’ı- Hakîmü’l- Kaviyyü limâ begâ aleyye.
Hasbiyallahü’l-Azîzü’ş- Şedîdü limen hadeanî bisû’in.
Hasbiyallahü’r- Rahîmü inde’l- mevt.
Hasbiyallahü’r- Raufü inde’l- mes’eleti fî’l- kabrî
Hasbiyallahü’l- Kerimü inde’l- hisâbî
Hasbiyallahü’l- Vedûdü inde’l-mîzânî
Hasbiyallahü’l- Kâdirü inde’s- sıratî
Hasbiyallahü la ilâhe illâ hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbü’l- arşi’l- azîm..

MÂNÂSI :

Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla.

Dinim için Allah Tebâreke ve Teâlâ bana yeter, kâfidir.
Dünyam için Allah Azze ve Celle bana yeter, kâfidir.
Gam, keder ve sıkıntılı anımda Cevadü’l- Kerîm olan Allah bana yeter.
Bana yapılacak azgınlık anında Hakîmü’l- Kaviyy olan Allah bana yeter.
Bana kötülük yapmak için kurulan tuzaklara karşı Azîzü’ş- Şedîd olan Allah bana yeter.
Ölüm anımda Rahîm olan Allah bana yeter.
Kabir sorularım anında Rauf olan Allah bana yeter.
Hisabım görülmesi anında olan Allah bana yeter.
Mizanımda tartı anında Vedûd olan Allah bana yeter.
Sırat köprüsünü geçme anımda Kâdir olan Allah bana yeter.
Allah bana yeter. O'ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O'na güvenip dayanırım. O yüce Arş'ın sahibidir…

ÂYET:

فَإِن تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ
“(Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym : Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O'ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O'na güvenip dayanırım. O yüce Arş'ın sahibidir.” (Tevbe 9/129)

KELİMELER :

