KIZIMLA SOHBETLER

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: KIZIMLA SOHBETLER

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Tamersah Tarik can kardesim,
Dilara'nin bunu demesi hakikaten muhtesem bir olay, bende burdan buna cok sevindim, paylastigin icin Allah razi olsun. Insani sasirtmakta masaALLAH :)

Allah her daim onlarin minik yureklerini namaz uzere kilsin insaALLAH ve buyuduklerindede bundan ayirmasin insaALLAH.
Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Der-Ya can,
Filmdeki diyalogu yazmaniz ne harika , Allah razi olsun, ceviri listesine aliyorum derhal.
Es-Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Muhammedi Can kardeşimİZ Gariban,
BİZ'de, BİZ'ce teŞEKKÜR ederİZ emekleriniz, hizmetleriniz NUR OLsun dileğiyle..
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Bir aydır, “Ilgaz Anadolunun” şarkısını söylüyoruz, “bizim çocuklar türkçe kelimelere âşina olsunlar, alışsınlar” diye her yolu deniyoruz.
Dedim “ne o yani siz çocuk korolarının sadece ingilterede olduğunu mu sanıyorsunuz, bizim şarkılarımız yok mu?” dedim.
Bizimkiler “hani nerde?” dediler, girdik mi yotube'a , hemen “Ilgaz Anadolunun” dedim, tak çıktı karşımıza bir çocuk korosu başladı “Ilgaz anadolunun” diye , arkada da dağlar kuzular eşliğinde.
Hoşuna gitti bizimkilerin, sabah-akşam "Ilgaz Anadolunun sen yüce bir dağısın". "I" harfini diyemiyorlar tabi “Yilgaz” diyorlar “Ilgaz”a habirem aynı satırı tekrar.
Bir iki hafta derken öğrendiler şarkıyı tabi.

Geçen gün bizim Selin (4) geldi mutfağa.
Selin: Dada, bak biliyormusun!
garibAN: Bilmiyorum canım, sen söyleyeceksin inşaallah şimdi!
Selin: Hani şarkıları biz hep söylüyoruz ya.
garibAN: Eeee, söylüyoruz evet!
Selin: Aslında şarkıların bütün anlamı o tekrar edilen yinelenen kısımda biliyormusun?..
(Aha ! Nerden çıktı bu şimdi! Buyrun bakalım muhammedinur sitesi âşıkları haydin tefekküre.)
garibAN: Evet kızım çok hakklısın. Hadi bakalım düşünelim o zaman, Kur'an'ın özeti nerede? Fatiha Sûresindedir diyor Hz. Ali kerremullahi veche. Hem bak en çok tekrar edilen, yinelenen kısmıda orası değil mi, habirem namazda tekrar edip duruyoruz, değilmi!
(Şaşırıyor bizimkisi, sadece gülümsüyor.)
Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Kızım resim yapacak, soruyor bana, ne çizeyim resmime?...
Kuş resmi yap dedim, YOK DEdi..
Kedi resmi yap dedim...YOK DEdi...
Balık resmi yap o zaman dedim..Yine YOK başka birşey söyle onu yapayım dedi...
HİÇ OLmayan bir şeyi yap o zaman DEdim, yoruldum ama!
Baktı iyice gözlerime..
Tamam DEdi SENi çizeceğim...
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Der-ya can, kızınız sizi on ikiden vurmuş tabi fakat sizin verdiğiniz hayvan örnekleri de ilginç.
Kuş : Hava ,
Kedi: Toprak ,
Balık: Su

Ateşi açık bırakmışsınız bir tek!

Es-Selam ve sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Gerçekten de kendimi bir menkibe'nin İÇİN DE gibi hissettim Can kardeşimiz Gariban,
Sanki ben kızıma ''ben kimim'' diye sormuşum, kendimi BİLemeden
Ondan da bana BİR BAŞKAsı ''Sen HİÇsin'' Dedi...

sİZİN GÖRdüğünüzle DE, Ateşi açık bırakmışız BİR TEK!
HAYırlısı OLsun..

Muhammedi MuhaBBetle daima inşaAllah..
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Der-Ya can, Ates'te KüL ol-an yasarmis!..

Es Selam ve sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Gariban yazdı:Sevgili Der-Ya can, Ates'te KüL ol-an yasarmis!..

Es Selam ve sevgiyle
garibAN
Ateş'te kül Ol-an yaşarmış...
Bu söz rüyada iken rüyada OLduğunu BİLİP, rüya İÇİN DE rüyayı YORUMlamaya benziyor..
Daha BU gün GÖRmüştüm ya huuu!...
Bu tevafuk ısındırdı KALBimi,
Elhamdülillah...
**

der-ya yazdı:~ KÜLÜ VARSA ~

Ateş vardı – dumanı vardı

Âşığa armağan aşkı Mevlâ’nın
Sorulmaz sebebi sırr-ı sevdânın
Bulmasa seherde izin LEYLA’nın
MECNUN dolaşmazdı gönül çölünde…

Mecnun mesttir, Leylâ muhabbet sazı
TÂHİR’in niyazı ZÜHRE’nin nazı
“ŞAH SENEM Türküsü” GARİB avazı
ASLI HAN ahı var KEREM külünde…

Gönlümüze giren aklımız çelen
Şol “ŞUH – ŞAH” dilberin derdiyle gelen
FERHAD bülbül; aşk diliyle dağ delen
ŞİRİN güler yüzdür gonca gülünde…

“Daima zikretmek” Yârini “zikir”
Şikâyetin Yâre - eylemek şükür
Ağarır karbeyaz bâtını fikir
Cefâlar çekeriz çile çölünde…

Dilim dilip edip; “dil” in dilmezler
Gönül ekranının tozun silmezler
Tutmasınlar “taş”â, aşkı bilmezler
Ne isek öyleyiz “YAR”in yolunda…

Ar eyleme ÂRİF aşk; âşık “İZ” e
Bin yankı buluruz “BİR” sesimize
Sarı Yıldız titrer göz kırpar bize
Buluruz kokusun seher yelinde…

“ESSELÂ!...” âşıklar aşka ünlüyor
Dörd âlemin dört kulağı dinliyor
Âyet – hikmet – kudret - vahdet inliyor
Sefil sazın sırr saklamaz telinde…

Ayırdı hâlimden “sevgilim” oldu
Gönlümü boşalttı aşkıyla doldu
Sırr idi sevgimiz ey âşık noldu
Şâyâ oldu aşkımız agyâr dilinde…

Gördük güzelliğin hayrette kaldık
Desturun diledik divana daldık
Derimiz yüzdürdük, serimiz saldık
Can derdine düşdük sevdâ selinde…

Derdi hoş divânem istemez tabib
Ehl-i Beyt’e vurgun RESÛL’e Habib
Gönlünde Yâriyle “İhvâni GARİB”
Çalar sazımızı gurbet elinde…

Kulihvani

11.12.1988 15:45

Şâyâ : Açıklanan sırr.
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

E komşu komşunun külüne muhtaçmiş Der-Ya can! Paralel yazıyorduk inşaallah.

Es Selam
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim
Meriç Can - 2012

Ne AÇ-lığım Ne TOK-luğum
Ne VAR-lığım Ne YOK-luğum
Heryer Herzaman Herhâlde
Resim NE-redesin ÇOCUK-luğum!..

ZEVK 4905

abd ile RaBB.. “BİZ BİR-iz DE!.. “KENDİ ne EĞİL-en var mı?
Resim SıRR-ı sıfır KÖR-lüğünü Resim GÖZlüğünü Resim SİL-en var mı?
KeSReTTe İKRÂM.. Hasbî HiZMeT.. DİRİ-den DİRİ-ye Resim zİNCİR
KÂBEyle KAVS KIYAMında.. Resim Bu MELEK KİM?” BİL-en var mı?...

15.04.12 16:32
tktktrstkks-brsbrs…

BUYUR Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!..