Hasbi : Karşılıksız. Allah rızası için.
Hemm : Gam, keder, tasa, hüzün.
Hida’ : Hile. Düzen kurmak. Aldatmak için yapılan oyun.
Tebârek : Mübarek etsin (mealinde dua.) Teâlâ gibi mâzi fiiliyle mübalâğa ile bereketin Allah'tan zuhurunu ifade eder. (Bak: Bereket) (Suyun havuzda yükselmesi halinden alınmıştır.)
Teâlâ :"Nâmı büyük" meâlinde olup. Cenab-ı Hakk'ın (C.C.) kudsiyet ve büyüklüğü için hürmeten söylenir.
Cevad : (Cevvad) Çok çok ihsan eden. Çok cömert.
Kerîm : Her şeyin iyisi, faydalısı. Kerem ile muttasıf olan, ihsan ve inayet sâhibi. Şerefli ve izzetli. Muhterem, cömert, müsamahakâr. (Kur'an-ı Kerim tâbirindeki kerim; muazzez, mükerrem mânâsınadır. Kur'an-ı Kerim'de bu kelime 27 defa geçer ve ancak iki defa Cenab-ı Hak hakkında kullanılmıştır.)
El Kerîmü : Her hususta; iyilik, faydalılık, fazîlet ve kerem ile sıfatlanmış. İhsân ve inâyet sahibi. Şerefli ve izzetli, muhterem ikrâm edici, cömert, musamahakâr, muazzez, mükerrem olan. Mutlak Kerîm olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.
El Hakîmü : Hikmet sahibi olup, başkasını müdahale ettirmeden hükmeden ve idâre eden; Gâlib olup Hak ve adâlet üzere yürüten, her işi lâzım, lâyık ve yerli yerinde olan. Hakîm-i Mutlak. Mutlak hikmet sahibi Alîm ve Hakîm olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Hüküm ve hikmet sahibi, hükmünü hikmetle uygulayan ve uygulatan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.
El Kavîyyü : Sağlam,zorlu, kavî, kudreti ve kuvveti var olup, yok edilemeyen. Gücü yeten. İ'timad edilen mu'temed. Sahihliği sağlam olan...
El Azîz : İzzetli, onurlu, şanlı, dosd, gücü galebe çalan ve asla yenilmeyen. Asla emsâli olmayan, mutlak ihtiyaç duyulan ve hiç ulaşılamayan. Bu üçü bir arada olan. Azîz; değerli, şerefli, güçlü ve daima üstün gelen, kudret ve kuvveti daim olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Mutlak üstün, şerefli, mükerrem, sevgili, varlığı nâdir olan, kuvvetli, galib, melîk olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.
Eş Şedîdü : Azabı çok sıkı ve şiddetli olan. Mutlak şiddet, kuvvet ve kudret sahibi olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.El Kâdir : Her hususta mutlak kudret (güc, tâkat, varlık, ehliyet, kabiliyet, becerebilme, zenginlik, ALLAH Tealâ'ya mahsus ezelî ve ebedî ve şu anda bütün kâinâtta tasarruf etme sıfatı) sahibi ve kudretin asıl kaynağı.
Sû’ : Kötülük. * İyi olmayan. Kötü, fena.
Rahîm : (Rahmet. den) Rahmet edici, merhamet eyleyen. Rahmedici. Muhafaza eden, bağışlayan. Rahmet ve merhamet sahibi, şefkat eden, gufran sahibi. (Kur'an-ı Kerim'de bu isim 220 defa zikredilir.)
Er Rahîmü : Hakka inanıp hayrı işleyen kullarına merhametiyle beraber muhabbeten Muhammedî Neşe'yi yaşatan ve âhirinde ihsan edici olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Koşullu, hakka iman ve hayrı amel edinen kullarına özellikle dünya, din ve âhiretlerinde RAHÎM olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Özellikle hak edene (şartlı: kurallara uyan mü'mine) çok merhamet edip esirgeyici. Mü'mine Âhirî Rahîm. Enfüsî, vücubî...
Er Raufu : Çok acıyan, çok merhamet eden, pek esirgeyen, re'fet eden, şefkatlı olan. Çok esirgeyen, çok merhamet ve şefkat gösteren ALLAH-U ZÜ'LCELÂL.
Mes’ele : Ehemmiyetli iş. Halledilmesi lâzım iş.
Vedûd : Çok şefkatli. Kendisine çok sevgi beslenen. Cenâb-ı Hak.
El Vedûdü : Çok sevilen mevdûd, mâşuk...Ve dosdlarını (velîyullah) çok seven ve çok sevilen ALLAH (celle celâluhu)...Salih kullarına sevgi, rıza, rahmet ve ihsanı çok olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL…
Mîzân : Terazi, ölçü, tartı. * Akıl, idrak, muhakeme. Mikyas.
Sırat : Cennet'e gidebilmek için herkesin üzerinden geçmeğe mecbur olduğu ve Cehennem üzerine kurulmuş olan köprü.
[url=http://www.muhammedinur.com][img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/mesajresimleri/ftm11fh9.gif[/img][/url]
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: HASBİYALLAH...

Mesaj gönderen sdemir »

Allah razı olsun...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Re: HASBİYALLAH...

Mesaj gönderen habibi »

fatmaana yazdı:HASBİYALLAH VENİ’MEL VEKÎL…

Ne iyi, ne âlâ, ne güzel Vekil olan Allah yeter bana…
Sık sık okuduğum ve de çok sevdiğim bu güzel duayı kardeşlerimle paylaşmak istedim..
Muhammedi muhabbetle dua BİRliğimzde ve BİZliğimizde..