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Evlâd kokusu, cennet kokusudur.” buyurmuştur.
(Menavî, Kenzü’l-İrfân; 339/847)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kimin çocuğu varsa, onunla çocuklaşsın!.” buyurmuştur.
(İbn Mıhled, Ahbâru’s-Sığar, s.: 135.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınıza gereken ikramı yapın ve terbiyelerini güzel yapın.” buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, cilt: 17, sayfa: 473, Hadis No: 7091.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuğun ana-babası üzerindeki hakkı, ona iyi bir eğitim ve iyi bir isim vermesidir.” buyurmuştur.
(Beyhâkî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hiç bir ana-baba evlâdına iyi bir eğitimden, iyi bir ahlâktan daha değerli mîrâs bırakamaz.” buyurmuştur.
(Tabarânî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Allah’tan korkun ve çocuklarınız arasında adâleti gözetin.”
(Buhârî, Hîbe, 12-13)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bir kimse, bir çocuğa, gel sana şunu vereceğim der ve sonra da vermezse, bu (sözü) bir yalandır.” buyurmuştur.
(Ahmed İbn-i Hanbel)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınızı, peygamberimizi, ehl-i beyti ve Kur’an okumayı sevmek gibi üç özellikte terbiye ediniz.” buyurmuştur.
(Kenzü’l-İrfân; 192/441; Camiu’s-Sağîr’den)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hepiniz çoban ve muhafızsınız; maiyyetinizde bulunanların hukukundan sorumlusunuz. İş başındakiler de muhafızdır, memurlarından sorumludur. Erkek, aile fertlerinin çobanıdır ve onlardan sorumludur. Kadın da kocasının evinde bir muhafızdır; o da, ondan sorumludur. Hizmetçi muhafızdır, o da efendisinin malından sorumludur. Hülâsa hepiniz muhafızsınız ve maiyyetinizdekilerden sorumlusunuz.” buyurmuştur.
(Riyazü’s-Sâlihîn; c: 1, s: 337, H. No: 298.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınız yedi yaşına gelince onlara namaz kılmalarını söyleyin. On yaşlarına girdiklerinde kılmazlarsa, onları cezalandırın. Yataklarını ayırın.” buyurmuştur.
(Ahmed İbn Hanbel, Müsned)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kimin kız çocuğu olup da, onu canlı canlı gömmez, ona hakâret etmez ve erkek çocuğunu ona tercih etmezse Allahu Teâlâ o kimseyi Cennet’e kor.” buyurmuştur.
(Ebu Davud)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim erginlik çağına varan iki kızına, onlar yanında kaldıkları veya kendisi onların yanında kaldığı müddetçe iyilik yapar ihsanda bulunursa, bu kızlar onu mutlaka cennete dahil ederler.” buyurmuştur.
(Kütüb-i Sitte, cilt: 17, sayfa: 473, Hadis No: 7090.)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim, üç kız çocuğu bakıp büyütür ve onları güzel terbiye eder; onları evlendirir ve onlara ihsanda bulunursa, onun için cennet vardır.” buyurmuştur.
(Ebu Dâvud)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “İnsan ölünce kendisinden ameli kesilmiş olur. Ancak bundan üç şey müstesnâdır:
1- Sadaka-i câriye
2- kendisinden yararlanılan ilim
3- Kendisine duâ eden evlâd.” buyurmuştur.

(Müslim)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kişinin Cennet’te derecesi yükselir. Adamcağız: “Bu nereden geldi? diye sorar.”
Kendisine: “Çocuğunun senin için istiğfar etmesinden” denir.”
buyurmuştur.

(İbni Mâce)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hanımına yedirdiğin yemek senin için bir sadakadır. Çocuğuna yedirdiğin yemek senin için bir sadakadır. Hizmetçine yedirdiğin yemek senin için bir sadakadır. Kendi nefsine yemek yedirmen de senin için bir sadakadır.” buyurmuştur.
(Ahmed İbni Hanbel ve Tirmizî)

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Bülûğa erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan, sıhhat buluncaya kadar mecnûndan kalem kaldırılmıştır (işledikleri suç yazılmaz.)” buyurmuştur.
(Ebu Dâvud, Hudûd 16, (4398, 4403); Kütüb-i Sitte, cilt: 6, sayfa: 307 Hadis No: 1658)

SaDDakte Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem
Sonsuz-Sınırsız İmullahça SALLât ü SELLâm RUHuna/umuza OLsun inşae ALLAH!..

Resim

TÜRKÇESİ: Allâhümme salli ve sellim alâ seyyidinâ ve Mevlânâ Muhammedin abdike ve nebiyyike ve Rasûlike en nebiyyîl-ümmîyyi Resim ve alâ âlihi ve sahbihi ve ehl-i beytihi adede mâ alimte Resim ve zînete mâ alimte Resim ve mile mâ alimte salâten ente lehâ ehlün ve hüve lehâ ehlün.

MÂNÂSI: Ey Rabbim, kulun, nebin, resûlün, ümmî nebi, Seyyidimiz Efendimiz, Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)'e, onun âline, ashâbına, ehli beytine, ilminde olanlar adedince, ilminde olanlar ağırlığınca, ilminde olanlar dolusunca, Kendi salâtınla ve ona ait salâtla, salât ve selâm ediver!
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim
Selin ve Bedelya - 2012

AŞK ile enGELLer Aşılır
Eksikler DOLar TAŞılır
Buhar BULut OLur YOLLar
SıRR SILA
-ya ULAŞılır!..

ZEVK 4907

HaYY zİNCİRi cANdan-cANa.. Resim DİRi Resim DİRi gERçekleri.
Objektif Resim Okuler gibi.. Resim Torun Resim DeDe mERcekleri.
GÖR-ene Var!. Resim KÖR-e Ne var?.. Resim BİR TENde TEK CANlarız BİZ!..
Resim GarbÂN Resim gURBette Kalmış!.. Resim SILA-sında Resim ÇiÇekleri!..

15.04.12 17:22
tktktrstkks-brsbrs…

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Çocuklarınızı çok öpün; çünkü her öpücük için size cennette bir derece verilir…”
(Ebu Davud. Edeb 60)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ
Resim---“Yâ eyyuhellezîne âmenû kû enfusekum ve ehlîkum nâren vakûduhân nâsu vel hicâretu aleyhâ melâiketun gılâzun şidâdun lâ ya’sûnallâhe mâ emerehum ve yef’alûne mâ yu’merûne: Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.” (Tahrîm 66/6)
Âyeti inince Hz. Ömer radiyallahu anhu: "Yâ Rasûlallah! Nefislerimizi vikâye ederiz (koruruz) fakat ailemizi nasıl koruyabiliriz?" demişti.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurdu: "Allah'ın sizi nehyettiği şeylerden onları nehyeder ve Allah'ın size emrettiği şeyleri onlara emrederseniz. Bu şekilde onları korumuş olursunuz!."

(Elmalılı Hamdi Yazır, Hakk Dini Kur'an Dili, c; 6 sh: 5112.)

Resim---Sahabe-i Kirâm'dan Ebû Hureyre radiyallahu anhu anlatıyor:
“Bir gün Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, torunu Hz. Hasan aleyhi's-selâm'ı öpüyordu. O sırada yanında bulunan Akra bin Hâbis: “Benim 10 çocuğum var. Fakat onlardan hiçbirini öpmedim!” dedi.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem (evlad şefkatinden yoksun olan bu adama baktı ve):

"Merhamet etmeyene merhamet olunmaz!" Buyurdu.

(Seçme Hadisler, Sh: 167)

Resim--- Hz.Aişe radiyallahu anha vâlidemizin anlattığına göre; bir defasında bedevîlerden bir grup insan, Rasûlullah'ın huzuruna gelmişlerdi. Bir münâsebetle: "Sizler çocuklarınızı öper misiniz?" dediler. "Evet" cevabını alınca, takındıkları olumsuz tavır üzerine Peygamber Efendimiz aleyhi's-selâm şöyle buyurdu: "Eğer Allah Teâlâ sizin gönüllerinizden rahmeti ve şefkati çekip almışsa ben ne yapabilirim?”
(sizin gönüllerinize şefkat ve
merhamet koyabilir miyim?)"

(Seçme Hadisler, Sh: 167)

Resim---Üsâme bin Zeyd radiyallahu anhuşöyle der: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem beni bir dizine, Hz. Hasan aleyhi's-selâm'ı da diğer dizine oturtur, sonra bizlere sarılıp:
"Allah'ım! Ben bunlara merhamet ediyorum, sen de onlara merhamet eyle!" derdi.