ARABÇASI :

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

حَسْبِيَ اللّهُ تتَبارَكَ و تَعلى لِدِينِي
حَسْبِيَ اللّهُ عزَّ وَ جَلَّ لِدُنْيايي
حَسْبِيَ اللّهُ الْجَوادُ الْكَريمُ لِمَا أهَمَّنِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْحَكِيمُ الْقَوِيُّ لِمَا بَغَى عَلَيَّ
حَسْبِيَ اللّهُ الْعَزِيزُ الشَّديدُ لِمَنْ خَدَعَنِي بِسُوءاٍ
حَسْبِيَ اللّهُ الرَّحِيمُ عِنْدَ الْمَوْتُ
حَسْبِيَ اللّهُ الرَّؤُفُ عِنْدَ الْمَسْأَلَةِ فِي القَبْرِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْكَرِيمُ عِنْدَ الْحِسابِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْوَدُودُ عِنْدَ الْمِيزَانِي
حَسْبِيَ اللّهُ الْقادِرُ عِنْدَ الصِّرَاطِي
حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

TÜRKÇESİ :

Bismillahirrahmanirrahim

Hasbiyallahü Tebâreke ve Teâlâ lidinî,
Hasbiyallahü Azze ve Celle lidünyayî.
Hasbiyallahü’l- Cevadü’l- Kerîmü limâ ehemmenî.
Hasbiyallahü’ı- Hakîmü’l- Kaviyyü limâ begâ aleyye.
Hasbiyallahü’l-Azîzü’ş- Şedîdü limen hadeanî bisû’in.
Hasbiyallahü’r- Rahîmü inde’l- mevt.
Hasbiyallahü’r- Raufü inde’l- mes’eleti fî’l- kabrî
Hasbiyallahü’l- Kerimü inde’l- hisâbî
Hasbiyallahü’l- Vedûdü inde’l-mîzânî
Hasbiyallahü’l- Kâdirü inde’s- sıratî
Hasbiyallahü la ilâhe illâ hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbü’l- arşi’l- azîm..

MÂNÂSI :

Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla.

Dinim için Allah Tebâreke ve Teâlâ bana yeter, kâfidir.
Dünyam için Allah Azze ve Celle bana yeter, kâfidir.
Gam, keder ve sıkıntılı anımda Cevadü’l- Kerîm olan Allah bana yeter.
Bana yapılacak azgınlık anında Hakîmü’l- Kaviyy olan Allah bana yeter.
Bana kötülük yapmak için kurulan tuzaklara karşı Azîzü’ş- Şedîd olan Allah bana yeter.
Ölüm anımda Rahîm olan Allah bana yeter.
Kabir sorularım anında Rauf olan Allah bana yeter.
Hisabım görülmesi anında olan Allah bana yeter.
Mizanımda tartı anında Vedûd olan Allah bana yeter.
Sırat köprüsünü geçme anımda Kâdir olan Allah bana yeter.
Allah bana yeter. O'ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O'na güvenip dayanırım. O yüce Arş'ın sahibidir…

ÂYET:

فَإِن تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ
“(Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym : Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O'ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O'na güvenip dayanırım. O yüce Arş'ın sahibidir.” (Tevbe 9/129)

KELİMELER :