(Buhârî)

Resim---Hz. Âişe radiyallahu anha vâlidemiz şöyle anlatır: “Beraberinde iki kiz çocuğu bulunan bir kadın yanıma gelip, bir sadaka istedi. Ben araştırdım ve bir hurmadan başka birşey
bulamadım. O hurmayı verdim. Kadın hurmayı ikiye bölüp her birisine birer parça verdi, sonra da gitti. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem gelince durumu kendisine arz ettim. Buyurdu ki:
"Kim ki kendisine kız çocuk verilirse ve o da onlara ihsanda bulunursa; onlar kendisine ateşten hicap (perde) olurlar!."

(Buhari ve Müslim.)
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen tamersah tarik »

Dilara'yı okula götürdüğüm bir gün hiç sesi soluğu çıkmıyordu. Normalde çok konuşur ve sürekli anlatır. Merak ettim sordum " Kızım neyin var, niye konuşmuyosun" diye. "Düşünüyorum baba" dedi. "Hayırdır kızım neyi düşünüyorsun" dedim. "Bu eşyaların isimleri neden böyle diye onu düşünüyorum" dedi. "Mesela elma neden elma, kırmızı neden kırmızı" dedi.
Ben de düşündüm.
"Aklımıza anlatmamız" için dedim. "Renkleri birbirinden adları olmasa nasıl ayıracaz" dedim. "Meyveleri birbirinden nasıl ayırıcaz" dedim.
Aklına yattı...
Geçenlerde bir belgesel izliyordum. İlizyonları ve gözümüzün, kulağımızın bizi nasıl yanılttığını, nelerin yanılttığını, 2 boyutu nasıl 3 boyut halinde algıladığımızı anlatıyordu.
Akıl gördüğü veya duyduğu şeyi, geçmiş deneyimlerine göre yorumluyor, ona bir mana katıyor ve o şekilde algılamamızı sağlıyor. Daha önce hiç karşılaşmadığımız bir ses duysak ya da bir nesne görsek onu ancak daha tanıdığımız ve bildiğimiz bir şeye benzeterek açıklamaya çalışıyoruz. Gölgeler ve renkler olmasa hiç bir şeyi diğerinden ayırt edemeyiz.
Yani, aklımıza yüklediklerimiz kadarız. Ona bir anlayış ve bir bakış açısı kazandırmak bizim elimizde.
Aklımızı ne kadar doğru eğitirsek o da bize en doğru şekilde hizmet edecektir İnşallah diye düşünüyorum.

Hocamız Kulİhvani’nin dediği gibi;
Muhammedî Tasavvufta Vâhid, yalnız ve tek OL-AN “BİR” dir.
“1” tek eşsiz zıtsız TEK olan SAYIdır..
1 ve 1 daha 2 dersin.
Sonra 1 daha 3 dersin...
Sonra, 1 daha 4 dersin... 1 daha 9 dersin..
Sayı “1” dir ve “Tek” tir ve “VAHDET” tir
Sonrakiler 1 dahasıdır ve “RAKAM” lardır.
“1” VAHDET SAYISIdır.
“9” KESRET RAKAMIdır..
Gidebildiğin yerin ötesinde düşündüğün çokluk ise “KESRET” tir. Muhammedî Tasavvuf ise bir bakıma; “Vahdette kesreti, kesrette vahdeti ANLAyış şuûru” dur...

Allah C.C. bizi bu şuurda olanlardan eylesin. Amin.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Âmin İnşaALLAH. Dilara can'ın muhteşem düşünceleri ile sarsılmaktayım Tarık can :)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim pÂK yürEK KIZlarımız...

Bahtınız ebeden YÂR olsun! İnşae ALLAH!..
Fatımatüz- ZEHRÂ aleyha's-selâm nesli olunuz!
ALLAH celle celâluhu SALLında SENi/SİZi kabul etsin DiLâra!..

GEÇmiş-GELecekte NaMaz
GÖKlere DİREKte NaMaz
Resim Pırıl Pırıl Resim IŞIK giBi
Resim UFacık YÜREKte NaMaz
!..

ZEVK 4929

Öyle gERçek Öyle cANdan.. FAZlın FAZında DiLâra
MîM SARınmış MELEK giBi NaZ NaMazında DiLâra
Yüreğinde YARATANıResim SeCCâDe Kılmış zamANı
HUZURUnda HUŞÛ HUZÛ NaZ NiYaZında DiLâra!..

04.05. 12 20:04
tktktrstkks… brsbrs..
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

RABBim, göz aydınlıklarımız, canlarımız, ezelden ebede SALL bağlarımız, MuhaMMedu'l-Emîn şefkâtinde kızlarımız, Rahmâniyyet-Rahimiyyet ELlerimiz Meriç'imizi, Bedelya'mızı, Selin'imizi, Dilâra'mızı tüm mü'mine, müslime kızlarımızı mü'min, müslim oğullarımızı dâimen esirgeye, muhafaza buyura. Hedâsını üzerlerinde eyleye...

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem efendimizin İZinde RABBi'l-Âlemîn'in Rızâsında YAŞAyalar in şâe ALLAH!

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem efendimize UMMet olan, UMMet yetiştiren ana-babalarına ecirlerini ihsan buyura, mubârek eyleye, hüsnü hâtime nasib eyleye...

Âmin yâ Muîn!
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

El Bâsitu :
Resim

Dilara ile Allah C.C. isimlerine bakıryoduk. Bu esma gelince "aaa baba bak, basit" dedi. "Nedir kızım basit olan" dedim. "İşte basit baba" dedi. "Yani Allah için herşey çok basit" dedi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Gullale abla duana amin diyoruz insae'ALLAH.
Tarik can, Dilara cok dogru demis Allah icin her sey basit.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

GaribAN: Hanım, şu telefon numarasını telefonun ekranında gorursen cevap verme sakın, internette çok kişiyi arayıp rahatsız etmektelermiş.
Selin: Baba, Allah'ın telefon numarası ne?
Hanım: Hadi cevap ver sana soruyor bak!
GaribAN: Kızım Allah'ın belli bir telefon numarası yok, kalp telefonundan arıyorsun sen dua ettiğin zaman seni işitir yemekten sonraki duada hemen arayabilirsin istersen.
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

Çok güzel konuşma ve verilen cevap ta çok güzel,
ama kabul etmeliyim ki en güzeli soru, muhteşem bir soru.

Gariban yazdı:Selin: Baba, Allah'ın telefon numarası ne?
Resim
Kullanıcı avatarı
tamersah tarik
Moderatör
Moderatör

Dilara: "Baba! Hz.Haticeye Hz.Fatimaya Hz. Ayşeye neden annemiz diyoruz Neden Peygamberimize babamız demiyoruz?"
Baba: "...!?"
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

:) Maşa'ALLAH , tam demiş yine Dilara can :)

De ki Kur'ân- Kerim'de ALLAH celle celâluhu bize:

اَلنَّبِىُّ اَوْلٰى بِالْمُؤْمِنٖينَ مِنْ اَنْفُسِهِمْ وَاَزْوَاجُهُ اُمَّهَاتُهُمْ وَاُولُوا الْاَرْحَامِ بَعْضُهُمْ اَوْلٰى بِبَعْضٍ فٖى كِتَابِ اللّٰهِ مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ وَالْمُهَاجِرٖينَ اِلَّا اَنْ تَفْعَلُوا اِلٰى اَوْلِيَائِكُمْ مَعْرُوفًا كَانَ ذٰلِكَ فِى الْكِتَابِ مَسْطُورًا

Ennebiyyu evla bil mu'minine min enfusihim ve ezvacuhu ummehatuhum, ve ulul erhami ba'duhum evla bi ba'din fi kitabillahi minel mu'minine vel muhacirine illa en tefalu ila evliyaikum ma'rufa, kane zalike fil kitabi mestura:

Peygamber, mü'minlere nefislerinden daha evlâdır, zevceleri de analarınızdır, ülülerham (akriba) da Allahın kitabında birbirlerine diğer mü'minlerden ve muhacirlerden daha evlâdırlar. Ancak dostlarınıza bir ma'ruf (bir vasıyyet) yapmanız müstesnâ, kitabda o yazılı bulunuyor. [Ahzab Suresi, (33/6)]

Elmalılı Tefsiri:

Peygamber müminler için canlarından ileridir. Bütün işlerinde kendilerinden daha elverişlidir. Çünkü o, onlar için ancak iyilikleri, yararları, kurtuluşları ne ise, onu gözetir, onu emreder, kötülüklerine ve zararlarına razı olmaz. Halbuki insan nefsi öyle değildir. O halde Peygamber onlara kendilerinden daha sevgili ve onun emri kendilerinin emrinden daha geçerli ve ona karşı şefkatleri nefislerine şefkatlerinden daha mükemmel olmalıdır. Rivayet olunur ki Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Tebük Gazasına gidilmesini emrettiği zaman bazı kimseler analarımızdan, babalarınızdan izin isteyelim demişlerdi, bu âyet bunun üzerine indi. Peygamberin eşleri de onların analarıdır. Yani hürmet ve saygıda müminlerin anaları mesabesindedirler. Onları nikâh etmek haram, kendilerine hürmet etmek farzdır. Bunun dışındaki hususlarda ise, öteki yabancı kadınlar gibidirler. Onun için Hz. Âişe, biz kadınların anaları değiliz buyurmuştur. Rahim sahipleri yani akraba olanlar da bazısı bazısına daha yakın, daha önceliklidir. Allah yazısında, bu âyette veya miras âyetlerinde, "Müminlerden ve Muhacirlerden" bu kayıtlamada iki ihtimal vardır. Birisi rahim yönünden akrabaları beyan etmesidir. Yani genel olarak müminlerden ve özellikle Muhacirler'den olan rahim akrabaları, çünkü kâfirlerden olan akraba mümine varis olmaz. Diğeri "iptidaiye" olarak âyet metninde geçen "evlâ"nın sılası olmaktadır. Yani akrabalar birbirlerine Allah yazısında diğer müminlerden ve muhacirlerden daha yakındır. Din hakkı bulunan müminlerden, hicret hakkı olan muhacirlerden, daha öncelikli olarak miras alırlar. İslâm'ın başlangıç yıllarında, hicret ve dinde kardeşlik sözleşmesi ile meşru kılınmış olan mirasçı olma, bu âyet ile neshedilmiş (yürürlükten kaldırılmış), akraba olanlar, diğerlerine öncelikli duruma getirilmiştir. Ancak dostlarınıza bir "maruf" yapmanız hariçtir. Burada "maruf"tan maksat vasiyettir. Yani akrabaya değil de akrabalık bağı dışında olan dostlara yapılan vasiyet, o öncelikli olma hükmünden müstesnadır. Çünkü üçte bir miktarında vasiyet, mirastan önceliklidir. Kitapta bunlar yazılmış bulunuyor. Nitekim Nisâ Sûresi'nde miras âyetlerinde: "(Fakat bütün bu hükümler ölenin) edeceği vasiyetin (yerine getirilmesi)nden veya borcunun (ödenmesin)den sonradır." (Nisâ, 4/11) diye yazılı olduğu gibi, burada da bu âyetle yazılıdır. Onun için Allah'ın kitabındaki bu hükümlere tabi olup Allah'a tevekkül et.

Kısacası Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem mecâzen her Resûl gibi babamızdır da lâkin ÜMMî oluşu ile onda anaların anası olmak da mevcuttur ve bununla beraber bu âyette nefislerinden evlâdır diyerek ALLAH celle celâluhu, Resulü Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi insanlar için hürmette babalıktan ve analıktan dahada öteye nefislerinden evlâ olmakla nitelendirmiş, onun rahmeten li’l- âlemin özelliğine işaret etmiştir diye düşünmekteyim. Ahzab Sûresi 40. âyetteki :
"Muhammed sizin ricalınızdan hiçbirinin babası değil ve lâkin Allahın Resulü ve Peygamberin hatemidir, Allah, her şeye alîm bulunuyor "
İfadede ki babalık ise hürmetten dolayı soylenen babalık ifadesi değildir. Ama bu ifade de dahi onun Resuliyeti ve hatemü’l- enbiya oluşu ile yine nefislerimizden evlâ olması özelliği öne çıkmaktadır. Allah en doğrusunu bilir.
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Bedelya: Baba melekleri niye göremiyoruz?
Gariban: Kızım bebekler görüyormuş, bir de meczublar ve gönül gözü açık olanlar, bebekler büyüyünce unutuyormuş, çünkü kalplerimiz zamanla kirlenip pas tutuyor.
Bedelya: Kalp icindeki gül soluyor degil mi? Dua edip ona su vermemiz lazım sürekli.
Gariban: Evet kizim, tevbe etmemiz Kur'an okuyup dine yönelerek onun suyunu gübresini koymalıyız ki hep açsın inşaallah.
Bedelya: Baba, biliyormusun, aslında biz bebekken aklımız bomboş bu yüzden melekleri görebiliyoruz ama zamanla aklımız bu resim ve görüntülerle doluyor, onlara alışıyoruz ve sonra onları göremiyoruz. Onlar hep burda ama biz başka şeyler algılıyoruz. Onların ne olduklarını unutuyoruz.
Resim
Kullanıcı avatarı
aksiseda
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aksiseda »