Hasbi : Karşılıksız. Allah rızası için.
Hemm : Gam, keder, tasa, hüzün.
Hida’ : Hile. Düzen kurmak. Aldatmak için yapılan oyun.
Tebârek : Mübarek etsin (mealinde dua.) Teâlâ gibi mâzi fiiliyle mübalâğa ile bereketin Allah'tan zuhurunu ifade eder. (Bak: Bereket) (Suyun havuzda yükselmesi halinden alınmıştır.)
Teâlâ :"Nâmı büyük" meâlinde olup. Cenab-ı Hakk'ın (C.C.) kudsiyet ve büyüklüğü için hürmeten söylenir.
Cevad : (Cevvad) Çok çok ihsan eden. Çok cömert.
Kerîm : Her şeyin iyisi, faydalısı. Kerem ile muttasıf olan, ihsan ve inayet sâhibi. Şerefli ve izzetli. Muhterem, cömert, müsamahakâr. (Kur'an-ı Kerim tâbirindeki kerim; muazzez, mükerrem mânâsınadır. Kur'an-ı Kerim'de bu kelime 27 defa geçer ve ancak iki defa Cenab-ı Hak hakkında kullanılmıştır.)
El Kerîmü : Her hususta; iyilik, faydalılık, fazîlet ve kerem ile sıfatlanmış. İhsân ve inâyet sahibi. Şerefli ve izzetli, muhterem ikrâm edici, cömert, musamahakâr, muazzez, mükerrem olan. Mutlak Kerîm olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.
El Hakîmü : Hikmet sahibi olup, başkasını müdahale ettirmeden hükmeden ve idâre eden; Gâlib olup Hak ve adâlet üzere yürüten, her işi lâzım, lâyık ve yerli yerinde olan. Hakîm-i Mutlak. Mutlak hikmet sahibi Alîm ve Hakîm olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Hüküm ve hikmet sahibi, hükmünü hikmetle uygulayan ve uygulatan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.
El Kavîyyü : Sağlam,zorlu, kavî, kudreti ve kuvveti var olup, yok edilemeyen. Gücü yeten. İ'timad edilen mu'temed. Sahihliği sağlam olan...
El Azîz : İzzetli, onurlu, şanlı, dosd, gücü galebe çalan ve asla yenilmeyen. Asla emsâli olmayan, mutlak ihtiyaç duyulan ve hiç ulaşılamayan. Bu üçü bir arada olan. Azîz; değerli, şerefli, güçlü ve daima üstün gelen, kudret ve kuvveti daim olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Mutlak üstün, şerefli, mükerrem, sevgili, varlığı nâdir olan, kuvvetli, galib, melîk olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.
Eş Şedîdü : Azabı çok sıkı ve şiddetli olan. Mutlak şiddet, kuvvet ve kudret sahibi olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL.El Kâdir : Her hususta mutlak kudret (güc, tâkat, varlık, ehliyet, kabiliyet, becerebilme, zenginlik, ALLAH Tealâ'ya mahsus ezelî ve ebedî ve şu anda bütün kâinâtta tasarruf etme sıfatı) sahibi ve kudretin asıl kaynağı.
Sû’ : Kötülük. * İyi olmayan. Kötü, fena.
Rahîm : (Rahmet. den) Rahmet edici, merhamet eyleyen. Rahmedici. Muhafaza eden, bağışlayan. Rahmet ve merhamet sahibi, şefkat eden, gufran sahibi. (Kur'an-ı Kerim'de bu isim 220 defa zikredilir.)
Er Rahîmü : Hakka inanıp hayrı işleyen kullarına merhametiyle beraber muhabbeten Muhammedî Neşe'yi yaşatan ve âhirinde ihsan edici olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Koşullu, hakka iman ve hayrı amel edinen kullarına özellikle dünya, din ve âhiretlerinde RAHÎM olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL. Özellikle hak edene (şartlı: kurallara uyan mü'mine) çok merhamet edip esirgeyici. Mü'mine Âhirî Rahîm. Enfüsî, vücubî...
Er Raufu : Çok acıyan, çok merhamet eden, pek esirgeyen, re'fet eden, şefkatlı olan. Çok esirgeyen, çok merhamet ve şefkat gösteren ALLAH-U ZÜ'LCELÂL.
Mes’ele : Ehemmiyetli iş. Halledilmesi lâzım iş.
Vedûd : Çok şefkatli. Kendisine çok sevgi beslenen. Cenâb-ı Hak.
El Vedûdü : Çok sevilen mevdûd, mâşuk...Ve dosdlarını (velîyullah) çok seven ve çok sevilen ALLAH (celle celâluhu)...Salih kullarına sevgi, rıza, rahmet ve ihsanı çok olan ALLAH-U ZÜ'L-CELÂL…
Mîzân : Terazi, ölçü, tartı. * Akıl, idrak, muhakeme. Mikyas.
Sırat : Cennet'e gidebilmek için herkesin üzerinden geçmeğe mecbur olduğu ve Cehennem üzerine kurulmuş olan köprü.

Allah'ım! İman İle Özümüzü, Haya İle Yüzümüzü, Edep İle Sözümüzü bir eyle .!

Amin
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]

“Dua Köşesi” sayfasına dön