Sâll ettiğimiz, Secde ettiğimiz yerler; Camiler, Mescitler...
"Allahu Ekber" diyerek iki elimizi kulaklarımıza götürdüğümüzde görüntümüzü, gölgemizi görebilirisek
göreceğiz ki tıpkı bir caminin kubbesi ve iki yanındaki minare gibi bir görüntüsü vardır.

Münir Derman Hocamız bir sohbetinde diyordu ki;

"Tüm Kâinat, Ruh' un kendisini idrak etmesi için bir sahadır."
...
ve;
"Hadis-i Peygamberi ile sabittir ki; Bütün zemin mesciddir."

Hz. Peygamber (s.a.s.);
Yeryüzünün bütün müslümanlar için bir mescit olduğunu ve
Allah nazarında her yerin bir olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Salât/56).

وَلِلّٰهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَاَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللّٰهِ اِنَّ اللّٰهَ وَاسِعٌ عَلٖيمٌ
2.115 - Ve lillâhil meşrigu vel mağribu feeynemâ tuvellû fesemme vechullâh, innallâhe vâsiun alîm.
2.115 - Doğu da, Batı da (tüm yeryüzü) Allah'ındır. Nereye dönerseniz Allah'ın yüzü işte oradadır.
Şüphesiz Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.

İkranur Kardeşimiz Camii' yi işaret etmekle belki de bunu kastetmiştir.
Nasıl ki Zahir' de Kâbe, Batın' daki Kâlbimize karşılık ise Zahir' deki Camii de Batın' daki CeM oluşa işaret
olsa gerektir. Tüm Kâinat Allah cc.' un Ayetleri olduğu gibi bütün zemin de mescididir.

Kalbi ile Cem olmayanı Cami Cemaat' i içinde görmek ve Cemaat' ten zannetmek
zahiri bir yargı olur.

Pehlivan yazdı:Bizimkisi tam uçmuş bir gün balkonda oturuyoz. Bana döndü dediki "Emi ben Allah nerde biliyom " Şimdi hemen tırsıyor insan. Tabi o kendinden emin gülüyor.
Allah iyiliğini versin Pehlivan Can...
Resim
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Mesaj gönderen mim ile nun »

Dün akşam

Yer: Mutfak
Konu: Ölüm
Katılımcılar: Kızkardeş ve abla
Okunan kitap: İmamı Gazali / Ölüm ve sonrası
Hal: Hüzün

Gözler dolmuş kabir içinde kabir düşüncesi mutfak kapısı açılır Ablanın ortanca kızı içeri girer inanamaz bir gözle teyzeye bakar ve derki: Hayret ediyorum sana bıkmadın mı dinlemekten yıllardır bu mevzuları konuşuyorsunuz
Anne: Peki kızım ne konuşalım? neden bıkalım ?
Kız: Anne herhalde uzaydaki tüm sözleri toplasalar çoğu sana aittir hep aynı meseleler hep aynı konular
Anne: Kızım sen hergün saçlarına fön çekmekten saatlerce aynaya bakmaktan hep o şarkıları dinlemekten bıkmıyorsun da cesedin sana bunca cefayı sefa olarak çektiriyorda bana neden şaşırıyorsun .

Zaman geçti biz masumiyetimizi kaybettik

Resim
Muhabbet benliğin en mühim merhemidir ⊙

“►İslami Sohbetler◄” sayfasına dön